Katholieke agrariërs in Randstad jubileren perspectief op de toekomst vaderdag! Blik verruimd van eigen weide naar Europese akker Op een centrifuge hoort een deksel Werkgevers beschuldigd van huichelarij, kwade trouw, verdachtmaking Resultaat Albert Heijn overtrof verwachtingen in het afgelopen jaar Waterdicht DAGPUZZEL Tomatensoep moet van azijn A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BlNNEN-en BUITENLAND Brochures over haring en ei EEG moet democratischer worden Bouw van 5 wegrestaurants thans in voorbereiding Kapsel Ontploffing in kuikenmesterij twee gewonden Joegoslavische consul op straat neergeschoten m Door vakbondsleider De Groot Bliksem slaat vuurtor enwacht van zijn stoel Raad Arnhem vertraagt bouw van Het Dorp Wat kinderen ervan zeggen Nog 11 dagen en dan is het Extra vaderdag-attractie West-Duitsland Principiële uitspraak Jachtopziener mag hond doodschieten om konijn te beschermen Tweede Kamer steunt minister Luns Broeder Theophile viert gouden intredefeest Vrouw verongelukt DANKZIJ STERK GESTEGEN OMZET Uitbreidingen Bioloog verwatht dit jaar Restaurants Melkbedrijven Haring en ei WOENSDAG 9 JUNI 1965 PAGINA 5 De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. ""iiiiimiiimiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiimwitniiiwiHiimiiMni vers in blik verpakt SPELDJE De vijftigjarige LTB is sinds kort gehuisvest in het voormalige meisjeslyceum „Sancta Maria aan de Dreef te Haarlem. Een geruit jack met een bij passende short voor op het water. Short en jack zijn van waterdicht materiaal gemaakt. NU MET GRATIS SPELDJE! VIJFTIG JAAR L.T.B. met VF^pLEIVI, 9 juni De omstreeks leèstT en van de L.T.B. verkeren in vk«J roming, omdat het op 16 juni ]jj[ 98 jaar geleden is dat de Katholie- licht u" en Tuinbouwbond werd opge- ïjpjro Het belangrijke feit van de op- stad 8 geschiedde in Haarlem, de tl Waar ook het feest van het gouden rtaJ i'"11- strai{s wordt gevierd. Maan dje ïu"i wordt de grote feestdag, U .J.al beginnen met een pontificale hier ^oor de bisschop van Haarlem, k»«!' van Dode waard in de lHi(Jl) le basiliek van Sint Bavo. Des v»? opent de burgemeester J1® Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- e« 2" tentoonstelling „De landman de muze" die van 14 juni tot 29 jjasustus de Vishal in beslag neemt, in h Plechtige herdenkingsbijeenkomst t- ?et Concertgebouw wordt opgeluis- Doa l'oo toespraken van mgr. Van v^ewaard en van mr. B. W. Biesheu- roinister van Landbouw en Visse- ta7?°r -d agrariërs die in 1915 can de Jj~ei gingen zitten om een organisa- g®, ,?P poten te zetten, was het ver- jp önsel organisatie niets nieuws. On- de boeren en tuinders van het toen- I?nii®e bisdom Haarlem was er een jOhandsche Maatschappij van Land- wuw en een zeeuwse Landbouwmaat- _nappij. Bloembollencultuur was er en Vpn katholieke bloemistenpatrocns- ®rertiging. Er waren vedlingverenigin- K®n en een vitale Noordhollandse en minder levenskrachtige Zuid- odandsf Boerenbond. De Hollandse agrariërs hadden dus geen behoefte J 11 jCf een bond. Maar in Leiden had £e bisscoop een bur&au voor Katholie- j-e Sociale Actie opgericht. Dit bureau g3ci de katholieke middenstanders al een organisatie geholpen en de ka- wolieke boeren en tuinders moesten °°k in dit roomse gareel, zoals de LTB- ronctionaris P. G. Tel in een historisch overzicht opmerkt. Na het voorberei dende v/erk werd op een mooie juni- (alleen voor vaderdagElke Poppell met een speciaal Poppell-speldje Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich Je melden bij de ANWB-oproepdiens» bi Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks Va» tot 22 uur. OOSTENRIJK/ZWITSERLAND: echt paar L. Hardenberg uit Amsterdam in Roomkleurige Volkswagen 1200 hr. 97-87 »an Oostenrijk naar Zwitserland, route Vlm-Bregenz-Chur. ZWITSERLAND: A. Ginnebergen uit «.otterdam per trein, in omgeving In- blaken. FRANKRIJK: W. Besselaar uit Rot terdam in grijze Consul Cortina HS '2-75 omgeving Parijs. Echtpaar P. H. Beelen uit Haarlem ;n grijze Opel caravan met witte ca- ravan met groene gordijntjes GL-95-90 bTOgeving Lourdes op camping. (Advertentie) dag in 1915 in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haarlem de Rooms Katholieke Diocesane Land- en Tuinbouwbond opgericht. Het secreta riaat van de jonge LTB was idealis tisch, veie bestuurders waren liberaal- zakelijk ~n de omstandigheden stonden in het teken van de mobilisatie. De bond groeide als kool. In tijd van vijf jaar Mep het ledental op van ruim tweeduizend naar zevenduizend leden. In navolging van de andere boeren bonden zocht de LTB zijn heil in co- operaties voor export, handel, bankza ken, verzekering, kistenfabricage, zaadteelt en dergelijke. Er kwamen ook drie vakbonden voor de boeren, de tuinders en de kwekers tot stand. De mobilisatiejaren lieten diepe sporen van ontreddering na, maar de onvolprezen rector J. P. J. Kok slaag de erin het LTB-gebouw. weer een hech te fundering te geven. Bij dit werk kreeg hij veel steun van mannen als Jac. Groen, C. A. J. van Baar, H. J. Ganzeboom, N. Dekker, N. van Om meren er. F. C. H. Schrijnemakers. Teger; 1930 groeide de sociaal-eco nomische noodtoestand onder de agrariërs naar het dieptepunt. De katholieke agrariërs zochten en von den steun bij de L.T.B. Na N. Dek ker en dr. L. N. Deckers was G. W. Kampschöer algemeen voorzitter ge worden en vooral onder zijn leiding kregen allerlei initiatieven een schit terende kans. In en door de crisis groeide het ledental tot negendui zend. De duizenden hebben allen waar voor hun geld gekregen. Wij noemen alleen de sanering van de bollenteelt, waaraan duizenden kwe kers hun behoud dankten. De oorlogsjaren werden in hoofdzaak benut voor het maken van plannen voor de na-oorlogse periode. De instellingen werkten zo goed en zo kwaad als het ging nmr-.aal door, zij het niet onder de LTB-vIag. Parklaan 12 te Haarlem was gedurende de oorlog in gebruik ten dele bij het boekhoudbureau van de LTB en ten dele als opslagplaats van inboedels. Op de zolder was ruimte voor de illegaliteit. Daags na de be vrijding werd op Parkla^an 12 eer ka mer ontruimd voor het Bondssecreta- riaat. Het hart klopte weer. Ieder lid betaalde tien gulden voor de wederop bouw en nog voor het einde van 1945 telde de LTB twaalfduizend leden. Dat er op dit moment slechts vijfhonderd meer zijn is te wijten aan het feit dat vele agrariërs noodgedwongen hun bedrijf moeten beëindigen. Bij het veertigjarig bestaan kon de bond constateren, dat er mede door maar ook boven de LTB organen wa ren opgebouwd, waarheen zich het land en tuinbouwbeleid verlegde. Met deze noodzakelijke verbreiding en ver dieping van de actie geraakte het eige ne en spontane van de LTB in het ge drang. Eerst kwam de oriëntatie op de (Van onze verslaggever) SANTPOORT, 9 juni Gistermor gen heeft zich op een boerderij aan de Hofgeesterweg een ontploffing voor gedaan, waarbij de 48-jarige veehouder J. Op den K. en zijn vijftienjarige doch ter ernstige brandwonden opliepen en de vrouw van de veehouder licht ge wond raakten. In de kuikenmesterij, waar de vee houder en zijn dochter aan het werk waren, stond een verwarmingsinstal latie, die aangesloten was op een fles buta-gas. Door nog onopgehelderde oor zaak deed z-ioh een explosie voor, waarbij tevens een begin van brand ontstond. Een zogenaamde kunstmoe der, waarin 400 kuikens zaten, werd vol komen uit elkaar geslagen. Terwijl de veehouder en zijn dochter door de ongevallendienst naar het An- toniusziekenhuis te IJmuiden werden gebracht, heeft de brandweer een begin van brand in de boerderij geblust. Door de explosie werd aanzienlijke schade aangericht. MEERSBURG (BODEN-MEER,), 9 juni (DPA) Gisteravond is in Meers burg de Joegoslavische cunsul in West- Duitsland, Adreas Klaric, op straat neer geschoten. Hij kreeg o.m. een schot in zijn long. Zijn toestand is ernstig. Volgens de politie werden op Kla ric, die werkzaam was op het Joego slavische consulaat-general in Mün- chen, door twee mannen vier schoten gelost toen hij in zijn auto met een Joegoslavische serveuse, die hij ken de, zat te praten. De vrouw bleef bij de schietpartij ongedeerd. Over het motief van de aanslag tast men nog in het duister. Op 29 november 1962 hebben Kroaten in ballingschap een bomaanslag ge pleegd op de Joegoslavische afdeling van de Zweedse ambassade in Bad Godesberg-Mehlem. De concierge, een zekere Popovic, werd neergeschoten. Een rechtbank in Bonn veroordeelde de schuldigen na een proces van drie maanden op 25 juni 1964 tot tuchthuis- en gevangenisstraffen. KNBTB, daarna op het Landbouw schap en tenslotte op Benelux en EEG. Een keurkorps van krachten werd aangetrokken. De LTB-mensen wa ren nationale figuren geworden. We citeren weer de heer Tel bij het hoofdstuk katholieke standsorganisatie „Als tegenhanger van het zich wild op dringende atheïstisch socialisme was het in het begin van deze eeuw noodzaak daartegenover een katholiek en elders een protestants-christelijk blok te plaat sen. Natuurlijk waren er geen roomse koeien o. roomse rode kolen. Er wa ren agrariërs, die in de sociale bewe ging stelling moesten nemen. Rond 1913 kwam dr. H. A. Poels met de standsorganisatorische gedachte. Hij kreeg de steun van het episcopaat. De ze actie is niet zonder zegen geweest. Het zelfrespect is erdoor onder de agra riërs gegroeid. Er is aan cultuur ge daan en de bereidheid om als onder scheiden vakgenoten gezamenlijke ac ties te bundelen is er door bevorderd." Het gevaar, dat de voet van de LTB zou weggroeien van de top is voorko men door de inzet van een veelheid van instellingen, welke op royale wij- :c de individuele leden ten dienste wer den gesteld. Een opsomming is zeker op haar plaats: Centrale coöperatie en ZLTB, verzekeringsinstellingen, boek- houdbureHus, Grondzaken- en Vesti- gingsdienst, onderwijsvereniging, ju ridische afdeling, sociale raad, bedrijfs economische afdeling en de sociaal agrarische afdeling. In een overzicht over vijftig jaar ge schiedenis LTB wordt duidelijk dat de wereld d agrariërs aanzienlijk wijder is geworden. De roomse kring hoe nuttig ooi: in het begin is door broken. Er groeiden contacten me) de zusterorganisaties en uit de contacten ontstonden vormen van effectieve sa menwerking. Ook de nationale grenzen werden geslecht door het gemeenschap pelijk landbouwoverleg in de Bene lux en dt Europese organen. En aan dit groeiproces heeft de jubilerende bond belangrijke prikkels gegeven. De gouden LTB heeft dus alle reden om feestelijkheden met een blij^ hart te vieren ondanks het feit dat indus trie, woningbouw en recreatie voortdu rend flinke happen nemen uit onze Hol landse landbouwgebieden. TH. K. (Advertentie) tijdelijk met 1 JAARGETIJDE "Takdpastaijjt serie van 4 Bij tube van f 1.- ALMELO, 9 juni Op de principiële vraag of een jachtopziener een hond die achter een konijn aanjaagt mag neerschieten, heeft de rechtbank hier gisteren bevestigend geantwoord. Een 62-jarige jachtopziener uit Ambt Del den, die op een jachtveld een Schotse Collie ter waarde van 300 gulden had neergeschoten om een konijn te be schermen, werd vrijgesproken. De of ficier van justitie had 40 gulden boete en toewijzing van de civiele vordering van 300 gulden geëist. Bij de behandeling van deze zaak, veertien dagen geleden, sloot de getui- ge-deskundige, mr. dr. W. Hugenholtz uit Leiden, de geestelijke vader van de wet o.j de dierenbescherming, zich aan bij de mening van de offifcier, dat de jachtopziener eerst had moeten trachten de hond te vangen. Verdach- te's raadsman betoogde, dat er onmid dellijk gevaar was, dat het tonijn het haasje zou worden. De jachtopziener deze lieden lopen niet met vangnet ten voor honden rond, aldus de raads man moest snel beslissen. Bij het vonnis overwoog de rechtbank dat een konijn tot de beschermde dieren be hoort en dat verdachte door schreeu wen nog had getracht de hond te ver jagen. FRANKRIJK De communistische partij zal voor de presidentsverkiezin gen met een eigen kandidaat komen, zo heeft een hoge partijfunctionaris dins dag bekendgemaakt. (Rtr.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 juni De „Straats- bourgeoisie" in de Tweede Kamer, zo als ars Westerterp het noemde, heeft haar kans aangegrepen om de rege ring opnieuw met een uitspraak te steunen om te blijven vechten voor echte democratische rechten in de E.E.G. De Europese Economische Ge meenschap gaat binnenkort miljarden uit heffingen binnenkrijgen ter finan ciering van het Europees landbouwbe leid. Het Europees parlement zal daarover het parlementair controle recht moeten krijgen. De Kamercom missie wil met kracht achter dit de mocratisch controlerecht gaan staan. Vandaar dat mr. Blaisso (KVP) na mens vij fracties in de Kamer een motie heeft ingediend. Uit de onderte kening bleek, dat de oppositiepartijen C.H. en V.V.D. de politieke betekenis vaii deze motie voor de Europese een wording vooropstellen en één lijn trek ken met de K.V.P., de V.v.d.A. en de A.R. De motie is gebaseerd op de „moe dige en inspirerende voorstellen", die de Europese Commissie de vori ge maand in Straatsburg 1 eft ge daan, zoals drs. Vredeling (P.v.d.A.) het noemde. Hij was het duidelijkst in het aangeven van de grote vijand, die de democratisering van het wor dende Europa nog steeds met zijn tegenwerking bedreigt. „De Franse regering wil geen federaal budget en dus geen federaal parlement, dat eigen middelen controleert", zo meende hij. De vraag, of wij daar voor moeten wijken, ontkende hij met klem. „Vandaag of morgen moet het tóch tot een botsing komen", zo was zijn mening. LAREN, 9 juni Een uitzonderlijk jubileum zal zondag a.s. in het broeder huis van „Saint Louis" aan de Eem- nesserweg worden gevierd. Op deze dag zal het nl. 50 jaar geleden zijn, dat broeder Theophile zijn intrede Reed bij de congregatie van de broeders van Saint Louis te Oudenbosch. Broedar Theophile is jarenlang hoofd van de school te Alkmaar en vervolgens Rot terdam geweest. Hü was ook als le raar verbonden aan de Ulo te Amster dam. Naast zijn werk in het onderwijs vond hij altijd nog tijd om de jeugd bij haar vrije-tijdsbesteding van dienst te zijn. Hij was oprichter van het Celleskoor in Rotterdam Voorts schreef hij tientallen ope. ettes en toneelstukken voor da jeugd, waarvan hij ook de uitvoering verzorgde. Broeder Theophile heeft een goed besteed leven achter zich en ge niet in Laren van zijn pensioen. Zon dag zal hij dan ook temidden v..n zijn familieleder dit mooie gouden feest vieren. RODEN, 9 juni De 27-jarige me vrouw G. Roffel-Brink uit Peest is hier gistermiddag op haar bromfiets door een auto aangereden. Zij overleed enige ogenblikken na de aanrijding. Zij zou hebben verzuimd voorrang te verlenen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 juni Voorzitter H. M. de Groodt van de Kath. Bond van Industriearbeiders Sint-Willibrordus, doet in het bondsblad Industria een uit val tegen de voorzitter van het Ned. Kath. Werkgeversverbond, mr. P. M. H. van Beven. Herinnerend aan de re cente uitlating van de heer Van Bo ven dat de werkgevers met tegen di recte financiële voordelen voor vak- bondslede-i te zijn, het belang van de vakbeweging op het oog hebben, schrijft hij: „He is goed ons te realiseren, dat zulk paternalisten door middel van o.a. de Stichting van de Arbeid telkens weer invloed hebben op de so ciaal-economische verhoudingen en op de inkomensmogelijkheden van de werknemers". De heer De Groodt beschuldigt nu de werkgevers in het algemeen van verdachtmaking, kwade trouw, mis bruik van hun bevoegdheden en hui chelarij, wanneer het hun houding te genover de fondsen van vakbonds leden betreft. „Het verzet van de werk gevers is in wezen verzet tegen de vakbeweging", schrijft hy. Machts- misbru.'k is het, wanneer werkgevers in de Stichting van de Arbeid wei geren CAO's goed te keuren op grond vair. los daarvan staande overeen komsten inzake een fonds voor vak bondsleden. „Het bestaan van de Stichting staat daarmee op het spel. Als de werkgevers deze kant op wil len, vinden wij het .best", aldus de voorzitter van Sint-Willibrordus. AMSTERDAM, CNV-voorzitter J. van Eibergen heeft gisteravond gezegd dat, als de voorzitter van het Centraal iociaal Werkgeversverbond, ir. J. Bos nia, ervan uitgaat dat de vakbeweging er rekening mee houdt dat de uitke ring-ineens minder dan twee procent wordt, n* er van op aan kan, dat de vakbeweging in de Stichting van de Arbeid minstens drie procent zal vra gen. Kort samengevat was dit zijn re actie op de recente uitlating van ir. Bosma, dat de vakbeweging, ais zij twee procent vraagt er rekening mee houdt, da. het uiteindelijk resultaat minder dan twee procent wordt. DEN HAAG, 9 juni De vuurtoren van Scheveningen is gisteren tijdens een hevig onweer getroffen door een bliksemstraal, die een groot aantal ze keringen vernielde, leidingen deed smelten en de vuurtorenwachter van zijn stoel sloeg. De wachter die overigens geen ver wondingen opliep, verklaarde, dat hij de schrik van zpn leven had gekregen. Monteurs zijn er enige uren mee doen de 'eweest de schade aan de leidin gen en de zekeringen te herstellen. Het vuurtorenlicht kon gisteravond weer branden. Het Consumenten Contactorgaan heeft een brochure samengesteld met als onderwerp huishoudcentri- fuges. Het vergelijkt kwaliteit en eigenschappen van 32 van de in to taal meer dan 150 in de handel zijn de merken. De 32 onderzochte mer ken worden het meest verkocht. Het maximale verschil in droog- effect tussen de apparaten blijkt 21 pet. te zijn. Het droogeffect van de minst laagtoerige centrifuge is be langrijk groter aan dat van de zoge naamde wasautomaten met centri fugegang. Geconstateerd werd ook, dat langer dan vier minuten centri fugeren weinig of geen nut heeft. Voor wat betreft de mechanische veiligheid van het apparaat wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van een dekselbeveiliging, in gezin nen met kleine kinderen. Een ab solute beveiliging zoals deze is voorgeschreven voor industriële cen trifuges werd bij geen van de appa raten aangetroffen. Als een belang rijk punt waarop bij aankoop gelet moet worden, wordt de afwerking van de binnentrommel genoemd. Van de 32 geteste centrifuges ble ken er 13 een binnentrommel te hebben, waarvan de afwerking te wensen overlaat. De brochure kan van groot be lang zjjn voor aspirant-kopers bij het bepalen van het type wasmachi ne. Men kan haar bestellen door storting of overschrijving van 1,25 op girorekening no. 363913, Stichting ZAANDAM, 9 juni De resultaten van Albert Heijn over 1864 zijn beter JSfJÊtjBKj geweest dan aan- vankelijk verwacht werd. Hiertoe heb ben in het bijzon der de aanzienlijke hogere kwantita tieve omzetten megeewerkt. De totale concernomzet aan derden (exclusief de zogenaamde P.M.C.-verkoop) bedroeg 386 miljoen tegen 389 miljoen In 1963. Exclusief de omzet van de ver kochte N.V. Sterovlta Melkproducten kwam de concernomzet In 1963 op 318 miljoen. Zodat de vergelijkbare omzet met 68 miljoen of met circa 21 procent gestegen is, aldus de directie in het jaar verslag. Een gedeelte van de uitbreidingsplan nen is verder tot uitvoering gebracht. De regeringspolitiek, waarbij het ver- IJMUIDEN, 8 juni „Als geheel kan men voor de Nederlandse haring visserij verwachten, dat de vangsten in de Noordzee dit jaar lager zullen zijn dan in 1964, vooral in de zuidelijke Noordzee." Dit is de mening van de heer K. H. Posthuma, biol. drs. aan het rijks'nstituut voor visserij-onder zoek te IJmuiden. Hierbij verdient aantekening, dat de haringvangst in 1964, die toen ongeveer 93 miljoen kg bedroeg, al ongeveer 12 miljoen kg minder was dan in 1963. Dat wan ge heel overeenkomstig de voorspelling, want in 1963 had men kunnen profite ren van de uitzonderlijk rijke jaarklas se 1960 toen dus driejarige haring terwijl bekend was, dat de jaarklasse 1961 die in 1964 dus driejarig werd, middelmatig talrijk zou zijn. Zeker voor het zuidelijk deel van de Noordzee ziet de toekomst van de ha- ringvisserp er somber uit. Na de twee de wereldoorlog is de visserij op ha ring snel in omvang toegenomen. Hier door wer l per jaar een steeds groter deel van de aanwezige haringstand weggevis':. De kans voor een haring om oud te worden is geleidelijk afgeno men, terwijl het aandeel van de drie jarige haring in de vangst naar ver houding is gestegen. Het resultaat is geweest een achteruitgang in de vangst pei schip, die zich het ergst in de druk beviste zuidelijke Noordzee heeft doen voelen, maar die nu ook merkbaar is geworde in het noordelijk deel. De vraag is dus, of bij een zo- ster ke bevissing en uitdunning de broed- produktie en daarmee de aanwas van jonge haring geen gevaar loopt. In de zuidelijke Noordzee zjjn waarne mingen gedaan van de produktie aan haringlarven in de aldaar gelegen paaigebieden, die wijzen op een voort durende afname van het aantal ge produceerde haringlarven. De produk tie is in de afgelopen twee paaisei- zoenen zelfs zeer laag geweest, zodat de aanwas van jonge haring en daar mee de visserij in de zuid met zorg tegemo-.t wordt gezien. Voor de Cen trale Noordzee, dus in het gebied van de Doggersbank, bestaat nog geen aan- leiding voor een dergelijke ongerust heid. Voor d voorspelling van de vangsten in di jaa is het van beslissend belang om te schatten hoe groot de aanwas van jonge haring nu zal zijn. Van de jaarklasse 1962. die nu al drie-jarige haring de vangst komt, wordt ver wacht, dat ze matig sterk za' zijn in de centrale en noordelijke Noordzee en waarschijnlijk vrij zwak in de zuidelijke Nooruzcé. De gemiddelde lengte van deze jaarklasse zal vrij groot zijn, lenen van bouwvergunningen getempo riseerd wordt, vertraagt de uitvoering van de plannen. Toch is een groter aan tal nieuwe vestigingen tot stand geko men dan in 1963, Er kwamen 14 nieuwe „supermarts" gereed en 5 zelfbedie ningszaken, terwijl 38 bedieningszaken verbouwd werden tot of vervangen door zelfbedieningszaken. In totaal werden 16 filialen gesloten, evenals elf brood- en banketwinkels met onbevredigende bedrijfsuitkomsten. Het aantal bedieningszaken is terug gelopen tot 56 (v.j. 104); het aantal brood- en banketwinkels tot 36 (47). Er zjjn nu 274 (237) zelfbedieningszaken en 41 (27) „supermarts"; Het totale aan tal vestigingen bedraagt 407 (415). De geldomzet in de filialen steeg met circa 22 pet., waarvan 6 pet. door een toename van het prijspeil. De zeer gro te kostenstijging kon gedeeltelijk in de prjjs berekend worden. Daarnaast werd de stijging goeddeels opgevangen door hogere omzetten. De vestiging van vijf wegrestau rants is in voorbereiding. Door het uit blijven van vereiste bouwvergunningen kon nog niet tot uitvoering worden overgegaan. Per eind 1964 waren 2 For- mosazaken, 5 Alberts Corners, een lunchroom, twee Wimpy's (een vanaf 1964) en een wegrestaurant in bedrijf. In deze sector was de geldomzet 30 procent hoger dan in 1963. Ofschoon een positief resultaat behaald werd is het rendement in procenten van het eïnvesteerde vermogen nog bescheiden, laast een verdere rationalisatie zal een, overigens beperkte, prijsverhoging in de restaurantsector noodzakelijk zijn om tot bevredigende bedrijfsuit komsten te komen. Na de overdracht van Sterovita Melk- produkten aan de Nederlandsche Melk Unie (N.M.U.) behoren nu nog de melk bedrijven Melkexport Sterovita in Dor drecht en in Lybië tot het concern. De omzetten in liters zjjn toegenomen. De resultaten waren bevredigend. Onder handeling over de levering van melk in Casablanca door Sterovita S.A. zijn nog gaande. Door het wegtrekken van de Amerikaanse strijdkrachten uit Ma rokko heeft dit bedrijf de produktie n.l. moeten staken. Samenvattend kan gezegd worden dat zowel het detail- als net restau rantbedrijf hogere resultaten oplever den, terwijl ook die van de Melkbe drijven bevredigend waren. (Van onze correspondent) ARNHEM, 9 juni De gemeente raad van Arnhem heeft met achttien tegen vijftien stemmen besloten het voorstel tot vaststelling van het uitbrei dingsplan in verband met de vesöging van Het Dorp aan te houden. Dit ge beurde nadat een KVP-raadslid ge vraagd had naar de financiële conse quenties van de vestiging van Het Dorp voor Arnhem. Hoewel het college van B. en W. daarop verzekerde dat van dergelijke consequenties geen sprake was, hield het raadslid vol en wilde cijfers over de opzet. Wethouder A. Bennis (PvdA) wond zich op over wat hij als halsstarrigheid van het raadslid beschouwde maar toen het voorstel tot aanhouding in stemming kwam, be hoorde hij tot de voorstemmers. Als resultaat van de aanhouding zal de bouw van Het Dorp in elk geval met enkele maanden worden vertraagd. Consumenten Contact Orgaan, Mu- zenstraat 25, Den Haag. Ook het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft weer enkele bro chures doen verschijnen. Twee van deze geschriften vestigen de aan dacht op haring, een vissoort die zo rijk is aan eiwitten, ijzerzouten en vitamines A, B en D. De zoute ha ring is iedereen bekend. Minder be kend is het dat haring ook wordt ver kocht als verse of panharing, die geschikt is voor stoven, koken en bak ken. De beide brochures geven een reeks recepten voor zowel zoute als verse haring. De derde brochure is gewijd aan het ei. Al naar de vorm, waarin het ei wordt opgediend is het meer of minder licht verteerbaar. Licht verteerbaar zjjn gekookte eieren, roerei, omelet, zwaarder verteerbaar is een echt bruin gebakken ei. Eie ren mogen nooit in te bruin gebran de boter gebakken worden. Hoe vuil eieren aan de buitenkant ook zijn, spoel ze nooit af. De schaal is na melijk omgeven door een bescher mend laagje. Met het afspoelen ver dwijnt ook dit laagje met als gevolg, dat door de schaal, die poreus is, gemakkelijk bederf veroorzakende bacterieën binnendringen. Vuile eie ren daarom alleen met een schone doek zachtjes afwrijven. Deze en andere wetenswaardigheden, alsme de tal van bekende en onbekende recepten kunt u vinden in de bro chure „Ei", voor 25 cent verkrijg baar bjj het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag. In herdruk is uitgekomen de bro chure „Onze Voeding als we ouder worden" Voor wie prijs stelt op een gezonde voeding, wat voor oudere mensen grotendeels betekent min der eten, levert deze brochure inte ressante gegevens. Adviezen worden er in verstrekt voor degenen, die niet meer zo goed kunnen kauwen, voor hen die te zwaar dreigen te worden, voor hen met gevoelige spijsverteringsorganen en enkele al gemene raadgevingen voor hen, die niet meer tot de jongsten behoren. r T oor het eerst in haar leven 4/ maakte onze jongste dochter f met ons een autoritje buiten de stad. Toen we langs een boerderij met een strooien dak re den, riep ze ineens Bit: „Öh mam ma, kijk nou toch eens! Een huis met haartjes!" WOQRDRAADSEL 1. oprichten; 2. voornaam van bekend schilder; 3. een beroep; 4. gebrekkig mens; 5. jongeling; 6. plaats aan Hol lands diep. Op de streepjes: bezienswaardigheid in Europa. 1. OPLOSSING VAN 8 JUNI HORIZONTAAL: 1. somnambule; S. joviaal, Ee; 3. os, snaaien; 4. ets, vlag; 5. lepra, Sloe; 6. brij, Labour; 7. al, Ra; 8. kinderlied; 9. Knie. egel; 10. egards, dijk; 11. ss, teek. VERTICAAL: 1. sjoelbakken; 2. oos terling; 3. m.v., spij, Nias; 4. nis, aders; 5. aanval; 6. maal, arrest; 7. blaasbalg; 8. iglo, Eede; 9. lee, ouwelijk; 10. een der. (Advertentie) Kil I kÜCT /iDATIO CDCl PI iel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5