„BOOM VAN EEN ATLEET'' BIJZONDER EERZUCHTIG REIN KNOL wellicht nu over magische 2 meter-grens Diogé was in juiste stemming voor Straus' „Ein Walzertraum" Hoogland in sprint niet te stuiten ALS U HET VRAAGT Raadsleden Haarlem, Velsen en HaarlemmeiTiede akkoord OFFICIER EIST TEGEN ZOON (22) TER BESCHIKKINGSTELLING VAN REGERING Moeder mishandeld en met ophangen UW NIEUWE COSTUUM HANGT KLAAR BIJ ONS! Damclub Heemstede betrok nieuw clubhuis Tweede concert groot succes N. Ph. Beethovencyclus O. en solist Zivoni tienkamp of op hoogspringen Steekpenningen Ambtenaar vrijgesproken Eerste nederlaagrit De Bataaf Verdere uitbouw in de toekomst 50 Haarlemmer- meerders naar Caterham Lee K. Café 25 jaar in dienst bij K.N.H. GEBR. EVERTS Flink hoog Als U het mij vraagt Harmoniekapel INTERGEMEENTELIJK SAMENWER KINGSORGAAN KENNEMERLAND Naar twee kanten Slotavond Agrarisch Cursus Comité Wreed Plagerij DONDERDAG 20 MEI 1965 (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM, 20 mei Als Rein Knol ergens in Nederland op atle- tiekgebied een of andere prestatie heeft geleverd, of dat nu met hoogspringen is of bij het discus werpen of op de tienkamp, dan staat dat nergens uitvoeriger ver meld dan in de dagbladen te Kam pen. Dit Overijsselse stadje dankt zijn bekendheid o.m. aan de daar gevestigde theologische hoge school, maar meer van zijn inwo ners zijn geïnteresseerd in de ver richtingen van hun ex-stadgenoot in de randstad Holland dan in de wederwaardigheden van dat eer biedwaardige instituut. Rein Knol: een -boom van een atleet, die anderen met prognoses laat werken en zelf onder alle om standigheden rustig blijft. Traint en springt, laat pas daarna enige spaarzame woorden los over zijn prestaties en verwachtingen. Laat zijn omgeving in het onzekere of hij zich gaat concentreren op de tienkamp, zijn ambitie, of op het hoogspringen, de ambitie van de Nederlandse atletiek, internatio naal ergens onderaan op dit num mer. Gelukkig sluit het een het ander niet uit. Vóór alles heeft hij echter plezier in zijn sport om de sport en niet om de prestaties. Daarom is hij niet alleen om zijn lichaamsbouw, maar ook als sport man, als amateur: een reus onder de HAV-ers. Dat weten ze in Kam pen, dat ervaart men in Haarlem. HAARLEM, 20 mei Dinsdag en woensdagavond was in de Stadsschouwburg de beroemde operette „Ein Walzertraum" van Oscar Straus te beluisteren. Oscar Straus (geen familie van de wals- koning Johann Strausz) compo neerde dit heerlijke werk in zijn z.g. „Weense periode". De pre mière vond dan ook plaats in We nen (1907) en beleefde nadien in Europa en Amerika ongeveer een 5500 opvoeringen. WATERONTHARDING Lezers schrijven da krant TOONAANGEVEND IN DAMESTASSEN Voor Haarlem e-°' Films Muziek Toneel Diversen T en toonstellingen wmimzi 4 4-' - *- - V -''w. -.v: Rein Knol is momenteel een van de steunpilaren van de atletiekvereniging Haarlem", die mede d«ank zij zijn kwaliteiten onder de beste Nederlandse elubs een belangrijke rol speelt. Hij werd weliswaar in Kampen Neder lands juniorkampioen discuswerpen, maar toch kon hij in dat provincie stadje zijn aanleg onvoldoende ont plooien. Via een kameraad in militaire dienst, die het als HAV-er tot de na tionale ploeg had gebracht, werd hjj enthousiast voor de mogelijkheden in Haarlem. Nu heeft hij bijna vier jaar gepro fiteerd van een gedegen training die voortreffelijke vruchten afwerpt. Zijn Haarlemse tijd wordt getooid met twee nationale kampioenschappen op hoog springen. en bovendien een gestage ontwikkeling op de tienkamp, waar hij ook internationale tienkampstrijd tus sen België, Engeland en Nederland vormde hij twee jaar geleden samen met Jelle Doornbosch de Haarlemse helft van de nationale afvaardiging. Tweemaal Nederlands kampioen hoogspringen. Wie de prestaties op dit nummer met internationale maatsta ven meet, wil allicht denken: Een oog onder de blinden? Het Nederlands re cord staat op 1 mefer 964 en is nog vooroorlogs. De magische 2 meter- grens is door geen ander dichter be naderd, maar geldt buiten onze gren zen, kleine landen niet meegerekend, als een aardig, maar niet buitenge woon niveau. Telkenjare worden wel atleten ontdekt, die in staat moeten worden geacht de barrière te doorbre ken. Nog heeft geen van hen aan de verwachtingen beantwoord. Als junioral was Rein Knol zo'n po tentiële 2 meter-springer. Met de zoge noemde oneconomische Schotse sprong (de lichamelijke opvoeding van onze scholen kent nauwelijks anders!) be dwong hij 1.83 meter. Maar dat bleek een top met zijn toenmalige training én techniek. Voor een uitzicht op een hoger niveau was een enorme omscha keling nodig, namelijk naar een rol- sprong, waarbij het lichaam liggend over de lat gaat. Met deze efficiëntere techniek worden de beste prestaties ge leverd. Rein Knol en de technische leiding van de HAV hebben de omschakeling aangedurfd en de kans, dat Rein ge- (Advertentie) Licht gewicht of normaal gewicht. Terlenka, Trevira of zuiver wollen kamgaren al naar het U lijkt. Prijzen 98.00, f 119.00, 1 129.00, 139.00 en hoger met onze bekende kleermakers-service Kleermakers sinds 1830 Gen. Cronjéstraat lalb, tel. 53334 durende enige tijd uit de Nederlandse top zou verdwijnen, op de koop toe ge nomen. Dit laatste is nogal meegeval len, want juist met zijn nieuwe tech niek werd hij tweemaal kampioen en kwam hij eind 1963 in de stedenont- moeting OsnabruckHaarlem over de 1.94 meter. Dit is vooralsnog een uit schieter geweest in een reeks spron gen tussen 1.85 m en 1.90 m, die zich ook het vorige seizoen voortgezet heett, waar gemiddeld een lichte niveaustij ging te noteren valt. Ogenschijnlijk dus geen buitengewoon resultaat, althans geen opzienbarende verbetering. Mien moet echter één ding niet uit het oog verliezen. Het overgaan van de ene techniek op de andere is een tijdrovende procedure, waarbij met jaren gerekend moet worden. Uit door andere, internationaal opgedane ervaringen bliikt dat pas na vijf jaar reële verbeteringen verwacht kunnen worden. Pas dan heeft een springer de techniek geheel onder de knie. In het licht van deze wetenschap krijgt Knols prestatie in de trialmeet tegen Beerschot en Vlug en Lenig, kor telings in het Pim Muliersportpark ge houden, een bijzondere betekenis. Hij kwam toen over 1.85 meter, wat zo vroeg in het seizoen buitengewoon hoopgevend is, temeer daar een koude aprilwind de pringgelegenheid weinig ideaal maakte. De Haarlemse atletiek wacht met spanning het komende sei zoen af. Maar een zwaluw maakt nog geen lente en 1.85 meter gerandeert nog geen 2 meter. Waarop optimisten bij zichzelf denken: Nog niet En zo zjjn ze momenteel bij de HAV. Er zijn waarschijnlijk weinig mensen in Nederland, die voor hun sport zo hard werken. Na het vorig jaar tame lijk rustig afgesloten te hebben, waar door hij tijd had om uit te komen in het eerste basketbalteam van Antilo pen, is Rein sinds januari zesmaal per week actief. Duintraining, indoortrai- ning, gewichtentraining. Conditie kwe ken. Werk voor tienkampers. Met als vernuftigheidje op een zolder van zes bij vier meter een slim bedacht speer- werpapparaat, als ontspanning tussen het halteren door. Samenstel van touw, katrollen, een stuk speer en een stuk ijzer, dat als contragewicht dienst doet. De trainingsaccommodatie van een Ne derlandse sportman. Een amateur, wel te verstaan. HAARLEM, 20 mei De rechtbank heeft hier vanmorgen een 61-jarige technische ambtenaar van de Rijksge bouwendienst te Amsterdam vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde vals heid in geschriften en het aannemen van steekpenningen. Veertien dagen geleden had de offi cier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. De ambtenaar was ten laste gelegd het aannemen van giften tot een bedrag van ruim 8000,in ruil voor advie zen en afdreiging van giften tot een bedrag van 2000,door misbruik te maken van zjjn functie. De ambtenaar was eerder in hoger beroep door het gerechtshof in Amster dam een gevangenisstraf van negen maanden en een boete van 26.000,— opgelegd wegens het niet opgeven van inkomsten voor de belasting. HAARLEMMERMEER 20 mei Vandaag herdenkt de heer K. Café, Gelevinkstraat 80 in Nieuw-Vénnep, het feit dat hjj 25 jaar in dienst is bjj de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij. Hij is als uitvoerder A werk zaam in het district Noord-Holland- Zuid in Haarlem. Vanmorgen werd de jubilaris in huiselijke kring namens de directie geluk gewenst door de heren ir. E. J. Mesu, M. C. v. d. Ham en F. C. Waaldijk. De zilveren jubilaris kreeg de gedenkpenning van de maat schappij, alsmede een couvert met in houd. Ook collega's van de heer Café kwamen hun gelukwensen aanbieden, meestal vergezeld gaande van enkele cadeaus. Het dilettanten operette gezel schap „Diogé" heeft dit respectabele aantal weer met twee opgevoerd. De begeleiding werd verzorgd door het Haarlems operette orkest. Het geheel stond onder leiding van Walter Jans- sens. Een verhaal als van Graaf Niki (Friedl Ahrend) die op de avond voor zijn (opgedrongen) huwelijk nog even met zijn beste vriend Montshi (Jaap Bruinzeel) de bloemetjes buiten zet en een fljrtpartij begint met de dirigente Franzi (Annelies Post) van een da meskapel, die tenslotte ten koste van haar liefde tot graaf Niki met haar Weense charme het hele protocol aan het hof Flausenthurn weet te ontdooi en om daardoor het huwelijk van graaf Niki met Helene (Nelly Meijer) te red den vraagt natuurlijk een speeltrant vol vaart en esprit, die „volgens het boekje" voor Hollanders een onmoge lijke opgave behoort te zijn. Na gisteravond heb ik bovengenoemd boekje in het vuur geworpen. Hollan ders zjjn niet nuchter. Het ging er gis teravond integendeel hartverwar mend aan toe. De costuums. de be lichting, de decors, een waarlijk feest (Advertentie) Dealer voor Haarlem en Omstreken Wagenweg 104 - Haarlem - Tel, 12730 HALFWEG. 19 mei. De slanke Joop Hoogland uit Aalsmeer heeft de eerste rit van het nederlaagtoernooi, dinsdagavond door de Halfwegse wie lerclub „De Bataaf" op het parcours in de Houtrakpolder met „De Kampi oen" (Haarlem) als tegenstander ver reden, in zijn voordeel beslist. Daartoe zegevierde hij met duidelijk waarneem baar verschil in de eindsprint van een zeven man sterke kopgroep. Zijn viucht- makkers konden het hem in die spurt helemaal niet lastig maken. Aleen Jan Buis drong nog even aan, maar Hoog land bedreigen kon ook hij niet. Ondanks het bar slechte weer veel regen en wind gingen er toch nog dertig amateurs van start. Zij moesten het 3600 meter lange parcours vijftien keer afleggen. Reeds in de derde „Toer' zorgden Joop Hoogland, Ab Jongkind, Piet Rinkel, Ko Zomer en Jan Buis voor een afscheiding. Het peloton wen ste zich evenwel nog niet bij zo'n vroeg tijdige beslissing van de strijd neer te leggen en onder aanvoering van Wim Griffioen, Rob Sweers, Norman Koele- mij, Aad Boogaard en Jan Zomer wer den de demarranten door het peloton achterhaald. De hergroepering was nauwelijks een feit of de vijf eerste aanvallers gingen opnieuw in het offensief en die aanval konden alleen Griffioen en Bogaard pa reren. De rest werd voorgoed afgehaakt. De zeven koplopers hebben het verdere en gaven Sweers, Jan Zomer en Koele- Vooral Hoogland bleek fel op winst be lust en probeerde in dé laatste ronde wel vijf keer om uit de kopgroep te ont snappen. Zijn makkers gaven hem daar toe geen kans. Zij bleken door de de marrages van Hoogland dermate afge mat, dat zjj het hem in de eindsprint niet lastig meer konden maken.... mat, dat zij het hem in de eindsprint niet lastig meer konden maken. De uitslag luidt: 1. J. Hoogland, de 54 km. in 1 uur 25 min. 30 sec; 2. J. Buis, 3. A. Jongkind, 4. P. Rinkel, 5. 2. Griffioen (allen Bataaf), 6. A. Bogaard (Kampioen), 7. K. Zomer (Bataaf), 8. R. Sweers (Kampioen) in 1.27.22; 9. J. Zomer (Bataaf), 10. N. Koelemfj (Kam pioen). In de race voor nieuwelingen (28 man) hield Roel Snijder de eer van „De Kam pioen" flink hoog door drie „Bataven" in het beslissende sprintje te kloppen. De uitslag: 1. R. Snijder (Kampioen), 2. J. Buis, 3. M. Jongkind, 4 .G. Ammer- laan, 5. H. van Leeuwen, 6. G. Zan- tingh (allen Bataaf), 7. R. Schell, 8. T. Blom, 9. G. van Krimpen (allen Kam pioen), 10. R. Doeswijk (Bataaf). Uitslag aspiranten: 1. P. Rupschus (Bataaf), de 25 km. in 44 min. 14 sec.; 2. G. Krom (Kampioen), 3. J. Ooster beek, 4. W. Haayer (beiden Bataaf), 5. G. Kimmenade, 6. J. Groeneveld (beide Kampioen), 7. P. de Jong (Ba taaf), 8. R. van Berkel, 9. J. Molenaar, 10. R. Bakker (allen Kampioen). Het aan de hand van deze uitslagen opgemaakte clubklassement, geeft een sprekende overwinning van de organise rende club weer: 1. ,,De Bataaf" met 111 pnt.; 2. „De Kampioen" met 54 pnt. voor het oog en oor, want ook de mu ziek werd verzorgd uitgevoerd. Annelies Post als Franzi stal onge twijfeld „de show". Wat deze jongeda me presteerde was vakwerk. Zij inspi reerde dan ook volgens mij het hele gezelschap tot grootse daden. Ook Ni co Toledo als graaf Lothar dient spe ciaal genoemd te worden, al had hij natuurlijk een zeer dankbare rol. Wij wensen het operettegezelschap nog ve le successen toe. Rest mij nog te ver melden dat in de Stadsschouwburg beide avonden was uitverkocht en dat wil wat zeggen in deze „Beatles-tijd". ADAM WAASDORP. (Advertentie) Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem, Tel 15116 DAMES HEUPPANTALONS HEEMSTEDE, 20 mëi Met een maximum aan belangstelling van leden en genodigden opende voorzitter J. Ja nus het nieuwe clubgebouw van dam club Heemstede in Princehof, Glipper- weg Heemstede. Voorzitter Janus noemde het een historische dag omdat naast de ingebruikneming van het nieu we clublokaal de toetreding van 4 neiuwe leden kon worden gemeld, die, mede dank zij een bericht in de bla den, de weg naar Princehof hadden ge vonden. Na de opening werden de prijswin naars van het toernooi om het persoon lijk kampioenschap van Heemstede ge huldigd. N. van Hal werd kampioen in de afdeling hoofdklasse. H. Belïën ver wierf de tweede prijs en J. B. Slui ter de derde. C. Lenaarts legde beslag op de titel lste klasse na een herkamp van drie partijen met G. v. d. Eem. die 2de werd. J. Janus plaatste zich als derde. Bij de t.huisdammers kwam de titel in handen van ,T. Overtoom, met G. Krui- derink als tweede aankomende en A. H. Slewe als derde. De voor deze avond georganiseerde sneloploswedstrijd vormde een interes sante afronding. In de hoofdklasse- groep toonde N. van Hal zich de sterk ste en snelste oplosser. J. v. Hal bleek de sterkste in de groep gevorderden en J. Overtoom was veruit de beste oplosser in de groep ongeoefenden m Naar aanleiding van een bericht in uw blad van 14 mei deel ik U mee dat van een scheuring in de Haar lemse Harmoniekapel geen sprake is. De heer Bonkerk voorheen lid van de h.h.k. heeft bedankt omdat er scherpe kritiek op hem was hetgeen hij niet wilde uitpraten, ondanks dat hem bekend was dat er een commissie was be noemd die de zaak wilde regelen. Hij heeft buiten het erkende bestuur om de leden van de drumband benaderd en toen een niet juiste stand van zaken gegeven waarna een deel van de drum band het lidmaatschap bij ons opge zegd. Evenmin was de heer Bonkerk alge meen jeugdleider bij de h.h.k. Enige jongen mensen hebben inmiddels ons standpunt gehoord en hebben besloten hun lidmaatschap bij ons weer op te nemen. Wat onze harmonie betreft, deze is intact gebleven en al onze zaken gaan gewoon door. J. J. VERMEULEN Voorzitter h.h.k. HAARLEM, 20 mei Nog geen kwar tier heeft de gemeenteraad gistermid dag nodig gehad mm de nota van B. en w. betreffende de oprichting van het Intergemeentelijk Samenwerkingsor gaan Kennemerland te bespreken. Niet dat e weinig of geen interesse was. In tegendeel. Vanuit iedere fractie klon ken woorden van instemming. De heer Pielage (P.v.d.A.) gewaagde zelfs van eerbeid en belangstelling, waarmede hij de nota had doorgenomen. Als beginsel verklaring noemde hij het stuk heel be langrijk. De heer Vissers (K.V.P.) noe de het wel een goed stuk werk, wan neer het alleen als een aanloop naar een meer concrete samenwerking is be doeld. Hjj bepleitte nog eens een spe ciaal orgaan voor de bestuurlijke sa- merwerking, een wat de samenstelling betreft meer gecontinueerd orgaan, dat de moeilijkheden bij de wisselingen bin nen de colleges van B. en W. min of meer kan ondervangen. De heer Spek (Prot.Chr.) vond het prachtig, dat men nu een basis heeft weten te vinden, waarop nieuwe plan nen verder uitgewerkt kunnen worden. De gemeenteraden zullen tenslotte be paalde bevoegdheden moeten oveerdra- gen. Nadat ook mevrouw Scheltema (V.V.D.) van haar tevredenheid ge tuigd had en voorts geïnformeerd had naar de juridische status van het sa menwerkingsorgaan, wees de burge meester er in zijn antwoord op, dat liet samenwerkingsorgaan door persoonlijke contacten tot stand was gekomen. In tegenstelling tot de conglomeratie-Am sterdam, waar het initiatief van ho gerhand (Gedeputeerde Staten) kwam, is de opbouw in Kennemerland van on deraf begonnen. Er zal steeds meer gestreefd worden naar districtsvorming. Via een contact met de fractievoor zitters zal het de gemeenteraad moge lijk zijn meer te bouwen aan het sa menwerkingsorgaan, dat, naar de voor zitter mevrouw Scheltema antwoordde, nog geen jufidische vorm heeft. De gemeenteraad van 'Haarlemmer- liede en Spaarnwoude heeft gisteravond weinig woorden verspild aan de regle mentering van het Intergemeentelijk Sa- merwerkingsorgaan Kennemerland. De raadsleden ondersteurnden het streven HAARLEMMERMEER, J9 mei Maandag 24 mei om half acht zal in de aula van de l.t.s. in Hoofddorp, de slotavond worden gehouden van het Agrarisch Cursus Comité Haarlemmer meer. Aan zeventig cursisten zal een diploma, dan wel een getuigschrift wor den uitgereikt. De avond zal worden opgeluisterd door de voordrachtskunste naar Henri George van Leeuwen uit Amsterdam. naar een hechtere samenwerking tussen de Zuid-Kennemer-gerheenten. Alleen mr. L. Venema Prot.Chr.) stelde daar bij nadrukkelijk, dat dat geen keus voor een richten op Ztüd-Kennemerland betekent. Burgemeester F. baron van Hövell tot Westerflier voegde daaraan toe, dat al eerder is gezegd, dat Haar- lemmerliede en Spaarnwoude meent zo wel tot de agglomeratie Amsterdam als Zuid-Kennemerland te behoren. HAARLEMMERMEER, 20 mei Vanmorgen vertrok een groep van vijf tig Haarlemmermeerders, waaronder sportbeoefenaars en gemeentelijke ver tegenwoordigers met de autobus naar Ostende, waar men zich inscheepte naar Dover. Vanavond zal men hier arriveren, om vervolgens met de bus naar Caterham door te reizen, waar de Haarlemmermeerders officieel door het gemeentebestuur worden ontvangen. Dit alles valt binnen het kader van de jaarlijkse sportuitwisseling Haar- lemmermeer-Caterham. Op 25 mei zal de thuisreis weer worden aanvaard. De komende dagen zullen enkele trips worden gemaakt, o.a. door de graaf schap Surrey en zullen enkele wedstrij den worden gespeeld. Er staan voet balwedstrijden en tennisontmoetingen op het programma, terwijl voor de eerste keer in de uitwisselingsgeschie denis ook wielrenners in het veld zul len komen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 19 mei „Het is ho peloos, het is totaal hopeloos. Ik ver wacht van deze jongen in de toekomst (1e meest afschuwelijke narigheid. Hij is een gevaar voor zijn omgeving en voor de hele maatschappij". Deze uit spraak deed vanmorgen mr. H. E. van Renesse, officier van justitie bij de rechtbank over een 22-jarige Amster dammer, die terecht stond, omdat hij zijn moeder in het ouderlijk huis aan de Overtoom met de dood had be dreigd. „Zie je die haak daar aan de zoldering" had hij geroepen, „daar kom je nog eens aan te hangen". Hij had haar ook een paar maal een strop om de hals gelegd. De president mr. J. Knottenbelt vond „hopeloos" een groot woord voor een jongeman van 22 jaar, maar de, officier ïiet er zich niet van afbrengen. Met deze j ongen lukt niets, hij wil niets, hij kan niets. Het is totaal hopeloos". Hij eiste tegen hem een vrij geringe vrijheids straf; drie maanden met aftrek, 'maar daarnaast liet hij blijken dat hij hem niet meer in de maatschappij wilde terugzien door on voorwaardelijke ter beschikkingstelling te vragen. De rechtszaak was een in-trieste aangelegenheid. Een moeder getuig de tegen haar zoon en gaf daarmee de meest wrange en beestachtige ge beurtenissen aan de openbaarheid prijs, die zich zo nu en dan in het huis aan de Overtoom hadden afge speeld. De verdachte had zoals de rechtbankpresident het uitdrukte, zijn móeder bijna de dood ingejaagd door haar telkens opnieuw te mishandelen, te bedreigen en geld af te persen. Achter zjjn naam in de dagvaarding stond leerlingbankwerker, maar deze betiteling klopte niet erg, want hij had geen beroep en hij had ook nog vrij wel nooit wat uitgevoerd in zijn jonge leven. Tot tweemaal toe was ha van de zeevaartschool geschopt. Daarna was hij aan de drank ge raakt. Overdag liep hij meestal in pyama in huis rond. Werken wilde hij niet. 's Avonds trok hjj er vaak op uit om te drinken. Hij perste zijn moeder dan geld af. Vaak kwam hjj midden in de nacht met een taxi thuis. Hjj liet de ritprijs dan door zijn moeder betalen. Zjj deed het maar om een scène te voor komen. Toch kwam het wel tot scènes. Eens had zjj manmoedig be sloten haar zoon niet meer binnen te laten, maar hjj wierp een fiets door het raam en opnieuw opende ze de huisdeur. Het was allemaal misgegaan na de dood van zjjn vader in september 1964. Hij was enig kind, zijn ouders hadden vroeger een bloei ende zaak gehad en zoonlief hoefde maar te kikken en hij kreeg wat hij begeerde. Hjj had dat zelf volmon dig toegegeven. Vrij eenzaam en alleen gelaten was hij opgegroeid. Zjjn wrede aard bleek voor het eerst, toen hjj vorig jaar zjjn moeder thuis een arm uitdraaide. Hjj kwam daar voor voor de rechtbank en werd tot acht maanden gevangenisstraf veroor deeld waarvan drie voorwaardelijk. Voorts toezicht van het consultatiebu reau voor alcoholisme. „Maar dat toezicht had", zo ver klaarde de officier van justitie in zijn requisitoir, „niets maar dan ook volstrekt niets uitgehaald. Het was na het uit zitten van deze straf allemaal nog veel erger geworden. Hjj sloeg en schopte zijn moeder herhaaldelijk. De vrouw had zich zo bedreigd gevoeld, dat zij haar broer had gevraagd in huis te komen. Ook „Ome Dirk" had echter weinig aan zjjn neefje kunnen veran deren. Hjj verhinderde meestal dat er erger dingen gebeurden, wanneer de jongen zjjn moeder 's avonds in haar slaapkamer geld afperste onder be dreiging. Eens was hjj op haar bed komen zitten. Hjj had een mesje ge toond en geroepen. „Ik heb hier een mes en ik heb geld nodig." Op een avond de jongen was niet dronken, zo bleek uit de stukken had hjj een touwtje om de hals van zjjn moeder gelegd en op een haak aan de zoldering gewezen. „Daar kom je nog een? aan te hangen". De moeder, een kleine schriele vrouw die vrijwel de gehele zitting verwezen voor zich uitstaarde, verklaarde van morgen dat zjj zich niet zozeer bedreigd had gevoeld. Volgens haar was het plagerij geweest. Haar broer had de politie ingelicht. Bij de stukken bevonden zich ook verklaringen van buren bij wie de vrouw binnengevlucht was aïs haar zoon haar weer eens bedreigde. De moeder verklaarde nu voor de rechtbank dat zü haar zoon niet meer thuis wilde hebben. „Heel verstandig" meende de president, „hij moet maar eens op eigen benen leren staan". De president vond het jammer en merk waardig dat de militaire dienst de ver dachte niet meer wilde hebben. De jongen had het gepresteerd er tot nu toe uit te blijven. Op de keuring Het concert werd geopend met een gloedvolle en geladen vertolking van Beethovens Ouverture Leonore III. Dit het nodig heeft: felle dynamiek, grote dramatische werk kreeg alles mee, wat het nodig heeft: felle dynamiek, grote lyriek en veel spankracht. Te recht reageerde het publiek met een spontaan applaus. In de zesde symfonie, de z.g. „Pasto rale", dreigt voortdurend het gevaar van eentonigheid om de hoek te komen. Het is dan ook een groot compliment voor Henri Arends, dat hjj van meet af aan de spanning wist te houden. De strijkers van het Noordhoilands Phil- harmonisch Orkest waren goed in vorm en droegen met hun vrij grote en zeer belangrijke partjj veel bjj tot de boeien de uitvoering. Na de pauze was Yossef Zivoni solist in Beethovens vioolconcert. Deze 25-ja- rige violist is in Tel-Aviv geboren, stu deerde o.a. bjj André Gertler en behaal de dverse malen prijzen op internatio nale concoursen. Zo was hjj in 1963 laureaat in het Concours Reine Elisa beth te Brussel. Aanvankelijk moest ik even wennen aan zjjn manier van musi ceren. Vast staat, dat de violist een musicus „pur sang" is. De techniek, die hjj volledig beheerst, stelt hjj geheel in dienst van de muziek. Nergens wil hjj epateren, zelfs van effecten houdt hij zich afzijdig. Zjjn prachtige toon klnkt rank en eerlijk en just door al deze egenschappen boeide hjj op een bjjzondere manier. Het orkest gaf een uitstekend aangepaste en verzorgde be geleiding. Het was niet voor niets, dat het publiek zo uitbundig applaudisseer de. Gaarne willen wjj deze begaafde violist op het Haarlemse podium terug zien. RINUS GROOT was hij stomdronken versehene „Nieuwersluis zou goed voor merkte mr. Knottenbelt op. In onze- porten werd de verdachte eel' e„d, kere slungel" genoemd, "vL v0or driftig, eigenzinnig, sluw en nie rede vatbaar". De verdachte _aan. allemaal gelaten over zich heen De verdediger mr. N. J Gleijnse zag niets in terbeschikkingste ig „Het woord „hopeloos" durf ik tzet- gebruiken. Hij lijdt aan een o uit tende futloosheid, die voortkon innerlijke onzekerheid, lee£"elT,v,riü- moet zjjn lichaamskracht eens 0 ge ken, hjj moet eens Ieren wat te worden is". Hij pleitte voor een vrjjhejdsstraf zodat de verdachte ingang van 1 september weer heb1 zeevaartschool zou kunnen. HU daar dan een goed woordje voor doen. lang® In zjjn laatste woord zei de cnor' slanke jongeman met het blonde Lra. retje, dat hij zich „lelijk had 8® rUg gen" en dat hij weer graag wilde naar de zeevaartschool. (Advertentie) CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 7 en 9.15 Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Met z'n neus in de boter, 14 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur: You are never too young, alle leeftü0 Dinsdag 8 uur: LIDO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: De verleidster van Parma, 13 jaar. Zondag 11 uur: Jungle-cat, alle leeftijde LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Rio Conchos, 18 jaar. REMBRANDT. Dagelijks 2. 7 en 9.15 'jur' Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Jouw beurt schatje, 14 jaar. r Zondag 11 uur Don Giovanni. 14 ïaa ROXY. t/m zaterdag 2.30. 7 en 9.15 «uf. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Het geweten van het Westen, 14 jaar; Maandag t/m wo. 2.30, 7 en 9.15 uur- Het purperen masker, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Muriel, 18 jaar. Zondag 11 uur: Wilde pracht, a. 1. MINERVA. Dagelijks 7.30 uur: Geja d door de wind, 14 jaar. .5 Zaterdag en wo. 2.30 en zondag 2 en uur: Dansmeesters, alle leeftijden. Donderdag 20 mei Grote of Sint Bavokerk, 8 uur: Org®'' concert door Albert de Klerk. Donderdag 20 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Haarlemsche T®T neelclub met „Twee op de wip" van Willi31" Gibson. Regie: Loet Steenbergen. Donderdag 20 mei Stadhuis-Gravenzaal, 8 uur: Gemeente Haarlem, ir. D. van Zuilen over „Lucft1 verontreiniging". Rest. Brinkmann, 8.15 uur: Ned. Gen. V®*[ de heer Vulsma over „Baron van MÜncb hausen als middelpunt van een genealogisc" verhaal". Delftlaan, - Orionweg. 8.15 uur: CircU» Boltini. Frans Halsmeusenm: Werken u3t de Haa** lemse school van de 16e t/m 19e eeuw- Dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags va» Bijzondere collectie werken van Frans tot 5 uur. Bijzondere avondvoorstelling t/m 16 O1®' elke avond van 8.30-10.30 uur. Bloemen kaarslicht en oude muziek. Tevens gelegen heid tot bezichtigen van de tentoonstelh»® poppen door Maja Alexander en Trudy Ruyter t/m 13 juni, alsmede van het voor kort ontdekte en thans gerestaureerde man* portret door Frans Hals. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20* eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaan®^ en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Vo* sielen en Natuurkundige Instrumenten. O' opend op werkdagen, behalve maandag va» 11 3 uur. Eerste zondag van de maan" van 1 3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend vaf 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag'- Zon- en feestdagen van 2 5 uur Woonhuis Jacobus van Looy, KI. HuU,t" weg 103. Het voormalige woonhuis van 0 schilder-schrijver Jacobus van Looy. YL opend donderdags van 10—12.30 en 13.30 17 uur. Zon- en feestdagen van 2 5 Cruquius Museum: Historische stoom machines en grote maquette van Nederla» met waterstanden en overzicht overs»"!, mingsramp 1953. Geopend dag van 9 U- en van 1.305 uur. Zondag 15 uur. Linnaeushof, Bennebroek Openlucht' tentoonstelling van voorjaars- en bloemen. Tropentuin en minicorso Geope» dagelijks van 9-18 uur, t/m oktober. De Ark: Expositie van tekeningen, scitj}' derijen en goudel van Dirkjan Ribbeli»® en W Vogel (tot 23 mei). „Artificia", Binnenweg 95, Heemsted®- Tentoonstelling van aquarellen, tekening®' en etsen van Poppe Damave. Keramiek va» Rob den Tonkelaar. Geopend 9.30-6 ut»- (t/m 3 juni). Museum Het Huis Van Looy: Groepst®11' toonstelling van genootschap Kunst Zij On Doel t.m. 23 mei. Dag. van 2-5 uur; zo. va» 2-5 uur. In 't Goede Uur: Expositie van tekeningen van Halga Scheszheim. De maand mei, dag- van 10-6 uur en 8-12 uur. Vishai en Vleeshal: De jaren '40-'45: Fot" en documentatietentoonstelling over oorlogsjaren. Vrij entree. Tot 6 juni. 5 9-5 uur; zo. 1-5 uur; wo., vrij. en za. 8-1* Openluchttheater: Expositie en van Bloemendaalse kunstenaars. 13 mei 4 juni. Dag. 10-5 uur; zo. 2-5 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2