Joeri Gagarin en handenvol speldjes Tien nieuwe vliegtuigen en Vostok op Le Bourget Voedselkennis helpt meer dan voedselpakket blijf jong,blijf fit fiets! Portret van oppositieleider Mr. W. Geertsema bespied met een geruisloze camera Charlotte kent de Willem B op haar duimpje Bouwarbeiders willen bouwraad Bevel is hevel Benoemingen bisdom Haarlem Regisseur Kiers bezeten van de werkelijkheid Ku Klux Klan ook in Engeland K.N.B.T.B. VRAAGT HOGERE SUBSIDIF VOOR SOCIALE PREMIELAST Volledige toewijzing lening Herstelbank Gevoelig EINDEXAMENS VRIJDAG 11 JUNI 1965 PAGINA 7 koelkasten Joeri Gagarin, de eerste ruim tevaarder ter wereld, vraagt de aandacht voor een Russische Voscliodop de luchtvaart- tentoonstelling in Parijs. (Telefoto) Op de fiets geniet je méér en "het is gezonder! Mr. W. GEERTSEMA milieuschets goed in AEG SANTO Russen stelen de show op luchtvaartsalon Parij 'Van onze luchtvaartredacteur) parijs, n juni Nog vóór de of- 1 C\t!e ope™»* van fle internationale li u* en ru'nllevaar'sa'f>n vandaag •uchl- en ruimtevaartsalon was het pielt beslecht: de Russen zijn dit jaar «e vedettes van de 26ste „salon", de nende na de Tweede Wereldoorlog. Zij I" al eens met een kleine inzending °P deze belangrijke internationale 'uchtvaartbeurs verschenen, maar lie- ?.n vorig jaar verstek gaan, hoenel Plaatsruimte voor enkele vliegtuigen hadden laten reserveren. Dit jaar ech- ep hebben zij niet alleen de komst }'an tien recente vliegtuigtypen en de tentoonstelling van een heuse, nog niet gelanceerde „Vostok" aangekondigd, Z(1 hebben hun woord volledig gestand gedaan. Niet alleen met deze boeien de inzending toch al een hoogtepunt van de beurs stelen zij echter de show. Daar komt ook 's werelds eer ste kosmonaut Joeri Gagarin persoon- "jk aan te pas. En last but not least een geweldige hoeveelheid... speldjes, hiet emblemen en type-aanduidingen van tentoongestelde machines, maar dan in veel meer soorten dan er de bomende dagen Russische vliegtuigen °P het expositieterrein te zien zullen '•'.in. Een trouvaille, dit inhaken op de internationale speldjesrage. Het zal dan ook zeker bij de Russen storm blijven lopen. De show op de luchthaven Le Bour- Eet duurt tot en met volgende week zondag. de twintigste juni. Al die tijd blijft Joeri Gagarin in Parijs, om ór dagen achtereen in het Vostok- paviljoen de lof te bezingen van de vele uitrustingsstukken en de ruirrt- tecabine, waarmee hij alweer vier jaar geleden (12 mei 1961) als eer ste mens rondom de aardbo' cirkelde, een uur en 48 minuten lang. Nog vijf andere „Vostoks" hebben daarna succesvolle vluchten gemaakt en de kleine, vriendelijke Gagarin heeft gisteren bij de voorbezichtiging van de salon door technici en pers al urenlang populair-wetenschappelijke uiteenzettingen gegeven over de „Vos- tok", waaraan hij zijn roem dankt. Veel nieuws kon hij na zoveel tijd niet meer vertellen, maar toch was het in het kleine paviljoen de hele dag een zo luidruchtig gedrang, vooral van de Franse radio en televisie en van de met bijzondere égards bejegende ver slaggevers van het communistische dagblad „L'Humanité", dat hij en zijn tolk de grootste moeite hadden zich verstaanbaar te maken. De tot kolonel bevorderde, maar in een eenvoudig grijs-blauw kostuum gestoken kosmo naut, bleek behalve gul met het uit delen van handtekeningen ook een voortreffelijk instructeur. Daarvoor is hem dan ook de opleiding van toekom stige Russische ruimtevaarders opge dragen. Als er even een wat rustiger ogen blik is om Gagarin afzonderlijk te spreken, antwoordt hij op de vraag of hij verwacht zelf nog meer ruimte- vluchten te maken: „Niet tijdens de ze tentoonstelling in elk geval." De tolk vult aan: „Een grapje." Later geeft Gagarin toch wel toe erop te re kenen nog enkele malen de ruimte te worden ingeschoten, maar meer wil hij toch niet loslaten. Vaag blijft nij ook over de Amerikaans-Russische strijd om de leiding in het ruimteon derzoek, al is hij wel bereid de jong ste stap van de Verenigde Staten: de vlucht-met-uitstapje van McDivitt en White met de Gemini-4 een „prachti ge prestatie" te noemen, „van groot wetenschappelijk belang." Opvallend gereserveerd tenslotte is zijn reactie op de vraag naar de oorzaak van het grote litteken op zijn voorhoofd, een litteken dat nog niet oud kan zijn. „Gestoten tegen een apparaat", is al wat hij erover wil zeggen. Dat moet DEN HAAG, 10 juni Iii een publi catie over de sociaal-economische en organisatorische vraagstukken in de land- en tuinbouw van de K.N.B.T.B. wordt een aanzienlijke verhoging voor de boeren gevraagd van de bijdrage uit de schatkist voor de sociale pre mielast. Ook wordt een wettelijke voor ziening bepleit om de kosten oj> te vangen van de geneeskundige behan deling van aandoeningen, die met door particuliere verzekeringen gedekt kun nen worden. Prjjsstjjging van landbouwgronden is volgens het rapport niet te voorkomen. Zeker in verband met de afwezigheid van prijsbeheersing voor grond in de E.E.G.-landen acht men een ingrijpen hiertegen in Nederland niet mogelijk. In verband met de steeds moeilijker wordende financiering van agrarische bedrijven worden financiële samenwer king, het instituut van de pacht en in schakeling van coöperaties en loonbe drijven aanbevolen. Samenwerking in maatschappelijk of vennootschappe lijk verband wordt eveneens aanbevo len. Het zelfstandig ondernemerschap moet echter zoveel mogelijk behouden blijven. Op financieel terrein wordt begelei ding van de ondernemers steeds meer noodzakelijk genoemd. De boer moet kunnen rekenen op bijstand van zijn organisaties ook op het gebied van het kredietwezen. Dit laatste biedt nog ve le te weinig bekende mogelijkheden (rente-subsidie) De specifieke omstandigheden van land- en tuinbouw vragen versterking van risicodragend vermogen. Dit kan bevorderd worden door meer samen werking van bedrijven (met vermijding van het deelnemen in mammoetbedrij- ven), maar ook de overheid moet mee werken door belastingfaciliteiten (ver vroegde afschrijving, investeringsaf trek, vermindering van registratie recht). De KNBTB vraagt speciale maatre gelen voor de overgang van de land bouw naar de EEG, ter voorkoming van ongelijke concurrentieverhoudingen. Ook de organisaties moeten sterker sa menwerken om door een goed gecoör dineerd beleid de Nederlandse marktpo sitie te verbeteren. KROMMENIE, 11 juni De 21-jarige houtbewerker Maarten Koomen is gis teren door een bedrijfsongeval in de timmerfabriek Hondera om het leven gekomen. Toen hij probeerde met een houten lat een blak die was blijven steken door een machine te duwen, werd d« lat met kracht door de snel ronddraaiende bijtels teruggeslagen. Met een ernstig inwendig letsel werd "0 opgenomen in het gemeentelijk ziekenhuis in Zaandam, waar hij in de avond overleed. se dan een allesbehalve kinderachtige „stoot" zjjn geweest. Ging er iets fou! bij een proefneming? Geen antwoord. Gagarin is met een speciale Aeroflot- machine naar Parijs gevlogen in gezel schap van o.a. de minister van Lucht vaart Dementiev (onder wiens gezsrg de gehele lucht- en ruimtevaartindustrie ressorteert) en de bekende ontwerpers A. N. Tupolev, A. I. Mikoyan en M. I. Mil. Deze laatste is een leerling van de befaamde Zjoekowski, die al in 1924 begon met de bouw van helicopters. Michael Mil (55) houdt zich ai 35 jaar met de helicopter bezig. Acht van zijn ontwerpen zijn thans in de Sovjet unie in serieproduktie. Zijn Mi-6 (plaats voor 80 passagiers), zijn V-8 en V-10 (een in Rostov geproduceerd soort vlie gende kraan, die gemakkelijk een au tobus lussen zijn hoge poten geklemd vervoert) maken deel uit van de Rus sische inzending op Le Bourget. „Vijf jaar geleden", zegt Mil, „heb ik in Amerika mijn in Rusland geboren col lega Sykorski ontmoet. Hij noch de ove rige Amerikaanse helicopterspecia- listen kunnen ons ook maar iets leren. Wij Russen vormen op dit gebied de avant-garde. Naar bijzondere ontwikke lingen hoeven wij niet meer te streven, daarvoor zijn wij de rest van de wereld al te ver vooruit. Onze helicopters gaan een grote toekomst tegemoet. Alleen problemen als die met de vermoeid heidsverschijnselen in de reusachtige rotorbladen moeten nog worden opge lost om deze machines tot nóg grotere prestaties te brengen." De Russen stoppen ieder, die hun ma chines komt bekijken, een of meer speldjes n de hand. Zjj laten hem ook graag in een „gastenboek" zijn oordeel over de vliegtuigen geven. Onder die vliegtuigen zijn verder nog de Iljoesjin L'iSD en 11-16, de Toepolev Tu-124 en de Tu-134 (maximum capaciteit 186 passagiers, al in serieproductie geno men en volgend jaar op lijnen als die van Moskou naar Londen en Parijs in gebruik te nemen), de Antonof AN-12D en AN-24 (een nogal op de Fokker- Friendslup gelijkende machine) en het prachtige zweefvliegtuig A-15. De Sovjet-Unie speelt deze keer on miskenbaar een hoofdrol in de alweer alle vorig-i in grootte overtreffende ten toonstelling, die deze Parijse salon is. Het Sovjet-exportbureau voor de lucht vaart heeft op deze commerciële show want dat is het ook en vooral zelfs een eigen paviljoentje ingericht. En dat terwijl er toch in totaal 140 vliegtuigen slaan geëxposeerd, terwijl er 420 exposanten zijn (voor 40 procent uit het buitenland afkomstig) en terwijl de overdekte tentoonstellingsruimten, vooral bezet door de veelomvattende toeleveringsindustrieën, dit jaar tot 40 hectare zijn uitgebreid. (Advertentie) AMSTERDAM, 10 juni Emittenten delen mee dat de inschrijvingen op de 5?i procent 12-jarige obligatielening 1965 groot 50 min. a 99 pet., ten laste van de Nationale Investeringsbank (Herstel- bank) ten volle worden toegewezen. (Advertentie (Van onze Utrechtse redacteur) ZEIST, 11 juni „Het zou goed zijn als we de ervaring, opgedaan in de liongerperiode tijdens de bezetting, dat de samenstelling van het voedsel pakket minstens zo belangrijk is als de absolute hoeveelheid, en onze hui dige kennis in steeds grotere mate be- nog steeds grote bevolkingsgroepen schikbaar stelden aan landen waar nog steeds grote bevolkingsgroepen veelal een armelijk bestaan voeren. Dit zei staatssecretaris dr. A. Bar- tels gistermiddag bij de opening van het nieuwe gebouw van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (CI- VO) van de Voedingsorganisatie TNO, waarmee gelijk het 25-jarig bestaan werd herdacht. De staatssecretaris wees voorts op verschuivingen van de verbruikcij- fers der voedingsmiddelen door de inkomstenstijging. Het gebruik van vet en suiker is gestegen, dat van melk teruggelopen. „Dit zijn geen fei ten om zich uit een oogpunt van volksgezondheid te verheugen, al wordt de verminderde opneming van meikeiwit gecompenseerd door toe genomen gebruik van vlees, kaas en eieren. De huidige reclamemethoden zijn er niet op gericht een sober gebruik te bevorderen van voedings middelen, die voor een ieder bereik baar en ruimschoots aanwezig zijn." UTRECHT, 11 juni De in de cen trale commissie bouwnijverheid samen werkende werknemersorganisaties heb ben de raad van bestuur bouwbedrijf voorgesteld een bouwraad in te stellen, een paritair samengesteld overleg- en bestuursorgaan voor de bouwnijverheid, (lie onder meer het wetenschappelijk on derzoek in (1e bouwnijverheid zal sub sidiëren, evenals (1e vakopleiding en an dere eventuele gemeenschappelijke za ken van werkgevers- en werknemersor ganisaties. (Advertentie) (Advertentie) BUSSUM, 11 juni De NCRV zond gisteravond via Nederland I „Het pro ces Andersonville" uit, een drie jaar geleden door de Vlaamse telev sie geregistreerd toneelstuk van de Amerikaan Saul Levitt. Deze ontleende de stof voor zijn stuk aan een pro ces, dat 'n 1865, kort na het einde van de Amerikaanse Burgeroorlog, werd gevoerd tegen Henry Wirz, de com mandant van een zuidelijk kamp, waarin veertienduizend noordelijke krijgsgevangenen waren omgekomen. Wat de inhoud van het stuk,, dat de eeuwige vraag van de persoonlijke ver antwoordelijkheid en het „bevel is be vel" behandelt, kan men zich niet ont trekken aan de indruk, dat Levitt, wan neer hij Andersonville zegt, aan Ausch witz of Buchenwaid denkt en dat hij de Duitsers schuldig veiklaart, als hij zijn landgenoten in gebreke stelt. Bo vendien geeft de toon van zijn stuk en de zelfvoldane integriteit van zijn open bare aanklager de toeschouwer het on behaaglijke gevoel, dat de nobele mo raal, die de schrijver preekt, wel eens aan net wankelen kunnen zijn gebracht als hij niet aan Buchenwaid had ge dacht, maar aan Hiroshima, of, om een mee>- recent voorbeeld te nemen, aan Vietnam. In elk geval heeft, dunkt ons, Levitt niet de juiste woorden we ten te vinden om ons daaromtrent ze kerheid te verschaffen. Maar misschien hebben we wel te veel op de woorden en te weinig op de dramatische vorm van zijn stuk gelet. De wijze, waarop dit onder regie van Tone Brulin door de Vlamingen op het scherm werd gebracht, kon ons maar matig bekoren. Processen „doen" het altijd wel op de televisie, vooral als een boeiende zaak aan de orde is. Maar in dit geval hadden de beelden van de regisseur, het al te sterk ge chargeerde spel van de acteurs en de ronduit belachelijke reacties van het publiek in de rechtszaal, maar bitter weinig aan de dialoog toe te voegen. Bij he begin van de uitzending had de omroepster al bij voorbaat clemen tie ingeroepen wegens de matige kwa liteit van de drie jaar geleden opge nomen beelden, er aan toegevoegd, dat de NJRi niettemin de kijkers deze be langwekkende opvoering niet had willen onthouden. Had zij dat wel ge daan, dan zouden we het haar niet hij onder kwalijk hebben geno men. Tenslotte wil het oog bij de tv- uitzending van een proces, dat toch al voornamelijk aan het oor appelleert, óók wat hebben. Het lied „John Brown's Body waar mee het uitstekend zingende Urker Mannenkoor zijn korte optreden begon, nadat eerst bij abuis het filmpje van de later volgende Socutera-uitzending was ingezet, zou voortreffelijk bij deze procesvoering zijn aangesloten, zonder een onverwacht ingelast intermezzo dat bij juiste indeling van het tijd schema overbodig zou zijn geweest. Het hele programma deed trouwens wat dilettantisch aan. Eigenlijk was daarin de Lucille Ball-show, die aan het NTS-journaal voorafging, het enige stuk onverdeeld vakwerk, zij het dan op het gebied van het luchtige amuse ment. Ftn. HAARLEM, 11 juni (KNP) De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodevvaard, heeft benoemd tot zielzorger van de Engels sprekenden in het dekenaat Amsterdam, pater Jus tus Veltman OFM Cap. Hij heeft tevens de opdracht gekregen de zielzorg voor alle buitenlanders in Amsterdam en omgeving te coördineren. De bisschop heeft verder benoemd tot bedrjjfsaalmoezenier in de Zaan streek pater Franciscus Gielen O.S.A. Hij is speciaal belast met de zorg voor de Spaanse arbeiders. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 11 juni Gewapend met een kleine, vederlichte en geruis loze camera, hebben A VR O-regisseur Roelof Kiers en zijn Belgische camera man Reussens onlangs enkele dagen om WD-fraetieleider mr. W. J. Geert sema heengeslopeu, met het doel een filmdocumentaire samen te stellen, die dinsdagavond van tien uur tot half elf op Nederland 1 zal worden uitgezon den onder de titel: „Portret van een oppositieleider". Na de geslaagde documentaire van hetzelfde team over dr. Vondeling (15 april uitgezonden), die tot titel had „Af scheid van een oppositieleider", meen de de AVRO met een vervolg te moeten komen. „Hfet is alleen jammer, dat de titel van mijn documentaire niet hele maal klopt met de inhoud", vindt de heer Kiers. „Ik heb de heer Geertse ma niet kunnen filmen als oppositielei der in de Kamer. De Rijnmondverkie zingen vormden de politieke kapstok voor deze film. Ik geloof we, dat wjj erin geslaagd zijn een vrij reëel portret van de figuur Geertsema samen te stel len." Gisteravond laat was de heer Kiers in het Bussumse technisch centrum van de NTS nog druk bezig met het bestu deren en sorteren van het omvangrijke filmmateriaal. „Ik heb zeker vijfmaal meer filmbeelden dan ik gebruiken kan. Het is bijzonder moeilijk in der tig minuten een volledig portret te bren gen. Je weet op het laatst niet meer wat je zult behouden en wat in de prul lenmand moet verdwijnen. Hoe wij bij zo'n „stille reportage" te werk gaan? De heer Geertsema wist natuurlijk, dat wij hem met de camera volgden. In tegenstelling tot de heer Von deling hield hij de camera voortdurend scherp in de gaten. Wjj hebben niets in scene zezet. Dat zou in strijd zijn geweest met de opzet van deze docu- mentaire-vorm, die juist zijn kracht ont leent aan de levensechtheid. Dat. be tekent evenwel, dat wij constant op on ze qui vive moesten zijn. Als er iets fout loopt, of de camera werkt niet, kun je het niet overdoen. Het is een kwestie van hebben of missen. Je weet nooit van tevoren wat er gaat gebeuren, of wat het slachtoffer gaat zeggen. Dit fil men moet een razendsnel samenspel zijn tussen regisseur en cameraman. Daardoor kan het uiteraard op een ge geven moment volledig uit de hand lo pen. Dat gebeurde, toen de laatste uit slagen van de Rijnmondverkiezingen werden bekend gemaakt. De houding van de heer Geertsema op dat moment had de climax van het filmportret moe ten vormen. Maar juist op dat kritieke ogenblik struikelde de cameraman. Hij viel met camera en al achterover. Wel stond hij weer onmiddellijk op en ging door met filmen, maar de camera bleek achteraf van de klap te hebben gele den. Het belangrijkste deel van de film was onbruikbaar." De heer Kiers heeft mr. Geertsema gefilmd op de boottocht tijdens de Rijn mondverkiezingen, hij zjjn optreden als voorzitter van de Wassenaarse gemeen teraad, in zijn woning terwijl hij aan tafel zit met zijn zoontje, tijdens een autorit van Wassenaar naar het sana torium Zonnestraal in Hilversum en op tal van andere momenten, waarop de gedragingen van de heer Geertsema kenmerkend leken voor zijn gehele per soonlijkheid. „Uit de filmbeelden blijkt wel, dat de oppositieleider door zijn vorming en mi lieu bijzonder gevoelig is voor de in druk, die hij naar buiten maakt", vindt de heer Kiers. „Wat dat betreft is hij een totaal andere figuur dan de heer Vondeling, die meestal helemaal vergat dat zijn handelingen op de film werden vastgelegd. Daardoor is mijn portret van mr. Geertsema wellicht voor een deel ook een milieuschets ge worden van de VVD en van de Was senaarse society." Regisseur Kiers gelooft in deze nieuwe aanpak van de documentaire. Hij is bezeten van de werkelijkheid, van de geluiden die bij het verfilmde moment horen. „Het authentieke ge luid maakt de beelden juist zo fasci nerend. Voor mij doet iedere conven tionele documentaire ouderwets aan. Wij hebben nu eindelijk camera's en microfoons, waarmee je gewoon kunt werken. Je hoeft niet meer met ge weldige installaties te slepen. Werken met deze geruisloze Franse camera, de Eclair, is eigenlijk schrijven met de camera. Ik zou met geen ander toestel meer kunnen werken. Volgens mij is dit de werkwijze van de toe komst." De heer Kiers is geboren in Drente. Hij studeerde aan een kweekschool en stond een jaar voor de klas in de Am sterdamse Pijp. „Het onderwijzersvak was niets voor mij", bekent hij. „Ik vind het afschuwelijk het altijd beter te moeten weten. Bovendien kon ik niet de hele dag tussen vier muren zitten." Als onderwijzer heeft hij op een dag een film gemaakt met zjjn klas, die on der de veelbelovende titel „Het onge wenste pad" rtoor de N.T.S. is uitge zonden. Sindsdien liet het filmen van de realiteit hem niet meer los. De heer Kiers werkt nu drie jaar als filmre gisseur bij dAVRO. „Ik hen helemaal krankzinnig op varen en alles wat daarmee samen hangt," zegt de 23-jarige ehirur- gendoehter, Charlotte van Rossem. Eigenlijk zou ze het liefst haar ver dere leven op zee verslijten, maar voorlopig zal ze zich moeten beper ken tot de Amsterdamse havens. Toch is ze al een heel eind dich ter bij haar einddoel dan een aantal jaren geleden. Toen was ze in het bezit van een kano. wat later ging ze over op een zeilboot. Na haar MMS wilde ze als stewardess gaan werken op een zeeschip. Iedereen, vooral haar vader was daar sterk tegen. Ze werd tenslotte doktersas sistente, maar na een jaar had ze er genoeg van en ze meldde zich aan als gids op een rondvaartboot door de grachten. Twee seizoenen lang heeft zij er haar brood mee ver diend. Een stapje verder naar zee maakte ze door dit jaar de grachten te ruilen voor de havens. Nog ech ter werd het toen de Rederij Koppe N.V., voor wie ze werkt, het initia tief nam rondleidingen op de lam gelegde Willem Barendsz 1e verzor gen en haar daar als gids aanstel de. Dat was meer dan ze had dur ven hopen, want het lag toch in de lijn, dat ze voor dit baantje een man zouden uitkiezen. Immers de Willem Barendsz is bij uitstek een schip voor mannen. Niemand van de 600 koppen tellende bemanning heeft ooit zijn vrouw op walvisvaart, die vijf maanden duurt en waarop geen enkele maal de wal wordt aan gedaan, mogen meenemen. Zelfs de kapitein niet. Iedereen weet het, het leven aan boord van de Willem Ba rendsz is hard. Juist daarom raakt elk lid van de bemanning enorm gehecht aan dit schip. En hoewel Charlotte er nooit op gevaren heeft is ze er ook van gaan houden. Ze kent liet sellip nu door en door, alle verhalen erover lieelt ze ge hoord en ze vertelt ze door aan haar toehoorders. Ze vertelt over de geschiedenis van deze tweede Wil lem Barendsz, die groter is dan de vorigt. Ze vertelt over het wel en wee van deze varende fabriek, die ieder jaar meer overbodig bleek, omdat de walvissenvangst steeds minder groot was. Ze praat over de manier, waarop walvissen «or den gevangen, over harpoenen, ja gers en boeiboten. Ze weet er alles van. Ze weet wat er met de walvis gebeurt op het flensdek, op het vleesdek en in de fabriek, totdat er uiteindelijk niets meer van over is dan wat brokken vlees, die dienen als voer voor honden en katten, traan voor de fabricage van margarine, oliën voor cosmetica, en walvismeel, een rood-bruinachtig poeder. Ze weet dat een walvis 80 tot 90.000 kilo kan wegen, dat dat evenveel is als het totale gewicht van 20 olifanten, dat hij 30 meter lang kan zijn en dat zijn tong a.leen al 2500 kilo weegt, dat het schip 205 meter lang is en 27 meter breed en dat het nu na negen jaar noodt meer ter walvis vaart zal gaan. Ook de haven beschouwt Charlot te, die niet eens Amsterdamse i* maar uit Zeist komt, als een stukje van zich zelf. Via een grote omweg, door de havens, die ruim een Uur duurt brengt ze het publiek naar de Willem Barendsz, die reeds sinda Pasen door meer dan 18.000 men sen is bezocht. Op geen andere ma nier kan het publiek het schip be reiken. De rondvaart begint bij stei ger 13 aan de De Ruyterkade achter het station. De boot vaart dan naar het oudste gedeelte, de Oosthaven, keert dan om naar de Westhaven, gaat een eindje het Noordzeekanaal op, koerst naar de houthavens en keert terug naar de Westhaven, waar de Willem Barendsz ligt. On dertussen houdt Charlotte de opva renden op de hoogte van alles wat er te zien valt. Geen ogenblik zit ze met haar mond vol tanden, geen vraag laat ze onbeantwoord, ze kent de haven op haar duimpje. MAGISCHS TBMAW** Horizontaal en vertikaal dezelfde woor den invullen. 1 vlek 2 vreemde munt 3 dok ter 4 het bevoelen 5 klimwerktuig 6 plaats in Amerika 7 zuil 8 plas 9 effen 10 myth, figuur 11 bloedvat 12 kuip 13 geur 14 jongensnaam 15 muziekinstrument 16 stof in beenderen. OPLOSSING VAN 10 JUNI HORIZONTAAL: 1. haf, hierop; 2. evaluatie; 3. rotan, sofa; 4. snaaks lef; 5. etage. Henk; 6. nul, Rhenen; 7. sr, ziel, na; 8. cilinder; 9. hei, geroep; 10. Irak, bee; 11. som, Bern. VERTICAAL: 1. hersenschim; 2. avon turier; 3. fataal, Lias; 4. laag, z.i., KO; 5. hunkering; 6. ia, Hedel; 7. ets, heler; 8. riolen, robe; 9. oefenen, eer; 10. afknap pen. BIRMINGHAM, 11 juni (UPI) - Een brandend kruis, symbool van de Ku Klux Klan, werd gisteravond op de deur van een huis waarin een „ge kleurd gezin" woont bevestigd. Dit was het tweede voorval deze week. Het kruis, 80 cm lang en 45 cm breed, was van hout gemaakt en samenge bonden met katoen, Het geheel was gedompeld in een ontvlambare vloei stof. Een motorrijder zag het branden en waarschuwde de bewoner van het huis, de 28-jarige uit Jamaica afkom stige Larklam Henry, die de vlammen doofde. Er was slechts weinig schade aan het huis. Bij het eerste voorval beschadigde een brandend kruis de wo ning van een Indiër. HEEMSTEDE, 11 juni R.K.Kweek- school ,,De La Salie", Tweede leer- kring: A. Bulte, Aerdenhout; mej. M. H. S. Koot, Amsterdam; mej. E. C. M. de Swart, Beverwijk; mej. M. P. Eerdmans, Eindhoven; mej. C. G. M. Alders, mej. L. P. Borremans, mej. M. C. M. Bulters, mej. M. J. M. Busker- molen, mej. T. C. E. M. Cuppen. H. L. C. M. van Emmerik, mej. G. M. van Hazebroek, F. A. Hendriks, mej. H. N. Huneker, Fr. J. B. van Kampen. J. M, Luiten, mej. M. G. H. Mekkelholt, mej, S. Oud. mej. P. T. A. Perquin, mej. B. G. M. Pérukel, mej. A. E. M. Ro- mjjn, mej. M. J. G. Roozen, mej. H. A. R. de Rop, mej. I. C. Smith, mej. O. A. M. Tijssen, mej. A. E. M. v d. Vossen, mej. M. A. T. v. d. Vossen, mej Q. P. A. Warmerdam, mej. G. M. G. Kruisman, mej. J. L. F. M. Wijfjes, F. J. Zweers, allen Haarlem; mej. A. J. M. van Roon, Heemskerk; L. T. J, Dobbg, mej. A. G. C. Erbrink, mej. M. A. A. Hoes, mej. J. H. Q. Kapi- tejjn, N. J. Knljnenburg, J. F. Leuven, mej. H. H. T. Prins, mej. E. de Vos, allen Heemstede; mej. M. J. A. M. Rusman. mej. W. M. v. d. Lans, H. J. M. Bakker, allen Hillegom; W. T. M. van Schagen en H. F. Stroet uit Hoofd, dorp; mej. J. Q. J. M. Aalders en niej. C. J. Pouw uit Leiden; C. R. J. Smakman, Lisse; L. G. van Schip, Noordwijk; F. P. C. van Eeden, J. J. J. M. de Klerk, mej. H. M. Pijnaker, allen uit Noordwijkerhout; mej. C. P. M. v. d. Meer, Oegstgeest; mej. M. A. E. Hartog, Oud Ade: mej. P. G. B. M. Benda en mej. Y. J. C. M. Staal uit Overveen; mej. G. M. Boon, Sant poort; A. A. T. Scholten. Sassenheim; mej. S. H. M. Paardekooper, War mond; mej. J. W. Rubeling en A. W. P. Versteege uit Zandvoort; P. A. A. van Noort, Zoeterwoude. Afgewezen: geen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7