wapens m grensgeschillen om privacy ■SKI •mri CLAES VO\ AMSBERG IS EI-A «EAÏLEMAW t IS IVIET GEMAKKELIJK tin i»ir ZATERDAG 26 JUNI 1965 PAGINA li (Door Piet van der Eijk) De „candid-fotografie", het ongemerkt nemen van fo to's van personen, dus zonder hun eerst te vragen of zij even willen lachen zonder überhaupt te vragen of zij het goed vinden gefotografeerd te worden is in het nieuws. En dat voornamelijk sinds de Am sterdamse fotograaf John de Rooy als eerste prinses Beatrix en haar vriend Claus in de tuin van kasteel Drakesteyn haast wel letterlijk onder schot nam met zijn van een geweerkolf voorziene vijftig centimeter tele lens. Sinds die ochtendwande ling op de wel zeer gevoelige plaat werd vastgelegd heeft de regering verklaard zich te bezin nen op „mogelijkheden van een verdergaande bescherming tegen inbreuken op de intimiteit van de persoonlijke levenssfeer", heeft de Nederlandse Juristenvereni ging tijdens haar jongste jaarver gadering aangedrongen op wette lijke bepalingen tegen het ge bruik van „verborgen camera's", is er ruzie ontstaan in de Vereni ging van Foto-journalisten over de toelaatbaarheid van de be trokken foto's en wordt er van journalistieke zijde op aange stuurd er een uitspraak over te krijgen van de Raad voor de Journalistiek. Het ziet er naar uit dat er meer wettelijke en mo rele barrières tegen het gebruik van telelenzen worden opgewor pen. Maar er was er al een, waar door ook de meest vrijgevochten fotograaf zich geremd wist: de technische en praktische moei lijkheden van de tele-fotografie. Fotograaf Jacques Meijer (links) demonstreert hierbij met zijn dertig centimeter tele-lens (een aardig objectief, maar er zijn er die veel verder reiken) wat er mee gedaan kan voorden wan neer de omstandigheden gunstig zijn. Als doelwit is gekozen een beeld in de tuin van het paleis Huis ten Bosch m Den Haag. De bovenste foto rechts toont wat er (niet) te zien is wanneer het beeld vanaf de openbare weg op een afstand van wel honderd me ter) wordt gefotografeerd met een gewoon objectief, zoals dat algemeen gebruikt wordt. De middelste foto is gemaakt vanaf dezelfde plaats maar nu met de tele-lens. In de donkere kamer is dezelfde vergrotingsmaatstaf gebruikt als bij de eerste Joto. De onderste foto is een detailvergro- ting van dezelfde opname die nog veel sterker vergroot zou kunnen worden. De onderste foto links laat het vijftig centimeter spie- gelobjectief zien. mm* Pap memi:--; xs Nagenoeg iedereen die Claus von Amsberg kent of ge kend heeft is het er over eens dat de toekomstige Prins der Nederlanden vele kwalitei ten bezit om zich in deze positie waar te maken als een waardige prinsgemaal van prinses Beatrix als zij koningin is. Naar uit zijn directe omgeving wordt verno men is hij een persoonlijkheid voor wie men gauw sympathie opvat, hij is in alle opzichten een gentleman, opgeruimd van karakter, vlot, sportief en onder nemend. Hij bezit een groot ta lent voor talen. Hij spreekt vloei end Duits, Engels, Frans, Spaans, Portugees, Kisuaheli (kusttaal in Oost-Afrika) en volgt nu een snelcursus Neder lands. Ook zijn opvallende car rière in de Duitse buitenlandse dienst doet vermoeden dat Claus von Amsberg een man van for maat is. En is het niet juist een diplomaat die de gave bezit zich aan te passen? Hl m f S r' tv I ilipii 'h1" W&k ft arsaert Deze korte levensschets van Claus von Amsberg is samengesteld uit ons ter beschikking staande gegevens, welke niet afkomstig zijn uit officiële bron. De mogelijkheid bestaat dat er kort vóór de ver loving nadere bijzonderheden van officiële zijde worden ver strekt. TELELENZEN, Het fotograferen niet tele-objectie- ven namelijk is ondanks alle recente spectaculaire ontwikkelingen in de fotografie, nog altijd oen zeer moei lijke en nogal omslachtige bezigheid met grote kans op. mislukkingen. Voor de belangrijke en (of) bekende per sonen die geacht kunnen worden ge noeg „nieuwswaarde" te hebben voor de fotografen om er hun telelenzen op te richten is dat maar een schrale troost: er zijn er genoeg die wel een kansje op hen willen wagen; In een folder over tele-objectieven wordt gezegd: „De moderne foto graaf gebruikt ze voor het verkrijgen van bepaalde beeldeffecten, waarbij hij afbeeldingsgrootte en perspectief kan beïnvloeden om op deze wijze zijn motief een grotere beeldsterkte te doen krijgen". Foto-journalisten, die uit zijn op bijzondere foto's van vor stelijke of andere sterk in de belang stelling toonde en moeilijk te benade ren personen, interpreteren dit op een eigen wijze. Zij gebruiken de telelens niet op de eerste plaats om artistie ke, maar om tactische en praktische redenen. Doordat zij op afstand wor den gehouden, zijn zij wel verplicht de afstand te overbruggen met behulp van iele-lenzen, wanneer zij eenmaal vinden dat er gefotografeerd moet worden. Deze manier zal het risico op technische onvolkomenheden sterk doen toenemen, maar voor de foto journalist is dat geen onoverkomelijk bezwaar. Grote beeldscherpte, fraaie vlakverdeling, goede belichting zijn voor goedwillende amateurs en vele beroepsbeoefenaars in de fotografie heilige zaken, maar voor de persfoto graaf zijn deze eigenschappen van zijn werk niet van doorslaggevend belang, al zal ook hij streven naar technisch goede foto s. Waar het b(j persfoto's op aan komt is de exclusiviteit van het onderwerp en de actualiteit daar van. Technisch gesproken is het al gauw goed; enige onscherpte maakt de foto nog met ongeschikt voor krant of tijdschrift. Zu verhoogt nog de in druk van „hoe moeilijk het wel was de foto te maken". Bovendien kunnen retoucheerpenseel en bijschrift veel opvangen. Hoewel bij voorbeeld de resultaten van de luchtfotografie wel de indruk geven dat technisch gesproken alles kan en geen afstand te ver is voor de camera, voor een foto-journalist le vert een afstand van meer dan hon derd meter toch wel de nodige moei lijkheden op. Bij de luchtfotografie kijkt men niet op een kilometertje meer of minder. Verbluffend moeten de resultaten geweest zijn van de hoog vliegende Amerikaanse U-2 die boven Rusland fotografeerde en een inter nationaal incident veroorzaakte, en de foto's van de raketten op Cuba, die er haarscherp opkwamen. Maar de mogelijkheden van het militaire ap paraat gaan die van de particulier wel even te boven. Er zijn overigens genoeg fotogra fen ook amateurs, want zij hebben niet zelden de beste spullen die in het bezit zijn van goede telelenzen. De langste, en dus de beste, zijn meestal in gebruik bij hen die het fotograferen van wild en vogels in de vrije natuur beoefe nen. Voor ongeveer 1500 gulden, en nog minder, heeft men al een hele mooie „veertig centimeter", die het onderwerp acht keer zo dicht bij haalt. Om daarmee op lange afstand een goede foto te maken van een be wegend beeld is lang niet eenvoudig. Een dierfotograaf, die al jaren met zijn lange objectieven over de Hoge Veluwe zwerft, zegt dat hij blij is met één goede foto van elke tien die hij maakt. Een grote handicap bü voor beeld is de veelal geringe diepte scherpte, die weinig speling toelaat. Voorts heeft men vaak te kampen met bewegingsonscherpte, door het trillen van de camera. Dat kan voor een deel voorkomen worden door het toestel stevig op een, of zelfs twee sta tieven te verankeren, maar voor de reportage-fotograaf, die snel moet rea geren, is dat veelal ondoenlijk. Zelfs het bedienen van de sluiter geeft soms al bewegings-onscherpte, zelfs wanneer dat gebeurt met de draad ontspanner. Atmosferische storingen, bij voorbeeld luchttrillingen, kunnen de foto ook doen mislukken, om maar te zwijgen van de onverwachte be wegingen die het object kan maken. Voor de reportage wordt zo'n toestel met telelens vaak voorzien van een geweerkolf, dat stevig tegen de schou der kan worden gedrukt. Oorlogsfoto grafen die zo'n apparaat hadden wer den door de vijand al gauw aange zien voor scherpschutters met bijzon- dere scb'etwapens, die als eersten moesten worden uitgeschakeld. Op het ogenblik worden in Duits land ook spiegelobjectieven gemaakt, die de lange, moeilijk hanteerbare lenzen kunnen vervangen. Zij zijn ge comprimeerd tot korte, maar dikke objectieven, die veel weg hebben van een handzaam stofzuigertje. In deze uitvoering worden vijftig en honderd centimeter lenzen gemaakt, die res pectievelijk het onderwerp tien en twintig keer zo dicht bij halen. Zo'n honderd centimeter objectief kost on geveer tienduizend gulden en er zal geen foto-journalist zijn die hiermee gaat werken: er zijn te weinig vorste lijke romances of vergelijkbare on derwerpen om zo'n investering te kunnen rechtvaardigen. Men moet bo vendien veel routine hebben om hier goede resultaten mee te krijgen. Ze worden voornamelijk gebruikt voor wetenschappelijke doeleinden, bij voorbeeld het fotograferen van wol kenformaties of het fotografisch vol gen van afgeschoten raketten. Het is echter niet zo dat alleen met gebruikmaking van telelenzen „candid- foto's" genomen kunnen worden. Tele- objectieven kan men zeker niet on zichtbaar opstellen, daarvoor zjjn ze te groot en te opzichtig. Candid-foto's worden merkwaardigerwijs gemakke lijker gemaakt van iemand op twee meter afstand dan op tweehonderd meter. Daarvoor kan gebruik ge maakt worden van de zogenaamde groothoeklens, een algemeen in ge bruik zijnd objectief, dat als voordeel heeft dat de dieptescherpte ervan on gemeen groot is. Een toestel met zo'n lens kar, gemakkelijk zo worden in gesteld dat alles scherp is tussen één meter en oneindig. Dit betekent dat men verder van het scherp stellen af is en de lens slechts gericht hoeft te worden in de richting van het ob ject om alle kans van slagen'te heb ben. Omdat het toestel niet aan het •oog of voor de borst gebracht hoeft te worden kan er gemakkelijk onopge merkt worden afgeknipt. Dit is een een wjjze van 'foto graferen die aJ vrp oud is. De nu beroemde pionier op dit gebied is geweest de beroem de fotograaf dr, Erich Salomon, wiens foto's in de dertiger jaren aanleiding zijn geworden voor de term „candid- fotografie". Zijn werkterrein lag voor namelijk op dat* van de internationa le politiek en de diplomatie en hij vroeg de mensen bepaald niet even te lachen voor zjjn camera. Het po seren was In die tijd tot een kunst ver heven: de hand losjes op een schouw en dan maar een hoge borst opzet ten. Maar Salomon wist met zijn lichtgevoelige lens aardig door die op geblazenheid heen te prikken, vooral ook omdat hij technisch zo "ver was dat hij nooit hoefde te blitzen. Hij fo tografeerde zjjn objecten als ze waren wat ze waren en daardoor heeft hij op unieke wijze een beeld kunnen ge ven van die tjjd. Het onlangs door de Bezige Bp uitgegeven boek „Portret van een tijdperk", waarin een deel umiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii van zjjn werk is verzameld, is het boeiendste geschiedenisboek dat denk baar is. Salomon, die een heer was en voor wie avondkleding werkkleding was, liet zich door geen gesloten deur of afwijzende functionaris afschrik ken. „Le rol des indiscrèts" werd hjj genoemd door Briand, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, die hij eens fotografeerde op het ogen blik dat hij door hem ontdekt werd en de minister naar hem wees. Hij was vermoedelijk de eerste die zijn camera verborg om haar onop gemerkt te kunnen gebruiken. Hij gebruikte daarvoor koffertjes met een gaatje of een mitella, voor een zoge naamde gebroken arm. Zijn zoon Pe ter, die in het genoemde boek over hem geschreven heeft, zegt niette min: „Hij was afkerig van elk indrin- .K?' i-V i - V, jMMadÊSS- AA gen in prlvélevens". Daarmee wil hij vermoedelijk zeggen dat Salomon iemand alleen fotografeerde wanneer deze in functie was. Maar voor som mige mensen geldt dat ze vrijwel al tijd „in functie" zijn. Hun privè- leven beweegt zich dan ook binnen zeer enge grenzen. Hoe eng, is nooit vast te leggen, zelfs niet door de wet. Grensgeschillen zullen er dan ook altijd blijven en fotografen met hun „kanonnen" zullen daarbij onge twijfeld steeds In de voorste linie staan. (Van een onzer verslaggevers) Het heeft de aanstaande verloof de van prinses Beatrix in zijn leven zeker niet altijd meegeze ten. Desondanks wist Claus von Amsberg zich een respect afdwingen de positie op te bouwen. Hij was nog maar een kleuter toen zijn ouders hem meenamen naar Afri ka, waar zijn vader zich een toekomst ging zoeken op een sisalpiantage in Tanganjika. Daar, in de rimboe, tus sen negerboys, leeuwen, olifanten en slangen bracht hij zijn prille jeugd door. Later, op een Duits internaat in Lushoto in Noord-Tanganjika, volg de hij lager onderwijs om op ll-jarige leeftijd bewust kennis te gaan maken met zijn vaderland. De jonge Claus vón Amsberg werd nog tijdens zijn middelbare schoolopleiding op een Pruisische kostschool in Mistroy aan de Oostzeekust, vlak voor zijn eind examen, ingelijfd bij de Reichai beits- dienst en, toen het Rijk nog nauwe- t m Bi I i R «mMR ft lijks meer bestond., bij de Wehr- macht. In Brescia in Italië werd de achttienjarige Claus krijgsgevangene gemaakt. De Amerikanen konden zo'n pientere knaap best gebruiken en stel den hem wegens zijn. uitstekende ken nis van de Engelse laai aan tot tolk. Na vele omzwervingen door Euro pa slaagt de jeugdige von Amsberg er in 1946 in tot zijn geboortèstreek docr te dringen. Hij gaat eerst het verlo ren jaar inhalen om zijn einddiploma van de Oberrealschule alsnog te beha len. Dat doet hij in Liineburg. In 1947 ontmoet hij na lange jaren van vrij willige en onvrijwillige scheiding zijn ouders en jongere zusters weel. In hetzelfde jaar laat hij zich inschrij ven aan de universiteit van Hamburg. Hij heeft op geen cent steun van thuis te rekenen, aangezien zijn ouders to taal berooid uit Afrika zijn terugge keerd. Claus wordt dus werkstudent. Een en ander betekent een verzwaring van zijn rechtenstudie. In 1956 stu deert hij af om daarna in dienst te treden van het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn. In 1958 legt Claus von Amsberg met succes het attaché-examen af en wordt nog datzelfde jaar uitgezonden naar de ambassade in Santo Domin go waar hij tot 1961 werkzaam blijft. Vandaar wordt hij als .Legations- rat" overgeplaatst naar Afrika, naar de Ivoorkust. Twee jaar later roept Bonn de diplomaat terug en plaatst hem op de afdeling Economische Be trekkingen met Afrikaanse landen be zuiden de Sahara. Momenteel is hij plaatsvervangend chef van die afde ling in welke functie hij 1600 DM per maand verdient. Daarvan betaalt hij o.a. zijn tweekamerflat boven een kruidenierswinkel in een nieuwbouw wijk In Bad Godesberg, (Max Planck- strasse 2) en in elk geval de honder den liters benzine van zijn blauwe Porsche, die ruim een jaar geleden nog zijn „enige liefde" heette te zijn. „Zijn hobby ligt op de autobaan," zei een vriend eens. Hij is dol op snel heid. Verder tennist hij graag, maar hij is zeker zo vaak op een golfbaan te vinden, zoals hij ook tijd kan vin den om achter de bridgetafel te zitten. Een van de sporten waarin hij uit blinkt is skiën. De aanstaande verloof de van de kroonprinses is niet afke rig van de jacht, maar hij staat be kend als een matig schutter. T_ch heeft prins Bemhard de Duitse diplo maat graag uitgeriodigd voor een van zijn jachtpartijen rond kerstmis bij Het Loo. Achteraf blijkt Cupido raak te hebben geschoten. En waarschijn lijk heeft het amoureuze mannetje al eerde zijn boog gespannen. „Naar verluidt" was dat op 3 juni van het vorig jaar toen de prinses en Claus elkaar voor het ee-st ontmoetten in Berleburg. Of was het maar toeval dat prins Bernhard een week later een zogeheten beleefdheidsbezoek oracht aan Bondspresident Lübke. Feit is in elk geval dat de Duitse president sindsdien opvallend veel belangstel ling voor de ambtenaar von Amsberg aan de dag legt. ("t laus, Georg, Wilhelm, Otto, Friedrich, Gerd von Amsberg is A op 6 september 1926 op het land goed Dötzingen, nabij Hitzacker aan de Elbe geboren. Hij is de enige zoon uit het gezin van Claus von Ams berg sr. en Freiin Gösta von dem Bussche Haddenhausen. De vader van Claus is 12 jaar geleden op 63- jarige leeftijd overleden aan een hait- aanval na een jachtpartij bij vrien den. Tot de oorlog was hij beheerder van een grote plantage m Afrika. Sinds zijn terugkeer na zijn interne ring door de Britten, in Duitsland was hij werkzaam als vertegenwoordiger. Mevrouw von Amsberg, die 64 jaar is, is ruim een week geleden in het ziekenhuis van Uelzen opgenomen na dat ze een hersenschudding had opge lopen toen ze door een auto geschept werd. Claus von Amsberg heeft nog zes zusters, van wie de oudste Sigrid (40) getrouwd is met een xoopman in Ham burg. Claus is et tweede kind van het gezin. Na hem komt de 37-jarige Rix, ling Marget en Barbaras is 34. Mar- die lerares in Brunswijk is, de twee- get is stenografe in Lüneburg en Bar bara is kinderverzorgster in Santiago in Chili. Zij is momenteel met verlof. De twee andere dochters zijn Theda (25) en Christina (20). De familie von Amsberg is protestant. Mevrouw von Amsberg bewoond de bovenverdieping van de witte villa in Dötzingen van haar broer Julius Freiherr van dem Bussche Hadden hausen, die burgemeester van Hitzak ker is. Het is een vriendelijk dorpje aan de grens met Oost-Duitsland. Het IJzeren Gordijn (hier de rivier de Elbe) scheidt ter plaatse Oost-Duits land van West-Duitsland. De grenspo litie bepaalt in hoge mate het beeld in het dorpje door hun uniformen en kijkers. De meesten van de vierdui zend inwoners leven van de landbouw en visvangst. Industrie is er nauwe lijks, tenzij men een primitief scheepswerfje op het oog heeft. Vak- werkbouw geeft het dorp een schilder achtig aanzien. In de spaarzame café's die het dorp telt wacht men op het nieuws wat on getwijfeld komen gaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11