Brits show Nederlandse in Europahal dineren ra ra pi Nieuwe ANMB-voorzitter hoos op mr. Van Boven Geen vers fruit restaurants in 3 ERICA TERPSTRA OP PERSTRIBUNE Geen tijd E Maritieme pikbroek legende D Coby Sikfcens nieuweling in zwemploeg Opwindend stuntwerk van aantal Londense „bobbies 5 r[ A.N.W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND meer voor zwemmen Reclame niet gericht op goede voeding pa Arme Maria Kwart van Haagse zwerfkatten nu opgeruimd è30t9üJ [S Auschwitz-proces Kwestie ongeorganiseerden M. Zondervan ook beschaamd om eis van vakbeweging Britse koningin haalt Pruisische historie op Drie maanden voorwaardelijk voor hoofdagent Wat kinderen ervan zeggen In het najaar start nieuive actie napolsky r- ar r# n BUREN VAN VRIJE BOER BETROKKEN IN STRIJD TEGEN LANDBOUWSCHAP PRIMATOUR VIER GESLAAGDEN TONEELACADEMIE VAN MAASTRICHT Tijdens Rijnreis Dr. R. Kruisinga PAGING 7 2* - rijders Nederland 99 O O geen romantiek maar techniek ERICA TERPSTRA (21) COBY SIKKENS (19) 99 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 21 mei Vierduizend eree ?Uwers met in hun midden als koningin Juliana en prins hflk v hebben gisteravond bij ren,: 8 'Uln geestdrift in een waarde mi,*- ?PP'aus uitgedrukt voor militaire v "c« en showmakers" van de Brits- deni6 ?e taptoe. Voor dit groten- ronas ,TIUZ''cale evenement bleek de Eu- rni« .van 't nieuwe RAI-gebouw qua de -• ideaal. De hal was echter niet toeSee'8eiule Piaats voor een echte tap- ,P.fr zoals men die kent van de te p - taptoe in Delft. De overdek- v„. ,lroPahal had echter één belangrijk ben niemand hoefde angst te heb- \veerV00r ('e wisselvalligheid van het Dp^an de andere kant kan men opwer- ben t •t deze Brits-Nederlandse ge- eiei r^'s niet een taptoe was in de era ke z'n van ^et woord. Het pro- bestond voor tweederde uit roe e bijdragen van een overigens I ®Pectabel aantal Britse en Neder- Arl, ,e militaire muziekkorpsen (plus de hotS ^amse Politiekapel). En voor 1 overige uit spektakelstukken en m var Londense bobbies, com- 'ando's en zeer jeugdige Engelse ma- zp ,n' Spectaculair was de stunt van es leden van de commandotroepen die .eel toeschouwers.de schrik op hun lijf 'Jogen door langs een kabel vanuit de Sort van bet gebouw angstig snel en g-ciurfd omlaag te zeilen. Onberispelijk as de demonstratie van het Engelse Pookpeloton van The Queens Color ^luadron of the Royal Air Force. Zon- ?eJ' één commando demonstreerden de eden van dit peloton een staaltje ex cellent exereitiewerk. Eén man van het Peloton moet zich ongelukkig hebben gevoeld; toen de show bijna ten einde was. stapte hij mis en ging onderuit. Spectaculair ook was de wedstrijd l|ssen twee teams van de Commando DEN HAAG, 20 mei Naar schat ting een kwart van de zwerfkatten in Den Haag zal morgen zijn opgeruimd, Wanneer de laatste vangsten zullen zijn geteld. Tot en met vandaag werden se dert 8 maart 268 zwerfkatter in de Val gelokt en in het asiel afgemaakt- De actie om het zwerfkattenprobleem van Den Haag op te lossen zal het ko mende najaar opnieuw worden gevoerd. >an de winter bleek, dat het zwerfkat- onpr°bieem in ons land nergens zo 8 °°t was ais in Den Haag. Er liepen rnort1"dan duizencl van deze beesten J, n(t. Bovendien kwam nergens onder ae katten zoveel schurft voor als in b® residentie. In Opdracht van het ge meentebestuur werd de gemeentelijke Plantsoenendienst opgedragen in sa menwerking met de vereniging tot be scherming van dieren en de politie het Probleem op te lossen. Daartoe werden de zerfkatten 's nacht met een stukje vis in een kooi gelokt, waarvan de klep dicht viel als de zwer- Ver er in zat. Met twintig kooien werd ®r gewerkt. De vangkooien werden na Zonsondergang in tuinen, bossen en Plantsoenen geplaatst en voor het weer ucht werd opgehaald. De nachten zijn mans tekort om de inspanningen van Qe kattenvangers redelijk te belonen. Advertentie sinds 1666 Maak van uw „buiten* huis- etan" eea waarlijk hoogtepunt van da dag. Amsterdam Tel.020-63163/ Parkeerterrein ■MM 1 i 1 1 "9* Hori: vertikaal dezelfde W^ontaal en woorden invuller. 3 Jweinig - 2 plaatsje In Engeland - - 7 ua._ 4 coupe - 5 groep - 6 verbond 0ri_ mjbelse figuur - 8 volksverhaal - 9 £et;?v 10 water in Duitsland - 11 14 t 12 kleur - 13 vreemde munt - grondsoo 15 zeeweegbree - 16 OPLOSSING VAN 20 MEI spBi?ri?on,taal: 1- Oeral, timp; 2. univer- her'vv. beyaluatie; 4, bril, bas; 5. age, ourt'. kirren, ale; 7. kemelshaar; 8. Sl y- nuntiatuur; 10. Uden, trui; 11 genre. UuT*Itikaa,:. 1- oudbakken; 2. energie. ti\,J-rivlermond; 4. aval, Reuter; 5 iot'c a 6- Rubens; 7. tsaar, hitte; 8. zier' R8'.Urn' mei' Plamuur; 10. ple- Royal Marines, die elkaar de eer be twistten in het zo snel mogelijk trans porteren van een 75 kilo zwaar mortier over vier meter hoge hindernissen. De teams waren voor deze gelegenheid Rotterdam en Amsterdam gedoopt. Rotterdam won. Londense bobbies lie ten op hun motoren zien dat het ver keer regelen meer is dan het hanteren van een stopbord of het bedienen van stoplichten. Een Londense agent heeft, zo werd duidelijk, ook dit diploma acro batiek nodig. De bewonderaars van militaire mu ziek en kleurige uniformen zijn ondanks stunts en spectaculaire nummers toch royaal aan hun trekken gekomen. Het meest van alle korpsen viel op The Mi- litairy Band Pipes and Drums of the Royal Highlands Fuseliers in hun Schot se kilts en met hun meeslepende doe- delzaktonen. Attractief was zeker ook de demonstratie van Schotse dansen door officieren en manschappen van de 52ste Lowland Division; de divisie, die deel heeft gehad aan de bevrijding van Walcheren. En tenslotte willen we graag noemen de Amsterdamse Poli tiekapel die onder leiding van kapel meester Pinkse een door deze voor de Brits-Nederlandse taptoe gecompo neerde mars „Verkeershow" uitvoerde. De taptoe wordt vanavond, morgen middag en morgenavond herhaald. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 21 mei De buren van de leider der Friese Vrije Boeren, de heer P. W. Leffertstra in Wyckel, dreigen het slachtoffer te worden van de moeilijkheden die de Vrije Boer heeft met het Landbouwschap. Sinds 1958 heeft de heer Leffertstra geweigerd geld af te dragen aan het Produktschap voor Zuivel. Toen vorig jaar de schuld tot ongeveer 1.000 was opgelopen, ontving hij van het Produkt schap een brief, waarin stond, dat zou worden overgegaan tot beslaglegging op het bedrijf van de boer, wanneer hij niet binnen een bepaalde termijn zijn schuld betaalde. De heer Leffertstra bleef weigeren en de beslaglegging ging niet door. In plaats daarvan ging het Landbouwschap de contributie in houden van de toeslag op het melkgeld, dat de heer Leffertstra ontving van de Coöperatieve Zuivelfabriek Balk-Ha- rich. De heer Leffertstra reageerde met zijn melk op naam van een aantal an dere boeren aan de fabriek léveren, zo dat er geen cent meer van hem kon worden ingehouden. Nu heeft de directeur van de zuivel fabriek een brief gekregen van hel Pro duktschap, dat hij moet zorgen dat boer Leffertstra alsnog op zeer korte ter mijn zijn schuld voldoet. Gebeurt dit niet, dai zal de toeslag op het melk- geld van de andere hoeren worden in gehouden, totdat de schuld is vereffend. Men is benieuwd naar de volgende te genzet van de Vrije Boer. FRANKFORT, 21 mei (DPA) Met de eisen tegen de drie voormalige SS .verplegers" Josef Klehr (60), Herbert Scherpe (58) en Emil Hantl (62) slo ten gisteren de 160ste zittingsdag, de openbare aanklagers in het Auschwitz- proces in Frankfort hun requisitoirs af. Tegen de vroegere SS-Oberschar- führer Klehr werd levenslang geëist wegens massamoord. In totaal is tegen zestien van de twintig beklaagden levenslang geëist en tegen twee twaalf jaar. In één ge val werd ontslag van rechtsvervolging wegens geringe schuld gevraagd en in één geval vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. 1 (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 mei De nieuwe voorzitter van de ANMB, de socialis tische Algemene Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechni sche Industrie, de heer M. Zondervau, heeft zich gisteravond ten overstaan van de algemene bondsvergadering in liet Kurliaus boos gemaakt op de voor zitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, mr. P. M. H. van Boven. Sprekend over de kwestie georga- niseerden-ongeorganiseerden, zei hp namelijk: ,,Waar ik mij over schaam en kwaad om ben, is, dat er werkge vers zijn die zeggen, dat zij door de eisen van de vakbeweging om voor delen voor de vakbondsleden af te wij zen, het erfgoed van de vakbeweging beschermen." De heer Van Boven heeft vorige week zoals wij toen hebben gemeld, in het tijdschrift van zijn verbond geschreven, dat de werkgevers door niet toe te ge ven aan de verlangens van de werkne mers om voor de georganiseerde ar beiders de contributie te betalen, de werknemers een grote dienst bewijzen. ,,Een dienst vooral daar waar de eer van de eigen organisatie iemand nog aanspreekt." De heer Van Boven zei (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 mei Mejuffrouw mr. J. ten Broecke Hoekstra, lid van de Tweede Kamer, heeft de ministers van Landbouw en Visserij en van Eco nomische Zaken schriftelijk gevraagd of het hen bekend is ,,dat in de meeste restaurants, cafetaria's, eethuizen enz. in ons land vers fruit niet op de spijs- lijst voorkomt en bij navraag meestal niet of in zeer beperkte mate ver krijgbaar blijkt te zijn". Zij vraagt de ministers het verkrijgbaar stellen van vers fruit in de horecabedrijven te be vorderen. Deze vraag, zo ls ons gebleken, wordt uiteraard hartgrondig onderschre ven door het produktschap voor groen ten en fruit, wie geen markt te uitge breid kan zijn en die daarom eveneens van mening is dat er in de horeca meer vers fruit en verse groenten om gezet zouden kunnen worden. Sinds ge ruime tijd wordt deze branche langs propagandistische weg benaderd en op de mogelijkheden gewezen van verwer king van verse groenten en fruit. Fris opgemaakte folders geven wenken op het culinaire vlak, 2ij het met de nodi ge omzichtigheid omdat het bekend is dat de chef-koks nogal gevoelig zijn op dit punt. Zelfs wordt als slanke-Hjn menu gewezen op de mogelijkheid van groenten en fruit als broodbeleg te pre senteren onder de naam „groenten- iHiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiimimimm«iiiimiiiiiiiiiiiiif Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdienst in Den Haag, tel. 076-814381, dagelijks van 8 tot 22 uur. OOSTENRIJK - A. Tesselhoff uit Amsterdam in een zwarte Plymouth Co- ronado 99 06-80 in omgeving Brenner, onderweg naar Dubrovnik. LUXEMBURG C. Varkevisser uit Noordwijk in een V.W. COMBI, kleur: blauw en gebroken wit FV 16-12 ergens in België of Luxemburg. sandwich". Ook heeft het produktschap de horeca gewezen op de aantrekkelijk heid en het verkopende element dat kan schuilen in een groot opgemaakte schaal met binnenlands fruit. Het fruit bij het ontbijt wordt even eens gepropageerd al heeft een enquête uitgewezen dat de meeste hotelgasten (van elke tien zeven tegen drie) de voorkeur geeft aan eitje op de nuchte re maag boven een appel, peer of to maat. Vruchtensap echter wordt door velen 's morgens met vreugde begroet. Sommige hotels zijn er toe overgegaan de gast een kleine attentie te bewijzen door op zijn kamer 's avonds een vrucht klaar te leggen. Overigens is het (niet) gebruik van vers fruit in restaurants ook een zaak van psychologiede gast blijkt wel be reid voor bij voorbeeld een fruitcock- tail uit ik een gulden te betalen, maar dat voor een verse appel een kwartje op de rekening komt, vindt men eigenlijk niet te pas komen. Advertentie) MEER-VAKANTIEPLEZIER Nog juist tijd voor TEGEN REISZIEKTE Werkt snel en lang vervolgens, dat voor de vakbeweging die eer teruggaat op de moed, de offer vaardigheid en de bezielde inspiratie van de arbeidersleiders in de beginpe riode. ,,Dat erfgoed mag niet worden onteerd." „Daar zullen wü zelf wel voor zor gen", repliceerde hierop gisteren de heer Zondervan. Deze was echter niet alleen kwaad, maar ook be schaamd. Het laatste, omdat de vak beweging zelf aanleiding geeft tot uit- sp-aken als die van mr. Van Boven. De bond waar de heer Zondervan sinds gisteren voorzitter van is (hij is de opvolger van de heer I. Baart)geeft die aanstoot niet. Gisteren is voor de zoveelste keer het standpunt van de ANMB herhaald: geen „stuiversbond", wel ongeorganiseerden mee laten beta len aan werk dat ook voor hen wordt gedaan, wel werkgeversgeld voor scho ling en vorming, en hoogstens ook voor een sociale uitkering aan vakbondsle den die in de een of andere nood verke ren. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 21 mei Alle vier de eindexamenkandidaten van de Maastrichtse Toneelacademie zijn ge slaagd. De jury, bestaande uit me vrouw Henny Orri en de heren Joris Diels, Rob de Vries en H. J. Michaël, was zeer te spreken over de presta ties van de „nieuwe lichting" actrices en acteurs. De geslaagden zijn de dames Bruni Heinke, Rotterdam (24 jaar) en de 20- jarige Conny van „eeuwen uit Den Haag, alsmede de heren Jan Kruyk, Poeldijk (28 jaar) en Franklin Lafour, Amsterdam (24 jaar). Opmerkelijk is, dat ook dit jaar, net als de twee voorafgaande jaren, geen Limburgers tot de afgestudeerden van de Maastrichtse Toneelacademie beho ren. Tijdens een toneeldemonstratie, waaraan ook de leerlingen van de eer ste en tweede klas deelnemen, ontvan gen de geslaagden hier zaterdag in de stadsschouwburg het diploma. Op dins dag 25 mei en donderdag 27 mei ver zorgen zij demonstraties in de stads schouwburgen van Tilburg, resp. Eind hoven. KOBLENZ, 21 mei (UPI) Koningin Elizabeth van Brittannië en prins Phi lip hebben gisteren nieuwe Westduitse bijvalsbetuigingen geoogst tijdens een boottochtje op de Rijn van drie en een half uur, van Koblenz naar Kaub. Dit geschiedde op het motorschip „Lore lei", waarvan de 64-jarige kapitein in de loop der jaren gewend geraak is aan illustere passagiers. Er werd aan her innerd, dat hij reeds eerder staats hoofden op zijn boot vervoerde: de pre sidenten Paul voi. Hindenburg en Charles de Gaulle. Daags voor het vor stelijke Rijnreisje had de kapitein een van zijn obers op staande voet ontsla gen, omdat deze in feite een journa list bleek te zijn. Elizabeth werd door tienduizendenf Duitsers hartelijk toegejuicht en dat ge beurde vooral toen zij een speech afstak voordat zij aan boord ging. „Gedurende vijftig jaar hebben we al veel te veel gehoord over de dingen die ons geschei den hebben. Laten wij ons thans goed inspannen om aan de dingen te den ken die ons verenigden", sprak de ko ningin. De Rijn bewierookte zij als het toneel van beroemde oorlogshandelin gen, als inspiratie voor grote muziek en om de beroemde wijnen. „Ik denk speciaal aan het oversteken van Blu- cher", vertelde zij, doelend op de Prui sische hulp aan de Engelsen om Na poleon zijn Waterloo te bezorgen. (Donderende Westduitse bijval) Zij wek te op tot eenheid en zei dat hun twee naties een nieuwe alliantie moeten sme den. (Nieuw gejuich). (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 20 mei De rechtbank heeft hier een 51-jarige hoofdagent van politie veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Hij stond op 6 mei terecht wegens het feit, dat een schot uit zijn dienstpistool een eind heeft gemaakt aan. het leven van de landbouwer A. Olislager. De officier van .justitie eiste tegen hem drie maanden hechtenis. De rechtbank heeft de agent vrijgesproken van de tenlastegelegde opzet tot doden en van roekeloos han delen. Zij heeft hem veroordeeld we gens de aan zijn schuld te wijten dood' van een ander, gepleegd in de uitoefe ning van enig beroep. (Advertentie) V W1200 99 rica Terpstra ls de zwemsport ontrouw geworden. Zij is ermee opgehouden, maar ze zal toch bij geen een belangrijke wed strijd in binnen- en buitenland ont breken. Voor een combinatie van streekbladen zal zij de wedstrijden verslaan. Zij heeft nu heel veel vrije tijd en die gebruikt ze om in haar eigen onderhoud te voorzien. In deze journalistieke baan is het nuttige (geld verdienen) met het aangename (het zwemmen) verenigd. „Er zijn werkelijk journalisten, die er wel eens een potje van maken, al wil ik ze ook niet allemaal over een kam scheren", vindt Erica van haar toe komstige collega's. Wij moesten wel eens lachen over de onzin, die ze soms schreven. Voor mij is het nu een beetje gemakkelijker. Want ik ken nog bijna alle mensen van de ploeg en leiders en de trainers. Bo vendien weet ik goed, dat iemand, die topsport bedrijft, zo verschrikke lijk kwetsbaar is, omdat een goede prestatie vaak afhangt van stemmin gen en andere psychische factoren. Ik lieb dus eigenlijk wel een streepje voor op de andere journalisten, hoe wel ik met het schrijven natuurlijk veel minder ervaring heb. Het is overigens niet voor het eerst, dat ik voor een krant schrijf. Ik heb het ook al gedaan toen ik nog zwom, maar dat moest klandestien, anders kreeg ik last met de Bond. Eigen lijk vind ik het allemaal verschrikke lijk leuk en prachtig, dat ik nu aan de andere kant sta en bij de pers hoor. Maar ik vind het heerlijk, dat ik toch een beetje in dit sportwereldje blijf, 't Was een erg fijne ploeg. De meisjes hadden tenminste ook nog andere interessen dan zwemmen al leen. Vroeger voor mijn tijd was het zo, dat wanneer de ploeg bij voorbeeld in Parijs aankwam de meisjes meteen vroegen „En waar is nu het zwembad?" Nu is het zo, dat ze eerst Parijs eens willen be kijken en dan pas aan zwemmen denken en dat vindt ik toch wel een leuk verschil. In Zuid-Afrika bijvoor beeld, waar wij eens naar toe zijn ge weest, daar kwam het zwemmen echt helemaal op de tweede plaats. We hebben daar van alles bekeken. Maar ja, de Zuid-Afrikaanse ploeg was ook niet zo erg goed, dus we konden het er wel een keertje van nemen. Achter het loket van de studenten bioscoop Kriterion in Den Haag voelt Erica zich ook al op haar gemak. Het studentenleven heeft haar nu ze meer tijd heeft helemaal op geslokt. Zwemmen, daar komt ze nooit meer aan toe. Haar studie in Chinees en Japans komt nu op de eerste plaats. En ze wil nu haar idealen binnen niet al te lange tijd verwezenlijkt zien. Wanneer ze haar kandidaats-examen heeft gedaan, gaat ze proberen in diplomatieke dienst te komen. En hoewel het nog in de toekomst ligt, heeft ze haar zinnen erop gezet om uitgezonden te worden. Wanneer ze eenmaal in het oosten zit, komt haar journalistieke ervaring, die ze nu opdoet haar goed van pas. Want het allerliefste zou ze artikelen willen schrijven over de mensen die haar al zo veel jaren ge ïntrigeerd hebben, de Chinezen. DEN HAAG, 20 mei De ■plaatsver vangend directeur-generaal van de Volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft vanmiddag in een bijzondere vergade ring van de Voedingsraad ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de raad gezegd dat de reclame niet pri mair is gericht op een goede voeding, maar op de afzet van het produkt. Het belang van een evenwichtige en gezonde voeding is bij de opzet van een reclamecampagne geen punt van overweging. De goede voeding is vaak allerminst gediend met de afzet van het produkt. e'pikbroek en de matroos in de blauwgeruite kiel bestaan niet meer. Zij zijn legende gewor den". Met deze uitlating wenst de inspecteur onderwijs bij de zee macht, schout bij nacht J. B. M. J. Maas af te rekenen met het roman tische beeld, dat men nog altijd van de mannen bij de marine blijkt te hebben. De marineman van vandaag is de vakman, de technicus, die met alle ontwikkelingen van de techniek te maken heeft. En elke dag wordt meer van de marineman geëist. De ontwikkeling gaat door. Over een jaar of zes ver dwijnt het vliegkampschip de Karei Doorman. Daarvoor in de plaats komt wellicht een ander schip, tech nisch meer geperfectioneerd. „Over een jaar of acht", zegt schout bij nacht Maas, „zal de vloot van van daag vervangen zijn door een vol gende generatie van schepen". De verschillen met de vloot van nu lig gen in de vergroting van de snel heid, de invoering van de computer, de automatise ing op de schepen en de systeemtechniek op vrijwel ieder gebied. Daarom moet men er nu re kening mee houden dat de jongeman, die vandaag in dienst komt, zijn taak morgen moet vervullen. Trots ver telt schout bij nacht Maas, dat de marine met deze ontwikkeling gelij ke tred heeft gehouden of liever ge zorgd heeft een ronde voor te zijn. Een van de voornaamste punten van het beleid dat men heeft uitgestip peld, is het tijdig inhaken op de uit voeringsregelingen van de mam moetwet. Bij de officieren is men al zeer ver met deze aanpassing. Men heeft sinds de vernieuwing van het onderwijs hij de marine adelborsten aangetrokken uit het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. De adel borst krijgt tijdens zijn opleiding geen wetenschappelijke basisoplei- ding meer. Het vakonderwijs voor de adelborsten heeft de marine verscho ven naar later. Het' is nu zo, dat de adelborsten voor de zeedienst en de twee technische diensten van de propadeuse doen, die vrijwel gelijk loopt met de propadeuse aan een technische hogeschool. De admini stratieve adelborsten doen tijdens hun opleiding propadeuse aan de eco nomische hogeschool in Rotterdam. Zowel voor de officieren als voor de onderofficieren en manschappen geldt vandaag dat zij na hun over het algemeen minimaal zesjarig dienstverband niet als een vreemde tegen de burgermaatschappij aankij ken omdat hun kennis en vakman schap onvoldoende of anders gericht is. Het enige waarnaar de marine streeft is een tijdens de diensttijd een zo efficiënt mogelijk gebruik maken van de investeringen in de man waarom het gaat en verder dat deze man wanneer hij uit de dienst komt beroeps of dienstplichtig als een vakman aan de slag kan. De marine heeft in dit opzicht de laatste jaren belangrijke contacten gelegd met burgerinstellingen zoals BEME- TEL en PBNA. Een jaar terug heeft men bij de marine het leerlingen wezen ingevoerd voor matrozen en machinisten zoals men dat in feite ook kent bij de verschillende techni sche scholen. Consulenten letten er nauwkeurig op, dat de jongelui de lessen en praktijk krijgen, die zij voor hun opleiding en vakbekwaam heid nodig hebben. De marine waakt er ook voor dat de juiste man op de juiste plaats komt. In een bedrijf als de marine, aldus schout bij nacht Maas, is het belangrijk dat de men sen werk hebben naar hun zin. Als dat niet bet geval is is dat nadelig voor liet bedrijf en voor henzelf. So ciologen en psychologen van de socio- logisch-psychologische afdeling zijn bij voortduring diligent op dit punt. De marine is pas een betrekkelijk gering aantal jaren bezig met het toepassen van vernieuwingen in het onderwijs en het aanpassen aan de burgermaatschappij en omgekeerd. De resultaten daarvan zijn volgens schout bij nacht Maas voor zover tot nu toe bekend succesvol. De ma rine gaat een nieuwe toekomst tege moet maar dan zonder de romantiek van weleer. Hl f- Groningen behoudt voorlopig de naam van „zwemstad". Veel topzwemsters kwamen er in de loop van de jaren vandaan. I11 de Nederlandse zwemploeg, die dit jaar grotendeels opnieuw is ge formeerd is Groningen ook weer ruimschoots vertegenwoordigd. Coby Sikkens (19 jaar) is een van de nieuwelingen, die het bij uitstek Gro nings nummer rugcrowl voor haar rekening neemt. Vanaf haar elfde jaar zwemt ze al, maar pas sinds januari is ze heel goed begonnen. Daarvóór heeft ze een tijdje de zwemtraining moeten opgei en, omdat ze haar eindexamen HBS wilde halen. En dat heeft haar geen kwaad gedaan. Ze heeft in die tijd aan kracht en doorzettingsver mogen gewonnen. Ze zwemt nu we reldtijden. Maar ze traint dan ook hard en haar gedachten zijn „dag en nacht" bij niets anders dan bij het zwem men. Om half zes staat ze op, om van zes tot zeven keihard te trainen. Na het ontbijt gaat ze naar haar werk (ze is secretaresse op een me dische leeszaal), waar ze om kwart over acht begint, een kwartier vroe ger dan eigenlijk van haar verwacht wordt, maar dan heeft ze tussen de middag meer tijd om... te zwemmen, 's Avonds na het avondeten gaat ze nog thuis iets aan de conditietraining doen en dan naar bed. Om negen uur moet ze er in liggen. Een dag in het leven van een topzwemster is dus zwemmen, werken en weer zwemmen. „Ik streef ernaar om naar de top te komen en dan moet je er hard voor werken". Mijn den ken en doen draaien zo om het zwemmen, dat ik in de vakantie en zondags eigenlijk met mijn vrije tijd geen raad weet. Zondags slaap ik meestal uit en 's morgens blijf ik dan thuis, maar ja 's middags ga ik toch maar weer naar het zwembad, 't Is wel verve lend, dat er dan zo veel mensen zijn, je kunt gewoon niet voor uit komen. Coby is een blond, en een beetje ve.'legen meisje. Ze vindt het na tuurlijk leuk, dat ze twee weken ge leden is gekozen voor de nationale ploeg, maar uitbundig gelukkig is ze niet, althans uiterlijk niet. Ook niet over het feit, dat ze aanstaande za terdag -'oor het eerst met de ploeg naar het buitenland gaat, naar Blackpool voor de landenwedstrijd Engeland-Nederland. Ze is heel nuchter als ze over haar prestaties spreekt ,,'t is geloof ik niet zo erg belangrijk of je nu eerste of vijfde wordt, als je maar weet, dat je een goede tijd hebt gemaakt en dat je gedaan hebt, wat je kunt." De kinderen zouden tien wees gegroetjes bidden voor het koninklijk gezin. Bertie (5) opperde echter bezwaren: „Als mammie drie keer Bertie" roept, wordt ik er al hoteldebotel van. Wat moet Maria dan niet den ken als we haar tien keer roepen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7