t" Scheelt maar een haartje Werk bekroond met de Athos- prijs LBJ heeft stem in 't kapittel Handige vader maakt wieg en box zelf Automatisch winkelen Jos van Manen-Pieters: 4damo voor te zware opgave Electronica vervangt personeel van vlees en bloed Excuus Namen Wilma Goich en Omella Vanoni Joki Freiaed Schoonderwalt blijft winnenf Positief Tien jaar 's Avonds Dag en nacht DE doorsnee-mens leest 't liefst in een boek, waarin hij zich zelf, zijn eigen situatie, zijn eigen problemen herkent", zegt me vrouw Jos van Manen-Pieters, die deze week van de Algemene Bond van Leesbibliotheekhouders in Nederland een prijs ontving, om dat haar boeken en speciaal haar „Tuinfluiterserie", in het afgelopen jaar het meest werden uitgeleend. En die onderscheiding de Athosprijs betekende, dat zij haar twee kinderen Nelleke van elf en Bert van zeven bij oma uitbesteedde en haar woon plaats Ede tijdelijk verruilde voor Amsterdam. Een middag en een avond werd zij ondergedompeld in de roezemoezige atmosfeer van de boekenmarkt, ingericht in het hoofdstedelijke R.A.I.-gebouw, om daar ijverig handtekeningen te plaatsen op papieren, die haar on der de neus werden geduwd. -• -?2 MEI 1965 PLUS JOS VAN' MANEN >>ft V> X s durend verschoven wordt. Haar boeken rollen niet achter elkaar uit de schrijf machine. „Een avond werken betekent, dat ik een kwarto vel papier beschreven heb. Gewoonlijk doe ik een maand of acht, negen over een roman. En er igaat niets de deur uit voordat mijn man (hij werkt bij de N.C.R.V.) het gezien I heeft. Omgekeerd lees ik ook vaak eerst zijn artikelen, voordat die worden ge publiceerd". Mevrouw Van Maanen heeft behalve de Tuinfluiterserie (uitg. Kok te Kam pen) nog zeven romans en een gedich tenbundel op haar naam staan. De ge dichten schreef zij als jong meisje en de eerste regels voor haar boeken op 22- jarige leeftijd. Haar eerste boek beleeft reeds zijn zesde druk. Levendig en enthousiast zet zij uit een, waarop haar boeken Djn geba seerd. „Ik probeer mijn romans een positieve gedachte te geven. De pro blemen, die erin voorkomen, zijn pro blemen waarmee heel veel mensen worden geconfronteerd, zodat 2e hun eigen situatie terugvinden. Door de manier, waarop de figuren uit mijn boeken die situatie aanpakken, pro beer ik de lezers een oplossing voor hun eigen moeilijkheden te geven. Soms komen mijn figuren klaar met hun problemen, soms niet, maar net gaat erom, dat zij een positieve houding er tegenover vinden, dat zij ze aan vaarden en er in vrede mee kunnen leven. En ik ben erg blij met de re acties die ik krijg. Zelf ben ik niet zo gauw geneigd na lezing van een boek de schrijver een brief te sturen, maar er zijn blijkbaar mensen die dat wel doen. En dat betekent een grote stimulans voor me". Hoe zij over moderne literatuur denkt? „Er zijn veel boeken, waarvoor ik een grote bewondering heb, omdat ze 70 knap en boeiend geschreven zijn. Maar soms zijn ze zo uitzichtsloos. Ik wil de waarde ervan zeker niet ontkennon, ook deze boeken hebben een functie, maar de doorsnee mens zal er toch niet door worden bevredigd". Mevrouw Van Maanen beweegt zich al een jaar of tien op het schrijverspad. Als kind fantaseerde zij zelf verhalen en haar opstellen kregen steeds goede cijfers. Of haar kinderen die aanleg geërfd hebben? „Ik weet het niet", lacht ze. Mijn zoon weet zich heel goed uit te drukken en mijn dochtertje leest het veel en houd ook van het maken van opstellen. Ach, als het er in zit, zal het er op den duur wel uitkomen". H. K. President Lyndon B. Johnson, heeft er oog voor hoe de vrouwen om hem heen I zich kleden. Het gezinshoofd van het Witte Huis stelt belang in hetgeen zijn vrouw, Lady Bird, en twee dochters, Lynda (21) en Lucy (17) dragen. Hij houdt ervan dat Lady Bird lichte kleuren draagt, vooral rood, en dan liefst slankafkledende toiletten. Hij houdt niet van klokrokken, maar een gérende rok kan wel genade bij hem vin- den. Volgens een van zijn medewerkers ziet hij de vrouwen graag goed gekleed en gesoigneerd en hij zal nooit nalaten zijn vrouw en dochters een complimentje te maken als haar uiterlijk hem bevalt HET is een originele gedachte om in een tijd waarin de welvaart Schrijven doet ze meestal in ae avona-ook duidelijk zijn sporen gaat uren overdag eist de Huishouding j achterlaten in de kinderkamer en de haar op als de kinderen naar bed weg van een baby plaveit met stjjl- zijn Een tijdstip overigens, dat, naar- meubelen en ganzeveren kussens, een mate de kinderen groter worden, voort- boek uit te geven met de bedoeling zo veel mogelijk van de benodigde grote stukken zelf te maken. I Met dit doel zijn in „Kindje voor en Kindje na" werktekeningen afgedrukt van een lappenpop, speldenkussen box, kinderstoel, potstoeltje, böbbelvis enz. Er is geen speciaal gereedscnap voor nodig, noch bijzonder materiaal. Handig moet de aanstaande vader zeer. beslist wel zijn, maar wie is dat niet in deze „doe het zelf"-tijd. Om er in te komen zou hij vast kunnen beginnen i LS extra feestelijk voorafje dit imet het kleinere werk als wat houten 4 weekend een varnalencocktaü^peelgoed. De aanstaande moeder houdt ■AL rr T. 1- i.- Cf zich in die tijd onledig met het maken U hebt hiervoor twee ens gar- I gen lappeJnp0Pi speidenkussen, meet- ticlïcti nodig u Punt oorC diepvries i prentenboek etc. garnalen nemen). Het sausjewaarin 1 Deze nijvere hoofdstukken worden u de garnalen (liefst in een 0lat glas) door de schrijfster Maps Valk aan el- opdient, kunt u als volgt samenstel- kaar gebabbeld met hier en daar len. U giet een achtste flesje room in een glas, even kloppen, en er daarna mayonaise, tomatenketchup, klein bee<je sherry, eventueel dezelfde voorletters in één gezin met het oog op correspondentie liter. Geef ook geen ai te excentrieke n.imcn: ze moeten er hun hele leven mee doen. Eenmaal gegeven blijft hier gegeven in tegenstelling met een Oosterse gewoonte om van naam te veranderen wanneer men een nieuwe levensfase ingaat. Com bineer ook geen al te uitzonderlijke voor naam met een alledaagse achternaam. Bovengenoemd boek is uitgegeven bij de Nederlandse Boekenclub te 's-Graven- hage in de serie Baedeker voor do huis vrouw deel 22. De werktekeningen beschrijvingen zijn van Piet Marée. G.S.-Je W. boeken voor doorsnee-mens TOEN rechter Star Caywood uit Canon City (Colorado) eens de Staatsgevangenis aldaar bezocht, liet hij per abuis de auto sleutels in z(jn afgesloten wagen liggen. Er moest een expert op het gebied van openbreken aan te pas komen. Deze was heel gauw ge vonden. Binnen enkele minuten overhandigde een gevangene de onmisbare attributen aan de op geluchte magistraat. P borgtocht vrijgelaten na beschul digd te zijn van fraude, werd een inwoner van Chicago betrapt bij een inbraak. Bij zijn arrestatie bekende hij naar liefst tweehonderd inbraken te en hebben gepleegd. Zijn excuus was: „Ik had geld nodig cm de advocaten te be talen die me bijstaan in de fraude zaak. Hij bemoeit zich dan ook veel met de kleding van zijn uitsluitend uit vrou wen bestaand gezin. En als hij mee gaat winkelen wordt er veel meer geld uitgegeven en meer gekocht", zegt mevr. Elizabeth Carpenter, perssecre taresse van mevr. Johson. Mevrouw Johson is beroemd om haar slanke figuur en kan bijna alles dragen Johnson moet er altijd bij zijn wanneer zijn vrouw of dochters een nieuw kle dingstuk passen en meestal heeft hij zijn oordeel onmiddellijk klaar. Zijn belangstelling beperkt zich niet alleen tot zijn gezinsleden wat kleding en uiterlijk betreft. Eens zei hij tot een jour naliste: „waarom gebruikt u niet diezelf de lipstick als Jackey (Kennedy) 7" Bü een andere gelegenheid onderbrak hij een verslaggeefster die hem interviewde om te zeggen dat zij nodig lipstick moest gebruiken. Hij acht het ook nodig dat vrouw en dochters veelvuldig naar de kapper gaan, maar anderzijds mag mevr. Johnson van hem geen extravagante kapsels dragen. Mevr. Johson zegt haar kapper, Jean Louis, dan ook dat haar man de voor keur geeft aan een conservatief kapsel. Maar op een avond, toen zij haar haar op een opvallende manier en met een extra dot haar had laten opmaken, kwam Lucy de kamer in en riep uit: „Het kan me niet schelen wat paps zegt, maar ik vind dat je er geweldig elegant uitziet." haren rijzen het publiek te berge bij het kijken naar de acrobatische toeren van twee meisjes, wier leven dagelijks aan een zijden draad of, K. letterlijk, aan hun haar hangt. Margo en Ingrid, beiden behorend tot een ^ttse circusgroep, zijn in het bezit van een ijzersterke haardos. Voordat zij l Piste betreden wordt hun kapsel gecontroleerd door de sterke man van rtip- cir«is (foto boven). Als deze hen van de grond kan tillen, zonder dat de er noemenswaardige hinder van ondervinden, mogen ze aan het gaan. En dat werk bestaat hieruit, dat zij zich laten ophijsen (foto Hao tot *n nok van het circus en zich daar, hangend aan hun waardoor een haak gevlochten is, in lenige bochten wringen, old Vetgeleken bij wat we Vroeger deden, is dit een tamme bedoening," node uit China afkomstige leidster, Margo Tscheng. „Toen hing er ook een *ernand. nan onze voeten, maar daarmee moesten we stoppen, omdat eJ} ban ons er te veel haar door verloor. En dat was een nogal pijnlijke aHng een advies. Echter niet zó dat het op een handboek voor moeder en kind gaat lij-; ken dat kan concurreren met Dr. Spock hoe zou dat ooit kunnen maar meer; een verhaaltjes met een moraal. Zij pleit wat bijv. voor liedjes bij het slapen gaan cognac en tenslotte peper en zout bij-;en ter stimulering treffen we dan vat doen. De hoeveelheden hangen af van uw smaak. Op de bodem van elk glas (de in grediënten zijn berekend op vier tot zes personen) legt u een blaadje sla. Daarop rangschikt u de garnalen en vervolgens giet u over de garnalen de saus. Als u wat snippertjes peterselie en eventueel wat rode paprikapoeder op de roze saus strooit, krijgen de ge vulde glazen een bijzonder feestelijk karakter. U kunt er stukjes toost of geroosterd brood bij serveren. Wilt u dit gerecht helemaal „af" maken, dan steekt u aan de rand van elk glas een schijfje citroen. oude kinderversjes aan. Of ze laat dui delijk merken dat ze niet houdt van de opvatting dat het hele huis in het teken van de kinderen dient te staan zodat iedereen zijn nek breekt over het speel goed. Ze moeten zich van jongs af aan aan bepaalde regels houden. Eén goede is: opruimen voor vader thuis komt. Hij moet zich niet gedwongen voelen onmiddellijk aan de slag te gaan om dat hij bij de voordeur al struikelt r,vel de blokken. Er is een hoofdstuk gewijd aan namen. Vermijd zoveel mogelijk het geven van „Mensen willen in boeken zichzelf herkennen" Het gaat niet goed met Adamo. Dat kan ook niet: hij mag dan veel eigenschappen en capaci- Im teiten bezitten om te maken da» hjj* *r wel kan Komen, wanneer al wat dehnïn bedjes maar afscheidt onmid- heliiL ene Plaat na <1® andere moet kat vullen groeit or tussen het vele vJT ie weinig koren. Wat een Azna- «en "iet eens aankan, moet zeker „1 Adamo veel te zwaar zijn. Zijn nieuwe EP-tje (Pathé EOF 800) telt ook vier en dat is toch téveel d Werkjes de teveel de sporen van at„'Godliktieslag dragen. Zwakke tek- Va5", dito muziekjes die zelts iloor de Vani Kesehreven (ZÜ het alwéér fan ™i®rende triolen doorspekte) ar- r''f°menten niet kunnen worden ge- 5*- .iLa nuit", „Mauvais garQon", er 1 en >>l etit camarade" vallen Wo sschien bij de héél fervente be ls 1 eraars nog wel in maar daar dan ook wel alles en niets tegelijk ">ee gezegd. Wilma goich en omeiia Vanoni zijn betrekkelijk nieu- we sterren in de wereld van 1, Italiaanse lied. Beiden hebben opmerkelijke prestaties gele- Veel tamtam omgeven aongfeettvala van Napels, Rome en Barcelona. Wilma Goich is met haar achttien jaren de jongste van de twee en heel chauvinistisch Italië ziet haar als het grote nieuwe talent van dit jaar. Weer een bliksemcarrière dus. Met „Ho capita che ti amo" won zij in Barcelona het zesde songfestival Dat was vorig jaar september; in oktober won zij met „Quando piangi" te Zü- rich. Met spanning ziet men haar straks naar San Remo gaan Onder tussen zingt zij duetten met Bobby Solo voor de italiaanse kijkkast. De twee genoemde liedjes zijn nu op de plaat verschenen (Ricordi RI 25.272). Ornella Vanoni is ook niet mis. Zij kwam verleden jaar te Napels als winnares uit de bus. De Napolitaanse liedjes „Amore mio" en „Tu si' 'na cosa grande" zijn ook vastgelegd op de schijf. Markante liedjes. (Ricordi Ri 25. 248.) Duitse CBS-scouts hebben, dach ten wij, een juiste beslissing genomen toen z(j besloten de avant-garde jazz van het Joki Freund-sextet op de plaat vast te leggen. Joki Freund (38) is een van de vooraanstaande jazz-musici in Duitsland. In 1952 al schreef hij composities voor het destijds befaam de kwintet van Jutta Hipp. Heel lang heeft Freund naar nieuwe wegen ge zocht in de jazz. Aanvankelijk onder invloed van ,,CooI"-predikers als Lee Konita en Lennie Tristano werkte Freund met wisselende combo's en ...met wisselend succes. Zijn grote successen dateren eerst van de laatste zes a zeven jaar. In zijn muziek voelt men overal de adem van een vernieuwer als John Coltrane. „Ik heb altijd gespeeld op een ma nier die ik eigenlijk niet fijn vond. Coltrane heeft voor mij de weg ge opend naar nieuwe ideeën, nieuwe harmonieën, naar een andere mu ziek", zegt Freund zelf. Het resultaat dat u thans op de CBS-langspeler „Yogi-Jazz" (62273) kunt beluisteren bewijst welk een groot muzikant deze Joki Freund is. Van de zes opgeno men stukken zijn er drie van Freund zelf. „Yogiana" is veruit het besté nummer. Freund's muziek is in feite een vrije improvisatie over een „be vrijde" ritme-sectie. De compositie is afwijkend van structuur: Men be gint bij een gevoelsstemming en Va daaruit gaat men werken met „vrije" harmonieën en „vrije" ritmen. Het J vertrekpunt bevat soms niet meer dan één of twee akkoorden en een kort thema. Toch is deze muziek verstaan- baar. en van een hoge artistieke waar- de. Wij hebben lang en intens naar 0 de muziek geluisterd en kwamen on- der de Indruk van het uitzonderlijke creatieve en sensitieve spel van het 0 sextet waarin naast leider Freund op tenor- en sopraansaxofoon, vooral ook fluitist-altsaxofonist Emil Man- j gelsdorff en pianist Wolfgang Dauner de aandacht trekken. Opmerkelijk J zijn de twee bassen, welke Freund in zijn groep gebruikt. De ritme-sec- tie wordt er veel meer wendbaar door. 0 Nummers die ons het meest boeiden: „Yogiana", „Tyner's „Aisha" en Gol- son's „Killer Joe". J Een der hoogtepunten uit Herman (f Schoonderwalts feest-LP „The Winner" uitgebracht bü gele- genheid van zijn onderscheiding met de Nederlandse Jazzprijs en hier uitgebreid en zeer lovend beoordeeld staat op de achterkant vtm de single 0 waarop het thema uit Kees Brusse's film „Mensen van morgen" is vastge- legd (Philips JF 327.792). Blijkens de 0 presentatie is het dus vooral om dat thema begonnen. Toegegeven, deze 1/ muziek, die in de film een belangrü- ke rol speelt, al blijft zü dan meesal „op de achtergrond", is het waard ook 0 zó, zonder beeld, te worden gehoord. Het is een eenvoudig thema dat, het kort bestek van slechts enkele minu- H ten in aanmerking genomen, Schoon- fj derwalt op alt- en Toon van Vliet op tenorsax met Ruud Jacobs en Cees (j See op resp. piano, bas en drums, hier h toch wel kan inspireren tot oorspron- kelijk musiceren. Maar toch, die 0 „achterkant": Gershwins „I love you, Porgy" (de leider op klarinet, met Madna, Jacobs en See) blijft voor J ons de onbetwiste „winner". In Wiesbaden is lonlangs een volautomatische zelf- bedieningszaak geopend, die het praktisch zonder personeel kan stellen. Een ingewikkelde elektronische installatie vervult alle wen sen van de klant, rekent aan het eind van de rondgang door dit levensmiddelenbe- drjjf alles bij elkaar, incas seert en geeft het wisselgeld alsmede de rekening terug. Iedere handeling bij het inkopen wordt geregistreerd, ook het betalen van een kleine kooppenning voor de elektronische machine, zon der welke niemand de zaak binnengaan of verlaten kan. De klant trekt bij de ingang een kooppenning uit een automaat gaat door een draaideur met een vergren- delinrichting en kan dan rustig en naar hartelust rondkijken onder de 1000 verschillende artikelen, zon der iets te hoeven kopen. Als men iets nodig heeft, wordt eerst de penning in de automaat gestopt en de desbetreffende knop onder het goederenvenster inge drukt. Door een elektrische impuls wordt de prijs van het zonder contant geld ver kregen artikel aan de kassa op een rekening verzameld. Een laatste druk op de kne en bij het uitgiftevak komen de penning en de verschil lende levensmiddelen te voorschijn en kunnen direct in de boodschappentas wor den gepakt. In de winkel zijn tien automaten met verschillende aanbiedingen en meerdere uitgiftevakken aangebracht. Zij besparen de klant veel tijd al klinkt het misschien allemaal wel erg ingewik keld. Want aan de zelfden kende kassa moet men nog de penning in een gleuf werpen, daarna het aange geven bedrag erin stoppen en het wisselgeld in ontvangst nemen. Tenslotte wordt de versperring bij de draaideur aan de uitgang opgeheven en krijgt men zijn vrijheid weer. Critici voeren steeds weer aan dat bij dit nieuwe systeem mensen met plein vrees zich ingesloten kun nen voelen en kopers, die hun geld eens zouden ver geten, werkelijk ingesloten zouden zijn. Maar voor zul ke gevallen is er toch altijd nog de enige employé, die als redder en bevrijder di rect kan ingrijpen als de automaat eens verstek zou laten gaan en een van zijn klanten gevangen zou hou den. Een ander probleem is, dat het foto-elektrische oog van de kassa tot nu toe alleen is ingesteld op genormaliseerd papiergeld met de nieuwste opdruk. Daar er voorname lijk nog series van ouder pa piergeld in omloop zijn, heeft men de automaat mo menteel alleen op het aan nemen van munten afge steld. In West-Duitsland zijn er munten tot 5 D mark. Voorlopig moet men dus als men grotere inkopen wil doen, eerst nog aan een lo ket munten tegen biljetten van 10, 20 of 50 D mark in wisselen. Maar dat zal niet lang meer duren. Anderzijds wegen de voor delen tegen de nadelen op- Daar er geen personeel no dig is, kan in een dergelijke zaak praktisch dag en nacht gekocht worden. De artike len staan achter glas en zijn derhalve beschermd tegen stof en zelfs tegen winkel diefstal, die zoals bekend is overal ter wereld, In het bij zonder in grote zelfbedie ningszaken aan de orde van de dag is. De Wiesbadense onderne mer zou bij de inrichting van zijn zaak 60% hebben kunnen besparen op de In vestering, als hij een zelfbe dieningswinkel van het ge bruikelijke type met dezelf de afmetingen gebouwd had. Maar daar alleen de persoon die toezicht houdt en de be dienden die de automaten bijvullen betaald moeten worden, zal de volautomati sche supermarkt zichzelf spoedig betaald hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21