in 150 jaar geleden: Nederlanders (aangevoerd door prins Willem) zagen er uit als maar zij vochten als leeuwen Dan te in Florence m 1 Hebt u dat gelezen Zelfde problemen EERSTE KLAP BUITEN DE WET DIENSTPLICHT AANVAL MOEDIGE PRINS 7 i2 1965 PLUS - 1 dNAPOLEON BONAPARTE HEEFT ELBA VERLATEN IS IN ZUID-FRANKRIJK GELAND". - Als een donder- s'og schrikte honderdvijftig jaar geleden, in maart 1815, dit bericht Europa op, een Europa, dat moeizaam bezig zich te herstellen van de jarenlange oorlogen, die Napoleon had ontketend en die ongeveer tien miljoen mensenlevens had geëist, terwijl uitgestrekte land deken waren verwoest. Nog geen jaar daarvóór Waren verbonden legers Parijs binnengerukt en was de ^■anse keizer naar Elba verbannen. Sindsdien had Europa Weinig meer van Napoleon gehoord. In het laatst van 1814 werd bekend dat Napoleon 400 soldaten van zijn Op 3 juli 1815 trokken de ver bonden legers Parijs binnen, Na poleon vluchtte naar Rochefort en gaf zich op genade en ongenade Sarde van Elba naar Frankrijk terug Had gestuurd en •tien nam maar al te graag aan dat de keizer tot inkeer Was gekomen en besloten had zijn verdere leven in vrede slijten. De werkelijkheid was anders. Sinds Napoleon in mei 1814 op Elba ^as aangekomen, had hij aan zijn Mrugkeer naar Frankrijk gewerkt, ^ij had de omstandigheden mee. öe grijze Lodewijk XVIII van bourbon, die door de verbonden Mogendheden op de Franse troon was geplaatst, voerde weliswaar een gematigd bewind, maar ont plooide te weinig initiatief. Hij ^as omringd door adellijke en mi litaire heren, die met hem in bal- Ijhgschap waren geweest en die er hoofdzakelijk op uit waren hun e*gen belangen te behartigen. Een *6er belangrijke factor in het voor del van Napoleon was ook de gro- e ontevredenheid onder het Fran- Se leger. Duizenden officieren ^erden óf met een klein pensioen- le aan de dijk gezet, óf met een ^halveerde wedde in dienst gehou- eh. Groot was ook de ontevreden- e'd van het leger ambtenaren, dat Napoleons val uit de door rankrijk bezette gebieden in Eu- naar Frankrijk was terugge keerd. to aan de Britten over. Dagenlang vierde Europa feest en de van het slagveld terugkerende troepen de slag bij Waterloo kostte onge veer 60.000 mensenlevens wer den ook ook in Nederland als hel den begroet. Anderhalve eeuw la ter wordt de Slag bij Waterloo nog steeds herdacht, al zal dat dit jaar op verzoek van de Franse presi dent De Gaulle dan slechts zeer bescheiden gebeuren. „Je bent heel lief geweest deze week, mijn zoon, en daarom verhoog ik je zakgeld met één lege fles." (Vervolg van pagina 3) Napoleon begint het somber in te zien, nu Blücher met zijn Pruisen nadert. mm Wanneer u graag eens naar Flo-| rence wilt, zelfs als u nooit een letter van zekere Dante uit die stad j jhebt gelezen, ga. Misschien komt u er met hetzelfde gevoel vandaan als de schrijver van dit stuk. Hij j !zou er namelijk zo weer naar toe i willen, vandaag nog. Hij voelt zich lecht een klein beetje verbannen, al zal hij dan wel niet in Ravenna 'zijn laatste rustplaats vinden. Daar j immers ligt de man begraven om Iwie het in deze regels was begon- Inen. Dante stierf er in het negen tiende jaar na zijn verbanning. De pompeuze graftombe, welke men in Florence voor hem heeft opge- richt, zal wel altijd leeg blijven, Uvant die van Ravenna willen zijn I gebeente niet kwijt. Dat geeft eigenlijk een heleboel te denken. Zoveel verknochtheid aan een dichter, wel, de geschiedenis van wetenschap en cultuur is er niet altijd vol van! P. W. FRANSE SLAG BIJ WATERLOO neraal bewonderend op. juni de eerste Franse eenheden ovre de Sambre trokken, stonden ook Ne derlandse troepen ten zuiden van Brus sel gereed om de klap op te vangen. De eerste klap was voor Napoleon. Na de Sambre te hebben overschreden, nam hij Charleroi en dreef hij de Pruisen terug. De Fransen bleven in het offen sief, omdat Blücher, bevelhebber van de Pruisen, en de hertog van Wellington, opperbevelhebber van de geallieerde le gers, de komst van de Oostenrijkers en Russen wilden afwachten voor zij de beslissende slag gingen leveren. De opzet van Napoleon, zijn tegenstanders afzon derlijk aan te vallen en te verslaan, deeltelijk. Hij wist de Pruisen weliswaar zware verliezen toe te brengen, maar Blüchers troepen konden zich naar het noorden en noordoosten terugtrekken, vanwaar zij twee dagen later, tijdens de slag bij Waterloo, de Franse troepen in flank en centrum konden aanvallen. Ter ere van de overwinning bij Lig- ny werden in Pakijs de overwinnings- klokken geluid. De tijding van Blüchers nederlaag bracht schrik in de vrije lan den.. Terwijl Wellington en de prins van Oranje een leerling van de Britse bevelhebber, die 20.000 man troepen com mandeerde in Brussel een bal bezoch ten, bracht een ijlbode het bericht van de nederlaag bij Ligny. Dadelijk gaf Wellington bevel de opmars van de Fran sen te stuiten, die met een kolonne naar het noordoosten, naar Tilly, oprukten en met een tweede leger naar het noor den over de straatweg naar Brussel. Dit leger, onder bevel van maarschalk Ney, had opdracht van Napoleon ont vangen het belangrijke kruispunt Quatre- Bras vóór alles te bezetten. Op 15 juni kwamen Ney's troepen bij Frasnes. zui delijk van Quatre-Bras, in contact met geallieerde eenheden, onder wie Neder landse onderdelen. Langzaam voor de numeriek veel sterkere Franse troepen terugwijkend naar Quatre-Bras, wist men een snelle doorstoot naar dit belangrijke kruispunt te voorkomen.dat tegen de aan vankelijk bevelen van Wellington in hardnekkig werd verdedigd. volgens de kranten uit die dagen een uitstekend ruiter, dapper krijgsman en een bekwaam aanvoerder wisten 7800 man geallieerde troepen stand te hou den tegen ongeveer 15.000 Franse aan vallers. Mr. Jacobus Scheltema schreef in zijn boek „De laatste veldtogt van Na poleon Buenaparte" hierover onder meer: „De woede en drift waarmede de Fran sen bezield waren, bij de aanvallen, wa ren onbeschrijfelijk, de dapperheid der onzen in het bieden van tegenstand niet minder. De lanciers zelfs werden af geslagen door de infanterie. Wat de vij and ook aanwendde, het was vergeefs. Omstreeks vier uur stond alles in vuur en begon de vijand zoo sterk te naderen, dat er terrein verloren werd. De prins van Oranje zag dit en nam eenen maat regel, door welken de kruisweg, waarop deze voornamelijk aankwam, zeer werd versterkt. Ieder werd bezield door zijn heldenmoed, onze heldenroem bleef on versaagd." Quatre-Bras werd gehouden, waardoor Toen o p 13 Wellington gelegenheid kreeg versterkin- - - - 8en naar dit strategisch zo belangrijke punt te sturen. De opzet van maarschalk Ney met één stoot door te breken in de richting van Brussel werd verij deld. Pas de volgende morgen hoorde Wellington van de Pruisische nederlaag bij Ligny, waarop hij besloot Quatre- Bias te ontruimen en zijn troepen terug te nemen tot voor Waterloo. Hij nam een sterke stelling in op de heuvelrij van Mont St. Jean, die de straatweg naar Brussel beheerste. Rechts was zijn le germacht gedekt door dé grote hoeve hoeve Mont St. Jean. De generaal Hill liet verse troepen, waaronder Ne derlandse artillerie en cavalerie, naar voren gaan, die de Franse opmars tot stand brachten. Napoleon bracht daar op de oude garde in de strijd. Op dat ogenblik kwamen de Pruisen, die in het noordoosten met de troepen van maarschalk Grouchy hadden afgere kend, opdagen. Zij doorbraken de rech terflank van de Fransen en stieten tot in het centrum van Napoleon door. Nog even hield de oude garde stand, daarna gingen de Franse troepen in paniek op de vlucht, achteryolgd door de verbonden legers. Wellington en Blucher ontmoetten elkaar voor de herberg „Belle Alliance" en maakten van daaruit hun zege wereldkundig. Na de slag bij Waterloo bleven onge veer 27.000 gewonden van tal van na ties op het slagveld achter. Werd Leipzig na de slag bij deze stad in 1813 geteis terd door epidemieën, in en rond Brus sel wist men deze in juni 1815 te voor komen. Dit was voor een zeer groot deel te danken aan de Nederlandse pro fessor Sebaldus Justinus Brugmans, die door de koning naar Brussel werd ge roepen en als hoofd van de geneeskun dige dienst werd aangesteld. Aanvanke lijk werden de 27.000 gewonden in Brus sel en omgeving samengebracht. Hiik en arm stelde zijn woning ter beschik king. Vliegende brigaden, gevormd door heelmeesters en verplegers gingen door de stad om de gekwetsten geneeskundi ge bijstand te verlenen. Tienduizenden Fransen veerden op, lKiÖ Napoleon Bonaparte op 1 maart bij Cannes met een duizendtal ge euwen aan land ging. Dadelijk bleek, at deze terugkeer zorgvuldig was voor leid, waaraan de 400 door de keizer •at Frankrijk teruggezonden soldaten hder meer hadden meegewerkt. Lode- j"''k XVIII zond dadelijk 'n leger onder j^aarschalk Ney naar het zuiden om de *e'aer tot staan te brengen. „Ik zal hem J,s een dolle stier vangen, in een ijze- t,en kooi opsluiten en hem overal in fankrjjk aan 't volk tonen", pochte Ney z1 darijs, die echter op het beslissende Bersblik met zijn gehele legermacht naar •jn vroegere gebieder overliep. Napo- c;°ns opmars naar het noorden werd la. triomftocht en nog geen drie weken ter trok hij Parijs binnen, dat enkele ren daarvoor door koning Lodewijk was .."Haten, die met zijn getrouwen naar ent vluchtte. De verbonden mogendheden, al sinds aanden in Wenen bijeen om de nieu we frenzen van Europa vast te stellen, erden pas op 10 maart, dus negen da- iater> van Napoleons landing in Uid-Frankrijk op de hoogte gebracht, t congres, tot dan hopeloos verdeeld, handelde snel. Op 13 maart werd Napo leon buiten de wet gesteld en de Fran se keizer de oorlog verklaard. Napoleon, die al spoedig moest ervaren dat lang niet alle Fransen met zijn terugkeer waren ingenomen op verscheidene naatsen deden zich opstanden ten gun ste van Lodewijk XVIII voor slaagde er toch binnen enkele maanden in een legermacht van ongeveer een half mil joen bijeen te brengen. Eind mei over schreden de eerste Franse eenheden de Belgische grens en daarheen was het ook, dat Engelse, Pruisische, Hannove- raanse en Nassause troepen, alsmede troepen uit Noord- en Zuid-Nederland (België) trokken. In Nederland verscheen het eerste of ficiële bericht van Napoleons landing in het bijvoegsel van de Nederlandse Staatscourant no. 61, van 13 maart 1815. „Uit echte bronnen is men on- derrigt, dat de onverwachte landing van Napoleon in het zuiden van Frank rijk geene nadeelige gevolgen doet vreezen". Toen bleek dat de gevolgen nadeliger zou blijken te zijn aan was verwacht, werden ook in ons land maatregelen getroffen. De macht van de politie werd uitgebreid, de vestingen versterkt, verlofgangers opgeroepen en de beschikbare troepen werden naar Zuid-Nederland gestuurd. Willem I be sloot zich dadelijk de koningskroon op het hoofd te plaatsen en op 16 maart 1815 werd in Den Haag het Konink rijk der Nederlanden uitgeroepen. Ne derland bewapende zich. De Staatscourant van 20 maart 1815 meldde uit Brussel: „Alles snelt te wa- J pen. van de Zwitse-sche grenzen tot aan de Noordzee. Alom rukten talrijke le gioenen naar de grenzen van Frankrijk op. Nooit hebben de jaarboeken van Eu- 1 ropa zulk een merkwaardige magtsont-1 wikkeling opgeleverd en alle volken roe pen luide de wraak in op 't hoofd der ge drochten, die de vrijheid in Europa andermaal belagen". Van een „algemeene volksbewapening", waartoe koning Willem I in het voor jaar van 1815 opriep kwam aanvanke lijk weinig terecht. Het volk had met teleurstelling gezien dat de gehate con scriptie door Napoleon ingevoerd, niet was afgeschaft. Meestal door de Fran sen gedwongen dienst te nemen waren talrijke Nederlanders tijdens Napoleons! veldtochten gesneuveld. De regering be- j sefte echter al in 1813, dat er dadelijk een behoorlijke legermacht moest wor-' den opgebouwd. Dit ging aanvankelijk heel traag in zijn werk, maar in mei 1815 stonden er toch enkele tienduizenden Nederlandse militairen gereed om aan de strijd te- gnn de Fransen deel te nemen. Trai ning bewapening en uitrusting lieten alles te wensen over, maar de geest van deze: militairen, onder wie duizenden vrijwilli-1 gers was goed. Zij zagen er uit als apenj en vochten als leeuwen, merkte In juni 1815 een gevangen genomen Franse ge- HouguemonJ., links door de hoeve la Haye Samie. Het was bij Quatre-Bras dat de Neder landse troepen van zich deden spreken. Onder leiding van de prins van Oranje In de vroege oentenduren van 18 juni 1815 het regende hard uit een grijze hemel wachtten de verbonden troepen bij Waterloo de Franse aanval af. Pas oir. elf uur kwam er beweging aan de overkant en werd het ruisen van de re gen overstemd door het eerste kanonge bulder- De Fransen probeerden eerst de hoeve Houguemont te nemen, die taai door Britse en Nederlandse troepen werd verdedigd. Massa's cavalerie en infan terie, door artillerievuur gesteund, be stormden Houguemont en er ontstonden verbeten gevechten van man-tegen-man. de Fransen wisten de boomgaard te ver overen en bestormden toen de stenen bij gebouwen. Na felle strijd werden de ver bonden troepen verdreven, waarop de bijgebouwen in brand werden geschoten. Honderden gewonden, soldaten en offi cieren, kwamen in de vlammen om. Om twaalf uur ondernamen de Fran sen een eerste zware aanval in het cen trum, waarbij fanatiek om de hoeve La Haye Sainte werd gestreden. Enkele I malen verwisselde de boerderij van be zetter, maar 's middags drie uur ruk ten de Fransen onweerstaanbaar op. Duizenden soldaten van de verbonden legers namen de vlucht, maar werden spoedig gestopt en weer in de strijd ge worpen. Tegen zes uur werd de toe stand hslühelijk en Napoleon gaf bevel de aava, tegen het centrum ten koste van alles door te zetten. De geallieerde troepen moesten, verbeten vechtend, langzaam achteruit. Omstreeks half acht werd de prins van Oranje door een Kogel in de linker schouder gewond: hij v;erd van het slagveld gedragen. Maar schalk Ney werd een paard onder zijn lichaam vandaan geschoten en streed te voet verder. Langzaam drongen de Fransen vei- der op, zij kwamen tot vlak voor de Prins Willem. II, aanvoerder van het Nederlandse leger, raakte bij Waterloo gewond in de slag. wijven, koppelaarsters voor een rendez-vous. Zoals de stad zich nu heeft ontdaan van haar eigentijdse verschijningsvorm, geraakt ze vol van de geheimzinnigheid der donkere middeleeuwen. We willen er verder in zien, doordringen tot het leven van de inwoners zelf, die je ach ter zijn wallen en muren vandaan pro beert te halen als de dichter achter zijn woorden. Hier moet hij zijn. Maar je dient toch nog altijd honderden voet noten te bestuderen om uit „Dantes Goddelijke Komedie" wijs te worden. Het contact met de donkere middeleeu- wen is voor de toerist onbereikbaar. Al 1 loop je uren door de straten, je komt kort steeds weer uit hij jezelf. Je zoekt Dan te. Je houdt Florence over Dus keer je terug naar je hotel. De hotelier heeft je stoel al bijgezet en in de keuken schenkt zijn vrouw een donkere Toscaanse wijn, die de tongen los maakt en de gemoederen verhit. Dan word je mensen van vandaag, an ders van landaard, maar met o zoveel dezelfde problemen; de wereldpolitiek, het concilie. Zij windt zich niet op. Hij oreert dat het een lieve lust is. „Hij is een echte Florentijn", zegt zij, „de von ken spatten eraf". Ze heeft nog net tijd om je de trouwfoto's te iaten zien van de dochter, die immers naar Australië gaat. De donkere ogen heeft zij van haar moeder. Er ontstaat een sfeer van wederkerig begrijpen en meevoe-j len. Alleen op het stuk van politiek en religie worden de hotelier en zijn gast het niet eens. Maar dat was al in dej tijd van Dante. Een mens verloochent zichzelf niet. Florence blijft Florence ER is er een in zijn kraag ge pakt! Een gladde, keurige, aar dige, ouwe heer, die het Hore- ca-bedrijf jarenlang verrijkte zon der daar zelf ook maar één cent voor over te hebben. Hij kwam steeds op het drukste kwartiertje van een receptie en scheen een on noemelijk aantal mensen te kennen. Hij deelde de vreugde van een ver loving, een huwelijk, een zilveren bruiloft, een belangrijk zakenfeest, of het verdriet rondom een begra fenis met condoléance na afloop in een restaurant. Keurig stak hij al tijd in de kleren, gaf zijn hoed, sjaal en jas met een vriendelijk woord af aan de garderobe-juf frouw en voorts nog genereus een dubbeltje, dat minachtend aanvaard werd. Zo gauw hij zich in het drukke gewoel van een receptie gemengd had, onderging hij een gevoel van eenzaamheid. Dat moest hij dan wegdrinken. De grote bladen met glazen vol kleurige drankjes had den op hem een magische aantrek kingskracht. Bepaald een hekel had hij aan dat oranje vocht zonder een druppel alcohol. Het liefst hield hij zich aan het kleinste glaasje op een blad, uit bescheidenheid zou men kunnen zeggen. Men dient zich op een receptie zo nu en dan te ver plaatsen. Dat dééd de gladde, keu rige, aardige ouwe heer, want dan was er weer een andere ober met een blad vol gekoelde sterke dran ken. Hij onderhield zich ook met de receptiegangers, zo in de geest van „kent u mij niet meer?", en wist dan een mooi verhaal op te hangen, dat nog gehoor vond ook. Toch gaf hij de voorkeur aan een gesprek met een der obersvooral na een kwartiertje als hij 'de rekening van de gastheer met iedere twee minu ten had doen stijgen. De beste hap jes wipten voor hem als het ware van de schalen: ja, hij was een fijnproever, hij hield van zalm, ham met asperges, tartaar en kaviaar. Kaas met gember of ananas trok hem minder aan, evenals tomaat en komkommer. Het voordeel van een condoleance was veelal, dat de tijd, gunstig genoemd mocht worden voor broodjes mét, ter vervanging van de lunch. Zo is hij nu bij zijn kraag ge pakt. In een van de vele receptie etablissementen in de grote stad kreeg een ober argwaan. Hij waar schuwde de directeur die zich naar de bruidegom begaf en vroeg, of hij die keurige meneer met een schie lijke dorst, soms kende. Nee, zei de bruidegom, en de bruid voegde er bij: „maar er komen zoveel men sen, het zal wel een relatie van mijn vader zijn en die ken ik niet allemaal". De wederzijdse ouders keken vervolgens schuw naar de wat lodderig kijkende gast en haal den hun schouders op. Toen de keurige onbekende heer juist het achtste kleine glaasje gedachtig de spreuk: acht vader, niet meer! in de handen nam, tikte hem een rechercheur op de schouders. Ge dwee ging hij mee, dat was hem ook al eens in een stad in de buurt overkomen en er bleek moeilijk een wetsartikel te vinden, waarin staat dat het verboden is tijdens een receptie gratis ter beschikking ge stelde borrels te accepteren. Huis vredebreuk? De keurige, aardige oudere heer begrijpt nietwaarom de politie zich met hem bemoeit. Hij wil met alle plezier een receptie op het politiebureau bijwonen, als er althans wat onder de kurk is. PHILifit LANGERAK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21