99Soms mensen,, die je van je leven nog nooit hebt gezien of die je hij voorkeur niet kunt ZATERDAG 26 JUNI 1965 PAGINA Dit is een detailopname van de grote statiefoto bij het huwelijk van prinses Tatjana van Sayn- Wittgenstein-Berleburg en prins Maurits van Hessen (eerste rij). Prinses Beatrix en prinses Mar griet hebben uitsluitend aan dacht voor de broer van de bruid, prins Richard tweede rij). Deze foto van prinses Beatrix en haar vriend prins Richard van Sayn- Wittgenstein-Berléburg droeg er toe bij dat de Duitse prins als de aanstaande verloofde van onze kroonprinses werd gezien. Tijdens een skivakantie in Gstaad hebben prinses Beatrix van wie toen de opname links iverd ge maakt en Claus von Amsberg rechts) elkaar beter leren kennen. Dit is het slot Berleburg in het gelijknamige stadje. Volgens Claus' vriend, de Jfl-jarige Cas par von Oeyrihausen-Zierstorff, achterneef van prins Bernhard heeft het aanstaande verloofde paar elkaar hier voor het eerst ontmoet. Dat was op 3 juni van het vorig jaar bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Tatjana van Sayn-Wittgenstein- Berléburg met prins Maurits van Hessen. (Door Fons Klinckhamers) Wie de overweldigende vloed van publicaties bekijkt die' de laatste jaren in binnen- en buitenlandse bladen over prin ses Beatrix zijn verschenen, moet tot de conclusie komen dat de geringste aanduiding van particulier contact van. de prinses met jongelieden in verdubbelde mate de nieuwsgierigheid prikkelt en daarmee de verbeeldingskracht van de buitenwacht. Zo onge veer alle adellijke jongelieden, die Europa nog resten, zijn wel in een of ander blad als huwelijkskandidaat voor de Nederlandse kroonprinses genoemd. Een (onvolledige) inventarisatie levert de namen op van: 17 prinsen, 2 kroonprinsen, 3 erfprinsen, een graaf en 4 hertogen van Duitsen bloede, 2 prinsen plus de telgen uit 2 her togelijke families van Britsen huize, 2 Spaanse prinsen, 3 Italiaanse, een Griekse en een Scandinavische prins, 5 Oostenrijkse aarts hertogen en 2 Braziliaanse prinsen. „Soms mensen die je van je leven nog nooit hebt gezien of die je bij voorkeur niet uit kunt staan." (Prinses Beatrix in het ANP-interview) Prinses Beatrix over en weer zijn genoeg om voedsel te geven aan een nieuw romancebe- richt, dat ook Nederlandse kranten bereikt. Van officiële zijde wordt er op gewezen dat prins Richard zich wel moest bekommeren om de Ne derlandse kroonprinses, omdat hij bij afwezigheid van zijn vader, stamhou der is Zijn vader, Gustav, Albrecht, Alfred Frans, Frederik, Otto, Emil, vorst van Sayn-Wittgenstein-Berle- burg, graaf van Sayn, heer van Hom burg, Neumagen, Vale.,dar en Neu- enhemsbach was tijdens de tweede wereldoorlog ritmeester in het Duitse leger. Hij is niet weergekeerd uit Rus land en officieel nog vermist. Aan de Duitse romance wordt in Nederlandse kranten nauwe lijks meer aandacht besteed als blijkt dat Engelse bladen de prinses in verband brengen met Ni cholas Tollemaehe zoon van een schatrijke Britse bierbrouwer. Op het zeer besloten hofbal op Fredens- borg bij Kopenhagen, zo 'weten de En gelse zondagsbladen te melden, heb ben prinses Beatrix en Nicholas el kaar het eerst ontmoet. Nadien wordt het tweetal gesignaleerd op de Ascot- races, die prinses Beatrix bijwoont op uitnodiging van koningin Elizabeth. Dé Nederlandse kranten zijn daar nog niet ondersteboven van maar dat wordt anders als enige maanden la ter, in december, de publieke aan dacht voor het liefdeleven van de prin ses weer ontwaakt. In Engeland lekt uit dat mr. Tollemaehe is uitgenodigd voor een grootse jachtpartij voor de vrienden van onze prinsessen. Zondag avond 20 december worden de 23-ja- rige Nicholas Tollemaehe, prins Wil liam of Gloucester, the. hon. Brian Alexander, viscount Chewton en lady Elisabeth Anson op Schiphol afge haald door de opperstalmeester van de koningin, luitenant-kolonel W. F. K. Bisehoff van Heemskerck. De plaats van de jachtpartij wordt niet bekend gemaakt, maar de pers opgewonden door een vloedzee van geruchten en kleine feiten,, mobiliseert zich. Drake- sleyn en Soestdijk worden in het oog gehouden. De spanning stijgt. Het gerucht wil, dat een verloving met Kerstmis bekend wordt gemaakt. Maandag 21 december worden de jachtvrienden in de Wassenaarse dui nen gesignaleerd. Diezelfde avond rijden zwarte glan zende hofauto's op en aan naar Dra- keste.vn. Prinses Beatrix biedt haar ouders en de jachtvrienden een diner IIMHIIIIIIIIIIIHIMIIIIItllMlUHIIlllllIHHIHHMIIIIIIIIIIIIIIII Het blijft enige weken rustig rond prinses Beatrix totdat de kran ten op 29 februari een inter view afdrukken dat de prinses ter gelegenheid van haar 27ste ver jaardag heeft toegestaan aan de ANP- verslaggeefster Elly Boer. ,,De jour nalisten en fotografen bemoeien zich veel meer met mijn privé-leven dan vroeger. Ik zie daar. zoals laatst met die jachtpartij, behalve goede bedoe lingen toch ook wel een stuk onge zonde nieuwsgierigheid in," aldus de kroonprinses. Over berichten over ro mances zegt zij: ,,Het is toch abnor maal als iedere eerste kennismaking of vluchtige vriendschap direct als de grote liefde wordt uitgebazuind? Ik heb zelf erg veel vrienden en kennis sen, ook in het buitenland, maar het wordt benauwend als iedere vriend schap „liefde" moet zijn. Wanneer iemand zo beleefd is om na een ver gadering mij even naar m'n auto te brengen en die ongelukkige jongen dan wordt lastig gevallen, of zijn ra men worden met telelenzen begluurd zoals is gebeurd dan maakt me dat wel eens woedend." De dag na haar verjaardag meldt het ANP dat prinses Beatrix 's och tends vroeg voor een korte winter sportvakantie naar Gstaad in Zwitser land is vertrokken. De prinses reist onder de hoede van de heer en me vrouw Bisehoff van Heemskerck, ver trouwelingen van de koningin. Al spoedig blijkt dat net hier meer dan een gewone skivakantie betreft. Hier en daar, ook in dit blad, komt men voor het eerst de naam Claus von Amsberg tegen. Prinses Beatrix ver blijft in het door familieleden van haar vader gehuurde chalêt Pavonia. De Nederlandse ambassadeur in Ro me en vroeger in Bonn, jonkheer van Vredenburch verhuurt het buitenhuis aan de graaf en gravin Caspar von Oeynhausen. Deze neef van prinses Armgard heeft prinses Beatrix uitge- en haar vrienden aan op het intieme kasteeltje. De vol gende ochtend vroeg gaat het spoor naar Het Loo. Een leger verslagge vers en fotografen uit binnen- en bui tenland baggert rond in de sneeuw die plaatselijk nog dik ligt. De politie van Apeldoorn houdt zich verdacht op langs de rijksweg Amersioort-Apel- doorn, daar waar de weg de kroon domeinen splijt. Het vriest flink. Op „strategische" plekken gedropte jour nalisten en fotografen wachten ver kleumd en ongeduldig op „het mo ment". Alleen prins Bernhard jtn eni ge oude vrienden onder wie de geld magnaat baron De Rothschild wor den gezien. Kort na de middag sluit de Apeldoornse politie de openbare domeinen hermetisch af. „Om onge lukken met belangstellenden tijdens de jacht te voorkomen" heet het. De prinsessen en hun vrienden worden niet gezien. Aan de vooravond van Kerstmis zijn Je meeste gasten even geruisloos vertrokken als zij gekomen zijn. Daarbij behoren enige Duitse edellieden. Ónder hen: Friedrich Wil helm von Molienzollern, de vijfentwin tigjarige achterkleinzoon van de laat ste Duitse keizer, de enthousiaste jager Richard van Stayn-Wittgenstein-Berle- burg (30) en de totaal onbekende diplomaat Von Amsberg (38) Kerstmis 1904 nadert. Er gebeurt niets. De geruchten gaar uit als een Kerstkaars. In Nederland geldt nog het parool „handen af van Soestdijk", als in 1958 de wereldpers melding maakt vai. een „romance" tus sen de toen 20-jarige prinses en de Eindhovense notariszoon Bob Steens- ma. Hun studentenvriendschap trekt de aandacht in Eeidse kringen en is voor buitenlandse schandaalbladen aanleiding de Nederlandse monarchie bedreigd te zien. De royalty-reporters laten de „hartepijnen" van de prin ses weer herleven als midden 1984 de iujniddels* bij Pakhuismeesteren werkzame mr. Bob Steensma. in het huwelijk treedt met de Rotterdamse bankiersdochter Herma Ruys. Prin ses Beatrix, ret terug van de Ascot- races, woont vergezeld van prinses Margriet en haar particulier secreta resse mej. M. C. C. Wijnen) de hu welijkssluiting bij van haar studiege noot. Nog helemaal verdiept in de Irene- kwestie schrikt de vaderlandse pers op door het bericht over een een me ter hoge ruiker van rode rozen die ..met groeten van de piraat" op Dra- kesteyn wordt afgeleverd. De vrien delijke geste is afkomstig van een 37- jarige vrijgezel uit Fran'kfort, begaan met de „vereenzaamde" prinses. De Haagse Post constateert: De vrijge zel. onmiddellijk belegerd door pers volk, blijkt de onschuld zelve. Wel belooft de stille aanbidder nog kisten Russische kaviaar en Franse paté de foie gras,, mits hij voor elk blik een kus zou krijgen, maar daarvan is nimmer iets gekomen. Ondertussen werkt prinses Beatrix een druk programma af. Op haar agenda in die junimaand van 1964 staan: Berleburg en Kronberg voor de huwelijksfeesten van Tatjana zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg en Mau rits van Hessen, Kopenhagen, hofbal ter gelegenheid van de 25ste verjaar dag van de Deense kroonprinses Mar- garethe, en de Ascot-races in Enge land. Begin juni is alles wat Duits land aan adel te bieden heeft aanwe- zi°- in het schitterende slot van Berle burg. De heer Claus von Amsberg is er ook, maar hij valt nauwelijks op tussen zoveel representanten van il lustere Duitse vorstengeslachten. De vorstin van Sayn-Wittgenstein-Berle- burg, dochter van de Zweede graaf Charles de Fouché due d'Otrante, geeft een afscheidsbal ter gelegen heid van het huwelijk van haar doch ter Tatjana met Maurits van Hessen. Prinses Beatrix en prinses Margriet behoren ook tot de gasten. Het blijft niet onopgemerkt dat de oudste broer van de bruid, erfprins Richard, meer dan gewone aandacht besteedt aan onze kroonprinses. Volgens de aanwe zige verslaggevers is de sympathie tussen de 29-jarige Duitse prins en prinses Beatrix wederzijds. Blikken Vele jaren uiterst dankbaar onderwerp voor boulevardpers nodigd haar skivakantie samen door te brengen niet zijn vrienden Richard van Sayn-Wittgenstein-Berleburg en Claus von Amsberg. Deze gezamenlijke vakantie zet ve le kranten redacties aan bet denken en luidt het beleg van Berleburg in. l)e grote bladen zien namelijk in hel verblijf alle aanleiding hun oor Ie luister te leggen in dc woonplaats van prins Richard. Een enkeling tracht nog uit te zoeken wie Claus von Amsberg is. Een blik in de laag ste afdelingen van de Gotha-almanak- ken bezegelt Claus' lot als mogelijke kandidaat. Hij is namelijk 38 jaar eu heeft geen titel. Er is geen misver stand mogelijk. De diplomaat Von Amsberg chaperonneert zijn vriend Richard. De aandacht van de Nederlandse en buitenlandse pers concentreert zich nu volledig op prins Richard. Vooral na de bekendmaking van de verloving van prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven op 10 maart verscherpt de journalistieke aandacht voor het doen en laten van prinses Beatrix en pr'ns Richard. Het vrien delijke stadje Berleburg in Sauerland wordt m die dagen plat gelopen door journalisten en fotografen. En niet al leen Nederlandse. Verslaggevers van boulevardbladen zijn zelfs uit Rome en Parjjs gekomen om hun slag te slaan. Zij hebben hun sporeri achter gelaten. Er is nauwelijks meer aan oen foto van prins Richard te komen. Alleen uit privé-bezittingen lukt het een en ander te bemachtigen. Dat z-ijn dan meestal opnamen van het jaarlijkse schuttersfeest, een gebeu ren waar het zevenduizend zielen tel lende stadje telkenjare naar toe leeft. De plaatselijke fotograaf be schikt over een uitgebreide- collectie foto's van prins Richard en zijn fa milie die in het voormalige vorsten dom Wittgenstein nog worden gehoogacht als regeerden zij nog. De moeder van prins Richard heeft hem echter „streng untersagt" ook maar één foto te verkopen zonder haar toe stemming. Wat „die Fürstin" zegt, is wet in Wittgenstein. Het schuwen van de publiciteit door prins Richard en zijn familieleden verhindert niet, dat iedereen in het stadje het heeft over de spoedige verloving van prins Ri chard en prinses Beatrix. De alge mene overtuiging is dat de aankondi ging van de verloving op 30 april, op koninginnedag bekend zal worden ge maakt. Omstreeks Pasen al, 18 april, ontstaat hoogspanning onder de aan wezige journalisten in Berleburg. Op Witte Donderdag komt de moeder van prins Richard per vliegtuig op Schiphol aan. Zij keert terug van een inspectiereis langs de eigendommen van de familie in Canada. Die dag is ook prins Richand spoorloos. Hij is 's morgens vroeg in een Volkswagen gezien. Op weg naar Soestdijk? De aanwezigheid van zijn moeder in Ne derland dwingt tot koortsachtig gete lefoneer met Amsterdam. Amsterdam weet slechts dat prinses Margaretha, vorstin van Sayn etc. etc. als V.I.P. op de passagierslijst stond van de Canadian Pacific Airlines, 's Avonds draait de zwarte Mercedes 300 van Richards moeder het voorplein van het kasteel op. De chauffeur heeft prinses Margaretha op Schiphol afge haald. Even eerder is prins Richard weer in Berleburg gezien, terugke rend van een drijfjacht in zijn uitge strekte bezittingen.... 1 Is de laatste week van april na- A dert, liggen op menige redactie L\. de pagina's over de nobele. vriendelijke, mussen schieten de prins Richard van Sayn-Wittgen stein-Berleburg klaar. Hij is de meest aannemelijke kandidaat voor prinses Beatrix. Qua karakter en belangstel ling lijkt hij veel op prins Bernhard. Hij is zeer geliefd bij de Witlgenstei- ner, die hem om zijn eenvoud op han den dragen. Zijn godsdienst, zijn leef tijd, zijn opvoeding hij bracht de oorlogsjaren als kind bij familieleden van zijn moeder in Zweden door maken hem tot een zeer geschikte kandidaat, zo w ordt gezegd. Hoewel geen enkele Nederlandse journalist gelooft aan een bekendma king van de verloving op koninginne dag, neemt tegen die tijd de span ning toe. Het bericht over de NTS die de voorzitte, van het Amsterdam se Oranjecomité, dr. Gajentaan, ver zoekt voorbereidingen te treffen voor een „spontaan feest op de Dam op de dag van de verloving" draagt tot de spanning bjj. Op koninginnedag is de belangstelling, vooral van de bui tenlandse pers, voor het défilé op Soestdijk groter dan normaal. Het blijkt echter een gewone koninginne dag te zijn. De journalisten uil alle windhoeken neergestreken, druipen af. Dezelfde koninginnedag arriveert de Duitse diplomaat Claus von Ams berg op Drakesteyn. Een dag later betrapt fotograaf John de Rooy prin ses Beatrix en haar 38-jarige Duitse vriend in de tuin van haar kasteeltje. In dagen van herdenking wordt deze romance onbarmhartig voor de voe ten van de wereldpers geworpen. De ware Jacob heet Claus von Amsberg. Er is geen misverstand mogelijk, be prins van Sayn-Wittgenstein-Ber leburg chaperonneerde zijn vriend Claus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7