zoekt remedie tegen TRALINGSZ1EKT Miljoen speldjes kranten De Gaulle wil Johnson wel ontmoeten 2 doden op ongeluksweg Proeven met radio-activiteit SCHEEPVAARTBERICHTEN Doggersbank GEEN GAS, GEEN OLIE VAKMENSEN LEREN HUN VAK OP DE BEDRIJFSSCHOOL VAN FIGEE Speldje met gouden koets 100 gulden boete voor auteur van „Jezusnummer' Donau nog steeds gevaarlijk koog N F/G££ Sra/?e/? [waan is tardt op lio-actief WOENSDAG 23 JUNI 1965 der Eijk) in de pol- gjswgk. In een een daarin een een ge- hem gericht is alle op het be- Jintgenappa- 3at hier in ldoodvonnis deze fatale de aap be- [ralingsziek- staat omdat levengeven- Fnietigd. Via [reep zal de jen met het jan een do- zelf juiste Iniet baten, complicatie "„secundaire is dodelijk af- bnge geleerden [doende de ge ziekte te door zij daarin, dan ^-transplantatie ftieven openen gelijkbare leuke voor hen die poffen worden straling en de jpen. Dat kan |ons maar tot door een p-actief mate- ïheid die gro- Ste het gebruik toeneemt, wat het geval is, met een kern- pe in de gehele Iden zijn voor 'Wr Apparaat voor radio-actieve bestraling. Apen worden hiermee bestraald om het belangrijke onderzoek naar de stralingsziekte" mogelijk te maken Een dierenverzorger anno 1965 zoals die in het radiobiologisch instituut in Rijswijk voorkomt. In dit „ruimtepak" worden kiemvrije, met de keizersnee ter wereld gebrachte ratten verzorgd. Ook voor de verpleging van mensen is zo'n pak in ontwikkeling. Het Radiobiologisch Instituut van T.N.O. in Rijswijk waar, in samenwerking met Euratsm, belangwekkende onderzoekingen wor den gedaan door de nouvelle vague" in de wetenschap.' PAGINA 4 In augustus begint een nieuwe opleiding in plaat- en konstruktie- werken, machinebankwerken en metaaldraaien. De opleiding staat onder BEMETEL-toezicht. Alles over de opleiding kunt U horen op onze voorlichtingsavond op donderdag 24 juni van 7 tot 9 uur in Hotei-Café-Restaurant VAN AKEN, Baan 1 - hoek Houtplein. Halte buslijnen 1, 2, 5, 6 en 71. Wie dan niet kan, kan komen op 22 of 29 juli, zelfde plaats, zelfde tijd. Ook kan men zich schriftelijk, telefonisch of persoonlijk in verbinding stellen met de afdeling personeelszaken van N.V. MACHINEFABRIEK FIGEE Hendrik Figeeweg 1 - Haarlem - Telefoon (02500) 11845 - toestel 16 Z~/? 2TS//7 H1IRLEU XHOlLiNO ere proefdieren tienduizenden er jaar en de een hoofdstuk bijvoorbeeld die om kiemvrije i zjjn van zo'n I hiervoor door sbaar zijn ge- ronden.. Het houden van vergaande de jongen riaal van de Ituurlyke wy- \t zij dan al iet zouden zou plaats [een steriele nee ter we iden ze ook gebracht. >n in een ►n dat hun een soort tien is ge- jhy heeft [g en voortbe- kun- Jyze van l aan by |ld wor- gtiënten 1 en bü bdzake- gebrek deze infèc- zoveel porden ver- bk uit- zich Pmdat vordt van Ze om maken. Acade- fiet ver- getraind gebeu- in een (■ving. De géns maar ctieve stra- niet gevaar deze voor- ht men op alles stralingsziek- tederland nog geen zyn voorgekomen tot er In het laboratorium dus (temvrije ratten, anderzyds zyn er ook besmette muizen. Zij zijn opzet telijk met radio-activiteit besmet door hun strontium-90 te voeren, dberuch te stof die vrijkomt na kernontplof fingen en die het leven kan bedreigen. Bij de muizen ontstaan hierdoor bot- tumors, waarvan de ontwikkeling nauwkeurig wordt gevolgd en die na de dood van de muis vaak pas na drie jaar grondig worden on derzocht. Door het strontium zijn de muizen radio-actief, waardoor ze ook in een volkomen geïsoleerde omgeving moeten worden gehouden, zij het dat in dit geval de mens beschermd moet worden. Zelfs met de uitwerpselen moet de grootste voorzichtigheid wor den betracht en deze worden dan ook zorgvuldig in beton verpakt afgevoerd. Xa het bezoek aan de muizenkamer moet ook ik me onderwerpen aan de daarvoor geldende veiligheidsvoorschrif ten en mijn handen in een geheim zinnig apparaat steken. Het is voor zien van een wijzer die aangeeft of er besmetting heeft plaats gevonden. Mijn rechterhand laat de meter vry- wel onberoerd, mijn linker daarente gen doet niet alleen de wijzer ineens fel naar het rode gedeelte doorslaan, er gaat bovendien met luid gerinkel een nogal alarmerende schel over. De begeleidende adjunct-directeur, dr. G. W. Barendsen, stelt me gerust: de radio-actieve bron is de lichtgevende verf op de wijzers van mijn horloge en de hoeveelheid is, ondanks de bel, ongevaarlijk, zo verzekert hij. Intussen is er enige spanning groei ende in het laboratorium: er staat een nieuw experiment op stapel. Enkele uren later zal een aap worden bloot gesteld aan een ander soort straling, niet aan röntgen of gamma-, maar aan neutronen-straling. Deze kan ef fectiever kwaadaardige gezwellen be- stryden, maar geeft complicaties door dat zü afschuweiyke open wonden ver oorzaakt, by-effecten die onderdrukt moeten worden voor er van klinisch gebruik sprake kan zyn. Men mag dan geen hoop willen ge ven, er wordt hard gewerkt. het beenmerg is vernietigd en geheel moet worden vervangen wat dus ook voor de behandeling van leuke mie vaak nodig kan zijn treedt de reeds genoemde secundaire ziekte op, die dodeiyk afloopt. Het vreemde beenmerg richt zich nameiyk tegen de weefsels van de gastheer, een complicatie waarvoor nog geen oplos sing is gevonden. Door proefnemingen met muizen, ratten en apen probeert men in Rijs wijk te doorgronden wat deze com plicatie veroorzaakt en hoe zij voor komen kan worden. De proefnemin gen met de apen zijn het belangrijk- ste, omdat zij zo is gebleken de mens in deze fysiologisch het meest naby komen in hun reac ties. (Extreme bestrijders van vivisectie, die misschien al naar de pen grijpen, wordt verzocht eerst te trachten te achterhalen wat voor een patiënt en zyn omgeving een ziekte betekent als bijvoorbeeld leukemie). De bestraling is nodig om de apen zo tot „patiënt met stralingsziekte" te maken. Daarna wordt de been mergtransplantatie toegepast, waarbij hun medische reacties nauwkeurig worden geobserveerd en geanaly seerd. Deze zijn tot nu toe zo heftig geweest dat alle aan de secundaire ziekte zijn bezweken. Maar het in zicht is toegenomen. Zo we.et men nu dat een deel van de negatieve uitsla gen is veroorzaakt door éen Verkeer de bewaartechniek van het beenmerg, welke techniek van de Amerikanen was overgenomen. Door deze manier, waarby het merg werd ingevroren, bleek een groot deel van de cellen af te sterven, zo werd ontdekt. Die bewaartechniek is nu verbeterd, waardoor is bereikt dat de kostbare cellen wèl in tact gehouden kunnen worden, een resultaat waarvan ook de Amerikanen op de hoogte zyn ge steld en waarmee ook zy nu hun voordeel doen. Een van de bijdragen in het wetenschappelijke tweerich- tingenverkeer, dal er wel degelijk is tussen de twee landen op velerlei ter rein van onderzoek. et laboratorium is dat van het Radiobiologisch Instituut T.N.O.waar in het kader van een samenwerking met Eura tom belangrijke en belangwekkende onderzoekingen worden verricht. Men is er voorzichtig met inlichtingen. Niet omdat deze geheim zouden zijn maar omdat men weet hoe gemakke lijk hoop gegeven wordt aan patiënten of hun omgeving zodra er maar iets over onderzoekingen op medisch ter rein wordt gepubliceerd. Hoop die men in dit geval niet wil en niet kan geven. Stap voor stap wordt er gezet op een tot voor kort volkomen onbekend terrein en langzamerhand krygt men inzicht en ontdekt men nieuwe mogelijkheden. Meer niel, voorlopig. „Bovendien", zegt (1e di recteur, dr. D. W. van Bekkum, „zijn wy op dit punt anders ingesteld dan de Amerikaanse geleerden, zoals die, het reageerbuisje in de hand, el ke week in het blad „Time" slaan algebeeld. Publiciteit wordt iu Neder landse wetenschappelijke kring al gauw opgevat als een ontoelaatbare vorm van zelfreclame". Dr. Van Bekkum mag dan niet Amerikaans zijn. hy is wel informeel, evenals zijn medewerkers op dit nieuwe terrein; jonge geleerden die in hemdsmouwen rondlopen, de „nouvelle vague" in de wetenschap. Een van de onderzoeken die in sa menwerking met, en dus ook met fi nanciële steun van Euratom worden gedaan is de bestudering van de ge noemde beenmergtransplantatie als behandelingsmetnode voor stralings ziekte. De vervanging van beenmerg by slachtoffers, die door hoge doses ioni '-erende straling zyn getroffen, is vooralsnog de enige geneeswijze voor deze gevaarlijke aandoening. Zy is ontwikkeld door de Paryse dr. Mathé, met wie het instituut geregeld con tact onderhoudt. In 1957 al wist hij hiermee een aantal Joegoslav'jche studenten, die door een ongeval met een kernreactor aan hoge doses stra ling waren blootgesteld, in het leven te houden. Aangenomen wordt achteraf dat niet al hun beenmerg, dat op de duur onmisbaar is als bloedvormende stof, was vernietigd. Het nieuwe beenmerg van de donors echter was onmisbaar om de tijd te overbruggen die nodig was tot dat het eigen beenmerg zich weer in voldoende mate had gevormd uit het nog resterende gezonde deel. Het vreemde beenmerg werd daarna weer afgestoten. Wanneer nameiyk al en andere belangrijke vordering is de wetenschap dat voor in- jectering van het nieuwe been merg het beenmerg van foeten daarvoor het best geschikt is. De zich tegen de gastheer afzettende af- weerstoffen namelijk zyn in dit been merg het minst ontwikkeld; afhan kelijk als het nog is van het moeder lichaam heeft het die afweerstoffen nog niet nodig. Omdat van deze foeten slechts een geringe hoeveelheid been mergcellen kan worden verkregen is juist de genoemde bewaartechniek zo belangrijk, omdat het noodzakelijk is dit beenmerg te bewaren en te „spa ren" totdat men een zekere hoeveel heid heeft verkregen. Ook is men na de jarenlange proef nemingen tot de conclusie gekomen dat het in meer of mindere mate „aanslaan" van het beenmerg bij de gastheer, de meer of mindere mate van de secundaire ziekte dus, gezocht moet worden in de verschillen tussen de bloedcellen. Zoals vroeg;er al ge bleken is dat overeenstemming tussen de bloedgroepen het geheim was van het al of niet slagen van transfusies, zo zal het bloed nu nader in cellen- groepen geïdentificeerd moeten wor den, om van daaruit tot de vaststel ling te komen welk beenmerg het best voor een bepaalde patiënt ge bruikt kan worden, om de gevolgen van de secundaire ziekte zo gering mogelijk te doen zyn, zo zelfs dat de patiënt in leven kan blijven. Een on derzoek waaraan inmiddels, ook el ders in het land, is begonnen. Voor al deze transplantatie-onder zoeken en het radiobiologische werk zijn de rhesus-aapjes onmisbaar. Zij worden in grote aantallen uit Indië ingevoerd. Na aankomst blijven zy en kele maanden in quarantaine in een aparte afdeling van het laboratorium in Rijswijk. Er wordt over gedacht een eigen l'okkerij op te zetten van deze aapsoort, die zich uitstekend leent voor onderzoekingen. Zij zijn weliswaar agressief maar juist klein genoeg om door één man in toom te kunnen worden gehouden. Anders is het met de chimpansee's, de intelli gente zwarte mensapen, waarvan er ook een paar In een ruime kooi in Rijswijk speels aan de touwen rond slingeren. „Zij zyn wèl coöperatief", zegt dr. Van Bekkum. Deze kostbare apen, die niet worden bestraald, maar voor bloed- en cellenonderzoek worden gebruikt, zyn' er op getraind een beetje mee te werken: wanneer er bloed moet worden afgenomen ste ken zy gedwee de arm door de tra lies om onbewogen toe te zien hoe de naald in de huid verdwijnt. Dr. Van Bekkum: „Dat is maar goed ook, want wanneer ze niet zouden willen, zou het onbegonnen werk worden. Stel je een onwillig kind voor, dat bloed afgenomen moet worden en te genstribbelt, maar dat tien keer zo sterk is". Het voorland van de chimps ziet er beter uit dan dat van de rhe- sus-apen die, zij het voor een goed doel, door de dodende stralen worden getroffen. Wanneer de mens-apen vol wassen worden na een paar jaar en zij ondanks de training onhandelbaar worden en bovendien hun bloed door de vele onderzoekingen ongeschikt is geworden als verder onderzoekmate riaal, worden ze overgedaan aan een dierentuin of aan andere centra van onderzoek. (Van oyze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 23 juni Eind juli ver schijnt (1e eerste Nederlandse speldjes krant, die hier gedrukt wordt en in een oplage van een miljoen exemplaren gratis zal worden verspreid. Daarbij verlenen enkele groot-win kelbedrijven en andere zaken als tex tiel- en levensmiddelenwinkels, ken baar aan een raambiljet, hun mede werking. Bij het boodschappen doen kan het blad, dat twee maal per jaar zal uitkomen, worden meegenomen. Er worden afbeeldingen van speldjes in afgedrukt, die bij verschillende artike len cadeau worden gedaan. Voor ver zamelaars is het aantrekkelijk, dat er prijzen aan verbonden zyn, wanneer zy daarvan een bepaald aantal in hun be zit hebben. De speldjesrage gaat on verminderd voort, doch wel néémt de verkoop ervan af nu steeds meer fa brikanten ertoe overgaan ze by hun produkt gratis te geven. UTRECHT Zodra de verloving van prinses Beatrix een feit zal zyn, komt er een speldje in de handel met de Gouden Koets er op afgebeeld. WASHINGTON, 23 juni (Reuter) Volgens Mike Mansfield, democratisch leider in de Amerikaanse senaat, heeft president De Gaulle tegenover vice- president Hubert Humphrey te kennen gegeven dat hy president Johnson zou willen ontmoeten. Humphrey, die de Paryse vliegtuigtentoonstelling heeft bezocht, had zondag een onderhoud met de Franse president. (DPA) Volgens Amerikaanse re geringskringen is er over een ontmoe ting tussen Johnson en De Gaulle niet diepgaand gesproken door Humphrey en de Franse president. De Gaulle zou slechts hebben gezegd, dat hy Johnson hoogacht en hem best eens wil ont moeten. Over plaats en tijd is niet van gedachten gewisseld. Evenmin is vol gens Amerikaanse regeringsfunctiona rissen gesproken over de grote me ningsverschillen die tussen de beide landpn bestaan, zoals de rol van Frankrijk in de Westerse wereld en het Atlantische bondgenootschap. Viet nam Is ook niet diepgaand besproken. BERGEN OP ZOOM, 23 juni Twee maal binnen 5 uur viel er gisteren op de Wouwsestr^atweg hier een dode by een verkeersongeval. De autoverkoper J. Verhagen (29) uit Dinteloord is dinsdag tijdens een proef rit met twee adspirant-kopers om het leven gekomen. De heer Verhagen die by een autodealer inBergen op Zoom werkt reed op de weg Breda-Bergen op Zoom en kreeg vlak bij Bergen op Zoom een ongeluk. De twee andere in zittenden zyn met ernstige verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis in Be gen op Zoom. De heer Verhagen kwam met de auto onder een voor hem rijdende vracht auto, die bezig was met een inhaal manoeuvre. Hij was op slag dood. Driehonderd meter van deze onheils- plek kwam vijf uur later de 30-jarige G. Otto uit Roosendaal om het leven. Hy kwam met zyn personenauto in bot sing met een autobus. Hy was op slag dood. Het ongeluk gebeurde, toen de per sonenauto een tegemoetkomende vrachtwagen schampte waarna hij be gon te slingeren en tegen de autobus botste. De omgekomene was gehuwd en vader van vyf kinderen. Abida 22 te Fredericia. Ampenan 21 v. Curagao n. Cristobal. Angolakust 21 v. Freetown n. Douala. Cartagena 21 v. Gothenburg n. Oslo. Cinula 22 te Curasao. Crania 21 v. Pta Cardon n. Liverpool. Daphnis 21 v. Pto Cabelo n. Guanta. Eenhoorn 21 v. Antwerpen n. Leixoes. Guineekust 21 te Douala. Parkhaven 22 te Rio de Janeiro. Raki 22 te Curagao. Sinon 22 te Georgetown. Straat Jöhore 22 te Kaapstad. Vivipara 22 te Portland Maine. Achilles 22 te Bremerhaven. Ammon 22 te New York. Artemis 21 v. Pto Ordaz n. St Luciz. Geestland 22 v. Barbados n. St. Lucia. Geeststar 23 te Preston. Goeree 22 te Pt Alberni. Koningswaard 22 te Purfleet. Koudekerk 22 te Sydney. Neass Commander 21 v. Batonrouge n. Japan. Prins Maurits 22 te Toledo. Rempang 21 v. Duinkerken n. Antwerpen. Rotterdam 22 te New York. Woltersum 22 v. Le Havre n. Duinkerken. Caltex Delfzijl 22 v. Isle of Grain n. Svolvaer. Leiderkerk 21 v. Newcastle NSW n. Sydney. Lelykerk 22 te Bedi. DEN HAAG, 23 juni De boring die met het booreiland mr. Cap in op dracht van Shell-Esso bij de Doggers- bank in het Engelse deel van het con tinentale ilat is verricht, heeft geen olie of gas opgeleverd, zo deelt de Shell Nederland mee. Door deze boring, die ongeveer drie maanden heeft geduurd en cir ca tien miljoen heeft gekost, is wel informatie verkregen die een beter inzicht geeft in de geologie van het continentale plat. Afhankelijk van de weersomstandig heden zal het booreiland in de loop van deze week naar een nieuwe loka- tie ongeveer 160 km. zuidelijker en op circa 100 km. uit de Engelse kust wor den versleept voor een tweede bo ring. De zee heeft daar een diepte van ongeveer dertig meter. Het boren van deze nieuwe put zal wederom onge veer drie maanden vergen. In oktober van dit jaar zal Shell-Esso met het booreiland „Neptune" een der de boring in de Noordzee slaan. AMSTERDAM, 23 juni De recht bank heeft hier vanochtend een 23-jari- ge redacteur van het Amsterdamse stu dentenblad Propria Cures terzake van smalende godslastering, kwetsend voor bestaande godsdienstige gevoelens in Nederland, veroordeeld tot een geldboe te van honderd gulden, subs, tien da gen hechtenis. De officier van justitie, mr W. Tonckens, had een maand voor waardelijke gevangenisstraf en een geldboete van tweehonderd gulden ge- eist. De redacteur had in het P.C. num mer van 10 oktober 1964 in het artikel „Special to P.C. een reiscorrespon- dentie uit het jaar 0" in de vorm van een reportage en in de stijl van de Haagse Post het bijbelverhaal van de kruisiging verteld. De rechtbank over woog in haar vonnis dat „de uitlatin gen in het openbaar zyn geschied, zy het ook dat deze openbaarheid naar be stemming en omvang van betrekkelijk beperkte aard was". Voorts overwoog zij „dat vele gelovigen in Nederland de figuur van Jezus Christus als een per soonlijke verschijningsvorm van God beschouwen." De raadsman, mr H. M. Voetelink, had - gesteld dat lastering van Christus juridisch niet gelijk gesteld kon wor den met godslastering en had zich ver der afgevraagd of een aards rechter wel kon vaststellen dat wie dan ook de belichaming van God was. Tenslotte overwoog de rechtbank dat de betite ling van Jezus Christus als volksmen ner, gebedsgenezer, kampioen surfrider en amateur ombudsman „niet anders kunnen zijn bedoeld dan als smalend, verachtend, grovelijk spottend of ho nend ten opzichte van de persoon van Jezus Christus." Prins Wilier III 22 v. Pt Said n. Hodeida. Straat Fremantle 23 te Kaapstad. Van Riebeeck 21 v. Durban n. L. Marques. Woltersum 22 te Duinkerken. Alcor 21 700 m. n v. Seychellen. Banda 21 300 m. nw v. Bermuda. Castor 21 130 m. o v. Malta n. Leixoes. Cartago 21 v. Gothenburg n. Oslo. Esso Amsterdam 21 145 m. w v. Str. Ormuï Forest Hill 21 85 m. wzw v. Algiers. Gaasterdijk 21 340 m. z v. Kp Race. Kamperdijk 21 60 m. z v. Sable Eiland. Kryptos 22 700 m. zzo v. Hongkong. Madison Lloyd 21 124 m. zo v. Sardinië. Markab 21 120 m. no v. Kp Villano. Mirzam N p. 21 Gibraltar n. Marseille. Mithras p. 21 Ouessant n. Gibraltar. Taras 21 65 m. o v. Valencia n. Lissabon. Vasum 21 420 m. w v. Bombay. Woensdrecht 21 960 m. ozo v. Seychellen. Acgis 22 te Amsterdam. Caltex Arnhem 22 v. Manilla n. Kobe. Caltex Rotterdam 22 te Suez. Camphuys 22 v. Abadan n. Kuwait. Dahomeykust 22 te Freetown. Drenthe 22 v. Lor. Marques n. Durban. Esso Den Haag 22 v. R. Tanura n. R'dam. Forest Hill 22 te Palermo. Ganesella 23 te Singapore. Gooiland 21 v. Santos n. Salvador. Graveland 22 te Hamburg. Hathor 22 v. Iskenderun n. Antalya. Korendijk 21 v. Hamburg n. Bremen. Kylix 22 v. Mormugao n. Madras. Laarderkerk 22 te Khorramshahr. Loosdrecht p. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Madison Lloyd 22 te Barcelona. Neder Weser 22 v. Tandj. Mani n. Bangkok. Rempang 22 te Antwerpen. Sarpedon 22 te Antwerpen. Schelpwijk 23 te Miri. Straat Frazer 22 te Yokkaichi. Videna p. 22 Formosa n. Sambu. Avedrecht 23 te Marseille. Gulf Italian 22 v. Liverpool n. Port Said. Korendijk 22 te Bremen. Munttoren 23 te Salvador. Senegalkust 22 v. Port Harcourt n. Tem». Sumatra 22 v. Beiroet n. Port Said. Towa 23 te Djibouti. Ulysses 23 te Margbarod. xtf Alkes 22 dw. Tunis n. Beiroet. Amerskerk 23 te Port Swettenham. Anco Spray 22 dw. Minorca n. Genua. Bali 22 te Port Said. Caltex Utrecht 22 v. Pladju 24 te Dumal. Carrillo 22 te Charleston. Gaasterkerk 22 v. Mombasa n. Aden. Karachi 22 v. Colombo n. Aden. Kopionella p. 22 Kreta n. Lamaca. Maasdam 22 v. Bremerhaven n. R'dam. Oranjefontein 22 te Port Elizabeth. Osiris 22 te Bremen. Servaaskerk 22 te Shimizu. tt> Abbekerk 22 te Rotterdam. Ares 21 te Amsterdam. Attis 21 van Amsterdam n. Hamburg. Breda 22 van Amsterdam n. West-Indië. Eos 22 te Rotterdam. Hector 22 van Rotterdam n. Hamburg. Cumulus 21 te Rotterdam. Koningswaard 22 van R'dam naar Purfleet. Mariekerk 21 te Rotterdam. Osiris 21 van Rotterdam naar Bremen. Pieter S. 22 te Rotterdam. Poeldijk 22 te Rotterdam. Sarpedon 22 van Rotterdam n. Antwerpen. Schiekerk 22 van A'dam n. Hamburg. Simonskerk 22 van A'dam n. Kaapstad. Stentor 21 te Rotterdam. Aegis 22 te Amsterdam. Caltex Amsterdam 22 te Amsterdam. Chiron 22 van Amsterdam n. Hamburg. Kloosterdijk 23 te Rotterdam. Maasdam 23 te Rotterdam. Neder Rhone 22 te Amsterdam. Neder waal 22 van Rotterdam n. Bremen. Purmerend 22 van Rotterdam n. Thame». Solon 22 te Rotterdam. Alblasserdijk 19 te Le Havre. .Aludra 20 te Las Palmas. Dorestad 19 van Singapore naar Saigon. Geeststar 20 te Dublin. Ivoorkust 19 te Dakar. Hector 19 van Antwerpen n. Rotterdam. Karimun 19 te Singapore. Servaaskerk 18 van Manila naar Kobe. Straat Chatham 19 v. Singapore n. Hongkong Waterland 20 te Amsterdam. Abbekerk 19 te Amsterdam. Aldabi 19 van R'dam naar Hamburg. Almkerk 20 te Rotterdam. Archimedes 20 te Rotterdam. Attis 20 te Amsterdam. Delphina 20 te Rotterdam. Friesland 19 van R'dam naar Sluiskiel. Gaasterland 19 te Rotterdam. Holendrecht 20 van R'dam n. Hampton Rd». Katsedijk 18 van R'dam naar Antwerpen. Kelletia 21 van R'dam naar Teesport. Hermes 21 te Rotterdam. Nederwaal 19 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 19 te Rotterdam. Oranjestad 19 te Amsterdam. Pieter S. 20 te Rotterdam. Purmerend 21 te Rotterdam. Rijndam 19 van R'dam naar New York. WENEN, 23 juni (Rtr.) Het water in de overstroomde delen van Oosten rijk en Hongarije is dinsdag ondanks nieuwe regenval enigszins gezakt. Een warmtegolf deed echter de vrees ont staan dat het smeltwater uit de ber gen nieuwe moeilijkheden zal veroor zaken. Als gevolg van het koude voor jaar ligt er nog veel sneeuw. De stand van het water in de Donau was nog vier meter boven normaal. In Passau staan nog verscheidene straten onder water. In Tsjechoslowa- kije heeft men een speciaal noodfonds in het leven geroepen om de ruim ze venendertigduizend evacué's uit de streek van Komarno bij te staan. Het water van de Donau, de Van en de Ni- tra zette hier een gebied van vierhon derd vierkante kilometer onder water.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4