blijf jong, blijf fit fiets! Onderzoek wijst uit Verre verwantschap Margriet en Pieter James te bont HET GROOTSTE VLIEGTUIG TER WERELD Haringworm blijft Vakantiekleren nemen flinke hap uit beurs Domme opa B-58 stort neer: 1 dode Beroep Huissense moordzaak onge grond verklaard Half jaar voor messteek tijdens carnavalsfeest Vaderdag De komende verloving Wat kinderen ervan zeggen Op Le Bourget j: Prins Bernhard reikt zilveren anjers uit Onderzoek naar dood van vierjarig meisje WOENSDAG 16 JUNI 1965 PAGINA 7 „Springpak" jumpsuit), zeg gen de Amerikanen tegen dit gestreept katoenen kleding stuk met kimono-lijf en shorts ineen. Dat is pas vakantie de fiets mee! Anthony van Vollenhoven (16)3- ITl)) een van de voorouders van Pieter. Johan Snellen (1630-1691), schout bij nacht, die ook in de stamboom van Van Vollen- hoven voorkomt. Dit is de Antonov-22, de Rus sische luchtreus, die momenteel te zien is op de lucht- en ruimte vaartshow op het vliegveld Le Bourget in Parijs. De Antonov is het grootste vliegtuig ter wereld. Amerikaans „speelpak" met capuchon en lange rits voor om over het zwempak te dragen. Vakantie-avondpak in de nieuwe lengte, van orlon met ingedrukt motiefje. Ruches aan zoom en hals voor de ro mantiek. De kleur is lavendel blauw. Strandpak met doorzichtige ,strand-dusteri over de bikini van bedrukte tergal in pastel tinten. Zeïlpak voor een koele vakan tie dag uit de Italiaanse bou tique van Simonetta. De pull over is in hard rose met wit en heeft grote botergele knopen. M////Ür,v;uv Het is in de etalage van de kle- renwinkels op het eerste ge zicht niet meer zo duidelijk ot men met strandkleren, met nachtkleren of met zomerse straat- kleding te doen heeft. Het loopt al lemaal nogal door elkaar tegenwoor dig. Een baby doll om in te slapen is soms méér dan de textiel waarin men langs de zee loopt en er zijn speelpakjes voor aan de kust die méér bedekken dan een zomers nauw kokerjurkje waarin men op een war me dag door de stad loopt. Helaas laten die warme dagen met grote smart op zich wachten. Wat hebben we eraan dat we naar de maan kun nen vóór 1970 als de hele wetenschap ons nog niet eens een beetje zomer kan bezorgen Koelbloedigen die tegen heug en meug onder een grijze lucht en met een kille wind in de rug toch in lichtgekleurd katoen lopen zien er diplaced uit. Het staat gewoon niet. Maar ja, je kunt je zomerjurken en je vakantiekleren toch ook niet maar laten beschimmelen in de kast. En zuidelijker wil het ook helemaal niet met het weer. De Franse statistiek geeft een leuk getal. Ongeveer zes en een half miljoen Franse vrouwen werken buitenshuis. Dat betekent dat ze van de zomermaanden er zowat drie in de stad doorbrengen en vier weken in een vakantie-oord. Toch blijkt uit de omzet-cijfers van de winkels dat ze met elkaar ongeveer tweemaal zoveel uitgeven voor hun vakantiekleren, dus de kleren die ze maar tijdelijk dragen, als voor hun elke-dag-kleren. Men kan het ook zo zien. Vakantie kleren zijn ook weekendkleren of vrijetijdskleren en dan wordt het iets begrijpelijker. Toch is het een cijfer dat spréékt. Overigens heeft ook de Parisiënne zich deze- koele-zomer verkocht aan het mantelpak. Bij mie zerig en niet warm zomerweer is men er altijd goed mee. Japon met lan ge mantel zal men de Franse vrouw niet veel zien dragen, ze vindt het te „gekleed" en ze laat dat typische couture-duo graag over aan de ele gante Amerikaanse. Mantel-japon en sembles vindt men in de confectie dan ook weinig. Intussen is de volle aandacht nu gericht op alle kleren die met va kantie en vry-zijn te maken hebben, (Advertentie) G "ealogen, de diepgravers in af stammingen, wie geen eeuw te e' Raat, hebben zich voor een t°en lU,_ ome opgave gesteld gezien griet ,en<' werd dat prinses Mar- »n had verloofd met een telg Mede.,no®m ie dat dan van een oud hebbe f!s Res'acht. Met gretigheid het m Z,'1' het spoor terug gevolgd en hen sezien de resultaten, voor 1 boeiende ontdekkingstocht zijn een, 'n »®e Nederlandsche inbic, het maandblad van het Ko- Vnne 't- Nederlandsch Genootschap schee **_esIacht- en Wapenkunde (Be- Iji ttheer: prins Bernhardt hebben din" yerslag gedaan van hun bevin- Van tn' was een dribbel nummer een nJp:e maanden voor nodig om in Itaihi e honderd pagina's druk de toe »,!0oni van Pieter tot de wortels Valfee k* te leggen. Mr. W. W. van Verb* urK> die zijn gegevens mede Voor r g van het Centraal bureau den genealogie, kon niets minder mei ter dat prinses Margriet en Pie- Bn eea. (verre) verwantschap hebben. een e en blijkt Pieter te stammen uit ba t 'eemrucht geslacht dat, via een aardzoon vaneen graaf van Hol- 'and> teruggaat tot de middeleeuwse b„ j en n°R verder tot de welbe kende Karei de Grote. vna6 j°n8ste gemeenschappelijke voor vader van beide verloofden is, voor jjOver bekend, de ridder Willem Cu- ?er, rentmeester van Kennemerland, eeiiuw van Naarden, Gooiland en Am- welland. De heer Van Valkenburg, ^""'■'""'inuMimmmmiinnHminmnmniiuuMiiimim Half zes. Een gewoon Hollands huis, dat met spanning wacht op de thuiskomst van de held van het gezin. De drie kleinsten zitten in de kamer televisie te kijken. In de keuken rammelt Mies met de Vannen en prikt in de aardappelen, de andijvie en het stukje verse worst. Haar luxe ligt in de gang. Tante Aatje, die één keer in de week het ruwe werk komt doen en die nu met ruw gespetter de vloer ligt te dwei len. Opeens gepiep, geknars van remmen. De brommer van Jan. Arie Van zeven komt aangelopen. „Ha! Pap!" Blijf er af!" waarschuwt Jan- James. „Denk aan mijn ontplofbare uuo-sit en mijn uitschuif bare, auto matische kattapult!" Arie deinst ge schrokken terug. „Haal eens een fles champagne op de hoek!" en uit een Beheime zak van zijn nieuwe cos- tuum tovert hij twee kwartjes te Voorschijn. Arie weg. Jan-James handelt achteloos naar het keuken raam en neemt een sprong Het raam was dicht. „Gut Jan!" roept Plies verontwaardigd en schudt de *cherven uit haar haren. Achter de voordeur!" sist Jan tus sen zijn tanden. Hij werpt met één sterke zwaai de gangdeur open. »So baby!" Tante Aat's schouders Verpoeieren tussen zijn vingers. •JJacht ik het niet!" Hij rukt aan haar grijze krullen. „Meesterlijke Vermomming! Ze zijn nog echt ook!" Tante Aatje hapt drie keer naar adem voor Jan-James haar achte loos in de emmer zeepsop duwt. Waar is de kalkoen, Mies?" Mies wijst naar het eindje ver brande worst. „Okay! Heeft miljoenen-Lola nog Oebeld? Niet?!! Wie is er dan ge feest vandaag met die dure fiets?" „De meteropnemer van het gas." „Dacht ik het niet!" Jan grijpt de Pan andijvie en smijt hem door de dichte keukendeur naar buiten. uAsperiene!" fluistert hij. Eén ge baar en het waterpistool uit zijn mooie houder-zak ligt feilloos in zijn hand. Hij schiet de meterkast in. Tante Aat bekijkt diepzinnig de Zeepbellen op haar knieën. „007!" roept hij haar toe. „De storingsdienst van de PTT", Zegt tante Aat geschrokken. „Ze zei dat het de gasman was." Heldhaftig gaat hij de kamer in en Schiet zijn drie kinderen nat. „Ha, James Boud!" roept Truusje. „Iets te rapporteren?" vraagt de held. „Ik heb school moeten blijven. Pot half vijj." „Dat is verdacht." Jan-James Omjpt een asbak en slingert hem door de ruit naar buiten. De hond, die net iets tegen de rozen wilde doen. schiet peilsnel weg. „Een spion", zucht James en zakt moe in een stoel. Arie komt met het flesje bier. Pa steekt een sigaar van negen cent op. Als tante Aatje verschoond is, gaat ze zuchtend de scherven opruimen Mies schept de aangebrande aard appelen op. Zonder andijvie. „Hij ook al", hoofdschudt tante Aat. „Wat wil je?" zegt Mies. Voor negen-en-zeventig-vijftig 'n James Bond pak en de allure er bij cadeau!" „Over in de lure leggen gespro ken", snuift tante Aat. ELLEN rechter in Rotterdam die de genealo gie als hobby beoefent, zegt desge vraagd dit in het geheel geen verras send resultaat te vinden. „Iedereen is familie van elkaar", zegt hij. „Bij ko ningin Juliana en prins Bernhard ligt die verwantschap nog veel dichterbij en prinses Irene en prins Carel Hugo hebben helemaal een jonge gemeen schappelijke voorvader." In dit ver band hoeft het ook geen verwondering meer te wekken dat de heer en me vrouw Van Vollenhoven ook een ge meenschappelijke voorvader hebben en wel Coenraad Cuser, zoon van Willem Cuser. Deze Willem, de gemeenschap pelijke voorvader van de verloofden dus, wordt gewoonlijk gehouden voor een bastaard van graaf Jan de Twee de of van diens zoon Willem de Derde (1304-1337). Daardoor telt hij onder zijn voorouders graven van Holland, Vlaanderen en Gelre, hertogen van Brabant, koningen van Schotland en, zoals gezegd, keizer Karei de Grote. De familie Van Vollenhoven kan in de zeventiende en achttiende eeuw niet tot een „patriciërsgeslacht" gerekend worden, als hiervoor tenminste als maatstaf wordt genomen dat hieron der regentenfamilies gerekend moeten worden. Zij waren doopsgezind en la ter remonstrants en konden als dissi denten geen openbare ambten vervul len. Toen echter in de loop van de achttiende eeuw dochters uit het ge slacht trouwden met niet-afgescheide- nen bekleedden deze aangehuwden vrijwel allen stedelijke regeringsamb ten. Met de ondergang van de repu bliek der Verenigde Nederlanden ver dwenen ook voor de remonstranten de belemmeringen voor het bekleden van openbare ambten en de Van Vollenho- vens kwamen vrijwel onmiddellijk in de Rotterdamse en later ook in de Amsterdamse raad. Er zijn Van Vol lenhavens burgemeester geweest in Rotterdam zowel als in Amsterdam. Het overzicht van het geslacht Van Vollenhoven geeft volgens mr. Van Valkenburg het normale beeld te zien van een protestantse Nederlander van goeden huize, met als enige bijzonder heid het feit dat een kwart der voor ouders Duitsers zijn. Bij nadere be schouwing blijkt bovendien een grote verscheidenheid van godsdienst. Be halve een groot aantal Nederlands her vormden, remonstranten, doopsgezin den en Luthersen treft men een katho liek aan en een joods echtpaar. Er is een protestants martelaar bij, zowel als naaste familie van de heilige Nico- laas Pieck, pater Gardiaan van een Franciscanerklooster en behorend tot de martelaren van Gorinchem. Men vindt bij de voorouders, „zoals in elke ver uitgewerkte kwartierstaat" aldus mr. Van Valkenburg, de meest uiteen lopende beroepen en overtuigingen: remonstranten en contra-remon stranten, Hoeken en Kabeljauwen, Spaansgezinden en door de Raad van Beroerten verbannen personen. Ede len. aanzienlijke regenten en voorna me kooplieden maar ook eenvoudige handwerkslieden en landbouwers. Er zijn behalve burgemeesters, ook hoogleraren, zeepzieders, lijndraaiers, een geschiedschrijver, een schout bij nacht, een mandemaker, schepenen, geleerden, houtvesters, brouwers, re kenmeesters, baljuws en brandewijn- branders. Heldhaftige verhalen zijn er bekend van verre voorouders zoals van de schout bij nacht Johan Snellen die aan verschillende grote zeeslagen on der Comelis Tromp heeft deelgeno men. Na een verschrikkelijke zeeslag, waarin hij met 140 doden en gewonden en een ontredderd schip maar ternau wernood wist te ontkomen door zijn schip aan strand te zetten, schreef hij zijn vrouw: „Mejufvrou en alderlief- ste, lek ben gesont en het schip is heel schadeloos". In 1690 stierf hij aan boord van ,De zeven provinciën' waar na zijn hart en ingewanden, door twaalf kapiteins, gedragen, naar een nabijgelegen Engelse parochiekerk ge- AMSTERDAM, 16 juni Prins Bern hard zal hier op 1 juli in de directiever gaderzaal van de Algemene Bank Ne derland in de Vijzelstraat aan drie Ne derlanders „De zilveren anjer" uitrei ken. Deze onderscheiding komt toe aan hen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied. Dit jaar valt deze eer ten deel aan: de 70-jarige incasseerder A. P. M. La- feber uit Gouda, de 65-jarige kolonel b/d C. J. W. van Waning uit Reeuwijk en de 75-jarige jhr. F. J. E. van Een- nep uit Amsterdam. De heer Lafeber krijgt de onderschei ding voor zijn verhandeling over de eigenaardigheden van het Goudse dia lect, die is ondergebracht in de biblio theek van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen in de Hoofdstad. Kolonel van Waning ontvangt de anjer als oprichter van het z.g. stamboek, dat zich bezighoudt met de registratie van alle ronde en platbodemjachten in Nederland. Prinses Beatrix heeft des tijds als eigenares van het Lemster- aakjacht „De groene draeck" het be schermvrouwschap van „Het stamboek" op zich genomen. Jhr. van Lennep valt de onderscheiding te beurt voor zijn werkzaamheden als voorzitter van de vereniging Rembrandt, zijn verdiensten voor de Amsterdamse monumentenzorg en voorts zijn cultuur historische geschriften. DEN HAAG, 16 juni De Hoge Raad heeft gisteren het beroep in cas satie van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem tegen het arrest van het hof waarbij een 46-jarige vrouw uit Arnhem werd vrijgesproken van mislukte uitlokking van moord, onge grond verklaard. Eerder had de recht bank de vrouw ook reeds vrijgesproken. Zij had op 30 juni 1962 een onderwij zer uit Huissen zuringzout gegeven, dat deze echter niet voor een misdrijf heeft gebruikt. Wel heeft de man terechtge staan. op beschuldiging van moord sub- sidair doodslag op zijn echtgenote, maar de rechtbank sprak hem vrij, na dat de officier van justitie vrijspraak had gevraagd. AMERSFOORT, 15 juni Gisteren is hier voor haar ouderlijk huis een meisje van vier jaar levenloos aangetroffen. Het gerechtelijk laboratorium uit Den Haag heeft bij sectie geen uiterlijk geweld kunen constateren. Er is nog niet defini tief vastgesteld wat de oorzaak van het overlijden is. bracht werden en daar begraven. Zijn gebalsemd lijk werd een jaar later in Rotterdam met militaire eer begra ven. Het gehele artikel van mr. Van Valkenburg telt honderden namen en jaartallen, ook al omdat de voorou ders van de moeder van Pieter, het geslacht De Lange, uitgebreid worden besproken. Het moet vooral voor de betrokkenen interessant zijn dit alles te lezen. En het is wel fijn als dat allemaal ongevraagd wordt nageplo zen. Dat heb je wanneer je met een prinses gaat trouwen. (Van onze medische medewerker) Eet meer haring is lang een be kende reclameslogan geweest en het was niet aan dovemans oren gezegd. Er werd en er wordt trouwens nog in Nederland veel ha ring gegeten. Behalve als land van molens en klompen zijn wij ook be kend als volk van rauwe visjeseters. Een nieuwe haring is lekker en een groene overheerlijk. Het eten van groe ne haring is er na de laatste oorlog in gekomen. Voordien werd de haring pas aan de markt gebracht wanneer zij enkele dagen in het zout had gelegen. Zogenaamde groene haring wordt door de liefhebbers zo gewaardeerd omdat zij nog kort in de pekel is geweest en dientengevolge weinig zout smaakt en bovendien steviger is dan langdurig ge zouten haring. Helaas zijn er de laatste jaren moei lijkheden gerezen en blijkt het nuttigen van niet of weinig gezouten haring niet onschuldig te zijn voor de gezondheid. In 1960 werd in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde verslag ge daan van enkele gevallen van haring wormziekte. Ophopingen van wormen in de darmwand kunnen tijdelijk af sluiting van de darm tot gevolg hebben, wat zelfs wel eens tot chirurgisch in grijpen heeft genoopt. Voor zover mij bekend zijn geen gevallen met dode lijke afloop beschreven. De betreffende worm: anisakis, be vindt zich in de darmwand en de spie ren van de besmette haring. Is deze goed schoongemaakt dan zijn de inge wanden verwijderd maar de wormen in de spieren, het vlees van de vis, kunnen niet worden verwijderd want dit vlees vinden wij juist zo smakelijk. Na deze eerste publikatie is nog een aantal onderzoekingen verricht. O. a. uit dierproeven zou blijken dat het nut tigen van een enkele besmette groene haring geen kwaad kan, maar dat hij een volgende keer binnen bepaalde tijd de kans bestaat op merkbare gevolgen van de worminfectie. Uit deze onder zoekingen wordt verder geconcludeerd dat deze gevolgen alleen optreden wan neer hetzelfde deel van de eerder be smette darm door de worm wordt aan getast. Dit zou dan de verklaring zijn waarom het aantal bekende ziektege vallen klein is terwijl toch talrijke Ne derlanders in de jaren voor 1962 zeer vele groene haringen hebben genuttigd. De enig bruikbare methode om wor men en Andere schadelijke wezentjes te doden, is de haring enige dagen in een zoutoplossing van bepaalde sterkte te bewaren. Onze verre voorouders, met name Jan Beukelszoon, hadden het wel goed bekeken. Daarom heeft de over heid, die moet waken over de volks gezondheid, in 1962 een verbod uitge vaardigd om onvoldoende gezouten ha ring te verkopen. Het is te betreuren dat wij onze groene haring moeten missen, maar het ziet er naar uit dat het voorlopig niet anders kan. Het op treden van de haringwormziekte is wel iswaar zeldzaam, maar de ziektever schijnselen zjjn soms zo ernstig dat het niet verantwoord lijkt de zaken op hun beloop te laten. Er is een kansje dat deze maatregel tijdelijk kan zijn. Wan neer ik goed ben ingelicht, zou de be smetting alleen of vooral optreden op bepaalde visgronden. Ik weet echter niet of het mogelijk respectievelijk lo nend is haring op andere, verdere visgronden te vangen. WOORDRAADSEL 1. scheidsrechter: 2. evenmens; 3. verle gen; 4. boze vrouw; 6. voortreffelijk; 6. gebrek. Op de streepjes: toekomstige belangrijke verkeersschakel bij Pemis. 1. OPLOSSING VAN 15 JUNI Horizontaal: 1. chromatiek; 2. haas, me ren; 3. ork, aber; 4. rekest, Els; 5. emelt, See; 6. rariteit; 7. gr., nobel; 8. ros, lik. Z.N.; 9. altoos, bon; 10. Adamo, bode; 11 fel. gammel. Verticaal: 1. choreograaf; 2 harem. Rolde; 3 rakker, stal; 4. os, elan. om; 5 astro loog; 6 ambt, ibis; 7. TEE, stek, BM; 8. irreëel, bom; 9. ee, lei, zode; 10. knus, tunnel. MAASTRICHT, 16 juni De recht bank alhier heeft gisteren een 20-jarige vleesvervoerder veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, omdat hij op 1 maart op de binnenplaats van een café een car navalsvierder een levensgevaarlijke steek met een broodmes heeft toege diend. De gerechtsarts verklaarde tijdens de zitting dat het een wonder is dat de man nog leeft. Het broodmes was vier centimeter diep in het hart gedrongen. Zondag is het Vaderdag. Volgens het blad „De tabaksdetailhandel" is deze „feestdag" in tel gekomen toen ,de si- garenindustrie er brood in zag)'. Het blad schrijft dan ook in zijn juni-num- mer weer: Een gezamenlijke campagne voor Vaderdag kan in een bepaalde buurt of plaats bewerkstelligen, dat ieder een op Vaderdag zijn geschenken bij de gespecialiseerde sigarenwinkeliers koopt. Een goede voorbereiding en samen- spreking is hiervoor nodig. Wil men weer optochten gaan organiseren, bur gemeesters en ouden-van-dagen fête ren, jongste en oudste vader een attentie bewijzen, dan wint men de sympathie van het publiek. Doet men dit in de geest van goede collegiali teit, dan wint men nog meer omdat deze collegiale samenwerking we derzijdse waardering aankweekt, wel ke aanleiding zou kunnen zijn tot een voortdurende economische sa menwerking. Misschien wordt die samenwerking dan wel zo groot, dat geen enkele collega meer sigaretten inkoopt beneden de 11 procent Wij kregen ongeveer te zelfder tijd nog een publikatie over dit onderwerp in handen. Een brochure, „Longritme" genaamd, van de Landelijke organisa tie tot kankerbestrijding, meer speciaal voor jongeren bedoeld. Daarin wordt b.v. verteld over „The Jumping Je wels", Trea Dobbs en Peter Koelevvijn, die niet roken. Dr. L. Meinsma schrijft bovendien: Er hoeft niet veel meer over ge zegd te worden. Iedereen in Neder land, jong of oud, weet sinds enige tjjd, dat er iets mis is met net ro ken. De prijs van de sigaret, de si gaar of de tabak moet helaas met al leen in geld worden uitgedrukt, maar ook in de schade aan de gezondheid van de roker. En deze schade komt pas na verscheidene jaren aan het licht. De longen kunnen door kanker worden aangetast, het hart- en bloed vatenstelsel kan ook door rook-be- standdelen worden beschadigd. En ook: Op het ogenblik overlijden tien mensen per dag aan longkanker in ons land. Dat is werkelijk een ont stellend aantal. Des te erger wordt het, als men bedenkt dat de ziekte in. verreweg de meeste gevallen wordt veroorzaakt door het roken. Beide artikelen dunkt ons zijn het overwegen meer dan waard. Als men aan Vaderdag doet, moet men va der toch een werkelijk genoegen doen! echtgenoot van de Prinses. De kern van het onbehagen ligt in het feit, dat de toekomstige gemaal van de Prinses nog net de oorlog als militair heeft mee gemaakt. En dat is een moeilijk te ver teren zaak voor een volk, dat met zijn vorstenhuis zo sterk leeft vanuit de verbondenheid die in 1940-1945 is uitge groeid en vanuit de vrijheid die na vijf wanhopige jaren werd herkregen. In die beslissende jaren stond de heer Von Amsberg aan de andere kant. Niet omdat hij nazi was, maar omdat hij Duitser was, en zo jong als hij was zijn dienstplicht moest vervullen. Zo is de geschiedenis nu eenmaal geweest. De mogelijkheid van deze verloving dwingt ons voor de zoveelste keer ons rekenschap te geven van onze verhou ding tot wat er in de oorlog is gebeurd. Wij hebben geweten dat de tijd zijn werk moest doen. Wij hebben ver de hele lijn de contacten met de Duitsers en de NSB'ers hersteld. Maar er zijn onvergetelijke dingen gebeurd, waar door de vierde mei zoveel meer blijft leven dan de vijfde. Juist déze beide dagen herdenken wij met onze Konin gin. En dat is de eigenlijke reden waarom een aantal ouderen de keuze van de Prinses zo moeilijk kan aan vaarden. Omdat zij de Kroonprinses is. Het probleem is onoplosbaar. Als de Prinses haar hart aan de heer Von Amsberg heeft verpand, is dat ook een feit. In één van de meest es sentiële beslissingen die een volwassen mens heeft te nemen, de beslissing of en met wie hij zal trouwen, behoort de grootst mogelijke mate van vrijheid te bestaan. Ook voor de Nederlandse prinsessen. Men zou zich kunnen voorstellen dat zij, wanneer bezwaren als thans wor den gevoeld, van haar rechten op de troon afstand zou doen door voor haar huwelijk geen toestemmingswet te vra gen. Moet de geschiedenis zó zwaar wegen? Wie deze weg aanbeveelt, tast toch ook de vrijheid van de Prinses in principe aan. De Kroonprinses, die zich met zo veel toewijding voorbereidt op haar taak, zal, als zij zich zelf trouw blijft, die weg niet kunnen kiezen. Niemand behoeft haar te benijden om de beslis sing waarvoor zij staat. Niemand be hoeft zich illusies te maken over het onbehagen dat er over de op handen zijnde verloving leeft. Een onbehagen dat wel overvlagd maar niet ovei-won- nen kan worden. Tenzij mettertijd. Daaraan zullen de Prinses en, als deze verloving doorgaat, straks haar echtge noot zelf kunnen werken. Dat zaldes te beter kunnen naarmate zij beseffen wat er aan de hand is in vele Neder landse huizen. Vandaar dat wij deze regels nu schrijven." Het Vrije Volk schrijft: „De verlovingsdag van onze Kroonprin ses zullen wij niet vieren met het uit stallen van ons onbehagen. Dón is de beslissing gevallen. En met de Prinses en allen die haar geluk wensen zullen wij hopen, dat haar toekomstige echtgenoot, als hij daartoe geroepen zal worden, een goede Prins der Ne derlanden zal zijn. Daarom schrijven wij nu. Nu de waarschijnlijkheid groot is, dat de Prinses zich zal gaan verloven met de heer Claus vón Amsberg. En nu het ze ker is, dat in tal van huiskamers de vraag wordt gesteld: met een Duitser, die in het Duitse leger nog heeft mee gevochten om het Hitlerrijk te laten ze gevieren? Moet dat? Wij nemen aan dat deze vraag ook bij de Prinses en de heer Von Ams berg is gerezen. Zij zullen beseffen, dat deze verloving juist bij degenen die niet lichtvaardig oordelen over de plichten en taken van de Kroonprinses en haar gemaal, onbehagen wekt. Daarbij gaat het er niet in de eerste plaats om, dat de heer Von Amsberg een Duitser is al zouden velen liever een Nederlander hebben gezien als Enkele jaren geleden logeerde Keesje, toen acht jaar oud, bij zijn grootouders. Op een morgen begroet opa, blijk baar nog niet goed wakker, hem met de opmerking: „Morgen Paul, lekker geslapen?" Verontwaardigd antwoordt Kees: „Paul is mijn broertje. Kent u mijn naam nou nog niet? En Ik ben al van 1950. kleren voor het seizoen dat de langste dag. Het kan dat de zomer dan pas goed start met gebeuren begint. A. Bgl. PARIJS, 16 juni (Rtr) Op het Pa- rijse vliegveld Le Bourget, waar op het ogenblik een lucht- en ruimtevaarten- toonstelling wordt gehouden, is gister morgen een B-58 straalbomm en werper van de Amerikaanse luchtmacht bij de landing verongelukt en in brand gevlo- gen. Een van de drie inzittenden werd gedood. De twee anderen werden ge wond in een ziekenhuis opgenomen. Zij werden reeds enkele ogenblikken na het ongeluk door een hefschroefvlieg- tuig gered. Xn 1961, toen op Le Bourget ook een luchtvaarttentoonstelling werd ge houden, verongelukte een toestel van hetzelfde type, waarbij drie mensen omkwamen. ■iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiimiimiiiiiiiiiimiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7