Haringhande laren Haarlem en omgeving nemen het niet langer Vóór 2000 al 20 miljoen Nederlanders Bezwaren en vragen rond Nederlandse bijdrage Zuidafrikaans Steunfonds Aspirin helpt elke dag overal ter wereld mensen vlug en feilloos van hun pijn af. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. BAYER Reis van naar New de Paus York al in voorbereiding? Bezoek aan de VN-Assemblée Uitreiking Erasmus-prijs Studenten goedkoper reizen Onderzoek heropend in Limburgse blijf jong, blijf fit: fiets! Rinus Groot gifaffaire D30EQ3SQ3EB P.T.T. Actie ten bewijze dat gezond produkt wordt verkocht Jongen glijdt van band en verdrinkt Verklaring Joden niet van agenda Concilie afgevoerd Tegenfonds Oranje Vrijstaat Friese onderwijzer gearresteerd NKVGrens voor Premiespaarwet bij 15.000 gld. Twee jaar geëist voor Maastrichtse carnavalsmoord Delftse motie Aan brandwonden bezweken na val in zwavelzuur Laboratorium: gif was zeer zwaar ïïtëm Voor Bossche ivurgmoord in beroep tivaalf jaar geëist A.N W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND IS DAT NOU ALLEMAAL WEL WAAR MET DIE WORMPJES in 568ste STAATSLOTERIJ 8.000 schuld aan autoverhuurbedrijven Opium gevonden in Nederlands schip Engels schip kraakt fuik van veerboot Gezantschappen Nederland-H ongarije nu ambassades DINSDAG 22 JUNI 1965 PAGINA 5 Hoofdpijn Verkouden Kiespijn Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op ASPIRIN DAAR STAAT ACHTER MAANDAG 21 JUNI 1965 EERSTE KLASSE Dat is pas vakantie de fiets mee! heeft incasseren kwitanties scherp verhoogd Gireer Uw abonnements geld. U bespaart extra kosten. Gireer automatisch. U bespaart tijd. Vraagt ons toezending machtigingskaart. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 22 juni De vishande laren en -venters uit Haarlem en om geving gaan een actie ontketenen om de nieuwe haring in ere te herstellen «n daarmede ook hun inkomsten. De haring is de laatste weken in diskre diet geraakt, doordat van hogerhand en heel officiële zijde een waarschuwing werd gegeven tegen die aloude nieuwe haring. De gevolgen zijn voor de han del niet uitgebleven. Venters en win keliers hebben ervaren, hoe zij nu zelf de vis duur hebben moeten betalen. Volgens die waarschuwing zouden er Weer wurmpjes in de haring ontdekt zijn, die gevaar voor de volksgezond heid zouden opleveren. De wurmpjes zouden onder meer darmstoornissen veroorzaken. De handel is diep verontwaardigd over die generaliserende waarschu wing, die op slag de haringomzetten heeft doen afnemen. Een Haarlemse venter bijvoorbeeld verkocht de ene week nog 550 haringen, de week daar op was zijn verkoop tot 350 gedaald. De viswinkeliers troffen het nog slechter. Een van hen vertelde, dat hij eerst zes vaatjes van 125 stuks per week verkocht, welke omzet te rugliep tot twee vaatjes van 125. Het bestuur van de Haarlemse Vis- handelvereniging „Beider Belang", waarvan de leden behalve in Haarlem ook in IJmuiden, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Badhoevedorp en Hillegom gevestigd zijn, verspreid nu raamaf- fiches waarop te lezen staat, dat in de betrokken winkel „Rijksgoedgekeurde haring" wordt verkocht. Dat is altijd al het geval geweest, maar in deze noodsituatie wil de vishandel het pu- DEN HAAG, 22 juni Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft berekend, Jat vóór het jaar 2.000 de Nederlandse bevolking de twintig miljoen zal hebben over schreden. Hoewel deze cijfers geen voorspel ling inhouden, geven zij toch de richting aan waarin de 'verdere groei van de Nederlandse bevolking zich voortbeweegt. Afwijkingen van enige betekenis zijn slechts te ver wachten, indien in de komende de cennia, bijzondere, op dit ogenblik nog niet te voorziene, omstandighe den hun invloed zouden doen gel den. Indien dergelijke bijzondere om standigheden zich niet voor doen, dient ook na 2.000 met een voortgaande groei van de Neder landse bevolking rekening te worden gehouden. WERKENDAM, 22 juni De 12-ja- rige Corn el is Baggerman is gistermid dag in de Merwede verdronken. De jongen gleed van een band waarop hij zich liet drijven nabij het strandje langs de Sasdijk en verdween voor de ogen van enkele zwemmers die hem nog poogden te redden, in de diepte. bliek daarop duidelijk attent maken. Bij een goede gang van zaken is het namelijk zo, dat de haring „op maat gezouten" wordt aangevoerd. Het zout gehalte, dat aan bepaalde voorwaar den moet voldoen, wordt altijd door een rijkskeurmeester gekeurd. Dan pas gaat de haring via de groothandel naar de kleinhandel, die ze eerst nog laat weken en dan schoongemaakt aan de consument verkoopt. Indien er wurmp jes in de haring zitten, aldus de des kundigen, dan zijn ze reeds lang ter ziele door de kracht van het zout en bij het schoonmaken zeker verdwenen. Dat er elders in het land maagstoor nissen geconstateerd zijn tengevolge van die jvurmjes, kan volgens hen verschillende oorzaken hebben. Zij ach ten het niet uitgesloten, dat zwak ge zouten haring in de handel is gekomen. Ook deze haring wordt aangevoerd en is bedoeld een andere behandeling te ondergaan om tenslotte in de consump tie te komen als zure haring of bak- bokking. Het is niet uitgesloten, dat de handel elders maar zeker niet in Haarlem en omgeving deze minder gezouten haring als gewone nieuwe maar te groene haring in de ver koop brengt. Eventuele wurmpjes hoe ven dan nog niet dood te zijn en wor den bovendien mee-geconsumeerd, als de haring niet wordt schoongemaakt. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 juni Het Vaticaanse persbureau heeft bij monde van mgr. Fausto Vallainc, de perschef van het Concilie, de berichten als zou de ver klaring over de Joden en die over de godsdienstvrijheid door de coördina tiecommissie van de Concilie-agenda zijn afgevoerd, met klem tegengespro ken. De Engelse Observer meldde, dat op aanwijzing van hogerhand de co ördinatiecommissie onder voorzit terschap van kardinaal Cicognani de seponering van beide verklaringen had gelast. De commissie kon niet anders dan gehoorzamen, al besefte zij, dat dit een zware slag voor de vooruitstre vende Concilievaders betekende. Met name uit Amerika zou bereids een protest naar het Vaticaan gezon den zijn. Mgr. Vallainc zei. dat deze zaken uit 'de lucht gegrepen waren. Ten eerste heeft de coördinatiecom missie, gezien de vrijheid van het Con cilie, recht noch bevoegdheid om tegen het gezag en de wil van het Concilie in te gaan. Ten tweede is de verkla ring over de Joden en de niet-Christe- nen op 20 november 1964 door de gro te meerderheid van het Concilie aan genomen, al is de voorgeschreven pro cedure nog niet geheel ten einde ge bracht en derhalve valt er door de commissie niets te seponeren. Ten der de zal de verklaring over de godsdienst vrijheid, zoals nog pas door de secre taris-generaal van het Concilie mgr. Felici in een 'overzicht over de komen de werkzaamheden gepubliceerd werd, als eerste op de agenda staan en wel op uitdrukkelijke beschikking van de Paus. Roemenië. Een voorstel om de Roemeense Volksrepubliek te herdopen in de „Socialistische Republiek Roeme nië" is in Boekarest unaniem goedge keurd door de grondwetscommissie, zo meldt het Roemeense persbureau „Ager- press". (Reuter). DORDRECHT, 22 juni In een tele gram aan minister-president Cals heeft de stichting „Johannes Althusius" be zwaar gemaakt tegen de Nederlandse gift aan het Zuid-Afrikaanse steunfonds. Het doel van de stichting is „het weer tot gelding brengen van het reformato risch vrijheidsbeginsel op staatkundig, sociaal en economisch gebied." in het telegram wordt o.m. opge merkt dat de toch al voor verbetering vatbare betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika in ernstige mate zijn geschaad door dit voorbarige besluit, vrucht van christelijk humanistisch re- geerbeleid". De stichting verzoekt de regering op haar besluit terug te komen. Het tele gram is ondertekend door mr. dr. A. Zeegers (Amsterdam), mr. L. van Hey- ningen (Den Haag) en mr. W. Beer- nink (Dordrecht). DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Moorman (KVP) heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk o. m. gevraagd, of deze kan meedelen, hoe het bestuur is samengesteld van genoemd steunfonds, het Defence and Aid Fund en welke normen dit bestuur hanteert bij zijn hulpverlening „ter ver zorging van de juridische bystand van vervolgden" (krachtens de apartheids- wetgeving van Zuid-Afrika) „alsmede ter verstrekking van financiële bijstand aan hun familieleden'". Mag worden aangenomen, aldus het Kamerlid, dat de regering bereid is in vergelijkbare gevallen meerdere soort- geiyke bedragen op te brengen op de begroting van Buitenlandse Zaken ter ondersteuning van slachtoffers van de bestaande dictaturen en, zo niet, waar om niet? KAAPSTAD (UPI) Een Nederlan der die zei een woordvoerder van Ne derlandse immigranten in Kaapstad te zijn, heeft verklaard dat die immigran ten voornemens zijn samen te komen 2™ Protesteren tegen de schenking ooor de Nederlandse regering aan het Zuidafnkaanse „Aid and Defence r und - De woordvoerder zei dat de protestbijeenkomst, die voor woensdag is vastgesteld „rustig en waardig" zal zyn. JOHANNESBURG, (UPI) In het dorpje Paul Roux in Oranje Vrüstaat (bevolking: 577 blanken) is een fonds gesticht „tot hulp aan slachtoffers van het socialisme en communisme in Ne derland". Maandag was nog geen pen ny in het fonds gestort, maar de ini tiatiefnemer, gemeentesecretaris J. W. Vorster, zei te verwachten dat geld zou binnenstromen, uit Johannesburg, Bloemfontein en andere steden. Het fonds, zei hij, is een antwoord op de schenking van 10.000 pond door de Ne derlandse regering aan „slachtoffers van de apartheid" in Zuid-Afrika. (Advertentie) Het is fijn weer te leven zonder pijn! 20°/o voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 juni De Alitalia, de Ita liaanse nationale luchtvaartmaatschap- py, bereidt een internationale vlucht „van zeer groot belang" voor. Dit feit wordt hardnekkig in verband gebracht met het gerucht eerder in dit blad vermeld dat de Paus in de eerste helft van september en voor de herope ning van het Concilie, de Algemene Vergadering der V.N. te New York zal willen bezoeken. Sinds de Paus zyn reis naar het Heilig Land maakte, verschijnen met een driemaandelyke regelmaat be richten, dat de Paus naar de Filip pijnen, naar Duitsland, naar Zuid- Amerika enz. zou gaan. De reis naar New York is het jongste gerucht, maar als men de verschillende kleine ge gevens en aanwijzingen aan elkaar knoopt, begint er iets als een waar schijnlijkheid te groeien. In 's Pausen Hjn, zowel in zpn getuigen aan allen van de evangelische boodschap als om zjjn bezorgdheid voor de bedreigde vrede, zou zulk 'n bezoek passen. In zijn predicatie op Sacramentsdag heeft de Paus gesproken over „de organisa tie, waarin de mensen van onze tijd moeizaam werken, dromen en lijden om de aardse stad te scheppen." „De aardse stad", voegde de Paus eraan toe, „ontbreekt 't aan dat supplement van geloof en liefde, dat zij in zichzelf en uit zichzelf niet kan vinden. De re ligieuze stad, de Kerk, die in de aard se stad bestaat, kan zonder ook maar in iets de autonomie van de aardse stad te beledigen, in een stille osmose AMSTERDAM, 22 juni Charley Chaplin en zijn vrouw zullen woens dagmiddag om kwart over 4 uit Genève op Schiphol arriveren. Hij zal donderdag de Erasmus-prijs ontvangen Peter Lsti- nov, die bij de uitreiking een toespraak houdt over „Film en Maatschappij", zal met zijn vrouw een kwartier eerder aankomen uit Parijs. Ingmar Bergman is, zoals uit berich ten uit Stockholm reeds bekend is, door ziekte verhinderd te komen; hij wordt bij de prijsuitreiking vertegenwoordigd door zijn beste vriend, Kenne Fant, directeur van de Svenska Filmindus trie, voor wie Bergman sinds 20 jaar werkt. De heer en mevrouw Fant ko men diezelfde dag om 19.05 uur op Schiphol aan. Woensdagavond biedt het gemeentebe stuur van Amsterdam de buitenlandse gasten een boottocht door de verlichte grachten van de hoofdstad aan. Draai orgels zullen hierbij op enkele plaat sen de typisch Amsterdamse sfeer ver hogen. Vertrek van het Amstelhotel om kwart over negen. De prijsuitreiking zelf vindt plaats donderdagochtend om 10 uur in het In ternationaal Congrescentrum te Amster dam. Hierbij zullen H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix aanwezig zjjn. De prijsuitreiking wordt verricht door Z.K.H. Prins Bernhard Naast hem, zullen Minister Vrolijk en Peter Usti nov het woord voeren. Ook Z.K.H. Prins Peter van Griekenland en Dene marken en de Zweedse en Britse am bassadeurs zullen de plechtigheid bijwo nen. Op de avond van die dag biedt de Nederlanse Bioscoop Bond in het Am stelhotel voor een 100-tal genodigden een diner aan, waaraan ook Z.K.H. Prins Bernhard zal aanzitten. Op deze feestelijke avond zullen o.a. Fred Kaps en enkele solisten van het Nationaal Ballet optreden. Advertentie) (Herplaatsing wegens misstelling) Prijzen van 5 zijn 50 zijn 100 zijn 200 zijn 400 zijn gevallen op nummers eindigend op 8 gevallen op nummers eindigend op 441 gevallen op nummers eindigend op 216 gevalen op nummers eindigend op 292 gevallen op nummers eindigend op 649 gevallen op nummers eindigend op 1735 1000 zijn Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 085035 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 2000 is gevallen op het nummer 088122 2000 is gevallen op het nummer 097926 2000 is gevallen op het nummer 081842 2000 is gevallen op het nummer 050413 2000 is gevallen op het nummer 090616 5000 is gevallen op het nummer 081998*) van voorbeeld en geestelijke deugd in een niet geringe mate het aardse van nut zijn." De Paus heeft dezer dagen mgr. Mar tin O'Connor, voorzitter van de Pauselij ke commissie voor de sociale commu nicatiemiddelen, in audiëntie ontvan gen. Mgr. O' Connor is een Amerikaan se bisschop, die in Rome de rector is van het Amerikaans priestercollege. Hij zal 26 juni naar San Francisco gaan om de Heilige Stoel te vertegenwoordi gen bij de twintigste verjaardag van de stichting der V.N. de Amerikaanse kranten houden vol, dat mgr. O'Con nor dan tevens de reis van de Paus moet voorbereiden. Het Vaticaan bevestigt niets, maar ontkent evenmin iets. Wel ontkend is, dat het Vaticaan doende was een vlieg tuig te kopen voor de reizen van de Paus. Dit, zegt men, zou geld weggooi en zyn, omdat volgens de meest opti mistische schatting, de Paus maximaal slechts twee keer per jaar een vlieg tuig zou nodig hebben. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 22 juni In Drach ten is een 29-jarige onderwijzer aan een school te Leeuwarden gearresteerd op verdenking van oplichting. Hij zou her en der auto's gehuurd hebben zon der ooit te betalen. Zijn schulden bij diverse autoverhuurbedrijven zou den zyn opgelopen tot 8.000 gulden. Hy wordt van nog meer verdacht, onder meer zou hij zich hebben vergrepen aan het geld van de schoolclub. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 22 juni Het N.K.V. heeft een telegram gezonden aan de leden van de Tweede Kamer naar aan leiding van het wetsvoorstel Algemene Premiespaarwet. De S.E.R. adviseerde een inkomensgrens van 12.000 gld daar in op te nemen. Het bestuur van het N.K.V. meent, dat gelet op de loon- en prijsstijgingen deze grens ver hoogd zou dienen te worden b.v. tot 15.000 gulden. Door verhoging van deze grens al dus het N.K.V. zou eenzelfde groep van gegadigden als in het SER-advies werd voorzien, van de mogelijkheden van de wet gebruik kunnen maken. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 22 juni Tegen een 32-jarige Maastrichtse postbesteller, die op carnavaJszondag in dronken schap zyn vrouw enkele dodelijke mes steken toebracht is hier gisteren twee jaar geëist met aftrek van voorarrest. Daar verdachte een man met een tot nu toe blank strafregister geen direkt gevaar voor zyn omgeving vormt, gal de officier van justitie als zijn mening, dat het verzoek van de psychiater om verdachte ter beschik king van de regering te stellen, niet moet worden ingewilligd. Volgens het psychiatrisch rapport trachtte verdachte door alcoholgebruik zijn huiselijke moeilijkheden te ver geten. Onder invloed van drank ver loor hij bjj echtelijke ruzies zjjn zelfbeheersing. Op het moment, dat hij zijn vrouw neerstak, was verdachte, al dus het rapport, in belangrijke mate verminderd toerekeningsvatbaar. Uitspraak: 30 juni. WELLINGTON (N.Zeeland), 22 juni Douaneambtenaren hebben maan dag op het ruim 3.600 metende Neder lands vrachtschip „Tjitarum" van de Kon. Ned. Java-China Pakketvaartlij- nen, dat hier in de haven ligt, rond veertig pond ruwe opium in beslag ge nomen. De waarde hiervan wordt geschat op 12.000 gulden. Ook werden 57 transistor radio's en 46 polshorloges ter waarde van rond 20.000 gulden in beslag ge nomen. De officieren van de „Tjitarum" zijn Nederlanders, de andere opvarenden zyn Chinezen. DELFT, 22 juni De Delftse Stu denten Raad heeft een motie aange nomen v aarin by de minister van Verkeer en Waterstaat wordt aange drongen op een reductieregeling voor het reizen per trein voor studerenden. De motie stelt dat het door de op 9 juni van kracht geworden wijziging in het wegenverkeersreglement onmoge lijk voor studenten geworden is om te liften. De Studenten Raad meent dat een zelfde recht kan doen gelden als mili tairen die tegen gereduceerd tarief per trein kunnen reizen. Het Nederlands Studenten Akkoord van de Studenten Raad werd geacht te hebben tegengestemd. Echter niet op principiële gronden, maar omdat men de redactie van de motie anders had willen zien. TERNEUZEN, 22 juni In het zie kenhuis alhier is overleden de 45- jarige heer H. Herreweyers uit Koe wacht, die in dienst was bij de "Nederlandse stikstofmaatschappij in Sluiskil. In de zwavelzuurfabriek is hy enige dagen geleden in een kuip met zuur gevallen. Hy liep ernstige brand wonden op. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 22 juni De behan deling van de geruchtmakende vergil- tigingszaak Einighausen, waarmee de rechtbank gisteren een begin heeft ge maakt, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Op verzoek van de officier van justitie, mr. P. M. Schenkenberg van Nierop, verwees de rechtbank de zaak voor nader onderzoek terug naar de rechter-commissaris. Dit vooral op grond van het feit, dat bij het verhoor van de getuige- deskundige dr. Anton Witte, plaatsver vangend directeur van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, zoveel nieuwe gegevens, met name over de vergifconcentraties, naar voren kwa men, dat de officier van justitie her opening van het vooronderzoek gewenst achtte. Verdachte in deze zaak is een 42- jarige landbouwer uit Einighausen, een kerkdorp van de Limburgse ge meente Limbricht. Op 1 september van verleden jaar zou deze landbou wer, aldus de primaire tenlasteleg ging een poging tot moord op een 28-jarige weduwe van een andere landbouwer hebben ondernomen. Met deze overleden landbouwer, als ook met diens weduwe, werkte ver dachte samen. Op het bedrijf van de weduwe verrichtte verdachte veel werk. Bovendien kon hij het met de we duwe zo goed vinden, dat hij haar ten huwelijk vroeg. Zij wees dit aanbod af. Daardoor werd de verhouding tus sen beiden slecht, vooral toen bij de weduwe een 24-jarige jongeman kwam werken, met wie zij wel wilde trouwen. Verdachte wilde dit huwelijk verijde len en stuurde enkele dreigbrieven. Op 1 september van verleden jaar, toen de weduwe met de 24-jarige jongeman kermis had gevierd, vatte hij het plan op om, volgens zijn zeggen, de weduwe „een kwade dag te bezorgen". Rond één uur 's nachts ging hy naar haar huis drong via het dak en de hooizolder door in de keuken, waar hij enkele stukken vla en gemalen koffie begoot met een vloeistof, bestaande uit vergiftigd sproeimateriaal verdund met water. Naar de overtuiging van verdachte, zo hield hij op vragen van de president, mr. H. Disch, vol, zou deze vloeistof geen ernstige gevolgen kunnen hebben. „Zij zou hoogstens een dag beroerd zijn." Hij ontkende ten stelligste de weduwe te hebben willen doden, en ook dat hij vergif in onver dunde vorm op brood in de kast ge strooid zou hebben. De weduwe, als getuige gehoord, ver telde, dat zy 's morgens een natte plek op het koffiemeel gezien had en reeas by de eerste slok een rare smaak ge proefd had. Ook haar 24-jarige vriend proefde wat vreemds. Bij het eten van de vla, waarop zwar te stippen te zien waren, was dit eveneens het geval. Op het brood in de kas, aldus de vrouw, werden wij een grote gele vlek gewaar, die wij wegsneden. Spoedig na het ontbijt openbaarden zich by beiden vergiftigingsverschyn- selen. De 42-jarige landbouwer werd aan- Advertentie) De indruk „vriendelijke jongen" die het vrijwel altijd goede humeur, de plezierige ogen achter de brilleglazen en het korte postuur geven, brengt u mis schien niet zo direct op het idee, maar Rinus Groot, de jonge Haar lemse pianist die gisteren in het Utrechtse gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de Prijs van Uitne mendheid officieel behaalde, is eer zuchtig. Hij geeft het zelf volmondig toe. „Ik houd van moeilijkheden, die niemand aandurft", zegt hy, „tech nische moeilijkheden vooral, in mijn vak. Het is niet voor niets dat ik voor mijn Prijs-concert het derde pianoconcert van Rachmaninoff ge kozen heb. Bijna niemand waagt zich eraan, ik ben er gek op". Zo'n twee, drie jaar geleden was zyn voorliefde voor virtuositeit nog meer uitgesproken, hij durfde alles aan. Inmiddels heeft* Rinus Groot in gezien dat een goede artistieke in stelling minstens even belangrijk is. Maar nog steeds zijn de grote ro mantici, die stormachtig voor hun gevoelens uitkomen, zyn favorieten: Ravel, Rachmaninoff. „Dat is waar schijnlijk de leeftijd", zegt hy, „ik stap misschien nog wel eens over op Mozart of zelfs Bach." Rinus Groot (26) komt uit een muzikale Heemskerkse familie. Na zijn middelbare school en dienstja ren volgde hij één jaar aan het Am sterdamse Conservatorium en zes jaar aan het Utrechtse Conservato rium de lessen van zijn leraar J. van de Boogert. Allereerst behaal de hij met onderscheiding de onder wijsakte B. Bij het daarop volgen de succesvolle solistenexamen kreeg hij bovendien toestemming voor de Prijs van Uitnemendheid te gaan werken, dat was in Utrecht voor het vak piano al in ongeveer tien bloed bezit. „Ik speel graag voor publiek", weet hij ook zelf, „veel liever dan voor de radio, voor lege banken. Sommige pianisten kunnen jaar niet meer gebeurd. De Prijs ^at hebben. Zij keren zich in zich- heeft hem inmiddels een concert in zejf zy vergeten het publiek en Amsterdam, eer en een bedrag op- - geleverd. „Het is zonde en jammer dat de overheid met dat éne concert na laten hun toehoorders meeleven met wat zij zelf ondergaan." Rinus Groot kon daarvan meepra- de toekenning van de Prijs op- ten. Als recensent van de Nieuwe houdt," zegt Rinus Groot bezorgd, Haarlemsche Courant bezoekt hij „beginnende musici zouden wat vele conceiten. Hij gaat verder: „Ik meer geholpen moeten worden. Een reageer op de stemming in de zaal. reeks concerten, van overheidswege Soms voel ik aan een kleine piot- georganiseerd, voor een kerel die selinge stilte dat ik mijn toehoorders wat belooft, is toch niet teveel ge- met die éne noot een groot plezier vraagd. Nederland is heus niet te heb gedaan. Ik kan dan ook niet klein, steeds meer mensen gaan op- goed tegen een half-lege zaal. Veel recht van muziek houden." publiek graag." Vindt hij het daar- Vooriopig zal Rinus Groot het om prettig als de hoogmis in de pa- echter nog met eigen temperament rochiekerk van Onze Lieve Vrouwe moeten proberen. Men heeft hem Zeven Smarten vol zit, wanneer hij verzekerd dat hy het ware solisten- daar het orgel bespeelt? /VS/WWWW^^^^^^^^^^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^ gehouden, maar na een telefonisch be richt van het laboratorium, dat het vergif vrij onschuldig was, werd hij weer vrijgelaten. Kort daarop kwam aan het licht, dat sprake was van een zwaar vergif: natriumarseniet. De man werd opnieuw gearresteerd. Volgens de getuige-deskundige bevatte het brood een dodelijke dosis vergif, en is de mogelijkheid niet uitgesloten dat ook in de koffie dezelfde concentra tie vergif als op het brood aanwezig was. Op grond hiervan werd nader on derzoek door de rechtbank gelast. (Advertentie) de sublieme vlerlasen-houfspaanplaa» een roduct DEN BOSCH, 22 juni De advocaat- generaal by het gerechtshof hier heeft gisteren in hoger beroep twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de vrouw uit Den Bosch, die op 22 maart van het vorige jaar samen met haar kost ganger haar man door wurging van het leven beroofde. Zij was in eerste instantie eveneens tot twaalf jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. De getuigenverklaringen leverden voor het Hof weinig of geen nieuwe gezichtspunten op. De kostganger beves tigde zijn voor de rechtbank afgelegde verklaringen: dat er tussen hem en de vrouw een verhouding was ontstaan, dat de vrouw een ongelukkig huwelijksleven achter de rug had en dat zij samen het plan hadden opgevat en nader uitge werkt om de man uit de weg te ruimen. Toen deze na een feestavondje dronken was heeft de kostganger hem aangeval len en gewurgd, terwijl de vrouw de benen van het slachtoffer vasthield. De vrouw ontkende in tegenstelling tot haar verklaringen voor de rechter commissaris en bij de rechtbank ten stelligste, dat zij het plan cm haar man te doden tevoren met de kostganger beraamd zou hebben. De advocaat-generaal achtte het me- deplegen van moord bewezen. In het psychiatrisch rapport wordt zij gees telijk zwak begaafd genoemd, maar slechts in geringe mate minder toere keningsvatbaar. De verdediger achtte de tenlastegeleg- de moord niet bewezen, omdat de man na de wurging nog gezucht zou heb ben. Hy bepleitte op formele gronden vrijspraak. Óp grond van de psychische toestand van zijn cliënt en haar onge lukkige huwelijksleven vroeg hij subsi diair clementie. Arrest op 13 juni a.s. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. 22 juni Met een huiveringwekkend gekraak heeft het Engelse motorschip „Orcades" (28.396 ton) zich maandagmorgen in het rem- mingswerk van de fuik van de veer boot in Vlissingen geboord. Over een breedte van 25 meter werden 25 me ter hoge palen versplinterd. De grote verende installatie brak in enorme stukken en stortte in het Schelde-water. De schade bedraagt ongeveer 250.000. Oorzaak van deze aanvaring van het met 1200 personen van Southampton naar Australië onderweg zijnde passa giersschip was het breken van trossen van de vier sleepboten die de Orcades de Vlissingse buitenhaven zouden insle pen. Eerst brak één tros, toen begaf een tweede het. Allebei van de voorste slepers. De beide slepers aan de achter zijde konden de Orcades toen niet meer houden. Nog werd geprobeerd om de Engelse boot met de ankers van de wal af te houden, maar het ging niet meer. De Orcades liep de fuik in. De bootdienst Vlissingen-Breskens v.v. heeft door de aanvaring met enorme vertraging te kampen. DEN HAAG, 22 juni De regering van Nederland en die van Hongarije hebben besloten hun wederzijdse ge zantschappen te Boedapest en in Den Haag te verheffen tot de rang van am bassade. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiKiiHiitNMiiiimiiiiiitiiiiiia Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden by de ANWB-oproepdienst ln Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van 1 tot 22 uur. ITALIË. Echtpaar R. Sant-Duysen uit Amsterdam vliegreis met reisbureau „Magneet" naar Malfefie. Echtpaar K. Kleyn-Bijl uit Naaldwijk in Volkswagen MD 55-21, kamperend aan Gardameer omgeving Pesehiera. ITALIË/FRANKRIJK. Echtpaar M. A. J. Lent uit Amsterdam in bruin achtige Chevrolet G.M. 98-50, op trek tocht van Zwitserland naar Italië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5