Stoere Zeeuw, geboren in Haarlem, aan kop in de Haarlemmermeer Mr. F. Dijckmeester ruilt Zierikzee voor landelijk Hoofddorp Joods restaurant met ritueel bereide spijzen en dranken De Carmel in Zandvoort Gevarieerd menu onder rabbinaal toezicht I0TTGERING euroi GeriefeUjlk voor vrouw die overdag niet thuis is „EIGEN BURCHT" complex aan de Na- moeilijke aanloop tevreden bewoonsters als prins- vorstelijk Zijlweg sessen m haar flats Prefatie mag voortaan ook in volkstaal vloerkleden reinigen Pauselijk besluit SLEUTEL WEC? Kerk aanbesteed in Uithoorn Stuntteam wordt niet opgeheven van TAPUTEN Taunusl2M,l7M,20M Handel met Israël op recordhoogte Laat nu Uw GROEN Co. ZATERDAG 12 JUNI 1965 PAGINA 3 Toor het reinigen naar GARAGE „PETERS" „DE SLEUTELSPECIALIST" ZANDVOORT, 12 juni In het nieuwe gedeelte van de Zandvoort- se Haltestraat heeft zich enige we ken geleden het ondernemende Joodse echtpaar Rosenberg geves- heerders van een restaurant dat uniek is in de badplaats en de tigd. De Rosenbergs zijn de be- wijde omgeving, want de spijskaart vermeldt uitsluitend gerechten en dranken die rein zijn in de zin van de Joodse wet. Toeristen en andere dat het restaurant aan de Halte bezoekers hoeven niet bang te zijn straat voor hen gesloten blijft, want restaurant Carmel staat open voor iedere gast. In de spijs- lijst worden echter geen verande ringen aangebracht, want de be zoeker Jood of niet, dient zich te houden aan de regels van het gastvrije huis. Overigens kan dit voor niemand een beletsel zijn, omdat de kok wel zoveel variëtei ten kan presenteren, dat zelfs ver fijnde lekkerbekken aan hun trek ken komen. door U zelf gebracht eti gehaald f2.50 perm2 ZAAOHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN „DUIKER" OLIEBRANDERS „DUIKER" AARDGASKETELS CENTRALE VERWARMING Blv: -G HAARLEM, 12 juni Op ruim ze ventig gelukkige bewoonsters kan het c°mplex flatwoningen voor alleen staande dames „Eigen Burcht", dat dit jaar bij de kruising Zijlweg-Weste- üjke Randweg gereedkwam, al bogen. Hezer dagen worden de laatste flatjes biet toewijding door nijvere toekomsti ge bewoonsters ingericht. Zij zullen het spoedig met haar medebewoonsters eens zijn: de Stichting „Eigen Burcht" kan trots zijn op haar werk. Trots op het gerief van de woningen, trots °P de zo zonnig mogelijke ligging, trots op het vriendelijke uiterlijk van het complex en vooral trots op de te vredenheid van de bewoonsters. Een plaquette in de hal herinnert *an het langdurige voorbereidende werk dat een commissie van verte genwoordigsters van vijf verschillende Vrouwenverenigingen en enkele deskun dige heren verricht heeft voordat in (Advertentie) TELEFOON 80461 HEEMSTEDE VATICAANSTAD, 10 juni, (KNP) Voortaan zal ook de Prefatie in de volkstaal gebeden mogen worden in die landen, waar de bisschoppenconferen ties erom verzoeken. De Paus heeft hiervoor zijn fiat gegeven blijkens een publikatie in „Notitiae", het medede lingenblad van de post-eoneiliaire commissie voor de liturgie in Pome. De Paus gaf zijn fiat aan deze uit breiding aan de volkstaal, nadat de post-conciliaire commissie hem erop had gewezen, dat zij zeer vele verzoeken om uitbreiding van de volkstaal tot de Prefatie had ontvangen. Inmiddels heb ben de bisschoppenconferenties van Australië en Tsjechoslowakije reeds een verzoek -ingediend en toestemming ver kregen. Naar wij van de Nederlandse com missie voor de liturgie vernemen zal deze commissie in samenwerking met be Vlaamse commissie aan de res pectieve bisschoppen voorstellen om eveneens in Rome toestemming te vragen voor de Prefatie in de volks taal. De vertalers zijn reeds aan het werk °m geschikte Nederlandse teksten te maken. Doch omdat de Prefaties er zijn er momenteel ongeveer tien, maar cr komen er meer bij typisch La tijnse gebeden zijn, stuit de vertar J'ng nogal op moeilijkheden. Het is dan ook allerminst de bedoeling overhaast te werk te gaan en 'zo snel mogelijk de Prefatie te vernederlandsen. Bovendien is te verwachten, dat er meer variatie in het Prefatiegebed zal komen. Zo zal de Drievuldigheidsprefa- tie waarschijnlijk gewisseld worden met een aan de viering van bepaalde mesten aangepaste Prefatie. Met name zouden de Nederlandse bisschoppen graag een eigen P: -fatie hebben voor be Adventstijd. Ook in Rome worden nieuwe Prefatie- sebeden voorbereid. (Advertentie) lange veerstraat io - tel. 11493 DEN HAAG, 12 juni De handels- weging lussen Nederland en Israël vp6t in 1964 een scherpe vooruitgang m'toond. Onze uitvoer naar Israël kreeg met ruim vijftig procent tot het recordbedrag van f 93.2 (62,0) min. t „jmentegen gaven onze importen uit t acI een kleine daling te zien tot Van 49,8) min. Ook de totale om- eenvan r*e wederzijdse handel is tot Ui-recordhoogte gestegen ui. tot f 139,8 sairin min. Het Nederlandse uitvoer- mln. eg krachtig tot f 46,6 (12,2) 1960 met de bouw kou worden begon nen. Die commissie besloot in 1953 dal in Haarlem het woningprobleem voor de alleenstaande vrouw eens onder de loupe genomen moest worden. De al leenstaande vrouw heeft recht op een eigen woning, waarin zij zich ruim kan bewegen en niet altijd rekening hoeft te houden met wensen van hoofdbewo ners, hospita's of kamergenoten. Wan neer die eigen woning ook nog zou kunnen worden voorzien van een aan tal handigheden waarvan speciaal de werkende vrouw gemak heeft, zou de commissie helemaal tevreden zijn. Vrij wel alle schone dromen en beloften zijn met „Eigen Burcht" in vervulling gegaan. De meeste dames komen van huur kamers. Zij voelden zich in de eigen woning ais een prinses. De kamers van de drie soorten flats naar grootte zijn ruim. Er is volop glas waarin zo veel mogelijk zon gevangen kan won. den, de architecten hebben het V-vor- mige complex zó gesitueerd dat de da mes nog volop kunnen koesteren in de middagzon, wanneer na de werkdag de fietsen weer in het souterrain en de kleine, lichte personenauto's voor de deuren staan. De keukens aan de voorkant gelegen zijn klein, maar helder, modern en goed voorzien van oomfo-rt. Alle woningen hebben, een hadkamer of douchecel, klein maar ef ficiënt. En dan de kasten. De commis sie heeft het bij het rechte eind gehad toen zij meende dat een vrouw berg ruimte even belangrijk vindt als de keuken of de badkamer. De ontwer pers hebben in dat opzicht zeker hun best gedaan. In vrijwel alle vertrekken bevinden zich kasten en wie daarin nog niet alles kan bergen vindt in het sou terrain een eigen „kelder", 74 berg ruimten voorzien van een corresponde rend huisnummer. Aan de beloofde handigheden werd eveneens gedacht: iedere woning heeft de electriciteitsmeter aan de buitenkant van het huis ingebouwd, zodat de meteropnemer, die de wer kende vrouw nooit thuis zal treffen, toch zijn werk zal kunnen doen. In de grote hal, waar de twee vleugels samenkomen, staan twee rijen kast jes, voor iedere bewoonster één. Daarin vinden de leveranciers de be stellingen en de bewoonsters de bood schappen, de kranten en de post. Wie van de dames toch nog moei lijkheden met haar huis heèft. kan een beroep doen op de concierge, die met zijn vrouw over het wel en wee van het flatcomplex waakt. ,,Er zijn altijd karweitjes waar een vrouw geen raad mee weet", zegt de con cierge, ,,en ik heb als oud-brand weerman alle ervaring met ramen, waterleidingen en klemmende deu ren." De bewoonsters zijn, als alle recht geaarde Haarlemmers, bijzonder op „prive-t-errein" gesteld. Gelukkig is men dan ook met het feit dat het in het complex ,,niet gehorig" is, een compliment voor de architecten en de aannemers. Natuurlijk hebben de be woonsters in de afgelopen weken wel links en rechts kennis gemaakt met buren. Vooral hij de verschillende ver huizingen zijn de dames elkaar behulp zaam geweest, waarbij overigens de gezamenlijk gedragen nadelen van een soms wat slordige aflevering nogal eens de grondslag legden voor een ka meraadschappelijk nabuurschap. Die slordige afwerking is echter allang ver geten en de sfeer in het complex is uitmuntend, zoals de concierge tevre den vaststelt. Nu het nuttige gereed is, kan men aan het aangename beginnen. De bui tenkant vail het complex, die met liet vele glas, het hout en de witte muren liet bekijken waard is, zal nog ver fraaid worden met een smal perk langs de voor- en zijkant. Alle bewoonsters verheugen zich op de tuin die binnen de V-vorm aangelegd zal worden. Nu staan er nog voor enkele weken de houten directiegehouwtjes en leveren de zwarte aarde en de grote regen plassen er een troosteloze aanblik. Maar op de terrasjes op de begane grond en op de haleons van de ver diepingen zullen de dames straks van de grote gemeenschappelijke tuin kun nen genieten. Restaurant Carmel is nog niet offi cieel geopend. Pas als het gebouw hele maal gereed is. gaat de Joodse gemeen schap het openingsfeest vieren. Als het weer een beetje meewerkt, kan nog bin nen een maand de vlag worden uitge stoken. Dan is aan de voorzijde een gezellig terras ingericht en dan zal ook de synagoge onder het restaurant in gebruik worden genomen. De Haar lemse arts D. Heymans, directeur van de GG en GD van de gemeente Haar lem opent het restaurant en rabbijn Berlinger van Amsterdam leidt de gods dienstoefening bij gelegenheid van de opening van de synagoge. Daarna zal de heer E. Rosenberg als regel optre den als voorganger bij de diensten. De heer Rosenberg en zijn vrouw Sa ra Rosen berg-Berkowi ts zijn beiden in Hongarije geboren. Zij overleefden met hun drie kinderen de verschrikkingen van de laatste grote oorlog en togen vanuit Hongarije in 1947 naar 's-Gra- venhage, waar zij twee jaar bleven wo nen. In 1949 vertrok liet gezin naar Israël. Daar oefende de heer Rosenberg het ambacht van bakker uit. Helaas moesten de ouders na elf prachtige ja ren in de jonge staal naar Nederland terugkeren, omdat mevrouw Rosenberg niet bleek opgewassen tegen het soms moordende klimaat. De keuze viel we derom op Den Haag. Man en vrouw vonden gezamenlijk emplooi in een sla gerij van de Joodse gemeente, waar het vlees werd bewerkt onder rabbinaal toezicH volgens de eeuwenoude gebrui ken van de Mozaïsche Wet. De twee dochters en de zoon hadden inmiddels elders op de aardbol hun bestemming gevonden. De ene dochter woont in Is raël, de andere in Zwitserland en de zoon in België. De mooie naam Carmel heelt het nieuwe restaurant te danken aan de vroegere woonplaats van de Rosen bergs, Tel Aviv nabij de berg Car mel. De Joodse gemeente van Haar lem en omgeving is hun zeker heel dankbaar, want men was al jaren op zoek naar iemand die een restau rant van een dergelijk karakter zou kunnen leiden. Het bedrijf te Zand voort wordt uitgeoefend onder toe zicht van het Nederlands opperrabbi naat en dat waarborgt dat uitsluitend ritueel bereide spijzen en dranken op de tafels in restaurant Carmel ver schijnen. Zoals bekend zijn paarden, varkens, kruipend gedierte en ongeschubde vis sen als paling totaal taboe. Op de spijs kaart ontbreken eveneens garnalen, kreeften en krabben. Hiertegenover staat dat bet hoofdstuk geschubde vis sen zoveel mogelijkheden biedt, dat nie mand om deze reden het restaurant carmel voorbij behoeft lopen, Eenmaal binnengekomen, moet de bezoeker er wel rekening mee houden, dat met vlees niet tegelijk melk mag worden geser veerd. Roomboter is verboden en alle vlees afkomstig van de achtervoeten is in een restaurant als Carmel uit den boze. Alle wel geoorloofde vleessoorten zijn ritueel geslacht en staan tot in de keuken onder rabbinaal toezicht. De wijnen die op de kaart prijken zijn eveneens onder rabbinaal toezicht be reid. Het Zandvoortse huis Carmel be schikt over een goede wijnkaart met Israëlische, Franse en Belgische wij nen. Alle gedistilleerde is volgens de wet toegestaan, maar wat betreft dit onderdeel is liet wachten op de ver gunning van de Nederlandse overheid. Ook op liet gebied van de likeuren legt de Joodse wet geen hinderpalen in de weg. De vestiging van een Joods restau rant in Zandvoort is niet zomaar uit de luelit komen vallen. Het internationaal toerisme is ermee gebaat en onze Joodse landgenoten kunnen eveneens profiteren van de diensten van de Car mel. Ook voor de paters Carmelieten en de zusters Carmelitessen zou de Zandvoortse Carmel een trefpunt bij uitstek kunnen zijn, «are het niet dat de regel van de katholieke Carmel in sommige opzichten strenger is dan de wet van Mozes. Th. K. UITHOORN. 12 juni Waarschijn lijk reeds begin juli zal de bouw be ginnen van de kerk der parochie van het Heilig Sacrament op de hoek van de Aphons Ariënslaan en de Potgieters laan in Uithoorn-Zijdelwaard. De kerk, waarvoor het ontwerp is gtmaakt door G. H. L. Koene, is deze week aanbe steed. Laagste inschrijver was de Uit- hoornse aannemer H. J. Albers voor een bedrag van 787.400.—. ZIERIKZEE, 12 juni De populai re burgervader van het vriendelijke Zeeuwse stadje Zierikzee gaat binnen kort zijn zetel verplaatsen naar het Raadhuis te Hoofddorp. De ruim zeven duizend inwoners van de schone ge meente op Schouwen Duiveland zien mr. F. T. Dijckmeester met spijt in het hart naar de grote Noordhollandse Haarlemmermeerpolder vertrekken. De vijftigduizend burgers van de Haar lemmermeer kunnen echter met een op gewekt hart de opvolger van mr. G. C. van der Willigen begroeten. Mr. Dijek meester heeft in Zierikzee bijna uitslui tend goede sporen achtergelaten en al les wijst erop, dat de nieuwe man deze lijn ook in de polder zal doortrekken. Hoewel diep geworteld in de stevige Zeeuwse bodem, zal het aanpassings vermogen van de burgervader ertoe bijdragen, dat de overplaatsing niet al te moeilijk zal verlopen. Mr. F. T. Dijckmeester werd op 25 juni 1917 in Haarlem geboren, waar zijn vader werkzaam was op de provinciale griffie. Mr. Joh. Dijckmeester kwam in de oorlog als burgemeester van Zut- phen om het leven in liet Duitse nazi kamp Sachsenhausen. Zijn moeder me vrouw Emma van der Lek de Clercq werd geboren in Zierikzee, de gemeen te die haar zoon van april 1956 tot juli 1965 als eerste burger zou besturen. Een generatie verder in de geschiedenis ont moeten wij mr. H. J. Dijckmeester, de grootvader van de nieuwe burgemees ter van Haarlemmermeer, als commis saris van de koningin in de provincie Zeeland (1906-1921). Mr. F. T. Dijck meester is dus alleen al door zijn af komst voor liet burgemeestersambt geroepen. Ook zijn vrouw, de 42-jarige jonkvrouwe L. A. de Brauw is in bur gemeesterskringen geen vreemde. Een van haar nichten is gehuwd met jhr. mr. De Ranitz, burgemeester van Utrecht. Mevrouw Dijckmeester is moe der van vijf kinderen: Jan (14), Robert (11), Herman (7) en de tweeling Emma en Pieter van drie jaar Deze zeven Dijckmeesters gaan dus binnenkort nieuw leven in de Hoofddorpse ambts woning brengen. In zijn jonge jaren vinden wij de jonge Dijckmeester als gymnasiast in Zutphén. Later ging hij naar de univer siteit van Utrecht om rechten te stu deren. In 1943 deed hij zijn doctoraal en toen kreeg zijn leven door de oorlog een radicale wending. De jonge mr. F. T. werd geheim agent, ofwel agent parachutist in dienst van het bureau in lichtingen der Nederlandse regering in Londen. Zijn werkterrein lag in Neder land. Van mei 1945 tot 1 december 1946 was hij als hoofd van het bureau inlich- Advertentie) per m2 Maarien»Ameterdamsevaart 28-32 - Tel. 11561 Grote Houtstraat 5a - Tel. 10771 Binnenweg 137 Tel. 84373 tingen verbonden aan het gezantschap in Stockholm. In december 1946 ver huisde mr. Dijckmeester naar het ka binet van de koningin. Intussen had de voormalige geheim agent, die Neder lands hervormd is. politiek onderdak gevonden bij de C. H. U.. de partij die in de Haarlemmermeerse gemeente een zwakke vertegenwoordiging heeft. De verdere staat van dienst van mr. Dijckmeester toont een reserve-rit meester van de huzaren met een borst vol onderscheidingen: bronzen leeuw,- kruis van verdiensten, military cross en het ridderschap in de orde van Wasa van Zweden. Kort voor zijn benoeming troffen wij burgemeester Dijckmeester aan in het eeuwenoude stadhuis van Zie rikzee, dat als zovele eerbiedwaardige monumenten bijna permanent in de stijgers staat. Monumenten en restau ratie zijn tekenend voor Zierikzee, dat met zijn ruim elf eeuwen oude historie honderden monumenten telt. Een van de duidelijke lijnen in Dijck meesters beleid was dan ook gericht op het behoud en het herstel van deze cultuurmonumenten. Daarnaast zien wij mr. Dijckmeester als de man die de industrialisatie van zijn gemeente krachtig heeft bevorderd en die leven dige contacten onderhoudt met het bui tenland. Zo heeft Zierikzee nauwe ban den met de Engelse gemeente Hat field en met de Normandische ge meente St. Hilaire du Harcouet. „Ik neem met een bloedend hart af scheid van Zierikzee", vertelde mr. Dijckmeester. „In Haarlem heb ik slechts drie maanden gewoond, maar Zierikzee ken ik des te beter. Van mijn prilste jeugd af ging ik op vakantie in Schouwen Duiveland en ook als bur gemeester heb ik heerlijke jaren in Zie rikzee gehad. Toch vertrek ik met ple zier naar de Haarlemmermeer. Het lijkt mij een mooie gemeente met heel veel mogelijkheden. Ik ken de gemeente zo goed als niet, hoewel ik gedurende de oorlogsjaren steeds in Bennebroek heb gezeten." Maar een man met een staat van dienst als mr. Dijckmeester zal binnen de kortste keren zijn nieuwe gemeente kennen. Over enige jaren zul len de ruim twintig dorpen en buurt schappen van de polder voor hem even weinig geheimen hebben als het stadje Zierikzee. Nog maar kort geleden nam hij heel televisiekijkend Nederland voor zich in, toen hij heel Zierikzee mobiliseerde voor de wedstrijd „Eén tegen allen", als ge volg waarvan de Zierikzeeërs op het nippertje verloren van de ene pien tere man uit Oirschot. „Wij in Zierik zee hebben er allemaal veel plezier van gehad." De interessen van de nieuwe burge meester buiten zijn eigenlijke ambt zijn zo gevarieerd, dat wij een greep doen uit de vele nevenfuncties, die mr. Dijck meester heeft vervuld. Tot voor kort was hij bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Mr. Dijck meester was voorts bestuurslid van de Zeeuwse culturele adviesraad, voorzit ter van de Zeeuwse afdeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, voorzitter van de vereniging van bur gemeesters, wethouders en secretarissen van Schouwen - Duiveland. kantonrech ter - plaatsvervanger, president - cura tor van het gymnasium, voorzitter van het Roode Kruisziekenhuis en hoofdinge land van het waterschap Schouwen Dui veland. Het ziet er naar uit dat hij zich evenals zijn voorganger, mr. Van der Willigen, in zijn nieuwe gemeente een even imposante reeks van functies op de hals zal halen. De Haarlemmer meer zal er wel bjj varen. (Advertentie) SPEKSTKAAT 5 - TELEF. 16061 West-Duitsland Een straaljager van de Westduitse luchtmacht, een F-104 „Starfighter", is vrijdag bij Eis- bergen in Noordrjjnland-Westfalen te gen een berg gevlogen en ontploft. De piloot kwam om het leven. (DPA) (Advertentie) O VERVEEN TELEF. 54855 DEN HAAG, 10 juni Het stunt- team „whisky four", waarvan twee vliegers tijdens de demonstratie op VVoensdrecht zijn omgekomen, wordt niet opgeheven. Wanneer het weer in actie zal komen hangt af van de tijd die twee plaatsvervangers van de om gek" men vliegers nodig zullen hebben om ingespeeld te raken. Aldus verne- n en wij van de zijde van de Konink lijke Luchtmacht. Opheffing van het stuntteam wordt niet overwogen, omdat de leden daar van toei >n uithalen die voor hen da gelijks werk zijn. Het team bestaat na melijk uit ervaren instructeurs van de transitie-viiegopleiding, zijnde de oplei ding tot het militair kunnen manoeu vreren met jachtvliegtuigen. Luchtacro- batiek en formatievliegen zijn bij die opleiding inbegrepen. De Koninklijke Luchtmacht zegt niets te hebben ver nomen van protesten tegen de stunt- vliegerij. „De demonstraties zijn naar ons idee niet gevaarlijk. In ieder geval niet gevaarlijk voor het publiek, om dat zij zich wel ten aanschouwen van het publie". maar (dus) niet boven het publiek afspelen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3