^arlemsche courant en het kennemer dagblad NIEUWJAAR voor half miljoen hengelaars (3.29 uur) "PLUS" VERSCHIJNT ALS WEEKEIND-BIJVOEGSEL VAN °E NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE Redactie Hans Stevens en Harriet Kunkeler publiek Waar? Eerst lezen Uitrusting C1 a tzua a ?L rfS(0NDENTIE TE RICHTEN AAN: Us", NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 65, AMSTERDAMTELEFOON 020-221355. OPLAAG: 61.000 29 31EI 1965 C R was vanmorgen geen visboot meer te krijgen in Vinkeveen. In Nieuwkoop trouwens ook niet en evenmin in Aarianderveen en al die andere gerenom meerde visstekken. Want sinds vanochtend 3.29 uur mag er weer gevist worden in ons land, dank zij een welwillende minister Biesheuvel, die het voor de dik 500.000 Nederlandse sportvissers jammer vond, dat de traditionele hengelaars-nieuwjaarsdag (1 juni) dit jaar op een dinsdag valt. Zijn beslissing zal ook te maken hebben gehad met 's lands economie, want u kunt er vergif op innemen, dat er komende dinsdag enkele honderdduizenden snipperdagen waren opge nomen, zo de minister de opening van het seizoen niet vervroegd had. &2S3£8Bffi£| ■13377 C3C3 ao □Da aa ca ca Cl I 6 SINDS VANMORGEN „En lij wou hier een fabriek voor lippenstift vestigen?" tfi. O Ui Ui O L13360 IZZJCU Cl ca a CD MAG BEI WEER.... Maar nu zaten ze vanmorgen allemaal zielstevreden aan of op het water. Van Delfzijl tot Don gen, van Delft tot Doetinchcm wezen duizenden lange Jappen naar duizenden brasem- en voornpennen. De hengelsport is sinds jaar en dag de mecst-be- oefende vrijetijdsbesteding in ons land. Ondanks het verdwij nen van prachtige viswateren door stadsuitbreidingen, on danks het verlanden van vele polders. Want tegenover deze verliezen staan belangrijke winsten: de randmeren langs de IJsselmeer-inpolderingen, het <m peil brengen van vele pol ders oankzij bagger-subsidies van de O.V.B. (Organisatie Ver betering Binnenvisserij). Straks komen er de enorme watervlak ten bij van het Deltaplan. De sportvisserij groeit nog steeds in populariteit. Hoe komt dat?\Wel, sinds de bevrij ding zijn er tal van nieuwe ma nieren ontwikkeld om sportvis serij te bedrijven, interessante manieren die hoge eisen stellen aan techniek en handigheid. De werphengel deed zijn intrede, het nylon verving het stugge erin en silk, er kon vis gevangen worden, die voorheen niet te vangen was omdat de middelen ontbraken. De ruisvoorn b.v. is 'n uiterst schu we vis en werkelijkgrote werden vro ger zelden gevangen. Ruisvoorn leeft namelijk bij voorkeur in helder .on diep water en een schaduw, een on verwachte beweging, een lichte tril ling is voldoende om de vis in pani sche schrik te doen wegstuiven. Je kon er nooit dichterbij komen dan 10 tot 15 meter, onbereikbaar dus met de vaste hengel. Maar nu is er de vlieg- hengel en 't ultralichte werpstokje, waarmee we 'n broodvlok 20 meter verder op het water laten dwarre len. En nu vangen we ruisvoorn van een pond en zwaarder. Door de evolutie in de vistechnie ken is er een heel nieuw publiek inte resse gaan krijgen voor de sportvis serij. Was het vissen voor de oorlog overwegend een arbeidershobby, mo menteel vissen grote aantallen zaken lieden, artsen, ingenieurs, artiesten. Voor de oorlog was „Beet" van Kick Geudeker 't enige verstandige boekje over de hengelsport. Momenteel zijn er tientallen, van eenvoudige pockets, tot de bekende kloeke delen in pracht band. Hetgeer niet wil zeggen, dat er met al die papieren nu ook meer vis wordt gevangen dan voor de oorlog, o nee! Het is momenteel niet een voudig om een knappe snoek, een pit van een baars of een vloermat van een brasem aan het geschubde lijf te komen.... Het lijkt wel of de vissen geraffineerder worden, of ze voor elke hieuwe truc van de hen gelaar een tegen-truc weten te be denken. Ging je zo'n twintig jaar geleden rustig langs een poldersloot zitten, dan zag je binnen het kwartier wel ergens een snoek slaan en anders zag je hem wel staan tussen de water planten. Kom daar nou es om....De karpers in de Amsterdamse Bosbaan weten dat er tussen de botensteigers niet gevist mag worden en daarom zit ten ze uitgerekend daar! Hetgeen tal van hengelaars in de verleiding brengt tegen de reglementen van de H.V.A. te zondigen De vis wordt schuwer, voorzichti ger. In een water waar veel gevist wordt met een bepaald soort kunst aas, moet na verloop van tijd overge schakeld worden op iets anders, want snoek en baars vertikken het om er in te lopen.. Enkele jaren geleden toen de Kromme Mijdrecht nog ge pacht werd door de Haarlemse hen gelaarsvereniging klaagden de le den van die vereniging dat er in de Mijdrecht geen vis zat. „Er moest no dig vis uitgezet worden en waar beta len we anders onze contributie voor'. Het bestuur liet een beroepsvisser enkele proeftrekken met de zege ma ken. De klagers hebben met hun oren geklapperd over de resultaten: vele honderden ponden brasem, flinke aan tallen karper, snoek, baars en zelfs snoekbaars, om maar te zwijgen van de griezelige hoeveelheden voorn, die werden gevangen. Er Is vis genoeg in ons land met uitzondering misschien van snoek. Maar het wordt steeds moeilijker ze te vangen: er worden steeds hogere eisen gesteld aan de kennis en kunde der sportvissers. Wie voor het eerst naar de waterkant gaat met het plan, het hengelaarslegioen te gaan ver sterken, doet er goed aan te beginnen met de eenvoudige zgn. hengel. De ge wone bamboëhengel met een snoer en een dobber. Daar is plezier genoeg mee te beleven al is deze visserij de lagere school van de sportvisserij. Een uitrusting voor voorn en brasem is met drie tientjes bekeken. En met zo'n gewone hengel zoals de nieu we visserij wet het noemt mag in praktisch alle openbare wateren ge vist worden. Wie een fijne visdag wil beleven, gaat echter niet in een stadsgracht zitten vissen. Hij gaat naar een van de vele beroemde stek ken, waaraan juist de Randstad en omgeving zo rijk is. Vinkeveen, Nieuwkoop, Aarianderveen, de Ring vaart van de Haarlemmermeernolder Kinselmeer, Portengen, Kockengen, de Maaslandse polders, Bergse plas sen, Noorden, Berkel-Rodprijs, het wemelt van de visplaatsen in de Rand stad. En overal zijn visbootjes te huur, voor prijzen tussen 1 en 3 gul den. Voor wie in onbekend water komt, kan een babbeltje met de boten verhuurder van veel betekenis zijn. Niet dat de man zelf vist, dat doen er maar weinigen op het platteland, maar hij hoort dagelijks de verhalen van zijn klanten en is daarom 'n bron van inlichtingen. Wanneer de hengelsport u na een seizoen met de vaste hengel blijft boeien en u krijgt de onbedwingbare neiging om een werphengel aan te schaffen, doe het dan niet, althans nog niet. Koop liever een boekje voor twee gulden en lees eerst het een en ander over het onderwerp. Dat geld haalt u er dik uit Wanneer u onvoorbereid een hen gelsportzaak instapt, bent u verloren. De meeste artikelen worden namelijk gemaakt, niet om vissen te vangen, maar vissers. Neem de spinners, een kunstaas dat bestaat uit een roterend schoepje op een as en een haak. De enige voorwaarde om er snoek of baars mee te vangenis, dat het ding draait. Kijk nou es in een winkel, ze zijn er verzilverd, verguld, met glinsterende steentjes, met email, met hamerslag, met vier verschillen de kleurtjes met veertjes, met bobbel tjes, met putjes. En de een is nog duurder dan de ander. Met hengels Is het net zo en met alle andere attribu ten. U kunt uw visspullen uitstekend vervoeren in een legertas, gekocht in de armystore voor twee knaken. U kunt ook een Amerikaanse tackle-box (lijkt op de naaikist van uw vrouw) kopen ad. 150.—. Een uitstekende hengelsportuitrus ting bestaat uit: 1 goede vaste hen gel met bijbehorende snoeren, een doosje reserve-haakjes, een doosje loodhagel, een hakensteker, een leef- net, een madendoos, een visstoeltje: 1 werphengel vermogen 1015 gram), 1 werpmolen met 1 reserve spoel en bijbehorende lijnen (100 me ter per stuk), 510 spinners van een voudig model doch verschillend for maat. 1 (liefst opklapbaar schepnet, enkele stalen onderlijntjes met aange- soldeerde (liefst enkele) haak, 2 steek dobbers en 1 aasketel. Met deze uit rusting kunt u voorn, brasem, baars en paling vangen met de gewone hen gel; u kunt met kunstaas of levend aan vissen op snoek, baars en snoek baars. Alle andere snuisterijen die in de winkels te koop zijn, zijn extraas waar u buiten kunt. Bedenk echter, dat de wetgever zich met u gaat bemoeien, zodra u een opgetuigde hengel in de hand neemt. Voor het vissen met de gewo ne hengel in openbare wateren is een zgn „bijdragebewijs'' nodig, verkrijg baar bij de politie of gemeentesecre tarie. Voor de werphengel (de wet spreekt van speciale hengel) geaasd met kunstaas of levend aas is de zgn „kleine akte" nodig, verkrijgbaar bij dezelfde adressen, doch tevens (en luister nooit naar de merkwaardi ge praatjes, welke op dit gebied in omloop zijn!) te allen tijde een schrif telijke en door de Kamer voor de Binnenvisserij geviseerde vergunning van de rechthebbende op het viswa ter. En elk water heeft een rechtheb bende, of dat nu rijk, provincie, pol der, gemeente of particulier is. In de (Vervolg op pagina 4) het doosje nog: Het is voor een cadeau, ziet u Als de sultan te laat thuiskomt „In het begin at hij per dag drie of vier bezoekers op, maar nu maakt hij van zijn vrijheid geen misbruik meer." hoven: De ware sportvisser keert aan het eind van de dag zijn weer om en laat de vis zwemmen. Midden: de Amsterdamse 0shaan, goed stekkie voor karpervissers. Onder: Zo begint het....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 15