Nederland is voor de Duitsers weer goedkoopte-eiland GOLDEN FICTION - rokers met een eigen stijl Kans op akkoord fondsen- kwestie vakbondsleden Ruimere woningen n-i in Bijlmermeer Huren per maand circa 170 gulden MAAK RUIMTE IN UW HUIS BONANZA-WINKEL ■I p p k r- Wat dan? blijf jong, blijf fit fists! Niet verder vertellen I HERDENKING BIJ BELGENMONUMENT Pê h Ondanks hogere prijs blijft koffie favoriet Onderzoek naar budget van student Kort geding om sigarettenpakje GEEN vervolging van STRAUSS Okker bereikt halve finales V' K Kt h Wat kinderen ervan zeggen GOUDEN TIJD VOOR GRENSSTREEK Dubbele MAI ZETTERLING Duitser verdronken Astma nog steeds volksziekte „Spiegel"-affaire STEDEBOUWKUNDIG PLAN BEKEND Bom van 500 kilo VRIJDAG 4 JUNI 1965 PAGINA 7 Leuk idee om de Edgar ontdekking even voor je zelf te houden. Laat ande ren zélf maar uitvinden dat het een aparte sigaar is. Edgar laat je tenminste weer merken dat je róókt een prachtige sigaar 14 soorten van 7 tot 42 ct. Ook Uw Edgar is erbij. Ofu SenFICTIONRLTEr! beide getuigen Rijp, vol smaak en tóch zachtI Belgische oud-strijders hebben gisteren in Amersfoort her dacht, dat vijftig jaar gele den, in de oorlog 19Hi-1918, vele Belgen de wijk namen naar Neder land. De ambassadeur van België, F. X. baron van der Straten-Wail- let legde een krans bij het Belgen- monument. In een toespraak ont hulde hij, dat hij zelf als vierjarig kind in de vluchtelingenstroom was meegekomen naar Nederland. 4 I 4 r r i i Het is weer lente tijd om uw fiets" weer eens helemaal in orde te maken. 3045/E11 (Van onze Limburgse redacteur) «EERLEN, 4 juni De recente v *™Smg vande Duitse invoerrechten iw* Nederland in de ogen van onze ""sterburen weer duidelijk tot een „.^."koopte-eiland gemaakt. Voor de «ngdoende middenstand in het Vö ehied zijn de gouden tijden van k ''r weer teruggekeerd. De merk- di« <Ia''nK van de Duitse kooplust, e een gevolg was van de gestegen Den™ 'n Nederland, is royaal gecom- v nseerd door de sterk verlaagde in- °errechten. was op 1 juni de nieuwe vin j g ingegaan of de gunstige tri vial) ervan voor de middenstand in al 17aan c'e grens gelegen plaatsen ls Vaals, Kerkrade en Venlo was met- f Advertentie) (Van onze universitaire correspondent) LExden, 4 juni Naar alle waar schijnlijkheid zal het Centraal Bureau »°or de Statistiek in het komend jaar ®en gedetailleerd onderzoek instellen ®®-ar het budget van de student. Hier- ™lee gaat een lang gekoesterde wens an zowel de Nederlandse Studenten eed als de Studentenvakbeweging in Onlangs nog heeft de secretaris so ciale zaken van de NSR, de heer H. J. M. Gieskes, in een brief aan de cnef van de afdeling Rijksstudietoela- fia' mr' A' NI. Kreykamp, aan- Kaarongen op een dergelijk onderzoek, de J>ronc' van enige publikaties kwam S ook er Oieskes zelf tot een bedrag van gulden, terwijl de huidige studie dra e maximaal 3.400 gulden be- „„J-agt- De aankondiging van het bud- k] muderzoek staat, volgens het SVB- *Iar,. »Democrater" in scherpe tegen- Rut 8 tot- de uitsPraaI< van mr. F. L. Ondo0rs'- d'e namens het ministerie van w nerwys en Wetenschappen aanwezig Wac V-. «vete bU de opening van "het nationaal hin Y?n de NSR, eind april in Gro- het Rutgers betwijfelde toen d,> van zulk een onderzoek, daar vit»;» enY *?ern een minimale effecti- van .hebben> terwijl de kosten er- van reer hoog zouden zijn. een te merken. Thans ook al in verband met de komende feestdagen, vertonen deze plaatsen weer het vertrouwde beeld van een jaar geleden. Kooplustige Duit sers stromen weer met uitpuilende tas sen vol levensmiddelen het land uit. Na de prijsstijgingen van 1964 waren de winkelende Duitsers in de Nederland se grensstreek niet verdwenen alle slogans van de Duitse middenstand over ,,het even dure Holland" ten spijt, waren tal van artikelen aan deze kant van de grens toch nog goedkoper dan aan de andere kant maar hun aantal was merkbaar verminderd. Volgens de heer Frans Souren, eigenaar van een groot levensmiddelenbedrijf in Vaals, bedroeg de daling 30 tot 50 pet. Verge noegd stelt hij nu vast, dat de verla ging van de invoerrechten deze daling op slag heeft doen verdwijnen. „Sinds 1 juni loont het weer de moeite voor onze oosterburen om in Nederland te kopen," aldus de heer Souren. Specta culair in dit verband was het bezoek, dat wij gisteren aan zijn levensmidde lenbedrijf brachten. Als vanouds ston den de kooplustige Duitsers weer in de rij voor de toonbanken. De maar liefst tweeënveertig winkelbedienden kwamen handen tekort om de clientèle-van-de- overkant van allerlei te voorzien. Ka pitale borden vermelden de vele voor delen van de nieuwe douane-regeling. Voor vrijwel alle in Nederland ge kochte goederen betalen de Duitse ko pers voortaan maar vijf in plaats van tot nu toe tien pet. invoerrechten. De meest gevraagde artikelen, als koffie, thee, en boter zijn uitgezonderd, maar ook voor deze artikelen zijn de in voerrechten danig verlaagd. Voor een kilo koffie bijvoorbeeld, wordt momen teel een bedrag van 5 DM. aan invoer rechten geheven, voorheen 7,50 DM. Voor dezelfde hoeveelheid thee zijn de invoerrechten van 9 tot 5 DM. verlaagd. Een pond koffie in Neder land kost met inbegrip van de invoer rechten 6,50 DM.; in Duitsland pre cies 2 DM meer; derhalve 8,50 DM. Voor 100 gram thee tellen de Duitsers in Nederland 1,20 DM, neer, wederom inclusief de douane-heffing; in Duits land daarentegen precies het dubbele 2,40 DM. Het prijsverschil voor boter bedraagt 1,20 DM. per pond. Andere voordelen zijn verder dat voortaan artikelen ter waarde van 6 DM. vrij mogen worden ingevoerd; vroeger slechts 3 DM. per persoon hetgeen het inkopen in groepsverband sterk heeft doen toenemen alsme de dat het maximumbedrag, waarvoor iedere Duitser in Nederland per keer mag kopen, verhoogd is van 100 tot 240 DM. Een prettige bijkomstigheid is ook, dat de Duitse douane, zo vertel den ons enkele beambten aan de grens- kantoren te Kerkrade, de instructie hebben gekregen om de invoerbepalin- gen soepel toe te passen. „Wie bijvoor beeld", aldus onze zegslieden, „de in- voervnje grens van zes DM. enigerma te heeft overschreden, kan gerust zijn gang gaan. We kijken heus niet op een of twee mark De Duitse kopers echter kijken nog op tien pfennig, getuige deze uitlating van een Akens ingenieur. „Vleeswaren koop ik in Vaals, maar voor groente en fruit ga ik naar de markt in Heer len!" Wat de recente verlaging van de invoerrechten betreft zei hp: „Wan neer je, zoals ik, je levensmiddelen voor een hele week inkoopt, dan ben je in Nederland stukken goedkoper uit dan in eigen land." ARNHEM, 4 juni Mai Zetterling, de Zweedse regisseuse wier film Alskande Par" op woensdagavond, 16 juni, tijdens de Internationale Filmweek wordt vertoond, zal persoonlijk deze voorstelling bijwonen. De film, door haar echtgenoot, de Engelsman David Hughes, ontleend aan het zevendelige boek van de schrijfster Agnes von Krusenstjerna, is in de zo mer van verleden jaar hoofdzakelijk in Stockholm en omgeving opgenomen. (Advertentie) gf+gf (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 4 juni Vertoont de verpakking van het sigarettenmerk Flamenco van de Koninklijke N.V. .Mig- not en De Block in Eindhoven een zo danige gelijkenis met die van het merk Caballero van de N.V. Ed Laurens in Den Haag dat van oneerlijke concur rentie gesproken moet worden? Die vraag heeft de president van de Bos sche rechtbank, dr. H. Kramer, giste ren in kort geding ter beantwoording voorgelegd gekregen. De N.V. Laurens meent deze vraag bevestigend te moe ten beantwoorden. Zij eiste een onmid dellijk verbod van het merk en de verpakking van de Flamenco-sigaret ten. De N.V. Laurens was ter zitting v r- tegenwoordigd door mr. A. Rueb, die de eis van zijn cliënte motiveerde op twee gronden, namelijk inbreuk op de Merkenwet en een onrechtmatige daad omdat zowel de bruine verpakking als de naam verwarring stichten De bei de namen zijn Spaans en op beide pak jes komt een ovaalvormige tekening voor op een witte achtergrond. De ge- dachtenassociatie ligt nog t.emeer voor de hand omdat Laurens een serie van zes merken in de handel brengt, die al le betrekking hebben op Spaanse dan sen. Een ervan, Fandango, komt zelfs in klank overeen met Flamenco. De Eindhovense N.V. wees bij monde van mr. Van der Veen de eis af. Zij verzet zich tegen het serie-ar gum ent voo al omdat er van die serie maar één in de winkel verkrijgbaar is, namelijk Cabal lero. Het sigarettenkopend publiek is niet gevoelig voor een dergelijke gelij kenis. Het koopt geen verpakking, maar een merk. Spreker betoogde dat er behalve die van de N.V. Laurens nog meer dansmerken in de handel zijn, waaronder ook van de N.V. Mignot en De Block. Hij betwistte op deze gron den en wegens het feit, dat er geen schade en geen verwarring was veroor zaakt, ook het spoedeisende karakter van het geding. De president zal uiter lijk 17 juni vonnis wijzen. WANSSUM, 4 juni Een visser heeft gistermiddag in de Maas bij Wanssum (L) het stoffelijk overschot aangetroffen van de 68-jarige Duitser C. Niersmann uit Waldeck. De man was zondag in Arcen te water geraakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 juni In de kwes tie van de fondsen voor vakbondsleden is volgens de voorzitter van het Ne derlands Katholiek Werkgevers Ver bond, mr. P. M. H. van Boven, kans op overeenstemming tussen de vakcen trales en de werkgeversverbonden. M*. Van Boven heeft dat hier gisteren ge zegd op een persconferentie. De kwes tie komt volgende week woensdag voor de derde keer aan de orde in de Stich ting van de Arbeid. „Ik denk", aldus mr. Vein Boven, dat men van arbeiderszijde zal zoe ken naar een allen bevredigende op lossing, en dat een oplossing mogelijk is Die oplossing zou moeten bestaan uit richtlijnen voor de onderhandelen de partijen in de bedrijfstakken en on dernemingen waarmee de werkgevers verbonden en de vakcentrales zich bei de kunnen verenigen. Voor de werkge vers blijft daarbij uitgesloten, dat de fondsen worden aangewend om de vak bondsleden rechtstreeks financieel te bevoordelen boven de rest van het per soneel. Maar men is aan werkgevers kant wel bereid aan de fondsen meer bestemmingen toe te staan dan schil lings- en vormingswerk van de vakbe weging. Aan welke bestemmingen men dar nog precies denkt, wilde men ech ter niet zeggen. UTRECHT, 4 juni Astma is nog steeds een volksziekte in ons land: naar schatting lijdt zes tot tien procent van de Nederlandse bevolking eraan. Vooral het arbeidersverzuim ten gevol ge van astma is groot. Dit zei mr. J. Kramer, voorzitter van de stichting het Nederlands Astma fonds, op een in Utrecht gehouden pers bijeenkomst, die was belegd naar aan leiding van het verschijnen van een grammofoonplaat waarvan de op brengst voor het grootste deel is be stemd voor de astmabestrijding. Aan deze langspeelplaat hebben onder ande ren de organist Feike Asma en twee koren belangeloos hun medewerking verleend. De vakcentrales van hun kant zul len moeten terug komen op de slogan waarmee zij de eerste bespreking in de Stichting van de Arbeid over deze kwestie verlieten: „Wij laten het ver der over aan onze bonden." Wanneer er overeenstemming wordt bereikt heeft mr. Van Boven goede hoop, dat het ge zag var de Stichting van de Arbeid er voor zal zorgen, dat deze overeen stemming ook in de bedrijfstakken en ondernemingen wordt nagekomen. Op de vraag of dan de onderlinge garantie regeling vat. de werkgevers nog wel nodig is. antwoorrdde hij: „Die heb ben wij nu eenmaal naar aanleiding van de omstandigheden gemaakt. Het lijkt mij niet nodig de regeling meteen maar weer af te schaffen." Of onder de werkgevers de belangstellino om de regeling aan te gaan groot is? „De so- lidariteitsgedachte onder de werk gevers leeft nog sterk, heb ik nu ge zien." BONN, 4 juni (UPI) De voormali ge Westduitse minister van defensie, Franz-Josef Strauss, is gisteren vrijge sproken van de beschuldiging van machtsmisbruik tijdens de beruchte „Spiegel-affaire" van drie jaar geleden De officier van justitie in Bonn deelde mee dat Strauss weliswaar buiten zijn minsteriële bevoegdheden was gegaan, maar dat dit als een bijkans onvermij delijke vergissing moet worden be schouwd in de hitte van de raketten- krisis rond Cnba in oktober 1962. Daarom is het onderzoek tegen Strauss gestaakt. Strauss was er door 31 personen van beschuldigd misbruik te hebben ge maakt van zijn functie door de Spaan se politie te verzoeken de hoofdredac teur van het weekblad „Der Spiegel" te arresteren, voordat een Duits hof een bevel tot inhechtenisneming had uitge vaardigd. AMSTERDAM, 4 juni YVjj willen in de Bijlmermeer woningen houwen voor het jaar 2000, dat jvil zeggen, wo ningen met meer kamers, met aan zienlijk grotere oppervlakte, met goe de geluids- en warmte-isolatie, met ge- bruiksgroen, met gara_ge en flinke bal kons, met liften en huistelefoon. Dit zei Amsterdams wethouder voor Volkshuis vesting, mr. Th. C. M. A. Elsenburg, in een toelichting op het grote stede- bouwkundige plan voor de zuidoostelij ke stadsuitbreiding (Bijlmermeer en omgeving), dat gistermiddag op een persconferentie bekend is gemaakt. Mr. Elsenburg zei dat in januari 1966 zal worden begonnen met de bouw van de eerste elfhonderd woningen in de Bijlmermeer. Er zal het beste worden gebouwd dat bij de huidige regelingen en voorschriften mogelijk is, hetgeen, aldus de wethouder, wel betekent dat de huren gemiddeld 170 per maand netto 230 bruto) zullen worden. Hij gaf toe dat zo'n huur een flink bedrag is, maar, zo verklaarde hij, men zal ons over tien jaar niet vragen hoe goedkoop maar hoe goed we hebben gebouwd, dus of we toekomstvisie heb ben gehad. De strijd om de Bijlmer meer heeft in het teken van de Am sterdamse krotten gestaan en willen wij die werkelijk opruimen, dan moeten we ze niet opnieuw bouwen. Hij wees erop dat B. en W. er voortdurend naar hebben gestreefd de nieuwbouwhuren zo laag mogelijk te houden. Toch bleken deze huren veel al nog te hoog voor de lagere inko mensgroepen. Aangezien thans zelfs de meest „uitgeklede" nieuwbouwwo ning niet meer bereikbaar zou zijn voor woningzoekenden, hebben B. en W. zich, aldus de wethouder, afge vraagd of zü voor de woningen in de Bijlmermeer nog moeten streven naar huren die ook voor de lagere inkomens haalbaar zouden zijn, met het risico dat het doel toch niet ver wezenlijkt zou worden. Mr. Elsenburg zei dat het gevaar bij het richten van de nieuwbouw op de lagere in komensgroepen is, dat men enerzijds de gebouwde Woningen niet kan ge bruiken voor hét grootste deel van de bevolking, en anderzijds na enige ja ren ook niet meer voor de groep waarvoor men ze heeft gebouwd, om dat deze dan een hoger inkomen zal hebben. Burgemeester G. van Hall merkte naar aanleiding hiervan op, het gevoel te hebben dat veel mensen niet tevre den zijn met de kwaliteit van de wo ningen en bereid zijn meer huur te be talen. Dezen kunnen dan naar de Bijl mermeer gaan en degenen die niet het offer van een hogere huur willen bren gen, moeten dan maar genoegen nemen met de woningen van mindere kwaliteit, meende hij. Het plan voorziet in de bouw van 33.000 woningen, waarvan ruim 14.000 in de Bijlmermeer. Van het totaal zijn 50 procent vijfkamer-, 30 procent vier- kamer- en 20 procent tweekamerwonin gen. Zij zullen zoveel mogelijk langs ge ïndustrialiseerde weg worden gebouwd, hetgeen betekent dat een groot deel in hoogbouw (negen woonlagen op een on derhuis) zal worden uitgevoerd. Onge veer 10 procent zal als eengezinswoning kunnen worden verwezenlijkt. MANCHESTER, 4 juni Tom Ok ker heeft de'halve finales bereikt van het internationale tennistoernooi om de titel van Noord-Engeland. Okker won in de kwartfinales met 6-0, 6-2 van Ro ger Dowdeswell (Rhodeslë) Betty Stöve, de laatste van de Ne derlandse tennismeisjes die nog in de strijd was, werd in de kwartfinales uit geschakeld door Lesly Turner, de Australische winnares van de interna tionale kampioenschappen van Frank rijk. Betty Stöver verloor met 1-6 3-6. Lidy Jansen-Venneboer verdedigde zich donderdag in de kwartfinales van het internationale toernooi van Bar nes (Surrey) uitstekend tegen de Britse mevr. Pauline Roberts, die net toer nooi reeds tweemaal heeft gewonnen. Lidy Jansen Venneboer verloor met 7-5, 2-6. 1-6. ZEIST, 4 juni Personeel van de hulpverleningsdienst uit Den Haag heeft gisteren een in 1944 bij een bom bardement op Soesterberg afgeworpen vliegtuigbom onschadelijk gemaakt, die woensdag bij het afgraven van zand nabij de Amersfoortseweg in het buurt schap Huis ter Heide te voorschijn is gekomen. Men wist de twee ontstekingsmecha nismen van de 500 kilo zware Engelse brisantbom te demonteren. Wanneer u de gelukkige huur der of bezitter ben4 van een ruim huis, zoudt u die ruim te moeten koesteren, want zo veel vrije, ruime plekjes vind je niet meer in ons land. Bij het inrichten van bijvoorbeeld een vijf-kamerflat, zal het voor n een winstpunt zijn, als u een kleinere behuizing gewend was. Het is natuurlijk voor te stellen, als u die grote lege wanden ziet, de grotere keuken, en zoveel kamers, die allemaal een bestemming moe ten hebben, dat u de neiging krijgt om meubelen te gaan bijkopen. Mis schien koopt n wel een compleet bankstel en een grote boekenkast. Een bergmeubel zoudt u ook wel wil len hebben. Dan nog een paar gro te plantenbakken, een leuke lektuur- standaard, een staande schemerlamp en de hele huiskamer staat propvol. In de slaapkamer zullen de onder schuifbedden (van de inwoning) wel plaats maken voor een compleet meubelement. De kinderen, die in tussen uit hun lediikantjes zijn ge groeid, kunnen dan uw oude bedden gebruiken. Maar beseft u wel, dat u met deze grootse plannen weinig -an de ruimte van uw heerlijke huis overhoudt? Een huiskamer met voldoende loop- en bewegingsruimte is werke lijk prettiger om in te leven dan een ruimte waarin je je allen met veel omzichtigheid kunt bewegen. Koop daarom niet zoveel dingen bij, wanneer u naar een groter huis gaat verhuizen. Wacht met de aan schaf van een boekenrek tot u wer kelijk weet waar het moet hangen. Als u wat meer zitplaatsen in het „zithoekje" wilt hebben, koop dan alleen een bank en niet een com pleet bankstel, dat dikwijls pompeus kan staan. Dan nog een goede raad voor de huiskamer, hang niet te veel aan de wanden. Werkelijk de meube len, die u hebt, komen veel beter uit, wanneer ze een beetje ruimte krij gen. En dan is er nog de keuken. Het is een ruimte waarin gewerkt moet worden en dan ook is het prettig als u zich een beetje vrij kunt be wegen. Wilt u een ijskast aanschaf fen, denk dan eens over een wand- ijskast. Voor een Met al te uitge breid gezin is die groot genoeg Een lekker en gezond toetje, dat u als u wilt ook door uw kleine dochter kunt laten klaar maken, zo gemakkelijk is het te bereiden. 50 gram havermout, 50 gram ro zijnen, 3 dl bessensap, 2 appels of peren, Bruine basterdsuiker of ho ning naar smaak, 50 gram fijnge hakte noten. Week een halve dag van te voren de havermout en de rozijnen in het bessensap. Voeg er vlak voor het gebruik de in stuk jes gesneden appel of peer aan toe en wat suiker of honing. Verdeel dit mengsel over vier glazen schaal tjes en strooi er wat fijngehakte noten over. In Engeland hebben vee) vrouwen genoeg van de grote confectie-wa- renhuizen, waar je in drommen langs volgepakte rekken loopt, maar /jSJfc' Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden Invullen I tegen - 2 Europeaan - 3 ambtskleed - 4 Perzië - 5 plaatsje in N.-Brabant - 6 zoog dier - 7 rustteken - 8 klimwerktuig - 9 munt - 10 struisvogel - 11 ongaarne - 12 zwak - 13 voorzetsel - 14 regel - 15 godheid - 16 plaats ln Amerika. OPLOSSING van 2 Juni: 1. Limburg; 2. cachot; 3. Invoer; 4. ornaat; 5. bevordering; 6. irrigatie; 7. koning. Op de streepjes: luchtverontreiniging. ze hebben ook genoeg van kleine exclusieve boutique-jes. Van die kleine winkeltjes waar in de étalage maar één enkel rose truitje (ge ïmporteerd uit Italië) ligt met een bos half verlepte bloemen ernaast. In Londen zijn nu een paar win keltjes geopend, die damesmode-ar tikelen verkopen, van schoenen tot hoeden. Ze zijn zo gezellig ingericht, met een juke-box en gemakkelijke stoelen, dat het heerlijk is om er uren rond te scharrelen. Dat kun je er dan ook heel gemakkelijk, want op je speurtocht tussen schoenen, tassen, jurken en hoeden word je helemaal aan je lot overgelaten. Iedereen moet maar zelf zorgen, dat hij of zij iets in de rekken vindt dat leuk lijkt. En dat schijnt niet zo erg moeilijk te zijn want de din gen die in deze „Bonanza-winkel tjes" (zo worden ze genoemd) wor den verkocht, hebben iets aparts. Meestal zijn de jurken en pakjes ontworpen door de vrouw, die het winkeltje drijft, maar ze zijn niet te exclusief of te duur uitgevoerd. Mijn zus vertelde haar dochter tje, dat er bij de koning en koningin van Griekenland een prinsje of prinsesje ge boren zou worden. „Maar mam," zei het achtjarige meisje bezorgd: „als het nu eens een gewoon kind is, wat dan?" (P. Alders, Oud-Beijerland (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7