abstracte kostuums house of enqland Visserij heeft behoefte aan twee oefenschepen V oetganger op rijksweg aangereden JULIUS CAESAR DP LAVIGERIE F Veel rond vis en makreel in maart op de visafslagen Lichtmast en verkeersbord sneuvelden een medewerker(ster) wandelnylons doet U met de PINKSTERDAGEN? Mr U4 3.70 2.75 2.30 2.30 1.90 1.90 3.50 1.25 99 Rapporten blijven lang hangen voor zij de minister bereiken „Diesel-Holland" gaat bouwen aan Cornwallstraat Wj Aanbod van platvis was normaal Zeevis Wedstrijden machineschrijven alléén dinsdag en woensdag per 3 paar Felisenum heeft 189 MMS 141 leerlingen PINKSTERBRODEN: PINKSTERTAARTEN: MAANDAG 31 MEI 1965 PAGINA 7 house of England heeft (bijna) t. Studenten van liet Laviqevie-col- lege te Driehuis hebben voor ouders en familieleden de jaar lijkse toneeluitvoering gegeven. Drie avonden was de aula van het college geheel bezet met belang stellenden. Opgevoerd werd Ju lius Caesarvan William Shake speare. Het werden vlotte voorstel lingen, waarvan de leerlingen zelf kennelijk nog het meest genoten. De foto geeft een spelmoment weer uit het boeiende stuk. met of zonder naad Voor U gaat schakelen, schilderen, kuieren, luieren éérst winkelen - pal voor Uw deur bij Vermaat's rijdende winkels of - vlak bij Uw deur bij een van Vermaat's welvoorziene filialen Voortreffelijke Heerlijke roomboter spijs spijs zonder spijs rozijnen Abrikozentaart Slagroomtaart PINKSTER- crèmefaart Voor onderweg 5 Abrikozenbroodjes 90 8 Roomboter- amandelkoeken (Advertentie) In grammen uitgedrukt hebben onze lichtgewicht kostuums vrijwel niets te betekenen: het zwaartepunt ligt geheel op dessin, distinctie en kwaliteit. Komt U eens kijken hoe goed gekleed U op warme dagen er bij kunt lopen. En wij bieden U al zo'n - bijna abstract kostuum vanaf 169.50 0 j'MTJIDEN, 31 mei Het visserij- éiheeft behoefte aan tenminste <la oe*enschip voor het maken van ten' -ten en ®®n v'oor meerdaagse rei- yfr' Dit laatste schip zal cok kunnen Ofden benut voor de opleiding van Vagant-stuurlieden voor de zeevis- ®art. Dit zijn de conclusies van een A?ec'e commissiej die z.ich heeft bezig «"houden met de praktische opleiding oor v'sserijscholen. De commissie geeft de eisen aan, waaraan de schepen "'"eten voldoen, terwijl bovendien voor enen worden gedaan inzake de wijze, b'harop tot het geven van bouwopdrach- voor de schepen zal moeten wor- ei gekomen en omtrent de exploitatie- v°tm. Deze nieuwe commissie werd door. B. fb W. van Den Haag in het leven ge spen, toen eenmaal w as besloten eerst proef te nemen met een omgebouw- "ude logger, tegen welke proef het f.Aeentebestuur van Velsen zich steeds o. heeft verzet. Al in april 1960 ging de 5 hieenteraad van Velsen accoord met he Sehj conclusies van een commissie oefen- don»P Scheveningen, Katwijk en IJmui- b?P> tot aanschaffing van een nieuw Jfenschip ten behoeve van het onder- se aan de visserijscholen van Scheve- ngen, Katwijk en IJmuiden. j^Het rapport van de commissie is de t.'bister van Onderwijs, Kunsten en We rt "schappen eerst op 1 augustus 1961 jO°r b. en W. van 's-Gravenhage ter i- bbisneming aangeboden en pas op 29 «riuari 1962 werd het in de gemeente- van Den Haag behandeld en onder- breven. Hoewel ook het bestuur van jU.Vlsserijschool te Katwijk aan Zee met sj. Ckpport instemde, werden toch geen s.7PPen ondernomen om tot het aan- horn^en Van 6en n'euw ocfenschip te Eind 1960 had zich nl. een nieuwe ontwikkeling afgetekend. In reders- kring werd het plan geopperd eerst ®rvaring te gaan opdoen met een oude W>or dit doel omgebouwde logger. De ?CH 14 kon hiertoe worden aange kocht. B. en W. van Den Haag stel- bcn zich hier achter en ook de staats ecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stond welwillend te genover dit plan, zodat de gemeen- ^eraad van Den Haag besloot tot aan- s°naffing en inrichting van een der gelijk schip. v en W. van Velsen hebben zich da? .et- begin af hiertegen verzet, om- 0.f ZÜ, de opvatting van de commissie j. 'enschip delende, meenden, dat di- een nieuw oefenschip diende te wor- n aangeschaft. Bovendien vreesden zi) verontrust door de trage gang van za ken bij de aanbieding van het rapport, hiervan een verdere vertraging bij het verwezenlijken van de conclusie van de commissie. De verdere ontwikkeling heeft aangetoond, dat onze zienswijze juist was, aldus B. en W. van Velsen. Uit een brief van mei 1962 blijkt nl, dat de minister instemde met het voor nemen om gedurende een periode van vier jaren aan de visserijschool te Sche veningen een proef te nemen met het inlassen van een praktijktjjd aan boord van de SCH 14. De bewindsman gaf voorts te kennen dat de resultaten van deze proefneming dienden te worden af gewacht, alvorens te kunnen beoordelen in hoeverre dit experiment, mede gelet op de onderwijsresultaten, geslaagd zou kunnen worden geacht. In het bevesti gende geval zou t.z.t. kunnen worden overwogen of, op grond van de opge dane ervaringen, de aanbevelingen van de commissie oefenschip onverkort zou den kunnen worden aanvaard dan wel mogelijk een andere oplossing de voor keur zou verdienen. De slotconclusie van de minister was, dat het hem in dit experimentele stadium niet mogelijk was om over de aanschaffing van een nieuw oefenschip voor een aantal visserijscho len gezamenlijk, een uitspraak te doen. Naar aanleiding hiervan besloten B en W. van Den Haag een nieuwe com missie in te stellen, die de ervarin gen met het tijdelijke oefenschip zou vergelijken, met de conclusies van het rapport. Met handhaving van hun bezwaren tegen de gang van zaken heeft Velsen zich, in het belang van de visserij en het onderwijs, desge vraagd bereid verklaard in de nieuwe commissie zitting te nemen. Hierin werd Velsen vertegenwoordigd door de wethouder voor onderwijszaken, de heer H. de Boer, en de oud-directeur van de gemeentelijke school voor vis serij en scheepvaart, de heer P. J. Verwayen. De eerste vergadering van de nieuwe commissie werd gehouden op 8 oktober 1963. In juni 1964 heeft zij haar rap port opgesteld, dat op 5 augustus van dat jaar werd aangeboden aan B. en W. van Den Haag. Eerst op 19 maart 1965 is het rapport aan de minister aangeboden. B en W. van Velsen, die het eveneens pas op die datum ontvin gen, kunnen zich met de conclusies van het rapport., zoals in de aanhef ver meld, volledig verenigen. Zij stellen de gemeenteraad voor het rapport te aan vaarden en hun te machtigen al het mogelijke te verrichten,dat er toe kan bijdragen, dat op de kortst mogelijke termijn het beoogde doel wordt bereikt. IJMUIDEN, 31 mei De N.V. Haar lemse Machinefabriek en Handelmaat schappij Diesel-Holland wil een fa briekshal zetten aan de Cornwallstraat te IJmuiden. Daartoe is aan de ge meente Velsen een terrein van 1100 m2 te koop gevraagd. In het uitbreidings plan is deze grond bestemd voor in richtingen ten behoeve van handel en nijverheid. B. en W. hebben dan ook geen bezwaar en stellen de gemeente raad voor tot verkoop te besluiten. De prjjs van deze grond bedraagt 30,- per m2. BEVERWIJK, 31 mei Op Rijks weg 9 ter hoogte van de St. Aagten- dijk werd de 14-jarige Poolse scholier J. W nu woonachtig in Beverwijk, met een fiets in de hand door een personen auto aangereden, toen hij aldaar de weg overstak. Beide wielen van de fiets werden totaal verbogen doch de jonge man kon na een bezoek aan het Rode Kruisziekenhuis, waar zijn schaafwon den verzorgd werden, weer huiswaarts keren. IJMUIDEN, 31 mei Het produkt- schap voor vis en visprodukten consta teert in het maandoverzicht over maart, dat de aanvoer van rondvis en makreel groot was, terwijl het aambod van plat vis een normaal beeld vertoonde. De neersomstandigheden naren in de eerste helft van de maand gunstig voor de uitoefening van de visserij, maar in de tweede helft moest de visserij enige dagen worden onderbroken. De harjng- spanvisserij werd in maart beëindigd. Voor consumptiegarnalen werden op de afslagen hoge prijzen betaald. De aanvoer van gezouten haring was gering. Deze bedroeg 2.327 kantjes, waarvoor gemiddeld 40,89 werd be taald. Het aanbod bestond uit ijle en volle steurharing. De export van ge zouten haring bedroeg 1.848 ton voor een waarde van 1,6 miljoen tegen 1.529 ton voor 1,1 miljoen in maart 1964. Afnemers waren onder andere België (775 ton), West-Duitsland (623 ton), Frankrijk (125 ton), Noorwegen (60 ton) en Israël (198 ton). In het eer ste kwartaal bereikte de export van ge zouten haring het totaal van 8.248 ton voor een waarde van 6,6 miljoen tegen tijdvak van 1964. Voor verse haring werden op de af slagen in maart hoge prijzen betaald, gemiddeld 0,38 per kg. bij een aanbod van 2.776 ton. Ongeveer een derde deel van de haringaanvoer werd verzorgd door de spanvissers. Aan de haring- spanvisserij namen in het begin van de maand ongeveer 100 schepen deel. Ge leidelijk aan werd deze visserij beëin digd. De export van verse haring be droeg 1.965 ton voor een waarde van 875.000., tegen 1.428 ton voor 580.000. in maart 1964. Afnemers waren o.m. België (660 ton), West-Duitsland (623 ton) en Frankrijk (608 ton). In het eer ste kwartaal ontwikkelde de export van verse en bevroren haring zich gunstig. Uitgevoerd werd 7.530 ton voor een waarde van 3,8 miljoen tegen 4.591 ton voor 2,0 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1964. In maart was er veel rondvis en ma kreel aan de markt, welke in het alge meen slechts tegen matige prijzen kon worden afgezet. De aanvoer van rond vis bedroeg 6.473 ton, waarvoor op de afslagen gemiddeld 0,42 per kg. werd betaald, tegen 4.807 ton voor een gemid delde prijs van 0,49 in februari. Een belangrijke stijging in het aanbod dus. De aanvoer van platvis bereikte het to taal van 3.156 ton, gemiddelde prijs 1,48 per kg., tegen 3.288 ton, gemiddel de prijs 1,04 per kg. Hier is dus een belangrijke prijsstijging. Makreel werd, evenals in februari, in grote hoeveelheden aangevoerd. In to taal was er 2.796 ton aan de markt, waarvan 2.164 ton werd verkocht voor menselijke consumptie tegen een gemid delde prijs van 0,26 per kg. Daarnaast bereikte 530 tori makreel de minimum- verkoopprijs van 0,23 per kg. niet en werd afgevoerd voor veevoeder doeleinden. Dit was eveneens het geval met 102 ton makreel, welke werd afge keurd of niet-marktwaardig was. Bijna 400 ton makreel werd geëxporteerd. In kwantitatief opzicht was schelvis in maart met een totaal van 2.504 ton de belangrijkste zeevissoort. In IJmui den werd bijna 590 ton afgevoerd voor veevoederdoeleinden, waarvan 576 ton wegens het niet behalen van de mi nimumverkoopprijzen. In Schevenin gen kon van het totale aanbod van 612 ton slechts 300 ton voor menselijke consumptie worden geplaatst. De uit voer van schelvis bedroeg 215 ton. De aanvoer van kabeljauw bereikte met een totaal van 1.680 ton nagenoeg hetzelfde niveau als in februari. Voor deze vissoort werden, ondanks het gro te aanbod, op de afslagen meer bevre digende prijzen gemaakt dan voor schelvis het geval was. In totaal werd 33 ton kabeljauw verwezen naar de vis- meelindustrie. Omgerekend tot vers ge wicht werd 1.241 ton kabeljauw geëx porteerd, terwijl de import 1.516 ton be droeg. De aanvoer van koolvis, groot 1.215 ton, werd nagenoeg volledig ge ëxporteerd. De grote buitenlandse vraag naar schol hield in maart aan. Van de aan voer, groot 2.356 ton, werd 1.298 tor ge ëxporteerd. De gemiddelde prijzen op de afslagen van de diverse soorten schol, vertoonden slechts betrekkelijk geringe verschillen. Het gemiddelde kwam op 0,53 per kg. Vergeleken met februari steeg de aan voer van tong aanzienlijk, n.l. van 262 ton, gemiddelde prijs 6,53 per kg., tot 435 ton, gemiddelde prijs 6,67 per kg. De export van tong bedroeg 324 ton. Het aantal schepen, dat in maart de garnalenvisserij uitoe fende, nam toe tot 215 stuks. Zowel voor binnenlandse garnalen als voor exportgarnalen werden hogere prijzen gemaakt dan in februari. De totale aanvoer van consumptiegarnalen be droeg 444 ton bjj een gemiddelde prijs van 3,64 per kg. Slechts 123 kg. be haalde de mmimumverkoopprijzen niet. In maart werd 1.572 ton verse en be vroren zeevis geïmporteerd voor een waarde van 2,3 miljoen tegen 1.668 ton voor 2,4 miljoen in de overeen komstige maand van 1964. Leveranciers waren onder meer België (90 ton), Frankrijk (345 ton), West-Duitsland (753 ton), Noorwegen (94 ton) en Zwe den (161 ton). Door de eigen ruime aan voeren was de import van zeevis in het eerste kwartaal van 1965 niet groot, n.l. 4.042 ton voor een waarde van 6,5 mil joen. In het overeenkomstige tijdvak van 1964 waren de importtotalen res- prectievelijk 5.464 ton en 7,2 miljoen. De export van verse en bevroren zee vis bedroeg in maart 5.108 ton voor een waarde van 7,3 miljoen tegen 3.251 ton voor 6,3 miljoen in maart 1964. Afne mers waren o.a. België (973 ton), West- Duitsland (2.065 ton). Frankrijk (1.115 ton), ITtalië (189 ton), Groot-Brittannnië (315 ton), Zwitserland (77 ton) en de U.S.A. (61 ton). In de eerste drie maan den van 1965 ontwikkelde zich de export van zeevis gunstig. Uitgevoerd werd na melijk 13.784 ton voor een waarde van 18,9 miljoen. In het eerste kwartaal van 1964 waren deze totalen respectie velijk 8.455 ton en 16,6 miljoen. WOR MER VEER, 31 mei In de Nieuwe Sociëteit zijn zaterdag onder auspiciën van Boot's Rijdende Type- school N.V. alhier wedstrijden in ma- ehineschrijven gehouden, waaraan 33 scholieren o.a. uit Wormerveer, Bever wijk, IJmuiden, Zeist, Wieringerwerf, Noordscharwoude, Zeist, Aalsmeer Zaandam, Schagen, Middenmeer. Noor scharwoude en Monnickendam deelna men. De deelnemers zjjn aangewezen na gehouden selectiewedstrijden, waaraan ongeveer 1500 leerlingen van ongeveer 75 scholen in de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht deelnamen. De ze deelnemende leerlingen vormden de top van het aantal gevorderde leerlin gen van Boot's Rijdende Typeschool. Opzet was de toepassing van het tien- vingerssysteem blindschrijven. De lei ding berustte bij de leraar de heer L. Huijpen. Na afloop bleken de resultaten voor wat de tien besten betreft als volgt 1. Emmy Jongert Monnickendam 270 (netto aanslagen per minuut) (1st. prijs een Triumph-Tippa koffer schrijfmachi ne; 2. Josien Back 258 Beverwijk (2e pr. ter waarde van 50)3. Martina Willig Monnickendam 254 pt. (derde prijs ter waarde van ƒ25; 4. Fred Huig Beverwijk 252 pt; 5. Lex Bjjmolt Zeist 249 pt.; 6. Ton Overmeer Zaandam 242 pt.; 8. Joke v. Veen Noord-Scharwoude 228 pt.9. Annemarie v. Doorn Wor merveer 225 pt.; 10. Ineke Diepenhorst Zeist 220 pt. Alle deelnemers (sters) ontvangen nog een certificaat waaruit de prestatie blijkt. De school van de winnares de Chr. ULO-school in Monni ckendam, ontvangt een wisselbeker. BEVERWIJK, 31 mei Een ver keersbord sneuvelde zaterdagavond, toen op de hoek van de Kloosterstraat en Kees Delfsweg een truck met op legger door een bestelauto in het nauw werd gedreven. De bestuurder van de truck, de dertigjarige A. F. v. E. uit Velsen, die kennelijk onder invloed van alcoholica verkeerde, werd ondanks zijn verzet naar het politiebureau ge bracht om er een bloedproef te onder gaan. Zijn rijbewijs werd ingehouden. Een ander gemeentelijk bezit werd in het afgelopen weekeinde door een ongeluk grondig vernield. Dit keer was het een lichtmast aan de Alkmaarse- weg, die na botsing met de zijkant van een personenauto als een luciferhoutje werd omgebogen. De bestuurder, de 36- jarige Duitser H. F. G. A. M. bleek eveneens onder invloed van alcohol te verkeren, doch kon daarbij zelfs geen rijbewijs tonen. Zijn wagen werd totaal vermeld. VELSEN, 31 mei Uit het jaar- vex-slag van de gemeentelijke middel bare school voor meisjes blijkt, dat de lessen op 31 december 1964 werden ge volgd door totaal 141 leerlingen, van wie 102 uit de gemeente Velsen en 39 uit de omgeving. Zoals bekend zal de M.M.S., die begin vorig jaar het tij delijk schoolgebouw aan de Tolsduiner- laan betrok, met ingang van het school jaar 1966-1967 opgaan in de HAVO-af- deling van de dan gemeentelijke HBS aan de Briniostraat. Met de bestaande meisjesklassen zal op de oude voet worden doorgewerkt, maar dit onder wijs draagt dan wei een aflopend ka rakter. Het gemeentelijk gymnasium Felise num telt op het eind van vorig jaar 189 leerlingen, van wie 41 buiten Velsen woonachtig zijn. Verleden jaar namen 31 leerlingen aan het eindexamen deel, van wie slechts twee behoefden te wor den afgewezen. Bij de administratie van een advertentie afdeling van een groot landelijk dagblad te Amsterdam is plaats voor Prettige sfeer. Goede sociale voorzieningen. Met gemaakte vakantie afspraken wordt na- tuuriijk rekening gehouden. Eventuele reiskosten worden vergoed. Brieven onder no. 49060, aan het bureau van dit blad. Wanneer u prijs stelt op een altijd-goede kwaliteit in kousen (óók bij lage prijzen) - dan vindt u zekerheid bij Gerzon. Zoals met deze uitstekende wandelnylons: 30 denier dus fijn- maar-sterk, met echte ladderstop en prima pasvorm - grote maten extra lang. U kiest uit naadloos en met naad, slechts 2 dagen: Haarlem tel. 11955 6 Zandringen Dit zijn slechts enkele tractaties uit Ver maat's uitgebreide Pinkster - programma, dat U gaarne verstrekt wordt door de ver koopsters of verkopers van Vermaat. Vraag er dus naar zo gauw U de V van Vermaat in het vizier krijgt. Het is het begin van een paar onbezorg de, ongekend plezierige Pinksterdagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7