Festival Cannes 1965 (II) DER FILMS VRIJ EENZIJDIG TABLO DAGPUZZEL 472°/operiaar Algemene Bank Nederland Reclamefilms bekroond S. A. de Vetten Rondjevan miljoen voor DAF-perso SchrAder Kijkspel verdronk Als kinderen groot worden Versieren in Bouvigne Zonnig Oorlog - erotiek psycho-analvse RITMEESTER W Van 1 juni a.s. af verhoogt de Algemene Bank Nederland de rente op spaardeposito's van 4% tot 7.000 mensen op „familiefeest Soekarno meldt Anglo-Amerikaans aanvals-plan Weet-je-mode weetje Wat kinderen ervan zegden Zijn schuld niet Kleurentelevisie per kunstmaan licht en geurig wr w r Olympische Spelen Realisme AFSCHEID DR. HUB VAN DOORNE Kardinaal Alfrink voor eredoctoraat dinsdag naar V.S. PRIMATOUR Vietnam o Russisch succes: VRIJDAG 28 MEI 1965 PAGINA 7 'n nieuwe telg uit 'n fier geslacht! •f k* *A f li 1 li Beeld uit de Zweedse film Alskande Par" van Mai Zetterling. Samantha Eggar als het meisje in The Collector". Over saldi op deze spaardeposito's kan alleen worden beschikt met een opzeggingstermijn van 3 maanden voor bedragen t/m f. 5.000,- en van 6 maanden voor bedragen boven f. 5.000,-. VOOR EEN MODIEUZE COLLECTIE TASSEN li»! 28.90 DEN HAAG ROTTERDAM AMSTERDAM MEER VAKANTIEPLEZIER Nog juist tijd voor O Een nette jurk voor een net kantoormeisje. Maar de bloem, en de witte kraag maken dit eenvoudige zomer jurkje leuk zonnig. (Van een bijzonder medewerker) af «A 28 mei. Men vraagt zich lectin de Maatstaven zijn die de se- »an c°Mmissie heeft aangelegd bij het Het jj®rde" afwijzen van een film. Orson wr zi'n' (':lt ('e nieuwe film van c»nti' ?.el'es nog niet af is. maar Vis- »e ,..s f,Im is het zeker wel. Een Duit- bi 1W i Wer<l afgewezen en wordt nu Pulsi vertoond. Polanski's Re- nief 'n Engeland gemaakt, werd den goaccepteerd en zal in Berlijn vvor- WPr Jeetoond. Een film van Satyit Ray ten afgewezen en de Argentijnen lie- TorrZe" (ie kans voorbijgaan Leopold in t ^',ssons ..The Eavesdropper" een zenden. Akira Kurosawa heeft die l?-1KUW'c film gereed, ..Roodbaard", („„.el bij de Japanse inzending naar dat iS I100r 1- Het is in de praktijk zo I,;.. festivalleiding iedere film die j„ door de een of andere instantie ,le ee" land naar Cannes wordt gezon- ep Ze'-„ ban uitnodigen. Dit jaar zijn -cl films uitgenodigd, maar er zijn v onbekende redenen nog méér films ®n het festival weggehouden en de j^.(len is niet altijd onvoldoende kwali- geweest. De Chinezen bijvoorbeeld (Advertentie) PER STUK 20 STUKS 1.60 MAQI8CHK VIBBKANTBN i •f? M M B 1 izontaal en vertikaal dezelfde invullen. Val ;suln de Betuwe - 2 zoogdier - 3 VerriV belasting - 5 taal - 6 Perzië - 7 - 1 n ,agS01'ganisatie - 8 knevel - 9 mop huid ,p,raak 11 boge stand - 12 diere- v.'ter,j" zoogdier - 14 kleurstof - 15 heerser - i6 menigte. 1 r,i=P^LOSSING VAN 26 ME1 4 'tor«.o2ls Promotie; 3. rotsvast; Drentejanuari; 6. wrevel; 7. JUWELENtreep3es: PASPOORT VOOR werd afgeraden een hoofdfilm te stu ren maar aan de Braziliaan Anselmo Duarte, die in 1962 de eerste prijs kreeg voor zijn „Het gegeven woord", is gevvoo.i gezegd, dat er geen plaats was op het programma hoewel er da gen zijn dat er slechts één film buiten mededinging wordt getoond. De Fran se filmcritici die een week van de filmkritiek organiseren van werk van jonge regisseurs, hadden een film on der de aandacht van de festivalleiding gebracht: „The double barreled detec tive story", naar een verhaal van Mark Twain, geregisseerd door Adolfas Me- kas. Deze film kon niet in de week van de filmkritiek worden vertoond om dat een ander werk van Mekas twee jaar geleden vertoond was zodat hij niet meer als een debuterende filmmaker kon worden beschouwd. De keuze van films is tamelijk een zijdig. Het aantal oorlogsfilms en ero tische en psychoanalytische werken is in verhouding hoog. Van de oorlogsfilms is die van Pierre Schoendorffer, het meest ingetogen maar de Russische inzending „Javanorok" geeft een sterk stukje propaganda weg, waarvoor de oorlogsfilm zich overigens te allen tijde goed leent. Ook Bulgarije gebruikte een algemeen menselijk gegeven voor pro paganda. Het begint met een jongetje dat met zijn hand onder een brug be klemd raakt en eindigt ermee dat de passagiers uit een trein, soldaten op pa trouille en arbeiders alles in het werk stellen om het kind te redden, zonder aat zijn hand zal hoeven te worden geamputeerd. Het leger ziet men dus als vredelie vende macht maar voor het geval dat de toeschouwer niet duidelijk zou zijn, loopt er nog een vriendelijke, jonge generaal rond die het kind, ternauwernood acht jaar, vertelt dat het mooi is dat hij later zal opgroeien en een sterke grote soldaat zal kunnen worden. Uit Grie kenland kwam een domme film, „Ver raad", waarin wordt verteld hoe een jonge Duitse officier bedorven werd door het nazisme waarbij liefdevol delen uit Riefenstahl's „Triomf des Willens", in clusief speeches van Hitier, werden ingevoegd. Indirect bracht ,,De Olympische Spelen" van Kon Ichikawa een betere boodschap. Het is de officiële film van de O. S., die oorspronkelijk door Kurisawa zou worden gemaakt. De ze vroeg echter een te groot budget. Niettemin kostte de film van Ichika wa toch altijd nog een miljoen dol lar, 164 cameramensen werden in geschakeld om alle evenementen te filmen. Het boeiende voor de leek is dat de film niet tot in de details alle gebeurtenissen filmt of alle namen en landen noemt. Men probeert een enkele maal een grappig facet te to nen, zoals bij de intrede van de dele gaties, of door een reactie in het pu bliek. De grootste scène is waarschijnlijk die van de marathon, waar de came ra's op een gegeven ogenblik niet meer de kopgroep tonen, maar de laatste man, die zeven uur achter ligt en op de hielen wordt gevolgd door de volg auto's. De scènes van de ravitaillering zijn ook volledig uitgebuit: de eersten snellen langs, grijpen een flesje met drinken en houden geen moment hun pas in, de laatsten, voor wie tjjd geen probleem meer is, ziet men rustig aan de tafels gaan staan en glas na glas drinken, alsof zj ziqh op een avond aan een bar verpozen. De planning die aan deze produktie is voorafgegaan spreekt vooral uit deze beelden. De winnende man is naar de achtergrond gescho ven. Men schenkt meer aandacht aan de achterblijver, aan de beweging in een sport (zoals bij het kogelstoten), hetgeen het boeiender maakt voor een bioscoopbezoek dat, nadat men het al lemaal vorig jaar op het filmjournaal en op de televisie heeft kunnen zien, een ander perspectief kan krijgen door deze film, die bovendien met een ver regaande perfectie in 70 mm. en kleur werd opgenomen. In één van de vele randvoorstellin- gen vhm het festival kon men ook ken nis nemen van wat de vooruitstreven de documentairefilmer Chris Mar ker („Beschrijving van een gevecht „La jetée", „Le joli mai") vorig jaar in Japan heeft opgenomen. Zijn film heet „Le mystère Mouniko" en toont in vijftig minuten vele facetten van Ja pan. Mouniko is de naam van h t meis je over wie de film voornamelijk gaat. Daarnaast probeert Marker verschillen de aspecten van het leven in Japan en de leven-wijze te doorgronden. Een en kele keer komt hij met zijn camera ook in het Olympische Stadion in Tokio, maar meestal volgt hij Mouniko, en hel leven op straat, filmt hij een ceremonie, laat hij zien wat er om gaat in de Japanse hoofdstad. Zoals men van Marker is gaan verwachten, heeft hij een vrjje en indringende korte film ge maakt. De Engelse en Amerikaanse inzen dingen lopen wat door elkaar omdat de grenzen van de filmwereld steeds meer worden weggenomen. De En gelse inzendingen bijvoorbeeld waren geregisseerd door twee Amerikanen en een Canadees, terwijl de Ameri kaanse inzending feitelijk een Engel se film was naar een Engelse roman, met Engelse acteurs hoewel de bin nenopnamen in Hollywood werden gemaakt en de producer-regisseur William Wyler is (geboren in de El- zas). Deze film „The Collector" naar John Fowles bestseller, gaat over een entomoloog, een bankklerk, die de zevenhonderdduizend in de voetbal pool wint, zijn pen erbij neerlegt en zich een huis op het land koopt, waar hij zich volledig kan wijden aan het vangen en opzetten van zijn vlinders. Het leven is eenzaam, maar hij mist contact met mensen en de enige manier, waarop hij zich een meisje, met wie hij zou willen trouwen, kan vinden, is er een te kidnappen. Hij sluit het meisje van zijn dromen op in de kelder en gedurende een maand heeft zij de gelegenheid hem te leren kennen, na welke tijd zij hem nog steeds niet wil trouwen. Er heerst on begrip tussen de twee, zoals te be grijpen valt, maar het klasseverschil is èèn van de grootste bezwaren. De twee personages zijn door Wyler redelijk goed getekend. Maar wat men in de karakterisatie mist en het is een gemis dat reeds aan het scenario moet worden geweten is de mense lijkheid van de verzamelaar, die slechts één enkele scène krijgt waarin zijn on macht het meisje werkelijk te bereiken en te veroveren, duidelijk wordt ge maakt. Wyler zoekt het niet in grote effecten maar is een verteller, een meesterlijk vakman die zijn doel wel bereikt en een goede film maakt maar nergens ons overtuigt van de noodzaak van deze film. Er is tamelijk veel realisme te zien geweest in de festivalfilms, en het was zelden gratuite realisme, geweld en erotiek waren deel van het verhaal en als zodanig verantwoord, wat de film keuringen er straks ook van mogen zeg gen. De „lieve" films gaan er op een festival feitelijk onderdoor, omdat een moraliserende, welwillende regisseur zijn publiek niet kan bereiken door het verdoezelen van de werkelijkheid en de waarheid. Arne Sucksdorff had hieronder te lij den me. zijn film „Mijn huist staat in Copacabana". Sucksdorff heeft in het verlede met zjjn korte films bewezen (Advertentie) N.B. Rente op spaarboekjes en spaarrekeningen blijft (Nederlandsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) dat hjj wel genegen is de werkelijkheid in het bos of oerwoud te tonen maar er voor schroomt hetzelfde te doen onder de mensen. Zijn nieuwe film over een paar jonge wezen die vrijge vochten en blij leven is wel wat men een „gezonde" film zou willen noemen maar het is noch een documentaire over het lot van de arme kinderen van Copaca bana, noch een werkelijke dramatische speelfilm geworden. Sucksdorff had al le gelegenheid werkelijk medeleven met en inzicht in het leven van de kinderen te geven maar hij heeft die kans laten voorbij gaan en een „lieve" film ge maakt, met lachende negerkinderen in de hoofdrollen. Ongetwijfeld weet hij zelf wat er in de kinderen omgaat (het script is gebaseerd op interviews met een groot aantal kinderen), maar hij vertelt het niet in zijn film. Mai Zetterling, een Zweedse die voor namelijk bekend is als actrice in Engel se films, heeft in Engeland enkele kor te films en televisiefilms gemaakt. In Zweden kreeg zij de kans haar eerste speelfilm te regisseren, „Alskande par" (Minnende paren), haar versie van het thema: „Op de drempel van het leven". Drie vrouwen, die in de kraam- afdeling van een ziekenhuis anno 1915 liggen, denken aan haar leven: het le ven van de ongeëmancipeerde vrouw. Het is een eerlijke film die een tijdvak wil tekenen en in die poging slaagt. (Van onze filmredactie) AMSTERDAM, 38 mei Het Ge nootschap voor Reclame heeft woens dag in het Flora-theater voor de zes tiende maal zijn jaarlijkse reclame filmdag gehouden. Voor het laatst, zo als de voorzitter, drs. P. Th. van Leeu wen in zijn openingswoord meedeelde, een „pure" filmdag. Na invoering van reclame in de televisie, die voor de leden grote perspectieven opent, zal volgend jaar een gecombineerde recla mefilm- en televisiedag worden geor ganiseerd. Na vertoning van een vijftiental re clamefilms, die ditmaal voor een be oordeling in aanmerking waren geko men, werd de uitspraak van de jury bekend gemaakt. Onderscheiden wer den „Jolita" van de N.V. Oscar Film, „Caballero" (Anders dan andere) van de Uniefilm N.V. en „Mosselen-film" van de N.V. Joop Geesinks Dollywood, waaraan de jaarprijs 1964 in de vorm van een medaille van het genootschap werd toegekend. Een „priesterkleermakerij" zoals de firma W. Schinkenboom in Warmond is een zaak ais alle andere. Alleen is de klant er aanzienlijk langer koning gebleven. De heer S. A. de Vetten, die van daag zijn 50-jarig jubileum bj de zaak viert, weet er nog alles van. „Het is nog geen twee jaar geleden, dat wij op het groot-seminarie een eigen paskamer hadden, zoals ook de seminarie-kapper een eigen afde ling in het gebouw had. De heren hadden ons maar te roepen." Er werd een punt gezet achter die ex- tra-service; de heren geestelijken kwamen voortaan naar de heer De Vetten. „Niet alleen kostten ons die bezoeken op bestelling met alle eerbied voor onze eerwaarde clien tèle teveel tijd, maar bovendien pasten ze niet meer bij het veldwin nend besef dat een priester een mens is als ieder ander Verdwenen niet in dezelfde tijd beleefdheden als heeroom en heerbroer?" De firma Schinkenboom, dezer da gen 115 jaar geleden opgezet door de Amsterdamse kleermaker. W. Schinkenboom, ontfermt zich over alles wat de geestelijke buiten de kerkgewaden modieus aan zijn stand verplicht is. Toga's, statiepak- ken, zwarte colbertkostuums, rode mantels de visite, mandelets, of „boord en collaar". Vroeger, toen tot voor 40 jaar de speciale statiepak- ken nog gedragen werden, kostte het heel wat steekjes voor de geestelijke goed in de kleren zat. Het halflange jasje, de harde hoge hoed en de kor te pofbroek die even over de knie met een knoop geslóten werd, was nog maar de gewone dagelijkse dracht. Later werd de priesterkle ding wat meer aangepast aan de an dere herenmode, het geklede kostuum en de lange jas met donkere kraag werden algemeen. Via het zwarte pak heeft de geestelijke nu zelfs de be schikking over het licht- en donker grijs, het werkje, het streepje en het fantasiekostuum dat hem aan de rugzijde althans in mets meer doet afwijken van andere stemmig gekle de heren. „De confectie heeft heel wat van onze werkzaamheden overgenomen", zegt de heer De Vetten, „eigenlijk zijn ons alleen de toog gebleven, de speciale kledingstukken voor de „ho gere rangen" en de kostuums naar maat, voor de moeilijke figuren. Ju bilerende geestelijken bestellen nogal eens een nieuwe toog met feest- sjerp in paars of zwart gevlamde moiré natuurlijk terwijl ook de studenten van het philosophicum hier onze toog-afnemers zijn. De heren laten dit seizoen een beetje op zich wachten omdat men verwacht dat de aanschaf van een toog niet meer ver plicht zal worden. Overigens raakt de toog overal in het vergeetboekje." Voor veel geestelijken dusinplaats van de bezoeken aan de kleermaker, in wiens ontvangkamer een stoel werd aangeschoven voor de eerwaar de, nadat haastig de kinderen naar de keuken waren verwezen, het zoe ken in de rijen op de herenafdeling van de grote modezaken. „Die zaken begrijpen nauwelijks wat de geeste lijke wil", zegt de heer De Vetter bezorgd, „ze verkopen de heren een net pak, maar vergeten daarbij dat datzelfde pak voor de geestelijken het „werkpak" is. Veel grote zakken en heerlijk ruim, dat willen ze." De heer De Vetten heelt in zijn halve eeuw praktijk de geestelijkheid goed leren kennen. Van hoog tot laag Niet zelden stelt die kennis hem in staat sterke verhalen over „zijn klanten" tot de ware afmetingen te rug te brengen. Een gouden jubileum dus voor de heer De Vetten, én een zilveren, om dat hij in de komende week ook 25 jaar getrouwd zal zijn. De firma zelf deelt in de vreugde met de viering van haar 115-jarig bestaan. En, zoals het hoort, profiteert de clientèle van alle feestelijkheid met een voordelige aanbieding toga's. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN, 28 mei Na een „rondje" van één miljoen gulden en een vrije dag (vandaag) voor het vol tallige DAF-personeel te hebben aan gekondigd. zwaaide dr. Hub van Door- ne woensdagmiddag vaarwel tegen de zevenduizend mensen, die zijn grandi oze afscheidsfeest hadden bijgewoond. Toen verliet hij de deur, geflankeerd door vier medewerkers van het aller eerste uur, de heren Kypcrs, Teller, Lubse en Broekx: het was zijn offi ciële afscheid van het bedrijf, dat hij in 37 jaar heeft opgebouwd. Op dat ogenblik klonk het applaus en het ge juich zó luid in de grote expeditiehal, dat het dak bijna naar beneden kwam Zelden zal de directeur van een fabriek zó zijn vertrokken: af en toe leek het in die enorme hal meer op een circus (compleet met trappelde paarden en clowns), op een theater (met Can-Can-danseressen), op een verkeersplein (met tientallen DAF- wagens in alle variëteiten), op een marktplein (gevuld met middeleeuw se boeren en burgers), op een mili taire parade of een opera, dan op een officiële bijeenkomst, maar dat was ook de bedoeling. Het afscheid werd in aanwezigheid van alle per soneelsleden gevierd als een waar „familie-feest", groots, hartelijk, druk, luidruchtig, langdurig en voor al: gemeend. Natuurlijk waren er veel „officiële" sprekers. Drs. J. A. Bakker, staatsse cretaris van Economische Zaken, noemde d". van Doorne namens de re gering een „begenadigd scheppend mens", dr. C. N. M. Kortmann, com- VVWWWNA^WV^^A/\A/WS^^/\^V\^WV>A/VA/\/NA/WV> UTRECHT, 28 mei (KNP) Kardi naal Alfrink vertrekt dinsdag 1 juni naar de Verenigde Stalen om zondag 6 juni het ere-doetoraat in ontvangst te nemen, dat de universiteit van Notre Dame, Indiana, hem heeft aangeboden. De kardinaal zal pinksterzodag bij de afsluiting van het academiejaar voor de universitaire gemeenschap van Notre Dame een pontificale hoogmis celebre ren en de predikatie houden. De kardi naal brengt ook een bezoek aan de universiteit van Harvarrd, waar o.a. prof. Obermann uit Utrecht, waarne mer bij het Tweede Vatikaans concilie doceert, en aan de Manninger founda tion in Topeca, een wereldbekend stu diecentrum voor psychologie, psychia trie en pastoraal, waar een van de priesters van het aartsbisdom Utrecht zijn studies voltooit. Tevens zal de kar dinaal de kardinalen Spellman van New York en Cushing van Boston ontmoe ten. (Advertentie) groenmarkt venestraat in vijf kleuren lijnbaan ïeidsestraat DJAKARTA, 28 mei (ANP) De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft in Dja karta meegedeeld, dat president Soe karno de hoogste leiders van de vier onderdelen van het Indonesische leger heeft ingelicht over een Biits-Ameri- kaans plan voor een aanval op Indo nesië, met Maleisië als uitgangspunt. De Indonesische president had er op aangedrongen dat gestreefd moet wor den naar een zo groot mogelijke poli tieke, economische en vooral militaire paraatheid. missaris van de koningin in N.Brabant schetste hem als „de krachtmotor van Brabant" en reikte hem de provincie- penning in goud uit, en ir. Witte, bur gemeester van Eindhoven noemde hem een „man van grote gaven". Bijzon der hartelijk er, geestig waren de woorden, waarmee mgr. W. Bekkers, bisschop van 's Hertogenbosch dr. van Doorne toesprak. Hij prees Hub van Doorne voor diens menselijke houding jegens zijn werknemers. „Het was voor hem een schaduwkant, dat hij op het laatst niet meer de voornamen van de mensen kende." Lachend vergeleek hij deze samenkomst met een „bijeen komst in Rome" („alleen maken ze daar meer ruzie") en hij besloot met de bede: „laat deze mens nog héél lang onder ons." Twee geschenken werden dr. Hub van Doorne op deze dag aangeboden: een prachtig bronzen borstbeeld, dat een geschenk is van het gehele perso- nee,en een groot tapijt, een cadeau van de dealers. Hubje van Doorne, een kleinzoon van Dr. van Doorne stapte ferm en kordaat het podium op om het beeld, dat door de secretaris van de Ondernemingsraad, de heer P. Jansen was aangeboden, te onthullen. (Advertentie) TEGEN REISZIEKTE Werkt snel en lang BUSSUM, 28 mei Met 150 miljoen andere Europeanen keken we gisteren naar InterBenfica. Als kijkspel viel het enorm tegen, vonden we. Voorafgaande aan de wedstrijd van het jaar bracht Simon Carmiggelt een uiterst subtiel verhaaltje over zo maar een jongetje, dat naar een vakantie oord gaat. toonde Esther Ofarim op nieuw aan, dat zj vocaal gezien er niet beter op wordt en demonstreerde de Zuidslavische grootmeester Borra hoe je ook als zakkenroller eerzaam en zonder bezwaar door het leven kunt gaan. Op Ned. 2 kregen wij nog een moment de gelegenheid een kijkje te nemen bij de fameuze Mariemma en haar partners El Camborio en José Luis Ponce, "'elke drie dansen op mu ziek van Enrico Granados uitvoerden. Opvallend in deze uitzending waren de meer dan voortreffelijke tekeningen en het sfeervolle decor van ontwerper Ge- rardo Porto. Ad. Int. Hoofdschotel van het AVRO-TV-pro- gramma van woensdagavond was de uitvoerige reportage van mr. Hilter- mann over het uitzichtloze conflict, dat al jarenlang Vietnam verscheurt. Al hoewel de heer Hiltermann zoals ge woonlijk weer veel ter zake doende in formatie gaf, geïllustreerd met filmbeel den van cameraman P. ter Laag. bleek het toch een moeilijke zaak een duide lijk beeld te geven van de wrede strijd, die daar plaats vindt. Maar dat is niet verwonderlijk als het gaat om een, wat de heer Hiltermann zelf noemde, on zichtbare oorlog, die zich hoofdzakelijk in het duister afspeelt. De Danny Kaye Show, die daarna volgde, geeft aitjd wel amusement en verstrooiing van goed niveau. Zo langza merhand kent men evenwel het vrijwel vaste recept, dat wordt gevolgd, van buiten hetgeen het verrassende element aan deze shows ontneemt. Sportpanorama tenslotte gaf de on getwijfeld vele voetbalrriinnende tv-kij- kers 'een uitstekende warming-up voor de grote finale om de Europacup tussen Inter-Milaan en Benfica. H.S. In Duitsland zijn de gezinnen klei ner en daar zal het dan ook va ker gebeuren, dat kinderen uit hun kieren groeien, zonder dat er een opvolgertje is om de kleren over te nemen. De chemische was serijen hebben nu een mogelijkheid gevonden om de financiële lasten die daardoor ontstaan bij de gezin nen wat te verminderen. De stome rijen nemen kinderkleding in com missie en geven daarvoor een bon uit met de geschatte waarde, die kan worden ingelost als het kleding stuk. na reiniging, is verkocht. De koper betaalt 20 procent provisie. Deze kinderkleding-verkoop is een service, die door veel klanten erg op prijs wordt gesteld en waarvan dan ook druk gebruik gemaakt wordt. In het Vormingscentrum Kasteel Bouvigne te Breda, «aar verschei dene keren per jaar «eken voor huisvrouwen worden georganiseerd, «ordt van 21 tot 25 juni een cur sus „Versieren" gegeven, speciaal bedoeld voor huisvrouwen tussen 25 en 50 jaar. Iedere huisvrouw heeft wel eens iets te versieren. Soms is het een feestelijk dis, soms een truitje of blousje. dat een vro lijke nood nodig heeft. Behalve practische lessen in ver sieren vermeldt het cursusprogram ma een lezing over huisnijverheid in andere culturen, een excursi® naar een stoffenfabriek en één naar een poppentheater, er zal les wor den gegeven in sieraden maken en de resterende tjjd wordt besteed aan wandelen in de prachtige omgeving van Breda. Nadere inlichtingen over deze cursus zijn verkrijgbaar bij kasteel Bouvigne, Bouvignelaan 5, Breda. Het circus was in de stad en Robbie (8) die dicht bij d® standplaats woont, zwiert nog al eens in en om de stallen. Boordevol verhalen komt hij thuis. „Er was een man die zei: komen jullie andere week maar tseruk, dan mak jullie op die beeste rijde.' Maar hij kan er niks aan doen hoor, dat hij zo gek praat, want hij is zo Duits geboren." MOSKOU, 28 mei (Rtr.) De Rus sische communicatie-kunstmaan „Mol- niya 1" heeft volgens het Russische persbureau Tass met succes kleurente- levisiebeelden uit Moskou doorgezonden naar een grondstation op duizenden ki lometers van Moskou verwijderd. Deskundigen waren van mening, dat de beelden, die per draad naai Moskou teruggezonden werden, van uitstekend gehalte waren. Dit gold voor de gehele duur van een reeks dagelijkse uitzen dingen van acht tot negen uur. (De Molniya-1, Ruslands eerste com municatiekunstmaan, werd in april ge lanceerd, bijna drie jaar na de Ame rikaanse Telstar.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7