Korting Examen Experiment Mr. Reeling Brouwer vice-president Haarlemse Rechtbank Vier jaar geëist Haarlemse tandarts C. J. Sindram vond emotionele discussies in gemeenteraad onbehoorlijk Loods NIET meer gratis beschikbaar ais sporthal Eigenaar heeft andere Pl annen Geen patates op strand in Zandvoort Afwisselend prograi in komende maant Donderdag optreden dansgroep van Pilm Inspecteur ThBlom heeft in Haarlem veel beleerd Voet; twee< bi] 1 OPENLUCHTTHEATER Onbehoorlijke rijders niet bereikt, maar.... - - IR Défilé in Haarlem bij verlovi )ing van prinses Beatrix AGENDA „Koehandel" Studie ALS HOOFDINSPECTEUR NAAR NIJMEGEN WOENSDAG 23 JUNI 1963 PAGIN. Darteljorisstraat 5 haarlem ZANDVOORT, 23 juni De emotionele discussies gisteravond in de Zandvoortse gemeenteraad over het aanbod van de Haarlemse tandarts C. J. Sindram, de voormalige kabelloods van het PEN, die thans zijn eigendom is, gratis als sporthal ter beschikking van de Zandvoortse sportverenigingen te stellen op voorwaarde dat hij de hal in de zomermaanden als amusementshal mag verpachten, kregen een sensationeel en onverwacht besluit toen de heer Sindram via het raadslid Koning (groep Breure) liet wetendat hij zijn aanbod in trok. „Ik vind de wijze waarop over mijn aanbod is gediscusieerd onbehoorlijk', zei ons een inwendig kokende heer Sindram in de hal van het raadhuis. Daar had hij zich teruggetrokken, omdat hij de discussies in de raad, die hij vanaf de propvolle publieke tribune volgde, niet langer kon aanhoren. „Daarbij verlies ik mijn zelfbeheer sing", vertelde hij. „En ik meende het toch zo goed met de Zand voortse sportverenigingen. Mijn aanbod was eerlijk en oprecht. Maar na deze onwaardige vertoning ga ik een ander plan, dat ik voor het gébruik van de hal heb, verder uitwerken". Het interieur van de voormalige kabelloods van het PEN in Zand voort, waarop de Zandvoortse sportliefhebbers hun hoop hadden gevestigd om als sporthal te die nen. Gisteravond is die hoop de bodem ingeslagen. De Spaanse danseres Pilar Lopez, die de serie voorstellingen in het openluchttheater op 24 juni zal openen. „EEN GOED GESLAAGDE FOTO" FOTO-STUDIO NELL HERBERT Inspecteur Th. A. Blom tijdens de opening van de Haarlemse Verkeersweek. GESLAAGD! AnnoVïö Muziek Diversen Het onlangs van kracht geworden liftverbod is voor enkele studenten organisaties, waarbij zich nu ook de Delftenaren gevoegd hebben, aanlei ding geweest om de minister van Ver keer en Waterstaat te verzoeken aan de studerenden korting te geven bij het reizen per trein. Met de beste wil van de wereld kunnen wij niet inzien op welke gron den de studenten een dergelijke voor keurspositie zouden moeten innemen. Er zijn vele duizenden weekeind- gangers, die in een vergelijkbare si tuatie verkeren. Waarom zouden zij wél de volle prijs moeten betalen? Hoe komt het, dat het aantal afgewe zen kandidaten bij het eindexamen MMS zo opvallend veel groter is dan in andere jaren? Zonder overdrijving kan van een slachting worden gespro ken. De opmerking van staatssecreta ris Grosheide, dat men zich hierover niet te veel moet opwinden, kan nau welijks als antwoord worden be schouwd. Aangezien niet aan te nemen valt, dat de huidige lichting eindexamen kandidaten opeens van een veel min dere kwaliteit zou zijn dan de voor gaande, ligt het vermoeden voor de hand, dat de opgaven te zwaar zijn geweest. Een snel en deskundig onderzoek naar de diepere oorzaken van het fa len van zoveel kandidaten is dringend gewenst. Het zal een verre van een voudige zaak zijn om de gevolgen van te zware opgaven nog te herstellen. Maar het is evenmin billijk de zaak nu maar op zijn beloop te laten. Zeven Franse dames, die elkaar nau welijks kennen, zijn voor twee weken in een grot afgedaald voor een onder gronds verblijf van twee weken. Dit avontuur is aangekondigd als weten schappelijk experiment om de invloed van langdurige eenzaamheid op het menselijk lichaam te onderzoeken. Ge zien het aantal dames zal het met die eenzaamheid wel meevallen. Boven dien is per telefoon contact met de bovenwereld mogelijk. En wat er aan eenzaamheid overblijft zal niet tij dens het experiment wetenschappelijk gecontroleerd, maar achteraf gerecon strueerd worden. Alles bijeengenomen een wetenschappelijk experiment met de Franse slag en enige twijfel over de wetenschappelijke gezindheid van het zevental. (Advertentie) een kostuum waarin u bewegings vrijheid heeft, is het ideale vrijetijds kostuum jacques koop voert hierin een exklusieve kollektie HAARLEM, 23 juni Mr. N. Ree ling Brouwer wordt vrijdag 25 juni tij dens een plechtige buitengewone te rechtzitting 's morgens om elf uur in het Gerechtsgebouw aan de Jansstraat, geïnstalleerd als vice-president van de Haarlemse Rechtbank. Mr. Reeling Brouwer is 61 jaar oud. Hij werd in september 1928 waarne mend-griffier in Haarlem, werd in juli 1935 substituutgriffier en is vanaf 6 mei 1944 rechter. Als vice-president volgt hij de onlangs overleden mr. H. J. Fer- werda op. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 23 juni Vier jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de of ficier van justitie bij de rechtbank, mr. L. van de Berge, vanmorgen geëist te gen een 25-jarige expeditieknecht uit de hoofdstad, die in de nacht van 3 april j.l. de 65-jarige Amsterdamse taxichauf feur J. H. Bijvank in diens wagen met geweld had proberen te beroven. De overval mislukte dankzij de tegen woordigheid van geest van de taxichauf feur, d'ie aan een wurgende greep van een stropdas ontkwam en zjjn overval ler op de vlucht joeg. Daarna achter volgde hij de man in zjjn wagen en le verde hjj hem met behulp van toege schoten voorbijgangers aan de politie uit. Een van de rechters complimenteer de de taxichauffeur met zijn koelbloe dige optreden. De verdachte verklaar de, dat hij nog maar 22 gulden had voor de gehele week en dat toen het plan bij hem was bovengekomen een taxichauffeur zijn geld afhandig te ma ken. Eigenaar van kabelloods in Zandvoort trekt aanbod aan sportverenigingen in imm** - X k -V Inderdaad werden er tijdens de dis cussie in de gemeenteraad herhaalde lijk minder vleiende dingen over de heer Sindram gezegd. Een aantal raads leden twijfelde namelijk aan de oprecht heid van het aanbod van de Haarlemse tandarts. Anderen echter prezen hem in alle toonaarden. Zij zagen slechts het be lang van de sport in Zandvoort en het grote tekort, aan sportaccommodatie, waaraan door het aanbod van de heer Sindram werd tegemoet gekomen. Zij gingen voorhij aan het feit, dat de heer Sindram zijn kabelloods slechts dan in de wintermaanden gratis ter beschikking van de sportverenigingen wilde stellen als de hal in het toeristenseizoen als amusementshal mag worden geëxploi teerd. Tegen dat laatste hebben B. en W. van Zandvoort overwegende bezwaren. Zij vinden de hal met het oog op ge luidshinder in de nabijgelegen woonwijk, te ongunstig gelegen. Dat hebben zij de heer Sindram al herhaaldelijk verteld. Nadat hij er eerst een manege wilde vestigen, met welke bestemming het gemeentebestuur zich kon verenigen, zijn vanaf 1963 herhaaldelijk pogingen ondernomen van het gemeentebestuur toestemming te krijgen de loods als amusementshal te mogen exploiteren. Toen het gemeentebestuur van Zand voort weigerachtig bleef, schakelde de heer Sindram de Zandvoortse verenigin gen in. Zij mochten gratis van de hal ge bruik maken als zij het gemeentebestuur ertoe konden overhalen alsnog toestem ming te verlenen voor het gebruik van de loods als amusementshal in de zo mermaanden. door is de zaak nodeloos gecompliceerd geworden", aldus de burgemeester. „Er is een mist ontstaan, maar het is strij dig met een goed beleid als we zo maar in die mist zouden steppen". Burge meester Van Fenema wees erop, dat noch de Stichting Sporthal Zandvoort", noch de heer Sindram met cijfers op ta fel zijn gekomen over de verwachte kos ten voor verbouw van de hal en exploi- tatieopzet. ,,De heer Sindram zegt wel dat hij alle kosten op zich neemt voor de sportverenigingen, maar wie garan deert dat?", aldus de burgemeester „Om die betonnen kist geschikt te ma ken als sporthal is zeker anderhalve ton nodig". De protestants- christelijke groepering en de VVD bleken er sterk voor het aanbod van de heer Sindram te aan vaarden. De heer Van der Werff (CHU) zei, dat het er bij negentig procent van de Zandvoortse bevolking niet in wil. dat het gemeentebestuur niets in de loods als sporthal ziet. De heer Goosen (AR) vond, dat de zo veel geprezen voortva- Het college bestempelde deze handel wijze als ..koehandel" en „chantage op het college". Burgemeester mr. H. M. van Fenema was ook slecht te spreken over de emotionele sfeer waarin de zaak is getrokken door voorafgaande perspu- blikaties en brieven van de heer Sin dram en de op zijn initiatief opgerichte „Stichting Sporthal Zandvoort i.o." aan de leden van de gemeenteraad. „Daar- ZANDVOORT, 23 juni. Op het strand van Zandvoort mag geen pa- tates-frites worden gegeten. B. en W. willen dat zo houden. Naar hun me ning zal Zandvoort ook zonder patates op het strand wel de naam „patates- dorp" houden. Zij voelen er dan ook niets voor een uitzondering te maken op de vorig jaar opgestelde regel, dat verkoop van patates op het strand ver boden is. Maar de eigenaresse van de strandtent 26, mevrouw H. Hendriks- Terol, heeft desondanks tot de gemeen teraad het verzoek gericht in die uit zonderingspositie te worden geplaatst en patates te mogen verkopen. En zjj had nog bijna succes met haar po ging. Een deel van de raad wilde haar wel tegemoet komen. Bij een stemming staakten echter de stemmen (7-7), zo dat het voorstel in een volgende ver gadering opnieuw in stemming komt. Buiten het debat, over de kabelloods. waaraan wij elders in deze editie uit voerig aandacht besteden, bood de agenda voor de gemeenteraadsvergade ring in Zandvoort gisteravond weinig schokkends. Alle andere voorstellen werden aanvaard. Daaronder was ook een voorstel een nieuwe manschappen- wagen voor de brandweer aan te schaf fen en aan het Gastehnisch Bureau Holland opdracht te geven tot ombouw van gastoestellen voor aardgas. rendheid van het college nu ver te zoe ken was en hij begreep dat niet. Hij vroeg ook waarom de gemeente de loods indertijd niet zelf heeft gekocht, maar burgemeester Van Fenema wilde daar niet op in gaan. Achter het standpunt van het colle ge stelde zich de fractie van de P. v.d. A. De heer Zoet sprak van een verwarrende kabelloods-psychose. Hij noemde de heer Sindram een goed psycholoogdie op verrassende wijze gebruik heeft weten te maken van de sentimenten van de bevolking. De heer Zoet zag ook de noodzaak voor een sporthal in Zandvoort in. maar had graag geztien, dat. de heer Sin dram zijn aanbod met cijfers had om kleed. De heer Breure bepleitte een studie commissie om te onderzoeken of in Zandvoort op korte termijn een sporthal kan worden gebouwd. In dat voorstel werd de heer Breure gesteund door de katholieke wethouder Lindeman en zijn socialistische collega Kerkman. Burge meester Van Fenema vond het echter niet nodig een aparte studiecommissie in het leven te roepen. Hij was van me ning, dat die teak best door de bestaan de commissie voor algemene zaken kan worden verricht in samenspraak met vertegenwoordigers van de sportvereni gingen. Het aan een studie onderwerpen van de mogelijkheden tot de bouw van een sporthal in Zandvoort was uiteindelijk het enige besluit dat de raad stilzwij gend nam, want nadat de heer Koning met de ongewone mededeli, van de heer Sindram was gekomen, wisten zelfs de raadsleden die het voorstel van de Haarlemse tandarts hadden ge steund, niet meer wat ze zeggen moes ten. Voor de vele vertegenwoordigers van sportverenigingen, die op de tribune de discussies volgden was de afloop overigens net zo teleurstellend als voor de heer Sindram en de zijnen. HAARLEM, 23 juni Het Centrum comité Koninginnedag heeft de organi satie op zich genomen van enige fees telijkheid op de verlovingsdag van prin ses Beatrix, vermoedelijk maandag 28 juni. Muziekkorpsen zullen 's middags door de stad trekken, 's avonds om kwart voor negen vertrekt een fakkel optocht, waaraan alle verenigingen kun nen deelnemen, vanaf de Dreef naar de binnenstad. Daar zal op het bordes van het stadhuis burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, een défilé afnemen. BLOEMEND AAL, 23 juni De di recteur van het Bloemendaalse Open luchttheater liet zich gistermiddag door de slagregen niet uit het veld staan. „We hebben voor het Openluchttheater een hijzonder gevarieerd programma kunnen opstellen", vertelde hij tijdens een persbijeenkomst, „we rekenen daar bij op mooie zomeravonden. Mocht het in dat opzicht toch mislopen, dan kun nen we te allen tijde rekenen op het Provinciaal Ziekenhuis, dat ons de fraaie zaal Musis Sacrum ter beschik king steil." Het aantal door het Open luchttheater zeil georganiseerde avon den is dit jaar kleiner dan vorige jaren, er werd echter meer gelet op de ver scheidenheid. Aan de beurt komen: 'fol kloristische dans, ballet, marionetten spel, jazz, operette, toneel en zang, ter wijl ér voor de kinderen nog naar een fjjne middag gezocht wordt. Hoewel het Openluchttheater zjjn dienst dit seizoen al verschillende ke ien bewezen heeft, zal het officiële pro gramma vanwege het Openluchttheater zelf pas donderdag 24 juni beginnen. Dan treedt, in het kader van het Holland Festival, de beroemde Spaanse dans groep van Pilar Lopez voor het voet licht. De groep, wier historie teruggaat tot ver voor de tweede wereldoorlog, oogstte reeds verschillende keren groot succes in ons land. onder meer tijdens het Holland Festival 1960. Vrijdag 2 juli is het theater voor het Nederlands Danstheater. Deze avond is de enige baliet-avond van het seizoen, voor geen van de overige avonden zag het dans theater, evenals trouwens het Nationale Ballet, kans van het feërieke décor van het Openluchttheater gebruik te maken. Woensdag 21 juli is het de beurt aan het Danstheater Internationaal, een groep amateurs die met echt enthousia- me folkloristische dansen uit vele lan den op de planken zullen brengen. Voor de jazzliefhebbers werd op zatefdag 24 juli de Down Town Jazz Band geënga geerd. HAARLEM, 23 juni Inspecteur Th. A. J. Blom, hoofd van de sectie ver- keersopvoeding en propaganda van de Haarlemse Verkeerspolitie en de organi sator van de Haarlemse Verkeersuieek 1965, gaat Haarlem verlaten. Hij is be noemd tot hoofdinspecteur van politie te Nijmegen. Vanmorgen heeft hij af scheid genomen van het Haarlemse po litiecorps. „Toen ik dertien jaar geleden als kersvers politieman zo van de school naar Haarlem werd gestuurd, had ik als geboren Amsterdammer het gevoel de provincie in te gaun. In mijn ogen was Haarlem nameiyk altjjd een pro vinciestadje geweest. Maar ik heb liet hier enorm naar mijn zin gehad. Ik wilde Haarlem al spoedig niet meer voor Amsterdam ruilen. Je kunt hier alles overzien wat er gebeurt en toch is de stad groot genoeg om met alle lacetten van hel politiewerk te kunnen kennis maken." Als jong adjunct-inspecteur kreeg de heer Blom met alle afdelingen van het Haarlemse corps te maken. Zijn by- zondere interesse hadden de radio-auto- dienst, waarvan hij commandant was en de Algemene Dienst, waar hp was toe gevoegd aan het hoofd van genoemde dienst. Toen reeds kwamen zijn orga nisatorische kwaliteiten tot uit drukking, die hem zeer van pas kwa men toen hp in 1960 bij de Verkeerspo litie kwam en korte tijd later werd be last met de leiding van de nieuw opge richte sectie verkeersopvoeding en pro paganda. Van de noodzakelykheid van verkeersopvoeding is iedereen wel over tuigd, maar het vormt nog steeds een punt van discussie of dat wel een taak (Advertentie) BENT U MOEILIJK TE FOTOGRAFEREN? Dan kan het een kostbaar bezit zijn: Denkt u hieraan nu het nog kan? Een goed portret maakt: Lange Veerstraat 11-13 Telefoon 1 1178. voor de politie is. Op de afloop van deze discussie heeft men in Haarlem niet willen wachten en toen een oud-adju dant van politie ophield met het geven van lezingen en voorlichting aan scho lieren nam de verkeerspolitie die taak over. En in de afgelopen vijf jaren heeft men zich niet tot de scholieren beperkt. Er werden ook cursussen ge houden voor volwassenen en de belang stelling daarvoor overtrof de verwach tingen. Inspecteur Blom balt van onmacht zijn vuisten als hy zegt: „Maar wij zijn er nog' steeds niet in geslaagd die categorie van onbehooriyke rij ders te bereiken. En juist die catego rie is zo belangrük. zy zpn de on verschillige rüders die de verkeers ongelukken veroorzaken." Maar over het algemeen is inspecteur Blom niet ontevreden over de resulta ten van het werk van zijn sectie. Hij heeft zyn organisatorische talenten kun nen uitleven in het op gang brengen van deze sectie. Nu het goed loopt is voor hem de lol er een beetje af. „Dan verzin ik weer iets anders, zoals on langs de Haarlemse Verkeersweek". In specteur Blom is een rusteloze zoeker naar nieuwe dingen. Naast een goed organisator is de heer Blom ook een goed schrijver. Van zyn hand verscheen by Elsevier het „ABC voor de weggebruiker", een naslagwerk in pocketvorm waarmee hij vele weg gebruikers aan zich heelt verplicht. „Als ik geen politieman meer kon blo- ven, zou ik graag journalist worden. Dat lijkt me ook een lijn beroep," be kende hij ons. De verkeerssituatie in Haarlem vindt (le heer Blom niet rooskleurig. Maar de enige oplossing die hij heeft om in die situatie verbetering te brengen, is een andere instelling van de weg gebruikers. „We hebben te weinig par keergelegenheid in de Haarlemse bin nenstad," aldus de heer Blom. „Het is in een historische stad als Haarlem na tuurlijk onverantwoord hele stadswijken te slopen om parkeerruimte te creëren. Als de Haarlemmers als ze naar de hinnenstdd komen nu maar een paar honderd meter zouden willen lopen van af de parkeerterreinen aan de rand van het centrum. Dan was de zaak opge lost. Het Marioneti/ Brugman zal vo zijn tijdens een^ zondag 18 juli. Als er één ej bomendécor gu| is het wel op^ rette (de voorl rettei komt da] voorstelling va en Donau" maandag 26 jij afgestemd zijlij het koor „Lesl Fontaine". Hel Poitiers, liet 11 zijn opwachtiil In de maarf toneelvooi stelf werd voor op theater: „De Toneelgroep wordt gegevel Het Joegoslavi ran Kovacic v| ste avond op voorstellingen acht, de midda Natuurlijk hJ Iuchttheater e/ zoen verhuurd aanzienlijk mi vorige jaren. hebben onder l het Leger des. uit Nederland komsten gehoufl weken staat ondé val op het prol Fonternella. dief van een nieuw heeft de taak diii theater ongewone] laten verlopen. De andere Z. Z. en d| Draayer, Margie lijk Haarlemse jaz^ In augustus zullen ook de r.k. Bon] en het Haarlems dermiddagen orga De directie van heeft getracht h< het theater zo knappen, zodat Openluchttheater worden. Bij het i langs het buiten] waarvan evenals rein de paden en* den vernieuwd. HAARLEM, 1230 ondervi zelf niet over gaf op de vrij gangersvereq volkomen nn tie voor di daarvoor wi ging zal ha] reerd krijge burgers zijnj de sterkerel hebben, dij gen van dj len een a* gebruik nj Dit ded van de i] vereniginj Enthoven zij giste ring vad Ver. B() Zij verhitte den. Inj keersdq lijk vo degelitf gersvir bereik vuldig] belang pak voork len. Als nog vee gemidde gangersl gersliehtf seconde] aangeïion meter md gangers een gegeve te worden gé 9 a 10 procent"1 reeds 65 jaar (Advertentie) met een HORLOGE altijd DUBBEL geslaagd. 1CÏNEMA PALACE: Dagelijks 2. 7 en 9.19 uur: De burcht der verdoemden, 14 jaar. FRANS HALS: Dagelijks 1 en 9.15 uur: Geheim agent 007 contra Dr. No, 18 jaar. LIDO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Kooi der liefde, volw. REMBRANDT: Dagelijks 2. T en 9.15 uur: Thirty years of fun, alle leeftijden. RO.XY: T/m woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: H»et teken van de heiden, 14 jaar. STUDIO: Dagelijks 2.15, en 9.15 uur: Julia de onweerstaanbare, volw. MINERVA, t/m woensdag 6.15 uur: Alpen lied, alle leeftijden. Woensdag 23 juni Concertgebouw. 8 uur: Concert door de Haarlemse Klavarskribo accordeonclub. Donderdag 24 juni Grote of Sint Bavokerk. 3 uur: Gemeen telijk orgelconcert door Nico Waasdorp. Concertgebouw. 8.15 uur: Zomerconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Bart van Bemum. M.m.v. Tereza Vieira, piano.. Donderdag 24 juni Raaks. 8 uur: Muziekavond van de Haarlemt.che Discoclub.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3