Opzij Stichting Eieren Spanjaardslaan wordt verbeterd piano's Epilepsie-centrum nabij de Ringvaart Cruquiushoeve wordt woongemeenschap voor 540 langdurig-zieken Project van 25 miljoen najaar 1967 gereed m CHAOS IN PARKLAAN COMPLEET a Semi-prof's contra Panorama Intocht mr. Dijckmeester op donderdag 1 juli ANGSTIGE SPANNING IN NOORD A/phenaar QaaS&Zmms, I Zilveren O.N. voor H. Rodenburg Nieuwe burgemeester op bezoek Moedig optreden van chauffeur van nieuws 1600 gulden voor Kennedymonument Burgerlijke Stand Haarlem EBR. EVERTS 50 jaar in slagerij sporthemden pantalons Beide schermen met deurwaardersexploit Prachtig teamwerk bij speurtocht naar meisje PAGINA DONDERDAG 10 JUNI 1965 CRUQUIUS, 10 juni De ze venjarige Wander heeft gister middag de eerste steen gelegd van het medisch centrum van het gro te complex de Cruquiushoeve. Daarmee is voor het epilepsiecen- trum Meer en Bosch en voor de christelijke vereniging voor de ver pleging van lijders aan epilepsie een belangrijke fase van hun ge schiedenis ingeluid. Reeds geruime tijd heest op het vijftig hectare grote bouwterrein tussen Spiering weg, Kruisweg en Cruquiusdijk in de Haarlemmermeerpolder een grote bouwactiviteit, die betrek king heeft op de nieuwe woonge meenschap van 540 langdurig ver pleegden. Het bouwschema is erop gericht, dat de 540 toekomstige bewoners op 1 november 1967 goed en wel onderdak op de Cru quiushoeve hebben gevonden. Op dat moment zal een bedrag van omstreeks 25 miljoen in het project zijn gestoken. Wander is de zoon van dr. A. M. Lorentz de Haas, geneesheer-directeur van Meer en Bosch, die met het leg gen van de eerste steen een lang gekoesterde wens dichter bij de vervulling ziet: ais de Cruquius hoeve gereed is, kunnen de kli nische en de chronische patiënten worden gescheiden. De klinische afdeling krijgt Meer en Bosch in Heemstede als tehuis en de chro nische patiënten worden gehuis vest in het nieuwe dorp aan de Spieringweg. ,r 0 WATERONTHARDING Deze luchtfoto van KLM Aero- carto geeft een duidelijk overzicht van de in aanbouw zijnde woon gemeenschap voor langdurig ver pleegden de.Cruquiushoeve op een vijftig hectare groot terrein tus sen Ringdijk, Kruisweg en Spie- ringwegbijde Cruquius in de Haar lemmermeer langs de weg Heem stede-Hoofddorp. In de toekomst wordt de Cruquiushoeve omge ven door fraaie groenstroken. voor uw werk of vrije tijd een grote sortering in kleur en dessin 9.50 10.65 12.75 KATOEN, prettig dragen op zomerse dagen 10.90 14.75 16.90 Het wordt langzamerhand een zeld- aam verschijnsel wanneer de Sticli- van de Arbeid wel tot een be slissing komt. Gisteren zijn wederom een aantal esluiten niet genomen, omdat de be sprekingen voikomen vastliepen. Af gezien van de uitkering-ineens heeft j.e Stichting immers ook over de gra- "sche CAO en het meerjarige Philips- ®°'itract geen overeenstemming weten te bereiken. He besluiten moeten nu door ande- reh genomen worden. De CAO's gaan j111 naar het college van rijksbemidde- jaars en voor de uitkering ineens moet 06 regering het verlossende woord sPreken. Het is onnodig te zeggen, dat de Stichting met dit afschuiven van ver antwoordelijkheid bezig is zichzelf uit te hollen, waarna opheffing nog maar ®en kwestie van tijd is. Enerzijds is P't te betreuren. De Stichting van de Arbeid heeft in de achter ons liggende Jaren veel en goed werk verricht. Anderzijds maakt opheffing van de Stichting de weg vrij om het overleg tussen werkgevers en werknemers een nieuwe en bredere basis te geven. Het overleg wordt dan misschien J'el harder, de taal dreigender, maar ue problemen en tegenstellingen wor sen in elk geval duidelijker. En dat is hard nodig. Het productschap voor pluimvee en eiercn is met de minder prettige bood schap gekomen, dat straks eieren in gevoerd moeten worden om in de binnenlandse behoefte te voorzien. Hat de import-eieren goedkoper zon den zijn dan die van eigen „bodem" Wil er bij ons niet in. Integendeel! Wat ons nu interesseert is wat het bestaansrecht is van een productschap dat de productie onvoldoende in de hand heeft. HAARLEM, 10 juni, Binnenkort b'ordt ee begin gemaakt met de ver betering van de Spanjaardslaan. De Werkzaamheden zullen onder meer tot Resultaat hebben, dat de' rijbaan een halve meter breder wordt. Op de weg Wordt voorts een toplaag van asfalt aangebracht. Tenslotte wordt de aan sluiting met de Fonteinlaan verbeterd. VERSPRONCKWEG Burgemees ter en Wethouders van Haarlem heb ben besloten de straatnaam Brederode- straat, alsmede de' straatnaam Klever parkweg, voorzover het betreft het ge deelte va.i die weg tussen de Aelbcrts- bergstraat en de Kleverlaan, te wijzi gen in Verspronckweg. (Advertentie) Ontwerper van het project is het ar chitectenbureau S. van Woerden en H. J. Schneider.te Soestdijk, dat bij alle voorbereidingen nauw contact heeft ge houden met de landschaps- en tuinar- chitekt H. Warnau B. N. T. Na ver scheidene voorstudies en mede naar aanleiding van een analyse door het bureau Berenschot n.v. werd de grootte van het te gebruiken terrein bepaald op circa 25 hectaren. Het project heeft drie duidelijk gescheiden gedeelten: de woongemeenschap, de verzorgings ruimten met keuken en energiegeböuw en personeelspaviljoen en tot slot de sociale werkplaats. De hoofdtoegang komt aan de Spieringweg. In de kern van het complex bevinden zich de wo ningen van de meer valide patiënten, de school en het ontspanningsgebouw annex kerk. De noordzijde van de kern wordt gevormd door het ontspannings gebouw, waarin een foyerruimte is ge creëerd om een grote zaal met 250 zit plaatsen. In de westvleugel bevinden zich nog enige winkeltjes en een post- A kantoortje die verbonden zijn door een overdekte galerij. Door de kerk en het ontspanningsgebouw als één complex te ontwerpen, ontstond de mogelijkheid een kleine kerk te maken die bij bijzon dere gelegenheden met een gedeelte van de zaal van het ontspanningsgebouw kan worden vergroot. De zuidzijde van het plein wordt gevormd door de ze- venklassige BLO-school. Het keuken- energiegebouw is zo gelegen, dat het door korte verbindingswegen is verbon den met de woongemeenschap. Twee treintjes, eik met drie wagentjes, kun nen in twee ritten de hele woonge meenschap bedienen. De sociale werk plaats is verdeeld in vier groepen die bestaan uit twee werkruimten met een eigen sanitaire afdeling. In iedere werk ruimte is plaats voor dertig patiënten. Aan de zuidzijde van het gebouw is een kantineruimte ontworpen met 120 zit plaatsen. Bij het knooppunt van de we gen is de portiersloge gesitueerd. Hier is ook een wachtkamer voor bezoekers. Ten zuiden van de portiersloge be vinden zich acht woningen voor het technische personeel en daarachter het personeelsgebouw, bestaande uit twee punthuizen van elk zes "erdiepingen. Alle gebouwen van het complex zijn zodanig gesitueerd, dat alle bewoners kunnen profiteren van de groenaanleg. In een toelichting verklaarde dr. Lo rentz de Haas, dat het totaal aantal epilipsiepatiënten in Nederland naar schatting 80.000 bedraagt. Van hen zijn ongeveer 60.000 buiten de perioden van aanvallen geheel normaal. Hieruit blijkt dat verreweg de meeste lij ders aan epilepsie normaal zijn ge ïntegreerd in het maatschappelijk le ven. Voor ongeveer vjjf procent van alle epilepsielijders is langdurige of blij vende verpleging noodzakelijk. Op het ogenblik bevinden zich op ,,Meer en Bosch" verscheidene soorten patiënten. In de eerste plaats degenen, die behoren tot de grote groep van de buiten hun aanvallen geheel normalen. Deze zijn er voor observatie, diagnose en behandeling. Verder zijn er de lang durig verpleegden, die ten dele kunnen m De chaos op de Parklaan is nu com pleet. Het fraaie stuk tussen Jansweg en Kruisweg is ten offer gevallen aan bulldozers en ander „tuig", dat een grote sleuf getrokken heeft door het plantsoen. Vrachten rioolbuizen liggen j aar °m in de grond gestopt te wor- H' e, bomen, die er nog staan, schij nen zich met angst en vreze af te vra gen, hoe lang ze hun tijd nog zullen uit- duren. Ze vrezen het ergste. De omwo nenden niet minder. Gisteren leek het, of de Parklaners in een aardbeving te recht gekomen waren. Het asfalt van de Jansweg tussen de twee Parklanen in, moest opengebroken worden om een rioolsleuf te kunnen uitgraven. Een reus achtige boor was opgeroepen en deze scheurde met veel geweld en trillingen het harde asfalt open. Bekjjks was er genoeg. Het was ook een bezienswaar dige attractie. Maar intussen hebben ve len met weemoed al die vernielzucht gadegeslagen, met de angstige zeker heid, dat het met de Parklaan-in-oude- luisterrijke-staat voorgoed gedaan is. worden gerevalideerd en een plaats in de maatschappij gaan innemen, terwijl een deel van de langdurig verpleegden moet blijven geïnterneerd. In de inrich ting te Haarlem bevinden zich uitslui tend langdurig verpleegden. De Cru quiushoeve is bestemd om aile patiën ten uit Haarlem en een deel van de pa tiënten van Meer en Bosch over te ne men. Ongeveer tweederde van de 540 plaatsen zullen dan bezet zijn. De toekomstige bewoners zullen in een zo normaal mogelijke leefgemeen schap terechtkomen. Ongeveer in het midden van het bebouwde terrein lig gen om de brink de kerk, ontspannings gebouw, school en v|jf groepen van vier aaneengesloten woningen, die elk plaats bieden aan zes patiënten. In deze wo ningen komen de meest zelfstandigen, die daarin elk een eigen slaapkamer zullen vinden. Om dit centrum ligt een krans van zes paviljoens voor oudere kinderen en volwassenen en een kinder paviljoen (48 patiënten elk, verdeeld in vier 'groepen van twaalf). Iets meer excentrisch ligt het me disch centrum. Hier bevinden zich de medische ruimten. In acht kleine zij vleugels zjjn tachtig patiënten die de neeste verpleging behoeven en afzon derlijk is er een kleine psychiatrische afdeling. Elk paviljoen bevat vier dagverblij ven. Centraal ligt in het paviljoen een patio. De wooneenheden worden omvat door groen, planten en heesters, zodat de Cruquiushoeve niet alleen een grote maar ook een fraaie woongemeenschap zal worden. HEEMSTEDE, 10 juni De vorige week in Heemstede gestarte actie voor de oprichting van een Kennedy-monu ment heeft tot dusverre een bedrag aan giften opgeleverd van 1.682,50. De totale kosten voor het vervaardigen van een monument bedragen, 20.000. BEVALLEN van een zoon: 6 juni: H. Huizing-de Jong; 8 juni: E. Jonkhout- van Hengel, J. Th. H. Schouten-van Kuijeren, J. A. M. Vink-Damen. E. C. Stolwijk-van der Aar; 9 juni: J. van Boe'kel-Verkerk. BEVALLEN van een dochter: 5 juni: G. Boom-de Wit; 7 juni: S. H. Wisse- Plug; 8 juni: A. J. Fennema-Bakker, M. M. Born-van Steenbergen, A. W. Ti chelaar-Dijkgraaf 9 juni: W. Dekkers- Boerwinkel. ONDERTROUWD: 9 juni: M. A. Zwaan en P. Th. Möring; E. J. Harren en I. C. Covers; P. F. Andreas en Z. Venema; B. van Amerongen en E. Plas. GEHUWD: 9 juni: A. A. Doeswjjk en A. M. Adema, G. J. v. d. Hulst en A. M. Sengers, W. M. Peperkoorn en J. II. Lefeber, J. L. Lablans en J. Ph. de Vries, J. van Dijk en M. J. Verheul, H. van Ro|jen en_R. Bisschop, C. La- vertu en E. C. Karstens. OVERLEDEN: 5 juni: N. Hummel man-Schraal, 40 jr., Gen. Bothastmat, A. Rotteveel-Muller, 87 jr., Damaststr.; 6 juni: F. J. Koek, 84 jr., Emostraat; 7 juni: A. C. Bezold, 65 jr., Ripperda- park; W. M. van Dijk, 73 jr:, Uranus- straat, M. H. Uithoven-Kraai, 79 jr., Gasthuisvest, J. Kuntze-Woudstra, 76 jr., Gasthuisvest; 8 juni: Th. Lijnzaat, 81 jr., Hagestraat, J. Kruijff, 84 jr., Elzen plein, A. van den Bogaardt, 68 jr., Hieronymus v. Aiphenstr., M. C. Pak- koo-Visser, 41 jr., Gasthuisvest, J. M. L. Ancleion, 68 jr., Kamperlaan. (Advertentie) Dealer voor Haarlem en «Omstreken Wagenweg 104 - Haarlem - Tel 12730 HAARLEM, 10 juni In de slagers zaak van de firma Van der Poppe aan liet Houtplein heeft de heer H. Roden burg gisteren zijn gouden jubileum als eerste slsger gevierd. Het komt zelden voor dat een dergelijk jubileum in de Nederlandse slagersbedrijven gevierd werd, aldus de heer Van der Steen, de voorzitter van de Algemene Neder landse Slagershond, die dan ook geko men was om de jubilaris de zilveren medaille in de orde van Oranje Nas sau op te spelden. De tevredenheid over de onderschei ding was groot bij de vele tientallen collega's en klanten, die de heer Roden burg op zjjn feestdag waren komen hul digen. De toekenning van de bronzen medaille van de Algemene Nederland se Slagershond verhoogde bovendien de feestvreugde. De collega's en de klan ten bleven evenwel niet achter. Zij be loonden de vjjftig jaar trouwe dienst van de heer Rodenburg met tal van geschenken. De firma Van der Poppe verraste de jubilaris met een televisie toestel. Advertentie) HAARLEM, 10 juni. De hooldre- dacteiir van het geïllustreerde weekblad Panorama, de heer G. Vermeulen, heeft vandaag gereageerd op de bij deurwaardersexploit gegeven sommatie van de vereniging voor contractspelers op te houden met publikaties van krenkende inhoud en strekking. Pano rama's hoofdredacteur deelde ons van morgen mee, dat hij „compleet" ach ter de gewraakte artikelen van sport redacteur Hans Auer staat. „He staat ons vrij in ons week blad op te treden tegen de verheerlij king van sportmensen", aldus luidde een van de heer Vermeulens argumen ten. Het bestuur van de WCS (en ook haar voetballende leden) stoort zich aan de laffe en minderwaardige aan vallen, die het weekblad Panorama middels krenkende artikelen op haar le den richt, aldus VVCS-secretaris K. Jansen. ..Wij zullen met alle geoorloof de middelen voor onze leden opkomen." De bezwaren kristalliseren zich op de onlangs in Panorama verschenen arti kelen over Feyenoord en over de semi- prof Henk Angenent. Dinsdag verzocht het bestuur van de WCS zijn advo caat aan Panorama een deurwaarders exploit te sturen. Het bracht Panora ma's hoofdredacteur geenszins van streek. Hij gaf zijn advocaat, mr. J. P. G. Goossens te Amsterdam, op dracht (a raison van tachtig gulden) de WCS ais antwoord ook een deurwaar dersexploit te sturen. De inhoud luidt: „Panorama steil zich tot doel haar zeer talrijke lezerskring verstrooiing en «amusement te verschaffen, waarbij ech ter lering en opvoeding niet worden veronachtzaamd. dat „De Contractspeler", orgaan van contractspelers in Nederland in zjjn nummer 24 van de 5e jaargang (april 1965) een arti'kel bevat van ano nymus onder het kopje: Hans Auers sportartikelen in weekblad Panorama krijgen langzamerhand een vieze bijsmaak, waarin over genoemde Hans iets wordt meegedeeld. dat dit artikel niet alleen een zeer laatdunkende strekking had. doch bo vendien uitlatingen bevat die, zowel voor H.ans Auer als voor Panorama grievend en krenkend waren, waarover z|j verdrietig zjjn, dat Panorama van mening is, dai „persvrijheid een hoog goed is, dat het ,,De Contractspeler" vrij staat over familieweekbladen en derzelver redac teuren die kritische gedachten hebben, te uiten als men wil, maar dat niette min bij publicaties over personen in dit beroep de algemeen geldende fat soensnormen in acht genomen dienen te worden, welke te dien aanzien door „De Contractspeler" volkomen uit het oog zijn verloren. dat in bedoeld artikel onware en ver draaide, belastende feiten naar voren z|jn gebracht en beledigende uitdruk kingen zijn gebezigd, die de grens van de toelaatbaarheid verre overschreden en aldus en opzettelijke aanranding van eer en goede naam opleverden. dat bovenstaande aanzegging niet geldt voor de suggestie als zou Hans Auer zich langzamerhand de reputatie hebben verworven van een Jan Cre- merfiguur onder de sportverslag gevers." Vervolgens komt de sommatie om zich te onthouden van publicaties van soortgelijke inhoud en strekking. HOOFDDORP, 10 juni De nieuwe burgemeester van Haarlemmermeer, mr. F. T. Dijckmeester, heeft gisteren zijn dierbare stad Zierikzee even ver laten voor een bezoek aan zijn' nieuwe gpmeente. In het raadhuis te Hoofddorp ontmoette hij zijn medewerkers van de nabije toekomst. Op de foto van links naar rechts wethouder C. Bos, gemeen tesecretaris G. Thien, locoburgemeester A. van der Zwaard, mr. F. X'. Dijck meester en de wethouders drs. A. L. J. Coenen en G. van Stam, die ;n een geanimeerd gesprek zjjn gewikkeld. Zoals bekend doet mr. Dijckmeester op 1 juli zijn intrede. Van het oriëntatie- bezoek maakte hij tevens gebruik om zijn ambtswoning te bezichtigen. Deze is voor hem nog niet beschikbaar, daar burgemeester mr. G. C. van der Willi gen in Leiden nog geen woning heeft. In principe is besloten dat de officiële intocht zal plaatsvinden op donderdag middag 1 juli om twee uur. Op dal tijdstip zal loco-burgemeester Van der Zwaard mr. Dijckmeester op de grens van de gemeente bij de Aalsmeerder- brug verwelkomen. Het burgemeesters- gezin lijdt dan in eén open koets naar het gemeentehuis, waar om kwart voor drie een buitengewone raadsvergadering wordt gehouden. De normale raadsver gadering wordt verschoven naar woens dagavond 30 juni. (Van onze verslaggever) HAARLEM, 10 juni De verdwij ning van de drie-jarige Karin de Greeuw uit de Pontianakstraat heeft gisterenmiddag en -avond grote con sternatie gebracht in de omgeving van de Jan Gijzenkade. Tot 1111 toe heeft de politie het gebeuren als volgt kun nen reconstrueren. Omstreeks vijf uur 's middags stond de 36-jarige M. Heijnen uit Assendelft met zijn vrachtwagen op de Jan Gijzenkade tussen de Rijks straatweg én het Spaarne. Nabij het houten bruggetje zag hij een jongetje in het water liggen. De man bedacht zich geen ogenblik en dook gekleed het wa ter in. Het kind, dat later de twee-jarige Val Plantenga uit de Boskistraat bleek te zijn, lag vrij dicht bij de andere oever kant. Toen de man dichtbij het kind was, dook een andere man aan de overzijde het water in. Deze de 39-jarige as suradeur H. Post uit Rheden, die toe vallig op familiebezoek was was het eerst bij het kind en bracht het op het droge. De andere redder zwom door naar de overkant, waar de man nen van een der kinderen, die aan de kant stonden, hoorden: ..M'n zustje ligt er nog in." Chauffeur Heijnen uit As sendelft dook meteen weer het water in, maar kon geen drenkeling ontdek ken. H|j is toen naar de kant terug gegaan, waar hij door omwonenden van droge kleding werd voorzien. Daarna is hij naar een ziekenhuis ge gaan om te laten onderzoeken, of hjj van zijn reddingspogingen nadelige ge volgen had ondervonden. Ook het ge redde jongetje dat bewusteloos was, werd naar een ziekenhuis over gebracht. De G.G.D. was te hulp geroepen en intussen was ook de politie gealar meerd, die onder leiding van hoofd inspecteur Sandijek een grootscheeps onderzoek instelde. Bij informatie bij de familie De Greeuw bleek, dat het kind inderdaad weg was. De politie is in de Jan G|jzenvaart gaan dreggen, waarbij de assistentie werd ingeroepen van de politie-motorvlet uit Spaarndam en van de Haarlemse brandweer. Twee duikers van de brandweer zijn het water ingegaan, maar tot vannacht hadden zij geen succes. Grote steun kreeg men ook van de Rijkspolitie te water uit Zaandam, die met veel materieel te hulp was gekomen. Met schijnwerpers en kop lampen van auto's werd het water oppervlak ter hoogte van de Ban- doengstraat beschenen. De spanning aan de Jan Gijzenkade was voelbaar, het medeleven met de familie heel groot. Het was moeilijk uit de verhalen van de kinderen, die op de kade met el kaar gespeeld hadden, een duidelijk beeld te krijgen van het gebeuren. Men neemt vooralsnog aan, dat Karin de Greeuw in het water is gevallen en (lat Val Plantenga geprobeerd heeft haar te grijpen en toen zelf in het wa ter is gevallen. De mogelijkheid bestaat ook, dat het meisje, dat altijd moederde over Val Plantenga, 'iet jongetje wilde redden. Voor de politie was het bijzonder moei lijk enige klaarheid in het gebeurde te krijgen. Aanvankelijk werd ook reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat het meisje was gaan zwerven. Een groot aantal politiemannen werd opge roepen om de straten en schuurtjes tot ver in de omgeving af te zoeken. Ook in de polder en op de zijwegjes werd gezocht. Steeds echter zonder resultaat. Bij het onderzoek kreeg de politie van alle kanten medewerking. Automobilis ten reden hun auto's in het groen van de waterkant om met het licht van hun lampen het wateroppervlak te beschij nen. Om twaalf uur werden zoals ge bruikelijk de lantaarns gedoofd, maar daar ter plaatse bleven branden. Er de GEB zorgde direct, dat de lantaarn werd hier prachtig teamwerk geleverd. Om half drie vannacht werd het zoe ken gestaakt. Maar vanmorgen vroeg waren vele politiemannen er. anderen weer present. Opnieuw werd met het dreggen begonnen en werden weër de straten en verdere omgeving afgezocht. Om half negen was de spanning gebro ken. Het meisje bleek inderdaad ver dronken te zijn. Het kind werd overge bracht naar het Grote Gasthuis. Grote lof had men hij de politie voor het optreden van de heer Heijnen uit Assendelft, die gistermiddag als eerste het water indook. Hij was juist bezig met het afladen van palen, toen hij Val Plantenga in het water zag liggen. Fit zijn reacties later bleek, dat hij grote angst voor water heeft, omdat hij een maal als kind zelf bijna verdronken is. Bovendien was hij de zwemkunst niet helemaal meester en is het water (laar in de Jan Gijzenvaart zeer (liep. Toen hij aan de overkant was en hoor de, dat er nog een meisje in het water moest liggen, (look hij opnieuw de vaart in. Helaas zonder resultaat. ALGEMENE BANK NEDERLAND De heer L. U. de Sitter, directeur van het filiaal van de Algemene Bank Nederlan aan het Spaarne is thans op genomen in de directie van het filiaal aan de Zijlstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3