maam m. 0 Landbouwbeleid uit impasse? EEG -concessie van De Gaulie in Bonn ln eerste kwartaal Betalingsbalans 300 min. verbeterd ïosk LEVENS VERZEKERING-BANK N.V. KVP: verkeers- structuurplan noodzakelijk s8ül HAAG, 11 juni Een struc- an voor het verkeer in de ruimste 'Wegen, waterwegen, luchtverkeer, D0(.V1>egen, telefonie, etc.) is dringend aldus een der conclusies uit het tijj o „Verkeerspolitiek" van de KVP. tw rapport werd samengesteld door «^speciale commissie uit de sociaal- lW Hische commissie van de Katho de Volkspartij. Het partijbestuur stel de 'h geheel achter de zienswijze en c°nclusies van deze commissie. Kind op school plein overreden en antw< Woning Obligatie Hypotheek Hoe zal ik morgen, overmorgen kunnen leven Dat is een vraag die verdient heel precies gesteld te worden. Ben ik gewapend tegen risico's? Sta ik ook straks - als ik niet meer werk - financieel krachtig genoeg? De Nationale helpt u deze vragen in rustige zekerheden om te zetten. Dat is haar vak. Dat is ook haar voorrecht. Zij kan - samen met u en uw verzekeringsadviseur - een sluitend plan maken voor uw financiële toekomst. Dat is een zaak van ervaring, van aandacht, van samenspel met uzelf. De Nationale deed dit al voor duizenden gezinnen. Zij is de grootste maatschappij in Nederland - en dat is geen toeval. De Nationale is dat mede geworden omdat zij - in het samenspel dat verzekeren heet - steeds uitgaat van persoonlijke situaties, persoonlijke verlangens en mogelijkheden.... Het gaat zo eenvoudig, zo nuchter. Uw verzekeringsadviseur heeft telefoon. De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. is overal in Nederland vertegenwoordigd. Bovendien zijn er kantoren in (alfabetisch): Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht, Enschede, Groningen, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam (hoofdkantoor), Tilburg, Utrecht, Zwolle. Effectenverkeer brengt 100 min. op Geslachtsdaad Huuropzegging Mittenwald Spaargeld Onderhoud Onderscheidingen ZATERDAG 12 JUNI 1965 PAGTNA 7 d Bonn, 12 juni (upp tü- /fis besprekingen tussen presi- ebt De Gaulle van Frankrijk en °ndskanselier Erhard waarbij ministers van buitenlandse aken, fintanciën, economische defensie en onderwijs aan lig waren, is van Franse zijde nieuw denkbeeld naar voren jpiracht dat volgens Westduitse 1 ^btionarissen, de impasse in het hdbouwbeleid van de EEG zou bonen doorbreken. PATER SIMON SWITZAR IN NEDERLAND Advertentie nationale Vernomen wordt dat aan nse zijde enige bereidheid is ge- hip. het rapport wordt voorts de over- wf'ng uitgesproken, dat het verkeers- Ze?aSstuk in de komende jaren van flui' groot belang zal worden. Daarom n verkeerszaken door beieidsinstan- 1boo(te worcïen behartigd. ,Het verkeer 8etr1 var>uit het louter technische vlak o5, en worden in het politieke". coöm- reeds nu een z° groot mogelijke wFhinatie te bereiken, zal op korte W0ïïhn een centraal orgaan moeten advin 'ngesteld, dat als college van hie» voor regering, provincies en ge- friOM en kan optreden. Dit college zal Plan 1 adviseren op het gebied van ten n8 en het bepalen van prioritei- structuurplan zal gebaseerd moe- van a op een harmonische afstemming orn voorzieningen die nodig zijn mi aan de behoeften van het econo- doen ^n maatschappelijk leven te vol- 'Ük ril de 0Pstelling van een derge- dpn p zal bovendien rekening gehou- Ua»oeten worden met de ontwikke- Êurnv,„van ^e verkeersvoorzieningen in in j p en in de wereld. Naast inzicht licht .nn'hige behoeften, wordt ook in- ttiiin be behoeften op langere ter- ^uctuurpianV00r de opsteIling van het toond om tegemoet te komen aan de Westduitse eis, dat overeenstemming over EEG-landbouwvraagstukken ge paard dient te gaan met Franse tege moetkomingen op an..ere economische gebieden, zoals handel, krachtstations en de binnenlandse belastingheffing. Men kan thans echter nog niet zeggen hoever Frankrijk in de praktijk tot con cessies bereid zou zijn. Van welingelichte Westduitse zjjde is voorts vernomen dat het, na het over leg van vrijdag, duidelijk is dat de Fransen hun eis hebben laten vallen, volgens welke voor 30 juni overeen stemming zou moeten zijn bereikt over de financiële regelingen betreffende een gemeenschappelijke EEG-landbouwpo- litiek. Een Westduitse woordvoerder deelde mee dat de Franse afvaardiging nieu we denkbeelden naar voren heeft ge bracht aangaande de financiering van de EEG-landbouw. Deze denkbeelden zullen nog tijdens het huidige overleg nader door wederzijdse deskundigen worden bestudeerd. (UPI) Tjjdens een diner dat te zij ner ere door Erhard was aangeboden, zei het Franse staatshoofd 's avonds HENGELO, 12 juni De vijfjarige Dave Stern is hier gistermorgen op het schoolplein van de katholieke kleu terschool aan de Kerkstraat veronge lukt toen de melkboer met zijn bestel auto, zoals elke dag, de schoolmelk tot voor de deur bracht, gingen Dave en andere kleuters aan de wagen hangen. De jongen is vermoedelijk komen te vallen. Hij werd overrreden en was op slag dood. DELFT, Op de Sint Jorisweg is gistermiddag de 62-jarige mevrouw D. Ikkink-Van 't Laar, toen zij met de fiets de weg wilde oversteken, aangere den door een auto. Zij werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij in de loop van de avond over leed. RIDDERKERK, Op de rijksweg Rotterdam-Dordrecht is in de nacht van donderdag op vrijdag de 38-jarige automobilist J. Zijlstra uit Breda om het leven gekomen. De man reed met grote snelheid van achteren in op een rijdende vrachtwagen met aanhanger Hii was op slag dood. dat „heel Europa" uiteindelijk van de Europese Economische Gemeenschap deel zal uitmaken. Maar voordien, zo voegde hjj eraan toe, moeten de zes leden van de Euromarkt een dak bou wen, en dat is politieke samenwer king in Europa". DEN HAAG, 12 juni De lopende rekening van de betalingsbalans heeft in het eerste kwartaal 1965 op kasbasis een overschot opgeleverd van 8 min. Met de uitkomst van het eerste kwar taal van 1964 vergeleken (tekort van ƒ299 min.) is dit een vooruitgang van ruim 300 min. Hiervan kwam ruim de helft voor rekening van het goede renverkeer: de exportontvangsten ver toonden een stijging van 55^ min., de importuitgaven namen met slechts 299 min.) is dit een vooruitgang van leverde een, door toevallige oorzaken wat geflatteerde, ontvangstenstijging op van 110 min., terwijl ook de kapitaal opbrengsten met 28 min. bijdroegen tot de verbetering van de uitkomst. Het overschot op transactiebasis be droeg ongeveer 70 min., dat is ruim 600 min. gunstiger dan in dezelfde pe riode van het vorige .jaar. Het verschil met de ontwikkeling op kasbasis is het gevolg van vijzigingen in het kort lopende handelskrediet. Het kapitaalverkeer gaf een uitga- vensaldo van 25 min. te zien. Het particuliere kapitaalverkeer leidde tot een netto ontvangst van 168 min. De verkoop van binnenlandse effecten heeft 1 183 min. opgebracht en er werd voor 84 min. aan buitenlandse effecten gekocht, een positief ver schil van bijna f 100 min. De kapi taaluitgaven van de overheid bedroe gen 26 min. en de kapitaaltransao ties van de banken vergden f 167 min. De totale betalingsbalans sloot ln het eerste kwartaal van 1965 met een tekort van 17 min. De goud- en deviezen voorraad van de Nederlandsche Bank verminderde met 45 min., de netto deviezenvoorraad van de deviezenban- ken gaf daarentegen een vermeerde ring met f 19 min. te zien. De rechten tegenover het internationale monetaire fonds namen met 13 min. toe. (Advertentie) Reeds 20 jaar beleeft hij de wanhoop van het zwervende, angstige kind. Overal treft hij ze aan: hij zoekt ze in gevan genissen en 's nachts op straat. Dagelijks komen ze met de doodsnood in hun ogen bij hem. In zijn jeugd- stad: PoS is geen plaats meer Geeft aan meer kinderen de kans ge lukkig te worden in zijn tweede ieugd stad Helpt Pater Switzar tijdens zijn kort verblijf in Nederland li! Stichting Switzar's Jongensstad, Brasil. Secr.: Vijverhoef 54, Amsterdam II. Postgiro 559955. In „Student", een maandelijkse uit gave van het algemeen Studenten Pers bureau lezen wjj in de rubriek „Stu dentenhaver" het jnders taande be richt zonder enig commentaar. UTRECHT Op een forum dat ge organiseerd was door de SVB (Studen ten Vakbeweging-red.) over de ge slachtelijke omgang voor het huwelijk, die hand over hand blijkt toe te nemen, hebben een arts en een ethicus de ge slachtsdaad voor het huwelijk verde digd. Indien de beide partners en de gemeenschap niet geschaad worden, is het een individuele keuze en mag al les. Wy zullen niet met „Student" in dis cussie treden. Wij hebben het boven bedoelde forum ook niet meegemaakt. Wij durven echter stellen, dat noch een arts, noch eeii ethicus (wat is dat eigenlijk?) een kreet als „dan is het een Individuele keus en mag alles" voor hun rekening willen nemen. Dergelijke grove, tendentieuze en on juiste uitspraken horen in géén blad thuis. Zelfs niet ln een rubriek „Studen tenhaver", VRAAG: De heer J. A. D. te L.: Wonend in een woonark stond ik acht jaar lang ingeschreven als woning zoekende in de gemeente Noordwijker- hout. Verleden jaar ontving ik een schrijven van de gemeente Noorchvij- kerhout dat mij een woning gewei gerd werd omdat ik niet economisch aan de gemeente gebonden ben. Ook de gemeente Lisse wilde ons niet in schrijven. Na een brief aan Ged. Sta ten werden wij ingeschreven in de ge meente Hillegom; de gemeente faar ik werk. Op ons verzoek om de wacht- jaren van de gemeente Noordwijker- hout te laten meetellen in de totale wachttijd van de gemeente Hiliegom werd niet duidelijk gereageerd. Hoe zit dit allemaal en naar welke instan tie kunnen wij nu nog schrijven? ANTWOORD: Zodra een gemeente be schikt dat geen woning kan worden toe gewezen omdat men niet economisch gebonden is aan de gemeente waar men als woningzoekende staat ingeschreven, dan dient men de beschikking te aan vaarden als bindend daar economische gebondenheid als voorwaarde is gesteld voor inschrijving. Men kan nog fel trachten een woning in de vrije sector te huren. Het is te vens gebruikelijk dat een gemeente, bij afwijzende beschikking, ook de inschrij ving intrekt. Te stellen dat de wacht- jaren in deze gemeente meetellen bij de inschrijving van de gemeente waar men werkt, is niet juist. In de nieuwe ge meente geldt de wachttijd vanaf de da tum dat men in die gemeente werd in geschreven. Een eventueel beroep te gen een afwijzende beschikking is niet moglijk. Men kan wel de dienst van volkshuisvesting verzoeken om een voorrangsbehandeling op grond van bij zondere omstandigheden. De heer A. B. te A.: Op voor waarden van herstel en verbouwen, huurde mijn schoonzoon een zolder als voorlopige woning. Onlangs is hij getrouwd na maan denlang aan de verbouwing van de zolder te hebben gewerkt. Een dag na het huwelijk kreeg hij van de ver huurder de aanzegging de zolder te verlaten waarbij hem tevens de huur werd opgezegd. Kan dat zomaar en kan mijn schoonzoon schadevergoe ding eisen? ANTWOORD: Een huurder die ondanks aanzegging van de verhuurder en tegen de wil van die verhuurder het gehuur de wil blijven gebruiken, kan niet ge dwongen worden het gehuurde te ver laten behalve in enkele wettelijk gere gelde gevallen. De verhuurder dient dan en rechts procedure te beginnen teneinde zijn eis van ontruiming t doen inwilligen. Uw schoonzoon kan een beroep doen Vragsn voor doze rubriek rlchte men ean de Redactie van ons blad (met ln de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek De beantwoording geschiedt gratie. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. op huurbescherming. De eis van scha devergoeding komt pas aan de orde zo dra verhuurder uitspraak heeft ontvan gen van de rechtbank en hem de eis wordt toegewezen. Uw schoonzoon doet er goed aan deze problemen met een rechtskundige of de huurcommissie te bepraten. VRAAG: De/ heer J. d. L. te H.t Kunt U mij opgeven de kortste en mooiste reisroute naar Mittenwald in Duitsland? En is daar een camping gevestigd? ANTWOORD: De plaats Mittenwald ligt aan de Duits-Oostenrijkse grens, onder München. Voor een reisroute moeten wij U verwijzen naar het A.N.W.B.-kantoor in Uw woonplaats. U geniet dan tevens de service van deze dienst. Het A.N.W.B.-kantoor is te Haarlem gevestigd aan de Schotersin gel 117-a, telef. 60250. Kamperen is in Duitsland, n de meeste districten, vrij. In de omgeving van Mittenwald kan men vrij kampe ren. Voor alle noodzakelijkheden als elektriciteit, water en dergelijken is zorggedragen. VRAAG: De heer E. B. te R.: Ik ben gepensioneerd door de N.S. en ontvang daarnaast het A.O.W.-pcn- sioen. Mijn vrouw en ik willen naar een bejaardentehuis. Moeten wij nu ook al onze spaarcenten aan dat te huis afgeven of mogen wij nog wat voor ons zelf houden? ANTWOORD: Over het algemeen geldt, dat wanneer men de kosten van ver pleging en behuizing zelf kan bekosti gen, dan is men vrij in het spaargeld. De kwestie van het spaargeld komt pas aan de orde wanneer de Gemeentelijke Sociale Dienst de kosten van het tehuis voor rekening neemt. Maar ook dan geldt dat een bepaald minimum aan de bejaarden moet worden gelaten voor kleding en onderhoud buiten de kosten van het tehuis en ziekenfondspremiën. Een en ander kunt U het beste met de directie van het tehuis bespreken. VRAAG: De heer J. L. te R.: Bij de laatste huurverhoging werd bepaald dat er op toe zou worden gezien dat huiseigenaar de huurpanden in goede staat zou houden. Mag ik van U ver nemen tot welke instantie ik mij moet wenden als de huiseigenaar zijn ver plichtingen niet nakomt? ANTWOORD: Na dat U de huiseige naar per aangetekend schrijven ;n ken nis heeft gesteld van de klacht inzake het onderhoud van de woning die U huurt, stelt U zich in verbinding met de huuradviescommissie in Uw woon plaats. Door deze commissie zal Uw klacht worden onderzocht. De Huuradviescommissie is :n Uw woonplaats gevestigd aan de Wijnnaven 78. VRAAG: Mevr. J. D. H. te A.: Door erfenis kwam ik in het bezit van stuk ken betreffende een premieleniug van do n.v. Ned. Mij. tot exploitatie en administratie van onroerende goede ren. Uitgegeven d.d. 15 april 1921. Kunt tJ mij zeggen of de obligatie nog waarde heeft en tot wie «k mij moet wenden? ANTWOORD: De Ned. Mij. tot exploi tatie van onroerend goed d.d. 15 april 1921 behoort tot de incourante fondsen. Of de stukken in Uw bezit nog waarde hebben is niet te zeggen. Omstreeks 1960 werd de maatschappij overgenomen door de Fries-Groningse hypotheekbank tegen 170 procent aan delen. Sindsdien zifn er geen jaarver slagen meer geweest. Voor nadere informatie kunt U zich wenden tot de vroegere bankiers van de Maatschappij, de Twentsche Bank in Den Haag. U dient bij het verzoek om nadere inlichtingen opgave te doen van de datum waarop de stukken in Uw bezit kwamen en de nummers van de coupons die nog in Uw bezit zijn. VRAAG: De heer L. J. de J. jr. te B.. Ik kocht een nieuw huis voor f 30.000. Aan eigen geld heb ik f 17.000. Een leversverzeke- ringsmij. geeft mjj een hypotheek met levensverzekering voor veertig jaar. Van een particulier kan ik een lening krijgen van 5.000. tegen 4 procent terug te betalen in twee jaar. Mijn netto jaarinkomen bedraagt 6.240. Kan ik in verband met de belasting niet beter de particuliere lening laten vervallen en inplaats daarvan een tweede langdurige hypotheek aanvra gen? ANTWOORD: Sinds 1 januari 1965 mo gen ook de renten van schulden en de kosten van geldleningen alsmede de bij komende kosten, zoals die voor het aangaan van geldleningen en de ver lenging van de geldlening, worden af getrokken van de belasting. Uiteraard ls een langlopende tweede Hypotheek veel gunstiger aan een geld lening op korte termijn. Daar de le- vensverzekeringsmij'en vaak een maxi mum aan hypotheek verstrekken, op nieuwbouw tot 90 procent, doet U er goed aan eens te overleggen met de Maatschappij die de eerste hypotheek verstrekte. Mogelijk kan men door het optrekken van de eerste hypotheek de noodzaak van een tweede hypotheek om zeilen. Dat hiermede de premie van de levensverzekering ook stijgt hoeft geer betoog. AMSTERDAM, 12 juni Dr. R. A. BENTHEM OOSTERHUIS heeft een gouden medaille ontvangen als waar dering voor zijn verdiensten voor de culturele en wetenschappelijke betrek kingen met Tsjecho-Slowakije. Deze medaille is uitgegeven ter gelegenheid van de 20ste herdenking van de Tsje- choslowaakse republiek. Dr. Benthem Oosterhuis wordt beschouwd als een van de beste Comeniuskenners ln ons

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7