In zaaltje klinken kreten als: 55 Bedrog zwendel.. en „Ik heb t altijd al geweten SONNY LISTON: Klap van Williams Was harder Coming-man Harry van Piere ontging victorie in ronde van België door val „HET IS EEN GEMEEN SPELLETJE GEWEEST" JAN HUPPEN uitgeschakeld ■Merkwaardige beslissing van arbiter Wekt^ grote verwarring in Lewiston Cassius Clay constateert rustig in kleedkamer: JIM BAXTER VERKOCHT VOOR £70.000.-! Eur. bokskampioen schappen in O.-Berlijn Niet gestart in Olympiads Toer de beste medicijn Medelijden Lisfons kleedkamer Ontstemming Arm" Glasgow Rangers Opwinding Volgend jaar prof? bij jpijrL LEWISTON, 26 mei Miljoenen °ksliefhebbers in Amerika en ver aarbuiten, zelfs van achter het Jzeren Gordijn, hebben vanmor- §en om tien minuten over drie Cas- SlUs Clay, op affiches aangekondigd Mohammed Ali, de naam, die IJ1,) aannam na zijn overgang tot j~e „zwarte moslims", de snelste knock-out-overwinning ooit in een gevecht om 's werelds zwaarge- wichttitel zien behalen. Tegen de fraar schatting veertigjarige „Beer" Sonny Liston heeft Cassius Clay maar een minuut het vuur uit 2yn vuisten laten vlammen. Daar- ha was het gebeurd. Sonny Liston, öie in februari van het vorig jaar ill Miami Beach door Clay was ont troond, was door een razendsnelle hoek op de kaak, onmiddellijk ge volgd door een korte linkse aange- HARRIE VAN PIERE volgend jaar prof n (Van onze speciale verslaggever) UITHOORN, 26 mei In Olym piad Tour, die vandaag is gestart, ontbreekt een renner, van wie de kenners zeer hoge verwachtingen koesterden. Het is Harry van Piere een coming-man in de rijen van onze amateurrenners. Een potige, 20-jarige houtbewerker uit Uit' hoorn, die het in zijn hoofd heeft gezet om het volgend seizoen zi]n proflicentie aan te vragen. Of hem dat zal lukken is een open vraag. Vóór die tijd wil de eerzuchtige coureur echter zoveel mogelijk er varing opdoen. Olympiad Tour. N e- derlands zeven etappes lange ama teurronde, zou een prachtig „stu die-object" geweest zijn. „Maar ik kan niet starten", grijnst de kop- man van de fonkelnieuwe formatie Dextro-Energen ons wat bitter toe. als wij hem opzoeken. Harrv van Piere houdt namelijk zijn rechter arm in een draagdoek. Hij is hei- stellende van een gebroken sleutel been. Een herinnering aan de Ron de van België, die voor hem een bijzonder dramatische laatste dag inhield. Een laatste" dag, waarop de roem hem tegemoet raasde. Harry van Piere stak met zijn brede schouders namelijk in het door de Belgen zwaar bevochten leiders- tricot. Met een voorsprong- van 38 seconden Zijn triomf stond dus vast. Maar een merkwaardige val schakelde hem tenslotte toch uit. Een toekomst, waarin-Van Piere zich als doel heeft gesteld in 1966 met een proflicentie te starten. Maar eer het zover is, wil Harry routine opdoen. Nu dat in Olym- pia's Toer niet mogelijk is zit Harry fan Piereniet in de Put. De eerzuch tige Uithoornse coureur heeft nog volop verlangens in zyn zakboekje staan. Onder andere wil hy deel nemen aan de Tour de l'Avenir in Frankrijk en de wereldkampioen schappen in San Sebastian. „Rij ik daar lekker, dan waag ik het vol gend jaar de grote stap", aldus Van Piere, een coming-man, zoals velen beweren. 20 tabletten 95 cent. getipt, als eerste de ring betreden. Een Warm applaus dankbaar aanvaardend Toen zanger Robert Goulet het Ameri kaanse volkslied had gezongen, kwam ook Cassius Clay in de ring. Zijn ont vangst was heel wat minder hartelijk Deze onaangename verrassing moet de ..moslim" geprikkeld hebben tot een extra aanmoediging. Hij ging tenminste direct op zijn uitdager af, maar miste een rechtse hoek. Wel plaatste hij een redhtse midden op het hoofd. Maar ook Listen wist van wanten. Hij plaatste een harde linkse op de kaak. En toen werd Liston overmoedig. Hij wilde een beslissing forceren. Clay kreeg nog een linkse hoek op de kaak te incasseren en ging vervolgens in de touwen door een linkse op het hoofd. Maar ineens schoot toen Clay's vuist uit. Een korte rechtse op Listons kaak. Sonny Liston viel op het canvas. De beslissing was een feit. Er was nog maar nauwelijks één minuut verstreken. Medeltjden behoeft men met Liston overigens niet te hebben. Het schijnt vast te staan, dat de totaal-inkomsten aan entreegelden en televisie- en filmrechten enz. de vijf miljoen dol lar ver overschrijden. Voor Clay en Lis ton is hiervan elk een „zoet" bedragje gereserveerd. Zij krjjgen elk 600.000 dol lar. Een record is dit niet, want in 1963 in Las Vegas In Nevada was de opbrengst van het gevecht PattersonListon circa 5.100.000 dollar. Tijdens de weging had Cassius Clay grote belangstelling voor het gewicht van Liston. geslagen. Hij strompelde achteruit het leek of hij zijn evenwicht verloor en viel toen languit op het canvas. Toen Liston op de grond lag, ogen schijnlijk helemaal niet geblesseerd, bleef Clay boven zijn verslagen tegen stander staan. De ex-Olympisch kam pioen siste: „Sta op, logge beer, sta op" I De voormalige wereldkampioen Jer- Sonny Liston nog heel wat pennen in be-1 sey Joe Walcot, die het titelgevecht weging brengen. Voor het merendeel van I onder zijn bescherming had, duwde de toeschouwers op de duurste plaatsen Clay onmiddellijk hardhandig naar de was ,Iilït°.n nadat h« door de rechts-linkse neutrale hoek. Inmiddels begon tijd- Xt geveld| "w ws n/r - r-»J nlet groggy en hij had volgens velen het waarnemer Francis Mc Donough hard^^ i op te tellen. Hoewel de ontredderde veel kans op een complete slagpartij uitdager vergeefs trachtte overeind te was echter niet aanwezig. Want onder komen, telde Mc Donough hem uit. j de belangstellenden bevonden zich niet Maar Walcott had het tellen kennelijk minder dan 250 politiemannen, viermaal niet gehoord. Want hij gaf Clay en ®oveel als het normale korps, dat in het Liston, toen hij weer op de been Amerikaanse textielstadje gelegerd is. stond, toestemming verder te boksen. -jIJ ware? speciaal op de been, omdat Mc Donough maakte de arbiter er LEWISTON, 26 mei Cassius "my heeft na zijn even vreemde als *te!le knock-out overwinning op 0nny Liston in de kleedkamer ge- ^e0d dat hij „altijd al geweten" had dQt hij maar één ronde nodig zou "■ebben om zich van Sonny Liston te °ntdoen. ,»Het was een verrassing, waar ik niet over wilde praten. Ik heb er ot>er gezweken, omdat anders ieder een zou hebben gedacht dat het a°°rgestoken kaart was. Ik zal u CASSIUS CLAY .vermoeid. vertellen hoe ik wist dat het zo lopen zou. Ik wist het omdat iemand het me gezegd had. Iemand hierboven. Gelooft u me Maar het kan me niets schelen of iemand dat gelooft of niet. Ik voor mij wist het. Ik zweer dat ik het wist", aldus Clay. Clay sprak rustig, ongeëmotio neerd en zonder diep adem te halen. De 23-jarige kampioen zei dat hij het gevecht had afgemaakt „met een fel- le rechterhand". Wonderlijk genoeg had Clay het nu niet langer over Liston als „die dikke beer" om maar één van zijn onelegante benamingen te noemen maar zei hij „echt begaan" met hem te zijn. Hij leek oprecht. „Eerst was het publiek op zijnJ hand", aldus Clay, maar het isj schijnheilig en nu heeft het al zijn geld weggenomen en hem laten zit ten. Ik heb echt met hem te doen. Het is geen kwaaie vent. De vent op wie ik nu uit ben is de „Rabbit".: Ik bedoel Floyd Patterson. Ik zou 'm zo graag te grazen nemen dat ik vanavond al met hem in de ring zou willen staan". Patterson was het met Clay eens wat de fatale klap betreft. Het was volgens hem inderdaad een korte rechtse, die het einde van Liston had betekend. Ik weet zeker dat de film het zal aantonen, aldus Patterson. Clay deelde mee dat hij en zijn vrouw nu vakantie zouden, gaan hou den, vermoedelijk in West-Indië. Clays trainer, Drew („Bundini") Brown, zei dat zijn pupil als eerste na het gevecht had gezegd: „Ik heb toch gezegd dat ik het in één ronde zou klaarspelenVolgens Brown had Clay de voorspelling inderdaad gedaan. Niet alleen de vrouw van Clay, Sonji, maar ook zijn ouders zaten om de ring. Voor Sonji Clay was het de eerste boksmatch, die ze ooit bij gewoond had. „Ik vond 'm schitte rend", zei ze, en haar schoonmoeder was het ermee eens. „Ik heb te doen met de ander. Ik hoop dat hij niet erg geblesseerd is", zei de oude me vrouw Clay. Vader Clay zei dat hij had voorspeld dat zijn zoon in vier ronden zou winnen, maar dat hij toch niet verwonderd had gestaan over een overwinning in een. ,Jk heb het aftellen niet gehoord", was vrijwel het enige wat Sonny Liston in staat was uit te brengen over het verloop van zijn gevecht tegen Cassius Clay. echter op attent, dat de strijd was af gelopen. Jersey Joe Walcot bedacht zich geen moment en ging tussen bei de boksers staan. Hij pakte Clay's arm en verklaarde de voormalige Olym pisch kampioen tot de nieuwe titel houder. In het benauwde zaaltje van het cen trale jeugdcentrum van Main, waar slechts zo'n vierduizend toeschouwers aanwezig waren, ontstond grote verwar ring. Sommigen konden de merkwaar dige gang van zaken maar nauwelijks volgen en gaven aan hun ontstemming gevolg door luid boegeroep. Er werd met een tafel gegooid en in de hoek van de zaal kregen enkele al te enthousiaste supporters het met elkaar aan de stok. Luide kreten als „bedrog en zwendel" klonken door de zaal. Ongetwijfeld zal dit tweede gevecht tussen Cassius Clay en SUNDERLAND, 26 mei De Engelse eerste divisieclub Sunder land heeft vandaag voor een sen satie gezorgd door voor naar schat ting 70.000 pond sterling links-half Jim Baxter van Glasgow Rangers te kopen. Het betreft hier een van de hoogste bedragen ooit betaald voor een beroepsvoetballer in En geland. Baxter komt regelmatig uit in het nationale Schotse elftal. Gezegd wordt dat Sunderland Baxter voor „een koopje" heeft ge kregen. In januari brak Baxter zijn been en was slechts in staat de laatste paar weken van de compe titie weer in het veld te komen. Reeds in december 1962 vroeg „slim Jim" Rangers hem op de transferlijst te plaatsen. Ofschoon er zeer grote belangstelling voor Baxter bestond, bleek hij toch voor velen onbetaalbaar. Dit jaar toon den Inter-Milaan en Stoke City belangstelling voor Baxter, die de meest complete speler van Groot- Brittannië wordt genoemd. Behal ve dat hjj reeds 20 maal in het Schotse elftal speelde, maakte hij ook deel uit van menig „rest-van- de-wereld-elftal". de organisatoren vreesden, dat by een overwinning van Cassius Clay, de broe ders van de Black Nationalists, de rivalen van de Black Moslims, waarvan Clay lid is, de kampioen wellicht gemoles teerd zou worden. Daartoe had de po litie by het betreden van de zaal al on gewone maatregelen genomen. Alle da mestasjes werden onderzocht. Zelfs de moeder van Lewistons burgemeester Ro bert Courteur ontkwam niet aan deze instructie. Ook personen met pakjes werden aangehouden en onderzocht. Inmiddels was Cassius Clay buiten zichzelf van opwinding. Hij sprong als een bezetene door de ring. Steeds maar weer briezend: ..Ik ben de koning. Ik ben de koning". Een van de eersten, die hem met zijn succes complimenteerde was de ex-kampioen Floyd Patterson, die vooraan op de eerste rij het ge vecht nauwlettend had gadegeslagen. Het is algemeen bekend, dat „insiders" aannemen, dat nu Patterson als de vol gende tegenstander van Clay zal funge ren. Ook voor dit duel had de uitzinnig, bliie „Mohammed Ali" zijn prognose reeds klaar. „Jij bent de volgende, rab bit. jij bent de volgende. Ik zou maar vast gaan trainen, als ik jou was.' Maar het hoeft niet, ik win toch". Wie het gevecht van ClayListon heeft meege maakt. geeft Patterson heel, heel weinig kans. Clay's verbijsterende macht is in die ene beslissende minuut, waarin Son- ny Liston zijn ondergang leed, duide lijk gebleken. Om circa drie uur had Liston, die algemeen als favoriet was Liston verbleef ruim veertig mi nuten afgezonderd in zijn door ne gen ondersheriffs bewaakte kleed kamer alvorens voor hem typerende antwoorden van één woord te geven op vragen over de rechtse van Clay. Liston sprak van een „fair punch", die neerkwam op de linkerkant van zijn kin. „Ja" was zijn antwoord op de vraag of hij zou hebben kunnen opstaan en doorgaan. Trainer Willy Reddish riep op dit moment: Hij was niet op de hoogte van de tel ling". Liston gaf toe dat de fatale klap hem had verrast, maar hij hield niet temin vol dat Cleveland Williams hem harder getroffen had. JAN HUPPEN naar huis OOST-BERLIJN, 26 mei Jan Hup pen heeft zich niet kunnen scharen on der de laatste vier van de Europese bokskampioenschappen, die in de Wer ner Seelenbinderhalle in Oost-Berlijn worden gehouden. De kleine, maar uiterst felle Amsterdamse, vlieggewicht, verloor na een pakkende wedstrijd van de fysiek sterkere Schot John McClyskey. „Ja inderdaad een merkwaardig ge val", zegt Harry van Piere. Terwijl hij deze woorden uitspreekt loopt Harry's zij reageren, wanneer een buitenlander moeder naar de kast in de rechterhoek voor het eerst in de historie bezig is de van de woonkamer. Zij opent 'm en zij ronde van België op zijn naam te schrij- pakt een vod-achtig truitje. Niets bijzon- ven", ders, zo te zien. Toch is aan de fonkeling m in haar azuurblauwe ogen duidelijk te UHttCH1{|iff£3St Het moreel van Harry van Piere is door zyn „nare" Belgische ondervindin gen echter geenszins aangetast. „Harry is een taaie", vertelt ons zijn vader, een echte wielerenthousiast, die helemaal be gaan is met de prestaties van zijn spor tieve zoon. „Hy heeft een wil, die van merken, dat zij het ere-tricot van haar zoon voor geen goud van de wereld wil afstaan. Triomfantelijk spreidt zij het truitje uit op de grond bij de voeten van Harry. Het is een wit tricootje, gerafeld door de valpartij en opengeknipt op „me disch bevel". Harry bekijkt met gebo gen hoofd het „pronkstukje". Zijn plat gekamd, kort geknipt haar glanst in het geen wijken weet". Aan de ronde van felle zonnetje België heeft de Uithoornse wielercrack óók een nuttige herinnering overgehou- Vfflc den* onze Zuiderburen heb ik ge- U'J leerd, wat afzien is. Héél belangrijk in etappekoersen", aldus Van Piere, een Dan volgt Harry's relaas. Fel en ge- coureur, die niet bang is voor een klim- emotioneerd: „Het is een vals spelletje metje. Dit is niet zo vreemd, want de geweest. Ik ben eruit gereden. Op zo'n lange Uithoorner is gewoon zyn trai- vijftig kilometer voor de finish reed ik ningsritjes bij voorkeur in de op een asfaltpaadje met daarnaast een duinrijke omgeving van Nooröwijk, klinkerweg. Een „geknipt" plekje voor Haarlem en Zandvoort af te leggen Jan Boons, Belgisch eerzuchtige kampi- Dat doet hy thans weer, zij het heel oen en op dat moment mijn grootste con- voorzichtigjes. „Ik rijd maar 30 km per current. Ik wist dat. Ik was dubbel op dag. Meer niet. Daarna ga ik het in mijn mijn hoede. Ineens sprong Boons weg.schouder voelen". De Noordhollandse Ik erachter aan. De Belg kwam niet los. coureur is hiermee al heel erg in zyn Zó gebeurde het wel twee, drie keer.schik. Hij blijft nu in conditie. Zijn ge- Toen kwam er voor hem hulp. In de per- wicht bhjft op peil. Voor het moreel van sonen van drie ploegmaats. Twee van de Uithoornse houtbewerker is dit ook hen reden zich vast aan het wiel van uitstekend Zeker hu Harry van Piere niet in Olympia's Toer start. Toch kan hy de strijd op de voet volgen. Ik neem hem bij me in de auto. Hy kan dan van zijn bevindingen het een en ander op steken", aldus ploegleider Wim van Beek. Wim van Beek vindt het jammer, dat Harry Van Piere niet in Olympia's Tour kan starten. „Ik was namelijk heel be nieuwd naar het rijden van Harry naast een Eef Dolman, volgens mij een coureur, die later een „hele grote" wordt. Met Harry is het zó, dat hij eigenlijk niet weet, wat hij precies in de benen heeft. Dat is mijn vaste overtuiging", aldus Van Beek. „Comingman" Harry van Pie re heeft geen gemakkehjke leerschool Boons. Ik daarachter. Aan mijn achter' wiel zoog zich de derde Belg. Zó reden we tot veertig kilometer voor de finish". Van Piere trommelt trefzeker met de vingers van zijn „gave" linkerhand op de leuning van de stoel Achter hem, in het raamkozijn, zijn zeven bekers zichtbaar. Bekers van opklimmende grootte. Eén daarvan is de Hartjescup, waarop de na men staan gegraveerd van Daan de Groot, Wout Wagmans, Cor Schuuring, Bart Zoet, Gerben Karstens en Harry van Piere. Harry van Piere vervolgt zijn verhaal: „Toen gebeurde het. De laatste renner viel. Hij kwam tegen mijn achterwiel. Ik ging tegen de vlakte. Eerst dacht ik nog, dat dit ongeluk wel met een sisser zou achter de rug gehad. Tweemaal heeft de aflopen. Ik stapte weer gewoon op mijn renner, lid van de wielerclub UWTC. een fiets. Na zo'n vijfentwintig meter had ik ongeval gehad. Tweemaal werd zijn lin- daarvan al spijt. Het „vlamde" vreselijk kerschouder ingedeukt. De „dorst" naar- in mijn schouder. Ik wist meteen, wat het succes bleef echter doorslaggevend. In was. Mijn sleutelbeen was gebroken.de vijf jaar, dat Harry nu in wedstrijden Als van Piere dit gezegd heeft, stokt j aan de start komt, heeft hy al heel wat plotseling zijn stem. Hij houdt zijn ge-1 gepresteerd. Bij de aspiranten won hy dachten verder voor zich. Gedachten, die vijftien maal en bij de nieuwelingen hem slapeloze nachten bezorgen. In het twaalf maal. gezin Van Piere is iedereen daarvan opHet eerste jaar bij de amateurs moest de hoogte. Niet alleen Van Piere is er- hij met wat minder succes genoegen ne- van overtuigd, dat aan de val een beden-men. Hij mocht slechts driemaal de ge- keiyk luchtje zit, ook voor de ploegleider 1 bruikelijke beloning van de plaatselijke van de Dextro-Enepgenformatie, Wim ronde-missen in ontvangst nemen. Daar van Beek, Harry's baas, staat de opzetna nam Harry van Piere in de herfst van van dit ongeluk vast „Meer dan 100% 1964 een belangrijk besluit. „In 1965 ben ik er zeker van, dat de Belgen Harry wordt het nu of nooit", heeft hij zich- met opzet ten val hebben gebracht", ver-1 zelf beloofd In de Ronde van België telt hij ons zijn stem een klank meege- was de Uithoorner een stap in de goede vend, die geen enkele twijfel laat. „Ik richting. Nu is dat voorbij en hij richt ken de Belgen. Ik weet heel goed, hoe j zijn blikken op de toekomst. Advertentie Cassius Clay velt „beer" Liston al in eerste minuut

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7