Stevige basis voor Amsterdam van toekomst Sovjet-versie van Concorde TU-144 in 1968 in de lucht T ransportvliegtuig AN-22 ook voor passagiers Kostbaar zilverwerk uit de collectie-Van Lennep SARRASANI: IMPOSANT Natuurzuivere Dag- en nachtwerk van de zuiger Slote Niet verder vertellen! blijfjongblijf fit fiets! Staatssecretaris bij rampschip Nog drie slachtoffers geïdentificeerd Burgemeester van Zaandam naar Enschede Veldkamp zegt toe: Spoedig aanvraag SER-advies over het loonsvsteem Schelpen Vraatzuchtig Astronomisch PAGINA 5 Wijziging opleiding van Kapucijnen VRIJDAG 18 JUNI 1965 Leuk idee om de Edgar ontdekking even voor je zelf te houden. Laat ande ren zélf maar uitvinden dat het een aparte sigaar is. Edgar laat je tenminste weer merken dat je róókt een prachtige sigaar 14 soorten van 7 tot 42 ct. Ook Uw Edgar is erbij. Naar een nieuwe schoof op 'n nieuwe fiets! Geef *0) nu vast (voor de vakantie} „The Sans-family" in actie. (Advertentie) frisse King Pepermunt, het besté dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking AMSTERDAM, 18 juni In de stilte van typisch Hollandse polders en plassen ver van het stadsrumoer bouwt Amsterdam aan zijn toekomst. Die toekomst wordt een hypermoderne stad voor honderdduizend mensen in en rond de veelomstreden Bijlmer meer, waarvan de spectaculaire plannen onlangs met gepaste trots zijn bekendgemaakt. De Bijlmer meer is nu nog een polder waar twee episodes elkaar ontmoeten. Aan de ene kant nog het malse groen van de weilanden, aan de andere kant de dagelijks groter Wordende woestijn van grofkorre lig geel zand waarop Amsterdam zijn toekomst gaat bouwen. Aan de ene kant de boerderijen in af braak, aan de andere kant het oprukkende leger van werklieden die hun houten keten bouwen. Dag en nacht gaat het werk op Vinkeveense plassen door. Zand wordt van grote diepte opgezogen, in bakken gespoten en via een Verszuiger aan de oever door een kilometers lange buis naar de Bijlmermeer getransporteerd. Hier ziet men de perszuiger bezig. Het zand m de bakken wordt weer met water vermengd voor het de pijp leiding ingaat. Een spectaculair schouwspel dat vooral 's nachts grote indruk maakt. DEN HAAG, 18 juni De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. J. F. de Meijer, heeft, vergezeld van Ir. M. H. Steenbergen, de waarnemend directeur-generaal van de Arbeid, een bezoek gebracht aan de Verolme Xankcleaning N.V. in het Bot- lekgebied. De staatssecretaris heeft de directie van Verolme verzocht het me deleven van de regering te betuigen aan de familieleden der slachtoffers. Men is er in geslaagd de stoffelijke resten van de bij de ontploffingsramp omgekomen werknemer van Verolme H. G. Haasbeek, 42 jaar oud, gehuwd en wonende op Roozenburg, te identi ficeren, De stoffelijke resten, die de rijkspolitie te water met dreggen in de haven rond de onfortuinlijke tanker heeft gevonden, blijken te zijn van P. Kooper, 19 jaar, gehuwd en vader van een kind en wonende in Den Haag, en van J- 3. van der Linden, 30 jaar, eveneens afkomstig uit Den Haag. Dit betekent, dat men op het ogenblik ne gen van de twaalf geborgen slachtof fers heeft herkend. Vandaag is de rijks politie te water voortgegaan met dreg gen hi de hoop de overige vermisten alsnog té vinden. (Advertentie) ENSCHEDE, 18 juni Binnenkort is de benoeming te verwachten in de va cature van burgemeester van Enschede. Als kandidaten voor deze benoeming worden onder meer genoemd burge meester G. J. D. Franken van Zaan dam en mr. A. J. Vleer, secretaris van de Technische Hogeschool te Eindho ven. DEN HAAG, 18 juni Met ingang van september wijzigt de Nederlandse pro vincie der paters Kapucijnen de oplei ding van haar toekomstige orde-pries ters. Voortaan zullen de kandidaten niet direkt na hun gymnasiale opleiding het noviciaat ingaan, maar eerst twee jaar theologie studeren om daarna hun no viciaat te maken. Tijdens deze twee jaar wonen de studenten in een kloos ter, maar blijven leek. De provinciale leiding heeft hiertoe besloten, omdat gebleken is, dat een noviciaat in onmiddellijke aansluiting op het gymnasium in veel 'evallen sto rend werkt op de ontwikkeling van de persoonlijkheid. Door dit uitstel van in trede in de orde en door een grote openheid hoopt de provinciale leiding der Kapucijnen te bereiken, dat de stu denten gemakkelijker zullen kunnen uit groeien tot menselijke en godsdienstige volwassenheid. Hierdoor zou ook een betere basis kunnen worden gelegd voor een bewuste keuze van hun levens staat. Zand uit de Vinkeveense plassen naar Bijlmermeer van Amsterdam. En het zand is duur. Gemiddeld 3 gulden per kubieke meter. Alleen met het bouwrijp maken van de zuid-oostlob van de hoofdstad is dus al een bedrag van 300 miljoen gemoeid. Nu al geeft Amsterdam per uur dag en nacht zo'n 1.800 gulden uit. Het zijn bij na astronomische getallen. Wanneer de bakken langszij de zuiger Slotermeer vol zijn, worden zij ver sleept naar de oevers waar het zand met water wordt vermengd en dan door een perszuiger via een 12 kilometer lan ge bnisleiding naar de Bijlmermeer ge spoten. Een half uur ongeveer duurt het voor de bodem van de Vinkeveense plassen gebraakt wordt op het grasland van de Bijlmermeer. Ook het spuiten is spectaculair. Schuimend en kolkend komt het zand met tweemaal zoveel water vermengd uit de grote pijp. Gras land wordt grijsbruin, het water wordt weggezogen en weer naar de Vinke veense plassen afgevoerd. Nu nog wordt in de plassen tot dertig meter diepte gezogen. In de nabije toekomst u il men tot 60 meter gaan, want het zand wordt schaars. Door die enorme diepte is er op de plassen al een ruige golfslag ont staan. Met storm spookt het er. Dat zal nog erger worden wanneer de buis tot 60 meter diepte daalt. In de Bijlmermeer is het nog stil, zo stil dat men het tikken van de schelpen in de waterbuis kan horen. Een paar bulldozers werken aan het profiel van de grote weg die men al heeft uitgezet. Er is in de Bijlmer veel meer zand no dig dan in de andere tuinsteden van Amsterdam omdat men er een specta culair stelsel heeft geprojecteerd met hoge wegen, en halfhoge wegen. Daar voor wordt het zand nu ook direct aan gevoerd. Het is duidelijk dat men hier een precisiewerk uitvoert. Een buiten staander kan niet begrijpen dat alles tot op de meter nauwkeurig klopt. Eind 1963 is het opspuiten begonnen, begin volgend jaar is het allereerste deel bouwrijp. Dan wordt het werkleger dat de stad van de toekomst bouwt met de dag groter. Dan zal het ook gedaan zijn met de stilte door het ritmische ge stamp van de heimachines. PARIJS, 18 juni (UPI) Rusland is van plan tegen 1968 een supersonisch passagiertoestel in de lucht te brengen, zo is gisteren in Parijs meegedeeld door de Russische minister van vlieg- tuigproduktie, Pjotr Dementjev, hij ver klaarde op een persconferentie op de 26ste luchtvaartshow van Le Bourget, dat de TU-144, waarvan op de tentoon stelling een model is getoond, in 1968 zijn eerste vlucht zal maken. Met mo dellen van het supersonische passagiers vliegtuig worden thans windtunnelproe- ven genomen, zo zij hij. De Russische vliegtuigontwerper Oleg Antonov hield in de neus van zijn schepping, het reusachtige AN-22 transportvliegtuig, een persconferen tie, waarop hij zei dat binnen twee (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 juni Minister Veld kamp (Sociale Zaken) wil nog vóór de zomer, althans vóór de zomervakantie, een gerichte adviesaanvrage bij de SER indienen over het loonpolitieke systeem. In het gisteren gehouden be raad met de Stichting van de Arbeid hebben de partijen in de Stichting met kracht bij de minister daarop aange drongen. In de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet is zulk een advies aanvrage in het vooruitzicht gesteld. De werkgeversvoorzitter van de Stichting van de Arbeid, ir. J. Bosma, zei gisteren, dat in de huidige omstan digheden met het geldende loonsysteem niet te werken is. „De minister en de SER zullen moeten opschieten met het advies, want vóór september moeten wjj weten waar wij aan toe zijn." De werknemersvoorzitter, drs. T. Roemers, drukte zich nog krachtiger uit. Hij zei, dat de werknemers op ba sis van de tegenwoordige voorwaarden in het loonpolitieke systeem niet bereid zijn de loononderhandelingen in de herfst te voeren. „Ook de minister ziet blijkbaar in, dat het huidige systeem niet hanteerbaar is." Dat het CSWV telkens zegt het on eens te zijn met het huidige loonsy steem, begint mij echter te irriteren, zei de heer Roemers. Laat men daar liever mee uitscheiden. Het voorgaan de loonsysteem deugde immers ook niet. Denemarken. Premier Jens Otto Krag is tot voorzitter gekozen van de Deense sociaaldemocratische partij. Sinds het aftreden van zijn voorganger, Viggo Kampmann, in 1963 trad premier Krag reeds als voorzitter ad interim op. (AFP) (Advertentie) UTRECHT, 18 juni Het Neder-1 lands Goud- en Zilvermuseum, onder gebracht in het St. Catliarijneconvent aan de Lange Nieuwstraat alhier, heeft in de lijn van zijn opzet bijzondere voorwerpen onder de aandacht van het publiek te brengen, de collectie van zijn oud-bestuurslid, wijlen jhr. A. van Lennep, tot en met 5 september ge ëxposeerd. Deze Amsterdamse bankier streefde er vooral naar bijzondere voorwerpen in zijn bezit te krijgen, die voor een particuliere verzamelaar in het bereik lagen, zonder het bepaald in het uiteraard kostbare unieke te zoeken. Uniek mag wel genoemd worden de collectie draagtekens en penningen, die betrekking hebben op de stadhouders Willem IV en V uit de patriottentijd. Men vindt ook voorwerpen, zelfs van koper, die clandestien gemaakt wer den, zoals bij ons tijdens de bezetting wel de beeltenis van de koningin uit zilveren geldstukken werd gezaagd. Op merkelijk zijn ook de souvenirs, die jhr. Van Lennep met zijn nimmer af latende liefde voor het zilver, van zijn reizen, o.a. naar Spanje en Italië, mee bracht. Een aparte vitrine is gewijd aan het werk van de in de eerste helft van de achttiende eeuw levende Haar lemse zilversmid David de Klerk, die met een toespeling op zijn voornaam een harp als merk voerde. De door K. A. Citroen goed verzorg de catalogus, met een instructieve in leiding, vermeldt 146 nummers. Merk waardig zijn bij de kleine snuisterijen, als we deze term voor de precieuze voorwerpen mogen gebruiken, vier tamboers en een ritmeester, die wel iswaar uit de 18de eeuw sterk aan de empire-stijl doen denken. Het erbij liggend gouden kanonnetje placht de heer Van Lennep aan zijn horlogeket ting te dragen. Grappig bij alle verfijning zijn de zil veren bruidssuikermandjes, die men vroeger kende met aparte vakjes voor bruid en bruidegom, ja zelfs vier, wan neer ook de getuigen erin deelden. Zo doet men telkens verrassende vondsten op deze tentoonstelling, die ook een en ander uit de cultuurgeschiedenis leert. I. A. jaar in Rusland een 72 meter lange passagiersversie van zijn toestel zal vliegen, waarin tien reizigers naast elkaar zitting kunnen nemen. Volgens de ontwerper zal het vliegtuig tien deuren krijgen en kan iedereen een reis met een dergelijk toestel betalen, terwijl door de huidige transportversie van de AN-22 de transportkosten met 40 procent kunnen worden gedrukt. Antonov zei dat hij zijn machine had ontworpen voor vervoer van zwaar ma teriaal en locomotieven en dat het hem niet kon schelen of men zijn ontwerp in het westen goed vond of niet. Demen tjev zei echter dat de westelijke lucht vaartmaatschappijen het toestel kunnen kopen zoveel als zij willen. Donald Douglas jr. de president-direc teur van de Amerikaanse Douglas-vlieg- tuigfabrieken, zei dat de Antonov dins dag bij de landing te langzaam binnen kwam. De directeur van „Continental Airlines", Robert Six, noemde de Anto nov verouderd, omdat het toestel met turbopropmotoren is uitgerust en een snelheid van slechts 640 kilometer per uur kan ontwikkelen. Antonov zelf haalde zijn schouders op bij het horen van de kritiek op zijn werkstuk. „Zij praten over snelheid", zo zei hij, „maar zij kunnen niet op tegen zuinigheid. Dit vliegtuig zal de vervoerskosten met 40 procent drukken. Als dat hun niet interesseert, dan weet ik niet wat zij willen. Wij zullen echter geen speciale pogingen doen dit vlieg tuig in het westen te verkopen. Wij zullen het gewoon aan hen overlaten". AMSTERDAM, 18 juni Voortreffe lijke circuskunst! Dat is de voornaam ste indruk die men behoudt na een voorstelliug van het bekende circus Sarrasani. Het is zijn Nederlandse tour nee in de hoofdstad begonnen en gis teravond bij de première in de vólle circustent heerste er grote waardering voor het kundig samengestelde pro gramma. Het geheel is imposant en heeft al lure. Er zijn enkele uitschieters, maar vrijwel alle nummers zijn van een internationaal niveau. De clowns vor men de enige uitzondering, zij zijn niet zo best. Ook de twee neger-cascadeurs konden ons niet boeien. Maar voor het overige, het programma gaat van hoog tepunt naar hoogtepunt. De dieren trekken op de eerste plaats de aandacht. De fraaie paarden in de vrijheidsdressuur van Willie Mullens en Piotr Basta, de twee schimmeis, waarop de zusters Sehickler als Kozakkenvrou- wen een beheerste hogeschool rijden. De leeuwen en tijgers van Dieter Farell, als het ware prachtig-lenige wilde kat ten in een voortreffelijke en rustige dressuur. De chimpansees van Willy Lenz, een bekend nummer, maar steeds met iets nieuws en onveranderd charmant en komisch. De hondjes van de twee Weidmanns, vergezeld van twee vervaarlijke luipaarden, een nummer van grote klasse. De olifanten gepre senteerd door Rudolf Belli in een adem benemend tempo en verbluffend gelijk- ritmisch. Bijzonder imposant is het knappe nummer van de Petroffs, die aan het dx-ievoudige rek stunts laten zien die ge heel nieuw zijn. Als Indianen uitgedost brengen zij in een stijlvol optreden de handen vele malen enthousiast op el kaar. Van weinig minder allure is het klassieke optreden van de Bertini's die hoog in de nok van het circus beheers te acrobatie laten zien en het trapeze nummer van de Zemgannos, altijd boeiend, altijd van klasse. Verder: een originele staal parterre-acrobatiek van de Engelse Madcaps, een wervelend op treden van de cowboys de Cordons en de lieftallige vakbekwaamheid van de Chinese Suns-familie. Het is wel duidelijk: Sarrasani houdt zijn beroemde naam met dit program ma opnieuw hoog. Hier wordt circus kunst van klasse geboden! (Van een onzer verslaggevers) De veelomstreden Bijlmermeer vroeger een van de vele onbetekenende polders die Nederland rijk is, nu natio naal bekend door verhitte debatten wordt bouwrijp gemaakt. En in de moe rassige randstad van Nederland begint bouwen met het storten van zand, mil joenen kubieke meters zand die de zachte veengrond aanklinken en het bouwterrein 1.30 meter boven het polder- peil brengen. Daarop zullen straks de hoge flatgebouwen verrijzen, daarover zullen duizenden auto's voortrazen, er zal rumoer zijn, zoals in iedere stad. Maar nu is de Bijlmermeer nog een stille woestijn, die iedere dag een stuk je groter wordt. Er werken zo'n 45 mensen, voor het merendeel afkomstig uit Drente. Zij boetseren in het zand het toekomstige profiel van een moder ne stad. In het zand kan men de grote 6-baans weg al zien lopen die de Bijl mermeer straks doormidden snijdt. De mannen doen hun werk en zij slapen. In het weekend gaan zij naar huis. Het is merkwaardig dat bij dit vroegste stadium van toekomstig Amsterdam in aanbouw nauwelijks Amsterdammers be trokken zijn. Op de Vinkeveense plas sen waar het zand op grote diepte wordt weggezogen, werken voornamelijk in woners van Sliedrecht. Ook hier wordt van de vroege ochtend tot de late avond gewerkt, 12 uur op 12 uur af, daarna naar bed in de werkverblijven langs de plas. Van maandag tot vrijdag 96 uur achter elkaar. Het werk moet doorgaan. Er is haast bij. Er heerst woningnood. „Amsterdam die grote stad is ge bouwd op palen", luidt een bekend rijmpje. „Amsterdam die grote stad is gebouwd op zand", zou men met een versie daarop kunnen zeggen. Honderdmiljoenen kubieke meters zand heeft de vraatzuchtige stad al op geslokt en nog vele miljoenen kubieke meters zijn er nodig. Waar halen wij het vandaan is de kreet die niet alleen de hoofdstad nu al jarenlang slaakt. Ook Rotterdam heeft zand nodig. Er is zand nodig voor de wegen. Overal in de Randstad heeft men zand nodig om te bouwen. Merkwaardig dat juist deze moerassige rivierdelta het dichtst be volkte stukje Europa werd. Duurder bouwt men vrijwel nergens. Er is on schatbaar veel zand nodig. De Amster- damsche Ballastmaatsehappij heeft proeven genomen met zandwinning uit zee bij IJmuiden. Maar zeezand bevat zout en dat is schadelijk voor alle groei. Nog is men met het experiment bezig, maar voorlopig blijft men aangewezen op zand uit de zoetwaterplassen. In Amsterdam ontstond op die manier de Sloterplas meer dan dertig meter diep. De Nieuwe Meer werd leeggezogen tot een even gevaarlijke diepte. De havens in aanleg ten westen van de hoofdstad worden leeggezogen tot 38 meter. Er wordt op het Muiderzand bij Pampus gezogen en er wordt nu ook al geruime tijd in de Vinkeveense plassen gewerkt. G. S. van Utrecht hebben aan deze con cessie de voorwaarde verbonden dat er door Amsterdam dertien eilandjes moe ten worden aangelegd, die enerzijds de oevers moeten beschermen en ander zijds de recreatie dienen. De eilanden liggen er al, kaal en verlaten als een soort Hollandse archipel in dit ideale watersportgebied. En tussen de eilanden ligt als een grommend dier de „Slotermeer" een 1.000 pk perszuiger waarop het werk dag en nacht doorgaat. Twintig, dertig nieter diep onder deze trillende kolos wordt het grauwe zand uit de Vinke veense plassen opgezogen en aan weers zijden in bakken gespoten. Negen man zijn constant op de zuiger. Om de twaalf uur wisselen zij elkaar af. Beulenwerk ver van huis en ver van de bewoonde wereld. Van maandag tot vrijdag zijn zij op elkaar aangewezen, werken zij met elkaar en wonen zij met elkaar. Drie koks zorgen voor de warme hap, in het verblijf op de oever. Per uur wordt zo'n 1.500 tot 1.800 ku bieke meter zand in de altijd langszij liggende bakken gespoten. De grote zuigbuis blijft honderd uur onder water. Wrakstukken worden automatisch van de opening weggehouden. Per jaar kan de zuiger 4 miljoen kubieke meter zand opzuigen. Dit is maar een betrek kelijk laag cijfer waneer men bedenkt dat de woonstad Bijlmermeer, de indus triegebieden eromheen, de wegen en de spoorwegen en alles wat daarbij hoort honderd miljoen kubieke meter zand nodig hebben, tweemaal zoveel als no dig was voor de tuinsteden ten westen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5