(Mei "juni 1940) Gevolg van grove Duitse blunder- era tie ^Dyna mo99 hrach t 'eallieerden in vei li -•< Misgreep Aambeeld Alleen mensen Schooljongen Wormen Verwijten rw Dezer dagen is het vijf en twintig jaar geleden wij leven nu eenmaal in een periode vol her denkingen en terugblik ken dat het „wonder van Duinkerken" zich voltrok. Ruim 300.000 Engelse en Franse solda ten werden met inscha keling van een vloot, waarvan de bestand delen varieerden van een torpedojager tot een rivierblusboot, vei lig van de Franse ka- naalkust naar de over kant gebracht. Het is de grootste ont snapping uit de hele tweede wereldoorlog geweest, en dat terwijl Hitier alle kans heeft gehad de ontruiming te verhinderen en de ope ratie „Dynamo" tot een dramatisch dieptepunt voor de geallieerde le gers te maken. In bijgaand artikel wordt het verloop van de actie nog eens nauw keurig gevolgd. fase in de Duitse verovering van Europa, was tot dusverre duizelingwekkend succes ge- duizelingwekkend zowel 7 Geallieerden als voor het oppercommando, dat de he- °nderneming in het begin als de hopeloos had beschouwd. Maar y »ionge leeuwen", de generaals st0ïl Mannstein en Guderian, ge- ju^d door hun groepscomman- 5* Von Rundstedt hadden op hun v^dmoedig plan Hitiers zegen (j korven. Nu, op 20 mei 1940, elf nadat het Duitse leger zijn Pthars was begonnen, waren zij de lSen die niet verbaasd waren. Zij ba Waren opgelucht, maar ver- Zlng voelden zij niet. Wanneer men de balans opmaakt van de operatie „Dynamo", dan vertoont de creditzijde een winst van 338.226 geredde militairen, van wie tweederde Engelsen. De debet zijde laat een verlies zien van veel oorlogsmateriaal, praktisch de ge- ten zich, dag en nacht," te water. Vaak' hele legeruitrusting, 243 schepen stonden zij tot aan hun schouders in de _5„ en zowat duizend vliegtuigen. Plus uiteraard de nederlaag van de strijd. Maar het succes van de hele actie was zo ver boven de verwach tingen Churchill had gedacht niet meer dan 45.000 man uit de hel van Duinkerken te kunnen redden dat velen de zaak als een soort wonder gingen beschouwen. Maar het was geen wonder. De eni ge factor van buiten was het op merkelijk milde weer. Het overige werd bereikt door de combinatie van geallieerde vaardigheid en Duitse blunders. 22 MEI 1965 PLUS °to boven: deel van de vloot waarmee de operatie „Dynamo" werd uitgevoerd. Daaronder: De Duitsers hadden het nakijken. - ■- V--'- V.%iyÈ3&ËsSm Stoi PERATIE Geel", de eerste bun bul{ dood te drukken. De rechter- klauw, legergroep A onder bevel van Von Bock, had in slechts vier dagen heel ons land klein gekregen en een groot gedeelte van België. De linker, vleugel, van Von Rundstedt, had een snelle doorbraak geforceerd door 't her togdom Luxemburg en zuidelijk België en was vervolgens voortgetrokken in de richting v»n de Franse Noordzeehavens Boulogne, Calais en Duinkerken. In een soort zak, afgesneden van het Franse hoofdleger door een plotselinge aanval van een Duitse pantserdivisie, waren het Engelse expeditieleger, het Franse eerste legerkorps en de schamele res tanten van het zevende legerkorps op- Het hoofdleger lag Rundstedt er van overuigd dat de Brit ten nog lang geen verslagen groep vormden. De Duitse vrees aangaande de dreiging aan de beide flanken werd er door versterkt. Misschien had die Engelse aanval, hoewel hij in feite wei nig effect opleverde, toch invloed op het besluit dat Duitsland nam op 24 mei. Dat besluit, namelijk om een halt toe te roepen aan de Duitse tankeenheden op het «eest westelijke front, is een van de grootste misgrepen ul| de hele militiare geschiedenis, zeker van de tweede wereldoorlog geweest en heeft gesloten. Het hoofdlege,, lag langs de Soanme, wanordelijk, gedemoraliseerd en mede het „wonder van Duinkerken be- likkend aan zijn wónden, in afwachting werkstelllgd. va,, een reorganisatie. Het waren dagen van glorie geweest voor de Duitsers, speciaal voor de leden van de pantserafdelingen. Door voortdu rend succes was bun zelfvertrouwen tot WC" Ulfca vellJ<,MU "M eilge,.waan aangegroeid. Trots stonden- f. keerden in 6611 overwinnings-1 zij in de geschutstorens van hun tanksi Een rookgordijn bedekt de auteur van ^S. maar ver- en wuifden naar de bewoners der f ran- die vergissing. Duitse generaals plegen se dorpjes, als hadden zij de vijand ver- jji!t)ler aan te wijzen als de oorzaak van kleine wormen,. Dat kreeg ik door München". in In het nieuwe plan werden de Pant sertroepen beschouwd als het aambeeld waarop de geallieerden zouden worden verpletterd door de aanstormende troe pen van Von Bock uit het oosten. De rest zou als slachtoffer vallen van de Duitse luchtmacht. Hitler was duidelijk onder invloed gekomen van Goering. de grote verdediger van de Luftwaffe. Het Engelse en Franse garnizoenen bonden in beidie havensteden hardnekking te genstand. Boulogne werd ontruimd in de nacht van 23 op 24 mei, terwijl Calais zich op 26 mei overgaf. Guderian consta teerde, dat ondanks de verdediging van Boulogne en Calaus de ontsnappingsac tie ongestoord doorging. Als hij zich niet' belast had met de aanval op de twee ha vensteden zou hij wellicht tot Duinker ken hebben kunnen doorstoten voordat het bevel tot stilstand was afgekomen. werd toevertrouwd aan viceadmiraal Bertrom Ramsay, vlagofficier van het Emgelsie comimando in Dover,. Ramsay baseerdie zijn plan °p bet gebruik van de drie havens Boulogne. Calais en Duin kerken. maar tegen de tijd dat de ope ratic „Dynamo'' werd ingezet, waren Boulogne en Calais ad in, handen van de Duitsers. Hij kon dus alleen Duinkerken nog maar gebruiken en de stranden die ziith aan weerszijden, ter lengte van ongeveer 40 kilometer, uitstrekten .Of schoon Duinkerken officieel de derde havenstad van Frankrijk was. hadden de geallieerden daar weinig voordeel aan De havenoutillage was door Duitse bom bardementen grotendeels vernield en Rarnsay restte nietts anders dan de ha ven zelf met zijn twee pieren. Een menselijke keten begeeft zich aan boord, dwars door de branding en soms tot hun nek in het water. Sommigen wisten hun kruit toch nog droog tg houden. De commandant van het Engelse ex-| peditieleger. lord Gort, besloot op 25 mei zijn twee divisies, die hij nog ge- i reed had gehouden om een Frans offen-1 sief te steunen, definitief naar Duinker ken terug te trekken. Het Franse plan, kwam hem tamelijk fantastisch voor en hij had geen zin zijn, mannen daaraan te offeren. Bovendien dreigde ook het Bel gische verzet elk ogenblik ineen te stor ten. Inderdaad gebeurde dat twee dagen olater. Generaal Gort was net op tijd - - zou een mooie overwinning kunnen wor. kiaar met zijn actie. Men kan hem als de!™1!0®:1? man on knapte via Duinkerken, de,, voor de Duitse_ oorlogsvliegers en redder van de Engelse hulptroepen be- een bljna ongelofelijke prestatie als men Zonder de beschikking over de dokken en schepen was er geen vooruitzicht op het overbrengen van voertuigen, wapens en levensmiddelen. Alleen de mensen kwamen aan. bod. Meer dan een kwart tegelijk voor De generaals het Nationaal-Socialisme.cphouwpn op de grond voelden er scnc>uwen' 'Vm?6 klauwen van de Germaanse °eerser maakten zich gereed om jaagd. I Divisie-commandant Rommel, ineen brief naar huis: „alles gaat hier - fantastischik voel me prima "et is net een vechtpartij tussen schooljon gens ik wou dat je het kon zien Nu moesten de Duitsers zich klaarma ken voor de grote slachting, de opera tie „Geel", namelijk het in de pan hak- alles, eenvoudig, vermoedt men, omdat die nu dood is. Maar het doet nauwe lijks ter zake. Zowel Hitler als Von Rundstedt waren voor het idee te vin den, Von Rundstedt dacht zuiver mili- schreef j tair. Het grootste deel van Frankrijk moest veroverd worden en hij had al bijna de helft van zijn wapenmacht ver-1 loren. Hij zou waarschijnlijk nog veel meer moeten verliezen in het moeilij ke terrein rondom Duinkerken. Hitier deelde dit strategische oordeel. Zijn politiek gericht op de verove. weinig voor. Pantsergeneraal Gude-1 De Engeleen en Fransen trokken zien rian was zelfs sprakeloos van woede. geleidelijk terug langs een linie met een iengte van ongeveer 50 kilometer rond om Duinkerken. Het gebied ter plaatse wordt door een menigte van kanalen doorsneden en daarachter wachtten de geallieerde troepen de Duitsers op. die nog slechts 8 kilometer westelijk van de Het bevel om de tanks plaats rust te stad verwijderd waren. En men wachtte geven gold voor drie dagen. Toen deverder op de schepen, die hen naar de order op 27 mei opgeheven werd rol- ken" van 'een zo groot mogelijk aantal-ring van Parijs en het gebied daar be- Frampen en Engelsen daar te hoop ge- neder De veronderstelling, dat Hitier dreven voor de Kanaalkust van Frank- de Engelsen welbewust een kans wilde rijk Er was één ding vreemd met de geven om te ontsnappen hij was in orders De Duitsers hadden nog geen zijn hart een bewonderaar van het Brit- toestemming gekregen om verder re se wereldrijk - is nauwelijks te ver trekken. Men moest van dat ogenblik enigen met de stappen die hij later on af maar wat improviseren, maar ook ontvluchting te beletten, in dat opzicht hadden de Duitsers be- Toch houden sommige nog ï-n leven ziin- wezen hun mannetje te staan, 'de Duitse generaals deze visie vol Het Het gevaar voor de indringers ls eeJ'd,err, - d?4 lel.der was overigens niet denkbeeldig dat de van het Duitse Nazidom het uitwijken Franse en Engelse legereenheden zich van de gea^eerden beschouwde als wan den de pantserwagens en tanks voort In de richting van de kust. Maar zij wa- ren 24 uur te Iaat om te beletten, dat vier Engelse divisieg en een groot deel van het eerste Franse leger het brugge- hoofd bereikten dat intussen rond Duin kerken was gevormd. Dat was het eerste element In het „wonder van Duinker ken". Het tweede was het optreden van Guderian in Boulogne en Calais. overkant van het Kanaal moesten bren gen.... oph" t 07®en nie' meer konden Oebrutken lieten ze achter. Hier een partij Engelse helmen. m die tussentijd voldoende zouden kun nen herstellen om heen te breken door de betrekkelijk smalle gordel van Duit se pantserwagens ongeveer dertig ki- lometer deze in te sluiten langs de i kust en vervolgens de strijd aan te bin den met de achterop komende Duitse infanterietroepen. De kans was wel niet groot, maar de overheersers dienden er toch rekening mee te houden als met een constante dreiging. i Op 21 mei deed het Britse expedi tieleger een uitval ten zuiden van Ar ras. Aanvankelijk raakte Rommel in paniek, en hoewel hij er tenslotte ro yaal in slaagde zich te handhaven, had dit Engetee Initiatief hem en Von ondergeschikte betekenis. Ofschoon hij zijn generaals de ei genschappen van het Engelse rijk voor hield ai? een stabiliserende factor in de wereld en het bestaan- van het Brit se Gemenebest niet onverenigbaar achtte met zijn eiigen ambities, had hij sléchts geringe waardering voor de militaire bekwaamheid van de Britten „Ze komen niet terug in deze oorlog" zei hy. „Be ken ze. Onze vijanden zijn De Engelsen beschouwden een evacua tie uit Frankrijk pas als mogelijk, toen de Duitsers, op 20 mei al de Kanaalkust bereikt hadden. De hele operatie, waar aan de naam „Dynamo" gegeven was, bedenkt, dat de oostelijke pier .met zijn I houten dek over een lengte van ongeveer 1300 meter, zo smal was. dat slechts drie man naast elkaar kond-en lopen. Rarnsay moest voornamelijk gebruik maken van de veerboten die in de vakam- tietijd tussen de Engelse en Franse ka naalkust voeren. De schepen moesten speciaal verstevigd worden om zo dicht mogelijk onder de kust te kunnen komen. Xn ondiep water immers moesten de manschappen worden opgepikt om dan later naar de grotere schepen te worden overgebracht. De vloot van veerboten werd verder aangevuld met een wonder lijk allegaartje van deels militaire, deels civiele vaartuigen. Daar was van aU®8 onder te vinden: jachten, plezierboten, sleepboten, lichters, barken, zelfs een blusboot van Thames, die nog nooit op [Zee had gevaren. Ruim 600 schepen ondernamen de 27ste mei h-un reddende tocht naar Duinkerken. Geduldig en in alle rust begaven de Engelse en Franse solda- De evacuatie van Duinkerken door het Britse leger heeft vooral, bij de Fran sen een bittere smaak achtergelaten, een bitterheid die haar wortels vond in de geschiedenis en die gedurende deze cam pagne herleefde toon generaal Gort de Franse wens wan een tegenaanval in zui delijke richting negeerde en inplaats daarvan noordwaarts trok. De Fransen beweren, dat de Britse zeelieden alleen maar plaaitis wilden inruimen voor hun eigen landgenoten en de Fransen soms de boten uitwierpen. De Engelsen be klaagden zich op hun beurt over het ge brek aan discipline bij de Fransen en hun onwil om in de boten te stappen. Wat dat laatste betreft, het is natuurlijk wel te begrijpen dat de Franse troepen niet zo begerig waren hun vaderland en hun dierbaren in de steek te laten, te vluch ten na-ar een vreemd land. In de nacht van drie juni werd een laatste tocht uitgerust voor het overbren gen van de achtergebleven Franse man nen, naar schatting 30.000. Maar toen zij zich een weg door Duinkerken naar de haven baanden, vonden zij hun weg versper^ <joorongeveer 40.000 andere Franse soldaten, op geheimzinnige wijze uit de puinhopen van Duinkerken opge doken. Toen 't laatste schip wegvoer, ble ven ongeveer 40.000 man aan Franse troepen achter in handen van de Duit sers. brandling. Daar werden zij in de klei nere boten gehesen. Van andere boten werd een soort dam gemaakt, zoda-t d-e manschappen naar de grotere schepen konden overstappc-n. Ook maakten de soldaten hier en daar zeif een steiger van oorlogm-ateriaal dat nu toch waar deloos was geworden. Iedere dag werd de frontiyn te land iets korter, maar gebroken werd hij niet. Geleidelijk steeg het dagelijks totaal van de in Engeland aan wal gebrachte troe pen tot meer dan 68.000. Op 2 Juni was de Britse achterhoede geslonken tot 4000 man. Diezelfde nacht werden zy overgevaren, samen met 20.000 Franse soldaten. Maar de vreugde was nlet on vermengd. Door een fout in de organisa tie verliet de armada tegen de avond de Franse kust met 10.000 lege plaatsen. Wonder van Duinkerken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 23