Mr. G. M. Bierman van een der sterkste Rotterdamse havenbedrijven: Zes miljoen ton graan voor Veertigduizend binnenschepen Uitnodigingen slaat hij altijd af Amerikanen zien mogelijkheid voor militair pact Rusland - Westen Vrije doortocht RWARMING AUTOBEDRIJF KLEUN Soms te voet VRIJDAG 28 MEI 1965 PAGINA 17 Washington, mei (UPI> Een Een schip op de boeien, dat door drijvende elevatoren wordt gelost met veel verlies van tijd, want zo gauw een binnenscheepje vol is moet de lossing gestaakt en op grote schaal verhaald worden. SEINHUIS WACHTER VOETANGELS (Door FRANS J. VAN DER HEYDEN) ROTTERDAM, 26 mei „Op de keper be- Ihan°UW^ Z^n we kruidenniers" zegt mr. G. M. Bier tor M6n Van directieleden van de Graan Eleva- een tsohappij. Terwijl hij zich zo uitlaat over bed van machtigste en financieel sterkste haven- a ''Ven van heel Rotterdam kijkt hij mij tersluiks lik n*euwd naar mijn reatie. Natuurlijk moet je 2j,-0P stuk geven. Per slot van rekening sta je als Va Sast jn de Rotterdamse Botlek tegen een schip ele ^-000 ton aan te kijken, dat door vijf graan- can atoren drie te water met een gemiddelde scln'^t van 240 ton per uur en twee pneumati- e °P de wal met een capaciteit van meer dan 400 Graantremmers aan het- werk in het ruim van een schip, dat ge- tost wordt door een drijvende elevator. Zij moeten nog met de zuigkoppen van de elevator het Qraan achterna. Bij de pneuma- ton per uur elk gelost wordt. Trouwens, dat op zich is nog niet indrukwekkend genoeg: je hebt met eigen ogen gezien hoe op diezelfde vingerpier nog eens twee van die geweldige pneumaten bedrijfs klaar worden gemaakt en hoe aan het eind van de pier, die eens schepen van 60.000 ton aan weers zijden afgemeerd zal krijgen, graansilo's gebouwd worden met een opslagcapaciteit van 60.000 tot 350.000 ton. Bovendien weet je als rechtgeaarde Rotterdammer, dat er nog minstens 25 elevatoren in de Maas- en Waalhaven aan het werk zijn. Nee op zo'n moment kom je er met een „zo-zo" niet vanaf. „Trekt u de verhoudingen niet een beetje uit hun verband; als u gelijk heeft zou ik wel eens een groothandel willen zien", speel ik het spel mee. VAN „VETERS" AF tische elevatoren zal dat niet meer nodig zijn. Een mannetje aan dek kan de geheel gemecha niseerde zuigpijpen sturen zoals hij wil. MADRID. Generaal Fran co is ongetwijfeld de minst-be reisde staatsman van deze eeuw. Sedert hij in 1939 aan de macht kwam, heeft hij het Spaanse grondgebied nooit verlaten. Voor dien, tijdens zijn militaire loop baan is hij nooit verder geko men dan de Spaanse bezittingen in Noord-Afrika, waar hij als commandant van het Spaanse vreemdelingenlegioen een onaf gebroken strijd voerde tegen de onafhankelijkheidsstrijders van Abdel Krim. Het is een inge roest principe van hem dat zijn plaats in Spanje is waar de staatszaken hem beletten ook maar één dag het land te ver laten. Als leidende figuren uit andere landen hem spreken wil len dan weten zij waar hij altijd te vinden is, in het trotse paleis het Prado, in de buitenwijken van Madrid. De pneumatische elevatoren aan het werk. Om het lossen echter nog vlugger te laten gebeuren worden zij geassisteerd door drij vende. Daarom ook zullen de drijvende elevatoren nooit uit het Rotterdamse havengebied verdwijnen. commissie uit het Amerikaanse Huis eeü af£evaardigden is tot de conclusie het?6" dat tenzÜ Rusland en China o binnen vijf jaar weer eens worden Sch' **e te vo,£en koers, Rusland mis- liaJ*'?n moet proberen een militaire al- »uh- m.e* Westen te sluiten De (jj commissie voor buitenlandse zaken, 8ch.een studie aan het ideologisch ge- V iirt 'asscn Moskou en Peking heeft ge- DniS' ïs e.chter tegen een Amerikaanse "iek die zou trachten de een tegen (Advertentie) de ander uit te spelen. In plaats daar van wordt in overweging gegeven een begin te maken met het leggen van beperkte contacten tussen de Verenigde Staten en China op een daartoe ge- eigend tijdstip. De subcommissie meent dat China op weg is een atoomnatie te worden. Ver wacht moet worden dat China wat be treft zijn mogelijkheden om met een atoomwapen te opereren binnen vijf jaar zo ver is dat het Japan, de Filippijnen, bijna geheel Zuid- en Zuidoost-Azië en een groot deel van Rusland kan berei ken en intimideren. Gelet op een China dat een bevolking van bijna een miljard heeft, geleid door militante figuren, en een atoomoorlog aan de Russische grens kan voeren, zal Rusland zich misschien gedwongen zien weer met China samen te gaan of naar defensieve allianties met het westen te streven. Hoofdagent Haarlem e.o. Showroom: Zandvoortselaan 351 Service: Dr de Liefdestraat 4-10 Tel 02500- 64000 - 43068 HAARLEM BENTVELD ««WIJ ZIJN KRUIDENIERS (Foto KLM-Aerocarto N.V.) ging een soort kettingreactie ontstaat, die verloren tijd „oplevert". „Nee, geen drijvende elevatoren meer, «ie het graan, dat zij opzui gen onmiddellijk kwijt moeten", zegt de lieer Bierman en hij voegt er on middellijk aan toe, „dat wil overi gens niet zeggen, dat wij ooit van het drijvende materiaal zullen afstappen. Maar dat is een andere zaak. Het overslagbedrijf, dat we nu in de Botlek bouwen ondervangt de moei lijkheid van de „veters" helemaal. Vier later zelfs zes rijdende pneu matische elevatoren zullen de schepen lossen, die afgemeerd worden aan de zogenaamde „vingerpier". Deze pneu- maten, die zo gemechaniseerd zijn, dat een man achter een schakelpa neeltje bijna zonder hulp een ruim kan 'lossen, storten het graan op transportbanden, die hun last door een overdekte galerij naar de ver- deeltoren van het silogebouw bren gen. Het graan dat opgeslagen moet worden in een van de 200 cellen van de silo wordt door middel van een ingenieus intern transportstelsel van redlers de man die dat regelt is een soort seinhuiswachter verdeeld. Uiteraard bestaat er ook een soort gelijk transportsysteem om het graan en de derivaten produkten, die overblijven na het uitpersen van za den e.d. af te voeren. Het graan dat overgeslagen moet worden komt via bekerelevatoren eveneens op een transportsysteem van redlers of kettjngtransporteurs te recht. Op deze wijze wordt het graan naar de laadpieren voor binnen vaartschepen, coasters en naar de vin gerpier, waarop de rijdende pneuma- ten staan, getransporteerd. Deze vin gerpier heeft twee afdelingen: een om schepen tot 60.000 ton te lossen en een om schepen tot 15.000 ton te la den." De heer Bierman geeft mij een paar cijfers om dit op zich nogal ingewik kelde verhaal een beetje reliëf te ge ven." Wanneer het bedrijf helemaal functioneert begin 1966 zal men per uur 1600 ton graan kunnen los sen en tegelijkertijd nog eens 1600 ton kunnen laden. En dat 24 uur per dag. Het is dan ook te verwachten, dat het overslag in de Botlek alle andere overslag in de haven zal overvleuge len. Dit heeft men trouwens al eens eerder gezien. Voor de oorlog en ook korte tijd daarna was de Maashaven Rotterdams exclusieve graanhaven, maar naarmate er grotere en meer schepen kwamen verhuisden de drij vende elevatoren naar de Waalhaven. Van de ruim zeven miljoen ton gra nen, zaden en derivaten, «ie in de gehele Rotterdamse haven behandeld worden heeft de Waalhaven het leeu wenaandeel: meer dan 70 pet. Om terug te keren naar de Botlek: wan neer het bedrijf inderdaad op volle toeren dag en nacht zou werken dan zou er vier miljoen ton overgeslagen kunnen worden. Maar daar hebben we niet genoeg aanbod voor. Voorlo pig zaJ er alleen overdag gewerkt worden." Al zou de G.E.M. willen, men zou nog niet eens dag en nacht in de Éotlek kunnen werken, want er zitten in de graanhandel nogal wat voetan gels en klemmén. Er zijn schepen, die 's nachts niet gelost mogen worden. De, Graan Elevator Maatschappij is een onafhankelijke intermediair tus sen verschepers en afnemers, maar moet daarbij wel degelijk rekening houden met ieders belangen. En die belangen zijn nogal eens tegenstrijdig. Zo heeft de verscheper haast om zijn lading aan de wal te krijgen on der meer om contractueel vastgeleg de boetes te ontgaan terwijl de ontvanger bij stijgende graanprijzen zijn partij zo lang mogelijk de deur uit wil houden. Wel is te verwachten, dat in het subtiele spel van op tijd of te laat zijn, „dispatchmoney" (boetes) ver dienen of laten schieten, verandering komt wanneer men met die gewel dige graantankers van 60.000 ton gaat varen. De opslag van de geweldig grote partijen gaat dan een essentiële rol spelen en de ontvangers hebben dan niet meer te kiezen. Een ander facet is nog, dat die ge weldig grote schepen, welke boven dien gemakkelijk te lossen zijn, om dat zij speciaal voor massavervoer zijn gebouwd, lage vrachtprijzen per ton met zich meebrengen. Maar dat heeft alleen effect, wanneer men ook vlug kan lossen. Tegenwoordig is varen veel goedkoper dan in een ha ven liggen. Met andere woorden Rotterdam nu al de grootste graanhaven van Europa heeft met het nieuwe overslag- en opslagbe- drijf van de G.E.M. en G.S.M. niet alleen zijn capaciteit vergroot, maar ook een belangrijke bijdrage gele verd aan de ontwikkeling van het graantransport. „O nee", zegt de heer Bierman dan, „Integendeel. De verhouding, die ik aangeef is precies de goede. U moet zich niet blind staren op die grote schepen met hun geweldige la dingen. Het is natuurlijk wel zo, dat wij partijen van duizenden tonnen graan lossen, maar en nu komt het deze grote partijen gaan in „beetjes" van honderd en tweehon derd ton weg. Vorig jaar hebben wij iets meer dan 6.000.000 ton graan en wat daar in de ruimste zin van het woord allemaal onder wordt ge rekend overgeslagen. Hieraan zijn niet minder dan 40.000 lichters te pas gekomen." De Graan Elevator Maatschappij en de Graansilo Maatschappij (waarin de G.E.M. voor 50 pet. deelneemt) ziin naar de Botlek gegaan, omdat zij in de Maashaven en in de Waalha ven waar op het ogenblik de meeste elevatoren opereren, de ontwikkeling in het internationale graantransport niet kunnen opvangen. Maar er is nog een belangrijkere re den. Vooral de G.E.M. had de laatste jaren behoefte aan een methode voor snellere lossing van zeeschepen. Dit niet alleen om het dienstbetoon, dat in de haven immer voorop staat, te vergroten, maar ook om economischer te kunnen werken. Parallel aan dit streven liep de „sociale" doelstelling om het handwerk in de graanoverslag aanzienlijk te verminderen. Toen men bjj de Elevator Maat schappij naar die methode ging zoe ken werd al gauw duidelijk, dat men van de oude vertrouwde drijvende elevatoren (in het havenjargon „ve ters" geheten) zou moeten afstappen. Deze elevatoren, die tussen het zee schip, dat gelost en het binnenschip dat geladen wordt, liggen, kunnen na melijk niet onafgebroken het opgezo gen graan spuien. Zodra een binnen schip met 150 of 200 ton beladen is, moet het weggesleept worden om plaats te maken voor een ander schip. Natuurlijk zijn er schepen bij van 2000 ton, maar ook in dit geval kan men niet rustig het graan laten stromen. Men moet uiteraard zo'n ge weldige bak van 130 meter geleidelijk voor, achter en in het midden vol storten, hetgeen betekent, dat men de lichter langs de elevator op en neer moet trekken. Is dus het laden van binnenschepen op zich al geen lopen de zaak, het hele lossingssysteem wordt extra bemoeilijkt, doordat de binnenschepen, die geladen moeten worden, in de directe nabijheid van zeeschip en lossende elevatoren lig gen, zodat bij iedere scheepvaartbewe- Franco komt nooit buiten Spanje (Van onze correspondent) Alle uitnodigingen die hij de laatste vijfentwintig jaar heeft ontvangen voor staatsie bezoeken aan andere lan den heeft hij steeds afgewimpeld met hetzelfde telegram: „Binnenlandse aangelegenheden beletten Su Excelen- cia, El Generalissimo Franco het Spaanse grondgebied op dit ogenblik te verlaten, in zijn plaats wordt de Minister van Buitenlandse zaken ...etc.". Generaal Franco is de enige Euro pese staatsman die aan Hitier liet weten dat, als hij hem spreken wilde, hij dan maar naar Spanje moest ko men. Hitier wilde van Franco vrije doortocht krijgen van Duitse troepen over Spaans grondgebied voor een aanval in de rug op de Engelse kolo nie Gibraltar, waardoor hij de toe gang tot de Middellandse Zee zou kunnen beheersen. De Spaanse gene raal voelde er echter bitter weinig voor, zijn land, dat na de Burgeroorlog in één grote ruïne was herschapen, in de Wereldoorlog te betrekken. Met deze boodschap stuurde hij zijn Mi nister van Buitenlandse Zaken naar Berlijn. Maar Hitier meende, dat Spanje in rüil voor de grote militaire steun die Franco tijdens de Burgeroorlog van hem had ontvangen, wel iets meer medewerking kon verlenen. Hij wenste de Caudillo persoonlijk te spreken. Franco had daar niets op tegen, maar weigerde Spanje te ver laten, zodat Hitler in zijn gepantserde trein moest stappen om naar de Spaans-Franse grens te reizen. In Hendaye liet Franco de Duitse dicta tor anderhalf uur nijdig op het perron van dit grensstation ijsberen, omdat hij het in zijn hoofd had gezet Hitier te laten wachten. Tijdens de bespre kingen, die plaatsvonden in de wagon van Franco, welke aan de Spaanse kant van het perron stond, eiste de Caudillo in ruil voor deelname aan de Wereldoorlog de heerschappij over alle Franse kolonies in Noord-Afrika. Hierop weigerde Hitler in te gaan en hü keerde onverrichterzake naar Berchtesgaden terug. Franco gaat zelfs niet naar de buur staat Portugal. De jaarlijkse bespre kingen tussen hem en de Portugese premier, Salazar, vinden altijd plaats aan de grens tussen beide landen in het Spaanse plaatsje Ciudad Rodriguo op 25 km afstand van de grens. Hoe wel de Portugese president, admiraal Amerigo Thomas, een officiéél be zoek aan Madrid heeft gebracht en bij die gelegenheid Franco voor een te genbezoek aan Lissabon heeft uitge nodigd, blijft het Spaanse staatshoofd bij zijn gewoonte dat hij het land niet zal verlaten. Deze gewoonte is gegroeid uit de onzekerheid omtrent de ware bedoe lingen van het buitenland, betreffende zijn persoon, In het binnenland was generaal Franco vooral in de eerste jaren ua de Burgeroorlog zijn leven niet zeker. Op zijn reizen door het land werden de grootst moge lijke veiligheidsmaatregelen geno men. Het heeft jaren geduurd voor hü zich in een open auto aan zün eigen volk durfde te vertonen. De laatste jaren worden die voorzorgen voor zün veiligheid steeds minder en soms gaat hü zelfs te voet door de volksmenig ten heen die hem toejuichen. Maar nog steeds krijgt in elke stad waar hü een bezoek brengt een groot aantal personen huisarrest of wordt voor de duur van dit bezoek in de plaatselijke gevangenis opgesloten. Omdat Franco niet zeker is of men in het buitenland wel voldoende zal letten op de vele Spaanse uitgeweke nen, die hem liever dood dan levend zien, blijft hij thuis. Mensen uit zijn directe omgeving hebben mü verteld dat zij niet geloven dat Franco zo lang hij leeft ooit de veiligheid van zijn eigen land zal ver laten. Het enige uitstapje dat hü zich veroorlooft, maakt hij aan boord van zyn jacht „Azor" dat dan nog altijd binnen de terrotoriale wateren van Spanje blijft varen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17