TOEZEGGING MIN ISTER VELDKAMP Seminarie voor open meisjes Roggeveen Bemiddeling; Gemenebest- premiers in Z.-Vietnam W erknemers willen zich niet binden f Kabinet in beraad over verloving Kreymborg ERCEDES-BENZ Denkt u over een koelknsf? Schous Bankstellen MEDEDELING bureau smedestraat 5 Haarlem Onderzoek naar plotselinge dood van 4-jarig kind Twee stuntteams op vliegfeest N ATO-taptoe Meningsverschil binnen P.v.d.A. Bisdom Den Bosch Voor modieuze dames- en teenerkledïng STUURMALS, COHEN Aanhoudend koel Voorstel van Wilson O BEATLE JOHN: Onderscheidingen teruggestuurd Bewaard X Twee fronten Geprikkeldheid VRIJETIJDSKLEDING! 13,90 Huishoud-afdeling VRIJDAG 18 JUNI 1965 89sfe JAARCANC No. 32075 v a 475.- briljant ringen Na het overleg in de Stichting van de Arbeid: drs. Roemers in gesprek met enkele medestan ders. DEN HAAG, 18 juni Het overleg van de Stichting van de Arbeid met minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft er niet toe geleid, dat de werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers overeenstemming hebben bereikt over een uitkering ineens. De mi nister bespreekt de zaak vandaag in de ministerraad en hoopt, na eventueel herhaald beraad, binnen een week zijn beslissing kenbaar te maken. „De Stichting van de Arbeid heeft recht op een spoedige beslissing", zei dr. Veldkamp. strandshorts, zwembroeken* badjassen*, polo-pulls* weekenders' STHANDSETS 3-deligr v.a. OVERVEEN Postcheque- en Girodienst Gem. Girokantoor Amsterdam elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Okantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 BIJkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. *dJunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf va* redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voof klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. Binnen een week beslissing over uitkering-ineens (Van onze Brabantse redacteur) ST. MICHIELS GESTEL, 17 juni Met ingang van het nieuwe studiejaar zal het Klein Seminarie Beekvliet van het Bossche bisdom ook worden open gesteld voor externe leerlingen, die geen priester willen worden. Mgr. Bekkers heeft hiertoe besloten na overleg niet het schoolbestuur en met de besturen van andere middelbare scholen in de omgeving. Beekvliet, sinds 1955 erkend gymna sium en sinds vorig jaar gestart met een beta-afdeling, volgt daarmee het voorbeeld van diverse andere seminaria. Een bijzonderheid is echter, dat het Bossche seminarie ook voor meisjesleer lingen toegankelijk zal zijn. De nieuwe koers van openheid, die men in het be lang van de priesteropleiding wil vol gen, laat naar het inzicht van mgr. Bek kers en de seminarieleiding geen ruim te voor het weigeren van meisjes, ook al is het niet de bedoeling dat er uit drukkelijk propaganda voor wordt ge maakt. Voor het komende jaar verwacht men nog geen grote toeloop van externe leerlingen, omdat de toelatingsexamens overal al achter de rug zjjn. Of het vrouwelijk element in september inder daad zijn intrede zal doen, is dan ooit nog een vraag. WAARLAND, 18 juni De justitie stelt een onderzoek in naar de dood van een vierjarig meisje. Het kind, een dochtertje van een tuinder, begon gis termiddag aan tafel erg vreemd te doen. Een arts liet haar overbrengen naar een ziekenhuis in Alkmaar, waar zij een uur na aankomst is overleden. Men denkt aan vergiftiging. De officier van justitie in Alkmaar, mr. Reigersman, heeft dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag opdracht gegeven sectie te verrichten. Op het bedrijf van de vader waren geen giftige sproeimiddelen ge bruikt in verband met de weersom standigheden. (Advertentie) niet duur wel heerlijk Egypte. Egypte heeft 170 miljoen guldén in buitenlandse valuta uitge trokken voor de invoer van tarwe, uit gaande van de veronderstelling dat Amerika niet bereid zal zijn de tarwe- overeenkomst met Egypte, waarbij in binnenlandse valuta kon worden be taald, te verlengen. Die overeenkomst loopt eind deze maand af. (Reuter) INDONESIë Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken en coördinator voor zaken West- Irian betreffende, heeft dr. Joesoel Is mail benoemd tot hoofd van de dienst voor economische en ontwikkelingsza ken in West-Irian. (ANP) (Advertenties) Vraag proefrit bij een van de 220 service punten Kies nu uit onze kollektie een gezellige zit met moderne ruim tewerking: Uw kamer weer vol ruimte van nieuwigheid. Grootse kollektie in gematigde en moderne stijl, 2- en 3-zitsban- ken met vormvaste vering. Bekleding naar keus: weefstof of leerdoek uif een luisterijke sortering van kleuren en dessins ALLES VOOR DE WONING Ged. Oude Gracht 81, Haarlem Telefoon (02500) 1 11 52 JUWELIERS HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - TEL. 17286 HAARLEM Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk van het noordwesten uit enkele opklaringen, morgen in de loop van de dag weer kans ■ip plaatselijk regen. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind en weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG: Zon: 4.19—21.03 Maan: 0.18—9.11 LONDEN, 18 juni De Britse premier Harold Wilson heeft giste ren op de conferentie van de Geme- nebestlanden de kwestie Vietnam ter sprake gebracht. Hij stelde voor aan zijn collega's, dat de Geme- nebestlanden een poging zouden on dernemen om alle betrokken partijen in het Vietnamconflict te overreden de krijgshandelingen te staken en plaats te nemen rond de conferentie tafel. Dit voorstel houdt in, dat een delegatie van staatshoofden van het Gemenebest een bezoek zai brengen aan Peking, Washington, Moskou, Ha noi en Saigon. De missie zal onder leiding staan van Harold Wilson en het is de bedoeling, dat zij zo spoedig mogelijk in juli zal vertrekken. De vier andere leden van de delega tie zijn president dr. Nkroemah van Ghana, eerste minister Sir Aboebakar Tafawa Balewa van Nigerië, eerste mi nister Dudley Senanayake van Ceylon, en eerste minister dr. Eric Williams van Trinidad en Tobago in West-Ind'ë. De Gemenebestconferentie was niet unaniem in haar besluit. President Nyerere van Tanzania verklaarde via het Hoog-Commissariaat van Tanzania in Londen, dat hij niets te maken wilde hebben met het Vietnam-initiatief van Wilson. En het is nu duidelijk waarom Wilson op woensdagavond een onver wacht bezoek bracht aan Nyerere in het Hilton Hotel in Londen. Het was blijkbaar een laatste, wanhopige poging om Nyerere, wiens regering verdacht bevriend is met het Peking-regime, over te halen het initiatief te onder steunen. De poging is mislukt. ARNHEM, 18 juni Twee stuntteams zullen hier meewerken aan het vlieg feest op 30 juni t.g.v. de Nato-taploe. Het zijn de „Rode Duivels" uit Bel gië en de „Blue Angels" van de Ame rikaanse marine. Spectaculair wordt ook het opvissen van „drenkelingen" uit de Rijn met helikopters. Al met al doen er veertig vliegtuigen mee. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart komt boven dien met vier zweefvliegtuigen. (Van onze Haagse redactie) Voordal de partijen in de Stichting het overleg met dé minister openden, hebben zij nog getracht om onderling overeenstemming te bereiken. Deze po ging heeft echter tot niet meer geleid dan tot een precieze uiteenzetting van de verschillende standpunten. De werknemers bleven b(j hun eis, te weten: een uitkering ineens van 2 pet. van het jaarloon, met een mini mum van 125, en een doorwerking daarvan in de kinderbijslag, zodat die eventueel voor het tweede kwartaal met 8 pet. (2 pet. op jaarbasis) zql worden verhoogd. De werkgevers hadden een scala van standpunten. De confessionele werkgeversorganisaties waren bereid een uitkering ineens van 2 pet. te ge ven, in bijzondere gevallen uit te keren in twee termijnen. Van een minimum van 125 en verhoging van de kinder bijslag wilden zij echter niets weten. De grote neutrale werkgeversor- ganisatie, het Centraal Sociaal Werk geversverbond, wilde 1 pet. geven. Niet meer. De landbouwers- en middenstands organisaties achtten iedere uitkering ongewenst. Na afloop van het overleg met mi nister Veldkamp deelde drs. D. Roe mers, werknemersvoorzitter van de Stichting van de Arbeid, mede, dat de vakcentralen, ongeacht de beslissing van de minister, de vakbonden zullen adviseren de loononderhandelingen in de bedrijfstakken te openen op basis van de eisen die van werknemerszijde in de Stichting op tafel waren gelegd. „De regering kan een bepaald stand punt innemen, maar partijen kunnen daarmee doen en laten wat zij willen", zei de heer Roemers. Beleefdheidshal ve zal men wachten tot het standpunt van minister Veldkamp bekend zal zijn. Ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter van de Stichting, die namens het CSWV sprak, zei, dat zijn organisatie de le den zal adviseren het regeringsstand punt af te wachten en geen richtlijnen zal uitvaardigen. Mr. P. M. H. van Bo ven, voorzitter van de Katholieke Werk geversvereniging, die als woordvoerder van de confessionele organisaties op trad, sloot zich daarbjj aan. Hij zei te hopen, dat een uitkering in twee fasen mogelijk zou zijn. Over de motieven van het door de confessionele organisaties ingenomen standpunt deelde mr. Van Boven het volgende mede. Ofschoon voor menige werkgever, gezien diens economische po sitie, geen enkele uitkering de beste op lossing zou zijn en voor anderen een uitkering van 1 pet. al een offer zou betekenen, wilde men in zjjn kring toch berusten in een uitkering van 2 pct„ om dat de samenwerking van werkgevers en werknemers er door zou worden ge diend. Het door veel ondernemingen te brengen offer zou zjjn zin eraan ontle nen. Van een minimum van 125 bad men zich echter gedistantieerd, omdat deze „een eigen leven zou gaan leiden" en aan verhoging van de kinderbijslag zouden teveel technische problemen vast zitten. Mr. Van Boven zei het te betreuren, dat men bij gebrek aan overeenstemming was genoopt de be slissing in handen van de regering te leggen, maar tekende daarbij aan, zo wel voor het standpunt van de midden standers en boeren als voor dat van de werknemers begrip te hebben. De heer Bosma legde uit, dat een vergun ning tot een bepaalde uitkering ineens in feite, gezien de situatie op de ar beidsmarkt, zou neerkomen op een uni forme verplichting. Er zijn in het indus triële bedrijfsleven groepen die zich een grotere uitkering dan een van 1 pet. kunnen veroorloven, maar er zijn er ook voor wie 1 pet. teveel is. Van daar het compromis-aanbod van 1 pet. Waarom al die kritiek LONDEN, 18 juni Het ru moer over de koninklijke onder scheiding die de Beatles ten deel is gevallen is nog lang niet ver stild in Engeland. Nadat in het begin van deze week al twee eer der geridderde mannen hun lint je hadden teruggestuurd zijn er nu anderen gevolgd. Beatle John Lennon verklaarde vannacht: „Het doet ons bijna wensen dal we de MBE nooit gekregen had den". John Lennon zei: „Ik kan be grijpen dat er een paar mensen zijn die er geen erg hoge dunk van hebben. Maar mensen, die er hun M.B.E. voor terugsturen naar de koningin.... wel, er moet iets mis zijn bij hen. Ik bedoel, om het zó hoog op te ne men." „In ieder geval, ik geloof niet dat wij hem gekregen hebben om dat we rock 'n roll zangers zijn. In dat geval zouden wij de O.B.E. ontvangen hebben en de Rolling Stones de M.B.E." (de Officer of the British Empire is hoger dan de Member of the British Empire. Red.). „Ik geloof", zei John, „dat we hem gekregen hebben voor de export van gramofoorrplaten, en dat had men er ook bij moeten zeggen, om misverstanden uit de weg te ruimen. Kijk, als iemand een onderscheiding bad ontvan gen wegens export van miljoenen dollars aan kunstmest of machi ne-onderdelen, dan zou iedereen geaplaudiseerd hebben. Dus waar om zouden ze op ons kritiek heb ben?" Na ex-squadron-leider Paul Pearson en de Canadese minister Dupuis hebben enkele anderen hun onderscheiding terugge stuurd. Een 52-jarige onderwijzer James Berg in de oorlog een expert in de strijd' tegen vijande lijke vliegtuigen zei: „ik wil mijn naam van de lijsten ge schrapt hebben. Het hele ding wordt vernederd". En koop- vaardij-kapitein David Evan Rees O.B.E., in de oorlog tweemaal getorpedeerd, riep: „Ik walg er van". Ex-politieman Cyril Hearn, die door een bende Italiaanse bandieten te grijpen in oorlogs tijd zijn onderscheiding verover de zei: „Ik was zo bang als de bel, maar ik vind het fijn 9m te denken dat ik de medaille eervol verdiende. Er is niets flappers aan om voor een gil lende groep teenagers te jan ken met een miljoen pond op de bank". De teruggestuurde medailles worden zuinig bewaard in de Cen trale Kanselarij van Ridderorden. „We houden ze vast voor bet ge val een geridderde van gedachten verandert", aldus een zegsman. „Wanneer een lintje eenmaal is gegeven kan dat niet meer onge daan worden gemaakt, tenzij de onderscheidene de gevangenis in gaat of zich aan wangedrag schul dig maakt." Intussen hebben Labour-afge- vaardigden een motie aangeno men waarin op krachtige wijze de Beatle-onderscheiding wordt goedgekeurd. Afgevaardigde Eric Heffer beschuldigde bovendien de „terugzenders": „Ik vind deze mensen zonder meer kinderach tig en tameliik snobistisch". ...EN ZIJ KAN HET WEL WAT WIL JE VOOR AAN MIJ VRAGEN DENKEN. ZUN MAAR MOET (Advertenties) Vraag proefrit bij: A. J. ROTTEVEEL'S Automobielbedrijven Haarlem: le Emmastraat 36, Tel. 0250013350 - Bloemendaal: Dr. D. Bakkerlaan 1216. Tel. 02500—57500/57501. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 juni, Verwacht wordt, dat het kabinet vanavond tot enige beslissingen zal komen over het geen de regering te doen staat in ver band met de komende verloving van Prinses Beatrix. Op de agenda van de wekelijkse vergadering van de minister raad stond vanmorgen deze zaak wel vermeld, maar de kwestie wat moet ge beuren om de uitkering-ineens te rege len ging voor. Politieke kringen verwachten, dat de ministers in dit stadium er de voorkeur aan zullen geven om nog niet met de fractieleiders in de Tweede Kamer ge zamenlijk te overleggen in een bijeen komst van het zogenaamde „senioren convent". De bedoeling daarbij is om na te gaan welke de reactie is. die in de volksvertegenwoordiging verwacht kan worden, wanneer de verlovings plannen officieel zullen zijn. Men zou vooralsnog liever in gesprekken met afzonderlijke leidende figuren deze zaak willen voorbereiden. Dit verlan gen vindt zijn parallel in een stre ven, dat ook van de zijde van de Ka mer bestaat, om nog geen officiële fractievergaderingen te houden. De sfeer wordt in het parlement ge kenmerkt door een zekere nuchterheid tegenover het nu wei duidelijke verlo- vingsnieuws. Er zijn inmiddels wel reeds binnenkamers besprekingen geweest en politici hebben zich een eerste oordeel gevormd. Bij de ene partij is dat wat meer genuan ceerd dan bij de andere. In socialistische kring zijn duidelijk twee fronten. Door uitlatingen in de eigen socialistische pers is wel geble ken, dat er in een deel van de P.v.d.A. weerstanden zijn tegen het feit dat een Duitser de gemaal wordt van de toe komstige Koningin 1er Nederlanden. Of ficieel is hierover echter van de zijde van de P. v.d. A. nog geen mening naar buiten gebracht. Wel schijnt dr. Tans, leider van de P. v.d. A.-fractie, aan journalisten iets gezegd te hebben, waarbij hij de zaak van een andere kant heeft benaderd. Hij vroeg onder meer om respect voor de houding van prinses Beatrix, die van plan is om in zake haar huwelijk haar eigen mening te volgen. Ook heelt dr. Tans naar bui ten gebracht, dat zijn standpunt is. dat de heer Claus von Amsberg de gele genheid moet krijgen om het hart van ons volk te winnen. Scherper zijn de reacties van een deel van de leden van de P. v.d.A., waaraan vooral in de socialistische pers uiting wordt gegeven. Deze me ningen hebben veel meer betrekking op de staatkundige consequenties van de komende verloving en met name van een te verwachten huweliik. Dl* laatste is zeker ook aan de orde geweest in het voorlopig beraad, dat in socialisti sche kring in Den Haag schijnt te zijn gehouden, maar waarvan officieel even min iets openbaar is geworden. Het gaat daarbij onder meer ook om de vraag hoe de kansen liggen voor een wetsontwerp, dat de regering zal moe ten indienen wanneer aan de kroonprin ses op voorstel van het kabinet toe stemming moet worden gegeven om in het huwelijk te treden. Nog veel moeilijker is natuurlijk een beoordeling van de situatie met betrek king tot de positie van ons koning schap. Het afwegen van de gevoelens van ons volk voor deze beoordeling van het hoogste belang lijkt in dit stadium voor wie dan ook nog te moei lijk om tot een ongenuanceerde uit spraak te kunnen komen. Daarnaast valt in politieke kringen enige geprikkeldheid te signaleren over de procedure die is gevolgd bij het doorgeven van regeringswege van het nieuws, bij het verder behandelen daarvan, nadat het zoals gebruikelijk buiten de officiële kanalen om toch be kend is geworden. Men is niet gelukkig over de wijze waarop, nog voordat aan het parlement iets kon worden mede gedeeld, anderen wel blijken te zijn in gelicht. Hierbij wordt gewezen op ge sprekken met vertegenwoordigers van het voormalig verzet en met deskundi gen op voorlichtingsgebied op Drake- steyn. Japan. Ongeveer drieduizend in Japan woonachtige Zuidkoreanen hebben in Tokio betoogd voor een ge lijke behandeling als de Japanners. De twee landen zijn het eens geworden over normalisering van de onderlinge betrekkingen. (Reuter) Advertentie (Advertenties) N.V. VAN WUK TEL. 11926 Een koelkast hóórt in uw huis. En uw nieuwe koelkast staat bij Schous, want Schous biedt u keus uit alle 8 wereldmerken in 30 modellen. Reedsvanaf f 298.- combinatie met praktisch kook- plateau totaal slechts f 463.-. Kom nu kijken naar uw koelkast m Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo Haarlem -Tel.02500-11266 In verband met de wijziging per 1 juli a.s. van de abonnementsprijs, delen wij U het volgende mede: Wanneer U ons gemachtigd hebt om via Inkasso-Giro het abonnementsgeld van Uw giro-rekening af te schrijven, wordt door ons over de nieuwe abon nementsprijs beschikt. U behoeft dus zelf geen maatregelen te treffen. Wanneer U bet abonnement per periodieke overschrijving aan ons overmaakt, gelieve U opdracht te geven aan de Postcheque- en Giro dienst. deze overschrijving te ver hogen. Door dit kantoor zullen de bestaande machtigingen ambtshalve worden gewijzigd Mochten er abonnee zijn die tegen deze gang van zaken bezwaar heb ben, dan zal onmiddellijke terugbe taling plaatsvinden. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1