Auto voor korte afstand Parkeren met de neus naar het trottoir Haremdames, uw fiets staat voor.. Hebt u gele ze Uitputtend Toesteróming ÉkH 2?> MEI 1965 PLUS Sluisdam uit Voorburg zit in r haar boudoir op een harde .^te stoel aan haar bureautje. J is net een en twintig geworden Hanneke die onderwijzeres is 11 de openbare lagere school van s,aar geboorteplaats, is hard aan het j Meren. Af en toe herhaalt zij ldop enkele zinnen uit het boekje 0°r haar. ''Gebruik liefst geen kousebanden Sar wilt gij ze toch dragen, maak i dan zeer los onder de knie vast, bovenste van de kous moet dan sj'er de kouseband worden heenge- a§en, daar dit anders de vrije kniebeweging hindert", repeteert het meisje. „Er bestaat niets nadeligers dan u tijdens het rijden in een soort van koker (een zogenaamd corset) op te sluitenherhaalt Hanneke. U begrijpt het al, dit zelfbewus te onderwijzeres je was bezig met de theorielessen van de rijwiel- school, die in het voorjaar van 1888 in Den Haag was opgericht. Flirt-tandem Vlugger per (iets 85-jarige leert fietsen Geen buikjes meer Fietsen voor harem Niet te hard Ook Mark Twain lippenstift rokken zo KÖNtflKtljKE toen en nu Twee beelden, die de degradatie van het rijwiel treffend illustreren. Links een stalling in het jaar 1902, toen de karretjes met grote zorg werden gekoes terd en zelfs elk over een aparte „box" beschikten. Rechts de nonchalance zoals die vandaag de dag ten opzichte van de fiets wordt betoond. De foto is genomen op de brug bij het Amsterdamse centraal station. Zeven dagen uitrusten na één dag „wielrijden" IN' Engeland is een klein voertuigje, ontwikkeld, waarvan de ontwer pers, een firma in Somerset, gelo ven. dat het de auto van de toekomst wordt, vooral voor stedelingen, forensen, winkelende dames en andere rijders op de korte afstand. Het autootje is slechts iets langer dan twee meter, en er kun nen drie personen, de bestuurder mee gerekend, in plaats nemen op één bank. Dat is in bijna alle gevallen ruim vol doende voor forensen, en waarom ls het nodig voor die enkele keer dat er meer personen mee willen rijden, een extra royale wagen te maken, hebben de ont werpers geredeneerd De miniatuur-con structie heeft vele voordelen, zoals de mogelijkheid om dwars te parkeren, met de neus of de achterkant naar de trot toirband, en een zeer kleine draaicir- kel van nog geen vier meter. Volgens de toekomstige bouwer zal de nieuwe wagen, waarvoor nog geen naam is bedacht, de doorstroming van het ver- j keer zeer bespoedigen door zijn grote wendbaarheid en geringe afmetingen. rechtstreeks afgeleid van de draagkoets Ook de parkeermogelijkheden worden er door verruimd. Wanneer het karretje met de neus naar het trottoir geparkeerd staat, kan men via de voorkant het in terieur bereiken. Het uiterlijk kenmerkt zich door zeer hoge ramen, die een per fect uitzicht garanderen. Het model is rechtstreeks afgeleid van de feodale draagkoets. Wanneer de bouw zal beginnen is nog evenmin bekend als wat de forensen- auto-van-de-toekomst zal moeten kosten. samengesteld na een jaar wielrij-erva ring. Nee zeg ik.een gewone rok, een voudig van onderen gezoomd of gedra peerd, is voor de meeste „machines" ge schikt. Trek niet uw beste japon aan. want ik heb herhaaldelijk moeten consta teren, dat de randen van de japon be smeurd werden door zwarte olie. Voor hoofddeksel moet u. dames, een stevige wollen hoed of een pet kiezen. Denk vooral om uw huid. Wanneer de zon schijnt moet u haar met vaseline of glycerine insmeren Hanneke en haar vriendinnen hielden zich nauwkeurig aan de voorschriften en behouden en stralend van gezondheid en levenslust kwamen zij na tien dagen weer l1? ouderlijke woning terug. Wielrijden was in 1888 een zwaar kar wei, want wie op stap ging moest ook een flinke gereedschapskist meenemen voor eventuele mankementen. Hanneke had zich het sleutelen eigen gemaakt en met groot gemak hanteerde zij schroeve- draaiers terwijl zij ook met getwijnd ga ren, kit om een losse band weer op te plakken en soldeersel prima kon omgaan. Het was een gulden stelregel om niet te veel waarde te hechten aan de kunde van de dorpssmid. Reparaties moesten meestal met hout worden uitgevoerd en in zo n geval was de timmerman de des kundige die uitkomst bracht. mxxx xa augustus xooo. xicuintuvt; Hanneke had zich meteen als leerling opgegeven en nu stond zij voor het ex amen. De zon straalde uit een onbewolk te lucht en Hanneke verheugde zich reeds op de tocht per rijwiel, die zij met twee vriendinnen door Zuid-Holland zou gaan maken. Tenminste als zij slaagde dat was de voorwaarde, die haar vader had gesteld. Hanneke Sluisdam" en een begeleider uit die dagen naast het fietsende, meis je van vandaag. Hanneke slaagde met glans en toen zij enkele dagen later op haar houten rijwiel stapte en hobbelend over de har de kinderkopjes van de Haagse weg naar Kijkduin reed, waren er vele voorbijgan gers, die het moedige meisje uitjouw den en minachtend naschreeuwden. Men kon zich in die dagen eenvoudig niet voorstellen dat 'n fatsoenlijke vrouw in het „wielrijden" plezier zou kunnen heb ben Hanneke en haar vriendinnen trokken zich van de smalende opmerkingen langs stoffige wegen en paden niets aan. Zij hielden zich stipt aan de regels van het spel. Dat de medici omstreeks de eeuwwis seling het rijwiel ontdekten als gezond heidsmiddel tegen alle mogelijke kwaal tjes blijkt wel uit de volgende ontboeze ming van dr. Riegers uit Den Haag: „Het is mijn vaste overtuiging, dat ik vele mensen van een ellendig leven heb gered door hun het wielrijden voor te schrijven. Iedereen, die de middelbare leeftijd gepasseerd is of niet, kan, wan neer hij geen organische gebreken heeft, de bycicle of trycicle berijden tot heil van zijn gezondheid. En dat geldt ook voor dames!" Een uitspraak, die overigens nu in de eeuw van de auto weer opgeld doet want tal van managers, zowel mannelijke als Maar wat wij thans als de gewoonste waagstuk, vrouwelijke, krijgen van de arts het dc-zaak ter wereld beschouwen, was in vies te gaan fietsen om die zithoudingOmstreeks 1910 werden de eerste fiets- eens te verwisselen voor de gekromde rug over het stuur. Men ziet weer, de geschiedenis herhaalt zich. Het rijwiel zal altijd blijven bestaan, al komen er nog zoveel brommers en auto's. 68,4 he HEiatBimmppii en heidebranden hebben we al weer achter de rug, en dat altijd irt vakantieseizoen nog niet eens begonnen is. Er zijn blijkbaar nog tingen d die 2 *n vrije natuur ontslagen achten van alle verplich- zullen to™'Mtn Oewone omgeving van kracht zijn. Maar bij alle vrijheid teen sen dat vr^leid van anderen moeten ontzien. En ons gedragen zoals we de Kon 1V aJldere.n zich gedragen. Op deze gedachte is de nieuwe affiche van komende w i Heidemaatschappij gebaseerd die hierboven is afgebeeld. De Bussun 21414 u tekening - ontwerp van de heer H. Baljet in n - overal aantreffen. Al scheelt het maar één bosbrand... Een der voornaamste punten van het wielrij-reglement luidde: „Een lange rit op de eerste dag zal de berijder meestal zo uitputten, dat er op zijn minst vijf tot zeven dagen nodig zijn om weer op ver haal te komen. Nee.langer dan tien kilometer was de tocht van de eerste dag niet en toen de meisjes de volgende dag weer op stap gingen, hadden zij een stevig ontbijt met versterkend vlees en twee gekookte eieren genuttigd om ten minste opgewassen te zijn tegen de eer ste vermoeienissen. Met een gangetje van acht kilometer per uur „stormden" zij over Gods wegen en af en toe stap ten zij af om op een bank of in het gras wat uit te puffen van het zware werk. „Na ongeveer vijftien kilometer te heb ben afgelegd moet u een kleine verfris sing gebruiken. Wat biscuits en een glas (volle) melk zijn zeer zeker aan te be velen", zo schreef de wielrij-leraar voor. Hanneke en de andere pioniersters hiel-' den zich stipt aan de orders. Toen zij vijf en twintig kilometer hadden afgelegd in een „moordend" tempo, zochten zij het logeeradres op, namen een bad en trokken andere kleren aan. Dit alles om stijfheid der ledematen te voorkomen. Ja, dat wielrijden in die dagen was geen sinecure. Alleen een sterk en door en door gezond mens kreeg van de dok ter toestemming in het zadel te gaan zit ten. Immers, wat de beoefenaars van de ze nieuwe tak van sport onderweg alle maal te verduren hadden, was geen klei nigheid. Het theorieboekje van de school wond er geen doekjes om, leest u maar! „Wanneer gij de mond onder het rij den dichthoudt en tussenbeide uitspoelt, zal de pijnlijke dorst waaraan zovelen lijden en die veroorzaakt wordt door het hete stof dat de keel uitdroogt, ge heel verdwijnen. Wanneer gij voelt dat gij onder het rijden een kou hebt ge vat, ga dan te bed bij aankomst in uw hotel of logeerhuis. Drink een glas pure alcohol en stapel alle dekens die gij kunt krijgen over u heen. In negen van de tien gevallen zal elk spoor van verkoudheid de volgende morgen zijn verdwenen." Ook over de doelmatige kleding was de wielrij-school zeer instructief. „De jurken die u tijdens het wielrijden draagt moeten donker van kleur zijn en zo eenvoudig mogelijk van snit. De leng te is ongeveer gelijk aan die van een wandelcostuum. Ook uw schoenen moe ten zijn aangepast aan het wielrijden. Brede zolen en hakken terwijl de jolen bovendien moeten zijn voorzien van blokken, zodat zij een stevige greep heb ben op de pedalen. Algemeen denkt men, „aldus de schrij ver van het boekje," dat een rijkleed zo als door amazones gedragen wordt de beste dracht is. Neen zeg ik, en Ik kan het weten, want ik heb deze handleiding Dezer dagen wordt door een groot aan tal Nederlandse fietsenhandelaren een actie begonnen voor gratis fietsenkeurin- gen Na afspraak met een fietsenhande laar zullen fietsers hun vervoermiddel bij de desbetreffende handelaren (die herkenbaar zijn door een embleem op hun etalageruit) kunnen laten keuren. Op een keuringskaart wordt dan nauw keurig aangegeven in welke toestand de verschillende onderdelen van de fiets zich bevinden. Recente onderzoekingen heb ben uitgewezen dat veel van de fietsen die op het ogenblik bereden worden, niet betrouwbaar meer zijn, zelfs zo dat de berijder door de politie bekeurd kan wor den. De genoemde actie wordt gevoerd om het veilig fietsen te bevorderen en hierdoor een bijdrage te leveren voor de algemene verkeersveiligheid. In Amerika wordt niet alleen de ge wone fiets bijzonder populair, maar men heeft er ook sinds kort een zoge naamde flirt-tandem gelanceerd. Een ideaal vervoermiddel voor verliefden (en niet voor hen alleen): de jongen en het meisje zitten niet achter, maar naast elkaar op deze tandem. In de Amerikaanse stad Boston heeft men uitgerekend dat de brandweerauto's van nu er langer over doen om de plaats van de brand te bereiken dan de met Tf/E leven in een tijd, waarin yy het rijwiel, zoals men vroe ger plechtig zei, en zoals het voertuig in de wetgeving en de daarmee samenhangende regle menten nog altijd heet, opnieuw ontdekt wordt. Evengoed als dat met de trein het geval is krijgen veel mensen weer oog voor de voordelen die aan het gebruik van de fiets verbonden zijn. In niet geringe mate is dat het werk geweest van de stichting „Fiets", die zich beijvert de vele goede kanten die het rijwiel be zit, duidelijk in het daglicht te plaatsen. Naast het verhaal over die eerste dagen daarom hiernaast een aantal aardige wetenswaar digheden betreffende de twee- wieier, verzameld door de redac tie van het blad „De Fiets". paarden bespannen brandweerwagens van vijftig jaar geleden. Ook in Londen zijn er verkeersknooppunten waar men met een auto maar heel langzaam voor uit komt. Er zijn daar straten waar de auto's slechts een snelheid van 6,2 mijl per uur kunnen bereiken, terwijl men in het jaar 1905 er met paard en rijtuig nog 14,8 mijl per uur haalde. Het gevolg is dat velen maar liever de fiets nemen: in de overvolle straten in ieder geval een aanzienlijk sneller vervoermiddel dan de auto. Bovendien zorgt de fiets dan nog voor een gezonde beweging en de zenu wen hebben er ook heel wat minder dan in dc auto te lijden. Mevrouw Anna Karlson uit 't Zweed se dorpje Ringarum heeft voor haar 85e verjaardag een fiets gevraagd en gekre gen ook. Zij heeft die fiets nodig om vlugger naar de bushalte te komen, want zij moet regelmatig met de bus mee om haai inkopen te gaan doen. Met 85 jaar op de fiets is een prestatie, maar het getuigt bovendien van veel moed en zelfvertrouwen als men het fietsen op die leeftijd nog gaat leren. En dat is bij Anna Karlsson het geval. Fietsen is onontbeerlijk voor de ge zondheid van de moderne mens. Dat is de mening van de arts dr. Chr. Woodward, een expert op het gebied van fietsen en gezondheidszorg ,die als medisch adviseur verbonden is aan de Britse wielrijdersfederatie. Hij ge looft dat het fietsen heel wat pilletjes, poedertjes en drankjes zou kunnen ver vangen. Vooral mensen die een zittend leven leiden komen beweging te kort. Zij ontwikkelen hun spieren niet, maar kweken vetrollen en buikjes. Sterke spieren betekent heel wat voor het li chaam. Wie dagelijks fietst heeft veel meer weerstand tegen allerlei kwaaltjes dan de niet-fietsers. Dc talrijke haremdames aan het hof van de vorst van Saoedl Arable wor den omgeschoold tot fietsters. Koning Feisal wil met oeroude tradities in zijn land breken en heeft een vijftigtal fiet sen besteld die de gebruikelijke zes- deurs Cadillac als vervoermiddel voor haremdames zal moeten vervangen. Hij heeft ook bij zijn broer Saoed op een dergelijke maatregel aangedrongen j en uit bezuinigingsoverwegingen én ter-" j wille van de slanke lijn en de gezon de beweging voor deze vertcgenwoordig- I sters van het schone geslacht. Er mag niet te hard worden gefietst. Dat was in 1895 de mening van het bestuurscollege van de stad Amster dam, dat aan de raad voorstelde een verordening uit te vaardigen dat een fietser niet harder zou mogen rijden dan een paard in gestrekte draf. Ook stelden zij voor een verplichte nummeraanduiding op fietsen aan te brengen, dat aan het zadel of aan een van de pandjes van de jas zou moeten worden bevestigd. Het fietsnummer zou ook moeten worden gedragen door men sen van buiten Amsterdam, voorzover zij ook binnen de gemeente gebruik van hun fiets zouden willen maken. Het voorstel werd echter afgestemd. De Amsterdamse fietsen mochten onge nummerd aan het verkeer blijven deel nemen. De bekende Amerikaanse schrijver Mark Twain die grote bekendheid kreeg door o.a. zijn Tom Sawyer was een van 1 de eerste Amerikanen die regelmatig van een fiets gebruik maakte. Er wordt van hem verteld, dat hij eens na een fietstocht met zijn arm in verband thuis kwam en op de vraag van zijn vrouw wat er gebeurd was, antwoordde dat hij bi.i het fietsen eerst met zijn handen en toen pas met zijn voeten was afgestapt. O tochten door ons land georganiseerd. Hier de aankomst der deelnemers (twee vrouwen al!) in Rotterdam. Hanneke Sluisdam's jeugd een waar W. B. EEN kort en ergens wegge borgen bericht heeft mij diep getroffen. Het is de meisjes van Malawi verboden lippenstift, nagellak en haaront- kroezingsmiddelen te gebruiken en korte rokken te dragen, omdat zij „mooi genoeg" zijn zonder kunstmatige hulpmidde len. We zijn nog niet zover, dat de jongemannen van Liverpool wordt aangeraden hun haren niet te laten groeien tot op de schouderbladen, omdat zij zon der die haren veel mannelijker zijn. We zijn wel zover, dat het dragen van een bril niet ontsie rend meer genoemd wordt, maar integendeel kan bijdragen tot persoonlijkheidsvorming. Een klein beetje gek zullen we altijd blijven, want na de zware gebre- jen kousen en de daaropvolgen de zwarte ajours-beenbedekkin- gen voor jonge dochters is de witte kousenmode ingevoerd, waardoor alle benen over één kam geschoren kunnen worden. Enkele zomerse dagen hebben vele dames verleid om de kou senfabrikanten in de steek te laten, de witte kous te rempla ceren voor 'n wit been of een met vuurrode plekken, ontstaan door de speelse fantasie van de zon, die zich een aap lachte. Het bericht uit Malawi in Australië,,, I\eeft mij aanleiding gegeven om op straat aan enke le dames te vragen waarom zij korte zo noodzakelijk vinden. Een typiste (23, f600 p. mnd.) verklaarde geen nagellak te ge bruiken maar kunstnagels, el ke week naar de kapper te gaan om wat kroezing in kaar haar te krijgen (let u op de merk waardige tegenstelling mét de Malawiënen lippenstift naturel te gebruiken, in verband met de algemene toestand van haar teint. Een dame op middelbare leef tijd vond dat de meeste jonge meisjes door de korte rokken kippen op hoge poten zrjn en dat de boven de kniemodellen zijn ingevoerd om de charme van vrouwen boven de veertig be ter te accentueren. Een jonge zich schilderes wa nende dochter (20 - niets tn de maand) spuwde haar gal uit op de fabrikanten van lippenstiften die profiteren van de bloedelo ze onmacht van vele vrouwen. Kijk eens naar de schilderijen van oude meesters, riep zij ent housiast uit, zie eens koe de lip pen van welgevormde vrouwen naar voren komen als kersen of vroege aardbeien, geïmporteerd uit Italië. Geen permanent in de haren maar een heerlijke na tuurlijke slag in de lucht, geen bleekwater, menie of schoen smeer, maar de goudgele glans van Eva's weelderige haren in het ongerepte paradijs. Toen hield ik een nozem aan, die op mijn teken alle remmen van zijn hooggestuurde brom mer liet knarsen en piepen om na twintig meter tot stilstand te komen. De nozem (16 - zak geld naar behoefte) veegde eerst de haren uit zijn gezicht en keek me met ontstellend mooie blau we ogen aan. Haarontkroezings- middelen? vroeg ie - we zijn hier niet bij de negers. Korte rokken? Ze hebben gelijk daar in Malavië, die vrouwenorgani satie heeft groot gelijk, de vrouw moet een lange broek dragen. Toen heb ik de moed opge bracht om meneer pastoor naar zijn oordeel te vragen. Hij beriep zich op het Hooglied uit de Bij bel en citeerde: Uw ogen, mijn liefste, liggen als' duiven ach ter uw sluier, uw lokken zijn als een kudde geiten, als een band van purper uw lippen, als gra- natenhelften blozen uw wan- gen PHILIP LANGERAK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17