TONY CU eens de naïefste ma n in Ho l lywood Zorgen vindt zichzelf nog niet oud genoeg om te rusten Geschiedenis der scheikunde Sterker glas Regen De baas Auto Eigen stij HEIMWEE r Ir ...N04EVEN NA-l/APEREN PLUS 26 JUKI 1965 4 Is HET ziet er naar uit, dat bij de produktie van sovjet-films het financiële succes zwaar der zal gaan wegen dan politieke idealen. Blijkens een onlangs ge publiceerd plan van de Sovjet-re- gering zal de begroting van een filmstudio voortaan afhankelijk worden gesteld van de financiële opbrengst der geproduceerde films en zal een produktiegroep met in begrip van de acteurs, de regis seurs en de technici geen volle dig salaris ontvangen, tenzij hun film een minimum van 17 miljoen bezoekers haalt. Nadere bijzonder heden over dit regeringsplan, dat een omwenteling kan teweegbren gen in de huidige financieringsme thoden van de Russische filmindus trie, zijn in het dagblad „Sovets- kaya Rossiyase" gepubliceerd door de filmregisseur Grigory Tsjoe- chrai. Tsjoechrai, wiens films „De Eén-en-veertigste" „Ballade van een soldaat" ook in ons land algemene waardering kregen, is benoemd tot leider van een „experimentele" studio, die proe ven zal nemen met een op finan- eiële resultaten gericht produktie- systeem. De 44-jarige regisseur is, van mening, dat het tegenwoordi ge systeem, waarbij de begroting van de studio volkomen losstaat van de financiële resultaten, „ver ouderd" is. Dezer dagen is er een vreemde advertentie verschenen in de Amerikaanse kranten. De tekst luidde aldus: „Moeder van drie kinderen (Amerikaanse) der tig jaar ondervinding als filmac trice, mooier dan men zegt, zoekt vast werk in Hollywood. Beleefde triomfen op Broadway. Adres; Bette Davis, c/o Martin Baum j G.A.C. Referenties op aanvraag". H i §m 1(111^/l^ll tljl1//! m Ook Russische meisjes willen heel graag filmster worden Volgens Let tot nog toe gevolgde sys teem ontving de produktiegroep een bo nus als een film beneden de geraamde kosten werd gemaakt of eerder klaar kwam dan volgens het schema was voor zien. Maar als zo'n film dan een finan ciële mislukking werd, was de regering als financierende instantie, de verliezer. In dit verband herinnert Tsjoechrai aan de film „Carnavalsnacht", een muzikale komedie van tien jaar geleden, die een groot financieel succes werd- Verschil lende scènes waren later opnieuw ge maakt om de film als geheel te verbete ren. Daardoor werd de tevoren vast gestelde begroting overschreden en de makers verloren hun bonus, hoewel de film een overweldigend succes werd. Volgens Tsjoechrai is het momenteel toe gepaste systeem ook nadelig voor de kwalitlet van de films. Het nieuwe plan betekent dat de toe nemende rol die het winstmotief en de vraag van de consument in de Sovjet- STERREKIJKER Beeld uit „De Eén-en-veertigste", een film van de Russische regisseur Grigory j Tsjoechrai, die thans is belast met de modernisering van de filmproduktie in i de Sovjet-Unie. economie spelen, tot de filmindustrie zal worden uitgebreid. In tegenstelling tot de zuiver economische produktie van ver- bruiksgoederen zou de toepassing van net winstprincipe op de films volgens sommige buitenlandse waarnemers ech ter weieens in conflict kunnen komen met de rol, die de film speelt als propa gandamiddel voor de communistische partij-ideologie. Wat de Russische autoriteiten vooral verontrust, is de aanmoediging, die som mige op een filmcarrière beluste jonge lui van hun ouders krijgen. Het commu nistische jeugdblad„Komomolskaya Prav- da" citeerde een brief, waarin te lezen staat: „Mijn dochter Alia heeft sinds haar jeugd aanleg gehad voor 't toneel. Toen ze 2 jaar was, kon ze volmaakt 't gefluit van een locomotief en het gebel van een tram imiteren. Ze kan goed zingen en Is in staat een melodie te leren zonder woorden te kennen. Haar ouders willen graag aan haar verlangen tegemoetko men en haar helpen een filmactrice of regisseuse te worden. Ook aan communistische tieners en hun ouders blijkt niets kapitalistisch men selijks vreemd te zijn. Tony Curtis en het Duitse sterretje Christine Kaujmann in geanimeerd gesprek. Later zijn ze met elkaar getrouwd Intussen begint het er naar uit te zien, da; ook de Russische jeugd minder com munistisch en meer kapitalistisch ten op zichte van de film begint te staan. Jeugd leiders in Rusland maken zich tenmin ste ernstige zorgen over het toenemend aantal jongelui, dat de Russische film tijdschriften overstroomt met brieven en het Staatsintituut voor de Cinematogra fie letterlijk belegert. De autoriteiten proberen de stroom in te dammen door het leven van de filmacteur zo zwart mogelijk af te schilderen. „Hoe word ik filmactrice?" is vrij wel de enige vraag, waarmee de Sovjet meisjes tussen 14 en 17 jaar zich schijnen bezig te houden, te oordelen tenminste naar de brieven die in het filmtijdschrift „Sovetsky Ekran" worden gepubliceerd. „De mensen zeggen", aldus schrijft de 14-jarige Alyona Ivolgina, „dat je, mooi moet zijn, een goede stem moet hebben en. natuurlijk ook relaties om filmactrice te kunnen worden. Is dat waar?" De redactie van het tijdschrift ant woordt geschrokken. „Het is ontstel lend voor een meisje van jouw leefijd om aan relaties te denken". Nataja uit Kharbarovsk vraagt:„Wat moet een meisje doen om filmactrice te worden, als het geen talent heeft?" „Haar zinnen op iets anders zetten", luidt het antwoord. „Hoeveel klassen moet je hebben door lopen om een van onze grote filmactrices te worden?" willen twee meisjes uit Oeralsk weten. De redactie van het tijdschrift ant woordt sarcastisch: „Om te worden als Terje Luik (een populaire actrice uit Est land) moet je 8 klassen hebben doorlo pen en om te worden als Anastasia Ver- tinskaya (die de rol van Ophelia speelde in de Russische film „Hamlet) tien klas sen. Neen, dat is niet juist, om net als Luik te worden moet je tien klassen heb ben. Voor Vertinskaya zijn negen klas sen genoeg". De redactie van „Sovetsky Ekran" stel de tot haar teleurstelling vast, dat de jonge burgers van de Sovjet-Unie niet de zelfde geestdrift voelden voor andere be roepen. Blijkens een bij verschillende scholen ingesteld onderzoek, was er nie mand, die naar het voorbeeld van de filmgekken, verklaarde: „Ik kan niet le ven zonder techniek of zonder lichame lijke opvoeding, of zonder wiskunde". Tony Curtis, op 39-jarige leeftijd nog altijd een kwajongen, kwam de hal van het Prijse Ritz-hotel binnenvallen. Hij was net klaar met de eerste opname voor de film „Boeing Boeing" en wilde nu zo spoedig mogelijk naar huis, weg uit Parijs. „Al die romantische liedjes over Pa rijs zjjn door Amerikanen geschreven", zegt hij. „April in Parijs". Geen woord van waar. April is de ellendigste maand van het jaar hier. Het doet bijna niets dan regenen". Zijn accent duidt nog onmiskenbaar op New York East Side, maar is toch met meer, wat het was. Toen de film producent Bob Golstein indertijd Ber- nie Schwartz uit de New Yorkse woon- j kazernes weghaalde en hem als Tony Curtis naar Hollywood en de filmroem stuurde, beschreef hij zijn accent als „dat van een geïmmigreerde taxichauf feur met een hete aardappel in zijn mond". Dit accent is, evenals zijn pak ken en de manier, waarop hij zich ge draagt, met het eerste miljoen dollars veranderd. „Moet je horen", zegt Tony over een kopje koffie, „ik kan het zelf al lemaal nog maar nauwelijks geloven. Hoe ik het voor elkaar kreeg, weet ik werkelijk, niet. Weet. u„.hoe veel. jon ge acteurs er door Hollywood gingen in de tijd, dat lui als Rock (Hudson) en ik ons omhoog probeerden te wer ken? Twintigduizend. Een enorme verspilling. De meeste van miin zwak heden en fouten zijn een gevolg van de ervaringen, die ik toen heb opge daan. Daar zat ik in Hollywood, pro berend carrière te maken, terwijl ie dereen tegen me zei: „Er deugt niets van je. Je bent een stomme kaffer." Ik was toen de naiefste knul in Hol- 'ywood. U moet niet vergeten, dat ik ben opgevoed in een getto-achtige omgeving in New York. Ik wist niets Ik kon me absoluut niet kleden. Al les, wat ik deed. was verschrikkelijk En ze plaagden me op alle mogelij kke- manieren. Op een goede dag kochten ze de eigenaar van mijn kleine flat om, zodat hij bij hoog en laag be zwoer, me nog nooit te hebben gezien. Een andere keer haalden ze al miin meubels weg en zetten er andere voor in de plaats. Weer een andere keer lieten ze het slot van mijn kamer vervangen, zodat ik er niet meer in kon. Ik werd er half gek van". Tony Curtis glimlacht. Maar toch krijgt men sterk het gevoel, dat hij het helemaal niet leuk vindt, zelfs nu nog niet Grant maakte, dat ik me elegant voel de. als ik de bioscoop uitkwam. Bogart gaf me een stoer, Flynn een overmoedig, en Cagney een verwaand gevoel. Ik wil de Grant, Flynn, Bogart en Gagney te gelijk zijn. Ik heb ze allemaal nageaapt. Dat is de enige manier, die ik weet, om te groeien. Je het werk van ande ren eigen maken en dan een eigen stijl vinden. Ik geloof, dat ik die nu pas heb. De producenten, veronderstelt zijn toe hoorder, zouden wel van mening zijn, dat hij die eigen stijl al lang had ge vonden in zijn vertolkingen in „The De fiant Ones", „Sweet Smell of Succes" en „Some like it hot". „Geen kwestie van", luidt zijn ant woord. „Ik begin hem pas nu te krij gen." „Cary", gaat hjj voort, is nog altijd mjjn afgod- Ik noem hem nu Cary, maar ik krijg nog altijd hetzelfde ver- Igen gevoel, als toen ik hem voor het eerst ontmoette. Over zo'n eerste ge voel kom je nooit helemaal heen, hoe goed je later iemand ook leert kennen. Voor mij is hij nog altijd een afgod". naar van een Rolls Royce Convertible ter waarde van 80.000 gulden). Voor rmj was dat het symbool voor een leven, dat ik nooit had gekend, een paspoort tot een droomwereld. Nu is het niets anders meer voor me dan een pracht- tige auto". Wat zijn arme jeugd hem had geleerd? „Je nooit door het leven laten verslaan. Mijn vader had het erg arm. Maar hij klaagde nooit. Jaren geleden heeft ie mand me eens gezegd: „Loop nooit, als je kan rennen en ren nooit, als je kan vliegen". Dat heb ik nooit verge ten. En dus ren en vlieg ik. Nadenkend neemt hij een slok van zijn koffie en vervolgt: „Jaren geleden was mijn liefste wens, een acteur te worden als Cary, een grote auto te heb ben en afspraakjes te maken met alle meisjes van de stad. Ik heb altijd naar een Rolls verlangd (hij is nu de eige- Zjjn vrouw, de 20-jarige Christine Kaufniann, komt binnen om hem af te halen. „Ik kan niet zeggen, hoe geluk- kig ik met haar ben", zegt Curtis. „In Amerika nemen de vrouwen het tegen de mannen op. Maar zij is uit Europa en houdt ervan, ais de baas over haar wordt gespeeld. Dus doe ik dat. Thuis ben ik een welwillende despoot. En het leeftijdsverschil is net groot ge noeg. Ik vind, dat ze alle mannen moes ten opsluiten, tot ze 35 zjjn en ze dan allemaal maar met meisjes van 20 la ten trouwen". Samen staan ze even bij de deur om afscheid te nemen Vlak bij de buste van Cesar Ritz, de Zwit serse schapenhoeder die een der be roemdste hotels ter wereld stichtte. Suc ces na een moeilijk leven smaakt zoet. En het succes heeft niemand ooit zoe ter gemaakt dan de jongen die als Bernie Schwarz werd geboren. Bette Davis „Weet u, wie mijn helden waren, toen ik jong was? Cary Grant, Humphrey Bogart, Errol Flynn en Jimrr.- Cagney. lij- -,g Men denkt aan een stunt, maar Bette Davis zelf zegt: „Ds.t is het werkelijk niet. Vanzelfsprekend zoek ik geen werk uit noodzaak ,maar ik beschouw mij nog niet versleten en daarom wil ik weer fil men. Maar in Hollywood gaat dat niet meer. Daarom probeer ik het elders, en vandaar die advertentie". De Amerikaanse journalisten blijven echter bij hun mening dat het een publi citeitsstunt is. Want volgens hen is de beste manier om niet meer aan de film te komen de bekentenis, dat je niet meer wil. De ervaring die de actrice opdeed na het verschijnen van haar laatste film „Whatever happened to baby Jane?", geregistreerd door Robert Aldrich. was niet om er trots op te zijn. Toch is Bette Davis een groot actrice. Tien jaar geleden was ze „dé ster" van het witte doek. Ze mocht bogen op twee titels namelijk, „De eerste dame van Hollywood" en de „Sarah Bernhardt van het witte doek". Toen ze in 1928 in Hol lywood kwam was ze twintig jaar. In één jaar tijd klom ze op van figurante .tot ster. Haar eerste grote film was „Liefdesslaaf" naar een roman van Somerset Maugham. Geen enkele actri ce had de rol van de „onsympathieke vrouw" willen aanvaarden, maar het wera' haar grote kans. Van minder flat terende rollen was ze daarna niet bang. Zo zag men haar achtereenvolgens als 'n blinde in „Zonsondergang", als een waan zinnige vrouw in „De veroveraar van Mexico", als een straatmeid in „Old Maid" als moordenares in .Maleise scha duw" en „Het bedrog" als oplichter in „Kleine Vossen" als tirannieke, jaloerse vrouw in minstens dertig van de zeven tig films, die ze tot 1950 speelde. Twee maal won ze een Oscar op het Festival van Venetië. Toen verbleekte haar ster aan het filmfirmament, maar ze beleefde niet- I temin triomfen op Broadway. Jaren lang trad ze op voor stampvolle zalen, j totdat ze 'n beendermergontsteking op liep, waarvan ze moest worden geope reerd en die haar twee jaar rust kost te. In die tijd scheidde ze ook van haar 1 man met wie ze tien jaar getrouwd was geweest. zich moest terugtrekken. Toch kon ze haar ware aard niet verloochenen. Vecht lustig, ongeduldig en onconformistisch was ze gebleven. Daarom bleef de reactie niet uit. „Als men ons vergeet is het om dat we vergeten willen worden", dacht ze. „We laten ons te gemakkelijk verdrin gen. We moeten tegen de stroom oproei en. Het resultaat van deze reactie is de geruchtmakende advertentie in de Ame rikaanse bladen geworden. Bette Da vis kan in ieder geval erop bogen dat ze gewonnen heeft. De televisie van Los Angeles heeft haar een vast contract aan geboden In de „Perry Mason-show", ter wijl twee nachtclubs van Las Vargas om haar vechten voor een reeks „recitals". Tenslotte is haar boek „Het eenzame le ven" een best-seller geworden in de Ver enigde Staten. Vergeten Is Bette Davis dus nog niet! Een open vraag blijft het echter of de filmproducers van Hollywood het nog mat haar willen proberen. UIT Rusland komt het bericht, dat men daar een glassoort heeft ont wikkeld, die zeer grote weerstand bezit tegen heel sterke temperatuurswis selingen. In hoofdzaak is dit dus van belang voor glas, dat bij wetenschappe lijk werk wordt gebruikt, maar de fa brikanten menen dat het ook als ven- Sterglas fabriek g eb O uw en, woningen en winkels in landen met sterk wisselen de temperaturen goede diensten kan be wijzen. tABORA TORWM CVVM* Chemisch laboratorium in de achttien- VAN de primitieve mens die „ijzer e eeuw Links een kolossale blaasbalg maakte tot aan de moderne schei- uoor ^et vuur een der belangrijkste toenmalige eeOei- van duizenden jaren waarin stapje voor kunde. stapje het inzicht in de geheimen der natuur groeide, Charles Albert Relchen heeft over die lange periode van ontdek kingen voor de serie Kennis en ver nuft van de uitgeverij Scheltema en Hol- kema „Geschiedenis der scheikunde" ge schreven. Het boekje ziet er, zoals de andere uit de serie, goed uit. Het bevat uitstekende, en zeer vele, kleuren- en zwart-witfo- to's, en interessante tekeningen, die de tekst (vertaling drs. J. G. M. Wellen en mevr. P. G. M. Wellen-Leeuwenberg) goed begeleiden. Een groot nadeel van de beknoptheid va:i deze tekst is dat hiJ voor iemand die met enigszins op dit terrein is ingevoerd, vooral na ae eerste hoofdstukken moei lijk te volgen zal zijn.' Bepaalde begrip pen worden niet verduidelijkt waarschij lijk door ruimtegebrek. Een proces als electrolyse bijvoorbeeld wordt wel enige malen genoemd, maar nergens uiteenge- j zet. r j In veertig bladzijden tekst is het natuur lijk niet mogelijk om op alles diep in te gaan. De schrijver heeft zich moeten beperken tot het noemen van namen en feiten, het schetsen van ontwikkelingen, alles zeer oppervlakkig houdend. Voor wie in beknopte vorm de belang rijke mijlpalen in de geschiedenis der chemie ter beschikking wil hebben is het echter een aantrekkelijk boekje, mits hij niet helemaal een vreemdeling is in het scheikundig Jerusalem. J. H. Wat haar echter in die jaren het meest, kwelde, was haar heimwee naar de film. Ze trad nog in een zevental rolprenten op ,maar ze werden stuk voor stuk een mislukking. Vóór ze „Whatever happe ned to baby Jane?" draaide, kreeg ze een aanbod voor een hoofdrol in een prima scenario. Het scheelde weinig of dit aanbod genas haar van haar heim wee naar de film. Men bood haar de rol aan van de moeder van Bnrt Lancaster, een rol die men uiteraard geen „jeune première" meer kan noemen. Toen ze dit vernam kreeg ze een zenuw inzinking en ze wist nu dat ze aan het einde van haar carrière was gekomen en „Verdraaid, je hebt gelijk, het l» professor Verhoef!" •uvm jajqaaj ap uva uaoqas jajtpaj ap do aajaa ap .'siipaj 1331(36 'dfid ap fm aCojjom -ofooj vxfxa U33 Uapva axapuv ap uva faxpuvm jajipaj ap (uaa ia jsjaajqjuo fiuiuajjaj xapqaax ap do) s^uii uvm ap uva svp -xapqoax ap do sjaddtjs ap ,'s^utj i331(36 6uiuni(3s ap uva fund ap :uaffaifaq uajjiipsjan. fCia 3Q (Geschiedenis der scheikunde. Door Ch. A. Reichen. Serie Kennis en Ver nuft. Uitgeverij Scheltema en Holkema Amsterdam. Prijs S 14.50, in serie 12.50), Onze tekenaar heeft zich voor zijn vergissingen-spel ditmaal door Vaderdag laten inspireren. De ene vader rookt er wel zware pijpen van, de ander is driewerf de das omgedaan. Vader nog even met de tekenaar na en probeer de vijf verschillen (ze zijn ditmaal erg moeilijk, de tekenaar kon ze zelf bijna niet meer vinden) te ontdekken. Oplossingen elde rs op deze pagina.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 22