DOOR VERDEELDHEID Vredesoproepen van de Kerken maken nauwelijks indruk •Discussie afschaffing diplomatieke dienst van Heilige Stoel GIYZE RONA Mcflt na het zonnebad P(r)atertjes langs de kant Gina Lollohrigida wist niet welke rol ze speelde Naar de grote school blijf jong. blij ff it fiets! Door rector D. Coppes - IB A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN RINNEN-en BUITENLAND Proces om „obscene film" Vermageren zonder veel wilskracht REUZE (MADE) LIEF De opvoeding >n In elke klas Bokkepruik Wat kinderen ervan zeggen ®gjj|| verzachtend en verkoelend mmËmmmmmmm 1180 Nederlanders bij bouworde-projecten 850.000 vin MIVA naar missionarissen Middenstandsbond nu „Kath. Centrale PRIJSVRAAG VOOR VAKANTIEHUISJE Liturgische week kalender ZATERDAG 26 JUNI 1965 PAGINA 5 Afzonderlijke mensen houden onze aandacht veel beter vast dan hele groepen. Er was in de hele wereldpers hevige veront waardiging over de man, die tijdens een pleziervaart door Vo po's werd neergeschoten. De scheiding van de Siamese twee ling in Italië leverde enorme ver halen en reportages op. Een an dere tweeling, de bestuurders van het Gemini-ruimteschip kwam uitvoerig in het nieuws, met veel bijzonderheden. Het zijn maar een paar voorbeelden. Het lot van honderden, duizen den ongelukkigen in Brazilië, Congo, Vietnam, Santo Domingo gaat boven onze verbeeldings kracht. We praten dan weer in getallen, maar het gaat in de werkelijkheid altijd over afzon derlijke mensen, afzonderlijke tragedies, afzonderlijk verdriet. Voor de goede herder in het evangelie van aanstaande zondag bestaat er geen getal schapen. Het gaat altijd om die éne, die onvervangbaar is en daarom niet verloren mag raken. Soms zie je opeens een foto van een verminkt lijk aan een van de fronten, een onthoofde jonge Noord Vietnamees, een executie in een greppel. Een van de slacht offers richt nog het hoofd op. Dan slaat de gruwel en de onzin nigheid van de oorlog je weer in het gezicht. Omwille van die een lingen zou er dwars door alle i- ««i Glyzerona Milk verzacht zonnebrand, voedt, versterkt de huid en voorkomt vervellen krijgsberichtén van getallen ge sneuvelden heen grote droef heid moeten zijn. Amerika zelf kan geen uiting geven a»n ver driet over jonge mensen die ge offerd moeten worden aan de machteloosheid van het politie ke gesprek. Men heeft daar ge lijktijdig met de dood van dui zenden soldaten in Vietnam ge jubeld om de resultaten van de nieuwste ruimtevlucht. «artïIM Een zomers wit jurkje, afgezet met madelieven aan de hals en aan de grote zakken. De jurk is gemaakt van rayon, dat op fijn linnen lijkt. Dat is pas vakantie de fiets me»! (Advertentie) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiirNiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiimiiiimiiiiimiiiiiM Wegens familie-omstandigheden «or den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdlenst in Den Haag. tel. 070-814381, dagelijks Van 8 tot 22 uur. FRANKRIJKde heer J. F. van Zoe- len uit Rotterdam, in 2cv, kleur olijf groen, MU-05-14, ergens in Bretagne. DUITSLAND: de heer J. van der Worp uit Amsterdam, in zilvergrijze Renault Ondine, HK-46-64, in Urtkel aan de Rijn. OOSTENRIJK: de heer W. Bak ker en mej. L. Groot uit Amsterdam, in witte Fiat 1800 met zwart dak, GK- 95-03, onderweg naar Nederland vanuit Karinthië. ZWITSERLAND: het echtpaar J. Verhagen-Ha bolt uit Amsterdam, in witte Taunus 12 m, stationcar, kente kennummer onbekend, ergens op een camping in Zwitserland. ITALIë: het echtpaar J. Jansen uit Zuidbroek, in Renault R8 major, kleur onbekend, GZ-85-54, in hotel in Torri d«l Benaco. Temidden van de politieke machte loosheid zouden de kerken niet mach teloos hoeven zjjn om telkens weer de ellende en de zinloosheid van de oorlog te benadrukken. Zelfs niet om de laatste weken herhaaldelijk ge- te bemiddelen. Paus Paulus heeft de laatste weken herhaaldelijk ge sproken over oorlog en vrede. Hij doet het bewogen en indringend. Het was heel bijzonder d' hij bij een toespraak tijdens een sacramentspro cessie in Eur, de nieuwbouw-voorstad van Rome, de namen noemde van de oorlogsgebieden: Vietnam, Santo Do mingo en Congo. In een andere toe spraak heeft hjj de diensten van de Kerk aangeboden bij de geschillen in Santo Domingo. Het is allemaal diep bewogen en wij katholieken zijn niet anders ge wend van de pausen van onze tijd; hierin zijn Pius XII, Joannes XXIII en Paulus VI bij al hun verschillen dezelfden. Tegelijk: is het voor ons katholieken echter moeilijk te besef fen dat deze vredesoproepen in een groot deel van de met-katholieke we reld vaak weinig of geen indruk ma ken. De voornaamste oorzaken daar voor zijn tweeërlei: de Paus is ook hoofd van een staat en onderhoudt met de meeste westerse landen diplomatieke betrek kingen. De voordelen daarvan voor de autonome Vatikaanse Staat en voor de toestand van de kerk in ver schillende landen zoals neergelegd in talloze concordaten waren in het ver leden groot. Maar het gaat er steeds meer op lijken, dat de nadelen niet meer opwegen tegen de voordelen: door haar de voorgeschiedenis in de pauselijke diplomatie vooral Westers georiënteerd en dat wekt bijna on overkomelijke weerstanden bij de Oosterse volkeren. Bovendien wil men overal ter wereld de onafhan kelijkheid tussen kerk en staat steeds duidelijker benadrukken. Voor de kerken in de ontwikkelingsgebieden is dat zelfs levensvoorwaarde. De mis sionarissen in Congo zijn duidelijk slachtoffer van de vereenzelviging van de kerk van de blanken en de staat van de blanken. De missiona rissen in Indonesië maken een bloei tijd van de kerk mee, ondanks alle staatkundige problemen met Neder land in het verleden, omdat het on derscheid tussen kerk en staat altijd heel duidelijk is geweest (er was zelfs sprake van tegenwerking van de Nederlandse staat tegen de r.-k. kerk in het verleden, hetgeen nu alleen maar voordeel oplevert). Het loslaten van de diplomatieke dienst van de Heilige Stoel zou waar schijnlijk heel veel moeilijke of vast gelopen relaties tussen kerk en sta ten verbeteren. En vredesbemiddeling zou waarschijnlijk met veel meer openheid aanvaard worden. De Paus is niet het hoofd van heel de christenheid. De ndet-christelijke wereld staat bijzonder vreemd tegen over oproepen tot eenheid en vrede, die uitgaan van verdeelde kerken. De traditionele opvatting over de Paus als het enige hoofd van de christenheid verhindert tot nu toe een gezamenlijk optreden namens de oos- ters-orthodoxe kerken, de rooms-ka- tholieke kerk en de Wereldraad van de Kerken. Toch zouden pas dan de vredesoproepen groot en diep effect hebben in heel dc wereldopinie. Het is duidelijk dat dit moeilijke kwesties zijn, die onmogelijk in kort bestek goed kunnen worden behan deld. Maar er zijn veel mensen die daar intensief mee bezig zijn. En de tijd dringt naar een snellere groei in deze verhoudingen. De Paus zou volgens een onofficieel bericht voornemens zijn in de vergadering van de Verenigde Naties over vrede te spreken. Als ik dat lees denk ik: ik hoop dat hij dan niet alleen gaat, maar samen met de patriarch van Constantinopel en de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken Dat is natuurlijk een nog onvervul bare hartewens. Maar tegelijk is het ook een heel reëele gebedsintentie. Beide bovengenoemde kwesties wer den in Nederland op voortreffelijke wijze behandeld in het KVP-maand- blad „Politiek" door prof. dr. F. Al- ting von Geusau. Hij pleitte wat het tweede betreft voor een gemengde commissie van de katholieke kerk en internationale zaken. Wat betreft het Vaticaan betoogde hij, dat de katho lieke Kerk, evenals de Wereldraad van Kerken haar functie in de moder ne internationale verhoudingen het best kan uitoefenen, indien zij de rechtspositie heeft van een interna tionale non-gouvermentele organisa tie. Hij is voor de afschaffing van de diplomatieke dienst van de Heilige Stoel. De weigering van de Adelbert- vereniging om 30 juni de 'eceptie bij te wonen op de pauselijke muntiatuus t.g.v. de verjaardag der pauskroning (men gaat wel naar de kerkdienst) wijst op instemming met deze opinie. Voortreffelijke betogen van katho lieke Nederlanders, priesters of leken worden buiten Nederland echter in toenemende mate met argwaan ont vangen. Zo zal het ook wel weer neemt een merkwaardige positie in gaan met dit betoog. Nederland in de wereldkerk. Een positie van vooruitgeschovenheid, die om allerlei redenen goed te verklaren is. Veel Nederlandse ideeën zijn nog lang geen gemeengoed in die wereldkerk' en wekken dus weerstanden. Maar bij enige aandachtige beschouwing zal. niemand kunnen ontkennen dat c'Ui Nederlandse katholieken zeer pois i- tief, met grote bezorgdheid voor he el de kerk, met elkaar in gesprek zijn. Uitzonderingen in de vorm var. door dravende en onevenwichtige uitingen NIJMEGEN, 26 juni (KNP) Onge veer 1180 Nederlandse vrijwilligers zul len de komende maanden gaan werken aan bouwprojecten van de Internatio nale Bouworde in verschillende Euro pese landen. Zij maken deel uit van een internationaal leger van meer dan 5000 bouwgezellen uit dertig landen en van verschillende confessies, die dit jaar 121 projekten als woningen, scho len, centra voor gehandicapten en an dere sociale objecten aanpakken. Deze helpers stellen zich voor drie tot vier weken geheel belangeloos be schikbaar. AMSTERDAM, 26 juni (KNP) De Miva, de Missie Verbeersmiddelenac- tie, heeft in 1964 ruim 850.000 gulden uitgekeerd aan 232 Nederlandse missio narissen voor het aanschaffen van ver voersmiddelen. Dit bedrag werd voor al bijeengebracht via de MIVA-kerk- deuren-colleete, waarvan de opbrengst met 34 pet. steeg ten opzichte van 1963, en via de nationale MTV A-loterij. In het jaarverslag, waarin deze cij fers worden gegeven, wordt voor inter nationalisering van het werk van de MIVA gepleit, teneinde meer missio narissen en uitheemse priesters te kun nen bedienen. Bovendien dwingt de sa menwerking van de MIVA met de Stichting Internationale Missie Lucht vaart tot internationalisering. liillllllllllllillliilllliliiiliiilllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilt in de discussies bevestigen dit slechts. De combinatie van serieuze toeleg en grote vrijmoedigheid hebben de stem van Nederland gezagvol ge maakt. Dat er nu argwaan is lijkt mij een normaal verschijnsel in deze tijd van groeikramp, zeker nu er defini tieve dingen staan te gebeuren. In dat verband lijkt het ongeloofwaardig dat een Nederlander in het buiten land die argwaan in de kaart speelt en zelfs namen van „gevaarlijke" Nederlanders noemt. Toch is dat ge beurd. U hebt het kunnen lezen. De commentaren waren overduidelijk. Het is te hopen dat pater Schoen- maeckers s.j. binnen zeer korte tijd in eigen land verantwoording zal af leggen en zich normaal in het gesprek zal begeven. Het werk, waaraan hij verbonden is: het apostolaat des gebeds en het jongerenblad „De Jonge Kerk" is er nog steeds te belangrijk voor. En het zou heel nuttig zijn als hij zijn orde genoten de zoveelste aanleiding be spaarde tot de het bezigen van de onrechtvaardige uitdrukking: een echte jezuïetenstreek. Soms is dat Nederlandse gesprek ook wel heel prietpraterig. Michel van der Plas zei voor de VARA wat onduidelijke dingen over zijn liefde voor de kerk. Pater Heynis van het Lichtbaken vond, dat hij nu maar eens duidelijke taal moest spreken: of hij er nog wel of niet meer bij- hoorde. Pater van der Weijer van het Binnenhof vond echter dat je een geknakt riet niet mocht breken en een walmende pit niet mocht do ven. Ik denk, dat we nu juist moeten ophouden met dat willen aanwijzen, wanneer je er wel en niet bijhoort. Juist omdat we op zoek zijn naar wat die Kerk nu eigenlijk is. Michel; van der Plas doet dat bij alle on-, zekerheid en alle tasten op zijn ev- gen voortreffelijke manier. Als mem dat een walmende pit noemt, hoop ik dat hij nog lang blijft walmen.„ Het drama in Brazilië gaat ver der. Na de dappere preek van Den Hel der Gamara in het Noorden is e.T nu een al even dappere open brief.' van de bisschop van Santo André, in het Zuiden gericht aan generaal 0:astelo Branco, sedert 11 april van helt vorig jaar president van Brazilië. Zo/als bij na alle militaire leiders heeft 'nij voor sociale problemen nauwelijks aan dacht. Hij is uiterst conservatief, of schoon wel onkreukbaar (vrat voor kent). Zijn regering heeft een aantal maatregelen genomen ter sanering van de economische en financiële si tuatie, die echter alleen d<j arme be volking zwaar treffen. Hü'ürtegen, en tegen het totaal ontbreken van enige steun van staatswege aat/i de talloze werkelozen in het industriegebied van het Zuiden protesteert de bisschop. „Wij hebben geen enkele politieke kleur, en nog minder een mentali teit van gezagsondermijning of van verlangen de massa QV< te ruien. Het enige wat wij willen is openlijk te getuigen dat de regfaring, die ver antwoordelijk is voor het algemeen belang van Brazilië, om die reden ook verantwoordelijk: gesteld moet worden voor de hui/dige ellende van het Braziliaanse volk". De brief is mede ondertekend -ioor de twee vica rissen van het bbsdom, de plebaan, zeventien parochiepriesters, de rector van het seminar? ,e en de aalmoeze nier van de K.A J. Na Italië, Dui island, Nederland is er nu ook in I frank rijk een opinie onderzoek gewe est over de nieuwe li turgie. Het per centage gunstige reac ties is daar vvel het hoogste tot nu toe. Voorstand ers 75 pet en besliste tegenstanders slechts 9 pet. En ook up de kinderzaal van het ziekenhuis zijn de kerkelijke proble men niet va.ri de lucht. Peter is de eni ge die al (luvormd is en hij mag van de zuster uitleggen wat dat betekent. „Nou, dnn krijg je een kruisje met zalf op je: voorhoofd en een tik op je wang met twee vingers." „Nou an dan moet je de kerk ver dedigen." De anxlere jongens zijn stil van ont zag. Peter heeft ook nog een grote foto vaini een Zwitserse gardist, gekre gen van een oom, die voor de krant in Rouge geweest is. „Mijn oom moet het hele concilie verslaan" vertelt Pe ter dinar altijd bij. Niemand begrijpt wat dat betekent, maar het klinkt ontzettend belangrijk. Aln Peter het verhaal over het vorm sel verteld heeft, begint Ronnie, een klei ne jongen met een kuif, drie bedden verder, opeens te huilen. Ik vraag hem wat er aan de hand is. Het blijkt dat P'eter al eerder gezagvolle uitspraken heeft gedaan. Omdat Ronnie niet ge- cloopt is kan hij niet in de hemel ko- 'nien. Hij komt hoogstens in een deftig huis, waar je ranja mag drinken, maar de gedoopte jongens komen in een heel grote speeltuin, met. Jesus erbij. Het is niet gemakkelijk de theolo gische kronkels weer recht te trekken, maar na enig gezagvol praten kan ik toch ook voor Ronnie het perspectief naar de speeltuin weer openen. Als ik Peter vraag waarom hij dat nou toch gezegd heeft, antwoordt, er op eens een heel ander joch met een heel schelle stem: „Nou gewoon, Ronnie is niet katho liek, hij is openbaar." (Advertentie) hartverwarmende vermouth op enkele blokjes keelverkoelend ijs n verkwikking zonder weerga (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 26 juni In Italië speelt zich thans een unieke rechtszaak af. De rechtbank van Viterbo heeft op een reeks aanklachten een onderzoek ge last naar de mogelijke overtreding van artikel 528 van het Italiaanse wetboek van strafrecht obscene voorstellin gen en pornografie in twee "an de vier sketches, waaruit de onlangs uit gebrachte Italiaanse film „Le Ban? bo le" (De Poppen) bestaat. Deze uistruc- tie geldt ditmaal niet alleen de film producer en de verspreider van deze film, niet slechts de twee regisseurs Mauro Boiognini en Oino Risi maar strekt zich ook uit tot vier spelers: Gina Lollohrigida, Virua Lisi, Jean Sorel en Nino Manfredi. De oploop van persfotografen en nieuwsgierigen voor deze zaak is natuurlijk heel groot. De gewraakte passage m de film werd terstond gecoupeerd, waarna de verdere vertoning werd toegestaan. Ik was niet in de gelegenheid de oor spronkelijke versie te zien en neb dus geen eigen oordeel daarover. Wat de rechter van instructie aan materiaal uit zijn verhoren verzameld heeft, is tot heden onbekend. Het verweer van de betrokkenen, zoals zij dat aan de pers vertelden is overigens tekenend. Virna Lisi en Gina Lollobrigida ver telden, dat een filmacteur of actrice slechts een middel is in handen van de regisseur. Niet alleen, dat deze de verantwoordelijkheid draagt voor de opzet en de strekking van de film, de acteurs weten helemaal niet wat opgenomen wordt en hoe de op genomen scènes in de gehele film ver werkt worden. Op de vraag 'aan de goede en onbe sproken Gina, hoe zij het voor zich zelf verantwoordde om geheel onge kleed voor de camera te acteren, ant woordde zij met grote, onschuldige ogen dat in de aangevallen scène die blootheid slechts schijnbaar was, zij droeg in werkelijkheid een vleeskleuri ge tricot... Het reële antwoord kwam van Nino (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 juni De Neder landse Katholieke Middenstandsbond, de NRKM, gaat zijn naam veranderen in „Centrale van Katholieke Onderne mers in het Midden- en Kleinbedrijf". Daartoe is deze week besloten op dc algemene vergadering van de bond. Ook is besloten de diocesane inde ling van de bond te vervangen door een indeling iu vijf gewestelijke organisa ties. De katholieke middenstander is niet direct lid van de Centrale, maar via de gewestelijke organisaties en de ruim vijftig vakorganisaties. De bond is hiermee juridisch van een standsorganisatie een bundeling geworden van organisaties die via hun centrale de belangen van hun leden-za kenmensen behartigen. Dit zal ook tot uitdrukking komen in een andere struc tuur aan de top: er zal op den duur waarschijnlijk een raad komen en een presidium, in plaats van een bestuur en een dagelijks bestuur. Voor de veranderingen is een wijzi ging nodig van de statuten. Deze wij ziging is door de algemene vergade ring goedgekeurd. Het wachten is nu op de koninklijke en bisschoppelijke goedkeuring. Dat kan, verwacht men, wel meer dari een half jaar duren. Manfredi. Hij zei, dat hij in dertien films geweigerd had te spelen omdat die platvloers en overtrokken sexy wa ren. De laatste twee jaar trad hij als acteur in een succesvol toneelstuk op. Deze maal had hjj een rol in „Bam- bole" niet kunnen weigeren, maar al leen nadat hij een aantal wijzigingen in de script geëist en verkregen had. Dat filmacteurs niet weten waarin en waarom zij spelen, is volgens hen» nonsens. Zij hebben niet alleen reent op alle informaties, maar kunnen in grijpen in alle resultaten van scène-op name die hen per keer afgedraaid moe ten worden als zij dit eisen. Wel ze» hij, dat voor de eigenlijke compositie dé regisseur de verantwoordelijke man en maker van de film is, en dat door deze compositie de spelers zelf feite lijk een andere rol kunnen krijgen als zij zich ingedacht hadden. DEN HAAG, 26 juni De A.N.W.B. gaat in samenwerking met de Neder landse Heidemaatschappij een prijs vraag uitschrijven voor het ontwerpen van een „estetiscli en praktisch ver antwoord" vakantiehuisje, dat uitge voerd moet kunnen worden in inlands hout en dat aan kosten de achtduizend gulden niet te boven gaat. Zo'n ont werp zou voor velen een ware uit komst betekenen, aldus de voorzitter van de hond, ir. F. van der Linde van Sprankhuizen op de vandaag gehouden jaarvergadering. Hij sprak in zijn rede verder zpn grote instemming uit met de recente verkeersnota van de K.V.P. „Deze po litieke bewustwording in een onderont wikkelde sector van het overheidsbe leid geeft Ons goede hoop, dat het diep tepunt van veronachtzaming van de verkeersontwi'kkeling nu achter ons ligt", zei hij. j In antwoord op verwijten dat de A.N.W.B. te weinig zou doen tegen ge luidshinder van draagbare radio's op kampeerterreinen zei de heer Van der Linde dat de A.N.W.B. afkerig is van nadrukkelijke verboden. „Wij geloven in educatie, wij geloven in goede wil en inschikkelijkheid en willen met, dat de privacy van de een wordt gekocht ten koste van die van de ander. De voorzitter kondigde het vertrek aan van de heer A. Boost, directeur wegen en verkeer, en de heer H. Rien- stra, directeur Wegenwacht, die bin nenkort met pensioen gaan. Drs. L. van der Knoop, financieel- economisch directeur van de A.N.W.B., deelde mee dat de bond volgend jaar een eigen (IBM) computer in gebruik neemt om aan het sterk gegroeide ad ministratieve werk voor zijn ruim 700.000 leden het hoofd te bieden. ZONDAG 27 JUNI: 3e zondag na pinkste ren; eigen mis: credo; pref. v. d. H. Drieëenheid - groen - MAANDAG: Vigilie v. d. HH. Petrus en Paulus: eigen mis - paars - DINSDAG: HH. Petrus en Paulus. aposte len; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Apos telen - rood - WOENSDAG: Gedachtenis v. d. H. Apostel Paulus; eigen mis; pref. v. d. Apostelen geb voor de Paus; pref. v. d. AposteleD - rood. DONDERDAG: Kostbaar Bloed v Onze Heer Jesus Christus: eigen mis: credo: pref v. h H Kruis - rood - VRIJDAG: Maria Visitatie; eigen mis; 2e geb HH Precessus en Martinianus; cre do; pref v d Maagd Maria - wit - ZATERDAG: H Irenaeus, bisschop en mar telaar; eigen mis - rood - ZONDAG 4 JULI: 4e zondag na pinksteren; eigen mis; credo; pref. v d H Drieëen heid - groen - Alle bisdommen (wereld heren) behalve Groningen en Rotterdam: Kerkwijding; mis Terribilis - wit - Voor de liefhebbers van "een goed g)as" stelt Martini speciale "on the rocks"-g!azen beschikbaar in sets van 2 stuks. Maak f2.- of een veelvoud hiervan over op postrekening no. 579559 t.n.v. Martini&Rossi, Rijswijk, onder vermelding V41U on the rocks-glazen". /OWVWW>WWWV^/WI „The drinking Man's diet" of „hoe vermagert men met een minimum aan wilskracht" is een nieuw boek geschreven door een Amerikaan, waarvan in de Verenigde Staten al meer dan een miljoen exemplaren zijn verkocht. Het vermageringsre cept van de auteur luidt heel een voudig: eet minder dan 60 gram carbohydraten per dag en u ver liest per veertien dagen gemiddeld aan gewicht 4 tot 6 pond. Wat zjjn carbohydraten? Volgens de schrijver komen ze vooral voor in suiker en zetmeel. En zij ontbre ken vrijwel in vlees, vis, kaas en sla. Van de laatste voedselsoorten kan men naar believen eten, mits en daarop berust de tweede regel van het vermageringsrecept, men daarbij drinkt. Niet zomaar alles wat vloeibaar is, maar uitsluitend droge martini, whiskey, wijn en brandy. Deze dranken zouden name lijk de eigenschap hebben het vetge halte van voedingsmiddelen sterk te verminderen. Een vermageringsme nu volgens het „Drinkers Diet" kan er als volgt uit zien: vooraf twee martini's, daarna biefstuk met veel sauce Béamaise en toe aardbeien met slagroom, wijn, koffie en li queur. J Als straks uw kleuter naar de ..grote school" gaat, dan Is dat voor u zowel als voor hem een hele gebeurtenis. Misschien heeft u het al enige keren meege maakt. De kleuterschool heeft welis- waar al een aardige voorbereiding gegeven, maar het blijft toch „een hele stap". Op de lagere school wordt van de kinderen heel iets anders verwacht, en de overeang is niet al tijd even gemakkelijk. Tegenwoor dig probeert men deze kleinen In de eerste klas echt op te vangen. De sfeer van het spel wordt nog een beetje doorgetrokken, maar al vrij spoedig moeten de kinderen wennen moesten ze ook wel luisteren, maar aan stil-zijn. Op de kleuterschool daar ging het ongedwongener en was er meer gelegenheid tot spel. De juffrouw van de eerste klas houdt er echt wel rekening inee, dat dit maar zo niet van vandaag op mor gen kan veranderen. Ze 'aat het in het begin nog wel toe, dat ze eens wat babbelen. Voor de kleinen, die niet op een kleuterschool zijn fre- weest, is het nog moeilijker. Die mis sen voor het eerst de aanwezigheid van moeder. De toelatingsleeftijd voor de lagere school is op 6 jaar gesteld. Dm IB september toegelaten te worden, moet het kind vóór 1 oktober 6 jaar geweest zijn. Tegen deze leeftijd is het kind in de regel geschikt voor de grote school. Het is namelijk geen kleuter meer. Het gebeurt wel eens, dat sommige kinderen in ontwikke ling wat achterblijven. Dat kan ver schillede oorzaken hebben. De ont wikkeling kan een vertraging onder gaan, zodat tegen het zesde jaar uw kind nog de indruk maakt van een kleuter. In de eerste plaats in licha melijk opzicht. De kleuter heeft meestal tamelijk korte armpjes en beentjes, dikke handjes en korte vin gertjes. De kleuter heeft bovendien een in verhouding noga) groot hoofd, waarbij vooral opvalt een sterke voorhoofdswelving. De echte kleuter onderscheidt zich hierdoor van het typische 1 a ge re-s choolki n d -• Tegen het zesde jaar treedt een overgang op, bij de een wat later dan bij de ander. Dat kan gewoon in de aanleg liggen. U hoeft zich 1 daar geen zorgen over te maken. Het komt over enige maanden wel in orde. Iets anders is het. wanneer de oorzaak schuilt in een te sterke moederbinding. Bemoedering is iets, waaraan het kind vooral in de "erste jaren grote behoefte heeft. De baby voelt zich dam instinctief veilig en ge borgen bij moeder. Maar deze bemoe dering moet niet al te iang vorden doorgetrokken. Ais het kind wat ouder wordt moet het wat meer vrij heid krijgen. De kleuter moet eens wat alleen gelaten worden. De be moedering wordt minder intensief en komt minder vaak voor. mag ech ter beslist nog niet geheel verdwij nen. Verstandige moeders hebben een natuurlijk aanvoelingsvermogen hiervoor. Maar het gaat ook wel eens verkeerd. De kleuter wordt dan teveel bemoederd en wordt daardoor niet zelfstandig genoeg. Het gevolg kan zijn een te late ontwikkeling tot schoolkind. Ook langdurige ziekte kan wel eens de oor/aak zijn. In ieder geval is dan zo'n kind tegen het zesde jaar niet schoolrijp. Het heeft dan nog vaak de lichaams bouw van de kleuter, maar bovendien leeft het dan ook nog als kleuter. Het is nog alleen op spel gericht, heeft nog geen taakbewustzijn. kan zich nog helemaal niet richten op een werkje, dat door de juffrouw van de eerste klas wordt opgegeven. In iedere eerste klas komen zulke niet-schoolrijpe kinderen voor. P ze zijn voor de leerkracht moeilijk. Zijn de anderen gewend na enige tijd, dan blijven deze zich uog steeds als kleu ter gedragen. Dat kan enige maan den duren. Het gevolg is dikwijls, dat ze de eerste klas nog eens moe ten overdoen. Het zou mischien goed zijn, hen nog een jaar op 1» kleuterschool te laten. Als vindt, dat uw kleine nog wel erg kleuterachtig is, en toch al zes jaar, praat a er dan eens over met de kleuterleidster. Misschien kan hij nog een jaar daar Mijven. En praat anders in september eens met de juffrouw van de eerste klas. Dan kunt u het samen eens bekijken. Het is altijd goed, er over te spreken. De leerkracht kan dan met uw ervarin gen rekening houden. AGNES VAN VESSEM. Rilckie (5) wordt door mamma in het bad gestopt. Ook zijn haar is aan een wasbeurt toe. Halverwege de behandeling wordt er gebeld, waardoor moeder haar zoon even alleen moet laten. Terugkomend vindt zij zoonlief voor de spiegel zichzelf aandachtig be kijkend. „Mam", vraagt hij, wij zend op zijn hoofd vol schuim, „heb ik nou de bokkepruik op?" (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5