Rol voor Noel Coward in film van Preminger I H Thriller Tijdsverschijnselen We zijn te dik en we slapen slecht wondertjes op Hannover-beurs y W Als bakvissen Nieuwe" Western Weerzinwekkend Hulde Miniatuurtjes van Miel Cools Maatregelen Dromen PLUS 5 JIXI 1965 1 Noel Coward, de Prins van de Showbusiness, ondanks zijn 66 jaren nog jeugdig van uiterlijk, snel in zijn bewegingen en vol vitaliteit, heeft onlangs de Britse pers ontvangen in het Lon- dense Savoy Hotel. Coward, die de wereld zijn leven lang heeft beke ken met droge humor en een tikje ironie, gaat weer eens een van zijn zeldzame filmrollen spelen en daarvan moest de pers op de hoog te worden gesteld. Het wordt geen I hoofdrol, of zelfs maar een bijrol. Het wordt iets, dat veel belangrij-1 ker en veel dankbaarder is, name lijk een klein karakterrolletje. Dergelijke rollen, die hij ook heeft gespeeld in films als „Our Man in Havana" en „Surprise Packa-| ge" (Een cadeautje voor de baas) hebben hem vaak veel betere kri tieken bezorgd dan de verbaasde,, hard werkende sterren. i Mill nVBRH0Q1hIQ"PgsmmV£N^ nVERHOQtNQ"PgSTTARlEVBN .KOORTSACHTiq.HöOft. KOORTSACHTIG, HOOR. U kent de opgave: er zitten vijf verschillen tussen deze twee tekeningen. Probeer ze te ontdekken en kijk daa.rna naar de oplossing, elders op deze pagina. „Prins van de showbusiness" als zonderlinge herbergier Zelf vindt Coward dat helemaal niet io prettig, vooral niet in het geval van „Our Man in Havana" waarin Sir Alec Guinness de hoofdrol speelde. „Toen iedereen zei", aldus Coward, „dat ik de film van Guinness had ge stolen, heb ik hem een brief geschreven. Tenslotte kwam ik maar even op het doek om een paar gemakkelijke grap jes te debiteren, terwijl Alec de hele film had te dragen". „Ik ben een oude toneelman", gaat hij voort. „De hoofdrol in een film spe len, zou ik vreselijk vervelend vinden. Kijk maar eens naar die jongeman, Pe ter OToole. Zijn optreden in „Laurence van Arabië" duurde 21 maanden. Zelf ben ik eens in een toneelstuk opgetre den, dat twee jaar lang heeft geloppn. Maar over het algemeen beperk ik me tot een optreden van drie maanden per seizoen. De film. waarin hij nu gaat optreden, is „Bunny Lake is missing" van pro ducent-regisseur Otto Preminger. Als Noel Coward de Prins van de Show business is, dan mag Preminger wor den beschouwd als een der Grootherto gen van het filmbedrijf. Beiden houden er een uitgebreid gevolg op na- Als ze op de een of andere manier samenwer ken. neemt de filmgroep aanzienlijk in omvang toe. En als dan Sir Laurence Olivier óók nog in de film optreedt, lijkt de studio wel wat op Buckingham Palace, zo echt vorstelijk ziet alles er dan uit. „Ik Tiet in 35 jaar niét met Latry sa- zen om het plezier, da mén eesneeld" zeet Noel Coward- wee- "Het Is inderdaad geen nij toe, „uaiplaatsvervanger, rimpie genete moedig! !lk héb 'm eenT rol j^ven^ plezi^SWtejol heel wat-.Verstandiger!', in „Private Lives". Het was niet eens zo'n erg goede rol. In die tijd kon hij op 't toneel eenvoudig z'n lachen niet inhou den. Ik placht erg boos op hem te wor den. „Dit is een ernstige zaak", zei ik hem. Tenslotte deed ik opzettelijk gekke dingen om hem het lachen af te leren". „Toen we samen voor het eerst in In de film speelt hij een groezelige 'n film moesten optreden, stonden we tel-1 herbergier. „Het is een weerzinwekken- kens als bakvissen te giechelen. Ik durf- j de kerel", zegt hij, zijn neus verachte- de hem gewoon niet aan te kijken. Om lijk ophalend. „Hij is oud, lelijk, zon de een of andere ondoorgrondelijke re- i derling en een dronkaard- Het is niet den moest hij overschoenen dragen en bepaald een typische Noel Coward-rol, daarmee kwam hij binnen, zonder me i hoop ik. Ik draag een afschuwelijke tevoren te hebben gewaarschuwd. Het pullover en een vies jasje met een door werd een ware catastrofe. De tranen lie- de motten opgevreten bontkraag", pen ons over de wangen" besluit hij, _tinkt„ knrni schaamtedekkend611 Als men Otto Preminger vraagt, „Inderdaad, het stinkt", gaat Coward waarom Coward naar zijn mening een j voort. „Ik heb voortdurend een klein rol in „Bunn y Lake is mising" heeft i hondje op mijn arm. Het ligt daar maar, aanvaard, antwoordt hij, dat hij dit: hulpeloos en trillend. En ik kan dingen, waarschijnlijk heeft gedaan, omdat het die trillen, niet uitstaan. Het hoefde hem genoegen deed. Noel Coward ver-1 maar één keer te acteren, maar dat keert namelijk in de benijdenswaardige kon het niet. Het zal dan ook nooit een omstandigheid, zijn wepk te kunnen kie- ..tweede Lassie worden. Eigenlijk is het «-— Jit hij er in heeft.: feen naar, klein hondje.' Het heeft een rol wil spelen, wat in lang niet Is ge beurd. Over het gegeven wil hij nog niets vertellen, maar in elk geval wordt het iets anders dan anders. „De critici zullen het niet mooi vin den", zegt hij vriendelijk, „maar het publiek wél, hoop ik". Wat de critici zeggen, kan hem niet zoveel schelen, maar wel, wat het pu bliek zegt. „Een goede kritiek maakt me 3 uur blij, over 'n slechte kritiek voel ik me vijf uur beroerd", vat hij zijn standpunt samen. Over de nieuwe stromingen in het toneel is hij niet erg geestdriftig „In mijn artikelen over de nieuwe to-1 neelstukken heb ik geschreven, dat het publiek er niets van zou willen we ten en ik heb gelijk gekregen", zegt hij. „Ik houd van stukken, die goed en met vakmanschap zijn geschreven. Als ik 'n stuk van 'n nieuwe schrij ver zie en hij laat een verteller optre den, zeg ik direct tegen mezelf: „Die man weet niet, hoe hij zijn figuren moet laten opkomen en afgaan". Coward houdt ook niet van het nieuwe streven naar lange toneelstukken en lange films. „Ik verlang terug naar die goede oude films van niet langer dan anderhalf uur. Van de week vlieg ik he lemaal naar Cannes om daar Otto Pre- mingers laatste film „In Harm's Way" te zien. Drie-en-een-half uur lang John Wayne. Ik lijk wel gek. Ik zou nog geen drie minuten willen lopen voor drie-en- een-half uur John Wayne". SïERREKIjKIR moet u niet denken, dat ik mijn aristo cratische neus ophaal voor een paar duizend dollars". Noel Coward is een druk bezet man, die voortdurend bijdragen levert tot het amusement van het mensdom. Op het ogenblik is hij een nieuw boek met zijn memoires aan het schrijven over de jaren dertig. Het heet „Voorwaardelijk verleden". Bovendien is hij een toneel stuk aan het voorbereiden, waarin hij zelf in het Londense West End de hoofd- OVER John Wayne gesproken: in 1939 kreeg diezelfde John Wayne, eens een filmfigurant en gekweld dooi zadelpijn van bijna tien jaar goed kope Westerns, de rol van Ringo Kid te spelen in de film „Stagecoach". De producent van de film, had liever een beroemde ster voor die rol gehad en de naam van Wayne kwam dan ook aan het begin van de film pas op de 10e plaats. Maar de film werd algemeen geroemd als een nieuwe mijlpaal in het genre en betekende voor John Wayne het begin van een der succesvolste carrières in de geschiedenis van de film. Thans, in 1965, is Alex Cord, een vroegere rodeo-rijder wiens loopbaan in alle opzichten van die van Wayne verschilt, behalve wat betreft het gebrek aan erkenning, geëngageerd om Ringo Kid te spelen in een nieuwe versie van „Stagecoach", die de producent Martin Rackin voor 20th Century Fox gaat ma ken. Algemeen vraagt men zich nu in Hollywood af, of de geschiedenis zich zal gaan herhalen en of de bliksem twee maal op dezelfde plaats zal Inslaan. Het antwoord op deze vraag zal pas over een goed jaar kunnen worden gegeven. In elk geval zal Cord een totaal andere Ringo spelen in een totaal andere film voor een totaal ander publiek dan Way ne. Ringo is een snel en raak schietende cowboy, die een romance heeft met eén prostituée, in de nieuwe versie gespeeld door Ann-Margret. Wayne speelde deze rol met de eenvoud, die een kenmerk is van zijn latere werk. De broodmagere Cord is echter een veel intensere per soonlijkheid dan Wayne. Aan 't scenario wordt op het ogenblik nog druk gedok terd om de rol aan te passen aan de stijl van Cord, want deze is, in tegen stelling tot Wayne, speciaal door de producent uitgekozen. Evenals Wayne zal Cord, als oud-ro deorijder, zelf al zijn rijstunts verrichten Hij heeft echter veel meer toneelerva ring. Hij heeft gestudeerd aan de New Yorkse Acteursstudio, aan de Shakesp eare Academy in Stratford en is boven dien opgetreden in stukken van Shakesp- peare, Ter essee Williams en andere bekende auteurs. Op het Londense toneel is hij de tegenspeler geweest van Shio- ban McKenna in „Play with a Tiger" en heeft hij een hoofdrol gespeeld in „The Rose Tattoo". Bovendien heeft hij aan een aantal belangrijke televisiestuk ken meegewerkt. Zijn ervaringen als filmacteur zijn echter tot nog toe be perkt gebleven tot de rol van een aan verdovende middelen verslaafde jonge man in „Synanon", een film, die deze zomer in vertoning komt. Behalve Cord en Ann-Margret treden in de nieuwe „Stagecoach" o.a. op Bing Crosby, Robert Cummings, Red Buttons en Slim Pickens. De film, die op breed scherm en in kleuren wordt opgenomen, gaat in juli in produktie. ER zijn tekenen, die er op wijzen, dat president De Gaulle een wet zal uitvaardigen, die de invloed zal beperken, welke de Amerikanen I zich op de Franse filmproduktie heb ben weten te verwerven, terwijl hij tegelijkertijd de vervaardiging van co- produkties met andere Europese lan den, met name Groot-Brittannië, zal aanmoedigen. De Fransen verijdelden onlangs nog de plannen van 26th Century Fox om een verhaal over de bevrijding van Parijs te verfilmen. De regering gaf alleen aan een Franse producent toe stemming om de Champs-Elysées ge durende 48 uur te ontruimen' het- sleutelscènes voor een "ini zelfde onderwerp op te neme IJLDE aan de directie van de bioscoop in de Amerikaanse Atlanta. Zij heeft voor de ]sioe. van 250,per stuk 550 schozaal ge ien aangeschaft en die in de ,jeie plaatst. De reclamezin. waan™ je aankoop wordt aangekondigd. een film slecht ts, kunt u in elk s uiltje knappen". HERBERT Brodkin, een van de be kendste Amerikaanse televisiepro ducenten, o.a. van de serie „The Defenders", gaat zich in samenwerking met Paramount met de filmproduktie bezighouden. Brodkins eerste film wordt „Mr. Sebastian' 'naar een oorspronke lijk scenario van* Leo Marks, een thril ler met humoristische en romantische trekjes over de Britse inlichtingendienst tijdens de tweede wereldoorlog. Intussen zal Brodkin een belangrijk tlee' van zijn tijd blijven wijden aan de Plautus Productions, de televisie-produk- tiemaatschappij en tevens dochtermaat schappij van Paramount, waarvan hij directeur is. HET Spaanse ministerie van voor lichting en tourisme staat er op, dat alle buitenlandse filmmaat schappijen, die toestemming krijgen om in Spanje te filmen, aan het begin van haar films de namen vermelden van de steden of dorpen, waar zij opnamen heb ben gemaakt. David Lean maakt, zoals men weet, op het ogenblik in Spanje zijn film „Dr. Zhivago" Het publiek moet geloven, dat het grootste deel van i de handeling zich in Rusland afspeelt. Dus in Madridski, San Sebastianov, To- 1 ledograd, enz. Otto Preminger (links) en Noel Coward tijdens de opnamen voor de ft"1 „Bunny Lake is missing". i In 1939 bracht de film „Stagecoach" John Wayne roem en rijkdom. Thans gaan 20th Century Fox en Martin Racklin een nieuwe versie van deze klassieke Western maken m et de oude rodeorijder en toneelacteur Alex Cord (rechts) in de rol v an Ringo Kid. WESTDLTTSLANDS grootste indu striële show, de jaarbeurs van Hanno ver, is ten einde. Meer dan 3.000 journa listen uit de hele wereld zijn weer terug gekeerd achter hun redactieschrijftafels, om hun lezers over een afmattende slag te berichten. Elk van hen moest uit het aanbod van 5.901 exposerende firma's het nieuwste en interessantste zoeken. Zou hij alle exposanten gedurende de ne gen dagen bezocht hebben, dan had hij in elke stand 50 seconden kunnen blijven. Zo moeilijk zuilen waarschijnlijk niet eens de 1800 jaarbeursagenten, de 2000 schoonmaaksters en de 3000 kelners en serveersters het gehad hebben, die voor het leger van 1,4 miljoen beursbezoekers moesten zorgen. Over de interessantste wonderdingen voor de nieuwsgierige wandelaar be schikte zonder twijfel de elektro-industrie Daar kon men een gelijkstroommotor be wonderen, kleiner dan een muntje. Het motortje presteert echter enorm veel en zal bij de aandrijving van filmcamera's voor afstandbesturing en bij de meet- en regeltechniek gebruikt worden Een ra dio met een ingebouwde zeer moderne bandrecorder genoot veel belangstelling bij de vrienden van de ingeblikte mu ziek. Een tien centimeter brede band re gistreert daarbij op 126 boven elkaar lig gende sporen 46 uur muziek of andere ra dioprogramma's. Een dergelijke band vervangt 35 gebruikelijke geluidsbanden van 13 cm diameter. Apparaten voor de opname van televisie-uitzendingen bieden thans verschillende grote firma's voor het huiselijke gebruik aan. Niet voor huiselijk gebruik geschikt, maar evenzeer interessant voor de leek: het elektrotechnisch brein ter grootte van een luciferdoosje en de zendbuis met de afmetingen van een halve sigaret, die vanuit het ruimte vaartuig „Mariner TV" alle belangrij ke berichten naar de aarde zendt. Voor kantoor bestaat er thans de grammo- foonplatenautomaat, die de secretares se vervangt- In piaats van de brief aan een zakenrelatie, vouwt men thans de besproken folie op en sluit deze in de enveloppe. Om de moge lijkheid te demonstreren, die de mi crofilmtechniek biedt, kopieerde een firma op een diapositief zo groot als een luciferdoosje, alle 1245 bladzijden vas de Bijbel. Italiëkenners waren enthousiast voor een super-hefwerktuig, dat de scheve to ren van Pisa millimeter voor millimeter kan optillen en na voltooiing van een nieuw fundament weer een millimeter per dag zal laten zakken, opdat de sche ve toren altijd scheef blijft, maar nooit omvalt. Voor verchroomde, vernikkelde en ver koperde kunststofarmaturen en buizen, die er uitzien als waren zij geheel van metaal, toonden chemie-expoerts grote belangstelling. Do-it-yourself-vrienden verdrongen zich voor de stand, waarin reclame gemaakt werd voor vloeibaar glas in een doosje, waarvan men zelf ge kleurde vensters kan gieten. Ook vloeren in alle variëteiten kunnen thans met een i paar emmers vloeibare kunststof gelegd worden. Interessant voor de toekomstige autokoper: twee lagen metaal en daar tussen geluiddempende kunststof, dat zal de carosserie van de toekomst zijn. Als men er met een hamer op slaat, klinkt het alsof het karton was. Zover deze kleine keuze uit het niet te overziene aanbod. Volgend jaar zal het nog erger worden. Het buitenland wil sterker vertegenwoordigd zijn op de Han nover Messe 1966 en de firma's, die,dit maal nog op de wachtlijst moesten wor den gezet, zullen volgend jaar niet weer teleurgesteld worden. De beide grote gespreksthe ma's van dit jaar gehouden internistencongres in Wiés- baden het vond eind april onder deelneming van onge veer 4500 artsen uit binnen- en buitenland plaats waren de zwaarlijvigheid en de slape loosheid. Beide zijn in onze tijd tot massaverschijnselen uitge groeid. De veelal gehuldigde mening, dat aan het „dik worden" al leen het te vele en te vette eten schuld is, is thans medisch ge zien niet meer te verdedigen. Voor de toenemende vorming van vet zijn meestal velerlei factoren doorslaggevend, zoals bijvoorbeeld, aanleg, onjuiste voeding, gebrek aan beweging, overgewicht van vet en koolhydraten in het voedsel, een aan de individuele stofwis selingsregulatie niet aangepaste voedingswijze of soms ook een verhoogde eetlust, voortkomen de uit een bepaalde psychische toestand. De Hamburgse psycho- somaticus professor Jores kon op overtuigende wijze duidelijk maken, dat vele mensen uit een zekere depressieve angst over vloedig gaan eten en daarin „in zekere zin een rustgevend mid del zien". Professor Janke uit Düsseldorf vertelde aan de hand van zijn ervaringen, dat ongeveer 50 procent van de zwaarlijvige vrouwen bij hun moeders hadden leren koken en wel volgens het devies: „stevig eten maakt gezond en sterk". Wie te veel en te vet eet, is daartoe gewoonlijk al als kind „opgevoed". Een bijzonder fe nomeen van onze tijd is ook de zogenaamde „weekend-mest- kuur". Op werkdagen wordt normaal of karig gegeten, in het weekend echter des te meer „gezondigd". O Met het oog op de maatrege len tegen de vetzucht was men het er wel over eens, dat zo wel bij het advies als bij de doorvoering van een voedings verandering individueel te werk moet worden gegaan. Overeenkomstig de veelheid van oorzaken, is het noodzake lijk, in elk afzonderlijk geval de geneeswijze aan te passen aan de lichamelijke en geeste lijke omstandigheden. Aan slapeloosheid lijden te genwoordig miljoenen mensen, veel meer dan twintig of dertig jaar geleden. Het ligt voor de hand, de koortsachtige levens wijze van deze tijd, de over spoeling met optische en akoes tische prikkels van allerlei aard voor de moeilijkheden bij het slapen verantwoordelijk te stellen. Het zijn de onverwerkte indrukken van de dag, die de slaper, wiens zenuwen voortdu rend overprikkeld zijn, steeds weer wakker maken. De be strijding van de tegenwoordig massaal optredende storingen bij de slaap met geneesmidde len, aldus werd door verschil lende congresdeelnemers na drukkelijk opgemerkt, is dus niet gericht tegen de primaire oorzaak van het kwaad. Het zou derhalve van groot belang zijn een diepgaand onderzoek in te stellen naar de eigenlijke rede nen van onze „moderne" slaap stoornissen en de betekenis van een voldoende lange en rustige slaap voor de gezondheid een ieder duidelijk te rnaB pf* Interessant was ook een slag over experimenten met S pende personen, die steeds neer het elektro-encephalog1! t. aantoonde, dat het dromen gint gewekt werden. De hun dromen gehinderden spoedig aan ernstige psycbIs®, storingen. Daaruit kan *re0 concluderen, dat het dri"® evenals de slaap als uitero* an a eten belangrijk moefen worden t schouwd. De biologisch e. belangrijke slaap wordt a»°* vuld door een niet minder langrijk psychisch proces, V*,et door aldus meende een sprekers hoofdzakelijk p gemoedsbewegingen worden gereageerd. ■Sjipaa aCjauuvm jaif uva aapnoips ap Isiqaaj, puoiBaajxpv ap do aCdiuvvj, -qnp jaq .'atunp azap una uaoqos -aaquii ap xapuo aCqvq jaq .'„soq aium" una tad ap do „X'X'd" ■a-du „tld" paoom ?at( luojjvq ap do ap una aCdaaap jat/ uaffaxpq uaiiiqasuaa fCia aq De Vlaamse cabaretwereld ziet veel in de jonge chansonnier Miel Cools die met zijn liedjes al enige jaren sterk de aandacht trekt. Op het merk Cardinal (EP 303) is nu 'n 45- toerenplaatje verschenen loaarop Cools vier „miniatuurtjes" brengt: „De sol daat", „De troubadour", „De Zigeuner" en „De Nar". Van deze liedjes is de muziek het meest opmerkelijk. De teksten zijn niet overal even sterk en we geloven dat Cools vooral hieraan iv de toe komst zal moeten werken. Het beste nummer is zonder twijfel „De Zigeu ner", al kan de tekst ook in dit liedje allerminst overtuigen. De ideeën zijn er wel, maar Cools zal voor zichzelf nog veel kritischer moeten worden, wil hij over enige tijd de definitieve sprong naar de top kunnen halen. Het talent heeft hij er in ieder geval voor. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 18