„Het zijn precies kleine kinderen (ook met alleen veel slimmer" PIONIER KOPPEN Vatbaar Hoogte )zon Teleurgesteld Opluchting Drie files Prettige dingen Met zijn vrouw 3 26 1965 PLUS (Door Loek Hieselaar) „Apen zijn precies kleine kinderen, maar dan met de streken van grote kinderen. Je hebt altijd wat niet ze. Of ze doen hun werk goed en breken hun hok af, of ze zijn zoet maar werken niet goed of ze zijn ziek en ga maar door. Altijd is er wel wat loos. Je moet ze ook constant in de gaten houden, 24 uur van de dag Willie Lenz is aan het woord, de Amsterdammer Willie Lenz, en wij hebben alle reden hem te geloven, want hij lééft min of meer met de apen, 24 uur van de dag en de nacht, nu al ruim 12 jaar lang. Hij vertroetelt ze als kinderen en waakt als een dokter over hun gezond heid. Ten eerste omdat hij met apen zijn brood verdient, maar ook omdat hij gek op ze is. Drie jaar trekt hij nu mee met de bonte circuskaravaan van Sar- rasani. Van stad naar stad, van land naar land. Na de pauze brengt hij een populair nummer met zijn vijf chimpansee's Jimmy, Tommy, Barney, Max en Poppeye. Meestal davert dan de tent van het lachen, want de chimpansees hebben dui delijk plezier in hun artistieke be roep en brengen hun nummer met overgave. „Het is een dankbaar nummer natuurlijk", zegt Lenz. „Ze bren gen de mensen altijd wel aan het lachen, al zijn wij hier in Holland aan apennummers gewend. Ik ben ook twee jaar in Rusland geweest met een door Duitsland georgani seerd uitwisselingsprogramma. Nu hebben die Russen knappe circus nummers, maar chimpansees zijn daar in de piste volledig onbekend. Ik had een enorm succes. Na die twee jaar vroegen ze of ik nog een jaar wilde blijven, maar ik heb het niet gedaan. Het heeft ze wel enorm veel gekost. Bijna al het voedsel voor de apen moest wor den overgevlogen. Een banaan kostte ze bijna 4 gulden, maar dat hadden ze er voor over". (Vervolg van pagina 1) De Postduif moest wel wor den gerepareerd. Na twee da gen oponthoud kon hij weer vliegen. Er kwam nog wel wat pech: een lekke band, een ka potte oliedrukmeter, een zand storm, een lekke oliekoeler. De koelbloedige bemanning stond echter voor niets en alles kwam weer in orde. Vrijdag 28 okto ber moest de Postduif volgens vliegplan weer op Schiphol zijn. Niemand verwonderde zich meer dat het lukte. Precies op tijd landde de machine op de plek waar ze vier weken tevo ren opsteeg. Koppens record vlucht was uitstekend geslaagd! Willie Lenz en zijn chimpansees 1 elkaar om de zoveel ti.id steeds weer te- rug" herinnert hij zich. ..In '51 zijn we getrouwd. M'n vrouw is op een gegeven moment opgehouden met haar nummer en mij gaan assisteren''. Mevrouw Lenz heeft buiten de piste ook nog al wat werk aan de apen. Zij verzorgt hun hele garderobe, die telkens wisselt. Lenz zelf debuteerde in '46 in de piste van Strass- burger. ..Ik mocht opa Wilke assisteren met het berennummer" vertelt hij. „In '51 heb ik dat nummer overgenomen. Maar toch ben ik op een gegeven moment op de chimpansees overgestapt". school doorlopen ,Je kan je kinderen toch geen schoolopleiding onthouden, omdat je toevallig circusartiest bent?") zgn nu weer voorlopig bij hun ouders in de typisch Hollands ingerichte woonwa gen pal achter de grote viermaster. Vanuit de kamer zitten wij welis waar door glas gescheiden oog in oog met de chimpansees. De chimpansees hebben een eigen wagen, waarop in sier lijke letters „Willie Lenz Chimpanzees Holland" staat geschilderd. Die wagen staat zo dat Willie Lenz altijd bij de apen naar binnen kan kijken- Èn omgekeerd, want dat gebeurt vaker. Als er ruzie is en dat komt nogal eens voor, gaat de be laagde partij, voor zover zijn tegenstan der hem dat toestaat, met een duidelijk meelijwekkend gezicht voor het glas. staan om de aandacht van zijn verzor gers te trekken. Hij maakt dan gebaren die duidelijk beschuldigend in de rich ting van zijn belager wijzen en meestal is het pas weer rustig als Willie Lenz even is overgelopen om de vechtenden te scheiden. Zijn grootste zorg mot de apen is ze in leven te houden. Ze zijn enorm vatbaar voor griep en longontsteking „Ze hebben heel slechte longen, je moet enorm op passen. Ze kunnen ook alle kinderziekten krijgen die je je maar kunt indenken. Ik ben eens ergens opgetreden in een tent vol met kinderen. Die zaten er vlak bij. Een paar dagen later had een van dc apen waterpokken. Dan moet-ie van een van die kinderen hebben gekregen. Ver kouden zijn ze helemaal gauw. Als mijn vrouw of ik verkouden zijn. blijven wij het liefst zover mogelijk uit hun buurt. 'Als ze eenmaal longontsteking krijgen is het meestal met ze gedaan Ik heb eens veertien dagen en nachten bij een van de dieren doorgebracht die longontsteking had. 's Nachts sliep ik vlakbij hem. In een kinderziekenhuis had ik een zuur- stoftent weten te bemachtigen. Daar lag-ie in. Om de drie uur ging ik kijken. Iedere dag kwam er een kinderspecialist Na veertien dagen ging-ie toch dood. Ik kon niet meer uit m'n ogen kijken van de slaap. Als ze ziek zijn. zijn ze helemaal aanhankelijk. Ze doen dan ook enorm meelijwekkend ook als de ziekte niets tc betekenen heeft. Ze willen dan gewoon geaaid en vertroeteld worden en ze ma ken er een heel drama van. Willie Lenz Is met zijn apen in vrijwel de gehele wereld geweest. Canada, Ame rika, Afrika, alle Westeuropese landen en ook achter het ijzeren gordijn. In We- nen trad hij op in de nachtclub Maxim, in ParUs in de Moulin Rouge. En nu is hij in Nederland, in zijn geboorteplaats Amsterdam. Zijn twee kinderen die niet meetrekken, maar in Amsterdam de Het verhaal van de wagen Is een ver haal op zich. De wagen is geïsoleerd zo als b.v. een vleeswagen. Er zit een dub bele bodem in met daartussen rubber en glaswol. Er zitten, drie soorten verwar mingen in, die de temperatuur via een thermostaat constant op 18 tot 20 graden houden. Er is een soort airconditioning, waardoor de vuile lucht wordt afgezogen. Er is een opschuifbaar dak dat open gaat wanneer de zon schijnt. Als de zon lange tijd niet schijnt gaan de dieren onder de hoogtezon- Hebben ze een verrekte spier dan is er de infrarode lamp. De vloer is van keihard jenghout, waardoor geen urine kan dringen. Aan een kant is een dubbele glaswand met iets verend veilig glas van 13 mm, omdat de bewoners nog al eens met ferme sprongen tegen het glas opspringen. De wagen staat altijd met de glaskant naar de wagen van Wil lie Lenz toe, zodat hij er 24 uur per et maal in kan kijken. „Ais ze een eind .verderop zouden staan" vertelt mevrouw Ach je kunt ze eigenlijk gewoon met kleine kinderen vergelijken. Alleen in hun streken zijn ze veel slimmer- Ze kijken je na door het sleutelgat als je in de wagen bent geweest. Eens stonden ze ergens in een winterverblijf in een ka mer waar drie neonbuizen brandden. Maar die zaten zo hoog, daar konden ze met geen mogelijkheid bij. Toch knalde er om de haverklap een neonbuis naar beneden. Het was gewoon een mysterie hoe dat kon. Als we binnenkwamen de den ze net of er niets aan de hand wal. We kwamen er op een gegeven moment achter door weg te gaan en heel zacht weer terug te komen. Door het sleutelgat kon ik zien wat er gebeurde. Ze hadden een oude autoband om mee te spelen. Twee hielden die autoband rechtop. Een derde ging erop staan, nam dan een geweldige sprong en sloeg de neonbuis met een klap stuk. Dat vonden ze na tuurlijk prachtig. Ze doen je ook in alles na- Een had er eens een pot bryleream bemachtigd. Zijn haren stonden stijf van het vet. Hij had de hele pot erin gesmeerd. Dat zien ze jou dan ook doen en als ze dë kans gen doep ze het ook. Net zo goed als wij in hun hok kunnen kijken, kijken zij bij ons naar binnen. Ze houden ons eigen- 1 lijk meer in de gaten dan wij hen. Als i mijn vrouw het eten klaarmaakt, dan staan ze te springen voor de ramen". Willie Lenz en zijn vrouw met enkele van hun troetelkinderen. gestroomd en een luid gejuich steeg op toen onze Postduif de aar de raakte: wij stonden op Indische bodem. Dat was een groots mo ment. Iedereen juichte en schreeuwde toen de postzak tevoor schijn kwam en wij aan 't bestel len togen". Het was voor de ontvangers een zonderling gevoel een brief te krij gen die slechts enkele dagen tevoren in Nederland door vader, moeder of vriend werd geschreven. De Postduif had evenwel niet veel tijd te verlie zen en zette snel koers naar Palem- bang. „Toen we neerstreken zagen we niet een enthousiaste menigte, maar een beminnelijke resident met een teleurgesteld gezicht. We waren een half uur te vroeg. „Nu valt de hele huldiging in het water", zei de heer Tideman, „kunt u nog een half uurtje gaan fladderen ter wille van de mise- en-scène?'' „Een resident mag men niet ongehoorzaam zijn, dus toerden we nog wat rond". De laatste etappe naar Batavia was niet de aangenaamste. De Post duif moest over vele bosbranden heen. De rook zat vrij hoog en elk ogenblik vlogen er stukjes kool door de lucht, die echter geen schade ver oorzaakten. „Vlak bij Batavia ont dekten we plotseling een Dornier Wal. Deze draaide onmiddellijk om en nam ons op sleeptouw. Drie mili taire vliegtuigen voegden zich bij ons We werden van alle kanten ge filmd en gefotografeerd en langza merhand gingen we in de richting van het landingsterrein. „Zoveel mensen hadden de drie Nederlanders nog nooit bijeen gezien. Het publiek was niet te houden. Koppen werd uit de cabine gesleurd en zijn twee met gezellen volgden. Het vliegveld dein de van landgenoten, zwaaiend met alles waarmee een mens maar zwaaien kan. „Het was werkelijk een opluchting toen we eindelijk per auto naar Bata via gingen- Stapels telegrammen en brieven heeft het geregend in de da gen die we op Java doorbrachten. We vielen van het ene feest in het ande re". De Postduif werd niet vergeten. Het hele vliegtuig werd grondig nage zien en schoongemaakt. Het was er nog goed aan toe. Geen enkel onder deel hoefde te worden verwisseld. Het kon zo weer terug. De directeur van de posterijen had gevraagd op 17 oktober, een week na de landing, te willen vertrekken, daar dan zondagmiddag tussen vier en zes uur het kantoor speciaal voor de luchtpost kon worden opengesteld En dat was zakelijk zeer goed ge zien. In drie files stonden de mensen voor de loketten. Er ging voor onge veer 23.000 gulden post mee naar Ne derland. De terugtocht leek ook zon der haperen te verlopen, tot in Bang kok. „Juist toen we na de landing dachten dat we konden uitstappen, ging ons rechtgrwiel het water in. En geen klein eindje ook. De hele as verdween". Er kwam snel hulp. Met een paar dikke touwen die om het landingsgestel waren gebonden, trok ken Siamezen de Postduif over op het droge. „Ze trokken nog evert door maar toen knakte met veel ge kraak een verende stijl dubbel en kwam de rechter-vleugelpunt op d» grond. Het touw was op een zwakke plek vastgemaakt. Gelukkig bleef de vleugel onbeschadigd". Lenz „en er zou op een gegeven moment een gekrijs komen dan ren je maar heen en weer om te kijken. Nu kunnen we di rect zien wat er aan de hand is en even tueel met boze gebaren voor het raam de rust herstellen". Die rust moet nogal eens hersteld wor den, „Ach" zegt Lenz, „kinderen maken toch ook veel ruzie. Mijn chimpansees hebben duidelijke groepjes. Die twee te gen die ene. De volgende keer heeft de samenstelling zich weer gewijzigd". Als het optreden in de piste nadert worden de heren voorbeeldig lief- Zij laten zich gehoorzaam aankleden en doen alles strikt. „Zij vinden het optreden prettig", ver telt Willi-e Lenz, en eigenlijk is dat lo gisch, want ze mogen allemaal dingen doen die ze prettig vinden. Op een trom mel slaan, op 'n hobbelpaard rijden, la waai maken, springen en noem maar op. Ze weten ook precies wat er komt en ze voelen aan wanneer er iets fout gaat. Als er een spelbreker is die niet precies doet wat behoort zijn de anderen boos. Ik heb het meegemaakt met een kleintje, dat op een gegeven moment iets niet goed deed of wilde doen. Een grote kwam toen van zijn stoeltje af om hem een klap te geven. Dat ze het optreden prettig vinden, wil overigens niet zeggen, dat je zo maar iedere chimpansee in de piste kan zetten en ga je gang maar. Het moet hem natuurlijk precies geleerd worden en niet iedere chimpansee is daar even bevattelijk voor. Kijk, het soort dier is enorm schrander en intelli gent, maar niet iedere chimpansee is éven intelligent. Je hebt erbij die zijn te dom om iets te leren- Daar heb ik niets Voor mij dus de kunst om uit te zoe ken Welke ik gebruiken kan. Meestal zie ik dat in het spel. Chimpansees spelen ontzettend graag. Dc lielc dag willen ze spelen. En onder het spelen observeer ik ze. Ik zie dan b.v. dat de een een goede handstand kan maken of dat de ander goed op zijn hoofd kan staan. En daar nïaak ik gebruik van. Een wildvreemde chimpansee kan ik in twee maanden tijds in de piste hebben. Dan kan-ie nog niet alles, maar dan kan-ie toch al aardig meekomen. Het duurt wel een jaar voor-ie overal aan gewend is. Hij moet wennen aan het geklap van de mensen, aan de muziek. Hg moet wennen aan dc regen, aan eventueel onweer, aan de schijnwerpers en zo. Het moet niet zo zijn dat als het plotseling begint te on weren ze het publiek inrennen. Ze zgn bang van onweer. Pas in Duitsland heb ik dat nog mee gemaakt. Dan rennen ze van hun stoel on vliegen me om de nek. Dat is een goed teken. Ze moeten naar je toekomen. Dat bereik je als je ze altijd mét liefde behandelt. Je kunt een dier alleen maar iets leren met liefde, nooit met slaan. Ik j kocht eens een chimpansee van een! vrouw. Binnen zes weken stond-ie in de piste en deed de meest aardige dingen. Komt die vrouw naar me toe en zegt- Hoe is dat toch mogelijk. Ik kon hem zelfs niet leren in z'n handen te klappen. Maar zo gauw zag die aap haar niet of hij rende naar me toe en klemde zieli angstig aan mij vast. Kijk toen hoefde zc j mij niets meer te vertellen. Toen wist ik genoeg- Dat beest was doodsbenauwd voor haar en dat wordt-ie alleen maal ais je hem vaak slaat. Ik sla nooit. Je bereikt er niets mee. Een chimpansee is hysterisch en ner veus en daar moet je tegenaan, maar niet met geweld. Ik leer ze door te her halen. Herhalen en nog eens herhalen. En niet te lang, want dan krijgen ze er weer een baard van. Neen, even oefenen en dan weer even spelen- Soms als het mooi weer is ga ik met ze wandelen in een of ander bos. Natuurlijk niet waai de mensen je zo op de hielen zitten zo als in het Amsterdamse Bos. Ze klimmen men nogal graag in de bomen, maar hoog gaan ze toch echt niet meer hoor". Willie Lenz heeft nu vijf chimpansees. In de loop der jaren heeft hij er al zo'n dertig gehad. „Als ze een jaar of acht worden, moet je ze weg doen" zegt hij, „dan worden ze le oud. Te jong kun je ze eigenlijk ook niet hebben. De kleinste die ik er nu bij heb is zestien maanden. Maar die heeft echt nog aparte verzor ging nodig. Hij moet nog een beetje be moederd worden. We hebben hem in Hannover bij een dierenzaak gekocht. M'n vrouw was er meteen weg van- Zo nu en dan nemen we hem bij ons in de wagen, dan mag-ie aan tafel komen. Op het ogenblik zoek ik weer een nieuwe, zo'n 21/2 jaar oud. Het liefst heb ik ze altijd wild. Dan zijn ze nog niet verpest. Als je ze van particulieren over neemt dan zijn ze zo vaak verwend. Dan willen ze b.v. alleen maar eten als de anderen niet naar 'm kijken. Nou, dat is te lastig, dat kan ik niet hebben. Willie Lenz treedt samen met zijn vrouw op, ook een Amsterdamse. Bij Strassburger leerde hij haar kennen. Ze werkte toen aan de trapeze- „We zagen Last van een minder waardigheidscomplex? door het noodlot wordt achtervolgd? 7. Kunt u twee mensen noemen, met wie u zou willen ruilen? 8. Ziet u er tegen op om onbekende mensen te ontmoeten of nieuwe erva- ingen op te doen? 9. Zinkt het hart u in dc schoenen als u in uw eentje een volle kamer moet binnengaan? 10. Als uw oordeel lijnrecht is tegen gesteld aan dat van het gezelschap waarin u bent, doet u er dan het stil zwijgen toe? De chimpansees vormen samen een compleet Beiers orkest. ....in je eentje een volle kamer binnengaan Hebt u een gezond gevoel van eigen waarde? De hieronder volgende test geeft u het antwoord daarop. 1. Weigert u goede raad van anderen aan te nemen? 2. Bent u heimelijk verheugd, als u een ander een fout ziet maken? S. Kunt u slecht \tegen plagen? 4. Vindt u het nodig iedereen te ver tellen, wat u hebt gepresteerd en wel ke moeilijkheden u daarbij het hoofd hebt moeten bieden? 5. Piekert u erover of u iets zult be reiken in uw werk? G. Hebt u dikwijls het gevoel alsof u Wanneer u alle vragen met nee hebt beantwoord, kunt u er zeker van zijn, dat u niet aan een minderwaardigheids complex lijdt. Ook wanneer u twee- maa' met ja hebt geantwoord, behoort u tot de mensen die geen last hebben van onzekerheid. Hebt u drie tot zes keer ja gezegd, dan ontbreekt er wel het een en ander aan uw zelfvertrouwen. Een goede raad- maak een lijst van de dingen die u kunt doen en één van de dingen waarvan u wilde dat u ze kon doen. Waarschijnlijk zult u tot de conclusie komen dat u de eerste lijst de langste zal zijn- Als het aantal ja's zeven tot tien be- draagt neem uzelf dan eens flink on derhanden. 11 bent u te weinig bew ust van uw ei- j gen capaciteiten en u laat u veel te veel verblinden door succes van an deren. Denk niet te gauw: dat kan ik - niet. Ongehuwdenbelangen, het orgaan van de Nederland se Vrijgezellenbond, met een oplage van 7.000 exempla ren, werd mij op mijn trouwdag door een vriendelijke relatie toe gezonden, onder de titel: heb je dat gelezen? Het betrof blad zijde drie in het juni-nummer, waarin de volgende passage voorkomt: in het algemeen kan men stellen dat het gedrag van een politicus tegengesteld be hoort te zijn aan dat van een da me: Zegt hij ja, dan bedoelt hij ■misschien; zegt hij misschien, 'dan bedoelt hij neen; zegt hij neen, dan valt hij als politicus. En deze prachtige constaterin gen hielden natuurlijk verband niet het tarief van de inkomsten- en loonbelasting voor ongehuw- tien. Er is een begin van kente ring, meent het blad .door een Zinsnede in de regeringsverkla ring over de verlaging van de be lastingen en het hoopt, dat deze verklaring geen nieuwe dode mus is maar wellicht het ei van de zwaluw, die de zomer gaat in luiden. Ik mag deze leuke beeldspra ken wel, zoals ik de saamhorig heid van de zevenduizend aan gesloten vrijgezellen sympathiek vind. Een alleenstaande met een inkomen van f 165.000,- gaat na de verlaging van de tarieven ruim een ton aan belasting be talen. Nou zou ik zo graag willen weten hoeveel er dat in Neder land zijn en hoe de man of de vrquw.hqt.k-laar gespeld heeft om 'vrijgezel te kunnen blijven. En gj,s je dan alleen iejit, ivat moet jê dan met de overblijven de vijfenzestig mille in vredes naam doen? Het is toch maar raar ver deeld in de wereld. Onlangs ont moette ik een vriend met rood belopen ogen van ellende en chagrijn. Twee jaar geleden had hij voor de belastingen nog af trek voor zes kinderen, o.a. en kele dubbele studie-spruiten. Nu werd hij behandeld als groep ge huwden zonder kinderen, want het kroost kon zijn eigen boon tjes doppen. Geen kinderbijslag meer, dat vond hij logisch, maar de degradatie naar gehuwd zon der kinderen kon hij niet ver kroppen. Al mijn vaste lasten zijn gelijk gebleven, klaagde hij, regelmatig komen de jongens op bezoek, eten bij me, blijven lo geren. Het is heerlijk een flink gezin te hebben en het is een ze gen als je kinderen veel en graag bij je komen. Het tegennatuurlij ke in de belastingwetgeving is dan ook, dat ik kinderloos ben geworden op technische gronden en ik meen daartegen te moeten protesteren. Misschien gaat hij naast de vrijgezellenbond een organisatie van kinderloze vaders met kin deren oprichten! Laat ons terugkeren naar het orgaan „Ongehuwdenbelangen". Ik lees op bladzijde 11: De Ne derlandse vrijgezel is ontnomen zijn bovenkleding door de fiscus, zijn hemd en onderbroek voor de weduwen, zijn schoenen en sok ken voor de wezen. Hem bleef over: een zwembroek (een af dankertje van zijn zwager, die zelf een nieuwe kocht van de Kinderbijslag), zijn hoed (past niet, hij heeft nl. een punthoofd gekregen van het piekeren van de zorgen) en sokophouders (de enige luxe die hem overbleef als dierbaar souvenir uit de tijd toen het Hitler-tarief nog niet was in gevoerd). Aldus dit blad, dat, recht tegenover deze tekst een advertentie plaatste van de In vestors Overseas Services te Am sterdam betreffende belasting vrije beleggingen. Breero zou zeggen: 't kan verkeren! PHILIP LANGERAK .iedereen vertellen, wat je voor elkaar gekregen hebt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21