EGYPTE EN TUNISNABIJE YAKANTIEMODE Trek er NORIT ECHTPAAR JOHNSON ONTVANGT ASTRONAUTEN Nederlandse gift Zuid-Afrikafonds „onaan v aar dbaar" geef hem voor zijn verjaardag een fles wijn 't is altijd welkom. BIERFESTIVAL BREDA KERK IN ZEELAND MEE OP VAKANTIE KASTELEN ZIEN ARNHEM IN WOLKEN ARTISTIEK KAMP Gestolen koeien klandestien geslacht PREMIER VERWOERD: Sjahrir mag naar Zwitserland In België Straf verdubbeld van Nederlandse toto-organisator „Achterstand in bemande ruimte vaart ingehaald" Tentoonstelling Waterloo 1815 in Brussel gezellig; gezond Arnold Meijer overleden In de watten Dramatische teksten VRIJDAG 18 JUNI 1965 PAGINA 9 Pyramide van Gizeh. Kat AS Begijnhof in Breda. Kasteel Middad'.ten. Zeeuwse kust. Wie op reis gaat, neemt Norit mee Waarom? Omdat verandering van voedsel of water dikwijls maag-en darmstoornissen veroorzaakt. Norit helpt dan snel en afdoend. Norit is natuurlijk overal verkrijgbaar maar U vindt (bijvoor beeld in het bui tenland) mis schien niet direct de goede zaak! Daarom altijd Norit mee op reis! Vraag Norit aan Uw eigen apothe ker of drogist. President Johnson en Lady Bird hébben gisteren in de tuin van het Witte Huis de astro nauten James McDivitt (links) en Edward White ontvangen. Johnson overhandigde de twee mannen de astronautenmedaille van de NASAhet Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart. Het tweetal vloog in een helikopter naar het Witte Huis. Inmiddels zijn McDivitt en White naar Parijs vertrokken ter opluistering van de lucht- en ruimtevaartshow op het vlieg veld Le Bourget. Strijken kan nog gemakkelijker ik f-"g-> stoom ALU strijkijzer Kon. Middenstandsbond: Spoed met herziening loonsysteem gewenst De snel populair geworden va kantievliegreizen van Amster dam naar Egypte zijn nu het monopolie geworden van de Eindhovense reisondernemer A. van Gennip. Thans treft hij voorbe reidingen om voor het volgend jaar vanuit verschillende Europese landen vakantievliegreizen naar Egypte op te zetten. Zijn Federatie. Internationaal Toerisme verkeert dank zij de samen werking met Philips in een gunstige positie om prijzen te rekenen die voor geen concurrent te benaderen zjjn. Voor ai bijna het hele jaar zijn de meeste Egypte-reizen uitverkocht. Vanaf maart vertrekt elke week een gecharterde DC 7 van de United Arab Airlines van Schiphol naar Cairo met 85 passagiers. Men kan voorspellen dat Egypte volgend jaar samen met Tunis voor Nederlanders de grote vakantie-mode zal vormen. Onder de deelnemende reizigers zijn er veel met historisch-culturele interesse. Men ziet ze na veertien dagen met een koffer vol verzamelde stenen en oude souvenirs terugkeren. Nederlanders blijken het land der Pharao's ook te ervaren als een ont moeting met een totaal andere we reld. En iedereen is vol van het avon tuur dat begon toen op een morgen 85 kamelen met drijvers voor het ho tel stonden, gereed om de groep Ne derlandse toeristen naar de pyrami- den van Gizeh te brengen. Het verhaal van de goedkope Egypte-reizen is te uitzonderlijk om onverteld te laten. Vooraf dient ech ter onderscheid gemaakt te worden tussen de reizen van de buitenlandse Omar Kayan-maatschappij en die van het Eindhovense bureau. Die van Omar Kayan worden thans niet meer door de Nederlandse reisbureaus ver kocht, omdat deze door allerlei min der prettige toestanden zijn goede naam in ons land, en ook in Egypte heeft verloren. Van Egyptische zijde overigens doet men zijn uiterste best om het de buitenlandse toeristen zo goed mogelijk naar de zin te maken. Kort geleden nog heeft president Nas- se>r de captainvliegers van de United Arab Airlines (zowel Amerikaans als Egyptisch personeel) persoonlijk thuis opgebeld om de grootste perfectie van hen te verlangen. Hij vroeg ze mee te helpen om met huil vliegverkeer een image van Egyptische degelijkheid op te bouwen. En iedereen die ook maar iets te maken heeft met toerisme op Egypte, wordt door de minister voor toerisme zelf in de watten ge legd. De heer Van Gennip bijvoorbeeld krijgt elke keer als hij komt de vrije beschikking over een auto met chauf feur, en een uitnodiging om met de minister te komen eten zal zelden uitblijven. De samenwerking tussen de Eindho vense reisondernemer en Philips is overigens ontstaan uit voor Philips minder prettige omstandigheden. Het Egyptische Philips-bedrijf is voor de helft genationaliseerd. De Egyptische staat heeft een grote schuld aan Phi lips, maar kan die niet goed in bui- dramatische teksten, waarin een his torische terugblik wordt gegeven. Deze Egyptereizen, die 20 maart jl. zjjn begonnen, zijn een goede blijk van ondernemingslust in de zich snel ontwikkelende branche der vakantie» reizen. Onder meer moesten een vijf tigtal chartervluchten worden bespro ken, die elk 30.000 gulden kosten. Er werd een Egyptisch bijkantoor opge richt, waar men onder meer vier Egyptische en twee Nederlandse reis leiders vindt. In het totaal moest in dit nieuwe project voor dit eerste jaar één miljoen gulden eeïnvesteerd worden. Voor het volgend jaar »al dat ongetwijfeld wel veel meer wor den. In de periode van 24 juli tot en met 8 augustus zal in Breda voor de vijfde achtereenvolgende maal het Breda Bierfestival worden ge houden. Breda wacht in die periode 'n grote reeks festiviteiten, die de stad volgens de VW zullen omtoveren in een groot Breugheliaans „levend" schilderij. Het feest speelt zich ver spreid over de gehele stad af, met daarin enkele punten, die meer dan elders -en meer dan ooit tevoren- van bruisende aktiviteit zullen getuigen. De Stadsschouwburg biedt in boven genoemde periode een „Zomerthea- ter". De poorten van deze Schouwburg zullen open staan om liefhebbers van jazz (Pim Jacobs, Rita Reys, Dutch Swing College Band), Stiefbeen, goochelen (Fred Kaps, Chandu), Rob de Nijs en vele anderen te ontvangen. De activiteiten in de Stadsschouw burg worden op vrijdag 6 augustus besloten met een avond, die onder leiding van Roel Balten door de A.V.R.O. wordt gepresenteerd. Op de ze avond treden o.m. op Ariane, Henk Peetersen en Trea Dobbs. Deze avond wordt gepresenteerd door Jos Brink. Iedere avond wordt het programma afgerond met een bal, dat tot één uur zal duren. De Botermert biedt dit jaar voor de derde achtereenvolgende maal een entertainment in de openlucht op de Havermarkt. Alhoewel het Comité „Botermert" hoopt op goed en warm weer, is het grote voordeel van de Havermarkt, dat altüd een onderko men kan worden gevonden in de al daar aanwezige twintig gezellige bars en café's. tenlandse valuta betalen. En betaling in Egyptische ponden is voor Philips niet erg interessant, omdat de bui tenlandse koers ver beneden de Egyp tische ligt. De heer Van Gennip heeft in het begin van dit jaar een overeen komst met het concern gesloten, vol gens welke hij mag putten uit het fonds van Egyptische ponden. En te gen een koers die voor hèm gunstig is. en voor Philips altijd beter dan de gebruikelijke buitenlandse koers, betaalt hij het concern terug in Nederlands geld. Overigens is er voor het concern blijkbaar geen reden om zich uit Egypte terug te trekken. Het heeft zich o.a. bü de py- ramiden van Gizeh duidelijk geaffi cheerd door een licht- en geluidsin stallatie aan te leggen die hoogst in drukwekkend werkt, 's Avonds, a.ls de sfinx en de pyramiden baden in schijnwerperlicht, klinken er vanuit de hoogte in Frans, Duits en Engels De Stichting Katholieke Toeristen- zielzorg in Zeeland heeft ten ge rieve van de vakantiegangers, die in de komende maanden de Zeeuwse eilanden overstromen, een folder gereed gemaakt, waarin de kerkdiensten op zon- en feestdagen nauwkeurig worden aangegven met uur en plaats. De folder wordt in grote oplage via hotels,, kampeercentra, zomerhuisjes enz. verspreid. De toeristenzielzorg is in het Zeeuwse gebied goed op gang geko men. In tal van plaatsen staan per manente toeristenkerken, elders wor- In het kasteel Roosendael te Rozen- daal (Gelderland) is een Interna tionaal Kastelen Instituut geopend. Men vindt er een overzicht van het kastelenbezit van vele landen in een groot aantal foto's, documenten, schaalmodellen en oudheidkundige vondsten. Dit jaar heeft de Stichting „Vrien den der Geldersehe Kasteelen" er een tentoonstelling ingericht ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan-. Het instituut is open tot 30 september en wel van 10 tot 18 uur; op maandag is het echter gesloten. Het kasteel Mid- dachten een van de weinige inge richte kastelen in Nederland is van 9 juli tot 16 augustus dagelijks te be zichtigen van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Vóór 9 juli is het kasteel al leen 's zondags opengesteld en wel van 13 tot 17 uur. Buiten deze openings tijden is groepsbezoek mogelijk na af spraak met „Rentambt Middachten" in De Steeg. Het kasteel Geldersehe Toren in Spankeren (bij Dieren) stelt de laatste week van juli en de eerste week van augustus de fraai aangelegde tuinen open voor het publiek. In dezelfde pe riode wordt in de orangerie van het kasteel een tentoonstelling van kunst werken georganiseerd. den in de seizoenmaanden tenten ge plaatst. In weer andere plaatsen kan gebruik worden gemaakt van paro chiekerken. De priesters voor de ziel zorg in de toeristencentra stellen zich belangeloos beschikbaar. Ze wo nen in een eenvoudig verblijf bij de toeristenkerk, waar de toeristen hen gemakkelijk kunnen bereiken. De priesters bedienen ook de uitleenpos- ten van de „Stichting Bibliotheekcen trum Zeeland", welke bij de toeris tenkerken worden ingericht. Omdat de plaatselijke zielzorgers zich slechts beperkt vrij kunnen maken, komen de toeristenpriesters meestal van buiten Zeeland en wisselen ze el- k&&r Qf Hl succes van de Arnhemse zo merfeesten „Parijs in Arnhem" (1950) en Eutopia (1955) heeft geleid tot het initiatief van een groot aantal prominente Arnhemse middenstanders verenigd in de groep City-centrum Arnhem om de bevol king van Arnhem en omstreken en de talrijke toeristen opnieuw een zomer feest te bieden. Daartoe zal Arnhem van 21 juni tot en met 3 juli in het teken van de luchtvaart staan, onder het motto „Arnhem in de Wolken". Er komt een uitgebreide lucht- vaarttentoonstelling een een opblaas bare tentoonstellingsballon van zestig bij twintig bij tien meter. De KLM en tal van buitenlandse luchtvaart maatschappijen gaan de etalages in de versierde binnenstad tooien met luchtvaartattributen. De jeugd krijgt een luchtvaartfilm te zien. Op <te pleinen worden vliegtuigen opgesteld en worden rondvluchten georganiseerd vanaf de vliegbasis Deelen. De on langs op voorbeeld van de Wegen wacht ingestelde Fotowaoht, zal zijn nationale debuut ln Arnhem beginnen en het centrum doorkruisen voor zijn eerste hulp. Voorts worden er prijs vragen en wedstrijden gehouden, met als hoofdprijzen een reis voor twee personen naar de World Fair in New York en een voor twee personen naar Griekenland. Op 30 juni, gedurende de NATO-taptoeweek, zal er boven dien een grootse luchtvaartshow wor den gehouden. Op een apart kampeerterreintje in Velp zullen dit jaar van 10 juli af zg. creatieve kampen worden gehouden, waar men kan schil deren, boetseren en tekenen. Men wordt in contact gebracht met kunstenaars, terwijl verschillende excursies op het programma staan. Deelnemers dienen eigen tent of carravan mee te bren gen. De Stichting streek-WV Oost- Veluwezoom in Velp kan «r nadere Inlichtingen over geven. (Advertentie) TILBURG, 18 juni De rijksrecher che heeft vier mannen aangehouden, die hebben bekend acht koeien te heb ben gestolen uit weilanden in Brabant. Het zijn een 35-jarige slager, een 18- jarige bediende, een 28-jarige bouwvak ker en een 32-jarige slagersknecht. De slager heeft de dieren geslacht en het vlees in de handel gebracht, na dat dit door keurmeesters van de vlees keuringsdienst in het district Tilburg was gekeurd en van een stempel voor zien. Daarbij is bewust of onbewust een fout gemaakt door de keurmeester, die het vlees eerst keurde, nadat het dier was geslacht, hetgeen in strijd is met de voorschriften. Deze handelwijze vormde een dusdanige bedreiging voor de volksgezondheid, dat de procureur- generaal de rijksrecherche met een na der onderzoek heeft belast omtrent de gedragingen van de betrokken keur meester. Het viertal arrestanten is voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. (Advertentie) ^KAAPSTAD, IS juni (AFP, Reuter, Premier Hendrik Verwoerd bari E»*st®ravond in het Zuidafrikaanse lWenient een bert>eP gedaan op de eflerlandse regering af te zien van L?, schenking van 100.000 gulden aan »Defence and Aid Fund", dat hulp Horizontaal en verticaal dezelfde woor- en invullen. J. zuivelprodukt - 2. gast - 3. rivier in - 4. schaaldier - 5. leefregel - 6. vette Jyoeistof - 7. sieraad - 8. aanduiding van aantal - 9 vlak - 10. zoogdier - 11 'otwoord - 12 deel van het gebit - 13 -ie ri. regel - 15. rivier in Duitsland 16. bedehuis OPLOSSING VAN 17 JUNI Horizontaal: 1. compromis; 2. hooier, nul; agrement; 4. naspel, eva; 5. speed, Aken; „P. rinket; 7. nel, even; 8. lob, vlaak; vUi arak; 10. altoos, Êpe; 11. doorgaan. T ytracaal: 1. chanson, pad; 2. oogappel. Morse, lotto; 4. pieper, boor; 5. «anedie, nog; 6. Orel, NVV, s.a.; 7. akela; J^ntekenaren9. S.U., vet, aap; 10. laan, Djakarta, is juni (anp) soe- *fh Sjahrir, de 55-jarige voormalige lei- öe,r van de nu verboden socialistische Partij in Indonesië, heeft toestemming gekregen naar Zwitserland, te reizen j'oor medische behandeling. Sjahrir, i.?n van de pioniers van de onafhanke lijkheid, bevindt zich sinds 16 januari 962 in arrest. Sovjet-Unie De premier van Zwe- .rfh, Tage Erlander, heeft zijn officieel Pfzoek aan de Sovjet-Unie besloten •het een receptie op het Kremlin en be sprekingen met premier Alexei Kosy- fcn. (UPI). MAGISCHE VIERKANTEN biedt aan slachtoffers van de apartheidspolitiek. Wordt de schenking een feit, dan geeft Nederland blijk van een houding „die voor Zuid-Afrika on aanvaardbaar is", aldus Verwoerd. Hij sprak de hoop uit dat het Nederland se parlement alsnog een stokje voor de zaak zal steken, hetgeen de basis zou kunnen leggen voor het herstel van de goede verhouding tussen beide landen. De bewering van de Nederlandse am bassade in Pretoria dat de schenking geschiedt op zuiver humanitaire gron den, is volgens Verwoerd niet steek houdend, omdat ledereen in Zuid-Afri ka, die juridische bijstand nodig heeft, die ook kan krijgen. Het „Defence and Aid Fund" ver leent steun aan saboteurs en daar aan kan de Nederlandse regering niet voorbijgaan, aldus Se Zuidafrikaanse premier. Gezien de vele banden tus sen Nederland en Zuid-Afrika is het besluit van de Nederlandse regering nog betreurenswaardiger dan dat van de Scandinavische landen, die even eens hebben besloten het „Defence and Aid Fund" financieel te steunen, zo voegde hij er aan toe. Verwoerd stuurde gisteren bloemen aan een aantal Scandinavische immigranten, die in het openbaar het besluit van hun regeringen om het „Ftind" te steunen hebben afgekeurd. Na alle protesten van de laatste da gen kwamen er gisteren ook enkele andere geluiden uit Zuid-Afrika. Het Nederlandse besluit werd verdedigd in een hoofdartikel in het Engelstalige dagblad „The Star". Het blad schreef dat de staat alleen in zaken, waarop potentieel de doodstraf staat, zorgt voor gratis juridische bijstand. In alle andere gevallen zjjn de verdachten dik wijls afhankelijk van de hulp van het „Defence and Aid Fund". En het blad vervolgt: „Zuid-Afrika zou er beter aan doen dit juridische gat op te vul len in plaats van zich zo op te win den." Een ander Engelstalig blad, de „Rand Daily Mail", oefende kritiek op de „niets ontziende represailles" van de Zuidafrikaanse regering. De tempe ratuur is onnodig verhit en de rege ring doet niets om haar te laten da len. De afzegging van het bezoek dat de Zuidafrikaanse marinechef aan Ne derlandse werven zou brengen zou, ge combineerd met een officeel protest, voldoende zijn geweest, zo meent het blad. Het feit dat de Zuidafrikaanse re gering ook represailles heeft genomen tegen de KLM is echter „niet te ver ontschuldigen". De KLM wordt welis waar door de Nederlandse regering ge steund, maar werkt hier op een con currerende zakelijke basis als elke an dere onderneming en heeft zeker recht op bescherming tegen de gevolgen van politieke geschillen, waarover hij niets te zeggen heeft." BRUSSEL, 18 juni Het hof van beroep alhier heeft gisteren de door de rechter aan een Nederlander opgeleg de gevangenisstraf bijna verdubbeld. De man werd in februari van dit jaar veroordeeld tot twee jaar wegens over treding van de loterijwet, drie maan den wegens het omkopen van een amb tenaar en drie maanden voor bedrieg lijke bankbreuk. Het hof van beroep verdubbelde de straf van twee jaar, bevestigde de drie maanden voor bedrieglijke bank breuk, maar sprak de 45-jarige ver dachte vrij van omkoperij. De man had in België een toto-sys teem georganiseerd waarvan de totale opbrengst de 700 miljoen frank bena derde, 50 miljoen gulden. Behalve gevangenisstraf werd hem door het hof "van beroep een boete op gelegd van ongeveer 6.000 gulden. (Advertentie) (Advertentie) WASHINGTON, 18 juni (Rtr) Pre sident Johnson heeft gisteren verklaard dat de VS hun achterstand op het ge bied van ruimtevluchten met bemande voertuigen hebben ingehaald. Johnson zei dit tijdens een plechtigheid in de rozentuin van het Witte Huis, waar hij de astronauten James McDivitt en Ed ward White medailles voor verleende buitengewone diensten overhandigde. In dit verband wees de president op het succes met de Gemini-cabine en de vooruitgang die is geboekt bij de uitvoering van het Apollo-program, dat gericht is op de vlucht van een mens naar de maan. Johnson verklaarde voorts dat de VS bereid zijn met an dere landen samen te werken „bij het verkennen van de wegen die naar de vrede en de ruimte leiden". Later zei de president dat hp Mc Divitt en White naar het buitenland had willen sturen „om de volkeren van de wereld te inspireren", maar dat de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en James Webb, het hoofd van het bureau voor ruimtevaart, zich te gen dit plan hadden verzet. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 18 juni In Brussels Al- bertina de Koninklijke Bibliotheek werd gisteravond een merkwaardige ten toonstelling geopend: „Waterloo 1815", uiteraard naar aanleiding der herden kingsplechtigheden van de honderd- vijftigste verjaardag van de beruchte veldslag, die het definitieve einde be tekende van Napoleons hegemoniale aspiraties. Zonder een volledig overzicht van de strijd te hebben willen laveren, zijn de organisatoren van deze expo sitie er niettemin in geslaagd een sub jectief beeld te scheppen van de ver schillende aspecten der gebeurtenis sen van 18 juni 1815. En zulks aan de hand van 150 originele documen ten; prenten, tekeningen, aquarellen, kaarten en autografen. Tot de belangrijkste tentoongestelde stukken behoren ongetwijfeld de staf kaarten van generaal Durutte en een manuscript van Hudson Lowe, in feite een verslag van een reeds in 1814 in en rond Waterloo verricht strategisch onde zoek. Andere documenten tonen aan in welke mate Waterloo een groot aantal kunstenaars heeft geïnspireerd. Aldus slaagden de organisatoren ten volle in hun opzet: met name de be zoekers te laten zien hoe hun foor ouders uit het begin van de negentien de eeuw „Waterloo" beleefden. (De ex positie blijft geopend tot achttien sep tember; zij zal worden gevolgd, van 13 november tot 24 december door een tentoonstelling „België" onder het con sulaat en het keizerrijk"). Morgen zal een cricketwedstrijd wor den gehouden tussen een ploeg van in België verblijvende Britten en een team van de Household Cavalry. Dit ter herdenking van een dergelijk vermaak dat 150 jaar geleden op touw werd ge zet voor de soldaten van Wellington in afwachting van het grote bloedbad. Maleisië Australische militairen, die op Borneo vechten aan de zijde van Maleisië, hebben in Serawak min stens zeventien Indonesische infiltran ten gedood. De groep Indonesiërs be stond uit ongeveer honderd man. (UPI) Copyright Stichting Wijnpropaganda OISTERWIJK, 18 juni Arnold Meijer, ex-leider van Zwart Front is hier gisteren op zestigjarige leeftijd overleden. Arnold Meijer was in de ja ren dertig een van de initiatiefnemers en later „leider" van Zwart Front, een organisatie op politiek terrein, aanhan ger van de maatschappijbeschouwing van Salazar, ook toen reeds president van Portugal. Meijer meende dat de ideeën van Sa lazar waren gebaseerd op de pauselij ke encycliek Rerum Novarum. Naar algemeen inzicht vertoonde de Zwart Frontbeweging fascistische trekken. De ideeën van Arnold Meijer kregen aanvankelijk veel steun bij een groep intellectuelen, vooral in katholieke kringen. De beweging werd door de Duitse bezetters verboden. Na de oor log ontstond in politieke kringen en in dagbladen een felle discussie of Arnold Meijer zich schuldig had gemaakt aan collaboratie. In 1946 heeft hij zich gemeld bij de gerechtelijke instanties in Den Bosch, omdat hij, zoals hij toen verklaarde, een uitspraak wenste over zijn houding tijdens de oorlogsjaien. Ifet bijzondere gerechtshof in len Bosch veroordeelde hem tot vijf jaar gevangenisstraf. In hoger beroep is hij door de bijzondere raad van cassatie in Den Haag tot vier jaar veroordeeld. Hij heeft toen gevan gen gezeten in Breda en is daar ver vroegd in vrijheid gesteld. Na de oorlog heeft Meijer zich niet meer op politiek terrein lewogen. Hij stichtte en exploiteerde een hotel en een bungalowkamp voor vakantiegan gers in zjjn woonplaats Oisterwijk. DEN HAAG, 17 juni, De Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond heeft de regering gisteren een tele gram gestuurd, waarin hij zijn veront rusting uitspreekt over de onzekerheid inzake de ontwikkeling van een ander bondsysteem. De bond verzoekt de re gering haar voornemen om de SER advies te vragen over een herziening van het systeem op korte termijn uit te voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9