Toenemende verkeerschaos op wegen rond Haarlem schreeuwt om daden, maar Variant van provincie op Weg-De Ranitz ontmoet veel kritiek Aantasting van natuurschoon is Boekenroodeweg Naar Zandvoort Niet deskundig H.F.C.-terrein SOLEX <03t„°_ GROEN Co. Taunusl2M.I7M,20M n de HARDEBELT ZATERDAG 22 MEI 1965 PAGINA 3 |L -riets meer of minder jVJ dan de veel geprezen ^-landschappelijke schoon heid van Zuid-Kennemer land is er gemoeid met de aanleg van auto-snelwegen door dit fraaie gebied. Mis schien dat de geleerde °f alleen maar geleerd kij kende heren plannenma kers het daarom zo moei lijk eens kunnen worden over de tracering van die wegen. Zij praten er althans al ja ren over. En aan stof tot praten hebben ze geen ge brek. Nauwelijks is men 0ver een plan tot een ver dijk gekomen of er wordt Weer een ander nieuw plan °P de discussietafel gewor pen. En dan begint het ge sprek weer van vorenaf aan. Oer twee dingen is men het nu echter al wel eens: die auto-snelwe gen moeten er komen. Dat is gewoon noodzakelijk, ge zien de toeneme nde ver keersintensiteit. En de aanleg van die wegen zal gaan ten koste van een deel van het natuurschoon. Dat is onver mijdelijk in dit aan natuur schoon zo rijke gebied. De vraag is nu welk plan het minst dat natuurschoon aan tast zonder dat daarbij de verkeerstechnische waarde van die wegen vermindert. Alle betrokken partijen heb ben daarover natuurlijk hun eigen gedachten en die lo pen in de meeste gevallen parallel met de eigen belan gen. En men steekt die ge dachten niet onder stoelen of banken, net zomin als de lanceerders van nieuwe plan nen overigens. Daardoor is de materie nogal ingewik keld geworden en voor de buitenstaanders is het onge twijfeld moeilijk door de vele plannen en gedachten de wegen te blijven zien. En toch dat zijn er niet zoveel: De foto BOVEN is een opname vanaf het dak van het flatge bouw ,JIaarlem-Hoog"Op de voorgrond de Westelijke Rand weg die men naar boven wil doortrekken langs de Boeken- roodeweg en de Vogélenzangse- weg naar De Zïlk. De foto MIDDEN geeft een beeld van de chaos op de Zand- voortselaan op een zomerse zondag. „Even" naar Zandvoort is er voor de automobilisten niet bij. Een brede auto-snel weg naar Zandvoort is brood nodig. De foto ONDER is genomen aan de Leidsevaart ter hoogte van de Manpadslaan. Hier komt de Weg-De Ranitz te lopen als de gemeentebesturen van Zuid- Kennemerland hun zin krijgen. De weg zal de fraaie landgoe deren Vinkenduin en Leijduin op de achtergrond doorsnijden en het landschapsschoon op de voorgrond in niet onbelangrijke mate aantasten. 1. Men wil de Westelijke Rand- v>eg doortrekken en in Zuid-Hol- 'and bij De Zïlk laten aansluiten °P de in aanleg zijnde provinciale v>eg door de Bollenstreek. Daar mee zou de noord-zuid-verbinding Alkmaar-Den Haag door de Bol lenstreek zijn voltooid. De moei lijkheid is nu echter het tracé van liet verlengde van de Westelijke Randweg tot De Zïlk. Tot voor kort wilde men die weg nog langs -e Leidsevaart leggen, maar de beschikbare ruimte tussen Leidse vaart en spoorbaan achten ver- persdeskundigen te gering. Vol gens het nieuwste plan, dat bin- 'Pnkort van de tekentafel van de i'ovinciale Planologische Dienst komt, wordt die weg naar De Zïlk aw langs de Boekenroodeweg en CENTRALE verwarming //DUIKER" oliebranders '/DUIKER" AARDGASKETELS de Vogelenzangseweg in de ge meente Bloemendaal aangelegd. 2. De oost-west-verbinding met Zandvoort, speciaal ten behoeve van het toeristenverkeer naar de badplaats, wilde de provincie van af de Schipholweg, langs De Hout, over de Westelijke Randweg ten noorden van Aerdenhout langs naar Zandvoort laten lopen. Op aandringen van de gemeentebe sturen is de weg benoorden Aer denhout geschrapt en in de plaats daarvan is een tracé gekozen ten zuiden van Heemstede. Dat tracé lijkt veel maar niet helemaal op de door de gemeentebesturen van Zuid-Kennemerland als oost- westverbinding voorgestelde Weg- De Ranitz. 3. Van hun oorspronkelijke plan voor een oost-westverbinding met Zandvoort (benoorden Aerden hout) hébben de provinciale pla nologen het tracé tussen de Schip holweg en de Westelijke Randweg door De Hout gehandhaafd. De reden is niet bekend. Het gemeen tebestuur van Haarlem vindt het echter een zuiver gemeentelijke aangelegenheid en wil zélf een gunstiger gebroken tracéring van die weg. - ■MM !fpÉS3s Plannen voldoende dus; als nu maar eens iemand de knopen door hakt. Dan kan er eindelijk eens met de hand en de schep gewerkt worden. Eerder is het verkeer ook niet echt geholpen. J. VAN HOOF GARAGE „PETERS" RUMOER OM AUTO-SNELWEGEN DOOR ZUID-KENNEMERLAND DUURT VOORT Advertentie) O VERVEEN TELEF. 54855 Hst is zonder meer duidelijk, dat de gemeente Bloemendaal, die als natuurrijke gemeente angst wekkend waakt tegen de aantas ting van natuurschoon, met het langs de Boekenroodeweg gelegde tracé van het verlengde van de Westelijke Rand weg naar De Zilk het minst gelukkig is. Tegen het motief van de verkeers- deskundigen dat de strook grond tussen de Leidsevaart en de spoorbaan Haar lem-Leiden te smal is voor een auto snelweg valt waarschijnlijk echter wei nig in te brengen. Vandaar dat door Bloemendaal slechts in details informe le bezwaren zijn gemaakt tegen de loop van deze weg. En die bezwaren gelden wederom in hoofdzaak de aantasting van het natuurschoon; het doorsnijden van een deel van het landgoed Boekenroode en de aantasting van landschapsschoon ten westen van de Vogelenzangseweg. want over de weilanden met de fraaie vergezichten daar, denken de provincia le planologen zich de noord-zuid-verbin ding vanaf de Westelijke Randweg naar De Zilk. De andere gemeentebesturen hebben daartegen geen bezwaren aan gevoerd. Zjj beschouwen deze zaak als afgedaan. Misschien omdat zij óók geen andere oplossing zien. De oost-west-verbinding van Zandvoort met het achterland houdt de gemoederen nog het meest bezig. Dat het hoog tijd wordt eens een goede auto-snelweg naar Nederlands grootste badplaats aan te leggen, bewijzen op zomerse zondagen de toestanden op de Zeeweg en de Zandvoortselaan, die bij lange na niet meer voldoende zijn om de verkeersstromen te verwerken. Opstoppingen, aanrijdingen en uren lange wachttijden belemmeren het ver keer en als er niet spoedig verbetering in deze situatie komt, zal dat voor Zandvoort ongetwijfeld economische ge volgen hbben. Want met de wetenschap dat lijj urenlang in een file moet voort sukkelen om de verkoeling brengende zee bij Zandvoort te kunnen bereiken, zal de Amsterdammer het elders zoe ken. En dank zij de Velsertunnel is hij nu soms nog eerder in Egmond of Ber gen dan in Zandvoort. Dat hebben velen reeds ontdekt. En het zal heus niet zo lang meer duren of het merendeel der Duitsers, waar half Zandvoort van leeft, ontdekt dat ook. Zandvoort is prachtig gelegen achter de groengordel van Bloemendaal. Maar die ligging heeft ook zijn nadelen .Dat blijkt nu pas goed. Voor de aanleg van auto-snelwegen zal men die groengor del moeten doorbreken. Over dat pro bleem zullen de Zandvoorters ongetwij feld makkelijker heenstappen dan de Bloemendalers, die zich gesteund we ten door een fanatiek voor het behoud van het natuurschoon vechtend gemeen tebestuur- Het gemeentebestuur van Bloemen daal stond enige jaren geleden dan ook (Advertentie) vooraan in de rij van degenen, die be zwaren kwamen maken tegen het pro vinciale plan om benoorden Aerden hout door het mooiste stukje van Bloe mendaal een auto-snelweg aan te leggen naar Zandvoort. Maar Bloemendaal kreeg steun van andere gemeenten. Van Haarlem, omdat die gemeente weinig gelukkig was met de voortzetting van die oost-west-verbinding langs liet zui delijkste deel van de Haarlemmerhout en ook van Zandvoort, Heemstede en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Op initiatief van de gemeente Bloe mendaal kwam de Weg-De Ranitz tot stand genoemd naar de ontwerper, de stedebouwkundige jhr. ir. J. de Ranitz. Deze Weg-De Ranitz is getraceerd door het zuidelijk deel van ..Groenendaal" in Heemstede, over de Herenweg, Het Manpad, de Leidsevaart, de spoorlijn Haarlem-Leiden en door het buiten Vinkenduin. Vandaar zal de weg dan verder lopen langs het Noord-ooster-ka- naai in het Amsterdamse drinkwaterlei- dinggebied en over de Zandvoortselaan naar Zandvoort. De gemeentebesturen waren het erover eens dat dit tracé de minste schade toebracht aan het landschapsschoon. Onder druk van die gemeentebestu ren heeft de provincie de weg benoor den Aerdenhout laten vallen en heeft zij gedeeltelijk het plan De Ranitz van de gemeentebesturen over genomen. Gedeeltelijk, want om de een of andere reden is door de pro- vincie een variant op die Weg-De Ra nitz aangebracht, die een „bajonet- sluiting" inhoudt op de noord-zuid-ver binding; de nog aan te leggen verlen ging van de Westelijke Randweg. Het oost-west-verkeer naar en van Zandvoort zal dus over een paar hon derd meter gebruik moeten maken van de noord-zuid-verbinding. De gemeente besturen, die de Weg-De Ranitz lanceer den, zijn met die variant allerminst ge lukkig en zullen dan ook ongetwijfeld niet nalaten dat kenbaar te maken. Inmiddels is de natuurbeschermings commissie „Zuid-Kennemerland" zich ook met de Weg-De Ranitz gaan bezighouden. Zij vindt dat die weg ook nog teveel het natuurschoon aan tast. Daarbij wordt gewezen op de si tuatie die door de aanleg van de weg ontstaat ter weerzijden van de Heren weg bij Huize Manpad. De Weg-De Ra nitz komt daar ongetwijfeld op palen te staan, zoals de Westelijke Randweg over de Julianalaan, en zal dan het fraaie gezicht op „Groenendaal" en het buiten „Het Manpad" schade doen. Ook Vinkenduin zal er niet mooier op wor den. „Waarom", aldus een suggestie van voorzitter ir. Sepers, leggen ze die weg naar Zandvoort niet nog meer naar het zuiden. Bij De Zilk zou een aftak king gemaakt kunnen worden, de weg kan dan door het minst mooie deel van het Amsterdamse drinkwaterleidingge- bied naar de kust lopen en onder d« duinvoet langs naar Zandvoort, waar de weg dan aansluiting kan krijgen op de rondweg van de badplaats." „We zijn natuurlijk geen verkeers- deskundigen", verklaarden de leden van de natuurbeschermingscommissie met nadruk. Dat bleek ook wel uit de reacties op de suggestie van ir. Sepers. Geen van de betrokkenen zag er iets in. Men vond de weg teveel naar het zuiden getraceerd met het mogelijke gevolg, dat het verkeer toch van de bestaande wegen door Haarlem gebruik blijft maken en bo vendien ontbrak iedere studie over de verbinding met het achterland. „Dat is een taak voor de verkeers- deskundigen", zeiden de commissiele den. „Het gaat er ons alleen om na tuurschoon te sparen." „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 - HAARLEM-N. TELEFOON 5 74 55 Toen de provincie nog een oost west-verbinding met Zandvoort wilde aanleggen ten noorden van Aerdenhout langs maakte de gemeente Haarlem al bezwaar tegen het door de provincie aangegeven tra cé van het vervolg van die weg, vanaf de Westelijke Randweg bij „Haarlem- Hoog" tot de Schipholweg. De provincie wilde daar een gestrekt tracé ten zui den van de Hout van maken. En dat wil zij nog. Want ondanks het feit, dat de weg benoorden Aerdenhout van de kaart is verdwenen, blijft de provincie aandringen op het door haar voorgestel de tracé als verbindingsweg tussen de Schipholweg en de Westelijke Randweg, dwars door de HFC-terreinen. Het Haarlemse gemeentebestuur is daarover verbaasd. Zij kent aan die weg nu nog slechts een stedelijke func tie toe als onderdeel van de tangentwe gen rond Haarlem. En zij wil het tracé van die weg nu zelf bepalen. Het ge strekte tracé langs de Hout wil men naar eigen inzicht wijzigen in een gebro ken tracé. Daardoor worden de HFC- terreinen gespaard en wordt tevens voorkomen dat er een auto-snelweg ont staat. Dat gebroken tracé krijgt wel onge lijkvloerse kruisingen. Gedacht wordt aan een „kuil". De weg zal dan ter hoogte van het Coornhertlyceum onder liet maaiveld zakken en in een kuil door lopen onder de Wagenweg door, over het helikopterveld, langs de HFC-terrei nen en onder de Zuiderhout- en Chur- chiUlaan door. Het buurtverkeer in het Zuiderhoutpark blijft dan volkomen on aangetast en wordt niet door een hoofd weg in tweeën gedeeld. (Advertentie) TELEFOON 80461 - HEEMSTEDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3