Patrouille-wedstrijden op Brownsea Hoge beloning voor goed idee Sterk spel van Jan van Dommelen Toneel bij ruïne Rijdend nest V 3 winstpunten I de verbeterde benzine met Nieuwe Esso Extra voldoet aan alle eisen van elke auto en elke automobilist. Ga rijden zonder zorgen... Zaanstreek was ook van de partij Bromfiets en auto in botsing Driemiljoenste buis van buizen gieterij IJmuiden Huize St. Rafael krijgt ezel plus een feestmiddag Pastoor Haanen geïnstalleerd Wie gooide zand op kruispunt na aanrijding KJM wenst meer centralisatie HOND BEZORGT BROMFIETSER HOOFDWOND Beide bestuurders onder invloed Bij Hoogovens Jonger enparlement bijeen in Haarlem Vergadering „strandt in snelle crisis Waterhoogten SCHEEPVAARTBERICHTEN Winst aan activiteit Winst aan zuinigheid Winst aan zekerheid MAANDAG 17 MEI 1965 Uw koude motor start snel en bereikt vlugger de temperatuur, waarop het maximale vermogen kan worden geleverd. De nieuwe Esso Extra reinigt het brandstofsysteem en houdt de bougies goed vonkend. U be schikt daardoor permanent over alle pk's! Dat spaart uw kostbare motor en bespaart u benzine. Zeker is, dat u nu op kille dagen geen kans meer heeft op hin derlijk afslaan van de stationair draaiende motor. .wiuNA 4 STOP'WTUBEB IN UW TANK SANTPOORT, 17 mei 't Is een suk- ses geweest, de patrouille wedstrijden van net distrikt Haarlem. Zaterdag en zondag zijn ze gehouden op het terrein van de Santpoorter blokhut, dat de naam Brownsea Island heeft gekregen. Uit het distrikt Haarlem waren drie mededin gers: van de Norbertusgroep uit Haar lem, de Antilopen, en van de Radboud- groep uit Santpoort de Bevers en de Panters. De Bevers werden winnaar. Uit het distrikt de Zaanstreek waren er echter ook drie groepen, die onderling om een juist op tijd klaargekomen schild streden: uit Krommenie de Ch-de Fou- cauldgroep, uit Assendelft de Aloysius- groep (de Arenden) en uit Zaandam, de Titus Brandsmagroep de Vossen. Voor de patrouilles uit de Zaanstreek was dit weekend meer een training het geen ook benadrukt werd in het slui tingswoordje: Wedstrijden zijn er niet zozeer om te winnen, maar om er van te leren. De voornaamste onderdelen van de wedstrijden waren het speuren; waarbij men o.a. moest puzzelen, proeven, mu ziek moest beluisteren, en het pionieren, met de bedoeling een zo goed en hecht mogelijk bouwwerk in elkaar te zetten met stokken, palen en touw. Het g'evolg was dat er binnen de kortste keren een klimrek, een rekstok met springplank en een toren verrezen. Ook belangrijk was het opzetten van de tenten, de omgeving rond de tenten, waarbij alles keurig in orde moest zijn. Een verkenner die met zijn handen de toegangspaden tot de tent aan het kuisen was, bleek hier wel een erg ijverige. Het kampvuur van zaterdagavond was voor een hopman die toch wei wat gewend was, een van de gezelligste van een hele tijd. Het viel hem o.a. op dat er zo'n aandacht voor elkaar werd opge bracht, wanneer er een patrouille aan het voordragen was. De nachtrust van 10.00 uur zaterdag tot 6.00 uur zondag werd goed benut, als de stilte die in het kamp heerste er ten minste een afspiegeling van was. De grootste attraktie kwam eigenlijk zondagmiddag rond 1.00 uur, toen iedere patrouille een kip moést vangen, hem slachten en gereed maken voor de maal tijd. Wel wat wreed leek het soms, maar alles is goed verlopen, de kippen (met appelmoes en frites) waren heerlijk. Vooral de kip aan het spit was natuur- echt. HEEMSKERK, 17 mei. Zaterdag middag vond op de Maerten van Heems kerkstraat een verkeersongeval plaats, waarby een bromfietser met tamelijk ernstige verwondingen in het zieken huis moest worden opgenomen. De heer E. B. uit Heemskerk moest op de Maerten van Heemskerkstraat plotseling afremmen voor een overste kende hond. De onfortuinlijke bromfietser kwam hierdoor te vallen en kwam met het hoofd op de trottoirrand terecht. Het slachtoffer werd met vrij ern stige hoofdkwetsuren naar het St. Jo- sefziekenhuis overgebracht. Om 16.00 werd door distrikts-commis- saris Haarlem W. Smit aan de Bevers het wisselschild uitgereikt, zodat deze patrouille zijn titel prolongeerde voor een jaar. De distrikts-commissaris van de Zaanstreek: H. Kortekaas reikte aan de Haviken van Zaandam de wissel schors uit. Dit hout was in de haast nog zondag bewerkt, zodat de Zaanstreek zeker wat schild betreft niet onder hoef de te doen voor „Haarlem". Met dank aan de gastheren, en in het bijzonder aan hopman Kraetzer en zijn staf, is ieder na een kort gebed, en het opruimen van het terrein, weer naar huis getrokken. BEVERWIJK, 17 mei Het toeval wilde, dat de Uithoornse bestuurder van een personenauto en de bromfiet ser uit Wyk aan Zee, beiden onder in vloed van alcoholica verkeerden, toen het ene voertuig het andere inhaalde in de Zeestraat. Waarschijnlijk, was het daarom, dat zjj met elkaar in botsing kwamen. In ieder geval zijn de perso nenauto en de bromfiets in beslag ge nomen. De bromfietser G. W. M. en zijn duopassagier C. v. d. O. moesten het daarbij met flinke schaafwonden beko pen. Eergisteren vond er ook een botsing plaats tussen een bromfiets en een per sonenauto. Het ongeluk gebeurde in de Breestraat ter hoogte van perceel 37. De personenauto bracht bij het oprijden van een zijstraat de tegemoet rijdende bromfiets zodanig in gevaar, dat een botsing onvermijdelijk was. De duopas- sagiere C. K. van de bromfietser H. P. liep een hersenschudding en ernstige schaafwonden op. IJMUIDEN, 15 mei Vrijdagoch tend 14 mei overhandigde de heer D. H. Soeters, chef technische dienst wal seryen, een bedrag van in to taal 1100 als beloning voor een goed idee aan de heren C. Kroes uit Zaan dam, werkzaam by het werktuigkun dig onderhoud plaatvvalseryen en J. Th. Groot uit Heemskerk, werkzaam by de afdeling hoogovens. De inzenders hadden voorgesteld om de schotels onder in de gloeistolpovens voortaan ter plaatse uit te slijpen. Tot dusver werden de schotels gedemon teerd en in de centrale werkplaats bij geslepen. Dit vormde een tijdrovend, lastig en kostbaar karwei. Een ver plaatsbare slijpmachine aangebracht op een bestaande as van de oven bleek een goede en doeltreffende vondst. IJMUIDEN, 15 mei Donderdag 20 mei om 7 uur 's morgens zal een door de Velsense bloemist J. T. Groot en de afdeling Publiciteit van Hoogovens feesteiyk versierde vrachtwagen van dit bedrijf vertrekken naar 's-Hertogen- bosch. De wagen vervoert een partij buizen, waaronder de drie miljoenste buis geleverd door de Buizengietery IJmuiden aan de Gemeente Licht- en Waterbedryven van Den Bosch. De deputatie, die de „driemiljoenste" zal vergezellen, bestaande uit de heer ir. J. M. Nijhoff, bedrijfsleider van de Buizengietery, de heer G. H. Teusink, hoofd van de Commerciële Afdeling, de heer Alles van de Afdeling Verkoop Buizen en een afvaardiging uit de Bui zengietery, zal in Den Bosch ontvan gen worden door o.a. drs. W. Leenaerts, wethouder van Bedrijven en door de directeur van de Gemeente Licht- en Waterbedryven, ir. J. J. G. van der Linden. Samen met een eveneens feestelijk versierde montagewagen van de aan nemer voor gemeentewerken, de fa. Boeren uit Sliedrecht, gaat men naar het werk waarvoor de buis is bestemd. De buis zal ter plaatse in de gasleiding worden gemonteerd door een perso neelslid van de gemeente, één van de fa. Boeren en één van de Buizengiete ry. SANTPOORT, 17 mei Het r.k. kin dertehuis „St. Rafael" staat een feestmid dag te wachten, waarvan het sluitstuk zal worden de aanbieding van een ezel, die dan zyn of haar verdere leven in de tuin van het tehuis zal slijten ten dienste en tot vreugde van de bewo ners. Feestmiddag en ezel zijn een ge schenk, dat het tehuis te danken heeft aan een middenstander in Santpoort, die er overigens niet voor in eigen beurs behoefde te tasten wat die ezel betreft, maar alleen het idee behoefde te lance- Slijterij Meyer aan de Santpoortse Hagelingerweg kon namelijk deelnemen in een wedstrijd van een leverancier, die bij aankoop van een bepaalde hoe veelheid drank een „goudvisje" ver strekte, dat recht gaf op het doen van een wens tot een bedrag van 1.000,-. Iedere week werd uit de vele ingezon den wensen de meest originele of meest sympathieke gekozen. Zo kreeg al eens iemand zijn zin, toen hij wilde weten waar Abraham de moster^ haalt. En een ander beleefde de sensatie met zijn hele familie in een gereserveerde rondvaartboot door de Amsterdamse grachten te dwalen. Mevrouw Meyer, die had gezien, dat de kinderen van „St. Rafael" zoveel vreugde beleefden aan duiven en kip pen, kwam toen op het lumineuze idee, dat een ezeltje misschien bijzonder in de smaak zou vallen. Overleg met de overste leverde een enthousiaste reac tie op. En zo stuurde mevrouw Meyer deze wens in, een wens, die niet aan SANTPOORT, 17 mei Drie avon den heeft de toneelgroep „Jan van Dom melen" de telkens druk bezette zaal van „Zomerlust" in een sfeer van bijna voel bare spanning gehouden door op een verantwoorde manier een thriller-met- alles-erop-en-eraan te brengen. Het stuk dat van de hand van George Batson was, heette „Beau Rivage", de naam van een suikerplantage, een „eiland" in het oliegebied van Louisana. In het oude landhuis dat op het terrein van deze plantage staat, of liever in de salon van dit landhuis speelt het stuk zich af, en erin en erom worden her en der moorden gepleegd. Het was een moordstuk, zowel in de letterlijke als de goede betekenis van het woord. De zaal heeft zich kostelijk geamuseerd. Het enige dat men tegen thrillers kan hebben is dat er in korte tijd een schat van gegevens over het pu bliek moet uitgestrooid worden, opdat alles begrijpelijk is. Daardoor zijn in deze stukken woorden en daden wel eens vaak niet met elkaar in harmonieus ver band. Maar, het stuk werd goed ge speeld; extra vermelding verdiend wel Mej. B. Bijl, die in de rol van Tracy echt schizofreen kon spelen en het ook aan kon. Zij was als jeugdlid van de vereni ging, dat meespeelde bij de groten, be slist een succes. De inhoud van dit stuk is niet in een paar woorden weer te geven. Men moet het zelf gezien hebben. En wie het gezien heeft, kon een avond lekker griezelen. Een soort séance werd gespeeld door Mevr. C. van Wijngaarden in de rol van Harriet: toneel donker op twee kaarsen na en een lichtgevende „kristallen bol", ze roept iemand op, denkt dat die komt, loopt naar de deur van de wijnkelder, waar ze iemand ziet, gaat er naar binnen en wordt na een afschuwelijke gil ver moord. Opvallende figuren, opvallend door hun rustig en goed spel, waren Mevr. C. Huyboom, die zo goed de enfant terri ble wist te suggereren, Mevr. A. Dordt- mundt, in haar rol van charmante en ietwat domme dame en tenslotte de heer C. de Jong, die op een bijzondere manier gestalte gaf aan Farrar, een detective- rechercheurfiguur. Kortom een spannend stuk met cyan- kali, met een revolver die tóch afgaat, met zwarte figuren, etc.) en een goed gespeeld stuk. Dit laatste is ook te dan ken aan Mevr. M. Staercke-Lobry de Bruyn die regisseerde. Afgezien van een enkele hapering in ae rolkennis, een niet geheel gladde ver taling was het een geslaagde avond. SANTPOORT, 17 mei De voorzitter van de toneelgroep Jan van Dommelen maakte op de toneelavond van zaterdag bekend dat er plannen zijn gemaakt voor een openluchtspel bij de Ruïne van Bre- derode te Santpoort. Bedoeling is dat de jeugdige acteurs en actrices van deze vereniging eind juni in samenwerking met leden van de muziekschool, die voor de muzikale omlijsting gaan zorgen, een stuk op zullen voeren van de hand van Jan Naaykens nl. „Fanfarella". Het stuk is al eerder door dezelfde vereniging ge speeld. Deze uitvoeringen, met als prach tig decor de (dan hopelijk) verlichte Ruïne, zullen de laatste zijn van deze vereniging, althans voor dit seizoen. De regie zal hebben drs. A. M. van Steen. dovemansoren heeft geklonken. Er komt een kerngezonde ezel, waarvoor uiteraard een behuizing zal worden ge maakt. En er komt ook een pracht van een feestmiddag als voorspel tot de of ficiële aanbieding. Waarschijnlijk op woensdag 26 mei, maar dat is nog niet helemaal zeker. VELSEN-NOORD, H mei Zater dagavond is op plechtige wijze mgr. B. J. A. Haanen tot pastoor van de St. Joseph-parochie geïnstalleerd. De instal latie geschiedde door deken B. G Hos- man. Zeer groot was de belangstelling voor deze plechtigheid, vele oud-paro chianen van mgr. Haanen uit Bloemen dal' waren in de kerk aanwezig. Wet houder J. van Leeuwen vertegenwoor- '''Kde het gemeentebestuur van Velsen. Op het altaar hadden ook plaats ge nomen de beide emeritus pastoors A. G. de Boer en P. C. Vollebrecht. Kapelaan Van de Brink sprak een welkomswoord waarbij hij uiting gaf gaf aan de blijdschap van de gehele parochie met de intrede van pastoor Haanen. Deken Hosman, die geassis teerd werd door kapelaan A. Yzen- brand, bracht een woord van dank aan de vertrokken pastoor Z. van der Klein, die hij tevens de beste krachten toe wenste om zyn herderlijke werk voort te zetten. Deken Hosman ontleende zyn woorden voor pastoor Haanen aan een gedeelte uit Ezechiël: „Gij zijt zijn kudde". Zonder onderscheid des per- soons zorgt de pastoor voor zijn kudde, als goede middelaar staat hij tussen zyn parochianen en God. „Nu gaat hy zijn pastorale arbeid in Velsen-Noord beginnen. Moge dit een gezegend werk worden." Zich tot de parochie wendend hoopte deken Hosman dat zij hun nieu we pastoor met hun gebed zouden ge denken, hy hoopte tevens op een goe de samenwerking met de kapelaans en het kerkbestuur. Na het voorlezen van de benoemings brief van de Bisschop van Haarlem hing deken Hosman pastoor Haanen de Stola om, waarna hy hem de sleutels van de kerk gaf. Pastoor Haanen nam hiema de kelk met pateen, het mis saal, het kasuifel en de sleutels van de tabernakel in ontvangst. Er volgden hierna de gebruikelijke plechtigheden in de kerk, waarna de kapelaans de pastoor de vredeskus ga ven. Na zyn installatie tot pastoor van de kerk in Velsen-Noord droeg pastoor Haanen zyn eerste H. Mis in zyn nieu we parochie op. Bij N.V. De Plaatwellerij te Velsen kunnen vreemde dingen gebeuren. De grote hallen schijnen bijvoorbeeld voor de vogels een zeer aantrekke lijke plaats om te toeven te zijn. Enige tijd geleden werd er in een der afdelingen een huislijster gesigna leerd, die door het personeel grondig werd verwend en niet meer weg wilde. Maar wat enkele dagen geleden een kraanmachinist ontdekte, slaat alle records. Boven op zijn rijdende kraan vond hij een nest met vier eitjes, waarop een broedende huismus haar best zat te doen. Ondanks haar ver plichte stilzitten is de aanstaande moeder toch nog mobiel: zij legt per dag tientallen kilometers af op de rijdende kraan en laat dan haar kraal oogjes vergenoegd door de grote hal dwalen. 7? (Van een verslaggever) HAARLEM, 17 mei. Het Regio naal Politiek Jongeren Contact Noord- Holland en Utrecht heeft hier zaterdag de fraaie vergaderzaal in het voorma lige paleis van Lodewyk Napoleon aan de Dreef van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland mogen „lenen" om daar in zo stylvol mogelijk het Jongeren Parlement van Noordholland en Utrecht te houden. Uit de politieke jongeren- groeperingen was een aantal fracties gevormd (niet alle) die zich tydens een dag lang durende zitting beraadden over een tevoren opgestelde nota „De vak beweging in deze tyd". Het parlement stond onder leiding van mr. F. Kranen burg, commissaris van de koningin van Noord-Holland. Als inleider hadden de twee groepen drs. J. Boersma, lid van de Tweede Kamer uitgenodigd. De besprekingen van de jongeren re sulteerden in het indienen van een flink aantal moties, die tydens een slotbe- raad door de heer Boersma in zyn func tie als „minister" werden behandeld. Met de stemming over de moties kwam men niet ver, omdat de heer Boersma reeds de tweede motie belastingvrije vakantietoeslag in tegenstelling tot zyn geestverwanten onaanvaardbaar achtte en men by wijze van kabinets crisis de vergadering definitief schorste. De voornaamste punten die in de moties werden gesteld waren: het te rugbetalen aan georganiseerde werkne mers van een gedeelte van het contri- butiegeld voor de vakbeweging door de werkgevers, waarvoor het grootste ge deelte van de vergaderende jongelui zich niet zo enthousiast toonde; verho ging van de vakantietoeslag tot 6 pet; een procentuele daling van de loons verhogingen. Eenmaal werd kritiek ge hoord op de vakbeweging, toen een der aanwezigen de vakbonden ervan be schuldigde misbruik te maken van de krappe arbeidsmarkt en daarbij zelfs het woord „chantage" gebruikte, dat hy later op verzoek van de voorzitter terugtrok. IJMUIDEN, 17 mei. Vrijdagavond tien voor half negen kreeg op het kruis punt Pleiadenplantsoen Raafstraat Orionweg een bestelauto geen voor rang van een bromfiets. Bromfietser en duopassagier moesten met hoofdwonden in het Antoniuszieken- huis worden opgenomen. Kort na het ongeval heeft een be woner uit de omgeving, die het onge luk heeft zien gebeuren, zand op het kruispunt gestrooid. De politie wil hem graag als getuige horen op de afde ling verkeer aan het hoofdbureau. DEN HAAG, 17 mei Konstanz 3S +3, Rheinfelden 331 +13, Ottenheim 408 —2, Straatsburg 360 +2, Maxau 548 2, Plochingen 161 +5, Mannheim 425 —15, Steinbach 190 25, Mainz 401 9, Bingen 299 —11, Kaub 344 —19, Trier 312 —21, Koblenz 348 18, Keulen 366 26, Rutorort 579 —26, Lobith 1218 —31, Nijmegen 1002 31, Arnhem 997 22, Eefde/Issel 58" 25, Deventer 473 24, Monsin 5472 +2, Borg haren 4035 —5, Belfeld 1188 29, Grave beneden de sluis 502 3. (Van een verslaggever) BLOEMENDAAL, 17 mei. In Vormingscentrum hier hielden de If tholieke Jongeren van de Middengtff" pen (K.J.M.) uit het bisdom HaarleJ* zaterdagavond hun jaarvergadering. zyn openingswoord hield de algemee® voorzitter, de heer J. H. Broekkamp' een pleidooi voor een verdere samelj" werking tussen de verschillende jeugd* organisaties. Teveel nog werken de ver* schillende groeperingen, die voor d®" zelfde leeftijdsgroepen bestemd zÜn' naast en langs elkaar heen. Op som* mige punten, op financieel gebied niej het minst, zou centralisatie besparend kunnen werken. Een eerste vorm van samenwerking is reeds gevonden, toen in 1964 de K.J.M. nauwer contact kreeg met de K.P.M. De secretaris van de K.J.M., de heer Jac. Zoutbier, deelde mee dat reed? vele jongerengroepen zich bij de K.J.W- hadden aangesloten. Voor het komende seizoen zyn weer tal van activiteiten op het programma geplaatst. Er zul len vijf weekeinden gehouden worden, welke inmiddels zyn vastgesteld. Onder meer zullen er vormingscursussen ge" geven worden. Ter vergadering kwam ook de financiële achteruitgang aan de orde. Getracht zal nu worden, verschil lende activiteiten buiten de K.J.M.. te organiseren. Voorts wordt de mogelijk" heid onderzocht om een eigen blad °P te richten. Algorab 16 te Rotterdam. Arendskerk 16 te Rotterdam. Atys 16 van R'dam naar Stanlow. Bali 15 te Rotterdam. Caltex Delfzijl 16 te Rotterdam. Congokust 14 van R'dam n. Amsterdam* Diemerdijk 14 van R'dam n. Los Angel©8' Gaasterland 15 te Rotterdam. Heemskerk 16 te Rotterdam. Kamperdijk 17 van R'dam naar Hamburg- Kinderdijk 15 van R'dam naar Hamburg- Korendijk 15 van R'dam naar New YorK» Maas 15 van R'dam naar Amsterdam. Maasdam 15 te Rotterdam. Parkhaven 14 te Rotterdam. Purmerend 16 van R'dam naar Bodo. Soestdijk I" te Rotterdam. Stad Amsterdam 16 te Rotterdam. Theano 16 te Rotterdam. Abbekerk 15 van Port Said n. Rotterdam- Amstelmeer 15 te Aden. Annenkerk 16 te Aden. Arendskerk 15 van Hamburg n. Rotterdam- Kara 16 te Mena al Ahmadi. Liberiakust 15 van Takoradi naar Tema. Neder Rhone 16 rede Suez. Radja 15 te Valencia. Streefkerk 15 van Fremantle naar Ade®* Vasum 15 van Las Palmas naar Bonny. Vlielnd 15 van Bangkok naar Miri. Wonogiri 15 te Bremen. Amstelveen 12 van Shanghai naar West Australië. Caltex Utrecht 15 van Calcutta naar Vizagapatnam. Foresttown 16 te Karachi. Kabylia 16 te Pladju. Kelletia 16 te Milazzo. Lelykerk 15 rede Bushire. Nederwaal 16 te Port Swettenham. Pericles 16 te Londen. Thibodas 15 te Yokohama. Acteon 15 te Thameshaven. Alhena 16 te Las Palmas. Argos 16 te Istanbul. Celebes 16 te Hamburg. Dinteldijk 15 van San Francisco n. Portland- Grebbedijk 17 te Savannah. Jagersfontein 15 van East London naar Port Elizabeth. Karinum 15 van Singapore n. Bangkok. Koudekerk 15 van Genua n. Port Said. P. G. Thulin 15 te Balboa. prins Willem V 16 te Liverpool. Acmaea 15 van Aruba naar Napels. Aludra 16 te Buenos Aires.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4