Van primitief bedrijf tot een der grootste wereldconcerns Riskante onderneming bleek lucratieve zaak Benzine dat ellendige goed Medisch schandaal in Italië breidt zich uit Afloopdatum eerst gezien in jaar 1958 TOT EIFLOITATIE iitPETB0LIII10I1E1 groot DUIZEP GULDEN. Ook gezonde kinderen werden verpleegd voor tuberculose iinitKi MtiiLtmsïE Prof. Coremans overleden Finale wedstrijd Veilig Verheer Allemannaar Rusland Miljonairs I» SHiliÉil-Ml, V. Wetenschap Herstel Vele eigenaars Nieuw karakter Belangenspreiding WOENSDAG 16 JUNI 1965 PAGINA 13 door JAN WALTA) Eigenlijk bij toeval ont dekte Aeilko Zijlker, ad ministrateur bij een ta- oaksmaatschappij op Sumatra, tegen het einde van de vorige eeuw een aardoliesypelplaats er- 0ens in het gebied van de Sultan van Langkat. En misschien was #het nog ver wonderlijker, dat hij er in slaagde zowaar enkele mensen in Nederland te vinden, die bereid waren geld te steken in wat men zag als een uiterst speculatieve onderneming. Maar dank zij zijn doorzettingsvermogen en mede dank zij de onmiddellijke morele steun van koning Willem III kwam op 16 juni 1890 de Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Nederlandsch-ln- dië tot stand. Hoe weinig visie de oprichters hadden op de toekomst van de Koninklijke" blijkt wel nit het feit, dat zij het einde van de vennootschap zagen in 1958, hel jaar waarin de eerste twee concessies zouden aflopen. Elk van de eerste 1.300 aandelen van duizend gulden had van zijn bezitter een multi-miljonair kun nen maken. lUTMtmi K AIM TA A L mdêötd is 13Ö0 Ml** bo&ifttfer iww- WmimmA Gvüéêm mi» ivngeaolns< le Xtaimkwize schap. C J. B. Aug. Kessler' Sr. een der pioniers van het eerste uur. Tijdens het directoraat van Sir Henri Deterding kwam de samen werking tussen Koninklijke en Shell tot stand. WetenschaTdenmfndTstrrieelgTngm hTnd finagecomplex te Pernis lijkt de en hand, elkaar over en weer stimule- eerste destillatie-inrichting te rend. Pangkalan Brandan op Sumatra wel heel pover. Aan het succes van de automobiel heeft de Koninklijke een belangrijk deel van haar bestaan te danken. In de twintiger jaren was in Nederland benzine van de Koninklijke/Shell te krijgen onder de naam Autoline. f ir&xw „KONINKLIJKE" 75 JAAR 'n W90 «lat (le, geschiedenis zou in- 5"="® als het jaar van de Russische (°f was het de Chinese S'iep.) van jjet aftreden van Bis- niarck en de Nederlandse minister van •voiomen, mr. Keuchenius, van de eer ste stappen van paus Leo XIII huiten het atlcaan en tenslotte van de dood van koning Willem III, had men nog geen idee van de mogelijke aamvend- baarheid van aardolie. Het eerste pro- dukt van de Koninklijke was lampolie, een door eenvoudige destillatie verkre gen kerosine, die onder de naam „Kroonoiie" in het Verre Oosten werd verhandeld. De bij de destillatie vrij komende benzine en het residu wer den verbrand als afval. J.B. Aug. Kess- ler sr., de pionier op het winningster rein, noemde de benzine zelfs „dat el lendige goed". Niet zo verwonderlijk overigens, als men weet hoe vaak dit brandbari goedje (1e hele maatschappij bijna in de lucht heeft laten vliegen. Het raffinage-proces, uitgevoerd bij het dorp Pangkalan Bramlan. op enkele ki lometers van de eerste vindplaats van Zylker, geschiedde ongelooflijk primitief met behulp van boomstammen, kleine ketels en rivierwater. De hele raffina derij was Amerikaans van opzet; Ne derland koii zo kort enkele tientallen jaren na (1e eerste olieboring, door Drake iu (1e Amerikaanse staat Penn- sylvanië verricht, nog geen technici op brengen. Wel Nederlands, maar even primi tief werkend, was de administratieve staf va;i de Koninklijke in Den Haag. De eerste directeur, de heer De Gel der, gebruikte zijn woonhuis in de Celebesstraat als kantoor met als zijn enige hulp de concierge van een na burige broodfabriek, die vier gulden in de week verdiende. Maar daarbij moet men wel bedenken, dat een ki lo rundvlees zeventig cent en een wit tebrood 12'/ï cent kostte, terwijl de huur wel niet hoog geweest zai zijn in een land. waar meer dan dertig duizend woningen leeg stonden. Dat de vooruitzichten weinig hoopvol waren in die eerste tijd wordt wel be wezen door het feit, dat drie jaar na de oprichting van de maatschappij de aandelen op de beurs niet meer dan 26 pet. deden. Maar toen was men het dieptepunt inmiddels al gepasseerd. In 1892 had de Koninklijke ernstig gewan keld als gevolg van een ontploffing, die de produktie een tijdlang stagneerde „stil staan betekent li (uideren", zei Flessier en een aanval van opstan dige Atjehers. Het in bedrijf stellen van een derde put én een krediet van de Nederlandsche Handel Mij. verleend door de jonge sub-agent van de bank in Penang, Henri W. A. Deterding, red de echter de maatschappij. En toen in deze zelfde tijd Sluyterman van Loo een speciale brander ontwierp, waar door de Sumatraanse lampolie een niet r.eer roetende, maar een even heldere en lichtgevende vlam gaf als die uit Pennsylvanië en Rusland, kon de ver koop zich voldoende ontplooien. Deter ding zag zijn vertrouwen beloond; in 1895 keerde de Koninklijke voor de eer ste maal dividend uit, namelijk 8 pet. Toch kon ook toen nog niemand be vroeden. dat 75 jaar na de oprichting van de vennootschap iedere aandeel houder. die op 1000 nominaal aande len had ingeschreven en voortdurend van zijr claimrecht had gebruik ge- n aakt, 965.680 nominaal in handen zou hebben met een reële waarde van 6,76 miljoen, terwijl hij in de tussenliggende jaren bijna j 3,84 miljoen aan dividend had mogen incasseren, ruim voldoende om de 9 miljoen nodig voor inschrij ving op emissies te betalen. Want in het begin van de negentiger jaren leek eerder de uitspraak van de natuurkundige W. F. Junghuhn uit te komen dan die van de Amst—damse hoogleraar in de scheikunde Von Baum- hauer. De eerste had in 1863 afgeraden om in Nederlands Oost-Indië naar aard olie te gaan boren, de ander zei in dat zelfde jaar ervan overtuigd te zijn, dat OVKfcxtfAAX v vs N0AJU-» A. HOUDER. i*. M Atf/'f /tAm/'rZf/t/r /if „deze stif voorbestemd is een belang rijke rol te spelen in de economische ontwikkeling". Met de opkomende con currentie van het gaslicht en Edisons elektrische lamp zag het er voor de lampolie niet rooskleurig uit. Maar ook de automobiel won terrein, vooral toen ontdekt werd, dat aardoliefracties als brandstof zeer geschikt waren. Benzi ne, het voer voor de in 1877 door de Duitser Otto uitgevonden viertakt motor, teel onderzoek binnen het bedrijf van de Koninklijke. Zoals men in de aller eerste beginperiode al getobd had met het verschil tussen de Sirmatraanse lampolie en de Amerikaanse en Russi sche olie, zo werd men enkele jaren la ter geconfronteerd met het verschil tus sen de verschillende benzinesoorten, af hankelijk van de winplaatsen. Had men bij de Koninklijke al vroeg natuurwe tenschappelijk geschoolde medewerkers aangetrokken, met de steeds grotere spreiding in de groep en het stijgend aantal produkten nam het wetenschap pelijk onderzoek hand over hand toe. Vooral ni 1914-1918, toen auto en vlieg tuig definitief hun plaats hadden ver overd. In het gebouw van de Konink lijke in Den Haag en in het in 1914 ge stichte laboratorium in Amsterdam kwa men meer en meer academici werken. Ook de Technische Hogeschool in Delft ontplooide grote activiteit op het ge bied van aardolie-onderzoek, gestimu leerd door de Koninklijke, die in 1928 in de buurt van de hogeschool een eigen proefstation inrichtte. Een jaar la ter kreeg Deterding als eerste „olie man" het eredoctoraat van de T.H. als erkenning van de wetenschappelijke in stelling van zijn maatschappij. De technische, natuurkundige en che mische wetenschap zelf had zich in da oorlog en daarna inmiddels ook sterk ontwikkeld, zowel in de Verenigde Sta ten als in Europa, in een dergelijke mate, zelfs dat van een omwenteling kon worden gesproken. Deze omwente ling ging aan de Koninklijke Shell niet ongemerkt voorbij. Integendeel, rond 1928 werd werkelijk een nieuw tijdperk ingeluid; de groep betrad het terrein van de chemie. In 1929 werd de Me- kog, (le eerste fabriek op dit gebied, opgericht bij de Hoogovens te IJmui- den, in 1930 gevolgd door een grote kunstmestfabriek te San Francisco. Met name in de Verenigde Staten zag mer. een grote markt voor chemi sche produkten. Opgericht werden de Shell Development Co voor het re search- en ontwikkelingswerk met een laboratorium in Emeryville dichtbij de Universueit van Californië en de Shell Chemical Corp., die het produktie- en verkoopbedrijf moest verzorgen. Deze twee dochterondernemingen waren de eerste in een thans grote rü van werk maatschappijen op het gebied van de (petro-)chemie. Tot de Tweede Wereld oorlog breidde de chemische exploratie en ontwikkeling zich uit als een „olie vlek". Biologen werden toegevoegd aan de wetenschappelijke staf in verband met de fabricage van chemische be strijdingsmiddelen. Men nam de produk- Vergeleken met het moderne raf- De jaren 1940-1945 waren voor de groep, waarvan de belangen lagen in vele van bij de oorlog betrokken lan den, donkere jaren. Enorme verliezen werden geleden aan vervoers- en pro- duktiemiddelen en aan trouw en vak bekwaam personeel. In de hal van het hoofdgebouw van de Koninklijke in Den Haag herinneren gedenkpla ten aan de honderden Nederlandse collega's, die omkwamen in deze pe riode. Toch waren de vijf oorlogsjaren geen jaren van stilstand. Juist in verband met de oorlogvoering ging de techni sche ontwikkeling met sprongen vooruit, hetgeen direct na de oorlog een krach tig herstel mogelijk maakte. Het voor deel van de wijde spreiding van de belangen van de Koninklijke Shell kwam duidelijk tot uiting. De olievelden in Koninklijke in d» loop van de twintiger jaren al genoteerd op de effectenbeur zen van Londen, Brussel, Zurich en Pa rijs, in 1954 werd notering aangevraagd op de New York Stock Exchange. Voor de emissie van de Koninklijke in 1958 werd ook de inschrijving opengesteld in de Verenigde Staten. Het geplaatste kapitaal groeide en groeide. Thans is het kapitaal van bjjna twee miljard gulden vier maal zo groot als aan het einde van de oow log. Doordat kleine aandelen van 20 zijn geschapen kon vrijwel iedereen zich een aandeel Koninklijke verwer ven. De stukken liggen nu verspreid over Amerika en verscheidene lan den van Europa. De Koninklijke is was niet meer „dat ellendige goed" en de geleerde Junghuhn bleek zich ver gist te hebben. Diesel begon in 1890 te experimenteren en kwam met zijn mo tor, die voor grotere vermogens econo mischer en duurzamer was dan die van Otto. Met Ford ontgroeide de auto de kinderschoenen en werd van sport artikel tot praktisch vervoermiddel. En tenslotte, in 1903, gingen de gebroeders Wight met hun. vliegtuig de lucht in. De nieuwe eeuw was intussen be gonnen en Deterding, overgestapt van de Handel Mij., stond bij de Ko ninklijke aan het roer. Zijn inzicht, al eerder bij de kredietverlening ge toond. leidde er toe, dat in 1907 een samenwerking werd aangegaan met de „Shfll" Transport and Trading Company te Londen. De Koninklijke beschikte destijds over veel benzine en weinig stookolie, bij de Shell was dat juist andersom; deze onderneming verwen te een soort aardolie, die wei nig benzine opleverde, maar daaren tegen veel stookolie. Samen echter waren zij sterk genoeg om de Ame rikaanse en Russische mededingers het hoofd te bigden. Bij de amalgatie kreeg de Ko ninklijke evenals de Shell een geheel nieuw karakter. Van werkmaatschappij en werden zij „holding": alle eigen dommen werden ingebracht in twee nieuwe maatschappijen, de Bataafsche Petroleum Maatschappij, die de winning er. de verwerking op zich zou nemen, en de Anglo-Saxon Petroleum Co, die belast werd met het "ervoer en de op slag. De al in 1903 te Londen door de Koninklijke en dc Shell opgerichte Asia tic Petroleum Co., thans Shell Petro leum Co geheten, nam later de werk zaamheden van de Anglo Saxon over. In zowel de Bataafsche als de Shell Pe troleum nam en neemt de Koninklijke deel voor 60 pet. en de Shell Transport voor 40 pet. De spreiding van de belangen van de groepen vorderde snel in de loop der jaren. Weliswaar gingen na de Eerste Wereldoorlog de belangen in Rusland verloren en enige tijd later de volde in Mexico, maar deze ver liezen werden elders in de wereld goed gemaakt. Het aantal werkmaatschappij en nam gestadig toe. Natuurlijk vergde de steed' grotere activiteit veel nieuwe middelen. Het kapitaal van de Ko ninklijke groeide met de groep en wel "an 1,3 miljoen in 1890 via 11 mil joen vlak voor de amalgatie en 33 mil joen darrna tot 171 miljoen in 1918 en 503 miljoen aan het begin van de Tweede Wereldoorlog. Het winnen van aardolie in sterk uiteenliggende en uiteenlopende gebieden word al snel aanleiding tot omvangrijk experimen- Roemeinë gingen geheel verloren, maar daartegenover ontstonden nieuwe ex- ploitatiegebieden als het Meer van Ma- racaibo, het land Columbië en Schoone- beek in Nederland, Gatar in het Mid den-Oosten kwam op, later Nigerië in Afrika. Boren in de zeebodem, of het nu vooi de kust van Venezuela of de Verenigde Staten, in de Perzische Golf of de Noordzee is, riep geen problemen meer op. Op chemisch ter. ein deden de plastics hun intrede gevolgd door rub bers, asfalt, bitumen enz. De groep greep steeds wijder om zich heen. Het ver voer van ruwe olie en aardolieproduk- ten tussen de producerende, verwer kende en consumerende landen nam een grote plaats in. Met zijn 465 schepen is de groep thans de eerste reder ter we reld. Nog onlangs werden vier tankers besteld van 165.000 ton elk, de grootste tankschepen, die men ooit heeft gezien. Ook de pijpleidingen gingen een voor name rol spelen. De totale lengte van de pijpleidingen, die de groepsmaat schappijen nu alleen of tezamen met anderen bezitten, bedraagt 57.600 km. In 1964 we begonnen met de aanleg van een transportnet voor aardgas vanuit Siochteren in Groningen, een net dat misschien een der grootste op aarde zal worden. Natuurlijk kon het verarmde Europa na de oorlog niet meer alleen de mid delen opbrengen, die de Koninklijke Shell ter financiering van de vele acti viteiten nodig had. Waren de aandelen al lang geen zuiver Nederlandse maatschappij meer; het grootste deel (33 procent) van de eigenaars be vindt zich zelfs in de Verenigde Sta ten en slechts 30 procent in het land van oorsprong. Het zou ondoenlijk zijn de belangen spreiding van de Groep volledig op te sommen noch het totaal van de activi teiten. De veelzijdigheid en de dyna miek van het concern mag genoeg zaam bekend geacht worden. Nr. 75 jaar bestaan is de Koninklijke werke lijk een internationaal bedrijf, ook wat werknemers betreft. De concierge van de heer De Gelder heeft nooit kunnen dromen, dat zich onder zijn duizenden opvolger:, aan het eind van de eerste 75-jarige periode bijna tweemaal zoveel Amerikanen als Nederlanders zouden bevinden Evenmin heeft de heer De Gelder kunnen voorzien, dat nog eens een Amerikaan, de nu pas benoemde Monroe E. Spaght, de directiezetel zou bezetten. De mensen van het eerste uur hebben trouwens nooit een 75-jarig jubileum voorzien; de maatschappij was immers bedoeld in 1958 te eindi gen. Door de kracht en liet doorzet tingsvermogen van mannen als Kess ler, Deterding en jhr. mr. J. H. Lou don, is het concern echter ge,groeid tot de op twee na grootste industriële macht ter wereld. „Olie" in zijn facet ten is n r. meer weg te denken uit ons leven. De Koninklijke lijkt nog een lang leven besehoren. (Van onze Romeins» correspondent) ROME, 15 juni Het schandaal rond het Italiaanse Nationale Instituut voor Sociale Zorg (I.N.P.S.) breidt zich uit. Drie aan deze semi-overheidsinstelling verbonden artsen en een advocaat heb ben in zeven jaar tijd kans gezien 1150 miljoen lires in hun zak te steken van (1e gelden, die (lit instituut uitgaf voor de verzorging van tuberculeuze kinde ren. Nu komen er steeds nieuwe ont dekkingen bij. Het instituut heeft uit zijn bezit aan bouwgronden in Rome herhaaldelijk percelen verkocht ver be neden de waarde, uiteraard aan vrien den, die via het envelopje naar 's lands gebruik van hun dankbaarheid wel blijk zullen hebben gegeven. De affaire met de tuberculeuze kin deren krjjgt steeds abjectere vormen. Degenen die in de club zaten be steedden de kinderen uit in instellin gen van religieuzen, met wie zij een overeenkomst aangingen over- de ver- zorgingsprijs. Het instituut keerde 1300, later 2000 lire per kind per dag uit. De club, vermomd in een reeks „liefdadigheidsverenigingen" betaal de 600 a 700 lires. Men handelde fi nancieel consequent, blijkt thans. Wa ren er op een bepaald moment geen tb-kinderen voorhanden, dan werden gezonde kinderen naar deze inrichtin gen getransporteerd. Iedere kop was er immers een, iedere kop bracht een lief sommetje in de maand op. Een andere methode was om kinde ren onder te brengen in privé-klinie- ken met winstgevend doel. die in het bezit waien van de fraudeurs of hun vrienden. Een van de jongste beschul digingen luidt voorts, dat aan degene die patiënten leverde in perioden van slapte, een douceurtje van 60.000 lires werd uitgekeerd. Van periodieke in specties waren de heren uiteraard te voren op de hoogte. Dan werden per expresse extra hoeveelheden levensmid delen en kleren naar de verpleegin richting gestuurd, waarvoor deze la ter prompt gedebiteerd werd. De in specties vielen in een „toneeldecor Soms werden zelfs de verplegende re ligieuzen verwijderd, onder het motto, dat de heren van de inspectie niet ge steld waren op nonnen, broeders en pa ters. Vermoed en uitgezocht wordt boven dien, dat ook de inspectie hier en daar er financieel wjjzer van werd. In 1963 ontving het INPS rapporten van plaatselijke artsen uit Lecce, dat het aantal ziektegevallen onder verpleegde kinderen daar onbegrijpelijk toenam. En onderzoek werd ingesteld en daar mee, zo schijnt het, was de kous af. Zand er over. De kranten zijn bijzonder veront waardigd en schrijven felle artikelen. De openbare mening eist een onder zoek, waarin het gehele INPS onderste boven wordt gekeerd en waarin ook ambtenaren van de desbetreffende mi nisteries van sociale zaken en van volksgezondheid rekening en verant woording hebben af te leggen van hun beheer en controle. Een van de hoofdgetuigen uit het proces, dat de eerste juli gaat begin nen, is de Romeinse provinciaal van de paters Trinitariërs. Deze had voor zijn keuze tot provinciaal het beheer over een verpleeginrichting. Hjj is gaan klagen bij de eerste medicus van het INPS heden de voornaamste be schuldigde dat men onmogelijk uit kon komen met een verpleegprijs van 600 lires per kind en dat zijn inrich ting zich zo langzamerhand voor 200 miljoen in de schulden had gewerkt Hij kreeg nul op het rekest: „Als u niet uitkomt ligt dat aan u". De pater liet het niet op zich zitten en wist, geduldig volhoudend, tenslotte tot de directeur-generaal zelf door te dringen, wiens oren tuitten. Zo is de zaak aan het rollen gekomen, maar het geheel stinkt zodanig dat niemand in Italië er aan gelooft, dat alleen bij deze drie onteerders van de medische stand en hun juridische handlangers de schuld steekt. Zij moeten, zegt men, in de rug gedekt zijn door personen in de centrale van het INPS. (Van onze kunstredactie) BRUSSEL, 15 juni Op de leeftijd van 58 jaar is onverwachts overleden prof." dr. Paul Coremans, directeur van de rijkslaboratoria te Brussel der Bel gische musea. Prof. Coremans heeft zich internationale reputatie verworven op het terrein van het wetenschappelijk onderzoek van oude kunstwerken en is een leidende figuur geweest inzake con serveringsmethoden en restauraties. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld in de zaak van de valse Vermeers, die door Han van Meegeren werden geschilderd. HILVERSUM, 16 juni Woensdag 23 juni zendt de KRO-teievisie (1e grote finale ut van de veilig-verkeer-wed- strijd voor de leerlingen van de lagere school. Deze wedstrijden worden reeds sedert '60 in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer en de bij de kijkers bekende inspecteur Gosker gehouden. Vorig jaar oktober is men met een geheel nieuwe opzet van start gegaan, namelijk in de vorm van -een grote quiz. De reacties hierop waren enorm. Het Verbond voor Veilig Verkeer kreeg maandelijks duizenden oplossingen in de bus. Negen finalisten zullen, aangevuurd door hun klasgenoten, in de nieuw aan gelegde verkeerstuin in 's Gravenzande per fiets onder het jurerend oog van de inspecteur en zes vrouwelijke politieage tn een bepaalde route rijden. Voor het „tegenverkeer" zorgen kinderen uit 's Gravenzande. DEN HAAG, 15 juni (ANP) De film „Alleman" van Bert Haanstra zal in een Russische versie worden uitge bracht. Binnen enkele maanden begint de roulatie van „Alleman" in de bio scopen van de Sovjet-Unie. SOVJET-UNIE In het Ostankino- park in Moskou wordt gewerkt adn de bouw van een van de hoogste toren» ter wereld, een steunzender voor tele visie. De toren krijgt een hoogte va'n 520 meter. Het werk zal in 1967 wor den voltooid. (AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13