V oorzitter Nederlandse Journalisten Kring: 5,Radio dreigt slachtoffer te worden van televisie" Geregelde luisteraar wel dis zonderling beschouwd Natuurzuivere Rectificaties de Nationale Carrière Verzekering Geertsema wil verklaring van Bartels weten Echtpaar Albarda in Den Haag ter aarde besteld srhenkWffllff^ Lekkages Poedel Bijstandwet en antwoord Het betreft hemzelf. En vooral: zijn vrouw, zijn kind. Het gaat om een duidelijke zaak: het opbouwen van een hechte toekomstvoorziening. Vele jonge mensen weten tegenwoordig hoe zij vandaag met morgen kunnen combineren. De Nationale heeft aan deze jonge mensen die vooruit willen kijken, speciale aandacht gegeven en voor hen een heel eigen verzekeringsvorm gevonden: de Nationale Carrière Verzekering. Dat is een voorziening die alle elementen bevat waaraan een moderne levensverzekering van een jong gezin moet voldoen: lage beginpremiehóge risicodekking in de beginjarenautomatische groei en tenslotte nog een flinke stijging van het kapitaal. Zó bundelt de Nationale Carrière Verzekering een aantal moderne voorzieningen tot één elastisch geheel dat volledig kan worden aangepast aan eigen strikt persoonlijke situaties Meer van weten? Bèl uw verzekeringsadviseur. De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. is overal in Nederland vertegenwoor digd. Bovendien zijn er kantoren in (alfabetisch): Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht, Enschede, Groningen, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam (hoofdkantoor), Tilburg, Utrecht, Zwolle. Nasleep KRO-forum over geboorteregeling Loonnorm Vrijstelling Inkomstenbelasting Verhuizing ZATERDAG 22 MEI 1965 PAGINA 5 jeleVi Liturgische week kalender f frisse King Pepermunt het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Amsterdam, 22 mei By de ope- va8 van de jaarvergadering van de (I., r'andse Journalisten Kring heelt j. voorzitter, mr. A. Stempels, giste- Krj. 0Pgemerkt. „In een langzamerhand s,j verleden hebben sommige mensen nip"} bezorgd afgevraagd ol de radio la, ""gunstig zóu werken op de be- ,lj?Sstelling voor de krant. Vrees op Punt is ongegrond gebleken. Het sla 1 aardige ;s (iat de radio nu een tpi toffer dreigt te worden van de •evigie". radiojoumalisten en hun produk- L staan duideiyk minder in de public ly, belangstelling dan de tele visie jour- Stplsten en bun produktie, aldus mr. j-Ainpels. ,,Er zijn milieus waar men -Oio beschouwt als zeer onvolkomen visie, milieus ook waar een gere- als een zonder- IrJr6 radioluisteraar lij,!» wordt beschouwd. Op een derge- hipt manier plegen kranten gelukkig e» te worden vergeleken met radio Vi.i ev*sie- Er is tussen radio en tele- t>Vs een scherpe concurrentie tegen- Con ^et Publiek. Veel scherper is deze V ucurrentie dan die tussen de geschre- v Pers en de audiovisuele media", len de Plannen van de regering zul- c.r Worden uitgevoerd zal de commer- vOrik concurrentie althans aanvankelijk Vop ar' kunnen worden bij de geschre- va Pers voor zover deze een groot deel c|„' haar financiële bestaan moet vin- Ni,,*11 advertentie-opbrengst", aldus de -^-voorzitter. Evenals verleden jaar meende mr. ^tempels ook ditmaal iets te moeten ^<nvI3AG 23 mel: 5e zondag na Pasen; eigen Credo; pref v. Pasen wit ^ANDAG: mis v d 5e zondag na Pasen wit Na litanie v. alle Heiligen en wocesie: boetemts v. d kruisdagen „Paars - IJSDAG: H Gregonus VII, paus en Delf! _^r: mis Si Diligis; 2e geb H Urbanus wit Of; boetemls v d kruisdagen Vigilie van Hemelvaart; eigen jnis; 2e geb H. Filippus Nerius - wit - poetemis v d kruisdagen; 2e geb.; van Hemelvaart paars NDERDAG Hemelvaart des Heren; eigen VrttAa edo; Dref v Hemelvaart wit ciu H Augustinus van Kantelberg, 2ATM?i?ren DeJlJder; eigen mis - wit 1ERDAG: H. Maria Magdalena de Pazzi mis D,lexisti - wit •fl mei zondag na Hemelvaart, Jgen mis; Credo; pref. v. Hemelvaart wit zeggep over het verschynsel van con- centratie in de perswereld. „Tot con centratie kunnen de uitgeverijen en drukkerijen worden gebracht door dreigende of reeds voelbare econo mische verzwakking. Zo'n verzwakking kan worden veroorzaakt door concur rentie van de zijde van radio en tele visie, in het bijzonder wanneer deze media de advertentiemarkt gaan be werken. Er zijn intussen ook andere economische factoren, zoals zware fiscale druk, stijging van produktie- kosten (door allerlei oorzaken) en kunstmatig laag gehouden prijzen van het produkt. Fusie van bladen kan een remedie zijn, maar ze wordt een pijnlijke operatie als ze tot gevolg heeft dat er kranten verdwijnen." „Wat de herwaardering van het jour nalistieke beroep betreft staan we voor DEN HAAG, 21 mei De heer Geert sema meent, dat TV-kijkend Nederland een zeer interessante verklaring is ont houden van staatssecretaris Barteis dooi het niiet-doorgaan van de door dr. Trimbos voorbereide KRC-uitzending van dinsdagavond. In deze uitzending zou de heer Bartels een toelichting ge ven op het regeringsstandpunt over de geboorteregeling. In schriftelijke vra gen aar de bewindsman informeert de heer Geertsema naar de inhoud van de niet-afgelegde verklaring, opdat dan tenminste de Kamer een beter inzicht krijgt in het regeringsbeleid op dit ter rein. twee barrières: de opvattingen van een groot aantal al zou ik niet willen zeggen alle dagbladon-dernemers en de loonpolitiek van de overheid", zo zei mr. Stempels voorts. Hij merkte nog op dat de voorbereidingen voor de op richting van een school voor de jour nalistiek grote vorderingen hebben ge maakt. „Nog steeds hoopt het curato rium van de school dat in september 1966 de eerste cursus zal kunnen begin nen. Een rijkssubsidie is aangevraagd. Het gaat er nu maar om dat de minis ter van onderwijs en wetenschappen de noodzaak ziet van de oprichting van een dergelijke school op een behoorlijk hoog niveau; een niveau, dat uiteraard ook financieel zijn consequenties zal hebben." DEN HAAG, 22 mei De stoffeiyke resten van de president-directeur van de KLM, mr. H. Albarda en mevrouw J. Ch. AlbardarVan Poelvoorde, zijn gisteren in alle stilte op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld. Be plechtigheid werd slechts bijge woond door naaste familieleden, intie me vrienden en dr. J. E. de Quay, president commissaris van de KLM, J- Burgerhout, plv-voorzitter van óe Baad van Commissarissen van de KLM, jhr mr. E. van Lennep en mr. C. J. G. J. Vinkestein beiden namens de regering en de KLM-directeuren dr. G. van der Wal, ir. J. Luymes en drs. J. A. van de Kamp. Met een speciale Vickers Viscount, de J. C. Ellehammer waren gis terenmorgen de met bloemen bedekte hangar 10, waarheen het vliegtuig na de landing rechtstreeks getaxied was, stonden leden van de directie der KLM en de luchthaven Schiphol, douane auto riteiten, koninklijke marechaussee, hoof den van dienst en hun naaste medewer kers en een ere-bemanning in carré opgesteld om zwijgend de laatste eer aan de overledenen te bewijzen. 's Middags trok de begrafenisstoet langs het hoofdkantoor van de KLM te Den Haag. Ook hier stonden leden van directie en personeel opgesteld voor een laatste stille groet. (Advertentie) (Advertentie) VRAAG; mej. M. H. T. te A.; Ik ben 28 jaar en ik werk op de loon administratie van een Naamloze Vennootschap. Soms doe ik daarbij nog wat boekhoudwerk. Eenmaal per jaar ontvang ik tantième. Mag ik van U vernemen wat ik volgens de loonnorm kan verdienen? ANTWOORD: U werkt in een bedrijfs tak waar geen loonregeling ',n de zin van een C.A.O. geldt. Door het ontbreken van een dergelijke arbeidsovereenkomst bent u voor het salaris aangewezen op de individuele loonafspraak tussen U en werkgever. Een uitspraak over het loon wat U zou kunnen ontvangen is niet mogelijk. VRAAG: de hr. J. P. H. te S.; Na het eindexamen, H.B.S.-A, wil ik de studie M.O. Spaans gaan begin nen. Naar men mij vertelde kan ik wegens deze M.O.-studie vrijstelling van de Mil. Dienst verzoeken. Is dit juist? ANTWOORD; Er is een regeling; vrij stelling mil. dienst yoor leraren. Maar daar bent U nog niet aan toe. Inzake hetgeen men U vertelde over d vrijstelling mil. dienst, wegens stu die M.O., heeft men in zoverre gelijk dat in vele gevallen waar het een M.O.studie, moderne talen betreft UIT STEL kan worden verleend. Dus - geen vrijstelling. In het geval waarin uitstel wordt ver leend geldt dat men het einddiploma H.B.S. moet hebben gehaald en de M.O. studie aanvangt vóór of in het negen tiende ar. Vragen voor deze rubriek rïchte men aan de Redactie van one blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geachledt gratie. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. Voldoet men aan deze eisen dan ver krijgt men drie jaar uitstel voor de studie M.O.-u„ en daarop aansluitend, vier jaar uitstel voor de studie, M.O.-b. In totaal dus zeven jaar. Omdat het niet zeker is dat deze rege ling ook voor de studie, M.O. Spaans opgaat kunt U het beste eens infor meren bij de afd. Mil. Zaken van Uw gemeente. VRAAG: (1e hr. C. J. R. te A.; Ik heb moeilijkheden met de wo ningbouwvereniging waar ik een huurhuis van bewoon. Steeds zyn er lekkages door ver zakking en andere onvolkomenhe den, die ons op onkosten jagen. Naar myn mening is de vereni ging aansprakeiyk voor die onkos ten, daar zij ontstaat uit het niet onderhonden van de woning. Hoe moet ik dit aanpakken om genoeg doening te vinden? ANTWOORD; In tegenstelling tot het huurcontract tussen huiseigenaar en huurder, kent het huurcontract tussen een vereniging en de huurder bepa lingen, die het onderhoud en de kos ten van onderhoud regelen. Ons zjjn de bepalingen van Uw con tract met de woningbouwvereniging niet bekend, daarom volstaan wij met een algemeen advies; Als de vereniging, ondanks tijdige som matie uwerzijds, weigerachtig blijft, dan kunt U middels een advokaat de kwestie voorleggen aan de rechter. Het feit dat de vereniging haar Verze keringsmaatschappij verzocht de gele den schade te vergoeden, werkt daarbij in Uw voordeel als erkenning van schuld. Voor gratis hulp rechtsbijstand kunt U zich wenden tot het Bureau Consulta tie, rechtsbijstand, aan het Kantonge recht in Uw woonplaats. VRAAG: de hr. J. v. D. te A. Voor de opgave inkomsten-belas ting maakte ik gebruik van het ontwerp-tarief wat door U gepubli ceerd werd. Een ambtenaar van belastingen deelde mij mee dat ik het verkeerde tarief had toegepast. Hoe kan een tarief van 1963, ho ger zijn dan een tarief van 1961. Intussen is toch een verlaging inge voerd? ANTWOORD: Waar de vergissing ligt kunnen wij ook niet zeggen. Het door U toegepast tarief; van 20 sept 1960. t.w. Zuiver ink. 5640 tot 5670, groep I, 745 is juist. Dit tarief is pas geldig geworden voor de jaren 1963 én 1964. In Uw brief spreekt U terecht van een ontwerpta- nef. Mogelijk betreft het een aanslag over 1962 want voor dat belastingjaar geldt; Zuiver. Ink. 5650 groep I, 810. VRAAG: dc hr. A. J. K. te D.; Sinds kort bezit ik een Franse Poe del van anderhalf jaar oud. Waf kan ik het dier aan voeding ge ven? ANTWOORD: Als het mogelijk is moet U het dier niet laten mee-eten van de warme maaltijd, die u gebruikt. Op den duur is dit voedsel niet goed voor het beest. U kunt hem daarentegen rijst geven, gemengd met paardevlees. Dit paar- devlees is in blik verkrijgbaar. Ook de hondekoek mag U niet verge ten. Is U dit alles te prijzig, dan kunt U volstaan met oud bruinbrood ge mengd met gekookt hart of gekookt paardevlees. Alle vleesafval is goed, mits U het kookt! VRAAG: de hr. M. J. M. te V.; Kunt U my opgeven wat de norm is voor de wekelijkse uitkering Bij standwet? ANTWOORD: Afhankeiyk van het be sluit van Burgemeester en wethouders, heeft iedere gemeente een bedrag vast gesteld dat gezien kan worden als de norm voor de hulp via de Bystandwet. Deze norm is in iedere gemeente weer anders. In uw woonplaats geldt een norm van 58 per week voor gehuwden, inclu sief kleding en brandstof, en exclusief huur en volle ziekenfonds-premie. En voor ongehuwden een norm van 40,30 per week, inclusief kleding en brand stof, exclusief huur en volle ziekenfonds premie. VRAAG: de hr. M. R. L. te R.: is men verplicht aan het stadhuis opgave te doen van verhuizing naar een andere gemeente? Zo ja. Bin nen hoeveel tijd? Heeft men recht een vergunning voor een woning te eisen op grond van het feit dat men in de nieuwe Semeente een woning (inwoning) eeft gevonden? Heeft men het recht zich in de nieuwe gemeente te vestigen zonder een vergunning? Ik ga studeren in de nieuwe woon plaats en ik heb verder geen eco nomische binding met deze woon plaats. ANTWOORD: Overeenkomstig de bepa lingen voor de bevolkingsboekhouding is men verplicht bü definitief vertrek uit de gemeente opgave te doen van dit vertrek aan de gemeente waar men naar toe gaat. Men dient deze opgave te doen, mondeling of schrifteiyk, bin nen vijf dagen, bij de afdeling bevol king van de betreffende gemeente. Voor het verkrijgen van een woonver gunning moet men economisch gebon den zijn aan de gemeente waar men zich wil vestigen. Studeren wordt niet gezien als economisch gebonden zijn, tenzij men reeds in de gemeente woon achtig is en de gemeente belast is met de huisvesting van en Uw gezin. Ontbreekt de economische binding met de nieuwe woonplaats dan wordt geen vergunning verstrekt: ook niet voor in woning. In de beantwoording van de vragen in de rubriek van 11 mei j.l. zyn enkele fouten geslopen. Hieronder volgen de gecorrigeerde antwoorden op de toen behandelde vragen. Ziektewet (H.P.L. te H.) Het maximum verzekerd dagloon voor de ziektewet (en de overige sociale ver zekeringswetten) bedraagt in 1965 by een 5-daagse werkweek 32,40 (6-5 x ƒ27,-) en niet zoal. in het betreffende antwoord werd genoemd 31,20. Inkomstenbelasting II (G.J. te B.) Het antwoord op deze vraag schynt verwarring te hebben gesticht. De cij- feropstelling, gegeven in dit antwoord, was een omgekeerde berekening om te komen tot het maximum toelaatbare looi. in geld. De berekening ingevolge artikel 64 van de wet inkomstenbelasting 1964 luidt als volgt: Loon in geld 11.000, Kinderbijslag .waardering van de aanspraak voor 4 kinderen) 1.600, Totaal 12.600,— Kosten van verwerving 5% van 12.600,doch maximaal 600, Grensbedrag volgens het ge noemde artikel 12.000, Komt het loon in geld dus uit boven 11.000, dan bevat het onzuiver inko men meer dan 12.000 aan looninkoms- ten en is derhalve een aanslag inkoms tenbelasting onvermijdelijk. Inkomstenbelasting IV (H.M.L. te V.) Het antwoord op deze vraag moet lui den als volgt: Het loon bedroeg in totaal (incl. kinderbijslag) 9.218,63 Verrekening van sociale las ten 174,90 - 55,95)118.95 9.337,58 466,88 5% kosten van verwerving. Onzuiver inkomen 8.870,70 A.O.W./A.W.W.-premie 626,45 Zuiver inkomen 8.244,25 Het zuiver inkomen bedraagt weliswaar minder dan 8.650, doch het onzuiver in komen bevat meer dan 8.650,- aan zui vere opbrengst van loon e.d. Er zal der halve over 1963 een aanslag inkomsten belasting worden opgelegd als volgt: Verschuldigde belasting (ta riefgroep ill, 4 kinderen) 335, Ingehouden loonbelasting49.— Te betalen bedrag 286,— (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5