Terwijl Saturne stopt draa spel Jupiter rustig verder Uitspraak van Hof brengt geen orde in de chaos mi aan toeristen in Kerkelijke gezindte en sociale positie bepalen het kindertal Met Filmweek Arnhem wordt feestelijke traditie hervat IN ESTAFETTE DOOR DE WETTELIJKE VOORSCHRIFTEN >>Kern"-opdracht A-N.W.B.-OPROEPEN BINNEN-en BUITENLAND Ook,Delphi'blijft in de running Doden in het verkeer Mr. Kolfschoten commandeur ON Ook experimentele films in culturele manifestatie Korte films van eigen cineasten Hoofdpijn? De koers van de gulden Een lege zaal Andere mogelijkheid GEVAERT-AGFA „Neo-romantiek" Modem WOENSDAG 19 MEI 1965 PAGINA 5 Voor uw mooiste kleurendia's draaischijf, de lampjes en de tyferfjes, onverbrekelijk verbon den met het spel der roulette. U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel DEN HAAG, 19 mei Het recente arrest van het gerechtshof in Amsterdam, waarin gezegd werd dat Sarturne als een verbo den harzardspel moet worden be schouwd, heeft niet tot gevolg ge had dat er orde is geschapen in het ondoor-zichtbare struikgewas van rouletten-achtige spelen, dat het laatste jaar zo weinig omhoog is geschoten. Terwijl 't bloeiende Saturne-casino in Zandvoort van de heer Caransa bereids de deu ren heeft gesloten in afwachting van de uitspraak van de Hoge Raad, waar de zaak nu aanhan gig is gemaakt, kondigt de exploi tant van 'n belendend spel, 't even eens naar een planeet genoemde Jupiter", opgewekt de opening van weer 'n nieuwe speelzaal aan in 't Brabantse Best. Harry Goldberg in zijn fraaie, maar nog altijd lege Casino in Scheveningen. Hef orchestion (völ-automatisch orkest), dat in de reisbioscoop Anno 1900, in te richten op de Arnhemse Fïlmweek, te horen zal zijn. Rechts van dit „orkest" een aantal muziekrollen. SPELDJE Mr. H. A. M. T. KOLFSCHOTEN de enige kleurendiafilm, die niet alleen felle kleuren maar ook alle fijne nuances natuurgetrouw weergeeft. AMSTERDAM, 19 mei Ne derland krijgt dit jaar weer zijn Internationale Filmweek. Van 14 tot en met 19 juni zullen filmver huurders en bioscoopexploitanten, critici en filmliefhebbers zich in Arnhem verzamelen om er films te zien. Van de nieuwste tot de oudste. Van Pier Paolo Pasolini's „Het Evangelie volgens Mattheus'' tot een aantal prehistorische film pjes uit het Nederlands Filmmu seum, dat de reizende bioscooptent „Images Fantastiques", compleet met automatisch orkest, opnieuw in oude glorie zal doen herrijzen. Ook de tweejaarlijkse Staatsprijs voor Filmkunst, beschikbaar voor de beste Nederlandse korte film, zal, ditmaal op de sluitingsavond worden uitgereikt. Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPR0' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. ■X^HDPASTa irrtloonc VkOeroof+ Viii vir«Vi naflr Advertentie) 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands óver inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 20,21 en 22 mei Anglo-Ned. taptoe Inlichtingen tel. 730641 toniï V?",W7 en wn 19.30-22.30 u mr- Toegang f 1.50 AMSTERDAM van^J_HAAG, 18 mei In het kader en Tnti1 overeenkomst tussen Neratoom r«tton7I?ationaal General Electric Ope- de kern te Frankfort heeft Neratoom *aterr geleverd voor de kokend- C>Uitsi ®actor die te Gundremmingen in Ook hptno, wordt gebouwd. Neratoom zal torunf K0hel'_ binnenwerk van het reac- vat leveren. """""""niiunuMHim lllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII deö dffrni fam,ilie-0Instandighexlen wor- f® melrio l» personen verzocht zich 8 Den i? ANWB-oproepdienst Van 8 tel- 070-814381, dagelijks 22 uur. Vif®LGIE. LUXEMBURG: C. Varke- kj, uit Noordwfjk in een VW combi, %r_Ur Wauw en .gebroken wit FV 16-12, 8e«s in België of Luxemburg. (Van onze Haagse redactie) Deze Scheveningse heer C. J. Osse, in gewone doen handelaar in motor oliën, heeft gezien dat ook een behen digheids en/of harardspel commericeel bekeken gesmeerd kan lopen en wil dus niet langer volstaan met zjjn ta fels in Zevenaar en Oldenzaal. Zelfs wil hij in zijn eigen Scheveningen gaan spelen en daartoe zal hij dezer dagen een gesprek hebben met burgemeester Kolfschoten. Daarnaast wordt nog in Oud-Loos- drecht lustig het Duitse spel „Delphi doorgespeeld, is de stichting Behendig heidsspelen, waarin een aantal direc teuren van plaatselijke V.V.V.'s sa menwerken, naarstig op zoek naar een niet-hazardspel waarbij geld ingezet kan worden en voelt de stichting „Pays-Bas" met haar 700 donateurs zich voorlopig uitgeschakeld, omdat de otficier van justitie in Den Haag drei gend gezegd heeft alles in beslag te zullen nemen wanneer de plannen, om in Scheveningen het Saturne-spel te gaan spelen, worden uitgevoerd. Het geheel ft dus onoverzichtelijk genoeg op dit ogenblik. Wèl overzichtelijk is de volledig nieuw ingerichte speelzaal in het voor malige hotel „American" in Scheve ningen, waar alleen mevrouw Sophia Goldberg-Koekoek zeer blond, gou den bril, geen familie van de boer terzijde van een speeltafel wat verlo ren in de ruimte zit te ontbijten. Zij is penningmeesteres van de stichting ..Pays Bas", die het Saturnespel in so- ciëteitsverband eerder al met toestem ming van autoriteiten heeft beoefend in De Bilt en in Bemmel bij Njjme- gqp. Na verscheidene avonturen heeft men deze zalen onder meer wegens gebrek aan belangstelling verlaten om deze fraaie zaal in te richten, waarin vermoedelijk nooit gespeeld zal wor- den. Tegen het dreigement van de of ficier is namelijk geen kruid gewassen. Een oplossing kan nog worden een toe stemming voor de heer Osse om Jupi ter in Scheveningen te introduceren, omdat de huurder van het pand, de heer Harry Goldberg, dan met hem gaat samenwerken. Mevrouw Goldberg een veelbelo vende naam voor een bankhouder is zeker niet in het hazardspel gedo ken buiten haar man om. De appara tuur namelijk is van de heer Gold berg en deze verhuurt hij aan de stich ting, waarvan zijn vrouw bestuurslid is. Hij heeft de stichting ook van geld voorzien e: knipperde wel even met zijn ogen enige weken geleden toen hij bij de introductie van weer een ander spel, namelijk „Delphi", ijlings bij moest springen omdat het startkapi taal plotseling was verdeeld in de zak ken van de opgewekte spelers: in één avond werd door de bank 26.000 gulden verloren. De dag daarop moest de bank er weer zesduizend gulden bij passen en eerst toen bleek dat de ta fel, hoewel vastgemetseld, door trillin gen van het verkeer scheef was komen te staan, waardoor het balletje steeds in dezelfde sector terecht kwam, wat de spelers maar al te gauw door had den. De heer Goldberg doet veel zaken in het buitenland en hij was naar de zin van zijn vrouw al te veel op reis. Zjj startte toen haar Saturneproject met financiële hulp van haar man om hem zodoende te noodzaken meer thuis te zijn om zfjn Nederlandse za ken te behartigen. De stichting, kan krachtens deze rechtsvorm geen winst beogen, maar er mag wel huur be taald worden aan mijnheer Goldberg. Ook wil men uit de winst afdragen aan charitatieve instellingen, „want zegt mevrouw Goldberg, „ik ben soci aal bewogen". De heer Goldberg Intussen („Ik houd niet van gokken maar ik mag graag investeren") heeft zich intussen volle dig ingewerkt. Hij zegt te kunnen be wijzen dat Saturne een behendigheids spel is door foutloos te voorspellen in welke sector de kogel zal rollen. Ook heeft hij de processen, die tegen de concurrentie zijn gevoerd, nauwlettend gevolgd en wel comfortabel gezeten achter de perstafel. „Ik had een pers kaart versierd bij de Biltse Post". Ver- volgens begeeft hij zich naar de groen- gedekte tafel, bespeelt knoppen en rode en groene lampen waarna blijkt dat alles nog perfect werkt, ondanks de gedwongen rust van spelers en ma terieel. Wanneer er helemaal geen perspectief meer in zit voor een van de planeetspelen heeft de heer Gold berg voor zijn nu onrendabele zaak in Scheveningen nog een andere moge lijkheid achter de hand. Hij maakt er dan een vermaaksetablissement van voor Duitse toeristen, welke medede ling aanleiding voor mevrouw Gold berg is haar man aan te kondigen dat hij haar daar niet zal zien. Op een geheel ander gebied geïnte resseerd in de behendigheidsspelen is de eveneens in Den Haag woonachtige heer J. J. Weissman, 75 jaar oud en ontwerper van het eveneens roulette achtige spel twee maal zeven. Ook hier wordt een kogeltje in de draaiende roulette geschoten, maar een essenti eel verschil met de andere spelen is dat de winnaars niet door de bankhou der worden uitbetaald, maar uit het geld dat de verliezers in dat spelletje hebben ingelegd. Een totolisator dus, waarvan tien procent wordt ingehou den door de organisator. Naar verluidt komt dit spel in aanmerking geadop teerd te worden door de stichting Be hendigheidsspelen (V.V.V.). De heer Weissman heeft het spel al vijf jaar geleden ontworpen en er inmiddels oc trooi op aangevraagd, maar nog niet verkregen. „In Zandvoort werd er niet regelmatig gespeeld", zegt hij onbe kommerd. „Door druk op de speeltafel uit te oefenen werd alle eventuele be hendigheid van de spelers te niet ge daan. Bij een totalisator is daar geen reden voor, want het maakt de bank houder niets uit aan welke speler hij uitbetaald, de pot moet er toch uit. De heer Weissman is actief geweest op velerlei gebied. Zo is hij oprichter van het bureau A.R.I., dat in oorsprong Algemene Re clame Industrie betekende, maai waar van hij al gauw maakte Altijd Rake Ideeën. Door voor deze naam nog een overigen» nutteloze A te planten wist hij te bereiken als allereerste in het telefoonboek te worden opgenomen. „Twee maal zeven is absoluut een be hendigheidsspel, dat wil zeggen dat een intelligente man het binnen acht dagen kan leren. Sjoelbakken leer je toch ook niet in een half uur. Maar voordat het gespeeld mag worden ben ik vermoedelijk al dood. Mijn leeftijd is nu al boven het gemiddelde". (Advertentie) tijdelijk met 1 JAARGETIJDE Uit serie van 4 Bij tube van f 1.- OIRSCHOT. Bij het oversteken van de weg Tilburg-Eindhoven, is hier gisteravond de 22-jarige wegen wachter H. J. P. Evers uit Diessen (N.B.) door een bus aangereden en op slag gedood. VALKENSWAARD. Een 20-jarige Eindhovense is gisteravond bij een ver keersongeval te Valkenswaard om het leven gekomen. Zij was als duorijdster gezeten op een scooter bestuurd door een 22-jarige stadgenoot, die zwaar ge wond in het ziekenhuis is opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een in haalmanoeuvre. Een personeelsbus, die een vrachtauto wilde passeren kwam in botsing met de tegemoetko mende scooter. ASSEN, 19 mei De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De heer Kolfschoten is deze onderscheiding ver leend voor zijn verdiensten als voor zitter ran de Vereniging van Neder landse Gemeenten. (Advertentie) DEN HAAG, 19 mei Kerkelijke gezindte en sociale positie zijn in Ne derland over het algemeen gesproken nog steeds bepalend bij de vraag hoe veel kinderen het gezin zal tellen. Ook regionaal verschilt men hierover nog al van gedachte. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft verstrekt over de vrucht baarheid van de Nederlandse bevol king. Evenals bij de volkstelling van 1947 zjjn bij die van 1960 weer het aantal op het tijdstip van de telling bestaan de huwelijken vastgesteld en werd na gegaan hoeveel kinderen uit deze hu welijken tot de datum van telling wa ren geboren. Het CBS heeft de uit komst van deze telling in een speciale mededeling gepubliceerd. Uit de ruim 2,5 miljoen huwelqken, die per 31 mei 1960 bestonden waren tot dat tijdstip 6,8 miljoen kinderen le vend geboren of wel 270 per 100 huwe lijken Van de 2,5 miljoen huwelijken waren er 400.000 of 17 procent bij de telling kinderloos. Behalve de 17 procent huwelijken (Van onze filmredacteur) De Internationale Filmweek Arnhem 1965 is de vijfde in haar soort. Met een onderbreking in 1963 wegens de ernsti ge zorgen, waarin het Nederlandse bios coopbedrijf toen verkeerde, met name wat zjjn strijd tegen de moordende ver- makelijldieidsbelasting betreft, is er se dert 1955 eens in de twee jaar een Film week georganiseerd. In 1955 was het zes tig jaar geleden, dat Auguste en Louis Lumière patent verkregen op hun ci- nématographe, die de ontwikkeling van de film heeft ingeleid. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond besloot dit 60-jarige bestaan groot scheeps te vieren en in samenwerking met de rijksoverheid en het gemeente bestuur van Arnhem is toen de eerste Filmweek gehouden. Een manifestatie, waarmee allereerst culturele belangen werden gediend en pas op de allerlaat ste plaats commerciële. Steeds immers is aandacht besteed aan de betekenis van de film in het culturele leven. De heer J. G. J. Bosman, directeur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die namens de Stichting Internationale Filmweek Arnhem gisteren mededelin gen heeft gedaan over de komende ma nifestatie, herinnerde er dan ook met gerechtvaardigde trots aan, dat de orga nisatoren er bijna steeds in zjjn ge slaagd, speciale aspecten in de film als kunst naar voren te brengen. In 1955 was dat het neorealisme. Fellini zelf heeft later verzekerd, dat hij door de Arnhemse Filmweek was „gemaakt". In 1959 was het de „nouvelle vague" met werk van Truffaud, Camus en Cha- broi, terwijl voor het eerst in Nederland een Ingmar Bergman-film werd ver toond. In 1961 was het de „free cinema" met „Shadows" van John Cassavetes en „Saturday Night Sunday Morning" van Karei Reisz. Bovendien heeft de Nederlandse korte film zijn grote op bloei aan de Arnhemse Filmweken te danken gehad. Ook nu hoopt men de heer Bos man liet in dit verband, zij het met het nodige voorbehoud, het woord „neo-ro mantiek" vallen een speciaal aspect van de moderne film te kunnen tonen. In het Arnhemse Rembrandt-theater zul len in vjjf middag- en 'zes avondvoor stellingen elf speelfilms in Nederlandse première gaan, door de selectiecom missie uitgekozen uit een kleine veertig hoofdfilms, die door de verhuur ders zijn aangeboden. Binnenkort zal het volledige program ma worden bekend gemaakt. Door het nakomen van enige films, waaronder een Amerikaanse, een Russische en een Tsjechische, is dit nu nog niet mog&= lijk. Wel kunnen enige films worden genoemd, die op de nominatie staan en wel de reeds genoemde „Het Evangelie volgens Mattheus" van Pasolini, „Lo ving Couples" van de Zweedse regis seuse Mai Zetterling, „Att Alska" (Lief hebben) van de jonge Zweed Jörn Don- ner, „Les Barboules" van de Fransman Georges Lautner, „II Deserto rosso" van Michelangelo Antonioni, „Le Bonheur vat. Agnès Varda, „Les plus belles es- croqueries du monde", een Franse epi sodefilm, geregisseerd door Chabrol, Mitsuda, Polanski en Horikana, en „Young Cassidy" van de Britse regis seur Jack Cardiff. In het kleinere Saskia-theater zal een aantal nachtvoorstellingen worden, gege ven van moderne en experimentele films die, naar men verwacht, vooral door geïnteresseerde jongeren zullen worden bezocht. Een kèus zal worden gemaakt uit o.a. de films „Suna no on na" (De vrouw van zand), een Japan se film van Hiroshi Teshigaghara, „Der Damm", een internationale in Duits land opgenomen film van Vlado Kristl, „Kvarteret Korpen" (De Ravenbuurt) van de Zweed Bo Widerberg en „De- manty Nooi" (Diamanten van de nacht), een Tsjechische film van Jan Nemec. Wat de Nederlandse films betreft zal „Aah... Tamara" van Pim de la Parra, de officiële Nederlandse inzending naar het Festival in Cannes, worden ver toond. Hoewel dit momenteel nog niet vaststaat, zal mogelijk ook de nieuwe film van Jan Vrijman „Op de bodem van de hemel" zijn première in Arn hem beleven. Dit is eveneens het geval met „Of durf je niet?" de nieuwste vrfje film van Charles Huguenot van der Linden en met „Slochteren aan de lijn", een film, die Bert Haanstra in opdracht van de Gasunie heeft ge maakt. In elk programma in het Rembrandt- theater zal voorts een nieuwe korte film worden geïntroduceerd, waarvan het merendeel is gemaakt door Neder landse cineasten. Een keus zal o.a. worden gemaakt uit „Dingen, die voor bijgaan" van Boud Smit, „Accumula ties" van mevrouw Van de Faassen en „Fapade" van Wiertsema. Ook enige korte films uit het buitenland staan op de nominatie om in Arnhem te worden vertoond, waaronder „Tutto per un pro- dino", een Italiaans filmpje en Inside Out" een in Duitsland gemaakte op drachtfilm van de Ford Foundation, waarbij de Nederlander Gerard van den Berg de camera voerde. De Rijksvoorlichtingsdienst zal t(j- dens de Filmweek in de Noordgalerq van het Provinciehuis een tentoonstelling inrichten die een overzicht geeft van de filmproduktie en filmverspreiding, terwijl de oudere scholieren een bezoek kunnen brengen aan de tentoonstelling „De film in beeld", die door het Neder lands Filminstituut wordt ingericht in De Coehoom. Zij krijgen na een korte inleiding enige korte filmpjes te zien, gevolgd door een rondleiding door oudleerlingen van de Filmacademie en een bezoek aan een filmstudio in be drijf. Aan zesduizend leerlingen van de vijfde en zesde klas lagere school zal in samenwerking met de Arnhemse school bioscoop een voorstelling worden aan geboden van de film „Flipper de Dol fijn". Het Nederlands Overlegorgaan voor film en televisievorming zal tenslotte in het Saskia-theater vijf ochtendbijeen komsten organiseren, waarin een groot aantal aspecten van film en filmvor ming aan de orde zullen komen. zonder kinderen waren er 18 procent met een kind, 38 procent met twee of drie, 16 procent met vier of vijf, bijna tien procent met zes-negen kinderen en bijna 57.00-0 of twee procent waar uit tien of meer kinderen waren gebo ren (waaronder 70 met 20 of meer kinderen). Een belangrijk onderscheid blpkt voor eerste en niet-eerste huwelijken. Van de ruim 200.000 niet-eerste huwe lijken was niet minder dan de helft kinderloos. Per 100 niet-eerste huwe lijken waren dan ook maar 127 kinde ren levend geboren tegen 283 per 100 eerste huwelijken. Duidelijk blijkt ook de invloed van de leeftijd, waarop de vrouw is ge trouwd. Per 100 vóór haar 20ste jaar gehuwde vrouwen waren 345 kinderen geboren. Voor degenen, die bij haar huwelijk 20-24 jaar waren, was dit aan tal 301. Bjj een huwelijksleeftijd van 30-34 bedroeg het 234 en bij die van 35-39 jaar nog maar 139. Aanmerkelijke verschillen bestaan voorts voor de afzonderlijke kerkelij ke gezindten. Per 100 op 31 mei 1960 bestaande eerste huwelijken van r.-k. vrouwen waren tot genoemde datum 336 kinderen levend geboren: per 100 gehuwde vrouwen zonder kerkelijke gezindte slechts 209. Voor de gerefor meerden bedroeg dit aantal 323, voor ned.-hervormden 258. Tegenover het algemeen gemiddelde van 283 levend- geborenen per 100 bestaande eerste huwelijken bedroeg dat voor de inbe grepen gemengde huwelijken maar 213. Tussen de verschillende beroepscate gorieën bestaan afwijkingen van bete kenis. Het gemiddelde voor bedrijfs- hoofden (323) ligt aanmerkelijk hoger dan dat voor employés (231) en voor handarbeiders (272). Binnen de groep bedrijfshoofden valt 'het hoge vrucht baarheidscijfer op voor die in de land bouw (372) en het zelfde geldt voor de landarbeiders (322) onder de hand arbeiders. Bij vergelijking van de cijfers voor de provincies blijkt de hoogste vrucht baarheid te bestvan in Noord-Brabant (gem. 338 levendgeborenen uit 100 op 31 mei 1960 bestaande eerste huwelij ken) en het laagste in Noord-Holland (251 per 100). In vergelijking met de overeenkom stige gegevens per 31 mei 1947 blijkt sindsdien van een daling van de huwe lijksvruchtbaarheid sprake te zjjn ge weest, ook al was de teruggang maar van geringe betekenis. In het patroon van de huwelijksvruchtbaarheid is evenmin veel verandering gekomen. (Advertentie) AMSTERDAM. 19 mei Voor de vele Nederlanders die in deze tijd naar het buitenland gaan volgen hier de prijzen die de banken berekenen bij aan- en verkoop van buitenlands bankpapier (alles per stuk): Amerik. dollar Belgische frank Canad. dollar Deense kroon Duitse Mark Engels pond Franse frank Ital. lire Noorse kroon Oost. schilling Port. escudo Spaanse peseta Zweedse kroon Zwits. frank Aankoop 3.56 7.21 3.31 Va 51.50 90.10 10.02 73.25 0.5685 49.70 13.91 12.50 5.94 69.50 82.80 Verkoop 3.62 7.26 3.36(6 52.50 90.60 10.12 73.75 0.5885 50.70 14.01 12.65 6.09 70.50 83.30 gld. cent gld. cent cent gld. cent cent cent cent cent cent cent cent Engeland Een rechtbank in Lon den heeft mevrouw Marie Butner een schadevergoeding van 578 pond (ca. 6.000 gld.) toegekend voor bij een auto ongeluk opgelopen letsel: drie afgebro ken tanden. (ÜPI).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5