Film week Arnhem Fonkelnieuwe Godard en minder recente Antonioni Deserto Rosso stoutmoedig f vaderdag! JOHN VAN DREELEN WAS EVEN MAAR IN ARNHEM Fluor in drink water blijft gevaarlijk Cadeaus voor vaderdag Crescendo in orgelbouw s I k» Bejaarden niet tevreden over Bijstandswet Gescheiden rioolstelsel in Bijlmer A.N.W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Extra vaderdag attractie Alpha-Ville nachtmerrie van de toekomst Op weg naar kinder juf Prof. J. Poelhekke commandeur Gregorius Rijinstructeur aan palfium verslaafd Laat je zoon studeren op de Seven Seas99 Wat kinderen ervan zegden 't Hielp niet Niet vergeten overmorgen is het „Zo is hetkrijgt andere redacteur Vaagheid Gedurfd Afscheid van Rome Apotheken bestolen Studentenschip voor colleges en reizen Voor f 16.000 aan kostuums gestolen VRIJDAG 18 JUNI 1965 PAGINA 7 5? Beeld uit de film Deserto Rossi van Antonioni. VRIJMOED-SCHIEDAM Orgelbouwer J. Vreeken uit Bodegraven. De Gnadenkirche in Haid in Oostenrijk, die met een elektro nisch orgel wordt bedacht. 4v. wvx..' (Advertentie) De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 (alleen voor vaderdag). Elke Poppell met een speciaal Poppell-speldje HILVERSUM, 17 juni Het VARA- programma ,,Zo is 't toevallig ook nog eens een keer" krijgt een nieuwe eind redacteur. Herman Wigbold zal deze taak aan een ander overdragen tijdens de komende redactievergadering van net team. Andere mutaties binnen het bestaande team worden niet verwacht, wel zou sprake kunnen zijn van een aanvulling van het team. (Door J. C. A. FORTUIN) ARNHEM, 18 juni Niemand kan de selectiecommissie van de Interna tionale Filmweek in Arnhem verwijten dat zij met het oog op een mogelijk grote 'toeloop van een gemengd publiek de weg van de minste weerstand heeft gekozen. De in vertoning gekomen films mogen dan over het algemeen niet van de meest recente datum zijn, ze kunnen bepaald niet tot het door de filmminnaars zo vaak, en meestal, gewraakte bioscoopvertier worden ge rekend. Dit laatste is al evenmin het geval met de gistermiddag in het Rem- brandttheater vertoonde, maar fonkel nieuwe film „Alpha-ville" van Jean- Luc Godard, hoewel het optreden van Eddie Constantine in zijn tot een be grip geworden rol van de snel en raak schietende FBI-agent Lemmy Caution wellicht anders zou doen veronderstel len. Met deze film heeft Godard de toe schouwer die zich tracht te bezinnen op datgene wat hij nu eigenlijk precies wil zeggen, voor zeer grote, schier on overkomelijke moeilijkheden geplaatst. Zijn beeldsymboliek is bij een eerste aanschouwing niet zonder meer te door gronden, temeer omdat ae intrige zo vaag van opzet is dat men er het ene ogenblik een parodie op de Caution en James Bond-figuren in meent te mo gen zien wegens de wijze waarop Eddie Constantine zich al schietend van al zijn vijanden ontdoet en aan de zijde van Anna Karina als Natacha als de dochter van zijn gevaarlijkste tegenstan der, de traditionele roze vingerige toe komst tegemoet te gaan. Het volgende ogenblik wordt er de draak gesto ken met de science fiction-lectuur. Men komt tenslotte tot de conclusie dat Go dard bezig is aan een doodernstig be toog tegen de toenemende mechani satie van de huidige maatschappij, in zoverre Godard dan ooit doodernstig kan zijn. „Alpha-ville" is een science-fiction- staat, op een andere planeet. Een staat van de toekomst die door een zekere Von Braun wordt geregeerd met be hulp van een oppermachtig elektro nisch brein, Alpha-60. Persoonlijke ge voelens van liefde en haat en verant woordelijkheid, recht en onrecht zijn ge schrapt uit de staatsbijbel die in wer kelijkheid een woordenboek is waaruit steeds meer woorden verdwijnen. Op non-conformisme staat de doodstraf die door beeldschone meisjes onder het applaus toch nog een gevoelsuiting van instemming? van de toeschou wers in een zwembad wordt voltrokken. Iedere vreemdeling die de staat be zoekt wordt op de proef gesteld door beroepsverleidsters van de derde cate gorie en vervolgens ondervraagt door het electronische brein dat onmiddel lijk tot vrijspraak concludeert of het vonnis stelt. Godard laat deze nachtmerrie van de toekomst spelen in de gebouwen, banken en elektronische fabrieken en op de boulevards van Parijs, waar uit men dan blijkens de korte toe lichting in het uitgereikte program ma niet ten onrechte kan conclu deren dat Alpha-ville eigenlijk he lemaal geen stad van de toekomst is, doch van nu. Bij nadere beschou wing is het misschien zelfs een im pressionistische terugblik op een niet zover achter ons verleden als men bedenkt wat er o.a. is gebeurd in de Duitse en Russische concentratie kampen. Godard, die ook in deze film zijn voorliefde voor aphorismen demon streert, laat zijn elektronische brein echter zelfstandig denken en spreken, daarbij over het hoofd ziende dat eventuele fouten nooit aan de machine zelf noch aan haar samenstellers mo gen worden geweten maar aan dege nen die er om welke redenen ook mis bruik van maken. Dit centraal stellen van de machine en het haast belache lijke slot in Lemmy Caution-stijl Go dard heeft vaak moeite om zijn films met een climax af te ronden ont nemen zijn betoog alle zin terwijl de oorspronkelijke en vaak verrassende manier waarop hij zijn invallen gestal te gaf de magerheid en vaagheid van het scenario, dat op verwarrende wijze het midden houdt tussen „1984" van Orwell, „Het Proces" van Kafka en „Goldfinger" van Fleming, niet kun nen camoufleren. Hoewel reeds in 1964 op het filmfes tival van Venetië bekroond met de gou den leeuw en dus van heel wat minder recente datum als Alpha-ville past „De serto rosso" („De rode woestijn") van de Italiaanse regisseur Michelangelo Antonioni evenzeer, zo niet méér, in het raam van deze Arnhemse film- week als Alpha-ville van Jean-Luc Godard of ,,In vangelo secondo Mat- teo" van Pier Paolo Pasolini. Monica Vitti is in deze film de on evenwichtige getrouwde vrouw die een auto-ongeluk heeft gehad waarvan zij een shock heeft overgehouden. Maar het is vooral het milieu waarin zij leeft, het geïndustrialiseerde Ravenna, en het isolement waarin zij zich ten opzichte van haar man bevindt het telkens terugkerende thema van Antonioni's films dat haar uit haar geestelijke evenwicht heeft gebracht en haar zelfs heeft gedreven tot een poging tot zelf moord. Antonioni behandelt dit gegeven als de kunstenaar die hij is. Hij licht de houding van de vrouw niet toe als een pedante psycholoog maar tracht de ziel van de vrouw bloot te leggen zoals die in werkelijkheid is en niet zoals die zich voordoet aan haar echtgenoot, haar minnaar en haar omgeving. Hij doet dit echter op een cerebrale, klinische manier die welis waar grenzeloze bewondering wekt door de oorspronkelijke en gedurfde manier waarop hij gebruik maakt van de filmmiddelen, maar die de toe schouwers emotioneel onberoerd laat. De lijn van de volstrekte vereenza ming, het gemis van innig contact tus sen de gehuwden onderling die zijn vroegere films als „L'Avventura", ,,La Notte" en „L'Eclisse" kenmerk ten, is hier zover doorgetrokken dat er zelfs geen emotioneel contact meer tussen het filmbeeld en de toe schouwer mogelijk is. Antonioni houdt zich vaak meer bezig met stijl dan met inhoud, meer met stemmingen dan met dialogen en meer met kleu ren dan met emoties. Bij gelegenheid van de vertoning in Venetië is in dit blad reeds verwezen op de gedurfde en boeiende wijze waar op Antonioni in deze film voor het eerst gebruik heeft gemaakt van de kleur. In een bepaalde scène is een straat volledig geverfd; de huizen aan de linker kant zijn wit, die aan de rech ter kant lichtgroen. Een ficus in een flatgebouw is wit. Soms, met name in de beelden van de industrie, is er hele maal geen sprake van kleur. Antonioni heeft dus hier getracht de kleur volledig functioneel toe te passen maar is daarin, zoals hij trouwens zelf later heeft toegegeven, niet altijd ge slaagd. Naar onze smaak zijn sommige van zijn eerdere zwart-wit films indrin gender. Hoe dit ook zij, Deserto Rosso is, meer dan Le Bonheur van Varda en veel meer dan „Aiskande Par" van Zetterling een stoutmoedige stap voor uit, op even briljante als bemoedigende wijze demonstrerend dat de artistieke bronnen van de film nog lang niet zijn uitgeput. En dit mag dan ais liet tot nu toe belangrijkste resultaat van deze Arnhemse filmweek worden beschouwd. In het voorprogramma van de mid dagvoorstelling werd gisteren „Slochte- reh aan de lijn" vertoond, een in op dracht van de NV Nederlandse Gasunie door Rolf Orthel geregisseerde, leven dig in beeld gebrachte instructieve kleu renfilm van 26 minuten waarin men hier en daar de ervaren en bekwame hand van de producent. Bert Haanstra, meende te kunnen herkennen. ,,'s Nachts als alle kinderen slapen" van Jan van der Hoeven en „Terug blik" van Peter Stougaard, die in de middagvoorstelling werden vertoond, haalden nog niet het niveau van een proefwerk op de Nederlandse filmaca demie, maar dan uit een wat ruimere beurs, die van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, gemaakt. (Van onze speciale verslaggever) ARNHEM, 18 juni Pier Paolo Pa solini, de regisseur van „Het Evange lie volgens Mattheus", is tegen de aan vankelijk andersluidende berichten niet verschenen op de filmweek. Wel bleek gisteren onverhoeds de filmac teur John van Dreelen (Jack Grim berg) ter plaatse aanwezig te zijn of schoon hij nergens, zelfs niet aan het geringste voorfilmpje, ook maar enig- deel heeft. Maar goed hij was er. En hoé, zou ik haast zeggen. Op een inderhaast belegde perscon ferentie greep hij het woord met een bereidwilligheid, die nauwelijks iets te raden overliet. Hij verklaarde zijn aan wezigheid op afdoende wijze door te zeg gen dat hij juist op weg was naar zijn kinderjuffrouw in Wolfheze, die hij in geen zestien jaar meer had gezien, toen hij genood werd naar Arnhem, of schoon hij tot dan toe „niets wist van het bestaan van een filmweek". Hij heeft zich dan ook metterwoon geves tigd in Californië en had desalniettemin onlangs in Rome een bespreking ge voerd met mensen als Ponti en Fellini en het moet op grond daarvan niet on- waarschijlijk worden geacht dat hij een rol gaat vervullen in een film met So phia Loren. Hij gaat meedoen in een musical in Duitsland, die dan ook „Das Feuerwerk" heet, en zal dank zij zijn succes als „Vadertje Langbeen" op de NCRV-televisie in november weer iets voor die omroep doen, nu in „Stille waters" onder regie van Henk Rigters. H\j wil niet vast blijven zitten in Cali fornië en hij wil nu ieder jaar een paar maanden naar Europa komen, wat hij toch al gewend was te doen, maar waarbij hij door omstandigheden gedre ven „Holland" altijd moest overslaan. Nu echter neemt John van Dreelen voortaan gewoon „de bus" van Califor nië via Rome naar Amsterdam, het geen niet de minste moeite „maar al leen duizend dollars" kost. Hjj heeft nu reeds de gelegenheid te baat genomen om besprekingen te (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 18 juni Dr. J. J. Poel hekke, de aftredende directeur van het Nederlands Historisch Instituut in Rome, heeft met zijn gezin voor het vertrek naar Nederland afscheid genomen van zijn functie en van de stad. De belangstelling bij zijn af scheidsreceptie was overweldigend groot. Onder de aanwezigen waren de kardinalen Tisserant, Albareda en Giobbe, de bisschoppen Van Lierde, Smit en Van Valenberg, ambassadeur Van Vredenburg met de staf van de Nederlandse ambassade en honder den vrienden en belangstellenden. Mgr. J. Damen, ambassaderaad bij de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Heilige Stoel, deelde uit naam van ambassadeur De Marchaut et d'Ansem- bourg, die momenteel buiten Italië is, mee, dat de Paus dr. Poelhekke be noemd heeft tot commandeur in de or de van de H. Gregorius de Grote, als erkenning voor zijn wetenschappelijk werk te Rome en niet minder om de wijze, waarop hij Nederlandse geleer den en studenten geholpen heeft bij hun studie in de Vaticaanse archieven. voeren met Joop Landré, die drie nieu we films gaat maken, en met Jan Vrij man die er ook bij was en waar te zijner tijd misschien nog wel iets uit tevoorschijn zal komen. En een Ne derlandse filmproduktie is zeer wel mogelijk (in Denemarken heb je er ook een) en voorzover hij John van Dree len er als acteur een steentje toe kan bijdragen, zal hij dat graag doen, want hij voelt zich bijzonder Hollands en zal dat altijd blijven doen. Hij voegt daar tenslotte nog aan toe: „Ik heb daar een beeld van een foto van Audrey Hepburn zien hangen, ik ken haar zeer goed en zij is een familievriendin van mij; ik heb eens samen met haar in een (bijzonder slechte) film gespeeld, maar zij is nu een ster van de eerste orde geworden, die ik zeer bewonder. Maar nu lijkt het mij maar het beste dat u zich eens flink aan de borrel be geeft". En John (Jack) van Dreelen (Grimberg) nam om de zaak aan te moedigen een zachtzinnig slokje van zijn whisky-soda. Dat was dan John van Ddeelen, die meteen daarna naar ik aanneem weer ergens heen vloog, voor weet ik hoeveel dollars. (Advertentie) :r-: HAARLEM, 18 juni Op verzoek van een Noordhollands statenlid is een lijst samengesteld van bezwaren die tegen fluorideren van het drinkwater kunnen worden ingebracht. De deskundigen zijn verdeeld, maar de schadelijkheid is we tenschappelijk vastgesteld. Dit wordt er kend in het rapport van de gezondheids raad als het eventuele gevaar van de accumulatieve werking van kleine hoe veelheden fluoride. Met een zeer kleine marge verschil in dosering is fluoride voor iedereen gevaarlijk. Ondanks alle voorzorgen kan in iedere automaat een fout optreden, die niet was voorzien. Bij fluoridering kan dit massavergiftiging betekenen. Een belangrijk nadeel is voorts dat do sering van het gevaarlijke middel in handen is van leken. Van het te fluori deren drinkwater wordt nog geen half procent gebruikt door de kinderen om wie het begonnen is. Als laatste punt van het. lijstje gevaren en nadelen wordt gesteld dat fluoridering van het drink water niet noodzakelijk is ter bestrijding van besmettelijke ziekten noch voor het drinkbaar maken van water. Fluoride ren is derhalve in strijd met de water leidingwet van 6 april 1957. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 juni „Deze man is duidelijk verslaafd aan palfium" oordeelde'de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr, Lulofs, over een rijinstructeur uit Leiden. De verdachte stond terecht omdat hij uit het Acade misch ziekenhuis te Leiden een aantal blanco receptformulieren en een naam stempel van een arts gestolen had. De recepten vulde liij zelf in ten name van een gefingeerde patiënt „Hen driks" en voorzag ze van een stempel. Op deze wijze was hij er een aantal keren in geslaagd hij diverse apothe ken het sterk pijnstillende middel pal fium los te krijgen. Voor dezelfde ver grijpen is de rij-instructeur al eenmaal voorwaardelijk en eenmaal onvoor waardelijk gestraft. De beklaagde verweerde zich met het argument, dat hij als gevolg van een nierkwaal aan ondragelijke pijnen in zijn rug leed. Ook na de operatie, waarbij een nier verwijderd werd, bleef hij echter het verdovende middel ge bruiken. De officier van Justitie achtte in dit geval een onvoorwaardelijke vrij heidsstraf, „die meer kwaad dan goed zou doen", niet verantwoord. Hij vroeg daarom een voorwaardelijke gevange nisstraf van 4 maanden met een proef tijd van 3 jaar, op voorwaarde dat be klaagde onder toezicht van de dr. F. S. Meyers-vereniging zou komen te staan. Om de beklaagde er toch goed van te doordringen dat hij strafbare feiten ge pleegd had eiste hij verder een boete van 250,-. Met uitzondering van de geldboete die hij, gezien de finan ciële toestand van zijn cliënt, te zwaar vond kon de verdediger, mr. D. Huisman, zich geheel achter deze eis stellen. (Advertentie) MEESTERWERKEN VAN Z TOT A HAARLEM, 18 juni In dikke wol ken gehuld hebben de vertegenwoordi gers van (le Katholieke Bond voor Be jaarden en Gepensioneerden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam in „De Schuylenburcht" alhier de bonds- jaarvergadering gehouden. Tijdens de vergadering werden het jaarverslag van 1964 en de begroting voor 1965 goedgekeurd en kregen levens enkele voorstellen van verschillende afdelin gen de aandacht. Allereerst werd besloten het Dioce saan Bestuur te vragen voor een uni forme zak- en kleedgeldregeling vol gens de Algemene Bijstandswet voor die bejaarden die in een bejaardenpen sion verblijven te pleiten. In het voor stel werden minimumbedragen van respectievelijk 40,- en 25,- per per soon per maand gesproken. Het voor stel de bejaarde bovendien jaarlijks 4 pet. A.O.W. als vakantie-toelage uit te keren bleek reeds bij de Unie (het overkoepelend orgaan van de vijf bon den in de vijf bisdommen) in behan deling. Voorts werd besloten er bij de Unie op aan te dringen dat zij ook de be langen van de gepensioneerden behar tigt en deze niet alleen overlaat aan de vakorganisaties. Overigens werd de aanwezigen duidelijk gemaakt dat de Unie op dit gebied allerminst stilzit. Zij onderhoudt zelfs contact met de re gering via de vaste kamercommissies. Tussen de verschillende programma punten in kwam vast te staan dat het maandblad „Levensavond" sterk in de belangstelling staat. Aan de ene kant werd het om de soms al te zakelijke inhoud aangevallen, aan de andere kant bleek het blad onmisbaar voor vele bejaarden. Een ander dankbaar onderwerp was het ontstaan van reeds meer neutrale bonden. De meeste be jaarden bleken het niet eens met de praktijk van de „eenheid van de chris tenen", vooral voor de oudere mensen is het contact met geloofsgenoten en de steun van het geloof van grote waarde. In de vergadering gingen stemmen op de bisschoppen nog eens te wijzen op het belang „eigen" sociëteiten. Niet veel goede woorden had men over voor de Algemene Bijstandswet. De wet werd onvoldoende aanvullend gevon den. Het ledental in de twee bisdommen bleek te zijn gestegen met 1569 leden in vergelijking met het vorig jaar. Bij na alle afdelingen hadden een uitstap je van één dag of meerde dagen ge organiseerd, alle in de mooiste vakan tiecentra in ons land. ROTTERDAM, 18 juni Het ms Seven Seas van (le Europa-Canada lijn zal zowel dit najaar als gedurende het komende voorjaar, als drijvende universiteit rond de wereld varen. Tij deus het op 20 oktober aanvangende herlstsemester bezoekt het schip ha vens in het Middellandse zee -gebied, het Nabije-, Midden- en Verre Oosten. De ze 108 dagen durende reis eindigt op 4 februari 1966 te Los Angeles. Zes da gen later vertrekt het schip opnieuw als drijvende universiteit, ditmaal va rend via Nieuw-Zeeland, Austra lië, Azië de oostkust van Afrika en havens aan de Middellandse zee. De wereldreizen van de Seven Seas voor studenten worden georganiseerd door de University of The Seven Seas te Whittier (Californië) in nauwe sa menwerking met de Holland-Amerika- Lijn. Onlangs heeft de University of The Seven Seas zich aangesloten bij een der oudste Amerikaanse univer siteiten, het in 1861 geopende Chapman College in Orange. Aan deze volledige geaccrediteerde academie zijn facultei ten van letteren en wijsbegeerte, wis- en natuurkunde en muziek verbonden. Als gevolg van deze ontwikkeling wordt iedere student die aan een der wereld reizen van de Seven Seas deelneemt thans ingeschreven als student van he.t Chapman College. J Het is eigenlijk een voordeel, dat vaderdag zo vlak voor de vakantie- tijd valt. Het is dan niet zo moeilijk om een cadeautje te bedenken. Misschien is er een aanvulling no dig op de kampeeruitrusting of op de vakantiekleding van vader. Aan het strand, zou hij misschien wel blij zijn met een badlaken, in een don kere, effen tint. Thuis zullen glazen wel goed van pas komen. Die van vorig jaar vaderdag zijn waarschijn lijk al gebroken. Zijn er geen bier- of whiskyglazen nodig, dan is een mooi cognacglas ook een cadeau, waar hij blij mee zal zijn. Voor liefhebbers van het schaak spel. is een zakschaakspel altijd welkom. En wat zoudt u denken van postpapier bedrukt met naam en adres, dat is in ieder geval weer eens wat anders, dan een paar sok ken of een stropdas. Overigens is het eigenlijk vreemd, dat wij altijd zo'n probleem maken van cadeautjes voor mannen. Het zou veel gemakkelijker kunnen zijn. als wij door het jaar eens op de wen sen van vader zouden letten. Het zal heus wel eens gebeuren, dat hij eens zegt, dat hij dit of dat nou echt graag zou willen hebben. En dat moeten wij dan in onze oren knopen, beter is het nog als we het in een agendaatje opschrijven. Als we bij alle huisgenoten dat eens zouden doen, zou iedereen bij feestelijke ge legenheden dingen krijgen, die ze ook werkelijk zullen waarderen. Peter (6) gebruikt een minder net woord. „Foei, ga je mond spoelen", berispt oma hem. „Waarom?" vraagt Peter ver baasd. „Om dat lelijke woord weg te spoelen", zegt oma. Peter gaat weg, komt, met de druppels aan zijn kin, terug en zegt: „Nou, ik zal 't nog eens proberen en herhaalt hetzelfde woord, ,,'t Helpt niet, oma". Frankrijk Met 431 tegen 44 (com munistische) stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag tot sa mensmelting ran de uitvoerende orga nen van de drie Europese Gemeen schappen goedgekeurd. (AFP). inds 1961 galmen van Bodegra ven uit elektronische orgelklan ken crescendo over de wereld. In dat jaar begon de firma J. Vreeken, sinds 1923 een rustige pia- nohandel, hier aan de bouw van elek tronische orgels. De weerklank in d,e gehele wereld was zo groot, dat de, inmiddels tot naamloze vennootschap hervormde firma volgende week don derdag de eerste steen gaat leggen voor twee nieuwe produktiehailen met een oppervlakte van vijfduizend vier kante meter en met erom heen ruim te voor verdere uitbreiding. In 1961 werden 250 van deze orgels op de markt gebracht, het jaar daar op 500. In 1963 werd de produktie op nieuw verdubbeld, in 1964 nog eens en voor dit jaar wordt een stijging verwacht tot 5.000. Hiervan blijft om streeks 75 procent in Nederland. In het buitenland is vooral Amerika een goede afnemer. De heer Vreeken is ervan over tuigd. dat door de uitvinding van het elektronische orgel de muziekbeoefe ning aanmerkelijk vooruit is gegaan. Volgens zijn schatting kan men stel len, dat in de gezinnen met een elek tronisch orgel gemiddeld vier mensen actief aan muziek doen en bedraagt dit gemiddelde voor de, moeilijker te bespelen piano anderhalf. Boven dien is het orgel beter af te stemmen op te dunne flatmuren. De verkoop van piano's is volgens de heer Vree ken teruggelopen sinds de opkomst van het elektronisch orgel. Tachtig procent der orgels komt naar zijn schatting terecht in gezinnen, de rest gaat naar scholen, kapellen en aula's. Ook steeds meer artiesten eaan er op spelen. De vennootschap heeft nage noeg van het begin van de orgel bouw af te kampen gehad met ruim tegebrek. Op het ogenblik wordt ge fabriceerd op tien verschillende adressen, niet alleen in Bodegraven, maar ook in Woerden, Gouda en Al phen aan de Rijn. Na de, dank zit de medewerking van de departementen van Economische Zaken en Volks huisvesting zeer snel verkregen bouwvergunning, hoopt men nog voor de volgende zomer te kunnen werken in de nieuwe hallen, ontworpen door de Hilversumse architect W. M. Veer kamp en gelegen aan de rijksweg Lei- den-Utrecht. Ter gelegenheid van de eer ste steenlegging stelt de firma een orgel ter beschikking van de Evange lische Gnadenkirche in het Oosten rijkse Haid. De Oostenrijkers hebben dit geschenk te danken aan het feit dat mevrouw dr. E. A. Franken-Du- parc uit Leiden in 1956 geconfron teerd werd met de nood van ruim duizend vluchtelingen in een kamp te Haid. Zij heeft sindsdien talrijke ac ties op touw gezet om de kampbe woners te helpen. Dank zij haar ar tikelen en lezingen en dank zij de medewerking van het IKOR er de Oecumenische Jeugdraad, die twee studenten-bouwkampen organiseer de, kwam vorig jaar de Gnadenkir che tot stand. Het elektronische orgel voor deze kerk wordt nu mevrouw Franken volgende week donderdag aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 18 juni In de Bijl mermeer van Amsterdam zal om hy giënische, technische en economische redenen een gescheiden rioolstelsel worden aangelegd, wat betekent dat afval- en regenwater afzonderlijk zul len worden afgevoerd. Hiermee wordt o.ni. bereikt dat het oppervlaktewater zo schoon mogelijk en het te zuiveren afvalwater zo weinnig mogelijk blijft. Metingen in de Amsterdamse tuin steden hebben geleerd, dat er daar per jaar ongeveer 8000 kubieke me ter afvalwater en 3000 kubieke meter neerslag per hectare moeten worden afgevoerd. Een bijzonderheid^ is dat deze neerslag gemiddeld in 500 uur valt of in ongeveer zes procent van het aantal uren in een jaar. Het regenwater dat op de Bijlmer meer valt zal ten dele in de grachten in dit gebied worden geborgen, om dat het niet mogelijk is het water onmiddellijk af te voeren. Het riool water zal worden afgevoerd naar de zuiveringsinstallatie-zuid, die op het ogenblik het afvalwater zuivert van 100.000 bewoners van Amsterdam. De capaciteit van deze installatie zal in de komende jaren aanzienlijk worden vergroot, zodat zij ook het afvalwater van de Bijlmermeer, en van de nieu we industrieën daar zal kunnen ver werken. Wanneer over 15 tot 20 jaar de wo ningen e'n wegen in de Bijlmermeer gereed zijn. zal onder de nieuwe stad een riolenstelsel liggen met een leng te van 245 km. (Van onze correspondent) TILBURG, 18 juni Uit een bedrijf in de Laarstraat te Tilburg zijn hon derd eostuums ter waarde van 16.000 gestolen. De dieven die nog niet zijn opgespoord hebben zich een toegang tot het pand weten te verschaffen door een ruit van de toegangsdeur te ver breken. Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdienst in Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van t tot 22 uur. FRANKRIJK P. T. Jacobs uit Rotterdam in blauwe VW ML 22-06 on derweg naar Spanje. FRANKRIJK, SPANJE Echtpaar M. Gros-de Waal uit Hilversum in groene Simca 1000 in Parijs of onder weg naar Spanje. JOEGOSLAVIë Echtpaar Brijker- Reints uit .Amsterdam per trein, loge rend in hotels ergens in Joegoslavië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7