IS nu ii HiSil Maria Glowka MfjfWjMg. ÜERLIJNS LAATSTE PUINRUIMSTER Massage bij elke stap Kleding zonder naad Linda Roberts Ik ben een luie vrouw mi n ii Rubberdopjes In opmars Toegift ,M' Hamburgers met ananas V) GEESTIGE SONGS ALLEMAAL „BEAT ZEVENTIEN KAMERS I °en twintig jaar geleden miljoenen vrouwen in Duitsland de han- uit de mouwen staken, om in de verwoeste steden bergen tyas p en as op te ruimen, die de verloren oorlog had nagelaten, die 0Jc de Berlijnse Maria Glowka van de partij. Zij bikte stenen, vatl Weer voor opbouw wilde gebruiken en hielp bij het afbreken Seled Uurresten die waren blijven staan. Maar toen ongeveer 15 jaar ]j0n ,en dezelfde vrouwen herademend hamer en beitel neerlegden, Verrtp6 Rijnse vrouw zich niet goed voorstellen, dat het werk thans koud r Zon^er haar zou worden verricht. Zij was van haar werk gaan Dm* n.en Zo Weef zij, wat zij uit pure noodzaak had moeten worden: ^Uiruimster. Sd e.®h slopersfirma in haar geboor- de desti3ds dertigjarige zich hi8 opleiden. Chefs en zeven col- pi ee„Devestigen thans vol respect, dat Vliifi Stekende „vakman" geworden rt^htst -n betrouwbaar, en altijd goed m Zevp bovendien duldt Maria onder fjï", r geen onenigheden. „Proost Ma- ePt men haar tijdens het middag zo gp en de laatste puinruimster rhjn laat zich het bier goed sma B. S, Op goede voet met gezondheidssandaal formeel is en niemand er aanstoot aan neemt als de doktersassistente, de schoonheidsspecialiste, de masseuse, of welke vrouw ook in een beroep waarin ze de hele dag moet staan, u ontvangt op haar houten sandaaltjes. Ze worden trou wens steeds eleganter. Amerika, Duits land en Zweden zijn de promotoren van deze de voeten weldoende sandalen. Een Zweedse fabrikant heeft een uitstekend compromis gevonden tussen „gezond" en „elegant" met een naar de teen toe af- lopen jullie daar ook al op",! vrij. En na een dag op knellende en! j„ tv,pijngevende schoenen is dat voor de' Z6i 6611 Vein d.6 Noorse gasten, voeten en hun bezitster een ware be- verbaasd toen wij, alweer vrijding. vier jaar geleden, op de Noorse pe gezondheids-sandaal heeft het getij j gastenboerderij aan het eind van: ook wel mee nu iedereen veel minder de dag in de bergen ons stevige schoeisel verwisseld hadden voor de niet elegante maar wel uitrus tende houten gezondheids-sanda len. Ze verkeerde in de vaste me ning dat uitsluitend Noorse en Zweedse vrouwen op dit luchtige houten klos-klos schoeisel liepen. In de vitrines van de speciale gezonde- voeten winkels in Oslo zagen wij toen al een grote keus aan houten sandalen en een soort half klompen die de voet toch vrij laten en zo geschikt zijn voor een natte bodem. Of dat nu is de smeltende sneeuw of een op te dweilen vloer! De eerste „gezondheijlssandalen" waren er toen In ons land ook al, zij het in weinig gevarieerde uitvoering, maar nu zijn ze bezig een geweldige vlucht te riemen. Dat is gewoon de wet van actie en reac tie: de iebelschoentjes met naaldhak jes die de voeten doodmoe maken en de hele mens die op de voeten moet| steunen hebben de stevige sandaal waarin de voet helemaal uitrust en tot zichzelf kan komen, gewoon uitgedaagd. En de makers van de gezondheids-sanda len zien er dus brood in en zetten er ons j steeds meer voor. Een Nederlandse fabriek die sinds kort ook met het produkt bezig is, liet de pers dezer dagen een en ander zien van I haar assortiment, waarbij de zogenaam de massage-sandaal met de verhoging onder de grote-teen-aanzet en ook een i platte houten sandaal waarbij de voet rust op rubberdopjes als een fakir op een zacht spijkerbed! Die dopjes heb ben de bedoeling de huid van de voet bij moment hadden wij geen tijd een paar te kopen. Terug in Nederland informeer den wij dus via de gebruikelijke weg waar wij in het eigen land zoiets kon den krijgen, maar de importeur meld de, dat hij de vraag in Nederland te gering vond om de mooiere sandaal aan ons hier voor te zetten. Nederlandse vrouwen moesten het maar met de houten klossen blijven doen! Misschien heeft hij wel gedacht, het is toch een klompenlandü niet nieuw, iedere zogenaamde ge- zondheids-sandaal is bedoeld om de voet bij het lopen te masseren. Een groot overzees concern dat zich bezig houdt met moeilijke voeten heeft al lang geleden patent genomeh op de houten sandaal met de bobbel onder de teen en de brede dwarsband over de voorvoet die samen zo zijn gecon strueerd dat de draagster als het ware door voortdurende teen-gymnastiek de houten zool onder haar voet houdt. Dat gaat al gauw vanzelf. Een mens went aan alles: aan steunzolen, aan een ge bodem goed lopen is en die al heel gauw bij de vóet lijkt te horen. Men rust er namelijk volmaakt op uit want er knelt niets en de voet is helemaal lt- werk betreft kunnen de mannen de bouwarbeidster Maria niet overtroe ven. Honderdtwintig oude, ten dele ver woeste huizen, tezamen dus een klein dorp, heeft zij in de loop van de jaren dat zij nu werkt, helpen slopen. De ste nen, die zij heeft moeten afbikken, kan zij niet meer tellen. Ondanks de harde arbeid echter is Maria Glowk a(46 jaar) geen puinruim ster van de oude stijl. Als zij de puin hopen op en af klautert, herinnert niets meer aan het leger van Duitse vrouwen in oude opgelapte kleren en hoofddoe ken. De helder gele veiligheidshelm draagt zij zeer flatteus als een model- hoed en haar halflange leren broek is ge garneerd met heldere biezen. Wel heeft zij nog altijd stevige handschoenen en schoenen aan, echter alleen gedurende het werk. Om 4 uur vertrekt uit de werk-1 keet een elegante Maria Glowka, die men beslist niet dit zware beroep en. zoals ook de collega's galant opmerken, al helemaal niet haar werkelijke leef tijd aanziet. Berlijn"s enige puinruimster is zelfj ook al een trotse grootmoeder. In haar gezellige woning vindt zij ook nog tijd voor het verzorgen van haar bloemen. Het inkomen van haar man is meer dan voldoende voor twee. Zo kan de onder- nemingslustige familie Glowka echter verre reizen maken, want dat is hun grote hobby. Europa hebben zij al hele maal gezien. Voor de volgende reis wordt nog gespaard: de beide Berlijners zouden zo graag eenmaal in hun leven het beroemde carnaval in Rio willen meemaken. -v s De Franse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorstel om de historische rech ten van de Franse mannen wat te beknotten en daarmee de da mes meer ruimte te geven. Als het voorstel door het parlement wordt aangenomen kunnen de Franse vrouwen een winkel be heren, een beroep uitoefenen of een bankrekening openen zonder van tevoren toestemming van de heer des huizes te hebben ge vraagd. De minister van justitie, Jean Foyer, die het voorstel tot wij ziging van het uit 1806 daterende burgerlijk wetboek bij de rege ring indiende, gaf toe dat som mige voorschriften de Franse echtelijke wetgeving even mo dern hebben gemaakt als petro leumlampen en zeilschepen. De Fransé vrouwen hebben emancipatie- of suffragettebe wegingen gekend en zij zijn al tijd onderworpen geweest aan hun mannen waar het brood winning betrof. Ondanks hun historische numerieke meerder heid: op het moment wonen er in Frankrijk 25 miljoen vrouwen en 23 miljoen vertegenwoordi gers van het sterke geslacht. -kotnst er'Jue'nae jonge moeders in Engeland ziet de „n" is tiitoei,Onjt0er nu de z-9- „scooterkinderwa- het rnotnJt^T?™' ^et 's een klein karretje dat opzij Y^-kt, dat er y bevestigd kan worden en zó is ge- 'chroeven die ,Tecj?s een kinderwagenbak in past. De worden losgedraaid van het wielenstel, kunnen tn het karretje weer stevig aangedraaid worden: De kosten bedragen ongeveer f300. Voor moeders met een ruime beurs dus een pracht gelegenheid om hun kleine handenbindertje voortaan mee op sleeptouw te nemen. Uit kunstvezels vervaardigde textiel kan worden gelast in plaats van ge stikt. een vinding, die heel nieuwe perspectieven voor de kledingindustrie opent. De mechanisatie in deze industrie is reeds ver gevorderd door de construc tie van machinerieën, die aan de lopende band automatisch bepaalde handelingen verrichten, die vroeger uitsluitend in handwerk werden uitgevoerd. De moge lijkheid, om „draadloos" mechanisch ge sneden stukken materiaal van kunstve zels aan elkaar te hechten heeft nu in Duitsland geleid tot de constructie van- machinerieën, die deze mogelijkheid ten volle uitbuiten. De gelaste naden zijn „was-vast" en blijken zich bij proeven, die thans worden genomen, uitstekend te houden. De vraag is natuurlijk, hoe het publiek zal reageren op kleding, die nergens een naad vertoont en waarvan zelfs de knoopsgaten volkomen glad zijn afge werkt. Nu zijn ze er dan dus wél, de impor teur is dus toch door de kniëen gegaan. Een Nederlandse fabriek maakt ze nu ook. De gezondheids-sandaal is in op mars En dat is maar gelukkig voor heel wat paren voeten. Want wie op haar zestiende jaar al begint haar voeten te maltraiteren met schoenen die wel „énig" zijn maar voor de voet niet deu- De vanaf de elleboog gestreepte mou- gen, zal daar misschien op haar zestig ste voorstrompelend, dikke tranen over iven geven dit eenvoudige jurkje een huilen. A. BGL.I apart accent. Het materiaal is acribel. Laat u de biefstuk eens anders sma ken door het vlees te combineren met ananas. U hebt er voor nodig: gehakte biefstukjes, evenveel kleine 1 plakken ananas, ananassap, twee theelepels bruine suiker per plak ana nas, boter, zout, peper en eventueel een eierdopje witte vermout. Bak de biefstukjes (voorzien van zout en peper) op de normale manier plm. 3 minuten in hete boter bniin en, al naar gelang uw smaak en die 1 van uw huisgenoten, meer of minder doorgebakken. Bak halverwege de plakken ananas mee. Neem vlees en ananas uit de pan, rangschik ze op een ingevette vuurvaste schotel (de ananas op de biefstukjes), strooi de suiker er over, giet er wat sap e* eventueel, de vermout bij. Zet d« schotel vijf minuten in een hete oveïi of onder de hete grill. Zonder oven: suiker, sap en vermout in pannetje i opkoken en over de ananas gieten. (Voorlichtingsbureau voor de Voe- i ding). gebogen houten zool, een kittig hakje en een band die midden op de voet smal is maar aan de uiteinden waar hij de voet pakt, zo breed, dat hij alle steun geeft. Die lichte houten sandaaltjes zijn ei genlijk een beetje toegift want de ech- elke"stap""te^matsëreh^en du's "een "góede te. „gymnastiek-sandaal" moet zwaar doorstroming van het bloed te geven, zijn, moet voldoende gewicht hebben om wat altijd gunstig is. Want de bloedsom- voetspieren voortdurend in oefening loop in de ledematen is zoiets als het te houden De nieuwste uitvoering van verkeer, hoe gesmeerder en met hoe <-e gezondheids-sandalen in plastic of minder stagnatie dat verloopt hoe beter. leer, over een laagje schuimrubber wel met handhaving van de gepaten- teerde bobbel onder de grote teen Een massage-sandaal is overigens u dan ook een tegemoetkoming aan de sierlijkheid, waarvan de ware vrouw, ook met vermoeide voeten, geen afstand wil doen. Dat hoeft ook niet. Ook tegeno ver gezondheids-sandalen moet men staan met gezond verstand. Wij weten dat er vrouwen zijn die van hun man op naaldhakken moeten lopen ook al hebben ze de meest zielige moeilijke voeten. Maar wat Iet hen een paar rust gevende open sandalen bij de hand te hebben en daar hun voeten mee te ver troetelen zodra manlief niet in huis is! Sinds kort zijn er dus de massagesan- bit, aan een ingeslepen bril, ook aan (jajen ;n wat elegantere uivoering, over- de houten zool waarmee het op iedere trokken met leer, in wit of in andere kleuren. Een jaar of twee geleden zagen wij ze in Zwitserland voor het eerst in de stad Bazel in een straatvitrine van een internationaal concern in witleren uitvoering en aangezien wij nooit anders dan de houten dingen gezien hadden sprak dit eleganter maar toch makkelijke zusje ons sterk aan. Op dat OOI LAND, Neder- j ijl land- maar schrik- barend duur", vindt mevrouw Robert Schwarz, in de wereld van de showbusi ness beter bekend onder de naam Linda Roberts. On doorreis naar Londen, waar ze de produktie van haar musical „Down in front" gaat bespreken, deed de niet meer jonge, maar ongeloof lijk vitale vrouw Rotterdam van. In het Hilton Hotel brachten we deze Ameri kaanse, aan wie Je beter kunt vragen in welk land ze ulèt. dan waar ze wèl is ge weest. een bezoek. „Drankjes en meer stoelen" verzoekt ze haar echtgenoot oezweert de fotograaf haar niet van opzij te portret teren „mijn profiel is ver schrikkelijk" gooit, wan neer de drankjes zijn gearri veerd, en passant mijn flesje tonic om. verontschuldigt zich daarvoor in een stort vloed van worden, brengt in het Spaans een toast uit „gezondheid, liefde, geld en da tijd om ervan te genieten" en vervolgt in dezelfde vaart de beschrijving van haar musical. De titel bevat een onver taalbare woordspeling. „Down in front" is dezelfde kreet, die wij slaken wanneer in een zaal of op een tribune iemand vóór je je het uit zicht beneemt: „zititèèèn". „Down in front" slaat echter ook op een laag décolleté en daarmee zijn we in de mode wereld beland, die het décor vormt voor de musical. Een redactrice van een modetijd schrift een z.g. „career- Eirl" heeft tot taak een internationaal modefestival in de open lucht te verzor gen. Als plaats van samen komst wordt een klein ko ninkrijkje, Belmodië. uitge zocht, waar het nooit regent, maar waar op de betreffende datum natuurlijk het water met bakken vol neerstroomt. De organisatrice richt daar om het oog op het paleis, bewoond door, natuurlijk, een vrijgezel. Deze prins sluit aan het slot van het verhaal het meisje in zijn armen. Maar daaraan gaan uiteraard tal van verwikke lingen, in muzikale vornl, vooraf. „Ik kan niet zingen", ver ontschuldigt Linda Roberts zich, maar niettemin zingt zij helemaal niet slecht, blade rend in haar manuscript, een aantal songs uit haar musical. Daarbij is het geestige „I can't stand tourists", vertolkt door de butler van het kas teel, dat regelmatig door va kantiegangers wordt bezocht „ik hoop dat ik voor die rol Stan Holloway te pakken kan krijgen" en de klacht van een groep toeristen, die alles kunnen kopen, maar al leen niet dat, waaraan ze het meest behoefte hebben: een paar nieuwe voeten. Haar man, directeur van het Wil- liamsburgh General Hospital, luistert aandachtig toe. „Het is de eerste keer dat ik ze hoor. Ik bemoei me niet met de zaken van mijn vrouw en zij doet dat ook niet met de mijne," De musical is Linda Ro berts' eerste, „afgezien van een musical die ik schreef toen ik nog op college was." Behalve „Down in front" de muziek is van Irving Mop per heeft ze vele liedjes geschreven. Ze levert boven dien regelmatig bijdragen aan Amerikaanse en Engelse bladen en houdt lezingen over de theaterwereld en over de positie van de vrouw. Hoe ze over de moderne „songs" denkt? „Ach, het ie allemaal „beat" tegenwoor dig," zegt ze, waarop de heer Schwarz een heel rustig man overigens prompt op zijn knieën be gint te drummen, en een paar yeah yeah-kreten ten beste geeft. Op haar reizen gaart ze veel souvenirs bijeen. Uit Pa rijs is een tasje afkomstig, dat ze ons met trots toont: het heeft de vorm van een accordeon, compleet met toetsen en knopjes. Aan haar arm draagt ze een heel oude armband. „Vroeger mochten dames geen geld meenemen. Om toch een fooi te kunnen geven aan bijvoorbeeld, de knecht die hen bij het afstijgen van hun paard hielp, droegen ze een armband, waarin een munt gestopt kon worden." Ze vraagt of we ln mode ge ïnteresseerd zijn. en op ons bevestigend antwoord troont ze ons mee naar haar garde robe. In Amerika is er op het moment een rage om oosterse sari's om te vormen tot cocktail- of avondjurkjes en Linda Roberts heeft ver scheidene van die oosters ge tinte kledingstukken in haar garderobe. Heel blij is ze met een witte mantel, gemaakt van raffia en gevoerd met zijde. Het adres van het echtpaar is het hotel Granada In New York. „Vroeger hadden we een huis met zeventien ka mers en een stoet personeel, maar ik was daar veel te lui voor", verklaart ze. „Boven dien beginnen dienstmeisjes bij ons hun werk om elf uur en als ik vóór die tijd een afspraak met Iemand had, was het nog niet opgeruimd." Vandaar dat de heer en me vrouw Schwarz hun Intrek namen in een appartement van drie kamers in Brooklyn. De heer Schwarz (chirurg) heeft zijn spreekkamer ln hetzelfde hotel. Als we afscheid nemen, mogen we niet vertrekken zonder eerst een presentje uit een grote papieren zak diept ze een lipstick op in ontvangst te nemen. Ze wil ook ons adres hebben, „om een kerstkaart te stu ren" en geeft ons haar kaartje, voor het geval we nog eens in New York ko men. „Kom dan bü ons lo geren".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19