Karei Leyten - fraaie tweede plaats - schudt achtervolgers krachtig van zich af -5pecial6 ^'^Nede equipe rehabiliteert zich Uitslagen en klasseringen van Ronde van de Toekomst Kunstijsbaan in Heerenveen l ^Vakantie? A ad Jansen wint tweede prof-partij Mariano Diaz nog niet lang wielrenner Jan Janssen: „Mijn tegenstanders zijn sterk,... vooral Motta maakt indruk" Peter Post in uitstekende TON THIE op de lijst Nieuwe dokter in de Tour iit"rl?n^inhT "vnam ss Zege voor Fransen in Venders doelman van ADO conditie plaatst zich Strijdlust tf&ititfeeb fit/ Herstel Tevreden Lekke band lïïZ'a T r'F" 'SS® "vTS BKL Drukte Rust KAREL LEYTEN De oppervlakkige be schouwer van deze foto zou denken, dat de ver trouwde Tour-arts, dok ter Dumas, door een nieuweling is vervan gen. Kenners hebben natuurlijk al opgemerkt dat de Spanjaard Fédé- rico Bahamontes (links) in Keulen een klein grap je maakte met de Itali aanse Tour-troef Vitto- rio Adorni (rechts). A Igemeen klassement Alg- ploegenklassement Puntenklassement Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: Ploegenklassement 2 "ASPRO (door FRANS NYPELS) KEULEN, 22 juni. „Nog tien minuten", hijgde Rik van Looy, balancerend op rollen. Ploeglei der Hugo Marièn, de zwager van Rik II, sloot de deur. „Hij komt direct", zei hij, terwijl hij naar de eetzaal liep. „U heeft nu ge zien, hoe serieus Rik zich op zijn werk concentreert. Er is geen man, geen wielrenner, die zoveel voor zijn stiel overheeft". Een half uurtje later schoof Van Looy een stoel bij. „Ik zal meteen zeg gen wat jullie graag willen we ten", begon hij. „Ik wil de Tour winnen. Maar het is moeilijk, om dat Poulidor de te kloppen man is. En Poulidor is in het voordeel, hè. Hij heeft de Ventoux en de Revard aan zijn zijde". Rik zweeg. Hij dronk zijn limonade op en verdween naar zijn kamer. „Hij moet rusten", luidde de ver klaring van zijn ploegleider Hugo Marièn. SlSli ffiffigMWpgj j Diaz schenkt ritzege aan koningin Fabiola EUPEN, 22 juni. Vijfhon derd meter voor de verlossende eindstreep sprong Karei Leijten grimmig naar voren in een groep je van zes renners, dat de jacht op de alleen weggevluchte Span jaard Mariano Diaz net niet met succes had kunnen bekronen. De Bredase onafhankelijke wilde, nu de ritzege in de tweede etappe van de Toekomst-ronde niet meer binnen zjjn bereik lag, in elk ge val een greep doen naar de twee de plaats en de daaraan verben den bonificatie. Het was geen ge makkelijke opgave voor Leijten, want een van zijn tegenstanders was de rappe Fransman André Desvages, die dit jaar o.a. in de Vredeskoers reeds een rit in de spurt had gewonnen. De Nederlander, die besefte dat Zijn eindsprint minder scherp zou zijn dan die van de tricolores, nam daar om zijn toevlucht tot een andere me thode: hij deed een beroep op zijn kracht, demarreerde van ver en be reikte daarmee inderdaad wat hij wilde bereiken. Desvages, evenals de anderen steunend onder het door Leijten opgelegde hoge tempo, bleek op de laatste 50 meter juist niet over Voldoende reserves te beschikken om op de tweede plaats beslag te kunnen leggen, al was het verschil op de streep dan ook bijzonder gering. Even later toonde Karei Leijten zich bijna even verheugd als de kleine, donkere winnaar Mariano Diaz, die gelukkig lachend zijn overwinning aan de uit Spanje afkomstige Belgische konin gin Fabiola schonk. vóór Claude Guyot en daarmee achtste plaats voor zich opeiste. de De rit van Keulen naar Eupen, zeer pittig ondanks de afstand van slechts 127,5 kilometers, werd gekenmerkt door een grote strijdlust. Daarbij waren ook de Nederlanders weer actief. Schepers probeerde het in het begin een keer met de Belg Van Vreckom als partner, Leijten ging met de Brit Chrisman in de buitenwijken van Düren (na 32,5 km) op jacht naar de Oostenrijkse „So loist" Ccenar en zette later de poging alleen voort, toen zijn partners er de voorkeur aan gaven om op het peloton te wachten. Leijten zal nooit bevroed hebben, dat hij met deze vlucht een geweldige slag aan het inleiden was. De Bredanaar kreeg op de cote naar Kleinhau, ruim 10 kilometer verder, reeds spijt van zijn De Spanjaard Diaz rijdt met opgeheven armen over de finishlijn van de HEERENVEEN, 22 juni De kunst ijsbaan in Heerenveen komt er. Na over leg tussen het College van B. en W. en de Gedeputeerde Staten van Friesland werd besloten de Noordnederlandse kunstijsbaan aan te leggen. De kosten van het nieuwe complex dat naast een 400 m baan, een korte baan, een hal met een ijshockyveld, een restaurant en di verse winkels gaat omvatten, worden ge raamd op 4,3 miljoen gld.; de raming uit 1962 was 3 miljoen. De baan zal in verband met bezwaren van de Koninklijke ijsvereniging Thialf EUPEN, 22 juni. De uitslag van de tweede etappe van de Tour de l'Avenir van Keulen naar Eupen (127,5 km) luidt: 1, Mariano Diaz (Sp.) 3 uur 16 min. 38 sec (met bonificatie 3.19.08) 2. Karei Leyten (Ned.) 3.17,17 op 39 sec. (met bonificatie 3.17,02); 3 Desvages (Fr.) zt; 4. Kirilov (Buig.) z.t.; 5. Suna (Sp.) z.t.; 6. De Locht (Belg.) z.t.; 7. Zollinger (Zwits.) z.t.; 8. Harrle Stee- vens (Ned.) op 1.25; 9. Gyot (Fr.); 10. Delvael (Belg); 11. Biolley (Zwits.); 12. Dalla Bona (It.); 13. Giarard (Zwits.); 14. Grosskost (Fr.); 15. Van Cauwen- berghe (Belg); 16. Nico Lute (Ned.);i 17 Paul Zollinger (Zwits.); 18. Eddy Beugels (Ned.); 19. Goletz (Did.); 20, Perunena (Sp.); 21, Lewis (GB); 22. Henny Schouten (Ned.); 23. Bayssière (Fr.); 24. Cowley (GB); 25. Bernard Gyot (Fr.) allen dezelfde tijd als Stee- vens op 1.25; 45. Wim Schepers (Ned.) op 5.23; 47. Jaap Hoogland z.t.; 85. Harm Ottenbos (Ned.) op 6.54. Wegens tijdoverschrijding werden uit de strijd genomen; Widera (Polen),; Mikkelsen (Scandinavië), Uri (Oost.); Csenar (Oost.) en Pruscha (Oost.). Het algemeen klassement na twee rit ten luidt: 1. Peffgen (Did.) 7.07,46; 2. Claude Guyot (Fr.) op 15 sec.; 3. ex aequo Grosskost, Perurenna (Sp.) en Rodri guez (Sp.) allen op 30 sec. 6. Diaz (Sp.) op 2.11; 7. Karei Lejjten (Ned.) op 3.03; 8. ex aequo De Locht (België), Kirilov (Bulgarije), Desvages (Fr.)' en Suria (Sp.) allen op 3.17; 12. Zollinger (Zwits) op 3.22; 13. ex aequo een grote groep met o.a. de Nederlanders Schouten, Lute, Beugels en Steevens, allen op 4.04; 48. Schepers (Ned.) op 7.51; 50. ex aequo o.a. Hoogland (Ned.) op 8.02; 69. ex aequo o.a. Ottenbros (Ned.) op 9.33. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Spanje 21.26,11; 2. Frankrijk op 1.25; 3. Scandinavië 21.32.44 op 6.23: 4. ex aequo België en Nederland beide op 8.22. Het puntenklassement luidt: 1. Guyot (Fr.) 27 punten; 2. Peffgen (Did.) 25; 3. Diaz (Sp.) 25: 4. Leijten (Ned.) 20; 5. Grosskost (Fr.) 18; 15. Steevens (Ned.) 8. Advertentie (t V*» 1 1//W V «'WV - V IS W i li w "CVIf Ks C O Cfc \s J I C I 1' ty is VI l V Lt c XX XX U V, XW IX X11XXX1J -XV XJ xr V V* X V- X XIX barstteAlseéVsterukterie Brit Cowlpv tw.eede etappe van de Ronde^van de Toekomst. Een verdiend, triomfantelijk niet^ op de oorspronkelijke geplande 1 -- ------- -- - - j Het kunstijs- stemmen vóór moet per 1 oktober 1966 uitgevoerd zijn ëp die de met eeninzinking worste- debaar, dat helaas door een Nederlander het meest benijd zal worden. Karei Plaats, worden aangelegd. Het ïpnrfp I, Leyten was van de Tour-meute namelijk het dichtst bij de zege. Hij eindigde ^vier^e'' werd^aan'genomè lende Nederlander eenvoudig ter plaat se liet. als tweede. Het ploegenklassement van.de twee de rit luidt: 1. Spanje 9.51,8; 2. ex aequo Neder land en Frankrijk beide op 1.25; 4. België z.t.; 5. Zwitserland op 1.30. Leijten had reden om tevreden te zijn, want hij had een goede koers achter de rug, zoals trouwens de gehele Neder landse équipe zich gerehabiliteerd had voor de minder gunstige verrichtingen van de dag tevoren. „Het ging fijn- 1!t was al een keer alleen weg geweest en daarna kampte ik even met een in zinking. Maar toen er meer renners naar voren kwamen, werd ik meege trokken en kon ik toch in de eerste groep blijven. Toen ik een kilometer of vijftig voor het einde ook nog hij de koplopers kwam, dacht ik een kans te hebben. Maar die Spanjaard sprong al leen en ik wilde niet forceren. Zo is het ♦och ook mooi". In het uit ongeveer dertig renners be staande eerste peloton, dat 45 seconden na Leijten c.s. finishte, bevonden zich vier van de andere Nederlanders, na melijk Beugels, Schouten, Lute en Stee vens, van wie de man uit Elsloo tij dens de rit driemaal teruggeworpen door pech en een val de spurt won Leijten kon zioh echter herstellen bij de nadering van een uit twintig renners bestaande formatie, waarin zich naast de gele trui-drager Peffgen o.a. Gross kost, Claude en Bernard Guyot, Desva ges, Diaz, Goesta Pettersson, Gawliczek, Dalla Bona en onze landgenoten Beu gels en Schouten bevonden. Deze ster ke groep ging door en bevocht in Vos- senack (62,5 km), waar inmiddels Zol linger en Diaz alleen op avontuur wa ren uitgegaan reeds een voorsprong van 30 seconden op een tweede ploeg van twintig renners met o.a. Perurrena, Lo pez Rodriquez, Lute, Steevens, de Pool Beker en de Belg De Locht. De rest van het peloton had daar een achter stand van 1.30 en kon gevoegelijk als geslagen worden beschouwd. (Van onze verslaggever) EUPEN, 22 juni Mariano Diaz, winnaar van de twee rit in de Ron de van de Toekomst, begon laat met wielrennen. De op 17 september 1939 in het dicht bij Madrid gele gen dorp Villareja de Salvanes ge boren Spanjaard debuteerde pas in 1961 op 21-jarige leeftijd. Zijn ta lent bleek al snel, o.a. door een in het volgend jaar behaalde zege in de Ronde van Asturië. Zijn mooiste successen bevocht de wat gedron gen. donkere landbouwerszoon in de Ronde van Navarra, die hij dit seizoen voor de derde maal in suc cessie op zijn naam bracht. Op de erelijst van Diaz treft men voorts overwinningen aan in de wedstrijd om de „Centuur van Barcelona" en de Ronde van Taragona. Dit jaar maakte Mariano, die zijn land ook in Tokio vertegenwoor digde, deel uit van een Spaanse equipe, die in de Franse etappe wedstrijden zo vele triomfen boek te. Zelf werd hij o.a. derde in het Circuit van het Zuiden achter zijn ploegmakkers Lopez Rodriguez en Suria. ROTTERDAM, 22 juni In Odeon te Rotterdam heeft gisteravond de jonge profbokser Aad Jansen een fraaie rentree gemaakt. De 23-jarige Rotterdammer versloeg de geroutineerde Belg Charles Swartembroek, die ex-amateur weiter- gewichtkampioen van België in 1963 is Vlak voor de eerste doorkomst in en sindsdien acht profpartjjen heeft ge- Eupen, met nog 40 kilometer te rij- Aad Jansen won zijn partij door den, kwamen de twee voorste groe- °?.?ave va" de ®e"s in het begin van de pen bij elkaar, juist nadat Diaz en e ron e" ™lUnnZ t0l, 1f -,°rdp ,W?ren 9-er0e~ De Belg toonde na de eerste gongslag Pen. Onmiddellijk volgden nieuwe geen enkel initiatief. Hij bepaalde zich schermutselingen. In de straten van uitsluitend tot verdedigen. Deze non-ac- Eupen, toen de Nederlandse aan- tiviteit van Swartembroeck heeft Jansen dacht jist was verslapt, omdat uitgebuit. Drie ronden lang bewerkte hij Schouten een lekke band kreeg, de- met razendsnelle linkse plaagstootjes het marreerden twee coureurs die zich gezicht van zijn rivaal. En toen het Jan- reeds in de eerste etappe hadden on- sen, lukte Swartembroek een „bloedneus" derscheiden: Domingo Perrurena en te bezorgen schakelde de Rotterdam- Spaanse ploegleider Gabriel Saura die naar het kanvas ging voor negen tel- niet alleen Grosskost vreest, maar len. Toen arbiter Knol de strijd weer vrij tevens Perurrena niet als zijn eerste gaf, sprong de strijdlustige Rotterdam- man beschouwt. Perurrena kreeg op- mer, die zijn kans rook, op zijn rivaal dracht geen kop meer te doen en toe. Zijn eerste stoot, een linkse op de Grosskost voelde er niets voor al het tever, was voldoende. Onmiddellijk daar- zware werk op te knappen na ging de gong' Maar enkele ogenblik- Na deze mislukking was de weg vrij en later had Swartembroek toch geen voor nieuwe pogingen En de actieve puf meer ook in de vijfde ronde Jansen Helveet Zollinger nam'deze kans met- *?0!.,Partii te geven. Hij verzuim- een waar door alleen weg te sprinten de blJ het mgaan van de voorlaatste ron- Diaz, reeds eerder met Zollinger ge- de van zi^n stoeltje op te staan. RIK VAN LOOY in het nieuws door journalistieke affaire vlucht, opende met Desvages de jacht; De Locht, de Bulgaar Kirilov en de Spanjaard Suria sloten zich spoedig bij hen aan. Tenslotte gelukte het Leijten na een fraaie solo eveneens aansluiting tot stand te brengen. Nog was het spel niet gespeeld. Diaz prefereerde een ho ger tempo en ging alleen achter Zollin ger aan. Zes kilometer vóór Eupen ach terhaalde hij de Zwitser en liet hem eenvoudig staan. Terwijl Zollinger ook de vijf anderen niet voor kon blijven, zette Diaz verbeten zijn zegetocht voort. Met 39 seconden voorsprong ging hij tenslotte over de eindstreep, die Leijten als tweede zou passeren. ROTTERDAM, 22 juni Ton Thie, de doelman van ADO, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de fraaie opmars, VERVIERS, 22 juni De Nederlandse die de Haagse club in de laatste helft van amateurwielrenner Jan Fransen uit de competitie inzette, heeft zich vanmor- Halfweg heeft maandag in het Belgische gen op de transferljjst laten plaatsen. Vo- Verviers een internationale wedstrijd rig jaar werd de jeugdige keeper, die di- over 105 km op zijn naam gebracht, verse malen voor het elftal van Jong Fransen maakte een tijd van 2 uur en 25 Oranje is uitgenodigd, voor een bedrag minuten. Hij versloeg in de sprint zes van ongeveer een ton van het Schiedamse medevluchters, van wie de Limburger Hermes DVS overgenomen. Er schijnen Jef Drummen het Nederlandse succes diverse ere-divisieclubs in Thie geïnteres- compleet maakte door als tweede te fi- seerd te zijn. Onder meer wordt FC nishen. Twente genoemd t KEULEN, 22 juni Tour-debutant Peter Post, die met stijgende verba zing de ontwikkeling van het enorme Tour-apparaat gadeslaat („Wat een or ganisatie") en iedereen de oren van het hoofd vraagt, kwam gistermiddag ook onder het „mes" van dokter MaCorigh. Het eindoordeel van de arts over de Amstelvener, die de dag te voren nog schertsend tegen zijn echt genote had gezegd: „Misschien wordt ik wel afgekeurd," was voor Post een bij zondere verrassing. Op zijn kaart kwam namelijk te staan „condition tres bon". Post raakte hierover niet uitgesproken. „Had je dat nu gedacht? Alleen Rik van Looy en ik hebben die onderscheiding gekregen." Het was een morele op kikker voor Post, die enkele uren te voren tegen de Tour als tegen een berg had opgezien en tevreden ging hij naar zijn kamer, waar John van Tongerloo nog eens precies moest uitleggen hoe nu alles in de Tour in zijn werk gaat. De naam Van Looy rolde gisteren over vele lippen. De naam Van Looy» prijkte in zwarte kapitalen op de voor pagina's van de Keulse boulevardbla den. Tijdens de ploegleidersbijeenkomst was Rik II onderwerp van gesprek. Vanwaar deze opwinding? Rik, zo broeide het in het warme Keulen, had een contract getekend met een Belgi sche krant om tijdens de Tour "zeer exclusief" zijn bevindingen weer te ge ven, ondertekend met zijn naam. En omdat de Tour-reglementen hem dit verbieden raakte de organisatie, inclu sief Jacques Goddet, in de opperste op winding. Als zo dikwijls bleken de ge ruchten onbetrouwbaar. Niettemin werd Rik van Looy bedreigd met een start verbod- Een dreigement, dat snel werd ingetrokken, toen de feiten op tafel kwamen. Rik had namelijk slechts een afspraak gemaakt met zijn vriend Alain Ayache, de Franssprekende topreporter van het Belgische boulevardblad „Kwik", om hem elke avond zijn indrukken over de Tour de France te geven. „Een vrien dendienst", zei Ayache. in het bijzijn van Van Looy, grijnzend. „Ik rij de Tour de France achterna met Rik zjjn vrouw. Ik breng haar naar de aan komstplaatsen en ik praat met Rik. Be slist niet exclusief. Dat is helemaal niet nodig. Ik snap niet waarom men zich nu druk maakt!" Drukte was er gisteren ook rond Jan Janssen. De wereldkampioen kwam als een van de laatsten in Keulen aan, weg gebracht door zijn vrouw Cora en zijn dochtertje Karin. Ploegleider Maurice de Muer, die de hele ochtend vol onge duld op Janssen had gewacht, vloog hem om de hals. Hij stopte Jan gelijk in een auto en bracht hem naar de per manence voor het medisch onderzoek. Daar werd Jan Janssen snel belegerd door wildgebarende journalisten. Hij stond iedereen te woord. Zelfs vond hij nog tijd voor grapjes. Een uurtje later zat Jan Janssen op een simpel kussen in een van Keulens grootste warenhuizen. Rond hem dromden handtekeningen jagers. Z'n firma had dat zo gewild. Op deze wijze reclame makend voor het bier, dat volgens directeur Jean Bon duel „West-Duitsland verovert". Pas vele uren later kwam Jan Janssen tot rust. Opnieuw bevestigde hij, dat hij deze Tour de France in het geel wil afsluiten. „Ik ken mijn tegenstanders. Ze zijn sterk. Vooral Motta heeft indruk op mij gemaakt. Die jongen klimt zo gemakkelijk, hij spurt heel rap en hij kan in de vlakke etappen bijzonder goed mee".' Jan Janssen vertelde nog, dat hij erg veel vertrouwen had in de masseur Piet Liebrechts. de man die tot voor kort Peter Post soigneerde. Uit ge sprekken met ploegmakkers en met Maurice de Muer bleek voorts, dat Jan Janssen de onvoorwaardelijke steun van zijn ploeg heeft. „Jan Janssen kan de Tour winnen", zei Maurice de Muer zonder enige aarzeling in zijn stem. „De hele ploeg rijdt voor hem en voor het algemeen ploegenklassement In het kamp van Raymond Poulidor heerste aan de vooravond van de start rust. Raymond heeft gisteren zestig ki lometer gereden om de spieren wat soe pel te houden. Hij is zelfbewust al» nooit tevoren. „Ik ga de Tour winnen", zegt hij ons. „Ik heb nu de kans". Ploegleider Antonin Magne stuurde Raymond naar bed. ..Rusten jongen, rusten", zei hij vaderlijk- Hij vertelde ons nog, dat Raymond Poulidor het moeilijk heeft. Zijn vader is plotseling erg ziek geworden. „Dat heeft hem wat uit zijn concentratie gehaald". Raymond Poulidor hangt nu vele uren aan de te lefoon om te informeren hoe het thui» gaat. Maar het gaat gelukkig al beter, besloot Antonin Magne wat moeilijk. RONDE VAN FRANKRIJK 1e- 2e en 3e ETAPPE Dinsdag 22 juni le ET. 149 km Ploegentijdrit 23 km Donderdag Doornik Béthuno prevent LUIk' Jambes .Ghcslain 1 WEST DUITSLAND Abbeville rBlangyj^ ur Bresl FRANKRIJK Neufchatel Woensdag 23 juni 2eET. 200 km LUX. ROUEN Ravitaillering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7