Koffie K REM ER MERCEDES-BENZ Angstpsychose on voor willekeur gemeentebestuur Het verhaal van Cees van den Berg ^ss,stg%ni^s. EN HET Subsidie van ƒ10.000 aan Stichting Technisch Hoger Onderwijs voor Noordholland Bel 55657 Goede prijzen op veiling Beverwijkse muziekschool is aan instrumentaal onderwijs toe Groei naar ensemblespel WAS WEER LUILAK... DR00MKEUKENS Ergerlijk Vecht"-lust Géén commentaar Represailles Het Witte Paard VOORSTEL B. EN W. VAN HAARLEM: Radio Moors Taunusl2M.I7M,20M CHRISTIAANSE Waterstanden Instrumentenshow in Lommerlust Kwartet Volwassen af Amersfoort KAMSTEEG's Automobiel bedrijf N.V» ~.*-v N.V. VAN WLJK - O VER VEEN TEL. 11926 ZATERDAG 5 JUNI 1965 PAGINA 9 Het is half elf in de ochtend. Ondanks het feit dat het hier moet „ritselen van de 1 evolutie" is er in Loenen nauwe- Jks enig leven te bekennen. De 't boeken bekende grijsaard staat ezenloos lachend op de hoek van ®.n pittoresk straatje. Op dit tijd- P wordt in het plaatselijk, gere animeerde restaurant al uren gebiljart. Werken is er niet bij. man in overhemd brengt de °ffie. „Gisteren kwam hier ook £°g een echte dorpsgek binnen", e§t een collega. Het was een reemde, al wat oudere vrouw die 6eds maar zong over niet te be- £r'jpen zaken. Om het uur was zij er! soms onderbrak ze haar ge- 2atlg om ineens hysterisch uit te mt Entrée van het dorp. j?.6Pen: „Dood, dood, dood aan jonkers van het bier". De °ór gezette klok tikt, buiten pas- ®ren auto's maar de vrouw daagt niet op. Idyllisch plekje aan de Vecht. De omstreden woning van wet houder Cees van den Berg. Het huis dat iedere Loenenaar vreest: het gemeentehuis. Intussen wacht men in de ge meente het onderzoek van Gede puteerde Staten af. Alom vreest men bij een eventuele verwer ping van het bezwaarschrift naar buiten onopvallende, maar voor ingewijden zeer gevoelige re presaille-maatregelen. De angst psychose onder de bevolking is diep geworteld. Wat het gemeen tebestuur gaat ondernemen? Nie mand weet het. Men geeft zo als altijd „niet thuis", of anders gezegd: „lou-loene(n)". Het is weer voorbij. Het snerpen de gegil dat wordt veroorzaakt door op vernuftige wijze aan fiet sen gebonden apparaturen, het ze nuwslopende gekletter van achter rijwielen bevestigde busjes. Het is weer voorbij: die gezellige avond, waarop de winkels tot 10 uur ge opend zijn en men zo gezellig een plantje kan uitzoeken op de al oude Luïlakmarkt. De Luïlakmarkt is nu weer ver dwenen. De hele nacht door vorm de zij een gezellig centrum van vermaak. Overal zag men in het begin van de avond de jeugd, be laden met grote en kleine planten. Later was het voor de volwasse nen prettig wandelen langs de Breestraat in Beverwijk en op het Marktplein in IJ muiden. G A R A G E „P E T E R S" N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Nü al meer dan 300 000 l enthousiaste VW-rijders in Nederland! Gladiolenstraat 39, Lisse Telefoon (02530) 3045 -■ (Advertentie) (Advertentie) !©enew iiy last (Van onze speciale verslaggever) ku.? zijn gekomen voor de dorpsrel. Dra. als WÜ met inwoners daarover >>tl v trekken zij zich haastig terug. ZéoJ°edoelt die zaak met V. d. Berg", éq ?fn ze „Ja, ja; dan moet u bij die wezen. Die weten er alles van", hebben ons er niet mee bemoeid. vallen er namen: die van wet- t Cees van den Berg en gemeen- v mi LU' 11 i,cig cru gcucci- JW^r®taris R. T. W. Verschuur. „Loe- *s in last," maar de buitenstaan- hiag het niét merken. van de ondertekenaars van het zegt: „Wij hebben onze actie voorbereid. Op het laatste mo- is de zaak echter voortijdig bij utïs nitgelekt nadat ANP-fotograaf 'irMj Hansen maandag j.l. het bericht i&ekregen dat zijn huis binnenkort fc^gemeesterswoning zou worden in- de^ahsen nam, het niet en bracht Vf0„'aak aan het rollen: één dag te a£feJ" „We zijn geschrokken van het at onze aanklacht bij Gedepu- heef?e Staten van Utrecht in de pers teweeggebracht. Het is niet onze ïw*?hng geweest er een rel van te nu is het tóch een rel ge- •WI: nDe eerste vraag: „waarom v0rci a de burgemeester niet van te- Am, lngeiicht?" woord: „Dat zou geen enkele zin Ê6ri ®h. De man heeft geen invloed, 'haii ar geleden is de heer Van volkomen onvoorbereid in een biet, len machtswereldje terecht geko- 8éveVi burgemeester heeft blijk ge- Jw ..geen krachtfiguur te zijn. D 156 ei,;1 e WÜ nu gekozen hebben enig e was overgeblevene". de inmiddels uit de berichten jjan' rii van Loenen". Veertig inwoners Jebbeii luisterrijke Vecht-gemeente aten fen aanklacht bij Gedeputeerde eeh ^„.„gediend naar aanleiding van ?etneejl yhjke gedrags-taktiek van het aooburi tuur> met name wethouder- eï. serf«m?ester Cees van den Berg '■Zij hehh ntesecretaris R. Verschuur. van de grenzen van de wet Selijk ov°ed algemeen bestuur herhaal- word. hreden"> aldus het request, ment d gesproken over „detourne- lyethoudo,. voir" en intimidatie. De ceschm^j^jvordt van „machtsmisbruik" ?eeft een machtsmisbruik welke familie]Pr,md tot het bevoordelen van erstrekkeiï1 ln de gemeente, het niet n die 7i„v,Van vergnnningen aan men- gerneente met een woonark in de oners len vestigen waardoor in- ï?hen verlnto»°tnen die de gemeente Si® niet w!» hun woonschip eenvou- een modern huis aan de Vechtoever op een plaats waar al sinds vele jaren niet meer mag worden gebouwd, als mede het feit dat de heer Van den Berg daarbij een niet onaanzienlijk stuk je water zou hebben gedempt en een begroeid eilandje vernietigd. Men be schuldigt het gemeentebestuur er vre- der van dat men zich niet aan afspra ken houdt, voorgeeft persoonlijke ge brachte- of aangetekende stukken niet te hebben ontvangen, gedane toezeggin gen botweg te hebben ontkend, etc. etc. Naast het eveneens volkomen wil lekeurige en ontoelaatbare woningbeleid is het vooral het woonschepenbeleid dat de burgerij van Loenen tot wanhoop brengt. Directe aanleiding tot het verzenden van het request is echter een brief geweest afkomstig van het gemeente bestuur gericht aan een aantal woon- arkbezitters, waarin deze worden ge sommeerd „vóór 4 juni ligplaats te kiezen aan de gemeentelijke ligplaats aan de Angstelkade, c.q. met hnn schip naar elders te vertrekken, bij in ge breke blijven waarvan zij daarheen zul len worden gesleept door de gemeente of de gemeente worden uitgesleept naar de plaats van herkomst." De ondertekenaars van het request achten deze maatregel in strijd met ar tikel 31 van de Woonwagen- en woon- schepenwet van 1918. Men meent dat het gemeentebestuur in deze zaak voor de zoveelste maal het recht in eigen hand heeft genomen en daarbij opnieuw de wet heeft overtreden. Belangrijk ar gument voor de adressanten: de Ang stelkade heeft geen toegangsweg. Bo vendien ontbreken drinkwater en elec- triciteits voorzieningen Initiatiefnemer van het zonder twij fel opzienbarende request is de 39- jarige heer M. van Till. Hij zegt: Er zijn maar 40 ondertekenaars, maar de brief aan Ged. Staten, moet als een afspiegeling worden beschouwd van de bezwaren die bij het overgrote deel van de bevolking leven. Wij heb ben te kort tjjd gehad om iedereen af te gaan. Indien wij méér gelegen heid hadden gehad zouden er zonder twijfel nog honderden handtekeningen zijn bijgekomen." Wij rijden (op weg naar de zoveel ste requestrant in de gemeente) langs enkele betoverende landhuizen van woon arken. Zjj 'dragen, gelet op de recente ontwikkelingen toepasselijke opschriften als „Vechtlust" en „Vechtvrii". De lijst van klachten, bezwaren, en beschuldi gingen begint langzamerhand afschrik wekkende vormen aan te nemen. Het ene geval is nog sterker, nog dra matischer geaccentueerd dan het an dere. En steeds weer duikt de naam op van wethouder-locoburgemeester C. van den Berg. De gedupeerden nemen geen blad voor de mond. Het is zoals een van de requestranten, tv-presenta- tor Nico van Vliet (zelf woonarkhuur der), duidelijk formuleert: „De Loene- naren leven in een angstpsychose. Nooit weten zij hoe de willekeur van beide genoemde heren zal uitvallen." De heer Leonhardt, directeur van een electro- technisch bureau in Amsterdam (even eens woonark-bezitter) vult aan „Men vreest de represaille. Jarenlang heeft men allerlei gevoelens moeten onder drukken, nu kan de bevolking eindelijk eens vrij-uit praten. Toch durven ze nog lang niet allemaal". De heer M. van Till, ex-secretaris van Nijenrode, thans personeelschef van een grote fabriek in Twente (een der zwaarst getroffenen) spreekt over „dic tatorschap" en „hemeltergende" toe- Standen. Ook de heer Van Till noemt weer de namen van Cees van den Berg en gemeentesecretaris Verschuur. Er is nu geen ontkomen meer aan. Wij melden ons bij de woning (of beter het paleis) van de heer Cees van den Berg, gelegen op een van de mooiste punten van de Vecht oever. Wij bellen aan. Een naamloze vrouw doet open. „U bent van de pers?" vraagt ze. „Een ogenblikje, ik zal u aan kondigen bij de heer Van den Berg." Na een tijdje komt ze terug, schudt haar hoofd en zegt: „De heer Van den Berg heeft „geen commentaar." We dringen aan: „Kan de heer Van den Berg ons dan niet één minuutje te woord staan, al was het alleen maar om hem persoonlijk het „geen com mentaar te horen uitspreken". Opnieuw sloft de vrouw weg. Drie seconden later staat ze er weer. „De heer Van den Berg komt liever niet. Hij heeft geen commentaar." Cees van den Berg, vernemen wij, is 39 jaar. Hij is de zoon van een schat rijke boer. De jonge v. d. Berg voelde niets voor het boerenbedrijf en wilde al vroeg de politiek in. Van jongs af aan bemoeit hij zich met allerlei zaken de gemeente Loenen betreffende. Het is zijn enige liefhebberij. Ondanks zijn lagere- schoolopieiding maakt de jonge Cees snel carrière: via gemeenteraadslid wordt hij tenslotte wethouder. Tot gróte v.erbazing van de Loenense ge meenschap wordt hij ook nog loco-bur gemeester. Dat verschaft hem 3000 gld. per jaar extra. Boze tongen beweren dat hij een andere candidaat voor de functie van loco-burgemeester heeft „weggedrukt"! Bewijzen kan men het niet. Iemand zegt: „Hij zal dat geld wel nodig gehad hebben, want hij doet er niets anders bij. Hij leeft van zijn wethouderschap". Een ander werpt te gen: „Dat geld heeft hij helemaal niet nodig. Hij is een van de rijkste mensen uit de gemeente. En er zijn wat rijke Loenenaren..." Cees van den Berg wil méér. Hij voelt wel iets voor het ambt van burgemees ter. Een van zjjn vrienden merkt op dat hij dan toch echt nog wat bij moet gaan studeren. Van den Berg laat zich in schrijven op de avond-H.B.S., maar kan niet meekomen en staakt de hopeloze strijd. Intussen heeft hij in de gemeente Loenen (omvattende Vreeland, Nieu- wersluis, Loenen en Loenersloot) een geduchte reputatie opgebouwd. „Loenen is v. d. Berg en v. d. Berg is Loe nen", zegt men. Hij neemt vreemde beslissingen. Een woonark-bezitter die voor zijn huis ligt gelast hij: „Je moet hier weg, mijn uitzicht wordt belem merd." Een maand later wordt de opengevallen plaats voor zijn huis inge nomen door een andere woonark, eigen dom van zijn zuster. Op een andere dag hoort de wethouder toevallig de prijs die de heer M. van Till vraagt voor zijn woonschip. De adspirant-koper is ak koord. Zo niet Van den Berg: hij vindt het bedrag te laag en kondigt aan de nieuwe eigenaar van v. Till's woonark géén ligplaats-vergunning te verstrek ken. Letterlijk zegt hij: „De meeste woonarkbewoners kunnen zich het gel delijk verlies bij verkoop van het schip zonder vergunning wel veroorloven. De woonark kunnen wij beter bestemmen om de woningnood in Loenen enigszins op te lossen." De heer Van Till is wan hopig. Hij heeft een nieuwe, belangrij ke baan gekregen in het oosten des lands en moet van de opbrengst van het schip de kosten van een nieuw huis in Twente bekostigen. Maar het geld is er niet. En Van Till is gedwongen heen en weer te reizen. Dat doet hij nu al elf maanden lang. De situatie is onhoud baar. Cees van den Berg gaat intus sen onverstoord door met het nemen van schandelijke beslissingen. De oppo sitie groeit. Dinsdag jl. werd hij overvallen door het schokkende nieuws. Hij heeft zo als meestal trouwens „geen com mentaar". De heer Verschuur is een ander type man, maar zeker niet minder moeilijk. Verschuur, zegt men, ver staat zijn vak, alleen: niemand heeft er nog iets van kunnen merken. Als men nem nodig heeft, doet hij twee dingen: óf hij antwoordt niet, of hij antwoordt wèl en zegt dan „dat hij de zaak zal bestuderen." Het komt op hetzelfde neer. Verschuur wordt ver weten dat hij woont in een huis van de gemeente, waarvan de door de huurcommissie vastgestelde huur niet meer is herzien nadat op gemeente- kosten voor ongeveer 20.000 gulden aan de woning is verbouwd, (later rectificeert burgemeester W. A. van Schaijck: „het was geen 20.000, maar 11.000 gulden"). Verder wordt ook hem verweten dat hij op alle mogelij ke manieren de „grenzen van de wet en van goed algemeen bestuur her haaldelijk heeft overschreden." Op het gemeentehuis gekomen, krij gen wij te horen dat de burgemeester „geen commentaar" heeft. Hij verwijst naar het communiqué dat hij dinsdag avond tijdens de (gebruikelijke) raads vergadering op de eerste dinsdag van de maand, naar aanleiding van het ge beurde heeft uitgegeven. In dat com muniqué worden alle klachten soms zelfs met „verontwaardiging" van de hand gewezen. Het communiqué is kort. Wijzer wordt men er niet van. Gemeentesecretaris Verschuur staat ons wel te woord. Hij nodigt ons uit in de raadzaal, schuift een stoel bij en gaat zitten. „Heeft u iets op tc merken naar aanleiding van het bezwaar schrift", vragen wij. Verschuur antwoordt: „Ik heb offi cieel nog steeds geen afschrift ontvan gen van de brief aan G.S. Die zal ik eerst uitvoerig moeten bestuderen. Wat ik weet, komt van het A.N.P.-bericht, een vluchtige inzage in het afschrift dat de burgemeester bezit en de pers berichten in de krant. Dus u voelt het wel, ik heb „geen commentaar". Ik wens mij over de zaak niet uit te laten. Ik conformeer mij aan het door de bur gemeester opgestelde communiqué, en wacht intussen het overleg tussen de Gedeputeerde Staten en het gemeente bestuur af". Het onderhoud is afgelopen. Enkele adressanten die ons moge lijk nog iets zouden kunnen ver tellen, doen dat niet. Een aantal van hen (woonarkbezitters) heeft namelijk onlangs een vergunning gekre- gen voor een ligplaats. Brieven, waarop men soms maanden niets heeft ge hoord, blijken plotseling te zijn beant woord. Zelfs het diepste geheim lekt ir. een besloten dorpsgemeenschap schijnbaar voortijdig uit. De toekomst? Op 22 juni a.s. is er een extra-zitting van de gemeenteraad. Naar het heet „omdat een aantal leden van de raad behoefte heeft aan politie ke beschouwingen, gezien het uitblijven van de begrotingsdebatten." (De begro ting van 1 januari 1964 is zelfs nog niet ingediend. Gemeentesecretaris Ver schuur: „de grote drukte op het ge meentehuis is daar de oorzaak van") Maar -de meeste Loenenaren menen dat dan opnieuw het „gewraakte" request, ter sprake zal komen. HAARLEM, 5 juni De verwach ting, dat Van Emmerik de afgebroken partq tegen Lips wel in winst kon om zetten, werd bewaarheid. Door dit re sultaat legde v. Emmerik definitief be slag op de eervolle tweede plaats. Pan- cras won van Havenkort,' maar is nog niet geheel zeker van de derde plaats Lips kan hem nog een halve punt voor bij streven. In I B kon Holtkamp de opmars van Ran niet stuiten. Mossinkoff boekte tegen Brohet een kostbaar winstpunt. In 2 A kwam Wit- teman door een zege definitief op de tweede plaats. Van den Berg bood ge ruime tijd weerstand aan alle drei gingen van Janssen, maar moest uitein delijk toch de koning strijken. Door dit resultaat is Janssen de enige spe ler, die in de tweede ronde ongesla gen is gebleven. Vringer en Rijnders namen niet veel risico's en na acht tien zetten werd de partij remise gege ven. De Bont Jr. kwam tegen Buts goed voor de dag en behaalde een ver rassende overwinning. Kuip kwam door een zege weer op de tweede plaats. De uitslagen waren: Havenkort-Pancras 0-1, Lips - Van Emmerik 0-1, Mossin koff -Brohet 1-0, Ran - Holtkamp 1-0, Baas - Overdijk 0-1, Van der Berg Jansen 0-1, Witteman - Henriohs 1- 0, Vringer - Reinders »/«-,'/« Kuip - Hen driks 1-0, Buts De Bont Jr. 0-1, Val kenier De Bont Bit 0-L (Advertentie) HAARLEM 5 juni B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een subsidie van 10.000,- te geven aan het bestuur van de Stichting Tech nisch Hoger Onderwijs voor Noord- Holland. De stichting heeft de subsidie nodig ter financiering van haar activi teiten voor de vestiging van de vierde Technische Hogeschool in Haarlem en Haarlemmermeer. Daartoe heeft hef bestuur ook nog een beroep gedaan op de overige gemeentebesturen van Zuid- Kennemerland. Tot nu toe heeft het bestuur van de stichting zijn acties kunnen betalen uit spontane bijdragen van het bedrijfsle ven. Ook nu is van deze zijde een gift van 10.000,- toegezegd, hetgeen echter de helft is van het bedrag, dat het be stuur op korte termijn nodig heeft om zijn acties op doeltreffende wijze te kunnen voortzetten. B. en W. wijzen op het grote belang, (Advertentie) TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Telefoon 14609 (Advertentie) TELEFOON 80461 dat voor de gemeente verbonden ls aan de stichting van de technische hoge school in deze omgeving. Daarom ach ten zij het gewenst en verantwoord een subsidie te verlenen. (Advertentie) De mooiste Europese keukens in diverse uitvoeringen. Prijzen van 1000.— tot 14.000.—. Uw keuken van vloer tot plafond weer nieuw. Financiering mogelijk. Fa. Th. M. Dekker, Reitzstraat 72, Haarlem. Telefoon (02500) 55657. (Advertentie.' (Advertentie) Lange Berenstr 36-38 Haarlem Telefoon 14371 Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 BEVERWIJK, 5 juni Ook al in ver band met de Pinksterdagen is de vraag naar groenten de hele week zeer groot geweest. Het gevolg was dat de toch wel vrij ruime aanvoer, weer ongekend hoge prijzen opbracht. Een artike als spinazie staat week in week uit hoog genoteerd en kwam ook nu weer tot goed 70 cent per kilo, al ziet men dan door het kwaliteitsverschil de prijs wel op en neer gaan. Sla ging ook voor een behoorlijke prijs vat. de hand, die tussen de 12 en 31 cent per krop lag. Andijvie was er niet zo heel veel, men zag de prijs tussen de 65 en 75 cent per kilo bewe gen. Bloemkool maakte in het begin van de week een kleine inzinking mee om zie h later weer te herstellen, waar door de prijs opliep tot 1,30 per stuk. Ook de bospeen bleef goed aan de prijs ondanks een behoorlijk aanbod, maar er ging wel wat voor export uit de markt, nen betaalde tot 86 cent, voor de waspeen lagen de prijzen tussen de 80 en 90 cent per kilo. Radijs kon men nog steeds goed ver kopen voor een prijs van 12 tot 25 cent pe" bosje. De grote prijzensprong nam deze week de prei. Hiervoor werd vrijdag boven de gulden per kilo betaald, maar het is ook zoals een koopman naar veren bre.cht, weer om erwtensoep te eten. Asperge is bij voorkeur een artikel dat men met Pinkster kan eten, maar door het koude weer loopt dit produkt helemaa. niet. Er werd tot 4,70 per kilo betaald, voor de dunne werd nog altijd ee rijksdaalder per kilo neerge teld. Aardbeien, er waren er heel wat, gin gen vrij goed weg tot 1,15 per doosje. Rabarbir hield ook deze week goed stand. De prijzen varieerden van 18 tot 28 cent per bos. Ook de tomaten liepen in prijs op tot 1,45 per kilo. De eerste kistjes sperziebonen en nu ook peulen vormen een ware aanvulling op het toe'? al schrale sortiment, maar voor'opig zijn het hier nog luxe prijzen die beteald worden. Zaterdag 5 Juni Hoog water: 7.46 en 20.23 uur. Laag water: 3.16 en 15.48 uur. Zondag 6 Juni Hoog water: 6.55 en 21.32 uur. Laag water: 4.19 en 16.51 uur. Maandag 7 Juni Hoog water: 10.08 en 22.47 uur. Laag water: 5.25 en 18.03 uur. Dinsdag 8 juni Hoo gwater: 11.23 en 23.55 uur. Laag water: 6.37 en 19.23 uur. AMSTERDAM, 4 juni Gistermid dag is de 16-jarige bakker D. Visser in de Bellamystraat bij de Nicolaas Beets- straat toen hij linksafsloeg, aangereden door eer scooter. Beide bestuurders vielen, waarbij de scooterrijder een hoofdwo-.d opliep doordat hij tegen een geparkeerde auto viel. Visser moest met rugklachten in het WG worden op genomen. De scooterrijder kon na be handeling in het ziekenhuis naar huis terug. BEVERWIJK, 5 juni De jonge Be verwijkse Muziekschool, die (nog) in Huize Scheybeek is gevestigd, krijgt nu een echt gezicht. Gaf men tot nu toe slechts les in het Algemeen Vormend Muziekonderwijs, begin september zul len de leerlingen, die overgaan naar het derde cursusjaar, zich kunnen bekwa men in het bespelen van een instru ment. Ongeveer honderd leerlingen heb ben zich reeds gemeld voor het bespe len van een of ander instrument. Vrij dagavond zal voor leerlingen en ouders van leerlingen een instrumentale parade worden gehouden in de toneelzaal van „Lommerlust". Door het tonen van ver schillende instrumenten wil de Muziek school de ouders helpen in de keuze van het instrument, dat hun pupillen zullen bespelen. Het beloofd een gevarieerde en in teressante avond te worden. De viool wordt geshowed door leraar Gijs Beths, die met zijn jongste leerling de avond opent met een duet van Bartók. De heer Beths zal zijn spel doen vooraf gaan door een explicatie. De nog te benoemen leraar Dick Alma speelt hierna met een van zijn leer lingen duetjes op de dwarsfluit. Als lerares voor cello zal Henny de Vries worden benoemd. Zij is momenteel nog leerlinge van Tibor de Machula. Mejuffrouw de Vries is op de parade avond aanwezig om een stukje cello te spelen. Als leraar accordeon is benoemd de heer J. Rumping, een van de weinige gediplomeerde accordeonleraren. Hij heeft een eigen instituut in Beverwijk. De heer Rumping zal het publiek laten zien, dat de accordeon niet uitsluitend een instrument is „voor bruiloften en partijen". Een leerling van hem zal enkele klassieke werken op dit populai re instrument ten gehore brengen. De heer N. Koekoek, thans leraar in Vel- sen, zal ook zijn medewerking aan de instrumentale sector van de Muziek school gaan verlenen. Hij geeft les in gitaar en het resultaat hiervan zal in Lommerlust te beluisteren zijn. Klarinet-les zal in september worden gegeven door de heer W. van Duyn, klarinettist bij de Koninklijke Militaire Kapel. Corrie Kerkhof, ook toekomstig lerares aan de Muziekschool, zal op de hobo een sonate ten gehore brengen. Het instrument Fagot wordt getoond door Ton de Klerk. Frans Wertwijn komt met een kwartet naar Beverwijk om de blokfluit te bespelen. Pianoles wordt ook gegeven in de nieuwe cur sus. Omdat iedereen dit instrument reeds kent, zal de piano bij de instru mentenparade echter ontbreken. De he ren L. Potgies en Rinus Groot worden pianoleraar. De muziekschool is, ondanks haar korte bestaan, van baby plotseling volwassen geworden. De directie rekent er op, dat zeker 130 leerlingen, die nu in het tweede cursusjaar zitten, een instrument zul len gaan bespelen. De lessen zijn indi vidueel en duren een half uur, uitgezon derd de lessen in viool, die drie kwar tier zullen vergen. De directie en lera ren van de Beverwijkse Muziekschool zullen er naar streven, om naast het in dividuele onderwijs zoveel mogelijk en semble-werk te laten verrichten. Op de (lange?) duur zal er dan een orkest klas geformeerd kunnen worden. De bouw van de Muziekschool zal er in september als volgt uitzien: Gedu rende het eerste jaar krijgen de leer lingen vanaf de tweede klasse Lagere School 2 uur Algemeen Vormend Mu ziekonderwijs, aangevuld met rytmische vorming. In het tweede jaar wordt één uur les gegeven in het.Algemeen Vor mend Muziekonderwijs en één uur blok- fluitles. Het programma van de derde jaars studenten bestaat uit een half uur les in instrumentaal onderwijs, één uur Algemeen Vormend Onderwijs met blok- fluit-ensemblespel. Wat de aanschaf van de instrumenten betreft: hiervoor heeft de Muziekschool een financierings-systeem ontworpen. De instrumenten worden op afbetaling ver schaft, maar zijn onmiddellijk eigendom van de leerling. Er bestaat dus in prin cipe geen mogelijkheid om het instru ment bij voortijdige beëindiging van de cursus terug te geven. De directie van de Beverwijkse Mu ziekschool verwacht in september onge veer 670 leerlingen te hebben. 25 Do centen zullen dan aan de school zijn verbonden. De Muziekschool breidt zich bijzonder uit, een teken, dat er reeds lang in Beverwijk een grote behoefte aan een dergelijk instituut werd ge voeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9