Burgemeester: Niets bekend Wethouder misbruik van maakt positie Reclame H Els van Rooden de bruidl Hotel-paleis Zandvoorts Waterballet ter opening van Bouwe- Palace aan kust Mijnramp in Japan eist 236 doden Miele er is geen betere MILITAIR VERTOON IN MADURODAM \s Vijf gewonden bij auto-ongeluk en antwoord Pereboom Eerste mis Seringen Snurken Ziekmelding Zomertijd Huur Verdronken man geïdentificeerd Lasser gedood door gasbuis WOENSDAG 2 JUNI 1965 PAGINA 7 mÈÊÊÊËË utrecht, i et stond in de krant. Het stond in iedere krant. En ik dacht dat iedereen toch Wel wist.Maar waarom heb ben ze er dan zoveel geschreven en gesprokenwoorden aan ge wijd? Reclame, stond er, recla me is niet gericht op góede voe ding! Op doelmatige voeding. Nee. Wisten we dat niet? Ik heb vroeger ook wel eens gedacht. Lang geleden. Ik dacht toen dat de helft van ons land (en van elk ander land) bevolkt Werd door uiterst edele en zich opofferende mensen. Mensen die er ieder jaar weer duizenden gul dens voor over hadden, om de arme onwetende kopers en eters te vertellen wat nu eigenlijk het allerbeste voor hen was. En dat vond ik héél aardig. Dat ze alle maal zulke ontzettend, ongeloof lijk goede dingen maakten en dat ze dat ons lieten weten. Ik vond ze net zo aardig als Sinterklaas, of het kerstmanne tje, waar ik even heilig in ge loofde. Maar ik werd ouder. Ik ging knikkeren. Ik ontdekte dat het vaak méér om de knikkers ging dan om het spel. Ik hoorde dat reclame geen duizenden maar miljoenen kost. En die miljoe nen knikkers.En mijn ge loof in de fabrikanten zakte. Hoe wel, niet zo peilsnel als dat in Sinterklaas. Ach, ze jokken een klein beet je, dacht ik. Ze durven niet te zeggen dat ze rommel maken. Dat kunnen ze niet. Om het uit gelachen worden niet en om de centen. Maar.het zijn ook niet altijd de fabrieken, het zijn de reclame bureaus die de reclame maken. En die, néèè, die jokken niet. In mijn verbeelding zag ik een tekstschrijver die een adverten tietekst voor hagelslag moest maken. „Ja, hoor eens," zei hij tegen de fabrikant,- „laat maar drie kilo hier en als hij werkelijk zo goed en zo lekker is als u zegt, goed, dan zal ik dat schrijven, maar anders krijgt u het hele zaakje terug!" Dagenlang zat hij dan achter zijn bureau en likte. Hij ging uit en likte hagelslag. Hij tracteerde iedereen op hagelslag en vroeg: >Jloe vind je deze? Eerlijk zeg gen!" Na een paar dagen lagen hij en zijn gezin doodziek en misse lijk in bed. Maar hij wist het! Déze hagelslag! Dit merk. Zo gauw hij nog wat witjes op de been was, wierp hij zich op het papier en schreef een gloed volle en overtuigende tekst. ,JDit is de béste hagelslag. Ik vond het een móói vak. Tekstschrijver. Ik wist er geen klap van. Ik had nog vertrouwen. Ik had nog idealen. Dat vertrouwen heb ik nu nog. Maar niet meer in die tekst schrijver, meer in mijn eigen oor deel. Want ook ik heb één keer voor een reclamebureau.Het moest een tekst zijn over siga- ren! En die rook ik niet. En ik zat zwetend op mijn potlood te kauwen. Woorden, zinnen te be denken en dan kwam er weer ecn klein stemmetje: „Wie weet Win het wel rotsigaren, mis schien stinken ze. Wat weet jij Wtarvan?" De tekst is nooit goed gekeurd. Mijn tekst niet. Andere teksten rf6!' En nu hébben ze het ont dekt. Reclame is niet gericht op goede voeding! Maar dat ze is wél! Alle recla me is gericht op uitstekende voeding. Op voeding, gezondheid, meistand van de fabrikanten! Nadat staatssecretaris Bakker het nieuwe hotel had geopend, doken enkele meisjes het luxueuze zwembad in om een waterballet uit te voeren. Feestelijk versierd met boeketten bloemen was het huis aan de Bos boom Toussaintlaan in Heemstede, waaruit gistermorgen de actrice Els van Rooden en televisieregis seur Paul Pouwels stapten op weg naar een zonnige bruiloft. De bruid droeg een eenvoudige korte wit-wollen japon, in het opgesto ken haar staken grote witte en roze bloemen. Even later, na de plechtigheid in het Heemsteedse raadhuis wachtte het bruidspaar wél een heel bijzondere felicitatie. Een kleuterklas die op de ochtend wandeling het raadhuis passeerde bleef staan om naar het paar te kijken en onder aansporing van de juffrouw een levendig en aller minst geënsceneerdlang zal ze leven! te zingen. Maria de Jong, dochter van de minister van defensie, heeft gis teren in Madurodam een défilé gadegeslagen van enkele moder ne verkenningseenheden van de Huzaren van Boreel cavalerie). Brigade-generaal J. R. Schoen maker vergezelde haar. Dé tanks en jeeps defileerden op het exercitieterrein van de George Madurokazeme alles in de bekende Madurodam-ver- houdingen van 1 25. Zélfs het trompetterscorps van de cavale rie was in -diezelfde verhouding present. 40 Loenenaren klagen gemeentebestuur aan x juni Veertig inwo- rs var Loenen aan de Vecht hebben j*rs var Loenen aan ae een getlePuteerde staten van Utrecht het ernstige aanklacht ingediend tegen gen ?emeentebestuur en met name te- de wethouder-locoburgemeester, de t^.er U- van den Berg, en de gemeen- wseeretaris de heer R. W. T. Ver schuur. Ueze hebben zich, volgens de on dertekenaars van het request, een ge- dragstaktiek aangemeten die hen de grenzen van de wet en van goed al- Semeei bestuur herhaaldelijk heeft doen overschrijden. In de brief aan gedeputeerde staten wordt onder theer gesproken over „de'oumement de pouvoir" en intimidatie. Er wordt verzocht om een onderzoek. De Loenenaren verwijten de wethou der onder meer misbruik van zijn posi tie ten eigen bate. Het heeft de gehele gemeenschap van Loenen bijzonder erhaasd, aldus de brief dat wethouder Van den Berg vergunning heeft gekre gen voor het bouwen van een modern huis op de Vechtoever, waar al sinds vele jaren niet meer nieuw mag wor den gebouwd. Bovendien zou voor het realiseren van de bouwplannen van de wethouder een niet onaanzienlijk stuk water zijn gedempt en een begroeid eilandje ver nietigd. Gemeentesecretaris Verschuur zou in een huis van de gemeente wonen waarvan de door de huuradviescom missie vastgestelde huur niet meer is herzien nadat op gemeentekosten voor ongeveer 20.000 gulden aan de woning is verbouwd. Er zijn twaalf voorbeelden aan het request toegevoegd, gevallen van men sen die Loenen willen verlaten maar geen redelijke prijs kunnen krijgen voor hun woonark omdat de eventuele nieuwe eigenaars geen ligvergunning kunnen krijgen. In de aanklacht wordt voorts gezegd, dat de wethouder tegen woningwetprijs twee. percelen woningbouwgrond heeft aangeboden aan een particulier, buiten medeweten van de gemeenteraad. Een der andere grieven is, dat de wethouder in verschillende gevallen fa milieleden zou hebben bevoordeeld. Het gemeentebestuur zou zich niet al tijd aan afspraken houden, persoonlijk gebrachte verzoekschriften niet hebben ontvangen, gedane toezeggingen botweg ontkennen e.d. Het is ons vanmorgen niet gelukt enig commentaar te krijgen van de burge meester of enige andere gemeentelijke autoriteit ii. Loenen. Het heette daar dat men er (het liep tegen twaalf) nog niei op de hoogte was van de aard der aanklacht. Gisteravond heeft het gemeentebe stuur van Loenen in een communique gereageerd op de aanklacht. Het noemt de klacht volkomen ongegrond en in strijd met de feiten. „De gemeente streeft in overeenstemming met de richtlijnen van de provincie naar ver mindering van het aantal woonschepen. Hiertoe zal meestentijds aan een nieu we eigenaar van een woonschip geen ligplaatsvergunning meer worden gege ven. Bjj de beslissing hieromtrent tracht het gemeentebestuur een zo rechtvaar dig mogelijk beleid te voeren," aldus het communiqué van B. en W. Over het huis van wethouder Van den Berg wordt gezegd dat dit in 1962 is gebouwd. Alle vergunningen zijn ver leend in de periode, voordat de heer Van den Berg tot wethouder van Loe nen werd benoemd. „De stelling over het woonhuis van de gemeentesecreta ris is tendentieus gesteld," zeggen B. en W. „De secretaris woont in een door de gemeente gekochte boerderij. De totale kosten van de verbouw van de woning met bedrijfsruimte zijn 11.000 gulden geweest derhalve onge veer de helft van het bedrag, dat door de adressanten voor de kosten van ver bouwing van het huis alleen wordt ge steld. De huurprijs voor het woongedeel te is door de raad vastgesteld Nor male huurverhoging moet worden be taald." Een ongemotiveerde klacht te gen wethouder Van den Berg als zou hij familieleden hebben bevoordeeld, wordt door het college van Burgemees ter en Wethouders met verontwaardi ging afgewezen. De burgemeester deelt nog mede, dat noch de wethouder noch de secre taris zich aan een overschrijding van wettelijke grenzen of de grenzen van goed fatsoen in hun ambtsperiode heeft schuldig gemaakt, terwijl hem geen fei ten bekend zijn, die op een dergelijke houding in het verleden wijzen. DRIEBERGEN, 2 juni Op de rijksweg tussen Utrecht en Arnhem is hier vanmorgen vroeg een auto met drie inzittenden in botsing gekomen met een Duitse vrachtwagen. Daarbij werden drie jonge mensen, één uit Wassenaar en twee uit Leiden ernstig gewond. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis in Zeist. De auto, waarmee het drietal terug keerde van een buitenlandse vakantie reis, sloeg over de kop en werd totaal vernield. De inzittenden werden door voorbijgangers uit de totaal vernielde wagen gehaald. Twee Duitse automo bilisten, die bij de verongelukte auto stonden, werden even later aangereden door een passerende auto. Ook zij werden, voor nader onderzoek, naar het ziekenhuis in Zeist vervoerd. SCHIEDAM De 49-jarige mevrouw H. Jongebreur is gistermiddag in de Nieuwe Maasstraat door een vrachtau to overreden. Zjj overleed ter plaatse. Mevrouw Jongebreur fietste en werd door de vrachtauto ingehaald. Zij raak te onder de achterwielen. Het ongeluk gebeurdf vlak bjj haar huis. EINDHOVEN De 71-jarige gehuw de bromfietser L. van Vleut uit deze gemeente is gisteravond op een kruising van de Kronehoefstraat in botsing met een personenauto gekomen. De man werd zwaar gewond. Ruim een uur la ter overleed hjj in het binnenziekenhuis. ZANDVOORT, 2 juni Zandvoort verkeerde gisteren in feeststemming bij gelegenheid van de officiële opening van het zeventig meter hoge en negen tien verdiepingen tellende Bouwes Pa lace, dat de eer toekomt het grootste kust-hotel te zijn van West-Europa. Om dat ook de combinatie van appartemen tenhotel met een normale hotel-exploi tatie (honderd appartementen en acht enveertig hotelkamers voor zeshonderd gasten) in een dergelijke omvang in Europa niet voorkomt, was het voor Zandvoort dus wel een dag van inter nationale betekenis. ,,U bent een vakman van allure", zei de staatssecretaris van Economische Zaken drs. J. A. Bakker in zijn ope ningstoespraak tot de van geluk stra lende hotel-eigenaar Niek Bouwes, die het als 18-jarige jongen reeds klaar speelde in zijn geboorteplaats Edam een strandbad te exploiteren en nu met het klaarkomen van zijn „Palace" een lang gekoesterde droom in vervulling zag gaan. Het markante bouwwerk aan de kop van de Zeestraat, waarvan de kosten acht miljoen gulden hebben be dragen en dat volgens een ontwerp van de architecten Jan Wils, M. Meyssen en W. van Oostrum in twee jaar tjjds door het N.V. Aannemingsbedrijf W. Thunis- sen uit de grond werd gestampt, mag met betrekking op het Zandvoortse we- deropbouwplan een winstpunt van niet geringe betekenis worden genoemd. Alvorens staatssecretaris Bakker de opening van Bouwes Palace verrichtte, gaf Zandvoorts burgemeester mr. H. M. van Fenema uiting aan zijn bewon dering voor hetgeen met de bouw van het nieuwe hotel in zijn gemeente tot stand was gebracht. „Met een derge lijk stout plan hebt u veel risico's dur ven nemen, maar juist daardoor hebt u getoond over voortreffelijke eigenschap pen als moed, volharding en wilskracht te beschikken", sprak hij tot de heer Bouwes. In het vervolg van zijn toe spraak wees mr. Van Fenema op de toekomstige ontwikkeling van het Neder landse kustgebied, waarvan de tellin gen in 1959 uitwezen, dat de stranden op een drukke zomerse dag door 750.000 badgasten werden bevolkt. „Binnen de vijftien jaar zal dit getal verdubbeld zijn en daarom is het zaak dat het Rijk, de Provincie en de gemeenten bij de realisering van het recreatie-schema van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, elkaar in nauwe samenwerking zullen vinden. Dat bij de uitbreiding van het wegennet ook met de schaal- vergroting aan de kust rekening zal moe- ten worden gehouden, noemde burgemees ter Van Fenema een zaak van het al lergrootste belang. De talrijke genodigden, onder wie zich ook de burgemeesters van de Zuid-Kennemerlandse gemeenten bevon den, kregen daarna van staatssecre taris Bakker te horen, dat hij 't met het betoog van burgemeester Van Fe nema volkomen eens was. „De ontwik keling van het kustgebied tendeert naar een verdubbeling van het huidige bezoek, waarvoor bijzondere voorzie ningen zullen moeten worden getrof fen," aldus drs. Bakker. Na een luide slag op de gong dook even later een viertal meisjes van de Amsterdamse zwemvereniging „Admi raal de Ruyter" in het zwembad, dat onmiddellijk daarop het toneel vormde van een attractief water-ballet. Bege leid door de welbekende muziek uit „West Side Story" gaven de jeugdige zwemsters een show ten beste die een alleraardigst sluitstuk vormde van het - officiële gedeelte. De genodigden maakten daarna een rondwandeling door het nieuwe hotel, waar men moet op passen niet te ver dwalen. Bouwes Palace herbergt tal —TT van verrassingen, als de in luxieuze hiLLtjJy stijl uitgevoerde kap-en schoonheidssa lons. Naast het reeds gememoreerde zwembad treft men er ook saunabaden aan; waarvan ook passanten gebruik kunnen maken. Een aparte vermelding verdient het restaurent in de top van het gebouw, van waaruit men een wijds uitzicht heeft op de zee. DEN HAAG, 2 juni De Haagse politie heeft het lichaam geïdentificeerd, dat gisteren in Scheveningen aanspoel- d. uit de Noordzee. Het blijkt dat te zijn van de bijna 41-jarige Iiarel Pe trus van Pollmann, Zijlweg 137, Haar lem. Familie van de heer Pollmann had reeds om opsporing verzocht. .Op 25 mei had de heer Pollmann met onbe kende bestemming zijn huis verlaten en was niet teruggekeerd. UTRECHT, 2 juni Een Australi sche lasser, de 28-jarige Noel King, is gisteren in het academisch ziekenhuis hier overleden. Hij werd ernstig ge wond, toen hjj gistermorgen in Houten een 3000 kg wegende gasbuis op zich kreeg. Hjj was voor de Nederlandse Gas unie bezig met laswerkzaamheden aan de hoofdleiding van het aardgasnet en lag daarbij onder de buizen, die plotse ling begonnen te schuiven. VRAAG: De heer J. v. M. te O.: Ik heb een pereboom die ieder jaar opnieuw een goede pluk oplevert. Zo dra we echter de peren op een koele plaats hebben opgeslagen, drogen ze uit en ontstaat er een geschrompelde schil. Wat kan daarvan de oorzaak zün? ANTWOORD: Peer of péér! Dat is een groot verschil. De houdbaarheid van fruit, in het bijzonder van peren en ap pelen, hangt samen met de soort van appel of peer die men kweekt. Over het algemeen lukt het ook de kwetsbare soorten enige weken goed te houden mits men de vruchten stapelt op rekken in een donkere koele ruimte. Het moet in die ruimtè vooral droog zijn om rot ting tegen' te gaan. U doet er goed aan eens te informe ren tot welke soort van perebomen Uw boom behoort. Overeenkomstig deze ge gevens kunt U dan de vruchten behan? delen. VRAAG: De heer N. v. d. B. te A.. Op pinksterzondag passeer ik in de morgen, om ongeveer 6 uur, Arnhem op mijn reis naar Duitsland. Mag ik van U weten of er omstreqks dit uur een mis gelezen wordt in Arnhem? ANTWOORD: De vroegste H.Mis is om half zeven in de H. Martinus Kerk aan de Steenstraat in Arnhem. VRAAG: De heer B. S. te H.: Sinds vier jaar heb ik een seringenboom in mijn tuintje. Het eerste jaar bloeide hij goed. Daarna niet meer. De struik groeit bijzonder snel, maar er komt geen knop in. Kunt U mij adviseren hoe te handelen met de struik? ANTWOORD: De seringenboóm of- Buddleya, vraagt veel zorg. U kunt het volgende doen: Snoei de boom in de wintermaanden of in het vroege voorjaar tot kort bo ven het basishout. In het voorjaar moet ,U de jonge scheuten insnoeien, waardoor zij ruimte en licht krijgen. De wilde scheuten aan de voet van de struik moet U afsteken met een scherpe schop. Zij hinderen de plant bij het groeien en zijn verder waardeloos. Belangrijk voor de behandeling van deze heester is, dat men met de plant moet leren omgaan voor men goede re sultaten mag verwachten. De heester is erg gevoelig en reageert nooit hetzelfde als de soortgenoten. Reden waarom de vergelijking met dezelfde struiken in de tuin van de buurman niet opgaat. VRAAG: De heer P. S. te H.: Kunt U mij iets vertellen over snurken en wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Het hinderlijk snurken bij slapenden ontstaat door trilling van de huig en het zachte gehemelte op het ritme van de in- en uitademing. Wan neer men zich wennen kan aan dag en nacht door de neus te ademen, dan blijft snurken tijdens slaap achterwe ge. Een bijzonder goed hulpmiddel is het op 'de zij slapen. VRAAG: Mevr. H. F. H. te V.: Ik meldde aan de verzekerings Mij., waar ik vrijwillig verzekerd ben, dat ik van mijn ziekte genezen was, doch een maand later moest ik mij weder om ziek melden. Naar aanleiding van die ziekmelding heb ik twee maal een controlekaart ontvangen van de con trolerend geneesheer. Ik deelde hem mede dat ik niet in staat was hem te bezoeken. Tot op heden heb ik niets vernomen. Wat moet ik nu doen en heb ik recht op uitkering? ANTWOORD; Aan de oproep om op het spreekuur van de controlerend arts te komen moet men steeds gevolg ge ven, tenzij men tijdig een geldige reden (Advertentie) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. Vragen voor deze rubriek richt® men aan de Redactie van ona blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe ..Vragennjbriek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men Houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. van verhindering opgeeft. De verzeke ringsmaatschappij stuurt dan een con trolerend geneesheer op huisbezoek. Daar U zoals uit Uw schrijven blijkt aan deze voorwaarde hebt vol daan, moet er iets anders niet kloppen. U kunt daarom het beste contact opne men met de maatschappij waar U ver zekerd bent, afd. ziekmelding en uitke ringen. teneinde te onderzoeken wat de oorzaak is van het uitblijven van de uit kering. Als U verzekerd bent dan hebt U recht op een uitkering ziekengeld voor de periode van 3 maart tot 13 april 1965, tenzij de bepalingen van de verze- keringsvoorwaarden dit anders aange ven. Ons zijn die voorwaarden en Uw ziek tegeval niet bekend. Weshalve wij ons van een uitspraak moeten onthouden. VRAAG: De heer A. S. v. H. te H.: Kunt U mij zeggen in welk jaar, na 1945, de zomertijd werd afgeschaft? Ik wil dat weten in verband met een enquête aangaande de herinvoering van de zomertijd. ANTWOORD: De door de Duitsers, in 1940, ingevoerde middeneuropese zomertijd bleef tot 16 september 1946 gehandhaafd. Door de Kroon werd bij de wet van 30 aug. 1946 bepaald dat van 16 septem ber 1946 tot een nader te bepalen tijd stip de middeneuropese zomertijd die gelijk is aan de Westeuropese zomertijdaanwijzing in Nederland als wettelijke tijd zou gelden. VRAAG: De heer N. Th. T. te U.: Ik huur een schuur met garage. Ik betaal van juli tot juli van het volgen de jaar. Nu wordt het perceel ver kocht. Heb ik nu nog rechten om te blijven huren tot 31 december van het jaar waarin ik de huur betaalde? ANTWOORD: Koop breekt geen huur...! Indien U regelmatig betaalt in de maand juli, dan moet aangenomen worden dat de huurtermijn loopt van 1 augustus tot 1 augustus van elk jaar, tenzij anders is overeengekomen en de huurtermijn niet gelijk loopt met de be talingstermijn. Garage en schuur zijn bedrijfsruimten waan.'oor U zich op huurbescherming kunt beroepen, ondanks het feit dat het gehuurde aan derden is verkocht. Op deze laatste grond kunt U derhal ve voortzetting van de huur bedingen, tenzij na verloop van tijd de koper mocht kunnen aantonen dat hij het gekochte dringend nodig heeft voor eigen bebruik. WOORDRAADSEL 1. provincie: 2. gevangenis; 3. import; 4. ambtsgewaad; 5. promotie; 6. kunst matige bevloeiing; 7. schaakstuk. Op de streepjes: probleem tengevolgs van industrialisatie. I. OPLOSSING VAN 1 JUNI HORIZONTAAL: 1. candelaber; 2. aderlaten; 3. belast; 4. a.m., eljen; 5. rei ken, al; 6. enk, stomer; 7. kap, MTVA; 8. pen, vanaf; 9. vervolg, te; 10. ijs, vuur bol; 11. lol, gaar. VERTICAAL: 1. cabaret, vijl; 2. ade men, peso; 3. Nel, ikker; 4. drank, ANW; 5. els, esp, ou; 6. latent, vlug; 7. at, oma gra; 8. benjamin, ba; 9. en, elevator; 10. in, rafeL fofkhfoka 2 iuni (UPI) Een reikt, bood de minister van handel en mijnramp op^hét Japanse eiiand Kioe- Industrie, Yosj.gakoer aoetsji, zijn ont- sjoe heeft aan 236 mijnwerkers het Ie- ven gekost. De ramp ontstond door een explosie, waarvan de oorzaak nog on duidelijk is. In de mijn bevonden zien op dat moment 552 kompels. Een groot aantal van hen wist zich bijtijds in veiligheid te stellen, anderen werden door te hulp geschoten reddingsploegen bevrijd. Voor 236 mensen kwam de redding echter te laat. Na tien uur graven vonden de redders 120 lijken en vier uur later nog eens 116. Dertig mijnwerkers zijn opgenomen in een ziekenhuis. De reddingsploegen, die probeer den de ingesloten mijnwerkers te be reiken, werden bij hun graafwerk zaamheden belemmerd door de aan wezigheid van dodelijk gas en instor tingen. Inmiddels begaven meer dan duizend dodelijk ongeruste familiele den van de opgesloten mijnwerkers zich naar de mijn. Het duurde zeer lang voordat zij wisten welke arbei ders nog in leven waren, omdat alle verbindingen met de schacht, waar in zij zich bevonden, waren verbro ken. Bijna onmiddellijk nadfit de berich ten over de ramp Tokio hadden be slag aan, omdat hq zich voor het ge beurde verantwoordelijk voelde. Maar het was slechts een symbolisch gebaar, omdat het gehele kabinet van premier Eisakoe Sato deze week zal aftreden om een reeds lang op handen zijnde kabi netswijziging te vergemakkelijken. Sakoeraoetsji verklaarde tegenover de pers dat hij de ramp diep betreur de, temeer omdat zq plaats had op een tijd dat de regering een actie voert om dergelijke ongelukken te voor komen. Eerder in het jaar hebben zich twee rampzalige mijnexplosies voorge daan op Hokkaido en Kioesjoe. Uit het feit dat zich thans een derde ramp heeft voltrokken trok de minister de conclusie, dat de door hem geleide vei ligheidsactie in de mijnen heeft ge faald. De grootste Japanse mijnramp in de geschiedenis gebeurde in 1914 eveneens op het eiland Kioesjoe. Toen verloren ten gevolge van een gasontploffing 687 mijnwerkers het leven. In november 1963 kwamen in de Mikawamijn tijdens een ongeval 458 arbeiders om het le ven. De ramp van gisteren was in grootte de derde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7