Wiersma twee seizoenen bij Eindhoven Tom Okker en Hajer moeten wachten tot woensdag Algemene Bank Nederland NAAR EEN VIJFTIENDAAGS ONDERAARDS EXPERIMENT „Stichtinggeeft een zomerse demonstratie van Resoluter houding van vakcentrales gevraagd CELESTINE HAD HET HIER BEST NAAR HAAR ZIN Niet nodig REGEN STUURT SPEELSCHEMA IN DE WAR CARBOVIT VOORZITTER VAN ST. WILLIBRORDUS Muqcfki Van de Kerkhof van Helmondia naar Sparta Bier wint race van de Draken Sprintstrijd om Moeskops-trofee Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.100 is op 1 maart 1970 aflosbaar met f130 per stuk Wat kinderen ervan zeggen Kieler Woche Aanslag op schema Donderdagavond in Olympisch Stadion Koeperman leidt in Europees damtoernooi Uitslagen Connolly weer verder met kogelslingeren In Nederland geen kunstmatig gekleurde sinaasappelen J. HAVER DROESE OVERLEDEN IMMOFUND DINSDAG 22 JUNI 1965 PAGINA 9 Roy Emerson kijkt grimmig. Hoe gemakkelijk hij de Venezo laan Pimentél, geboren op Cu- ragao, o.a. „geschoold" in Den Haag, ook versloeg, Emerson wil de vanaf het begin vastberaden op prolongatie van Wimbledons titel afgaan. (Door KOOS DE BOER) WIMBLEDON, 22 juni Ed win Fuller, de chef-terreinknecht van Wimbledons tennispark liep grimmig door de doolhof van de bijbanen. Heel laag hield hij zijn parapluie, opdat men de zorgelijke rimpels op zijn voorhoofd niet zou zien. Maandenlang had hij het slechts millimetershoge gras ver troeteld. En uitgerekend op de 21ste juni, de dag dat de zomer behoort te beginnen, maar voor Edwin Fuller en zijn deftige supe rieuren van All England tennis and criquet-club de openingsdag van het toernooi om de tennistitels van Wimbledon, spanden de wol ken samen om die gloriedag te verknoeien. Van de vierenzestig vastgestelde partijen in het heren enkel moesten er negenendertig worden afgelast, terwijl er om kwart voor zeven gisteravond we gens een nieuwe waterval nog eens negen werden afgebroken. Een nieuwe, voordelige spaarmethode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en acht maanden met een bedrag van f30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. Fijftien dagen lang zullen de ze zeven Franse meisjes, geïsoleerd van de buiten- wereld, bij wijze van experiment doorbrengen in de grotten van Lacave bij Cahors in zuidwest- Frankrijk. Bij hun vertrek uit Parijs waren (van links naar rechts) Janine, Frangoise, Ma rie-Madeleine, Irène, Annick, Barbara en Nicole in opperbeste stemming. Of deze zich zal hand haven tijdens hun onderaardse test is een vraag, waarvoor met name de psychologen achter het experiment grote belangstelling koesteren. Mary Imelda Yaabo, links bij haar aankomst uit Ghana in Nederland. Zij werd afgehaald door Celestine Gobiel, die al vier jaar in ons land heeft gestudeerd. (Advertentie) 'M ter voorkoming van muggebeten. tegen maag-,en darmstoornissen' ROTTERDAM, 22 juni Het Rot terdamse Sparta heeft gisteren een con tract getekend met Gerard van de Kerkhof (22), voorhoede speler van Helmondia '55, -vaardoor deze Braban der zich voor twee jaar aan de Span- gense club heeft verbonden. Rechtsbui ten Van de Kerkhof heeft vooral be kendheid gekregen door zpn razend snelle sprints, waaraan hij ook een aantaladoelpunten in de afgelopen com petitie te danken heeft. Het transfer- bedrag werd door beide verenigingen geheim gehouden. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, 22 juni Ex-interna tional Roel Wiersma, die van P.S.V., waarvoor hp ruim tien jaar uitkwam, een vrije transfer kreeg ,,als dank voor de bewezen diensten", zal de komende twee jaar uitkomen voor Eindhoven. Deze club uit de Eerste Divisie, welke beschikt over een ruim arsenaal jeug dige spelers, is zeer content met de komst van de geroutineerde stopper, omdat, zoals trainer Jac. de Wit het uitdrukt, ,,wij een ervaren speler als leider in het team goed kunnen ge bruiken". KIEL, 22 juni Op de derde dag Jan de Kielerwoche, het Duitse zeil- festjjn, heeft Jan Bier de derde race bü de Draken gewonnen. Bellinga be haalde by de tweede wedstrijd van de lying Dutchman een fraaie tweede Plaats. In het algemeen klassement bezet Bier nu de derde plaats. In de niet-Olympische klassen kwa men de Nederlanders niet tot een over winning. Een ereplaats bereikte echter Wel Guldemond (derde bp de sharpies, Waar Prins in het klassement derde is). Met lood in de schoenen was Edwin Fuller gistermiddag by de organisato ren gekomen met de mededeling dat ondanks het zonnetje, dat een half uur voor de officiële opening door de wol ken brak, op zeven banen zeker niet vóór zes uur gespeeld zou kunnen wor den. Maar zelfs dat ging niet door. Om vyf voor zes kwam definitief het ..onbespeelbaar", wilde men niet in één enkele game het grastapijt tot een moeras maken. Voor Nederland had dat tot gevolg dat Jan Hayers geduld nog langer op de proef wordt gesteld voordat hjj zijn kracht kan bewijzen te- KRUIS WOORDRAADSEL Horizontaal: 1. schappelijk; 2. nimmer, roofdiertje; 3. zeevis, lidwoord; 4. uitwer king, plein in Amsterdam; 5. snel; 6. voor zetsel, karwei; 7. reeds, vertrekje; 8. door gang, kunstmens; 9. de lezer heil, van te voren; 10. beroep, getakte horens; 11. boosaardige vrouw, kenteken Verticaal: 1 onaangenaam; 2. wondkorst, staat van USA; 3 walvisachtig dier, Frans voegwoord; 4 vrucht, los; 5 bijbeldee) typografische maat; 6. volkenkundige; 7 plaats in Gelderland, Greenwich (afk.). Plant; 8. vorstin; 9. lekkernij, groei; 10 voorwendsel, klap. OPLOSSING VAN 21 JUNI 1. padl - 2. dilemma - 3. manilla - 4 lagune - 5. Nevada 6. Dakar. gen Stanley Smith, de jeugdkampioen van de Verenigde Staten, die de zon der opgaaf van redenen weggebleven Flam vervangt. En ook Tom Okker, die in de laatste partij op het eervolle „Court Number One" tegen Barthès zou uitkomen, zal de dames dit jaar moeten laten voorgaan. Het was Roy Emerson, de verde diger van de titel, die op het „cen tre court" om elf minuten over twee Wimbledon opende. Om twaalf over twee sloeg hy zijn eerste ace in dit toernooi, waarby zyn tegenstander Pimentei uit Venezuela niets van enig Zuidamerikaans temperament liet biy'ken. De cyfers 6-3, 6-2, 6-2 zeggen daarover voldoende, vooral als men weet dat Emerson zich een handvol dubbele fouten kon permitte ren. Emerson, begonnen met een ace, wilde na zesenvüftig minuten ook eindigen met een ace. Het werd na een dubbelfout en een derde mis lukte poging tenslotte een slap hoog balletje, dat desondanks Pimentei te machtig was. Waren de organisatoren, zoals enke le Engelse avondbladen wat al te voor barig schreven, al door de regen in tijdnood gekomen, enkele specialisten van „de lange adem" zorgden voor nog meer verwarring. De Duitser Buding bü voorbeeld had twee uur en vijfen twintig minuten nodig om de Austra liër Davidson in vier sets te kloppen. Waarschijnlijk waren de geheime vin- gergebaren van de Australische coach Fraser daaraan wel debet. Uren scheen ook het treffen van de Brit Sangster en de Amerikaan Froeh- ling gaan te duren. Sangster, dit sei zoen tot nu toe volkomen uit vorm, scheen zich de schande van Parijs en die van het toernooi om de Davis Cup heel erg te hebben aangetrokken. Vin nig en vol vuur maakte hij, gesteund door de chauvinistische golven van applaus, Froehling in de eerste twee sets tot een figurant 6-4, 6-2. Maar de Amerikaan, die Sangster al eens heeft verslagen en bovendien reeds de nodi ge lengterecords op zijn naam heeft staan, kwam in de derde set terug. Toen pas ging het hard tegen hard. Het gevolg? Een eindeloos vervelende set. Eerst in de drieëntwintigste game, bij 16-16, wist Sangster door de ser vice van de woest aan zyn haren trek kende Froehling te breken. By 18-16 jubelde al wat Engels was op de tri bunes van het centre-court over een (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 juni Ter nage dachtenis van de onlangs overleden Piet Moeskops zal een wisselprijs, aan geboden door de weduwe, in de komen de jaren de inzet zijn van de sprint wedstrijden om de Grote Prijs van Amsterdam. De trofee zal drie keer moeten worden gewonnen voor deze de- iiiutaef naar de prijzenkast van een protspnnter zal verhuizen. Donderdagavond zal in het Olym pisch Stadion voor het eerst om de Moeskops-prps worden gestreden. Dan beleeft men tevens de eerste ontmoe- ting-in-de-open-lucht tussen de veel voudige wereldkampioen der professio nals, de Italiaan Antonio Maspes en de by het begin van dit jaar naar de beroepsrenners overgestapte Belg Pa trick Sercu, oud-wereldkampioen en Olympisch kampioen 1964 by de ama teurs. Maspes en Sercu ontmoetten el kaar ai wel enige keren op winterba- nen. Behalve dit tweetal komen in de sprintwedstrpden ook in actie de Bel gen De Bakker en Sterkx, de Austra liër Baens en de Nederlanders Cap- tein, Van der Touw en De Graaf. Negen renners komen in de baan voor twee stayerswedstrijden (25 en 50 km.) om de Grote Prijs van Amster dam. Ook hier ziet men een veelvou dige wereldkampioen, de Spanjaard Ti- moner, in actie tegen de naar de profs overgestapte houder van de wereldti tel der amateurs, Jaap Oudkerk. Ver der starten de Belgische kampioen en ex-wereldkampioen Proost, de Duitse titelhouder Staudacher, de Deen Palle Lykke, schoonzoon van Rik van Steen bergen, specialist achter de demy en succesvol gestart achter de grote motor en de Nederlanders Marinus, Donker, Van der Lans en Legrand. BOLZANO, 22 juni In het dam toernooi om de Europese beker heeft de Rus Koeperman na twee ronden de leiding met de maximale score van vier punten. Hp wordt op de voet ge volgd door o.a. Van der Sluis, die drie punten heeft. De uitslagen zpn: Agluardi (Mon.)- Delhomme (Fr.) 0-2, Kuyken (Zwits.)- Van der Sluis 1-1, Laporta (It.)-Hisard (Fr.) 0-2. Fanelli (It.)-Nimbo (Kongo) 0-2, Koeperman (Rusl.)-De Belli (It.) 2-0, Okrogelmik (Ned.)-Crotnx (Belg.) (Rusl.) 0-2, Fanelli-Koeperman 0-2, Agluardi-De Descallar 2-0, Kuyken- Okrogelnik 2-0, v.d.Sluis-De Belli 2-0, Delhomme-Croteux 0-2, Hisard- Tsjegolev 1-1, Nimbo-Van Dpk 1-1. „herboren" Sangster, die Engeland toch nog een rol in het eigen toernooi zou kunnen laten spelen. Men vergat dat zpn volgende tegenstander Roy Emerson zal zpn. Terwpl op de andere banen de 36- jarige Deen-met-baard Ulrich in het midden van zpn party tegen de Span jaard Arilla tier games achter elkaar won en zich met 9-7 6-0 6-4 voor de volgende ronde plaatste en Osuna met succes al zpn talenten ontplooide tegen de Hongaar Gilyas, betraden de Ame rikanen Ralston en Richardson de hoofdbaan. Ralston had van een oud-rugby-lnter- national voldoende medische hulp ge kregen om ondanks de blessure aan zijn duim aan de prestigeslag tegen zijn makker in het dubbelspel te be ginnen. Een merkwaardige en enerve rende zaak. Ralston immers was uit het Amerikaanse team gestoten, om dat hij in een dubbelparty Richardson boos in de steek had gelaten. En al was de vrede getekend, de rivaliteit was gebleven. Zp kwamen tot 7-6 in de eerste set voor Ralston. Toen kwam tot beider ergernis en... die van ter reinknecht Edwin Fuller opnieuw de regen. De uitslagen van de eerste dag zijn: Emerson (Austr.) versl. Pimentei (Ven.) 6-3, 6-2, 6-2, Richey (VS) versL Aiavarez 6-2, 6-3, 7-5; Lejus (Rusl.) versl. McMillan (Z.Afr.) 6-1. 3-6, 6-3, 6-4: Roche (Austr.) versl. Ruffels (Austr.) 6-2, 12-10, 6-4, Bu ding (Did) versl. Davidson (Austr.) 6-8, 10-8, 6-4, 6-4; Mulligan (Austr.) versl. Elschen- broich (Did) 6-3, 6-2, 7-5; Barnes (Brz.) versl. Llcis (statenloos) 6-4, 6-3, 6-3; Howe (Austr.) versl. Holstroem (Zw) 6-3, 8-6, 6-4; Sangster (Eng) versl. Fröhllng (VS) 6-4, 6-2, 18-16; Diepraam (Z.Afr.) versl. Wata- nabe (Japan) 9-7. 6-2, 6-3; Stillwell (Rhod.) versl. Phillips (Z.Afr.) 6-0, 9-7, 7-5; Osuna (Mex) versl. Gulyas (Hong) 6-2, 6-4, 3-6, 2-6, 6-3: Ulrich (Den) versl. Arilla (Sp) 9-7, 6-0. 6-4. Negen partijen konden wegens de regen niet worden uitgespeeld. De stand In de belangrijkste daarvan luidt: Ralston (VS)— Richardson (VS) 3-3, Stolle (Austr.)Ege- rov (Rusl.) 6-3, 2-1: Bungert (W.Dld)Pa- lafox (Mex.) 4-6, 6-3. 5-1: Fletcher (Austr.) Werksman (VS) 6-4, 6-3, 2-6, 5-1. WALNUT, 22 juni De Amerikaan se atleet Hal Connolly, 33 jaar en on- derwpzer, heeft zyn eigen wereldrecord kogelslingeren verbeterd en gebracht op 71.260 meter. (Nederiandsch# Handel-MaatachappD 0* Twanteohe Bank) DEN HAAG, 22 juni Sinaasappe len die in Nederland aan de markt ko men zijn niet kunstmatig gekleurd, zo reageerde gisteren de vereniging voor de fruit-en groenten-importhandel op de klacht van de Verenigingen van Huis vrouwen bij het produktschap voor groenten en fruit. De hulsvrouwen vroegen een veror dening in het leven te roepen, waarin verplicht werd gesteld dat kunstmatig gekleurde sinaasappelen van een merk teken worden voorzien. DEN HAAG, 21 juni Na een lang ziekbed is op 88-jarige leefty'd overle den de Haagse kunstschilder J. Haver Droese. Jacobus Haver Droese werd 27 maart 1877 in Den Helder geboren. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 22 juni Voorzitter De Groodt van de Bond van industriële werknemers St. Willibrordus heeft gis teren op de verbondsraadsvergadering van het NKV aangedrongen op een re soluter houding van de vakcentrales in de Stichting van de Arbeid. Het is voor ons moeilijk te verwerken, zei hij. dat de vakcentrales zich wat de kwestie georganiseerden - ongeorganiseer den betreft een vertragingsprocedure hebben laten opdringen. Op het gebied van de loonpolitiek heeft de Stichting volgens de heer De Groodt een zomer se demonstratie van onmacht gegeven. De nieuwe loonvorming, zei hy, mag niet afhankeiyk gesteld worden van de houding der werkgevers, die immers te wensen overlaat. Als een antithetische opstelling nodig is om tot resultaten te komen, mogen de vakcentrales daarvoor niet terugschrikken. Conflic ten mogen niet verdoezeld worden, al dus de heer De Groodt. Naar zpn oordeel wordt by het NKV te veel de nadruk gelegd op éénheid en totaliteit. Hy is voorstander van een ombuiging van de huidige structuur naar een federatie van autonome vak bonden. Tegenover het verwpt, dat sommige bonden de eenheid in gevaar brengen stelde hp de vraag, of de cen trales misschien niet te weinig oog heb ben voor het directe contact van de bonden met de arbeiders. NKV-voorzitter Mertens wees er in zpn antwoord op, dat de vakbeweging zich bevindt in een periode van struc tuurherziening, waarvoor van alle kan ten bouwstoffen moeten worden aange dragen ter onderlinge discussie. Hp verzekerde de heer De Groodt, dat hp met hem niet van mening verschilt over de wezenlpke taken van de vakbewe ging en dat de top wel terdege oog heeft voor de verscheidenheid in de beweging. Wat de kwestie georganiseerden- ongeorganiseerde, betreft zei de heer Mertens, dat hy deze zaak in zyn openingsrede slechts terloops ter sprake had gebracht, omdat er een kleine kans aanwezig is, dat hiervoor een oplossing zal worden gevonden in de werkgroep, die het bestuur van de Stichting van de Arbeid op korte termyn verslag moet uitbrengen over de mogelpkheden van een overeen komst. Het zal hierbij niet gaan om retributie van vakbondscontributie, maar wel om rechtstreekse bevoor deling van vakbondsleden uit de te vormen fondsen. (Volgens Ruim Zicht, het kaderblad van het NKV, hebben de werkgeversbonden inmid dels al een aantal suggesties gedaan voor de besteding van deze fondsgel den, bpvoorbeeld voor vormings- en scholingswerk, voor wetenschappelp- ke instellingen der vakcentrales, voorlichting van georganiseerde ar beiders, sociale bpstand en gezins zorg, voor herstellingsoorden, va- kantiebedrpven en recreatiediens ten van de vakbeweging.) De heer Mertens merkte verder od, dat de Stichting van de Arbeid, on danks haar huidige onmacht op het terrein van de loonpolitiek, een gun stig forum blpft voor overleg tussen vakbeweging en werkgevers over an dere punten. Ook andere sprekers waarschuwden tegen torpedering van de Stichting. Op deze NKV-vergadering kwam ook het standpunt aan de orde van NW- voorzitter Roemers, die gezegd heeft dat de vakbeweging haar eigen weg zal gaan, als de beslissing van de re gering over de uitkering-ineeiis niet gunstig voor de werknemers uitvalt. De heer De Graaf, voorzitter van de bond van handelsvertegenvvoordigers St. Christoffel, keurde deze uitspraak af. De heer Mertens zei, dat hp zieh niet van drs. Roemers wilde distanciëren, maar dat het niet de bedoeling kan zpn van de vakbeweging, ook niet van het NW, om anarchistisch tegen de regering op te treden. Het gekste in Nederland vond ik wel, dat alle oude dames zo maar op de fiets springen en dat moeders hun kinderen vóór- en achterop kunnen vervoeren, dat was iets wonderbaarlpks voor me." Celestine Gobiel (26) uit Gha na is nu vier jaar in Nederland en ze spreekt uitstekend Nederlands, zp het met een licht Engels accent. Zp is naar Nederland gekomen om te studeren aan de Sociale Acade mie „Markendaal" in Breda. De kosten van de reis, de studie en het verblijf worden gedragen door twaalf Rotterdamse jonge mensen, van de gespreksgroep „Iri Africa", die er ook niet tegenop hebben ge zien vorige week een tweede Gha- nees meisje naar Nederland te la ten komen. Celestine heeft het hier wel naar haar zin gehad. De eerste twee jaar waren voor haar het moeiiykste, omdat ze de taal niet machtig was. De docenten op Markendaal hebben haar zo veel mogelpk in het Engels les gegeven, hoewel hen dat vaak niet zonder woordenboek en soms grappige misverstanden afging. Het derde jaar aan de Sociale Academie is het praktpkjaar en toen heeft Celestine veel gelegen heid gekregen om eens fpn overal in ons land rond te neuzen. Ze is in Amsterdam geweest, drie maan den, waar ze een cursus volgde aan het Instituut voor de Tropen. En in Echt, waar een modelboerderp is. „Ik heb veel van dit agrarische mi lieu opgestoken, wat ik later goed kan gebruiken, omdat in Ghana de bevolking hoofdzakelpk van land bouw en veeteelt leeft. In Drente, waar ik geweest ben, heb ik ook veel kunnen leren. De scriptie, die ik voor het eindexamen moest ma ken, ging over het in ontwikkeling brengen van dit enigszins achterge bleven gebied in Nederland. Toen ik in Ghana hoorde dat ik in Nederland zou mogen studeren, was ik toch niet helemaal enthou siast. Het was wel heerlpk, dat ik de kans kreeg zo veel van de wereld te zien. Maar ja, ik had een ver loofde, met wie ik al vyf jaar om ging. En in Ghana was het toch al gek, dat ik met mpn 22 jaar nog niet getrouwd was. Maar ik kon het aanbod niet laten lopen, het was een te mooie kans. Wanneer Celestine in haar war me vaderland is teruggekeerd, zal zy binnen drie maanden een ge trouwde vrouw zyn. Maar dat is geen bezwaar voor het werk, dat ze door deze studie zal kunnen doen. „Alle getrouwde vrouwen in Ghana, zyn ook werkende vrouwen. Ik ga meisjes opleiden die in verschillen de dorpen zich als sociaal werkster kunnen vestigen. Bovendien zal ik de vrouwenbewegingen stimuleren." Mary Imelda Yaabo, die achttien jaar is en sinds enkele dagen in Nederland verblpft, zal het hier minder moeilpk krijgen, dan Celes tine. Zp heeft iemand, die kan uit leggen hoe de gebruiken hier zpn, en hoe ze zich moet kleden.' Zp krpgt bovendien drie maanden les in het Nederlands voor zjj naar de Sociale Academie gaat. „Ik vond het toch niet zo erg moeilpk om Nederlands te leren", zegt Celesti ne, „maar het is alleen jammer, dat je het nergens anders kunt ge bruiken, dim alleen maar hier." Het is feest by oma en haar kleinkinderen Peter (8), Anne- mieke (6) en Joosje (5) krij gen een gebakje, alle drie precies hetzelfde. Moeder kijkt toe, hoe haar kinderen smullen. Plotse ling steekt Peter haar zijn lepeltje met een stukje taart erop toe en zegt: „Proef eens wat lekker". Joosje volgt zijn voorbeeld, maar Annemieke eet rustig door. „En, Annemieke, mag ik van jou ook niet eens een stukje proeven?" vraagt moeder. „Och, waarom, 't is toch allemaal precies hetzelfde", ant woordt haar dochter. (Advertentie) Koersen in de week van 14 t/m 18 juni 1965 IMMOFUND 1962: 1060 tot 1085 IMMOFUND 1965: 935 tot 940 IMMOFUND 1964A: 940 Wimbledons start verknoeid (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9