Europa Liturgie Bejaarden Karaktervol man en sterke persoonlijkheid Bekend apotheker met vele maatschappelijke verdiensten K.V.P. Auto slaat over de kop V ech tersbaas na wilde achtervoLim aangehouden Stichting praat donderdag met dr. Veldkamp Oranje s elite verrukt van fraaie accommodatie inspiratie op strand markt en in kroegen Zwempeil op hoog niveau met nieuw record In Velsen op maandag weer broodbezorging Haarlem in het onzekere, bakkerij commissie bijeen Kat steekt plotseling weg over Inbreker op expositie In memoriam Drie vrouwen bewusteloos door kolendamp - vergiftiging EXPOSITIE IN DE WAAG Wie g man en vonden Tekeningen ter herkenning ïi EXPERIMENT MISLUKT Sp va n h e i nieuws UITKERING INEENS De Ark amung Felle strijd Burgerlijke Stand Haarlem Uitslagen In Haarlem MAANDAG 14 JUNI 1965 PAGINA 3 O o de permanente meubelshow van duivenboden n.v. MUSTERRING dealer official van artifort bovenkamp leo lux - tessi gelderland zitmeubelen wandmeubelen fristo-formule mah. yongg pastoe royal systeem deco k.l.m. van duivenboden n.v. ged. oude gracht 108-110 spaarne II kruisstraat 22 afd. woningtextiel Katalogus op aanvraag Een der tekeningen van Piet Wiegman die samen met Henk Klijn in De Waag exposeert. Paulien van der Wildt, winnares op het nummer 100 meter vrije slag hij de zwemwedstrijden in Heemstede ontvangt de eerste prijs uit handen van wethouder mevr. H. van der Meulen-Houwer. Voor Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Morgen begint in Brussel een in cessant politiek gevecht. De E.E.G.- "l'nisterraad komt dan bijeen voor aarschjjnlijk een marathonzitting, aarop de Europese landbouwpolitiek de invloed van het Europese parle ment worden behandeld. Het heeft er "e schijn van, dat zowel de Neder- andse regering als het Nederlandse Parlement de zaken grondig hebben oorbereid en men mag dan ook ver wachten, dat minister Biesheuvel ondanks de aanvallen van de heer cedeling zijn „democratische huid" duur zal verkopen. Men moet voor dat begrip „duur" echter wel enig in dent opbrengen. Nederland is een cespectabele partner; op de Europese 'andbouwmarkt vormen wij echter Seen dominaat. Die rol is aan anderen Voorbehouden en daarmee zal het "fusselse resultaat zonder twijfel in overeenstemming zijn. Wie Europese Politiek bedrijft, moet de werkelijk heid onder ogen zien. Het blijkt iedere zondag opnieuw. Bij de vernieuwde Misviering duiken Wel veel nieuwe liedteksten op, de melodieën worden echter meestentijds keleend. Zo hoorden wij gisteren links van ons een oudere parochiaan met overgave „Uit de landen en de ste den" zingen, terwijl rechts een wat Jongere dame moeizaam nieuwe woor den op die wijs aaneen reeg. Het was vreemd. Horen bij nieuwe teksten niet °°k nieuwe melodieën, hebben wij °ns afgevraagd. Op een vergadering in Utrecht heeft een deskundige arts er op gewezen, dat het aantal Nederlanders boven de 65 jaar reeds meer dan tien procent van het totaal bedraagt en bovendien, dat dit percentage nog steeds groeien de is. Hij stelde in dit verband een boeiende kwestie aan de orde. Hij vroeg zich namelijk af of wij in Neder land niet te veel activiteiten ten be hoeve van ziekenhuisbouw ontplooien Ion nadele van verpleegtehuizen voor bejaarden. De behoefte daaraan is veel groter, zei hij. Het is te hopen, dut staatssecretaris Bartels deze kwes- "e niet uit de weg gaat, want wanneer wij onze bejaarden door niet noodza kelijke ziekenhuisbouw benadeler, be drijven Wij onrecht. H.J.M. BARTELS OVERLEDEN De K.V.P. jongeren hebben dit w eekeinde in Zeist na verwoede debat ten een resolutie op tafel gelegd, waar in zij zich uitspreken voor één chris telijke partij ook in Nederland. Dat is een fris geluid van Europese allure, Waarvan men moet hopen, dat de jongeren nu ook voldoende stootkracht opbrengen om de verwezenlijking dichterbij te brengen. Want hoezeer men hun inzichten ook toejuicht, men zal de K.V.P. voorzitter mr. Aalberse gelijk moeten geven als hij stelt, dat dit ideaal in de praktische verhoudingen, die de huidige Nederlandse politiek kenmer ken, nauwelijks realiseerbaar lijkt. TenzijTenzij inderdaad de jonge renMaar tussen zeggen en doen ligt de halve zee, aldus een Italiaans spreekwoord. DIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiiilliiiiii HAARLEM, 14 juni Een plotselinge overstekende kat heeft zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie een ernstig Verkeersongeval op de Westelijke Rand weg veroorzaakt. Doordat de 23-jarige Haagse automobilist plotseling voor het dier moest remmen, slipte zijn auto, sloeg over de kop en kwam tegen de Vangrail tot stilstand. De personen- Wagen van de Hagenaar werd zeer ernstig beschadigd. Zijn vader, die als Passagier in de wagen zat, moest naar bet Diakonessenhuis worden overge bracht. Zaterdagmiddag om tien over vier is de 26-jarige Haarlemse onderwijzer H. Th. met zijn personenwagen in het water van het Spaarne gereden. De man had verzuimd zijn auto uit de ver snelling te zetten. Hij kon door hand reiking op het droge worden gebracht. Gistermiddag even na half twee liep ®en vierjarig jongetje een linkeronder- beenbreuk op, doordat zijn moeder, bij wie hij op de fiets zat, met de trapper van haar fiets verward raakte in een haast haar rijdende bromfiets. De moe der stond in de Koningstraat voor het r°de stoplicht te wachten. Naast haai stond een bromfietser. Toen het licht op groen sprong, wilden beiden wegrijden. De voertuigen raakten in elkaar ver aard, de moeder kwam te vallen en baar zoontje brak daardoor zijn been. Het kind is behandeld in het Diako- hessenhuis. „HAARLEM, 14 juni De tentoonstel- hn? \.an Academie '63 aan de Koude- °*"h heeft naast de gewone belangstel- cT^?.r_erL °°H een inbreker getrokken. Een gouache met de titel ,,In zonlicht ge- HAARLEM, 14 juni In (le Maria- stichting is zaterdag op 76-jarige leef tijd overleden de heer H. J. M. Bar tel,s, die niet alleen als apotheker maar ook wegens zijn activiteiten op maat schappelijk terrein grote bekendheid ge noot. Wegens zijn gezondheidstoestand had de heer Bartels, die zich had te ruggetrokken uit zijn apotheek in de Barteljorisstraat, al zijn functies neer gelegd, zelfs zijn voorzitterschap van liet regentencollege van het Sint Ja- cobs-Godshuis. Als ere-voorzitter bleef hij niettemin nauw met het Godshuis verbonden. Bij het honderdjarig bestaan van de drukkerij van het Godshuis in 1960 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Sint Gregorius. Deze on derscheiding was mede bedoeld als waardering voor de andere verdiensten, waarmede de heer Bartels zich aan de Haarlemse katholieke gemeenschap ver plicht heeft. Henri Jean Matthieu Bartels werd 26 augustus 1888 te Bergen op Zoom ge boren. Daar doorliep hij de H.B.S., waarna hij zich als student liet inschrij ven in de faculteit der pharmacie aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. In 1910 voltooide bij zijn apo thekersstudie. Een jaar later vestigde hij zich als apotheker in Haarlem. De eeuwenoude apotheek ,,De Eenhoorn" in de Barteljorisstraat werd zijn zake lijk werkterrein. Tot enkele jaren gele den dreef hij deze apotheek, welke hij - op leeftijd gekomen - in andere han den overdroeg. Het moet hem zeer ter harte zijn gegaan, dat de roemruchte apotheek tenslotte gesloten werd. Een van zijn eerste activiteiten, bui ten het zakelijke terrein, betrof de ver eniging „Geloof en Wetenschap", wel ke toen in sluimerende toestand ver keerde. Mede door zijn stuwende kracht kwam de vereniging, waarvan hfj 1921 tot 1956 bestuurslid is geweest, tot gro te bloei. Voorts was hij een der op richters van de Haarlemse katholieke Leeszaal en Bibliotheek, waarvan bij van 1921 tot 1925 secretaris is geweest en van 1925 tot 1936 penningmeester. Ook de parochie van de Groenmarkt heeft veel aan zjjn werkkracht te dan ken. Van 1923 tot 1927 is hij daar kerk meester geweest. In de politieke leven was hij destijds evenmin een onbeken de. Van 1927 tot 1931 had de heer Bar tels zitting in de Haarlemse gemeente raad voor de toenmalige Katholieke Staatspartij. Het werk van „De open Deur" had evenzeer zijn grote belang stelling. Vele jaren, vanaf 1948 is h\j secretaris van dit instituut geweest. Zijn arbeidzaam leven kreeg een in drukwekkende afsluiting, toen hij lid werd van het regenteneollege (in 1946) van het Sint Jacobs-Godshuis. In 1957 werd hij voorzitter van het college. Vooral aan zijn inspirerende leiding is het te danken geweest, dat de nieuw bouw van het Godshuis op de grens van Haarlem en Heemstede op het vroe gere „Leeuw en Hooft" mogelijk is geworden. Een karaktervol man is overleden, die door zijn sterke persoonlijkheid, rui terlijke eerlijkheid en stuwende energie richting ge\end is geweest in de Haar lemse Gemeenschap: Henry Jean Mat thieu Bartels. Vele Haarlemse culture le en sociale instellingen danken haar ontstaan aan zijn initiatieven. Op heel bijzondere wijze heeft hij zich beijverd voor het Haarlemse Sint Jacobs-Gods huis. Vanaf 30 november 1946 was hij lid van het college van regenten. Zijn bre de, zakelijke kijk was mede aanleiding- dat hij op 12 februari 1957 tot voor zitter werd gekozen. Hij gunde zich de tijd om het reilen en zeilen van het Sint Jacobs-Godshuis tot in de finesses te achterhalen en te beoordelen. Wanneer het nodig was, zag hij er niet tegen op drastische maatregelen tot verbetering te nemen. Toen het hem duidelijk werd, dat een algehele sanering van het Huis niet meer tot de mogelijkheden behoor de, was hij een der eersten, om een algehele nieuw-bouw te bestuderen. Door zijn waardevolle medewerking verscheen het zgn. BAVO-rapport, dat tot nieuw-bouw concludeerde. Sindsdien heeft voorzitter Bartels zich met nim mer aflatende energie zich op de ver wezenlijking van de bouwplannen ge worpen. Zijn gezondheidstoestand werd langzamerhand van dien aard, dat hij op „7 maart 1963 zijn voorzitterschap HAARLEM, 14 juni Een wilde ach tervolging compleet met waarschuwings schoten heelt zaterdagavond omstreeks negen uur de omgeving van de Am sterdamsevaart in opschudding ge bracht. Aanleiding was het onbesuisd optreden van de 21-jarige grammofoon- platenperser C. van W. uit Haarlem, die zonder reden de 16-jarige leerling- automonteur J. S. uit: Haarlem in een automatiekhal aan de Amsterdamse vaart had aangevallen, S. zocht zjjn toevlucht bjj een in de nabijheid aanwezige agent. Samen bega ven zij zich naar de aanvaller, die zich ophield op de Amsterdamsebrug. De man weigerde in te gaan op het bevel van de agent om met hem mee te gaan. De agent greep de platenperser beet, maar deze rukte zich los en ging ijlings op de vlucht. Angstig geworden door twee waarschuwingsschoten van de agent verborg hij zich eerst achter een auto en even later in een portiek. Toen de agent weer in zijn nabijheid kwam, nam Van W. de bokshouding aan, waardoor de agent genoodzaakt werd hem met zjjn gummistok tot betere ge dachten te brengen. Pas toen kon de onverlaat worden overgebracht naar het bureau. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. vangen", van de 22-jarig.e Haarlemse schilder J. v. d. G. is namelijk van de expositie verdwenen. Zaterdagmor gen werd het stuk, dat stond geprijsd voor 450 vermist. De metalen lijst werd teruggevonden in het toilet. neerlegde. Hij bleef aan het Sint Ja cobs-Godshuis evenwel als ere-voorzitter verbonden. Het was dan ook voor het college van regenten een dankbare voldoening, dat pionier Bartels op 14 oktober 1963 in de gelegenheid w;as, de eerste steen te leggen van diens ideaal: de nieuw bouw aan de Oosterhoutlaan. Het Sint Jacobs-Godshuis in al zijn geledingen is hem ontzettend veel dank verschul digd. Hij ruste in vrede. O (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 juni Minister Veldkamp (Sociale Zaken) gaat don derdag in de namiddag met de Stich ting van de Arbeid praten over de uit kering ineens. Of alleen de werkgevers- en de werk- nemersvoorzitter, respectievelijk de heren Bosma en Roemers, aan dat ge sprek zullen deelnemen is nog niet be kend. Misschien zullen ook de midden standsbonden vertegenwoordigd zjjn. Evenmin staat nu al vast of ook de minister van Economische Zaken. drs. Den Uyl aan het gesprek zal deelne men. Zoals bekend zyn de partijen in de Stichting van de Arbeid het vorige week woensdag niet eens kunnen wor den over de uitkering ineens. De werk nemers vroegen twee pet. met een mi nimum van 125 in de kring van de werkgevers wilde men niet zo ver gaan en heerste overigens verdeeldheid over het voor te stellen percentage. Bfj het overleg van donderdag komt wellicht ook de adviesaanvra ge aan de SER over een nieuwe loon politiek aan de orde. Minister Veldkamp is nu in Genève, waar hij een vergadering van de in ternationale arbeids organisatie bij woont. Hjj wordt woensdag in Den Haag terug verwacht. (Advertentie) enaarna l i t0- damstraat en spaanie I l teylermuseum a international nieuw zwembad „Groenendaal" succes HAARLEM, 14 juni Drie personen moesten zaterdagmiddag worden be handeld in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo, omdat zij bewusteloos waren geworden tengevolge van koolmonoxy- devergiftiging. Inmiddels zijn zijn bui ten levensgevaar. Zaterdagmiddag werd bij de familie F. in de Thorbeckestraat de kachel aangemaakt. In het huis bevonden zich de 62-jarige vader, de 54-jarige moeder, de zestienjarige dochter en haar even oude vriendin. Toen de dochter klaag de over hevige hoofdpijn, ging de vader naar de huisarts. Bij zijn terugkomst iag zijn dochter bewusteloos op de vloer. De arme man ging weer naar de arts. Inmiddels hadden ook zijn vrouw en het vriendinnetje van zijn dochter het bewustzijn verloren. Het onfortuin lijke drietal werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Het bleek, dat de afvoer van de kachel geheel met roet was verstopt. HAARLEM 14 juni Planeten en atoomkrachten ten spijt, het meest boeiende verschijnsel in de schepping blijft de mens zelf. Men is er door de eeuwen heen nog niet op uitgekeken geraakt; in feite is men voortdu rend bezig zich aan de ander af te meten of zichzelf in hem te herkennen. De mens blijft zichzelf intrigeren. Het is vrijwel het enige onderwerp dat gewone burgers en kunstenaars gelijkelijk emotioneel interesseert. De gewone burgers verwerken hun emo ties door te bewonderen of te rodde len, hebben medelijden, zijn jaloers of nieuwsgierig; schrijvers schrijven over het doen en laten van mensen; acteurs spelen de mens zowel in zijn geeste lijke motoriek als in zijn onbereken baarheid en schilders portretteren het geheimzinnige wezen achter de gelijkvormigheid van neus, mond en ogen- Meer nog dan de schilder is het de tekenaar die het beweeglijke en ogen blikkelijke in de mens kan vangen. Twee van zulke tekenaars, die de mens in zijn doen proberen te betrappen, wachten tot zijn geest door zijn tronie komt, schichtig ais een slak uit zijn huis, zijn de Haarlemmers Henk Klijn en Piet Wiegman. Ik noem ze in één ade-m omdat ze samen een tentoonstel- ling hebben gemaakt in De Waag. Op het eerste gezicht is hun werk nauw verwant en het is daarom moeilijk een vergelijxing te ontgaan. Beiden vinden hun onle-werpen op plaatsen waar de mens gereedschap zoekt en vindt: Op de markt, in de kroegen, aan het strand. De tekenaars zitten tussen hen in en kijken, evenals de anderen. Met dit verschil echter dat de tekenaa. vast legt wat hij ziet en zijn tekening aan biedt ter herkenning. Bij na tere beschouwing is Henk Klijn het r .eest de tekenende Carmiggelt die, expressie en nerveus noterend, de mens ichter de gestalte indringend weergeeft. Piet Wiegman bepaalt zich tot de scène al ogenbeeld en wordt, ook in zijn aquarellen, meer de schilder die door vorm en kleur geboeid raakt en de mens achter de gestalte dan-kan vergeten. Bij De Ark vindt men schilderijen van HalWichers, die blijkbaar veel in Lndië gewerkt heeft. Zijn vakkundig op gezette schilderijen vertonen over het algemeen gebrek aan visie. Door het gemak, waarmee hij werkt, het pro bleemloos voortkabbelen op zijn vak matigheid en de burgerlijke smaak die hem leidt, balanceren zijn werken op de "and van wat men kitsch noemt. Een enKel dieper gaand werk: „Oude Ficus" en „Bamboe" wettigen de ver onderstelling dat deze schilder wel tot iets meei in staat zou zjjn. L.T. (Van onze zwemmedewerker) HEEMSTEDE, 13 juni. Verwelko mende vlaggen wapperden vrolijk en fier boven het fonkelnieuwe zwembad „Groe nendaal" te Heemstede. Het openstellen van dit riante bad, heeft het Heemsteedse IIPC gelegenheid gegeven tot het organi seren van „Openingswedstrijden". Waar aan belangrijke volgelingen van Jan de Vries deelnamen. Begunstigd door goed weer en liet enthousiasme van het pu bliek dat het zwembad tot de laatste plaats bevolkt had, hebben de wedstrij den de sfeer gegeven die nodig is om on danks de lage temperatuur (17 graden) toch nog tot redelijke tijden te komen. Oranje's zwemelite, onder wakend oog' van bondscoach Rob Kerkhoven, in Heemstede rijkelijk verzameld, was ver rukt over deze aanwinst, die met enkele verbeteringen en het aanbrengen van een warmvvaterinstallatie zeker rijp ge maakt kan worden voor wedstrijden van groot allure. Het zwempeil stond deze middag op hoger niveau dan eerder dit seizoen ten toongespreid. Het kwam zelfs tot een splinternieuw Nederlandsrecord op de 4 x 200 m vrije slag estafette heren, waarvoor de Zwembond een limiet had gesteld. De ploeg van 't Y uit Amster dam kan zich nu met 9.04.1 eerste recordhouder noemen. Bij de 100 meter vlinderslag dames was er van geen spectaculaire strijd sprake. Doordat Ada Kok op wedstrij den in Hengelo haar titel moest verde digen en in Heemstede verstek moest laten gaan, werd de Groningse Els Hulsebos (GDZ) in 1.13.8 eerste. Good- old Adrie Lasterie kwam tot 1.14.2. De spanning bij de aanwezige Haar lemmers steeg ten top toen de heren voor dit zelfde nummer te water gin gen. Zou Martin van Goor zo dicht bij huis in staat zijn de nationale kam pioen Jan Jiskoot te bedwingen? Het is hem niet gelukt. Na een verbeten strijd moest hij genoegen nemen met een derde plaats achter Jan Jiskoot (1.03.4) en John Pabruwe (1.04.4). Het 13 jarig zwemmeisje Marjan Janus (HPC) startte als jongste deel neemster op de 100 meter schoolslag meisjes. Bijzonder sterk zwemmend finishte ze ruimschoots voor Stender's pupil Rita Tigelaar in de tijd van 1.26.8. Hemmy Vriens, de robuuste Surea- man, had op meer tegenstand gere kend. Door de afwezigheid van Arthur van Oest en Hans Spijkerman, werd het een vrij eenzijdige wedijvering. Al leen Peter Serier (Dolfijn) bood enige tegenstand van betekenis. Hemmy liet de klokken op 1.14.3 stilstaan. Een felle strjjd ontwikkelde zich hij de jongste op de 100 meter vrijeslag tussen de rivalen Kon Verroen (ZIAN) en Ale van der Veen (HPC). Na een flitsende start schoven zij duidelijk van de anderen weg. Ale van der Veen had tot 50 meter zelfs een voorsprong. Hij zou deze echter niet behouden. Met een verbijsterend gemak schakelde Ron Verroen over op een extra versnelling. Ale van der Veen vertwijfeld achter zieh latend: Ron Verroen 61.4, Ale van der Veen 61.9. CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: De held van het Lunapark, alle leeftijden FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur. James Bond contra Dr. No. 18 jaar. Dinsdag 8 uur. LIDO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Uitdaging in Gibraltar, 14 jaar. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Winnetou keert terug, alle leeftijden. REMBRANDT. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: De dag na de invasie, 14 jaar. ROXYt.m. woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: De mysterieuze Dr Lao, alle leeftijden STUDIO. Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur: Elektra, 14 jaar. MINEHVA. Dagelijks 8 uur: Becket, 14 jaar. Dinsdag 15 juni Concertgebouw. 7.30 uur: Leerlingenuit voering door het Haarlems Muziekinstituut. Grote of Sint Bavokcrk. 8 uur: Gemeen telijk orgelconcert door Albert de Klerk. Maandag 14 juni Stadsschouwburg. 8 uur: Balletschool To Venema. Leerlingenuitvoerin^. BEVALLEN van een zoon: 6 juni: A. Weidema-van Iloutum; 9 juni: L. Ipen- burg-Drommel; 10 juni: N. van Dus- schoten-Haanschoten, H. van der Vêen- Hamstra, C. Boone-Meulenberg, M. Schuüt-Ligthart; 11 juni: N. Lieben- Nicuwpoort, A. Stam-de Njjs. Van een dochter: 9 juni: A. van Leer dam-van Donselaar; 10 juni: G. van Se- ben-Olijerhoek, L. Neve-van der Graft, A. de Jong-Reintjes, Tj. Hoekema-Sche- vel, P. Spaans-Leijen, J. Giesen-Bun- tinx; 11 juni; M. Verheul-Nieman. ONDERTROUWD: 11 juni: E. Smit en L. Gioeneveld, K. Hulsbosch en E. Winkel, R. de Bell en H. Lenaarts, G. Burgstra en K. Smit. GEHUWD: 11 juni: M. van Straten en P. Vermeersen, G. Rietveld en M. v. Vuuren, D. van Polen en H. Stienstna, G. Oskam en J. Gijzeis, H. Wielart en P. Ipenburg, L. Kaihatu en A. Caffin, H. Joosten en T. Hibma, J. Hartman en Ch. Holst, E. Lucas en E. Schafte- naar, M. Dekker en F. Achterberg. OVERLEDEN: 8 juni: P. Krop, 17 jr., Kamperlaan; 9 juni: A. Tichelaar, 24 uren, Spanjaardslaan, J. van Oene van der Zeep, 74 jr., Vredenrijkstr., N. Slicher-Rietkerk, 82 jr., Koninginneweg; 10 juni: R. Thuis, 3 jr., Kastanje- straal, A. Stratling-Hatting, 86 jr, Oosterhoutlaan. De sprint op de 100 meter vrijeslag heren bracht weinig verrassing hoewel toch om de ereplaatsen verbeten werd gevochten. Vinus van Baaien zegevier de 57.4. Carla Janssen (Njord) kon bij de 100 m vrije slag dames, na een fel gevecht Adrie Lasterie van een 3e plaats af houden. De sterke Schiedamse Paulien van der Wildt had met Lydia Schaap (HDZ) weinig moeite. Zij finishte in 1.04.8 tegen Lydia Schaap als tweede in 1.06.1. Carla Janssen bereikte een mooie tijd van 1.07.5. Vol lof was de bondscoach Rob Kerk hoven over de 14-jarige Heemstedenaar Rob Bosson, die zeer fraai de 100 m vlinderslag jongens heeft gewonnen in 1.13.—. Deze, door HPC uitstekend georga niseerde wedstrijden, werden afgewis seld door bijzonder goed geslaagde de monstraties van het komisch spring duo „the comics" welke vooral bij het talrijk publiek insloeg. Enerverend was de strijd tijdens het waterpoloduel HPC-'t Y die deze wed strijden afsloot, 't Y zegevierde met 6-3. 100 in vlinderslag dames: 1. Els Hulse bos (GDZ) 1.13.8; 2. Adrie Lasterie (Nrd) 1.14.2; 3. Ankie v. d. Born (HDZ) 1.21.4.100 m schoolslag heren: 1. Hem my Vriens Surea 1.14.3; 2. Peter Serier Dolf. 1.16.-; 3. Rob Vonhof Naarden 1.18.2. 100 m vlinderslag jongens adsp.: 1. Rob Bosson HPC 1.13.-; 2. Ale v. d. Veen HPC 1.13.2; 3. Evert Boogaard AZ'70 1.14.7. 100 m vrije slag dames: 1. Paulien v. d. Wildt SZC 1.04.8; 2. Lydia Schaap HDZ 1.06.1; 3. Carla Janssen NJORD 1.07.5. 100 m rugslag lieren: 1. Peter Sehillemans Dolf. 1.07.6; 2. Gerrit v. d. Kamp Nrd. 1.07.8; 3. Peter Jonker HZPC 1.08.3. 100 m schoolslag meisjes adsp.: 1. Marjan Ja nus HPC 1.26.8; 2. Rita Tigelaar Rob ben 1.29.6; 3. Ansje de Bruin HDZ 1.30.9. 100 m vlinderslag heren: 1. Jan Jiskoot Y 1.03.4; 2. John Pabbruwa Robben 1.04.4; 3. Martien van Goor H'iem 1.05.4. 100 m rugslag jongens adsp.: 1. Fred de C. Buning HPC 1.13.6; 2. Ben Geersema Y 1.15.7; 3. Bert Schoutsen Dolf. 1.17.-. 100 m vlinder slag meisjes adsp.: 1. Henny Penterman HDZ 1.19.-; 2. Carla Janssen NJORD 1.19.3; 3. Christa Driessen HPC 1.19.3. 100 in schoolslag dames: 1. Josje Veld huizen Nrd. 1.25.6: 2. G. v. Ederen Zian 1.28.8; 3. Conny Bodar HDZ 1.29.5.100 m vrije slag heren: 1. Vinus van Baaien Zwemlust 57.4; 2. Bert Sitters Y 58; 3. Johan Bontekoe HPC 58.5. 100 m riigslag dames: 1. Marga Feenstra GDZ 1.15.-; 2. Els Hulsebos GDZ 1.17.3; 3. H. Rentema GDZ 1.18.-. 100 m vrije slag jongens adsp.: 1. Ronny Verroen Zian 61.4; 2. Ale v. d. Veen HPC 61.9: 3. Fred de C. Buning HPC 64.3. 4 x 100 m vrije slag estafette dames: 1. Gron. Dames Zwemclub 4.40.7; 2. Holl. Dames Zwemclub 4.42.3; 3. Zian 4.47.-. 4 x 200 m vrije slag heren estafette: 1. 't Y 9.04.8 (ned record); 2. Zian 9.19.- HPC 9.39.5. S. VELSEN, 14 juni Na een experi ment van slechts twee weken wordt vandaag weer een streep gehaald door de broodloze maandag. De hakkers in Velsen, die in het kader van de vijf daagse werkweek naar een vrije maandag streefden, hebben hiervan moeten afzien. De broodverkoop liep enorm terug, terwijl de verkoop van het zogenaamde kleinbrood, dat op maandag wel in de winkels verkrijg baar was, maar niet aan huis werd bezorgd, op geen Stukken na de beoog de compensatie leverde. Als voornaamste norzaak van het mislukken van dit experiment moet wel worden gezien de verkoop van vers brood op maandag in de super markt van Albert Heijn. Deze oetrok normaal het brood van Vermaat, maar ging niet mee met de maandagslui ting. Toen Vermaat niet op maandag vers brood leverde, werd onmiddellijk overgeschakeld op de eigen broodbak kerij van Albert Heijn. Als gevolg hiervan ontstond direct een run op dat verse brood, waarvan de zogenoemde „koude bakkers", de winkels waar brood verkocht wordt dat van een grootbedrijf wordt betrokken, het slachtoffer werden. Ook in ander opzicht bleken aan de regeling grote bezwaren te kleven. Op zaterdag hadden de broodbezorgers veel meer werk, waren dus later klaar en bleven dan meestal met een grote voorraad brood zitten, omdat slechts enkelen ook voor de maandag brood in huis namen. De levering van vers kleinbrood op maandag betekende, dat er maandagmorgen toch gebakken moest worden, dat de winkels open moesten zijn, zodat er voor velen in de praktijk niets terecht kwam van een vrije maandag. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat in de resterende vier weken voor dat de vakantieregeling ingaat, nog een ander experiment zal worden on dernomen. Tijdens de vakantieweken was het toch al de bedoeling ook op maandag vers brood te bezorgen. Wel is het denkbaar, dat overwogen zal worden, waarschijnlijk na de vakantie- tijd, met een broodloze dag ongeveer in het midden van de week een proef te nemen. In hoeverre de situatie in Velsen van invloed is op Haarlem, is nog niet te overzien. Tot nu toe waren de Haarlemse bakkers over het alge meen tevreden. Zoals bekend, gold liet een experiment an zes weken, tiidens welke op maandag geen „grootbrood" geleverd zou worden. Hoewel niet alle bakkers in Haarlem aan het experiment hun medewerking verlenen, zit er voor de bakkers in het experiment wel brood. Volgens hen zou het experiment slagen en daarmee zou de vijfdaagse „bak- week" verwezenlijkt worden. De toestand heeft zieh door Velsen wel veranderd. Verschillende Haarlem se bakkerijen zitten ook in Velsen. Zij zullen dus weer op maandag moeten gaan bakken. De vraag is voor hen dan, in hoeverre de Haarlemse actie nog zin heeft. Morgenmiddag komt de rayonale bakkerij-commissie in Haar lem weer bijeen om zich nader te be raden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3