Een ton aan kostbare speciosnm - lelies Moeilijk Brand gesticht om geprezen te worden De 29 van Voorschoten Vernieuwde unie van katholieke studenten „Desnoods pressiegroep binnen de kerk" Kerstreis naar Zuid-Afrika afgezegd Omvangrijkste tentoonstelling in Europa Twee jaar en terbeschikking stelling geëist Praeses F. N. Stokman over Koningin in Diever KONINKLIJKE MOEDER IN WINDSOR CASTLE IH PIKANTE SAUSEN Komt u het eens van dichtbij bekijken 30.000 bezoekers 100.000 lelies Goederenvervoer naar Oost-Europa is gestremd TRIESTE ZAAK VOOR RECHTER Spaanse arbeider bij het werk omgekomen WOENSDAG 23 JUNI 1965 PAGINA 5 vers in blik verpakt! Handenvol komen de lelies uit de Akerslootse broeikassen. Beverwijk en Aalsmeer worden ze geveild. In „jacht-carriera". ja, we hebben het wél moei lijk. Als volk dan. We zijn om het zo maar eens te zeggen op een verloving uitge nodigd en de helft van ons weet nog niet of hij wel gaat. Want we zitten met die verloofde. We hebben niets dan een clandestien fotootje gezien. En dan wordt het moeilijk, mag de blijdschap bloeien of mag het niet En als we nu maar meer ver trouwen in het oordeel van Bea trix hadden.Nu zitten we er mee, als volk. En velen van ons zitten niet lekker. Ze draaien nog wat onbehagelijk op hun stoel. Ze zitten soms kleine beet jes roet in het feesteten te gooien. Gaan we nü wél blij fees ten, of doen we het niet Ach, we lossen het wel op. Over een paar maanden. Natuur lijk wel. Dat hebben we met Pieter toch óók gedaan?! Pieter heeft ons een beetje verrast en na het feest zaten we een beetje met die gewone Hollandse jon gen te kijken. Een deel van het volk keek niet zo blij. Maar nu, na een paar manden.Hij stamt af van Karei de Grote, een kei zer! Pieter zit in een ver, maar toch adellijk hokje en wij, als volk zijn blij. En nu kunnen we weer gaan pluizen. In de familieregisters van een Duitse diplomaat. En als we maar lang genoeg pluizen, ach dan vinden we wel wat. Oók een verwantschap met Karei de Grote en anders.zo omstreeks achthonderd vormden we met een deel van Duitsland één groot rijk. En dat is toch óók wat waard! Maar stél nou eens, dat bij die onderzoekingen zou blijken dat het geslacht Von Amsberg van de Noormannen afstamt, u weet wel van die blonde zeerovers. Dan wordt het wel moeilijk voor een deel van ons volk. Want dan zullen we er misschien aan moe ten wennen om te kijken wat iemand nü is. Wat hij zelf als volwassen man waard is. Hoe hij als mens is, niet als onderdaan van het Duitse rijk. We zullen naar het nü en naar de toekomst moeten kijken. En dat valt, met ons verleden, niet altijd mee. ELLEN AKERSLOOT, 23 juni Op donderdag 1 juli wordt in Aker sloot het lelie-centrum bij uitstek, voor de vijfde maal de „Liliade", de onbetwist omvangrijkste lelie tentoonstelling in Europa, geor ganiseerd. Voor vijf volle dagen zal er een drukte van belang heer sen in het anders zo kalme dorpje aan het Alkmaarder Meer, waar sedert eeuwen reeds de meest vreemdsoortige extra-ordinaire lelie-soorten zorgvuldig opge kweekt worden. HORLOGE ■é't- s? i W In Windsor Castle werd deze charmante foto genomen van koningin Elizabeth met haar beide jongste zoons, de prin sen Edward (links) en Andrew. Vijfde „Liliade" binnenkort in Akersloot (Advertentie) Komt u alle mogelijkheden in telelenzen en voorzetlenzen bij ons eens van dichtbij bekijken. Kijkt u eens wat een hulpstuk ken er zijn voor uw eigen [ij| De Soïleveld- Service Groep kijkt met u mee! Amsterdam Damrak 13-15, Tel. 249742- Kinkerstr.193 Tel. 185899 - Lïnnaeusstr. 78, Tel. 742863 Slotermeerlaan 125a, Tel. 134893 ApeIdöorn:Hoofdstr. 2,Tel. 05760-12289 lliiiiiiiiiiiiiiimiiiiuiimiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiimiiiimmimi DEN HAAG, 23 juni Mr. F. H. J. M. DAAMS, lid van de Tweede Kamer, is gekozen tot opvolger van de heer J. M. Willems als voorzitter van de katholieke werkgemeenschap 'tl de Partjj van de Arbeid. De werkgemeen schap zal zichzelf voortaan aanduiden ala werkgemeenschap van de rooms- katholieken in dt P.V.D.A. Het was op aandringen van de toen malige commissaris van de Koningin, dr. Prinsen, dat burgemeester J. H. M. Sotmaville vijf jaar geleden begon te trachten meer bekendheid aan de le lies en de lelie-cultuur te geven. Aker sloot is naast enkele plaatsen in de Ba ronie, West-friese hoek en Texel de aan gewezen plek om er deze tere, aan or chideeën verwante bloemen te kweken, dit vanwege de zuurhoudende, kalkar- me grond aldaar. Daarenboven was het alleen Akersloot, die de speciale specio- sumlelies, grotendeels bestemd voor ex port naar o.a. Duitsland, Frankrijk en Zweden, levert. Dat deze merkwaardig heid gerust beklemtoond mag worden, daar raakte de lelie-vereniging Aker sloot tenslotte ook van overtuigd en ze besloot tot een tentoonstelling van haar bloemenpracht. Het nieuwe gemeentehuis, dat juist klaargekomen was, zou vanwege het ruimtegebrek ingericht worden als ex positie-ruimte. Het oerwoud van bloe men trok direct van allerwege bezoe kers, 5.000 in totaal. De daarop volgen de jaren werden er expositiehallen ge bouwd, in steeds toenemende mate, want het bezoekersaantal bleef onder tussen ook gestaag doorgroeien. Dit jaar nu hoopt men zelfs 30.000 bezoekers te verwelkomen in Akersloot, waar op het ogenblik nog hard gewerkt wordt om de 2.000 m2 expositieruimte in orde te brengen, terwijl de lelies in de kassen worden afgesneden om te rijpen in hun bloei, vóór de tentoonstelling een aan vang zal nemen. Vanwege de sterk toegenomen woning bouw in Akersloot, die zich hoe langer hoe meer gaat ontwikkelen in een niet te stuiten groei, moesten er helaas enige kostbare hectaren cultuurgrond opgeof ferd worden. Deze cultuurgrond, ont staan uit de zogenaamde zandruggen in de moerassige omgeving, was nu juist hetgeen Akersloot zo gunstig maakte voor lelie-kweek, doch de woningnood is onverbiddelijk en verslindt als het moet zelfs deze kostbaarheden. Geluk kig blijken sommige weilanden in de ge meente Akersloot zich ook goed te le nen voor de lelie-cultuur, zodat voor de belangrijkheid van de Akerslootse lelie- handel op korte termijn in ieder geval geen gevaar dreigt. Akersloot is nu nog een kleine ge meente van 3.000 inwoners, doch in het streekplan Kennemerland is een spoedige groei voorzien tot 8.000 inwo ners, die vanwege het rioleringsstel sel, uniek voor een lilliput-gemeente in Noord-Holland, dicht bijeen zullen moeten wonen. Akersloot gaat ook een recreatie-gebied bezitten van I6V2 ha, waar jachthavens en campings ge bouwd zullen worden, voorwaar groot se plannen. In deze plannen van toeristische at tractie past nu bijzonder goed de „Li liade", die dit jaar weer duizenden men sen zal trekken. De tentoonstelling be vat 100.000 lelies in alle soorten en krui singen, die in totaal een waarde verte genwoordigen van ruim 100.000 gulden. Speciale inzendingen voor deze tentoon stelling, die zelfs hoog in het buitenland staat aangeschreven, komen zelfs uit Amerika en Japan. De waarde van deze bloemen schommelt om de 100 gulden. Dit jaar telt de expositie 24 inzenders. Op het terrein van de lelie-tentoon stelling zullen, om de show te verhogen, enkele treintjes lopen. Het betreft het miniatuur-treinen complex „Holiday on rail" samengesteld door het Tentoon- stellingsbedrijf T. E. E. Zevenendertig treinen crossen er op een plateau van 4 bij 11 meter rond, ten vermake van de kinderen en vaak de vaders. UTRECHT, 23 juni Sinds het be gin van deze week is het gehele goe derenvervoer voor stukgoederen en wa gonladingen van ons land naar Honga rije, Turkjje, Griekenland, Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië via de Tsje- ehisch-Hongaarse overgang Sturovo ge stremd. Oorzaak zijn overstromingen. (Advertentie) Om precies te weten hoe laat het is. Om na te gaan hoe lang de les nog duurt. Goed idee! Vraag er ook een. Als verjaardagscadeau of Sint Nicolaassurprise. Als beloning bij een goed of tamelijk goed rapport. Bij overgang of eindexamen. Indus! Moderne heren- en elegante dameshorloges. Tot op de sekonde nauwkeurig. Publ. N.V. Handelmij v. d. N.V. v/h Eduard Goudsmit - Rotterdam. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 23 juni De officier van justitie heeft hier tegen de 32-jarige fa brieksarbeider, die 17 maart brand stichtte in het bedrijf van de Utrechtse Banden Onderneming op het Kanalenei land, waardoor een schade van 440.000 ontstond, twee jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbe- e gebouwen, die samen een flink complex vormen, liggen een eind van de weg vandaan, tussen machtige kastanje bomen. Terwijl over de smal le Schoolstraat zo heeft Voor schoten de weg genoemd druk verkeer in beide richtingen zpn weg door de slagregen zoekt, lopen de ochtendlessen van de katholieke M.M.S. „Bijdorp" ten einde. De di rectrice zal zo wel naar haar kanier naast de ingang komen. Na een kwartier is ze daar, een vrij kleine gestalte in gebroken wit, zuster Sy- rilla, Dominicanes van de Congrega tie van de H. Catharina van Senen. In de scherpe ogen is iets van arg waan. Een spitse vinger wijst rich ting Schoolstraat. „Dóór. Ik ontvang hier geen mensen. Nooit. Wel in de spreekkamer van het klooster. Maar nu niet, ik heb geen tijd." Over een uur? „Ik weet het niet. Misschien wel. Maar goed dan". De por tierster komt later in de spreekka mer zeggen, dat de directrice het te druk heeft. Tentamenbeurten in dc lagere klassen, veel administratief werk, papieren moeten nog naar het ministerie, straks nog bezoek. De portierster gaat nogmaals aan de af spraak herinneren. Maar de directrice komt niet. Verder in de mid dag zal zij ook al niet meer de tele foon aannemen, 's Morgens waren tentamens de verontschuldiging, nu is het: „Zuster Syrilla zal over de eindexamens niets meedelen. Zij komt niet aan de telefoon. Ik heb op dracht dit namens het schoolbestuur te zeggen." Ook dit bestuur zelf, ge heel uit leden van de Congregatie bestaande, is niet bereikbaar. Het is onmogelijk bij de leiding van de school iets naders te vernemen over de examens, die het nog steeds wel wat voorname Bijdorp 'ruim een kwarteeuw oud, meer dan 350 leer lingen) plotseling in de publiciteit hebben gebracht. Met armen vol bloemen stonden maandagmorgen de ouders van 51 meisjes bij de school te wachten. Hun dochters gingen de uitslag van het eindexamen halen. Twee entwintig .werden er in de docenten kamer geroepen. Niet zoals ook op deze school tot nu toe gebruike lijk was de afgewezen leerlingen waren de eersten om net resultaat te horen, maar de geslaagden. Toch zijn zy luid snikkend naar buiten ge komen: negenentwintig Klasgenoten zouden het getuigschrift niet ontvan gen. Tientallen huilende meisjes, woedende vaders. Het waren, herin nert zich een van hen, „haast hys terische toestanden". Er is bij het bekendmaken van de examen uitslag, zeggen nu deze en andere ouders, een psychologische 'out ge maakt. De vaders en moeders van de afgewezen leerlingen hadden te voren op de hoogte moeten worden gesteld; dan hadden ze kunnen weg blijven. Zestig procent is gezakt. De woede is voor een groot deel verdwenen, de verbijstering bleef. Voor schoten, Leiden, Den Haag en andere plaatsen uit de wijde omgeving, vra gen zich af hoe dat kan. Een ant woord is er nog niet, als dat al ooit zal kunnen worden gegeven. Bijdorp ziet in één keer meer leerlingen af gewezen dan in al de jaren van zijn bestaan in totaal het geval is ge weest. Links en rechts kan men in tussen wel horen, dat de twee eind examenklassen dit jaar zwakker wa ren dan anders. Het hoogste aantal gezakten was tot nu toe zes; mis schien zouden dat rr dit jaar tien, zelfs wel twaalf kunnen worden. Ook de leiding van de school was ontsteld weten ouders te vertellen, „de di rectrice zelfs zó, dat zij weigerde ons te woord te staan." Over zuster Sy rilla kan men overigens niets dan goeds te horen. „Hoogst bekwaam, volkomen voor haar taak oerekend". is de algemene kenschets. Veel meisjes heeft de Duitse op gave een (mede) beslissende zware onvoldoende opgeleverd. Een ouder: „Al eerder was er het vermoeden, dat de betreffende leraar, ruim veer tig jaar oud en pas op latere leef tijd begonnen aan een studie, die hij nog niet heeft voltooid, niet alleen onbevoegd maar ook onbekwaam was. Daar komt bli, dat hij pas een het begin van dit leerjaar werd aan gesteld. Als hier sprake is van schuld, ligt die ook bU het school bestuur, «dat hem immers heeft aan gesteld". Maar een ander zegt: „On zin. Onbevoegd ja, maar zeker niet onbekwaam. Integendeel." Gissingen en meningen. Ze lopen sterk uiteen, vooral over vele mogelijke bijkomen de factoren, die in de veronderstel lingen worden betrokken. Bijdorp, oorspronkelijk een vrij exclusief in ternaat, heeft na de oorlog ook ex terne leerlingen geplaatst. Er wordt gezegd dat het toelatingsbeleid de laatste jaren te zeer is verruimd. Zuster Syrilla heeft in een eerdere verklaring hierover zelf gezegd: „Van de 51 leerlingen zijn er slechts 29 vanaf de eerste klas hier geweest. Het euvel is nu eenmaal, dat veel ouders menen dat wanneer hun kind mislukt op een andere school, het zeker op Bijdorp zal slagen." Mis schien een verklaring in een aantal gevallen, maar voor dit resultaat? „Bovendien, dit is geen school voor kneusjes", zegt de heer W. L. van Schaik, voorzitter van het ouderco mité, dat zich achter leiding en do centen heeft geplaatst. Zijn mening, dat de ouders nu beslist niet ineens het vertrouwen in bestuur en lera ren hoeven te verliezen, wordt ook buiten de kring van comité-le den gedeeld, al hebben sommige ou ders al besloten hun dochter in geen geval nog een jaar op Bijdorp te laten. Er zijn er ook, die met opval lende nadruk op wijzen, dat het comité er is voor de ouders en niet voor het schoolbestuur. „Alsof wij dat zelf niet weten," pro testeert de heer Van Schaik. „Trouwens, wfl willen de zaak waarachtig niet bagatelliseren. Wat hier is gebeurd, kan men niet uit sluitend aan kinderen wijten." Er zijn stemmen opgegaan een onder zoek in te stellen naar de gang van zaken bij de examens, wellicht zelfs te proberen gedane zaken tóch nog een keer te doen nemen, al zal dat verre van eenvoudig zijn. „Laat ons liever eerst de zaak helemaal uitpraten", heeft nu het oudercomi té voorgesteld. Zijn voorzitter: „Wij zitten er echt niet om een en ander maar te sussen. Schoolbestuur en do centen moeten weten, wat de ouders op het hart hebben. Maar hetzelfde geldt omgekeerd, want zo alleen kan er iets worden opgehelderd. Als er fouten zjjn gemaakt, moeten die kun nen worden toegegeven." Op aan drang van het comité is er nu za terdag een bijeenkomst van ouders met bestuur en docenten. Misschien wordt daar een fout gelocali seerd. Maar niemand rekent op een over de gehele lijn bevredigende ver klaring. En nog minder op revisie. Onze onderwijsredacteur tekent hierbij aan: de tot nu toe bekende uitslagen van de eindexamens der middelbare scholen voor meisjes wij zen erop, dat over het algemeen het percentage gezakten groter is dan in vorige jaren. Volgens informaties van insiders zou dit verklaard kun nen worden uit de omstandigheid, dat het geheel van de opgaven voor het schriftelijk examen dit keer „wat on gelukkig" is uitgevallen. Een eerste schatting gaat in de rich ting van 15 procent gezakten. Het percentage afgewezenen op de r.-k. m.m.s. te Voorschoten ligt echter aanmerkelijk hoger. Het is begrijpe lijk, dat de ouders zich in een derge lijk geval afvragen wat hiervan de oorzaak kan zijn. Het m.m.s.-examen wordt afgeno men door docenten, die in de hoog ste klas les geven in de examenvak ken. De directeur (directrice) is ambtshalve voorzitter van de examen commissie. De gecommitteerden voor het examen worden aangewezen door de minister van O. en W. De bepalingen omtrent het slagen en zakken van de kandidaten liggen vast in het examenreglement, doch deze bepalingen laten in feite nogal wat speling toe. Het examenreglement zegt, dat bij verschil van gevoelen tussen de leden van de examencom missie en de gecommitteerden over het verlenen van het getuigschrift de gecommitteerden beslissen. De voor zitter van de examencommissie zendt na afloop van het examen gegevens over de uitslag aan de minister en aan de inspecteur. Ouders die zich bezwaard voelen over de examenuit slag kunnen zich wenden tot de in specteur van het v.h.m.o., die ove rigens ook eigener beweging een on derzoek ter plaatse kan instellen. schikkingstelling van de regering ge- eist. De maximum-straf is in zo'n geval twaalf jaar, zoals de officier in zijn requisitoir naar voren bracht, doch er is rekening gehouden met het psy chiatrisch rapport, dat de trieste om standigheden, waaronder het misdrijf is bedreven, aan het licht bracht. Ook uit het verhoor van de verdachte, die een zielige indruk maakte en zeer ge schokt was, rees een droef beeld van menselijke ellende op. Op school kon hij nauwelijks meekomen en zijn ouders voelden er uit valse schaamte niets voor hem op een B.L.O.-school te doen. Het gevolg is geweest dat hij het niet verder bracht dan de vierde klas en nu nog niet kan lezen of schrij ven. Zijn vrouw hij heeft een zeer gelukkig huwelijk met twee kinderen liet hem juist de laatste tijd bij een oud-onderwjjzer les in lezen en schrijven nemen. Wellicht zou alles nog goed zijn ge gaan, als hp niet in zo'n gespannen ver houding met zijn schoonouders verkeer de, bij wie hij gedwongen was met zijn gezin in te wonen. Bij de UBO, waar hij werkzaam was, verdiende hij 90. per week in tarief, waarvan hu 65. voor kost en inwoning moest afdragen. Zodoende verrichtte hij vaak overwerk, dat lichamelijk en geestelijk voor hem teveel is geweest. Daardoor kwam hij aan een weekloon van 130. Het tarief systeem was funest, aldus de officier. Over zijn werk was men zeer tevre den en hij werd graag geaccepteerd als JUd van de bedrijfsbrandweer. Iedere dag maakte hij om vijf uur een inspec tie-ronde, waarbij hV) twee keer een brandje heeft ontdekt, dat door hem ge blust werd. Hij kreeg daarvoor een com pliment van zijn directie, dat de man ertoe aanzette zelf eens een brandje te maken, om daarna als hij het geblust had opnieuw geprezen te worden. Mo gelijk zat er dan ook nog een beloning voor hem in. Zo kwam hij ertoe die be wuste dag met zijn sigarettenaansteker het rubber op de zolder, waar vele ba len lagen opgeslagen, aan te steken. Tot zijn grote ontsteltenis sloeg een grote (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 23 juni De Unie van Katholieke Studenten in Nederland heeft een nieuw bestuur, dat nogal in grijpende plannen wil verwezenlijken. Praeses F. N. Stokman, vierde jaars student in de politieke en sociale we tenschappen in Amsterdam, zegt er het volgende van: „Velen betwisten het be staansrecht van confessionele groepe ringen. In de politiek wordt gediscus sieerd over de confessionele partijen, katholieke studentenverenigingen vra gen zich af of hun confessionele basis nog wel houdbaar is. Ook over de U.K.S.V. bestaan verschillende opvat tingen. Ik geloof, dat de taken van de Unie inderdaad zijn veranderd. Vroe ger was de Unie een vrijblijvend, sher ry-drinkend contactorgaan van de ka tholieke gezeliigheidsverenigingen. Waar we heen moeten is een organi satie die de katholieke studenten helpt bij hun godsdienstige vorming en daar naast als hun vertegenwoordiger op treedt binnen de Kerk". Ook op inter-confessioneel vlak zul len wij activiteiten moeten ontplooien. Ons motto: vorming en dialoog heeft daarom twee kanten." „Wat het speci fiek katholieke betreft, staat ons dus een actieve dialoog binnen de Kerk voor ogen. Nu steeds meer .-.temmen opgaan de leek te betrekken bjj de be sluitvorming in de Kerk, mogen wij studenten niet achter blijven. Ik ge loof, dat voor de betrokkenheid van de leek een vastgelegde overlegpositie noodzakelijk is, waarin ook studenten medezeggenschap hebben Op twee manieren gaan wjj hier aan werken. Als studentenorganisatie moeten wij ons bezighouden met de problematiek van de Kerk en zo mogelijk zullen wg ook uitspraken doen en resoluties op stellen. Indien het noodzakelijk is, moe ten katholieke studenten zelfs een pres siegroep binnen de Kerk vormen. Voor zichtigheid is daarbij wel gewenst. In het politieke leven staan de krachten tegenover elkaar, in de Kerk gaat het er veeleer om door solidariteit en mo rele steun in een bepaalde richting te stimuleren. Daarnaast streven wij ernaar in sa menwerking met andere groeperingen als Adelbert, het Thijmgenootschap en de Katholieke Actie studiegroepen te vormen. Heel ver in mijn gedachten zie ik dan de mogelijkheid van een gezamenlijke brochure met concrete voorstellen over die vastgelegde over legpositie van de leek, als resultaat van een studiegroep." „De andere dialoog vorm, de interconfessionele, zal plaats vinden met christelijke organisaties als N.C.S.V. en V.C.S.B. Er is al over eenstemming om in de toekomst één stichting „Studenten Vormings Cen trum" op te richten met een eigen ge bouw. Het ideaal, maar dat is nog heel vaag, zou uiteindelijk een federatie zijn van landelijke confessionele groepen, waarin ook de Unie zou opgaan. Voor lopig zullen wij naast het werk aan dat vormingscentrum ons moeten be perken tot stimulering van interconfes sionele gespreksgroepen op plaatselijk niveau." Omdat voor de organisatie van al deze studiegroepen nogal wat admini stratief, organisatorisch werk verricht (Advertentie) steekvlam op en terwijl hg vol schrik de vlucht nam, vrat het vuur aan alle kanten om zich heen. Een deel van het gebouwencomplex stortte in, machines werden vernield en veel materieel ging verloren. Twee dagjen later werd de man gearresteerd. Hij bekende al spoe dig de schuldige te zjjn. De verdediger wees erop, dat schei ding van zijn gezin voor de man zeer zwaar zou wegen en noemde gevange nisstraf hier niet op zijn plaats. Uitspraak 6 juli. moet worden zal het Unie-bestuur een betaalde studiesecretaris aanstellen. Een van zijn taken zal ook zijn een documentatiecentrum in te richten. Wat it de plaatselijke studiegroepen be sproken wordt, zal het onderwerp wor den van landelijke studiedagen, waar van de resultaten worden neergelegd in brochures. „Ook dat kan meewer ken aan een actieve meningsvorming binnen de Kerk", aldus de Unie-prae- ses. Twee punten uit de aanvaardings rede van de heer Stokman verdienen nog vermelding. Hg betreurt het plei dooi van o.a. prof. Smits voor de ves tiging van katholieke theologische ho gescholen naar het voorbeeld van Kam pen. „Het isolement, waarin de nogere priesterstudenten zich momenteel be vinden zou hiermee nog vergroot wor den. Dit isolement kan alleen maar verbroken worden, als hun opleidingen in de faculteiten aan de bestaande uni versiteiten een plaats zouden innemen'. Een speciale vorm van het gesprek tussen de ambtsdragers in de Kerk en de leek, ziet de heer Stokman in een regelmatiger contact tussen de studen ten en hun moderatoren. „Men zou de mogelijkheden moeten onderzoeken of de student niet een gro tere verantwoordelijkheid op zich moet nemen in de verschillende studentenpa rochies. Op landelijk niveau zou ver der een contact tussen de Unie en de vergadering van studentenmodera toren een groter begrip voor eikaars mogelijkheden en moeilijkheden kun nen opleveren". SCHIPHOL Bevreesd voor een minder welkome ontvangst in Zuid- Afrika hebben tot nu toe circa twintig passagiers bg Amsterdam Air, lucht vaartmakelaars op Schiphol, hun voor genomen kerstvlucht naar Johannes burg geannuleerd. Dit is de terugslag die ook op Schiphol Hordt gevoeld van de 100.000 gulden, die de Nederlandse regering ter beschikking wil stellen van 'n steunfonds voor Zuidafrikaanse slachtoffers der apartheid. Amsterdam Air organiseert deze kerstvlucht per chartervliegtuig voornamelijk voor ouders of andere familieleden van emi granten, die zich in Zuid-Afrika heb ben gevestigd. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Meulink (ARP) heeft er bij de mi nister van Buitenlandse Zaken op aan gedrongen de post van 100.000 gulden tot steun aan het ..Defence and Aid Fund" alsnog van zgn begroting te schrappen. DIEVER, 23 juni (ANP) De Ko ningin heeft dinsdagavond in het open luchttheater een voorstelling bijge woond van Shakespeares „Een Midzo- mernachtsdroom" door de toneelver eniging Diever o.l.v. de heer L. D. Broekema. Aanvankelijk regende het, maar la ter op de avond werd het droog. In de pauze dronk de koningin koffie in het kleedgebouw van de toneelvereniging. Z\j onderhield zich daar met bestuurs leden, de regisseur en leden van de vereniging. Bestuursleden van het Drents Genootschap, de Culturele raad voor Drente, werden aan de vorstin voorgesteld. Dadelijk na de voorstel ling, om half een, vertrok de koningin naar Soestdgk. (Van onze - (rechtse redacteur) UTRECHT, 23 juni Tijdens het verplaatsen van een drie duizend kilo wegende verdamper met een kraan gis termiddag bg Werkspoor heeft de 50- jarige Spaanse arbeider Gratiano Ro driguez-Martinez de last tegen het hoofd gekregen. Hg werd zodanig verwond, dat hij in het Academisch ziekenhuis is overle den. Toen men met het karwei op de loswal bezig was, kwam door een ruk wind het gevaarte slechts even in be weging, doch voldoende om de man te raken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5