Beatrix Adelbert Twee maten Sindram reageert opnieuw Kabelloods thans vakantieverblijf Leger des Heils? Huren Bedrijfsapostolaat QuJ&fyu*'. Kleine zelf standige „Kus me, sufferd", grove komedie van Billy Wilder Dronken heier viel op straat vermeende vijanden aan Friedericks' werkstuk na 157 jaar weer als nieuw Orgel Waalse Kerk opnieuw in gebruik „De Passagier", navrante beelden uit Auschwitz Autodief gegrepen Geheim agent 0 77 operatie Hongkong John Slaughter schiet weer raak Fotomodellen en chantage Charly Chaplin in „The Goldrush" „Jong en immoreel Overige films faber Eigenaar neemt kosten op zich N. Ph.O. met Portugese pianiste Wiel rijdster gaf geen voorrang Gevangenisstraf voor stelende vrienden GEBR. EVERTS Rembrandt HAARLEMSE POLITIERECHTER Lido Roxy Luxor Cinema Palace Studio DONDERDAG 24 JUNI 1965 PAGINA 3 De mooiste Europese keukens WATERONTHARDING geen last heeft de schoen die u past kleine houtstraat 10 Voor Haarlem e.o. Films Muziek FILMJOURNAAL Wij zijn weinig gelukkig met de gang van zaken rond de verloving van prinses Beatrix. Een soort persconfe rentie, waarop alle fractieleiders hun zegje doen over de wettelijke toelaat baarheid van een dergelijke stap, stuit ons tegen de borst. Wij geloven, dat het niet aan gaat, dat zoveel men sen mensen met eigen fouten en eigen tekortkomingen zitten te wroeten in het verleden van een man, die de prinses de hare wil noemen. Nu kan men natuurlijk opmerken, dat niemand zich met dat verleden zou inlaten als de prinses niet om een toestemmingswet had verzocht, doch wij menen dat ook dit een drog reden is. Wie een jonge vrouw een kwart eeuw lang eert en bemint als Kroon prinses, kan niet op het moment, waarop zij de belangrijkste stap in haar leven doet, handelen alsof dat begrip „Kroonprinses" nauwelijks meer dan een mogelijkheid was. Wie zo denkt, spreekt als de vader, die zijn huwende dochter zegt: „Natuur lijk heb ik geen bezwaar tegen je keuze, maar als je hem trouwt, hoef je hier niet meer binnen te komen". Dat is dubbelhartigheid. Wij vragen ons dan ook af, of een toestemmingswet, zoals die op het ogenblik in ons staatsrecht verankerd ligt, nog past bij het mensbeeld, dat wij met zoveel moeite proberen te veroveren. Of nog scherper: Wij zullen het er felijke Koningschap in al zijn conse quenties dienen te nemen of andere wegen moeten zoeken. Want nu doet bijkans een heel volk waarom het één fotograaf meende te moeten verach ten. Wij gluren op Drakesteyn naar binnen, loerend naar zaken, die niet ons aangaan. St. Adelbert die een vereniging van leidinggevende Katholieken wil zijn (een even moeilijke als vage op dracht, eerlijk gezegd) heeft de goegemeente opgeschrikt door te wei geren aanwezig te zijn op de jaarlijkse receptie ter gelegenheid van de Paus kroning op de internuntiatuur in Den Haag. Zo iets werelds als een recep tie, aldus ongeveer de voorzitter van St. Adelbert, is niet geëigend om de Kerk in de wereld te representeren, Wij vinden het een moedig stand punt. Wij hebben er oprecht respect voor, maar wij vragen ons af of het zinvol is. De Kerk staat in de wereld. Zij is een gemeenschap van mensen en moet die mensen het recht worden ontzegd ook op gewoon menselijke, op we reldse wijs feest te vieren als het leven van hun kerkelijke gemeenschap daartoe aanleiding geeft? Wij geloven, dat Adelbert zich ver gist. Mensen horen als mens in de ge meenschap der Heiligen en het geeft pas aan de vreugde daarover op men selijke wijze uitdrukking te geven. Heeft Adelbert de consequenties van haar houding doorgedacht? Het dagblad „De Telegraaf" huilt al enkele dagen dikke krokodilletranen over het besluit van de regering een ton beschikbaar te stellen voor sociale en juridische bijstand aan de slachtoffers van de apartheidspoli tiek van de Zuidafrikaanse regering. Vooral de economische sancties, die Zuid-Afrika Dp Nederland toepast, lig gen het blad zwaar op de maag. Dit verbaast ons niet. Het is bepaald niet de eerste keer, dat het blad economi sche overwegingen zwaarder laat we gen dan morele. Maar bovendien meent het blad par lement en regering belachelijkheid, dwaasheid en meten met twee maten te kunnen verwijten aan de hand van het voorbeeld, dat enige tijd geleden een parlementaire delegatie naar Zuid- Afrika de eis stelde met politieke ge vangenen te mogen spreken, terwijl de delegatie, die thans in de Sovjet- Unie vertoeft, nimmer een dergelijke eis gesteld heeft. Het blad verzuimt echter daarbij te vermelden, dat de eerste delegatie zou gaan op speciaal verzoek van de Zuidafrikaanse regering met het doel zich breder te oriënteren over het apartheidsvraagstuk. Dat van een ob jectieve voorlichting niets terecht zou komen, bleek echter al onmiddellijk, want de delegatie kreeg geen toe stemming een onderhoud te heb ben met een der belangrijkste oppo santen van de apartheid, de nobelprijs- winnaar Luthulith, die door de Zuid afrikaanse regering gevangen wordt gehouden. Het verwijt zich belachelijk en dwaas aan te stellen en met twee ma ten te meten kan derhalve „De Tele graaf" alleen zichzelf maken. ZANDVOOET, 24 juni De eigenaar van de voormalige kabelloods van het PEN in Zandvoort, de Haarlemse tand arts C. 3. Sindram, heeft nadat hij had besloten de loods niet meer als sport hal ter beschikking van de Zandvoort- se sportverenigingen te stellen het gra tis gebruik van de loods in de zomer maanden aangeboden aan het Leger des Heils om als vakantieverblijf voor misdeelde kinderen te dienen. Het is nog niet bekend of het Leger des Heils van dat aanbod gebruik zal maken. Een beslissing daarover moet kolonel Crok, hoofd van het maatschappelijk departement, nemen. „De mensen die ik gesproken heb, waren enthousiast", ver telde de heer Sindram ons vanmorgen telefonisch. „En dat enthousiasme is voor mij een genoegdoening na de des illusie dinsdagavond door het debat in de Zandvoortse gemeenteraad". Wat voor de heer Sindram aanlei ding was dinsdagavond staande de ge- meenteraadsvergadering zijn aanbod aan de Zandvoortse sportverenigingen in te trekken, heeft hij ons in een per soonlijk schrijven doen weten. Het is", aldus de heer Sindram, „een bedroevende constatering van 1. de wij ze en het laagstaande peil van de dis cussie in deze gemeenteraadsvergade ring, waarbij ik met name noem de leden van de PvdA-fractie, 2. het feit dat vele gemeenteraadsleden niet kun nen lezen of de moeite niet hebben ge nomen de stukken te bestuderen, 3. dat, met mijn ideële doel, uitgerekend de vertegenwoordigers van de bevolkings groep die hier het meest van zou profi teren, namelijk de minder gesitueerden, zich het felst tegen mijn plannen keer den en juist hier had ik een objectieve, sociale instelling verwacht, 4. dat mijn onbaatzuchtige plannen, naar mijn ge voel, grof geweld werden aangedaan en dat ik met een waarschijnlijke stem mingverhouding van 77 de eer dan toch liever aan mijzelf wenste te hou- den. Al wens ik mij te distantiëren van iedere „politieke" voorkeur, toch dank ik de heren gemeenteraadsleden, die vertrouwen in mij stelden, en met name de heer Breure, voor zijn, gezien de omstandigheden, vergeefs ingediende mo tie. Voor iedere ingezetene van Zandvoort die toch nog mocht twijfelen aan mijn onbaatzuchtigheid, ben ik bereid in een persoonlijk gesprek volledig opening van zaken te geven.". Als de loods in de zomermaanden door het Leger des Heils zal worden gebruikt 'de heer Sindram wil de noodzakelijke inrichtingskosten voor zijn rekening nemen wordt het beton nen gevaarte 's winters verhuurd als opslagruimte. Volgens de eigenaar heeft een strandexploitant daarvoor reeds belangstelling getoond. HAARLEM, 24 juni Het derde Zo- merconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest dat hedenavond plaatsvindt in het Haarlemse Concert gebouw, zal worden geleid door de jonge dirigent Bart van Beimtm, zoon van Eduard van Beinum. Het concert zal worden geopend met de Ouverture La gazza ladia van Rossini. Daarna zal de jonge Portugese pianiste Tereza Vieira optreden in het Pianoconcert in Bes van Mozart. De avond zal worden be sloten met de Symfonie nr. 1 van Brahms. Bart van Beinum werd geboren te Haarlem in 1929. Hij ontving pianoles sen van zijn vader, vioollessen van zijn moeder en voltooide zijn vioolstudie bij Jan Damen en Oskar Back. Gedurende 10 jaar was hij werkzaam als violist in verschillende orkesten, waaronder het Residentie Orkest, het Nederlands Ka merorkest en tenslotte het Concertge bouworkest. In 1962 vroeg hij ontslag bij het Con certgebouworkest. en begon met direc- tiestudiie bij Wolfgang Sawallisch in Keulen en Hamburg. Voorts volgde hij dirigentencursussen te Salzburg in 1963 en te Hilversum in 1964. Tevens studeerde hij één seizoen in Wenen aan de „Akademie für Musik" directie en contrapunt bij o.a. Prof. Swarowski. Momenteel studeert Bart van Beinum bij Jaap Spaanderman. Tereza Vieira studeerde aan het Con servatorium te Lissabon en behaalde haar diploma aldaar met de hoogste onderscheiding. Sindsdien heeft zij ge speeld voor de Portugese radio en tele visie en gaf zij, naast solo-recitals, concerten met de belangrijkste orkes ten in Portugal onder leiding van o.a. Silva Pereira, Von Pitamic, Ivo Cruz en Henri Arends. Haar lerares In Lis sabon was Helena Costa, terwjjl zij in Duitsland studeerde bij Karl Engel. Tereza Vieira behaalde reeds ver schillende eerste prijzen tijdens natio nale concoursen in Portugal en een on derscheiding op het internationale con cours „Vienna da Motta" te Lissabon in 1964. Zij heeft opnamen gemaakt voor de radio in Basel en Lausanne. HAARLEM, 24 juni Gistermiddag omstreeks twee uur is het dertienjarige meisje M.E.H. met haar fiets op de kruising Raaks-Zijlvest in botsing geko men met een personenwagen. De bot sing ontstond doordat het meisje geen voorrang verleende. Zij moest met een ernstige wond aan het linkerbeen en een hersenschudding worden opgeno men in het Marinehospitaal te Over- veen. Het voortvarende Kabinet Cals heeft ons vandaag een wetsontwerp tot wij ziging van de huurwet voorgelegd, dat o.a. voorziet in de mogelijkheid tot een vrijer huurbeleid in 1967, doch dat voordien nog twee huurronden wil afwerken, die samen niet minder dan dertig procent kunnen bedragen, Wie het gehele wetsontwerp over ziet, kan een gevoel van zakelijk gefundeerde bewondering niet on derdrukken. Minister Bogaers schijnt de man, die eindelijk volksvijand no. 1 de doodsteek wil toebrengen. Daarom is het zo jammer, dat de aankondiging van twee forse en nood zakelijke huurvernogingen ook het leggen van een tijdbom betekent. Want niemand kan voorzien of derge lijke verhogingen aan het einde van dit jaar (en zeker niet die aan het einde van volgend jaar) geen toonbe wegingen met zich mee brengen, die het beoogde effect aanmerkelijk ver zwakken. En daarom past naast respect reserve, (Advertentie) in diverse uitvoeringen. Prijzen van t 1000. tot 14.000. Uw keuken van vloer tot plafond weer nieuw. Financiering mogelijk Fa. Th. M. Dekker. Reltzstraat 72, Haarlem. Telefoon (02500) 55657. IIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Op een bijeenkomst van bedrijfs aalmoezeniers, die ook vandaag in Soesterberg nog voortduurt, is gepleit voor wat tegenwoordig zo fraai „een wetenschappelijke begeleiding" genoemd wordt. Wij zijn daar vóór. doch het woord duikt bij besprekin gen over allerlei pastorale vraagstuk ken zo vaak op, dat de vrees gewet tigd lijkt, dat men het effect van een wetenschappelijke inbreng overschat De kardinaal heeft immers bij deze gelegenheid gesproken over de op dracht van de Kerk „om de heilsbood schap van het Evangelie te vertalen in een bevattelijke visie voor iedere mens in zijn concrete situatie". Welnu, op het gevaar af voor vol strekt onwetenschappelijk te worden versleten, durven wij uit ervaring stellen, dat wij de meest indringende „vertalingen" opvingen van hen, die zich dat vertalen nauwelijks bewust waren. Dat was óók apostolaat. (Advertentie) Dealer voor Haarlem en Omstreken Wagenweg 104 - Haarlem - Tel 12730 HAARLEM, 24 juni De 20-jarige Haarlemse jongeman S. de G. had op 14 maart onder invloed van twaalf glazen bier een ritje gemaakt in zijn auto. In de Oranjestraat in Haarlem was hij tegen een huis opgereden, had daarbij de bewoners wreed uit de slaap gewekt en hen vervolgens met een ingedrukte gevel laten zit ten. Dat is nogal wat, liet de Haar lemse politierechter zich ontvallen, toen de jongeman gisteren moest voorkomen. De verdachte had echter nog meer „stunts" in petto. „Hebt u de auto voor uw werk nodig?", in formeerde de politierechter, die een gevangenisstraf en een ontzegging van de rijbevoegdheid in gedachten had. „Nee, edelachtbare, ik maakte een plezier-ommetje", aldus verdachte. De politierechter, benieuwd naar de ach tergronden van verdachte's schijnbaar luxueuze leven, vroeg naar diens broodwinning. „Ik zit in de vodden", gaf verdachte ten beste, „ik stroop wat vuilnisbakken af, verkoop de opbrengst, betaal mijn kostgeld en ben tevreden met een overblijvend tientje of vijftien gulden." De jonge man voorbeeld van een „kleine zelfstandige", meende de officier van justitie, werd, conform de eis, met twee weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid naar huis gestuurd. Billy Wilder, die deze maand 59 jaar wordt, heeft zijn sporen in het filmamusement wel verdiend, maar in zijn laatste film, „Kus me, sufferd" is er weinig van zijn reputatie overgebleven. De eerste minuten gaat hij van start met subtiele grapjes, met sprankelende brokken dialoog en verrukkelijke paro- dietjes. Maar dan forceert hij zijn hoofdfiguren Dean Martin, Kim Novak Ray Walston en Felicia Farr in situa ties, die even grof als zouteloos zijn. Zijn humor wordt bot, de vaart valt weg en er resteert een langgerekte vier hoeksverhouding, die verpakt is in de zogenaamde decency-principes, die de Amerikaanse komedies pretenderen te huldigen. De sufferd, over wie het m de titel gaat, is de pianoleraar Spooner, die met een schat van een vrouw is getrouwd. Hij HAARLEM, 24 juni Tot twee keer toe had de 29-jarige heier J. S. uit Haarlem op 19 december van het vorig jaar de verkeerde voor toen hij dacht een vermeende vijand een paar geduch te tikken te verkopen. De heier stond gisteren voor de Haarlemse politie rechter tenminste terecht voor mishan deling van twee hem vreemde man nen. De mannen was hij tegengeko men op de Botermarkt, nadat hij in een naburig café wat glazen bier ge dronken liad. „Hé, ben jij met vroeg hij aan een 24-jarige chauffeur, die de gevraagde zeker niet was. De verbouwereerde chauffeur kreeg on middellijk een gevoelige stomp op zijn neus en zijn lip. Verdachte gleed dooi de kracht vau de stomp uit op het glad de wegdek en kwam te vallen. De chauffeur maakte van de gelegenheid gebruik om zich hardlopend uit de voe ten te maken. De heier zag vervolgens een passerende oudere man aan voor een Rus en vond daarin aanleiding om de man een opstopper tegen diens kaak te verkopen. „Je kan zo langzamerhand niet meer rustig op straat lopen. Volkomen on- schuldigen worden overmeesterd en mis handeld", aldus de officier van justi tie, die 6 weken, waarvan 3 weken voorwaardelijk tegen de heier eiste. De politierechter maakte er 5 weken, waarvan 3 weken voorwaardelijk, van. Twee jonge vrienden, de 20-jarige woninginrichter F. v.d. W. uit Haarlem en de 21-jarige monteur G. d. B. uit Haarlem, stonden terecht wegens een serie inbraken en diefstallen uit ge parkeerd staande auto's in de maanden april en mei. De jongens braken de portie-ren of de raampjes open en sta len kleine onbelangrijke zaken. Boven dien hadden de twee in de Damstraat een auto gestolen, waarmee zij naar Amsterdam hadden willen rijden. De auto had het op -de Amsterdamsevaart echter begeven, waar zij het voertuig rustig hadden laten staan. De jongens verklaarden dat zij alleen in eikaars geze'schap dergelijke prak tijken voerden, en na cafébezoek. „Een welvaartsdelict", aldus de officier van justitie, „de jongens hebben teveel geld". Hij eiste 6 maanden met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk en ondertoezichtstelling van een bureau voor alcoholisme. De politierechter vonniste de jongens met 5 maanden met aftrek, waarvan 2 maanden voor waardelijk en ondertoezichtstelling. Een ander vriendenpaar had in april van dit jaar in Zandvoort benzine voor eigen bromfiets gestolen, door met een plastic slang benzine uit andermans tank over te hevelen. Voorts had het tweetal uit een Haarlemse garage keer op keer een auto gestolen, waarmee zij rijtoertjes maakten. In de buurt van de garage lieten zij de auto's weer achter. Een van de twee had bovendien op 28 april op de Zomerkade een brom fiets gestolen, die hij later voor 75 weer verkocht. Het geld had hij aan kermisvermakelijkheden gespendeerd. Beide jongens waren al eens met de justitie in aanraking geweest. Vóór een van beiden liep zelfs nog een maand tuchtschool en een proeftijd ontzegging rijbewijs. Deze laatste, die eveneens verantwoordelijk was voor de manipu laties met de bromfiets, kreeg 3 maan den met aftrek, waarvan 1 maand voor waardelijk. Zijn vriend werd veroordeeld tot 2 maanden met aftrek, waarvan 1 maand voorwaardelijk. De officier van justitie had voor beiden 1 maand méér geëist. D-e winkeldiefstallen waren rijkelijk vertegenwoordigd. Diefstal van 2 worst jes kwam de 48-jarige mevrouw J. H. uit Haarlem te staan op een boete van f 150 en 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het was de tweede keer dat de verdachte winkel diefstal had gepleegd. De 22-jarige ver tegenwoordiger N. B. uit Haarlem had op 27 maart van dit jaar een heren- overhemd zonder betalen uit een zell- bedieningszaak meegenomen. De jonge man verklaarde toen niet over al te veel geld te hebben beschikt Het was misschien ook daarom dat hij zes por temonnees die hij in die maanden ge vonden had, had behouden. De politie rechter veroordeelde hem tot 250 en 2 weken voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. De officier van justi tie had een boete van 150 geeist. De jongeman gaat in hoger beroep. achtervolgt haar temidden van de Beet- hovenstudies van zijn leerlingen met zijn achterdocht en jaloezie en ziet zelfs in de briefjes aan de melkboer een co de voor een heimelijke afspraak van zijn knappe gade. Samen met een ga ragehouder heeft hij een reeks nooit uitgegeven liedjes gemaakt. Hun grote kans komt, wanneer Dino komt tanken. Hij is een der grammofoonido len van Amerika. Samen beraamt het vriendenstel een plan hem te strikken. Eerst moet Zelda, Spooners vrouw, de deur uit. In haar plaats huren zij een meisje uit de nabije beruchte Belly- Buttondanstent. Die moet doorgaan voor Zelda en als een offer aan Dino worden aangeboden in ruil voor de aankoop van een of meer liedjes door de grote ster. Het plan lukt, maar er komen compli caties. Spooner. de man met twee lin kerhanden raakt onder de invloed van het rosse juffertje Pistolen-Polly (Kim Novak). Als de teruggekeerde echte Zel da door een venster haar man met Pol ly bezig ziet, vlucht zij „natuurlijk" naar de Buttonsaloon, waar ze zo Onge veer de plaats van Polly inneemt. De grap krijgt dan volgens het idee van Billy Wilder een climax, wanneer de echte Zelda met Dino de nacht door brengt en Spooner met de pseudo-Zelda. Want die arme Polly heeft nooit het ware huwelijksgeluk gekend.... In Rembrandt (18 jaar). In Lido draait deze week de mis daadfilm „Agent 077 operatie Hong- Kong", waarin een in Hong Kong opere rende organisatie onder het mom van een handelsonderneming heroïnesmok kel pleegt. Onder de handlangers van de zich schuil houdende leider ontstaat een moordende strijd om een koffertje met een vermogen aan smokkelwaar. Twee, door een bij de bende betrok ken jonge vrouw te hulp geroepen Amerikanen slagen erin na vele sensa tionele verhalen de bende en de leider van de organisatie te ontmaskeren en te likwideren. Het is een goedkoop verhaal vol cliché's op het gebied van moord en geweldpleging (18 jr). De Nederlandse titel, van „Gunfight at Sandoval" is natuurlijk misleidend. Slaughter heeft altijd raak geschoten. Hij schiet nu alleen nóg raker. Dat doet hij als Texas-Ranger in een verwoede strijd tegen een bende, die er, onder aanvoering van een fanatieke leidster, dagwerk van maakt om banken en postkoetsen te beroven. Harry Keller, die de regie voerde, heeft tevens een aantal bekoorlijke jongedames in de strijd geworpen. De liefhebber van het genre komt dus bij dit ongecompliceer de, met heldendom en romantiek door weven werk, volop aan zijn trekken. Dan Duryea, Tom Tryon en enkele andere acteurs zorgen voor amusante typerin gen. Tot en met zondag in Roxy (14 jr). Vanaf maandag in dit theater „Foto modellen en chantage", waarin een ontslagen gevangene tracht aan de kost te komen door een school te stichten voor fotomodellen met behulp van een aan lager wal geraakte kunstfotograaf, 's Avonds misbruikt hij de school door gelegenheid te geven tot het maken van naaktfoto's, waarbij hij compromi- terende foto's meeneemt om te kunnen chanteren. In haar strijd tegen de prostitutie ontdekt de politie dit insti tuut, tracht in te grijpen, maar kan niet voorkomen, dat een der slachtof fers van de chantage, een bankdirec teur, de chanteur doodt bij het oprollen van zijn instituut. Zonder enig tegenwicht, of het moest de dood van de chanteur zijn, wordt hier iets verwordens in de moderne maatschappij geschilderd met het ken nelijke doel van de sensatie. Meerdere beelden van de fotomodellen, tijdens het poseren op aanstotelijke wijze getoond, maken de film tot iets walgelijks. Als film zonder enige verdienste. Roxy (18 jr). In „The Goldrush" trekt Charly Cha plin als goudzoeker naar Alaska^ door staat de gebruikelijke ontberingen als mede het romantische verdriet van een niet beantwoorde liefde, maar wordt tenslotte rijk, waarna hem alles in de schoot valt wat hij tot dan toe heeft moeten missen. Deze heruitgave van Chaplin's oorspronkelijke werk is prac- tisch gewijzigd. De toevoeging van ge luidseffecten en commentaar is intelli gent gebeurd, ofschoon de oorspronke lijke geluidloze film door deze toevoe ging weinig te winnen had. De mees terlijke komische humor van Chaplin doet ook nu nog even fris aan in dit bij na klassiek geworden werk, en zal on getwijfeld velen boeien en amuseren. In Luxor (a.l.) „Jong en immoreel" is een slecht, zelfs hulpeloos gemaakt filmpje over de bestrijding van de handel in narco tica, waarin men bar-burgerlijke man nen en vrouwen op ontstellende wjjze ziet acteren. Het enige, wat de aandacht gaande houdt, zijn de opnamen van New York. Voor de rest past hier een veel betekenend zwijgen. In Cinema Palace (str. volw.) Frans Hals prolongeert voor de vier de week de film „James Bond contra dr. No" (18 jr.). In Minerva in Heem stede draait tot en met zondag „De slag om Napels", waarin het spontane verzet van de Napolitaanse bevolking tegen de nazi's in 1943 wordt behan deld, een met de middelen van de jour naalfilmtechniek verkregen, maar van de mens uitgaand, diep bewogen realis me. (14 jr.). Maandag en dinsdag is te zien „Twee zijn schuldig", een nieuw filmbetoog van André Cayatte met in de hoofdrol Anthony Perkins. In de film doet de regisseur Cayatte, een Franse advocaat die films is gaan maken, een poging een zo groot mogelijk publiek deelgenoot te maken van zijn twijfel aan de doeltreffendheid van de menselijke rechtspraak. In „Twee zijn schuldig" trekt hii te velde tegen de juryrecht spraak. (str. volw.). II HAARLEM, 24 juni, Morgen lafs 25 juni zal in de Waalse kerk aan het Be gijnhof het orgel officieel neer in ge bruik genomen worden na een restaura tieperiode van bijna vijf jaar. .De kerk zelf was na een ingrijpende restauratie reeds in november van het vorig jaar weer opengesteld, het orgel zou, na en kele laatste werkzaamheden, in mei van dit jaar volgen. Vlak voor het in wijdingsconcert bleek echter dat door in werking van vocht het bekledende vilt was gaan uitzetten, waardoor het me chaniek vastliep. Ook dit mankement werd verholpen. Zodat de organist Wim Husslage en de alt Else de Graaff mor genavond het orgel definitief aan de Haarlemmers kunnen presenteren. Het orgel van de Waalse kerk kwam in 1808 gereed. De Duits-Nederlandse bouwer Johan Caspar Friederiohs le verde het instrument met twee manua len en een aangehangen pedaal. Frie- derichs vervaardigde het instrument in de orgelmókerij van H. H. Hess in Gou da, die hij in 1795 als 32-jarige had over genomen. Daar werkte hij aan nog enke le Haarlemse orgels, onder meer die van de Grote en de Nieuwe Kerk en van de Doopsgezinde kerk. Het orgeJ in de Waalse kerk behoort echter met het éénklaviersorgel in de dorpskerk van Neerlangbroek tot de twee nog resteren de orgels van Friederichs. Bij de restauratie werd door de Zaan- se orgelmaker D. A. Flentrop zoveel mogelijk het oorspronkelijke plan ge volgd. zoals dat uiteengezet staat in J. Hess' „Dispositiën der merkwaardigste Kerkorgelen". Men heeft echter ook re kening gehouden met liet feit dat het orgel in de toekomst nogal eens ge bruikt zal worden als concertorgel, waarbij de Waalse kerk de uit 1267 daterende oudste kerk van Haarlem een inspirerend décor zal vormen. En kele disposities werden dus gewijzigd, zodat de historische waarde en de bruik baarheid voor deze tijd gecombineerd werden. Verdere ingrijpende verande ringen ondergingen de windladen, de wind-voorziening werd tot aan de windla den geheel vernieuwd. Het bestaande pijpwerk werd vrijwel intact gehouden, behoudens enkele reparaties. De front- pijpen werden tenslotte van bladgoud en tinfolie voorzien, terwijl het hout werk de oorspronkelijke bleekroze en groene kleuren kreeg, waarvan de sa menstelling heel wat speurwerk vergde. Het concert, dat morgenavond om kwart over 8 zal worden gehouden, is bestemd voor genodigden. Het zal de vol gende avond, op zaterdag 26 juni, wor den herhaald voor alle belangstellende Haarlemmers. De opbrengst van de con certen zal ten bate zijn van de restau ratie van het kerkgebouw. Op het pro gramma staan werken van J. S. Bach, C. Ph. E. Bach, De Grigny, M. Wech- mann, Handel en Honegger. (Advertentie) HAARLEM, 24 juni De politie is er in geslaagd na een achtervolging van Haarlem naar Amsterdam in de hoofdstad een autodief aan te houden. Het is de negentienjarige Haarlemmer J. C. G. M. van P., die de wagen in de Archipelstraat had ontvreemden ermee was weggereden, terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd. De politie kreeg een tip van de buur vrouw van de eigegnaar, die had ge zien dat een jongeman zijn bromfiets neerzette en er met de auto van haar buurman vandoor ging. De politie trof de dief op de Amsterdamsevaart. Eerst in Amsterdam kon hij worden aange houden. De man heeft bekend. De ach tergebleven bromfiets zou eveneens van diefstal afkomstig zijn. De Poolse film „De Passagier" is hier in Nederland in vertoning geko men. De regisseur is in 1961 ten ge volge van een auto-ongeluk overleden, vóórdat hjj zijn film geheel had kunnen monteren. Vrienden hebben zijn werk afgemaakt. De opnamen, die hij had gemaakt aan boord van een schip, een vrouwelijke passagier, Lisa gehe ten, ziet in Londen een jonge vrouw de loopplank opkomen, in wie zij een vroe gere gevangene van Auschwitz, waar zjj bewaakster is geweest, meent te her kennen heeft men gelaten, voor wat zij waren. Het zijn alle stilstaande beel den, evenals het slot van de film, nadat Lisa haar herinneringen aan het kamp de vrije loop heeft gelaten. Daartussen spelen zich de vreselijke taferelen in Auschwitz af, waar Lisa de bewuste vrouw, Martha, het leven zo draaglijk mogelijk heeft willen maken. Zij stelt haar aan als assistente in de opslagplaats van de bezittingen der ge- gevangenen die, na te zijn gesorteerd, aan das Reich" vervallen. Zelfs geeft zij de vrouw de gelegenheid om met haar verloofde, Thaddeus, die ook in het kamp vertoeft, samen te komen. Dit al les doet zij om haar schuldgevoelens te compenseren. Maar het bittere voor haar is, dat Martha noch Thaddeus deze genegenheid willen aanvaarden. Op zekere dag wordt in het. kamp een briefje gevonden, waarop volgens Mar tha alleen onschuldige liefdesbetuigin gen staan. Lisa echter ontdekt er getal len en Duitse namen op. Zij verbrandt het briefje, als zjj hoort, dat Martha zich als de schrijfster heeft gemeld. Martha en Thaddeus worden naar de strafbarak verwezen, terwijl Lisa wordt overgeplaatst. Daar de regisseur geen slot aan zpn film heeft gemaakt, wordt het aan de toeschouwer overgelaten, te beoordelen of Lisa, nadat zij haar ervaringen heeft verteld aan haar man, met wie zjj naar haar geboorteland Duitsland terugkeert werkelijk innerlijke rust kan vinden. Is de gedachte aan haar uitzonderlijke handelwijze tegenover het paar in staat, haar geweten te sussen bij de herinne ringen aan de mishandelingen van de andere vrouwen? De toeschouwer wordt geconfronteerd met zulke ontstellende gebeurtenissen, waarbij vrouwen door de modder worden gesleurd en met stokken geslagen en een rij joodse kin deren de verbrandingsovens wordt in gedreven, dat het niet moeilijk voor hem is, het antwoord te geven. Het is allemaal juist daardoor zo na vrant, omdat Munk bijna nergens op een bepaalde daad liet accent legt, maar scherp het raam construeert, waarbinnen dit dierlijke leven zich af speelde. Neen, het is onjuist hier over dierlijk te spreken. Er vloeien immers tranen over de wangen van de eigena res, als de hond van een der bewaak sters door het toedienen van giftige ir o a c ic pp/T/vid Een aangrijpende hartverscheurende scène is ook, als een orkest van gevan genen klassieke muziek speelt, terwijl gevangenen langs strompelen. Zoals bij vele wandaden van de na zi's, vraagt men zich af, hoe het in deze tijd van beschaving mógelijk was, dat mensen hun medemensen zo konden kwellen. De rust, waarmee een der laarzenkneehten de oven gereed maakt om, kalm en gelaten, boven een der luchtkokers een zak poeder leeg te ke ren, is een symptoon van die onbegrij pelijke mentaliteit. Onderwijl wandelen beneden hem kinderen, geen kwaad ver moedend en vrolijk kwetterend, de bun ker in. Een prachtige vondst, die getuigt van de poëtische zin van de filmmaker bij al het gruwelijke dat hij aanschouwe lijk had te maken, is hét zoeken naar een baby die het kamp zou zijn binnen gesmokkeld. Als Martha, die bij het horen van kindergeschrei op zoek gaat, de deken moet losslaan waarin zij iets verborgen houdt, blijken het bloemen te zijn. Zjj vertelt Lisa, dat het haar ver jaardag is. Een film in de beste zin van het woord, die op briljante wijze de afgrij selijke verschrikkingen van het nazidom doet herleven. Intenser dan ooit beseft men hier, dat de hel een onderdeel was van het normale, dagelijkse leven in Auschwitz. Een film, die men moet zien, al was het alleen maar om niet te vergeten. In Studio (14 jaar). CINEMA PALACE: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.1-5, 7, 9.15 uur: Jong en immoreel, str. volw. FRANS HALS: Dagelijks 7, 9.15 uur za. 2, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur, di. 8 uur: James Bond contra dr. No., 18 jaar. LIDO: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9 15 uur: Geheim agent 077 operatie Hong kong, 18 jaar. Zo. U uur: Jungle-cat, a.l. LUXOR: Dagelijks 2. 7. 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur: The Goldrush, a.l. REMBRANDT: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur. zo. 2. 4.-15, 7, 9.15 uur: Kus me sufferd, 14 jr. Zo. 11 uur: De grote jacht, a.l. ROXY: Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur. zo. 2, 4.15, 7. 9.1® uur: John Slaughter schiet weer raak, 14 jaar. Ma. t/m wo. 2.30, 7, 9.15 uur: Fotomodellen en chantage, 18 jaar. STUDIO: Dagelijks 2.15, 7, 9.15 uur, zo. 2. 4.15, 7. 9.15 uur: De passagier, 14 jaar. Zo. 11 uur: Ivanhoe, a.l. MINERVA: Do., vrij. 8.15 uur, zo. 7, 9.15 u.: De slag om Napels, 14 jaar. Zo. 2, 4.15 u.: Moeder wat een klap, a.l. Ma. en di. 8.15 uur: Twee zijn schuldig, str. volw. Donderdag 24 juni Grote of Sint Bavokerk. 3 uur: Gemeen telijk orgelconcert door Nico Waasdorp. Concertgebouw. 8.15 uur: Zomerconcert door het, N.Ph.O. o.l.v. Bart van Beinum. M.m.v. Tereza Vieira, piano..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3