Bejaarden van gemeentelijk tehuis genoten vakantie ALS U HET VRAAGT narcissen Slotavond agrarisch cursuscomité Zilveren jubileum J. H. van Eekelen hartelijk gevierd Districtsdag van K.J.B. 15-jarige jongens vielen vrouw lastig Mac Haarlem in Alkmaar Geen 1 hippique in Santpoort concours volgende president van Ver. Staten? |U wilt ■pMbr LoSYffyl OUDERS Te kleine behuizing en systeem even vergeten „Groeten uit Nice" Heemsteedse bejaarden gaan niet meer samen uit Maximumsnelheid in Heemstede Softbalwedstrijd op HBC-terrein UIT STAD Het gezicht is jongensach tig, maar hard. De ogen zijn blauw als ijs en kijken onge makkelijk scherp. De kin staat gevaarlijk hoekig voor uit. Onmiddellijk herken baar als het meest spreken de gelaat in de tegenwoordi ge Amerikaanse politieke wereld kijkt het vanaf de omslag van een fascinerend boekje elke voorbijganger van boekwinkels- en kruide niers-etalages in Washing ton aan. De titel van het boek is in weelderig goud en rood gedrukt, met sterren et omheen. Er staat: „Bobby Kennedy, volgende presi" dent van de Ver. Staten s IDEE TER NAVOLGING Twintig doden Bejaarden Vrouw overvallen Honkbaljuniorentoernooi van Terrasvogels Cricketpro gr amm a M DINSDAG 25 MEI 1965 PAGINA 2 Lezers schrijven de krant KUIPERS Naaimachines N.V. NIET GELIEFD VASTBESLOTEN De verkoop is al volop aan de gancj MEVR. J. COLLEWIJN mannequin De aanwezige voorraad schitterends modeden (veel „dure") zomermantels en Mantelkostuums MANTELS (kostuums) nu f 39.— en f 49.^" MANTELS (kostuums) nu f 65.— en f 79.^ KLEINE HOUTSTRAAT 24 - HAARLEM laat uw zoon een goed vak leren I LEERLING-DRUKKER en LEERLING-ZETTER DRUKKER» 'T KASTEEL VAN AEMSTEL HAARLEM, 25 mei De bejaarden Van het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel hebben het dit jaar groots aangepakt. Tot nog toe bleven zij tijdens de jaarlijkse va kantieweken binnen de landsgrenzen, maar afgelopen weekeinde zijn zij te ruggekeerd van een heerlijke week in het Duitse Husen, midden in het lief lijkste landschap dat zjj zich denken konden. „Wij zijn het enige huis in Ne derland dat dergelijke gezamenlijke va kanties organiseert", zegt directrice zr. W. de Klerk, „maar wij hebben ook In zekere zin iets goed te maken bij, onze dames en heren. In die week ver geten zjj het ongemak dat de te kleine behuizing en vooral het zaalsysteem van ons tehuis met zich meebrengt." Het is al geruime tijd de gemeente, de bewoners en de directie van het tehuis een doom in het oog dat de bejaarden er vrijwel geen privacy ge nieten. Slapen, eten, praten, radio-luis teren, televisie-kjjken en zelfs bezoek ontvangen moet alles in een grote zaal gebeuren. Er is geen gelegenheid er gens alleen te zijn. De vakanties, waar mee zr. De Klerk twaalf jaar geleden begonnen is, zijn dan ook in de eerste plaats bedoeld om de bejaarden een week lang wat meer huiselijkheid te ge ven. In grote hotels en in kleine groepjes voelen zij zich wat vrijer. Bo vendien is het een prachtige ervaring ln een heel andere omgeving te zijn. Sommigen van de bejaarden bleken, toen de groep voor de eerste keer op reis ging, nooit buiten Haarlem en di recte omgeving geweest te zijn. De bejaarden zijn acht zomers lang naar Leusden geweest. Eén zomer kwam de Rijnboot eraan te pas, mét familieleden, en verleden jaar was Val kenburg het einddoel. Toen kregen de bejaarden de smaak te pakken. Zwit serland moest het zijn, waarom ook niet. Dat bleek echter boven de begro ting te gaan en bovendien, Duitsland was ook tot nog toe onbekend buiten land, waarheen de reis toch al riskant lang was. Geen van de bejaarden heeft, tot geruststelling van zr. De Klerk, ook maar enig nadeel ondervonden van de lange busreis naar Husen. En in Husen zelf werd het helemaal een heerlijk feest. In dertien kleine huisjes konden kleine groepjes bejaarden kokkerellen en huishouden wat ze wilden, lang ver geten talenten weer eens beproeven. De mooiste plekjes hebben ze gezien, de ene excursie na de andere, alles in eigen tempo. ,,Het geld voor de vakanties krij gen we van de gemeente", zegt zr. De Klerk. „Ik vroeg destijds de nodige financiën voor een experiment en men stemde toe. Dat experiment was de va- m In nog geen vijf maanden twintig verkeersdoden binnen één gemeente: die van de Haarlemmermeer. Dit is meer dan in het gehele jaar 1964. Af schuwelijk nieuws waar één provincie bij zulk een aantal al zou moeten rouwen. „Onvoorzichtigheid van de automobi list", aldus het commentaar van inspec teur Amelung te Hoofddorp. Ontstellen de uitspraak. Juist de Haarlemmer meer moet een klassiek voorbeeld he ten van gebrek aan verantwoordelijk heid bij de overheid. De dood van de jongen Massini uit Heemstede spreekt hier een duidelijke taal. Voor de recht bank te Haarlem getuigde een wacht meester dat zowel de burgemeester als de politie herhaaldelijk bij de provin cie om verbetering van een bepaald dodenpunt in Hoofddorp gevraagd had den doch er in deze niets gedaan werd. De Volkskrant wijdde zeer onlangs een bijzonder grote reportage aan een kruising in dezelfde gemeente waar een boerderij als een constante E.H.B.O.- post dienst deed: iedere week slacht offers door onjuiste bewegctjfering. De boerenfamilie kreeg nul op het rekest bij haar poging het slachtveld voor de deur te doen verdwijne n. Met wereldverkeersdag schreef on dergetekende het hoofdartikel in de Spiegel over schandalige punten in de Haarlemmermeer, geïllustreerd met foto's! De onnozele voorbeelden waar mede heer Amelung zijn uitspraak staaft zijn niet in staat iets weg te nemen van onze verbijstering over zo weinig inzicht bij een in deze zo voor name autoriteit. De politie is zichzelf in tegenspraak, een tegenspraak waar bij ons de schrik om het hart slaat. Hoeveel Amelungs telt Nederland? Hier spreekt de dode een tale. Heemstede J. A. BOMANS De bejaardennota van B. en W. in Haarlem trok mijn bijzondere aandacht. Ook al sta ik nog maar op de drempel van het bejaard zijn, heb ik het per soonlijk ondervonden, hoe moeilijk het komt te staan. Is wanneer je als bejaarde, door het overlijden van de wederhelft, alleen Zolang je nog een echtpaar vormt, staan er vele mogelijkheden open voor het verkrijgen van een zelfstandige be jaardenwoning. Maar kom je alleen te staan is er enkel nog maar het ver zorgingscentrum. Aangezien echter juist de vrouw-alléén graag voor zich zelf blijft zorgen, zoekt zij een kleine zelf standige één of tweekamerwoning met keukentje. Maar dit is als het zoeken naar een speld in een hooiberg. Dus blijft er niets anders over als het ver éénzamen in een veel te grote, soms 5 4 6 kamerwoning of tenslotte te moe ten overgaan tot inwoning met alle na righeid van dien. Waarom heeft de al leenstaande niet het recht op zelfstan digheid? Ik heb ze ontmoet, het zijn er zeer vele, die zo een eigen ..nestje" zoeken, maar tevergeefs. Een vergeten groep vraagt hiermede uw aandacht. mevr. C. I. W. HOEBOER-PRONT, Olivierstraat 16, Haarlem. Haarlem. kantie." Zr. De Klerk heeft de beste ervaringen met de vakanties. Niet al leen de bejaarden maar ook de staf leden knappen er van op. Het geeft stof tot heel wat gesprekken en de vriendschapsband binnen het tehuis wordt erdoor versterkt. Geen wonder dat zr. De Klerk zich alle moeite geeft ook andere tehuizen voor dergelijke ge zamenlijke vakanties te interesseren. „Geen directie behoeft bang te zijn de bejaarden er geen al te groot plezier mee te doen. Ik heb zelf gezien hoe intens de aandacht en tevredenheid was. De moeite en de drukte? In onze groep was de oudste liefst 94 jaar en niets was hem teveel." HAARLEM, 25 mei —Neen, er was gisteren bepaald geen sprake van een welvoorziene beuring. Men zag wat res tanten van tulpen, er waren zelfs nog narcissen en voor de aanvulling zorgden de bijgoedkwekers. De enige „volwas sen" inzending tulpen kwam uit Noord holland: van de Gebr. Mantel uit Aven- horn, die hun specialiteit Rembrandt- tulpen naar voren brachten. Een schilderachtig geheel al die bonte en bizarre gekleurde bloemen met zelfs Zomerschoon- de enige tulp die ons overbleef uit de tijd van de dwaze tulpenhandel in de zeventiende eeuw. Bejaard zijn ook de rood met witte Paljas, de geel met bruin getekende Zebra, de rood-witte Clara en de hel derrode Scottia. Interessant was de parkiet Texas Flame, geel met rode strepen, die we zagen van E. Kooy, Vrouwenparochie en van E. v. d. Schoot, Hillegom. De forse Kaj. Munk werd in goede conditie naar voren gebracht door J. Wagenaar uit St. Pancras en over kloeke tulpen gesproken: die liet ook de fa. C. J. van Haaster uit De Zilk zien. Onder meer de reusachtige Halcro, purper rood duidelijk een John Scheepers zaailing. De prachtige donkergele cot tagetulp Eileen werd voor het voet licht gebracht door Gebrs. De Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co te Noordwijk. Voortreffelijke amaryllis hippeastrum liet de bekende Hillegom- se kweker K. Warmenhoven zien. Edel van vorm en kleur vooral in het oranjerode genre. Een chique gewas voerde de fa. Leo Berbee uit Lisse ten toon: de teerwitte Eucharis amazonica. De bijgoedkweker J. Bijl van Duyvenbode uit Hillegom- Breezand, etaleerde een fraai bloem stuk van allium atlatuense en de fa. K. de Jong en Zn uit Aalsmeer bracht een zeer oude pioen naar voren: Tenui- folia met zijn ingesneden blad. Het be trof hier de variëteit flore pleno, de dubbele dus, een soort die in zeer oude catalogi al genoemd wordt. De bekende plantkundige Dodonaeus ver meldt hem al in zijn boeken. Ook deze pipen stamt, maar het heet, uit het land van de Rijzende Zon: Japan. En dan waren er warempel nog nar cissen. De fa. Gerritsen uit Voorscho ten kwam meer met de jonquille's Ba by Moon, Baby Star en New Baby en exposeerde daarnaast nog Platinal, die sterk de aandacht trok door de stralend witte tint. After All, een kleinkronige met wit dekblad en pranje gerande gele kroon, mocht er eveneens wezen. De fa. Zandbergen-Terwegen uit Sassen- heim liet ook de jonquille Baby Star ln goede conditie zien. HOOFDDORP, 25 mei Maandag avond werd in de aula van de Lagere Technische School in Hoofddorp een slotavond gehouden van het cursusjaar 1964-1965 van het agrarisch cursusco mité Haarlemmermeer. In totaal werd aan 73 cursisten, zowel werkgevers als werknemers, een diploma/getuig schrift uitgereikt, te weten aan 19 leer lingen van de cursus metaalbewerking en lassen in Noord-Holland en aan 18 leerlingen van dezelfde cursus, afkom stig uit Zuid-Holland. Daarnaast waren er 15 cursisten van de cursus motorengebruik, die een ge tuigschrift in ontvangst mochten ne men en 22 leerlingen van de cursus vakbekwaamheid spuiten in de land bouw, die voor het diploma in aanmer king kwamen. Nadat de voorzitter van het agrarisch cursuscomité de heer J. Suidgeest de aanwezigen welkom had geheten, werden de diploma's en ge tuigschriften aan de geslaagden over handigd. Vervolgens gaf ir. E. Veen- stra, directeur van de Middelbare Land bouwschool in Hoofddorp een over zicht van de afgelopen drie jaren, waar in het agrarisch cursuscomité de cur sussen organiseerde. Het bleek dat de belangstelling ervoor steeds toeneemt. In totaal waren er in de afgelopen en tevens eerste drie jaren 199 cursisten, waarvan 178 met goed gevolg het einde haalden. De geslaagden werden voorts toegesproken door wethouder C. Bos, namens het gemeentebestuur van Haarlemmermeer. De heer Bos wees op het belang van de cursus, welke de landbouwers in de gelegenheid stelt zich een grotere vakbekwaamheid eigen te maken, vooral nu ook in de landbouw steeds meer wordt gemecha niseerd. Namens de leerlingen spra ken de heren K. van Beem uit Halfweg en M. Blok uit Hoofddorp. Na de pauze trad op de Amsterdamse voordrachts kunstenaar Henri van Leeuwen. Hij de clameerde „Zwerver in Parijs". SANTPOORT, 24 mei Ter afslui ting van het winterseizoen organiseert de afdeling Santpoort van het N.K.V. zaterdag 29 en zondag 30 mei feest avonden in de zaal van Zomerlust aan de Hoofdstraat. De r.-k. toneelvereni ging Getosa geeft onder regie van de heer C. Jongejans, opvoeringen van het blijspel „Groeten uit Nice" van Dick van Maasland. Beide avonden beginnen om 8 uur en beide avonden is er bal na. JOHAN VAN VLIETSTRAAT Bur gemeester en wethouders van Haarlem hebben besloten een wachtverbod vast te stellen voor noordelijke weghelft van de Johan van Vlietstraat. HAARLEM, 25 mei In een der lokalen van het gemeentelijk waterbe drijf van Haarlem is gistermorgen de heer J. H. van Eekelen gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren dienstju- bileum. Als eerste sprak de directeur van het bedrijf, ir. S. J. Meijn, die de plezierige trekken van de jubilaris belichtte en groot respect toonde voor de wijze waar op hij als meester-timmerman zijn werkzaamheden verricht. Hierna stelde hij hem de gebruikelijke oorkonde ter hand. alsmede de gratificatie namens het gemeentebestuur. De chef van de afdeling produktie, de heer N. Blokdijk, sprak namens het gehele personeel de jubilaris toe, waar in hij deze schetste als een all round man bij het bedrijf. Hij liet zijn woor den vergezeld gaan van een polshorloge. Vervolgens sprak de heer Van Wa- veren namens de personeelsvereniging van het waterbedrijf de feesteling toe en bood een bloemstuk aan. Namens de ABVA, de algemene bond van ambtenaren, werd de heer Van Eekelen gefeliciteerd door de heer J. F. Hoek, die zijn waardering uitsprak voor het 25-jarige trouw leidmaatschap en dit onderstreepte met het aanbieden van een klokje. HEEMSTEDE, 25 mei De jaar lijkse uitgaansdag voor de Heemsteed se bejaarden wordt niet meer gehou den. Het comité dat, met onderbreking van de oorlogsjaren deze uitgaansdag gedurende zesendertig jaar organiseer de, heeft het besluit genomen deze taak te beëindigen. De reden van dit besluit is dat de uitgaansdagen, waartoe mevrouw E. Quarles Van Ufford-Dólleman in 1929 het initiatief nam, in deze tijd nu in de sociale noden door de wetgever zoveel mogelijk wordt voorzien, niet meer die betekenis hebben als vroeger toen er nagenoeg geen enkele sociale voorzie ning was. Ook de gelden voor de uit gaansdag, opgelopen tot een bedrag van ca. zesduizend gulden per jaar, wer den de laatste jaren door de huis-aan- huis collecte niet meer gedekt waar door de bescheiden reserve, in voor gaande jaren gekweekt, voortdurend moest worden aangesproken. Thans is het zover dat een eventueel tekort moeilijk meer te dekken zou zijn. Daar de noodzaak voor een dergelijke uit gaansdag voor vele bejaarden niet meer aanwezig is, acht het comité de tijd ge komen dit werk, dat ieder jaar met liefde door velen werd gedaan, te be ëindigen. DEN HAAG, 25 mei Minister Suur- hoff (Verkeer en Waterstaat) zal bevor deren dat op korte termijn een beslis sing wordt genomen op het verzoek van B. en W. van Heemstede om een maxi mumsnelheid van 50 km vast te stellen voor de Leidsevaartweg in Heemste de. De minister die dit antwoordt op vragen van het communistische Twee de Kamerlid Brandsma heeft zich nu tot Gedeputeerde Staten van Noordhol land gewend met het verzoek hem spoe dig het voorstel toe te zenden voorzien van hun advies. HAARLEM, 25 mei Het district Haarlem van de Katholieke Jeugdbe weging houdt zaterdagmiddag 29 mei van twee uur tot half zeven een sport dag op het terrein van het Missiehuis in Driehuis. Het programma vermeldt de sporten: voetballen, hardlopen, balwer- pen en estafette. Tevens houden dan de hobby- en ontspanningsclubs een ten toonstelling onder het motto Hobbyster 1965. Vroegere functies van de jeugdbewe ging zijn nu dikwijls overgenomen door het gezin, de school en andere instel lingen. Om de katholieke Gidsenbewe- ging een jeugdbeweging in de vrije tijds- sfeer te laten blijven houdt de N.G.B. zich thans bezig met een heroriëntatie over paedagogische- en relig'euze be doelingen van het gidsenwerk. HEEMSTEDE, 25 mei Op het HBC- terrein wordt vrijdagavond 28 mei, aanvang 7 uur, een propaganda-softbal- wedstryd gespeeld tussen een Haar lems selectie-team en Onze Gezellen, Het Haarlems selectie-team, meisjes van 16-18 jaar, zal op sterke tegenstand van Onze Gezellen mogen rekenen, waardoor het een attractieve wedstrijd belooft te worden. De wedstrijd geldt als voorbereiding op een ontmoeting met een Amerikaanse ploeg. Na afloop wordt in het HBC-clubgebouw een cau serie gehouden door de softbal-official en voorzitter van Onze Gezellen Cor Jonker, die het een en ander over de softbalsport zal vertellen. Tevens be staat er gelegenheid zich als lid van de op te richten softbalolub HBC op te geven. Bij voldoende belangstelling wordt dezelfde avond nog tot oprichting van HBC-softbal overgegaan. PARKEERTERREIN De aanleg van een parkeerterrein aan de Brede- rodestraat te Zandvoort heeft het ge meentebestuur gegund aan G. van Dujjn en Zonen N.V. te Katwijk aan Zee. POLITIE Met ingang van 1 juni is bij de Zandvoortse politie aangesteld tot hoofdagent de heer J. A. Wendrieh, thans werkzaam bij de rijkspolitie. De heer R. Dalemans slaagde een dezer dagen in Amsterdam voor het politiedi- ploma B. HONDEN De hoofdinspecteur van politie vestigt er de aandacht op, dat in het tijdvak 1 mei tot 15 september op het Zandvoortse strand geen honden al dan niet aan de lijn mogen verblijven. EXPOSITIE Van 27 mei tot 10 juni wordt in het bisschoppelijk museum aan de Jansstraat een ten toonstelling gehouden van edelsmeed- werk van Hans van der Heijden en van kunstnaaldwerk van Anneke van der Heijden. (Advertentie) iets goeds voor lage prijs? Wij leveren een EFKU-zig-zag voor 295.- J EFKU-DEALER: KL Houtstraat 1X2, Haarlem Telefoon 02500—11142 Naaimachine-Speciaalzaak SENA Rijksstraatweg 14 - Haarlem Telefoon 5 26 65 CASTRICUM, 25 mei, Door mevr. M. werd bij de politie gemeld dat zij wandelend met haar kinderen op het voetpad langs de vijver aan de Casi- mirstraat lastig is gevallen door een tweetal jongens die op hun rijwiel op haar inreden. Bij een van deze onverantwoorde ma noeuvres kon zij door met een snelle reactie een der jongens van rich af te duwen haar zelf en de kinderen in veiligheid stellen. De twee knapen F. v. H. en H. V„ beiden 15 jaar, zijn door de politie opgehaald en naar het bureau overgebracht waar naar verhoord te zijn van het gebeurde proces verbaal is opgemaakt. UTRECHT, 24 mei Drie mannen hebben een 61-jarige weduwe zaterdag avond in haar salonwagen aan de Utrechtse Gageldijk overvallen. Zij kreeg enkele slagen met een ploertendoder. Bij haar gegil namen de mannen ijlings de benen. Omwonenden snelden te hulp, maar toen was het drietal al verdwenen. De vrouw die bij deze overval enkele lichte kneuzingen opliep was niet ln staat een behoorlijk signalement op te geven. HAARLEM, 25 mei Onder de ne gen prijswinnaars bij de negentig deel nemers aan de zondag in Alkmaar ge reden Victory oriëntatie puzzletoeht waren drie leden van de motor- en autoclub Haarlem. Het lid de heer B. Zwirs uit IJmui- den, werd tweede met 134 strafpunten, de heer R. van den Brink, eveneens uit IJmuiden, vijfde met 188 strafpunten en H. Tollenaar, te Bloemendaal die de rit zonder kaartlezer moest rijden achtste met 258 strafpunten. De afdelingsvoorzitter deed bij de prijsuitreiking enige opmerkingen die ook voor de motorclubs in Kennemer- land van belang zijn. De hogere over heidsinstanties hebben het rijden van puzzletochten sterk aan banden gelegd en zijn veel minder vrijgevig met ver gunningen voor dit soort ritten dan vroeger het geval is. Toch komen bij de puzzleritten bijna nooit ongelukken, voor. Ook zondag in Alkmaar niet, toen de 90 automobilisten, de 15 bromfiets- bestuurders en 20 scooterrijders bij el kaar 8.750 kilometer aflegden zonder de geringste schade te veroorzaken. SANTPOORT, 25 mei Op het Sport- Êark De Elta te Santpoort-zuid wordt emelvaartsdag een honkbal-junioren- toernooi gehouden, georganiseerd door Terrasvogels. De vier deelnemende ver enigingen SC Haarlem, Rooswijk, Bloe mendaal en Terrasvogels, spelen een halve competitie. De wedstrijden duren vpf innings of één uur. Het program ma luidt: 11 uur SC HaarlemBloe mendaal, TerrasvogelsRooswijk; 12 u. RooswijkBloemendaal, Terrasvogels SC Haarlem; 13.30 uur Rooswijk—SC Haarlem; 14.30 uur BloemendaalTer rasvogels. HAARLEM, 25 mei Het cricket programma voor Hemelvaartsdag luidt als volgt: Eerste klasse A: Haarlem Rood en Wit, ACC—HCC, HBS—VOC, Quick HgVRA. Eerste klasse B: Rood en Wit 2de Krekels, HCC 2Quick N HermesExcelsior. Voor zondag 30 mei is het programma: Eerste klasse A: Rood en Wit—ACC, VRA—Haarlem, VRA—Haarlem, Quick Hg—HBS, VOC HCC. Eerste klasse B: ExcelsiorRood en Wit 2, HCC 2—Hermes DVS, Quick N.—de Krekels, SCHC—Sparta. VELSEN, 25 mei Tijdens de jaar lijkse algemene vergadering van de V.V.V. Velsen-IJmuiden, die gis teravond in de achterzaal van taveerne De Uilenboom in Santpoort werd ge houden, bleek, dat dit jaar geen con cours hippique in Santpoort zal wor den gehouden. De kosten zijn voor de harddraverijvereniging „Santpoort en omstreken", die dit evenement gedu rende een aantal jaren organiseerde en daarmee veel succes oogstte, veel te hoog. Een poging om van de gemeente meer financiële steun te verkrijgen heeft, zo werd ter vergadering door een bestuurslid gemeld, geen resultaat op geleverd. De voorzitter van de V.V.V., de heer M. Roos, die hiervan nog onkundig was, toonde zich bijzonder teleurgesteld. Het V.V.V.-bestuur zal, indien het van de harddraverijvereniging de be vestiging van dit bericht krijgt, zeker bereid zijn om te trachten dit in de wijde omtrek befaamde sportgebeuren alsnog te redden. Anderzijds kan men niet blind zijn voor het feit, dat de harddraverijvereniging mét het tel- kenjare organiseren van een concours hippique de reserves heeft zien slinken van 12.000. naar 4.000. Daarmee is het punt genaderd, waarop geen verde re risico's kunnen worden genomen. En waar ook de ruitersport niet ontkomt aan de kostenstijgingen in de loop der jaren, is het duidelijk, dat een aflopen de subsidieregeling hier zeker geen uit komst kan bieden. Bobby Kennedy: Niemand weet wie geïnspireerd heeft tot deze overrompelende poging om Bobby's verkiezingskarretje voor tijdig aan het rollen te brengen. De Kennedy's ontkennen met kracht er iets van af te weten. De uitgevers van het boekje houden vol, dat het e°n zuiver commerciële onderneming is. Hoe dat ook zij, het buitengewone feit blijft dat terwijl Bob Kennedy formeel ontkent dat hij ambieert Johnson in het Witte Huis op te vol gen de droge bewering van het boekje „de verkiezingscampagne is reeds begonnen" waar schijnt te zijn. Het is vanzelfsprekend onmo; voor Kennedy om reeds in 1968 son van de presidentiële zetel te wer ken, tenzij de huidige president om gezondheidsredenen uit zou vallen of zijn buitenlandse politiek catastrofaal zou blijken te zijn. Het doel is 1972. Dat lijkt enorm lang. Een politieke vriend van de Kennedy's heeft on langs verklaard, dat president John F. Kennedy in 1956 begon met zijn ver kiezingspropaganda en vier jaar hard moest werken voor zijn benoeming in 1960. Bobby Kennedy heeft bijna tweemaal zoveel tijd als zijn vermoor de broer, maar mensen die hem in het Witte Huis willen hebben, voelen dat ze er geen minuut van mogen vermorsen. Kennedy heeft een indrukwekkende politieke staat van dienst. Hij werd met ijzig wantrouwen bekeken in New Fork, waar hij vorig jaar deelnam aan de senator-verkiezing. Er waren invloedrijke partijgenoten, die niet hielden van Bobby's, als minister van justitie gevestigde, „sterke arm"- reputatie en weinig vertrouwen had den in zjjn politieke intuïtie en zijn fanatieke ambitie. Zij trachtten ge lijkgezinde democraten over te halen hun stem uit te brengen op de repu blikein Keating. Bobby won, maar het verschil in stemmen was miniem. Nu is de koude oorlog een beetje aan het verslappen, getuige een re cent opinie-onderzoek, waarbij bleek dat 75 procent van de democraten zijn prestaties in de senaat goedkeu ren. En terwijl president Johnson zich langzaam omringt met Johnson- mensen, verzamelen alle oude Kenne- dy-getrouwen, nu zonder baan en zon der invloed, zich in Bobby's „hof in ballingschap" in Manhattan. Bobby kan zjjn positie bij de New York liberalen alleen maar verbe terd hebben door het standpunt, dat hij ingenomen heeft ten aanzien van Johnsons interventie in de Domini caanse republiek. Tot nu toe bevestig de zijn onwankelbare steun aan John sons militaire politiek min of meer de verdenking van de liberalen, dat Bobby meer „koude oorlog"-voerder is dan zün broer. Maar vorige week heeft hij Johnsons eenzijdige actie be- critiseerd. Hij heeft gezegd, dat Ame- rika's bondgenoten eerst geconsulteerd hadden moeten worden voor de mari niers erop afgestuurd werden. Bij .die gelegenheid liet hij de term .misbruik van macht" vallen. Xennedy-kringen zeggen, dat hij we kenlang gewacht heeft met zijn cri- tische redevoering, omdat hij wist, dat hij einders beschuldigd zou wor den van opzettelijk de president in verlegenheid te brengen. Ongetwijfeld is de verhouding tussen Johnson en Kennedy lange tijd verre van goed geweest. Bobby was gekwetst door ohnsons weigering hem als kandi daat voor het vice-presidentschap te nemen, en door de manier waarop dat geschiedde. Het verhaal gaat dat, toen Bobby In Johnsons kantoor-hoor de, dat Hubert Humphrey als „run ning mate" gekozen was, Bobby bjj het verlaten van het vertrek even in de deuropening wachtte en zeir „Ik zou je goed geholpen kunnen heb ben" waarop Johnson kortaf ant woordde „Dat zou je ook". De kloof is nog verwijd door John sons bijzondere gevoeligheid wat be treft de herinnering aan Kennedy's presidentschap, het intellectueel kli maat daarvan, de uiterlijke glans en stijl, en het contrast dat zijn eigen meer aardse en meer directe metho den daarmee maken. Johnson-aan- hangers, die druk doende zijn de kunst voor een breder publiek toegankelijk te maken, worden met name geirri- teerd door het geweeklaag over de „verdwenen cultuur van het Kenne- dy-tijdperk". Maar Lyndon Johnson is vastbeslo ten zijn eigen persoonlijke stempel op zijn regering te drukken en die anders en beier te maken dan die van zijn voorgangers. Daarom is het onver mijdelijk, dat hij zijn eigen opvolger zal kiezen als hij zich terugtrekt, en er is vrijwel geen andere gegadigde dan Hubert Humphrey. Dat is de strijd die Bobby Kenne dy moet voeren. Zijn vrienden zeg gen, dat zij in zeven jaar een organi satie kunnen opbouwen die onverslaan baar is. Ze hebben de man al noemd die er de leiding van zal heb ben: Stephen Smith, echtgenoot va Bobby's zuster Jean. Het was bedoeling dat Smith een van Kennedy's topmensen zou zijn bij presidentsverkiezingen in 1964. Bobby's persoonlijke ambities zflj" minder bepaald. „Dallas heeft hef" veranderd", zei een van zijn vrieJ1 den, „het maakte een fatalist va£ hem. Op het ogenblik probeert hij leen maar een goede senator te zijn - Maar Bobby is zich scherp bewu^ van de nog steeds machtige tovjv kracht, die uitgaat van de Kennedy' naam en -tegenwoordigheid. Hij Jz zich bewust van de verering die ff' jongeren voor hem koesteren, vein zip toenemende populariteit in New Yöriy de stad vanwaar vele ambitieuze PoU tici naar de top gesprongen zijn. De bekende zaak van ondergaat momenteel een radicale reorganisatie mode 1965 moet daarom nu snel verkocht word*11 normaal tot 100.- per stuk normaal van 100.- tot 150.- Dit gebeurt nu reeds. Profiteert hiervan, want is ongekend! Op onze handelsdrukkerij is plaat* voor een flinke Gedurende de 4-jarige praktische opleiding bezoekt de leerling 1 dag per week de Am sterdamse Grafische School. Sollicitanten dienen tenminste het 7e leerjaar met goed gevolg te hebben doorlopen. Mak- leeftijd 16 jaar. Aanvangsloon volgens C.A.O- Werkkleding, reiskostenvergoeding en goed* sociale voorzieningen. Inlichtingen bij N. Z. Voorburgwal 65-75, A'dam, telef. 2213 5®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2