Ö- 9 utven vissen in Parijs Stradivarius maakte 800 violen, waarvan er 1000 verkocht zijn Moderne wetenschap doorgrondt meest vernuftige imitaties VERKSER(D) IN TAIPEI Muitte; Toeval 2?> ME1 1965 PLUS HET opsporen van kunstwer ken die op het eerste gezicht echt lijken, maar dat bij na dere beschouwing niet blijken te zijn, is lang niet zo eenvoudig als men soms wel denkt. Het is wel degelijk een kunst op zich, waar uren en uren werk in gaat zitten. Als voorbeeld nemen wij een schil derij dat, naar gezegd werd, in de 15e eeuw gemaakt was door een Florentijns kunstenaar, en het por tret van een vrouw voorstelde. Het kunstwerk zou in het Museum van Schone Kunsten te Rome worden tentoongesteld. Hoe lang nog zullen vervalsers er, ondanks de vergevorderde on derzoekingen, in slagen hun du bieuze waar aan de man te bren gen? 't Grapje: „Stadivarius maak te tijdens zijn leven ongeveer j 800 violen, waarvan er meer dan 1.000 verkocht zijn," is nog altijd actueel. Tegenwoordig worden [vervalsingen meestal in teamver band gewrocht. Pseudo-schilders, beeldhouwers en zakenlui werken samen met technici om zo natuur getrouw mogelijke „oude kunst werken" te produceren. De weten schap gaat echter steeds een stap je verder, en het zal voor deze Me den een toer worden zich in de „kunst met een grote K" staande te houden. et Wordt te erg in Parijs. De duiven nemen steeds grotere aantallen bezit van de i ')etiuij>ar'Cen' P^nen en de plantsoenen, ze Sr en 9evels, vensters en trottoirs, kortom, ii^t Worden ingegrepen. De gemeentelijke «ta<2Voor de plantsoenen in de Franse hoofd- eelt nu de oorlog verklaard aan de duiven Kijge Tne^^l°de gevonden om ze uit de stad te bij^ie zelfs geen bezwaar heeft ontmoet i t Veren*9*n9 voor dierenbescherming. Hoe I bejj °egaat' 2*c u op de foto'sMen schiet met »ber Van een aantal harpoengeweren een net een kolonie duiven. De meeste reageren te laat op het gevaar en vormen een gemakke lijke prooi voor hun belagers. Eenmaal gevan gen worden de beestjes getransporteerd naar een plaats ver buiten de stad, ergens in de cam pagne, waar ze wederom in het bezit van de vrijheid worden gesteld. De actie verloopt tot dusver uitstekend. Men vangt ongeveer 600 dui ven per dag, en eenmaal is het record van 870 bereikt. En zoals gezegd, de dierenvrienden van Parijs en dat zijn er nogal wat hebben geen protest laten horen tegen de vogelvrij verklaring van het duivenvolk, v- *b. if-.'iib - ■;.-•■••• 'Siitilaag'mnu KUNST-vervaSsingen opsporen ook KUNST Bij aankomst deed de voorstelling de experts van het museum een beetje vreemd aan, zodat zij besloten een on derzoek naar de oorsprong in te stellen. Met haarfijne naalden haalden zij mon sters van de verflagen af om het ma teriaal nauwkeurig te kunnen bekijken. Het bleek al gauw, dat er plastic in verwerkt was. Om het onderzoek te ver volmaken werden de monsters blootge steld aan elektronische micro-stralen die onbarmhartig de verf analyseren. Ieder element straalt energie uit op zijn eigen golflengte. Door het meten van deze golflengten kunnen de des kundigen de grondstoffen onderscheiden waaruit de verf is opgebouwd. In het ge val van 't zg Florentijnse schilderij kwam vast te staan, dat er chromium en tita nium in de verf verwerkt was. Dat klop te niet erg, want titanium werd vóór 1916 nimmer gebruikt door kunstenaars en chromium zelfs niet vóór 1960! Een absoluut bewijs dus dat het 15e-eeuw- se kunststuk vals moest zijn. De proef met de elektronische micro-stra is slechts één van de vele methoden om valse kunstwerken te kunnen identifice ren. Met het verkopen van „Oude Mees ters" meestal voor astronomische be dragen, hebben zwendelaars het momen teel bijzonder druk. De markt voor antiek staat nu eenmaal onder hoge druk. Een oude Chinese vaas bijvoorbeeld die zo genaamd duizend jaar oud moet zijn en verkocht wordt voor laten wij zeggen 200.000.- wordt tegenwoordig doodrustig „even" gemaakt. Er komt een laagje van een of andere waardeloze rommel op die roest en verwering in een snel tempo bewerkstelligt, en ziedaar het .„eeuwenoude" kunstvoorwerp, gereed voor wat een gek er voor geeft Vroeger gingen de experts louter af op hun kennis om te beoordelen, of een schilderstuk of beeldhouwwerk echt was. De tijd leerde echter, dat deze we tenschap alléén tekort schoot. Een van de eerste testen die aan het onderzoek werden toegevoegd, was de toepassing van alcohol. Na verscheidene eeuwen verharde verfstoffen dermate, dat alco hol er geen vat meer op heeft. Nieuwer verfmateriaal is uiteraard v«el zachter en wanneer dit met alcohol in aanra king komt, lost het onmiddelijk op. De heren vervalsers, ook niet van gis teren, zijn dit trucje al gauw te lijf ge gaan door een dun laagje gelatine op de verf aan te brengen, alvorens de de finitieve vernis het geheel voltooide. Ge latine is immuun voor alcohol en dat leidde de experts in het begin om de tuin. Al spoedig werd het foefje achter ont dekt, zodat de vervalsers weer iets an ders moesten bedenken voor hun „oude" schilderijen. de V.S. opgestuurd. Een douane-inspec- t eur wilde onderweg even de zaak con troleren en verwijderde een gedeelte van het plastic omhulsel. Een gedeelte van de vernislaag kwam tegelijk mee met de verpakking. Een restaurateur van een museum in New York werd ontbo den om het geschilferde vernis weer in orde te brengen. De schade werd her steld, en het schilderij moest een nacht drogen. De volgende morgen echter was de nieuwe vernis vokomen verdwenen, waaruit men opmaakte dat er iets moest zijn dat de verse vernis afstootte. Che mische testen leverde geen aanwijzigin- gen op. Tenslotte kwam een analytisch laboratorium tot de ontdekking dat de beschermlaag een bepaald soort hars bevatte die zeer moeilijk te bespeuren is en absoluut onoplosbaar. 's Werelds meest succesvolle imitator is waarschijnlijk wel Han van Meegeren geweest, die zoals bekend diverse kunst werken van de 17e w kTder Jan Vermeer heeft vsrvpVt Oude munten werden over het alge meen geslagen. Vervalsingen hiervan kwamen aan het licht bij inspectie met hulp van 'n microscoop. Geduren de de Tweede Wereldoorlog werden de geldstukken gegoten. Vervalsers, die toen al gauw in de gaten kregen dat imi- tatiemunten, op deze manier gemaakt niet van de echte te onderscheiden wa ren bij microscopische onderzoekingen, kregen vrij spel en breidden hun duis tere bezigheden enorm uit. Bij de gego ten geldstukken ondergaat de vormge ving evenwel kleine veranderingen. Dit is duidelijk waar te nemen met behulp van een apparaat, genaamd de Laue- camera, dat door middel van X-stra- len de herkomst van de munt kan vast stellen. Deze X-stralen dringen door tot in het metaal. Deze methode heeft ook andere soorten vervalsingen verraden zoals een „oud-Egyptisch" beeldhouw werk, gemaakt uit Franse steen, en een schilderstuk uit een museum in Turijn, dat toegedacht was aan de 16e eeuwse Italiaanse schilder Raphael. Het bevat te verfstoffen, die pas lang na de dood van de maker werden uitgevonden. Een andere vervalsingsmethode kwam aan het licht door een toeval, toen een museum in Amerika enkele jaren geleden een Parijse Oude Meester aankocht. Het kunstwerk werd, verpakt in plastic, naar „Gaal u eens opzij, ik kan niets zien!" Wij denken wel eens dat ons verkeer chaotisch ls, maar vergeleken met de onontwarbare knopen waar de verkeers politie In de Formosa-hoofdstad Taipei dagelijks voor staat is het hier gewoon een paradijs. De oorzaak van de ver keersellende is hier gelegen in de tien duizend zogenaamde „pedicabs", kleine driewielige vehikels, die door de chauf feur worden voortgefietst. Zij leveren een zeer succesvolle strijd met de bijna 3000 taxi's in de stad om de klandizie van de Formosanen, voor namelijk door hun geringe tarief. Dat geringe tarief is er in de grond de oorzaak van dat er zoveel ongeluk- Zninig met de zen! We hebben een min of meer kwakkelende win ter achter de rug en ook het voorjaar heeft lange tijd op zich laten wachten. Drui pende neuzen en tranende ogen, griepjes en voorhoofds- holteontstekingcn hebben dan ook hoogtij gevierd, ai zijn we dan in ons land van de A-gricp gelukkig net nog verschoond gebleven. De al gemene verwachting mag dan ook zijn, dat als de zon ons straks nog wat gaat ver wennen, alle middelen zullen worden aangewend om er ten voile van te profiteren. Er zal daarom op zonnige zo merdagen door legioenen worden gezonnebaad, niet alleen omwille van de vita minen, maar vooral ook in de hoop dat het resultaat een mooie gebronsde huid zal zijn. Daarom zonnebaden we, sommigen vaak uren achter een, onbewogen, en soms zelfs slapend. En het is juist dit dat ten sterkste moet worden ontraden. Natuurlijk zijn de zonnestralen gezond voor lichaam en huid en zelfs een uitermate goede remedie tegen bepaalde huidaandoe ningen en infecties, maar dan moet er ook op de juiste wijze gebruik van worden gemaakt wil ons lichamelijk welzijn er bij gebaat zijn. Zo werden we aan het einde van 1963 wel even opge schrikt door een rapport van de Wereldgezondheidsorgani satie, waarin mensen met een blanke huid werd aan geraden de huid alleen aan felle zonneschijn bloot te stellen, wanneer ze door een of andere huidcrème wordt beschermd. Dit rapport, waaraan de beste specialisten hun medewerking hebben verleend, toont wel duidelijk aan, dat we met de zo vurig beminde zonnestralen voor zichtig moeten omspringen, al moeten we er natuurlijk geen angstpsychose van gaan maken. In de allereerste plaats: nooit uren achtereen dezelf de delen van het lichaam stilliggend aan de felle zon blootstellen. Alleen mensen die een zeer sterke huid heb ben, kunnen hier tegen en het zijn meestal die geluk kigen, die spoedig mooi en egaal bruin worden, omdat zij veel pigment hebben. Pigment is de kleurstof, die in de ogen. haren en huid voorkomt en het bruin wor den bevordert en waarmee als regel donkerharigen meer gezegend zijn dan men sen met een lichte of rose haarkleur. Het zijn dan ook meestal juist de laatsten, die over een tere en gevoelige huid beschikken, moeilijk bruin worden en zelfs na langdurig verblijf in de zon neschijn het alleen nog maar tot hel rood van de bekende kreeft hebben ge bracht. Vaak hebben deze mensen ook veel last van sproeten (opaphoopte pig ment in bepaalde delen van de huid), die zich dan vooral in de zomermaanden weer verdiepen. De meeste van deze mensen, hoe jammer dit ook voor hen is, moet ont raden worden hun huid lang durig aan felle zonnestraling bloot te stellen. Overigens is het schijnen van de zon geen voorwaarde om bruin te worden, ook bij bewolkte he mel dringen de ultra-violette stralen in de huid door, en deze zijn het juist, die de kleurverandering bewerk stelligen. Het verdient aanbeveling het dagelijkse zonnebad zo vroeg mogelijk in het jaar te beginnen met circa 10 minu ten. Dit twee dagen en de derde dag kan er 5 minuten bij. Geleidelijk aan kunnen we de duur van het zonne bad opvoeren tot bijvoor beeld een half uur. Langere tijd achtereen valt af te ra den. Het beste deel van de dag valt tussen 11 en 2 uur. Ongeveer 10 minuten vóór het zonnebad brengen we zonnebrandolie of -crème aan. Veel mensen wassen zich na het zonnebad af, maar beter nog is zich nog maals met crème of olie in te smeren. Wil iemand per se roodbruin worden, dan kan dit worden verkregen door de huid eerst met warm en daarna met koud water af te spoelen. Vervolgens goed afdrogen en de huid met een stukje 'komkommer inwrij ven. Nadat men het vocht van de komkommer heeft la ten Indrogen, kan het zonne bad genomen worden. Door de zonnewarmte verliest ons lichaam veel vocht. Door re gelmatig iets te drinken, vul len wij het ontstane tekort aan vocht weer aan. Drink nooit één keer overmatig veel om na het zonnebad bij voorbeeld de dorst te lessen en vermijd gekoelde dran ken daar dit té plotselinge afkoeling geeft. Beter is ge regeld bij kleine hoeveelhe den iets te drinken. Gloeien de thee zonder suiker maar met een schijfje citroen is nog altijd een uitstekend dorstlessend middel. Sommige mensen nemen na een zonnebad aan het wa ter een fikse duik in het verkoelende nat met de be doeling zich te verfrissen en de crème of olie van het li chaam te verwijderen. Het verdient echter aanbeveling eerst het lichaam geruime tijd ln de schaduw te laten afkoelen. En natuurlijk nooit direct vanuit het water in de brandende zon liggen. In derdaad is het heerlijk zo op te drogen, maar de gevolgen zijn vaak onprettig, 's Avonds of de volgende dag hangen de vellen er bij, om nog maar te zwijgen van de jeuk of pijn. We hebben al ge zegd. dat het lichaam door j de warmte van de zon veel vocht verliest, maar door het I overmatige transpireren ver dampen ook veel voor bet lichaam onontbeerlijke zou- ten. Door tijdens het zonne bad regelmatig wat te eten, kunnen wij dit verlies enigs zins compenseren. Bij de „pedicab"-standplaats verdoen twee wachtende chauffeurs hun tijd met een spelletje Che-sze. ken gebeuren door de pedicabs. De chauf feurs verdienen met een hele dag hard fietsen namelijk maar een gulden of vijf en daarom storten ze zich roekeloos in het verkeer. Hoe sneller de passagier af geleverd is, des te eerder kan een nieuw vrachtje worden opgepikt en des te ho ger is hun verdienste. Dit jaar zijn er al meer dan, duizend ongevallen gebeurd in Taipei, waarbij 45 mensen het leven verloren en duizend gewond werden. Het roekeloze rijden van de „pedicabs" is naar de mening van de politie de grootste oorzaak. Veel van deze beroepsfietsers hebben geen huis, ze slapen eenvoudig onder de kap van hun voertuig. Met him schamele inkomen kunnen ze zich juist in leven houden en zo af en toe wat kleren ko pen. De regering heeft ol 500 gulden ge boden voor elke „pedicab" die ingeleverd wordt, maar dat genereuze aanbod heeft weinig uitgehaald. Er zijn wel geval len bekend van mensen die hun pedi cab tegen de vijfhonderd regerings guldens inruilden en prompt een nieuwe gingen kopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21