Claus von Amsberg: Unieke persconferentie Jij CLAUS: Pas begin van zwaar toelatingsexamen mijn doen" 0gtoMiWffSI Morgenmiddag scholen vrij „Geen militarist" Overwegend droog weer I- (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 28 juni „Ik ben blij dat ik mij nu zelf aan het Nederlandse volk kan voorstellen. Ik ben mij evenwel bewust van de gevoelens en moeilijkheden die er zijn na wat in het recente verle den gebeurd is. Ik heb daar be grip voor", zei Claus von Amsberg vanmiddag voor de televisie en radio nadat prins Bernhard de verloofde van prinses Beatrix aan het Nederlandse volk had voorge steld. Claus von Amsberg vervolgde in voor zijn doen correct Nederlands: „Ik zal mijn best doen en proberen uw vertrouwen te „gewinnen". Het officiële verlovingsportret (opname Max Koot). i Van onze verslaggevers) SOESTDIJK, 28 juni Van morgen om half tien hebben prin ses Beatrix zij droeg reeds een platina, verlovingsring met een loepzuivere diamant en de heer Claus von Amsberg in de stuczaal van het paleis Soestdijk een pers conferentie gegeven voor een zes tigtal Nederlandse journalisten, die uniek genoemd mag worden. Wij hebben, aldus de prinses, ge ruime tijd ons best gedaan u te ontlopen. Nu kan ik alleen zeggen: Vraagt u maar, wij zullen ant woorden. En werkelijk in alle openhar tigheid is zij daarop een uur lang ingegaan op alle niet zelden on barmhartige vragen die haar ge steld werden. BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt "SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Deze officiële verlovingsfoto op name Max Koot) werd zaterdag middag gemaakt en is hedenmid dag voor publikatie vrijgegeven. 89ste JAARGANG No. 32083 MAANDAG 28 JUNI 1965 -.V.- niet duur wel heerlijk HH k zal best „Ik wil mij graag in het Nederlands tot u richten. Maar ik heb het helaas in deze korte tijd nog niet goed kunnen leren. Maar ik hoop dat in korte tijd HIT EERSTE Over de betekenis van deze verloving voor Nederland en voor de toekomst van de monarchie: „Wij kennen elkaar een jaar. Wij hebben elkaar voor het eerst ontmoet bij mijn neet' Caspar van Oyenhausen. U mag wel zeggen dat het zo'n beetje liefde op het eerste ge zicht was. Wij hebben ons echter vanaf het eerste moment afgevraagdmogen wij dit wel doen? De moeilijkheden die een verloving tussen ons in Nederland zouden kunnen veroorzaken, zijn voor ons voortdurend punten van overwe ging geweest. Wij weten dat die moei lijkheden heel echt zijn. Wij weten dat ons huwelijk niet algemeen wordt toe gejuicht. Wij beiden respecteren dat. Ik heb echter het volste vertrouwen, dat wan neer men ons de tijd en het geduld geeft die wij behoeven, dat wij samen de weerstanden zullen kunnen overwin nen. Ik heb nooit overwogen de rege ring te verzoeken geen toestemmings- wet voor ons huwelijk te vragen. Wij hebben immers voortdurend ons stand punt getoetst aan de gevoelens van an deren en ik mag zeggen dat als ik had moeten kiezen tussen mijn plicht en mijn wensen ik mijn plicht zou heb ben gekozen. Wij geloven echter dat wij een eigen leven mogen opbouwen". Op de beruchte foto's op Drake- steyn: „Die foto's hebben de aankon diging van onze verloving zeker eni ge maanden verhaast. Zij hebben ons volkomen verrast. Wij hebben daar door een boel narigheid ondervon den." Hier kwam de heer von Amsberg, die zich had verontschuldigd nog geen Nederlands te kunnen spreken, tussenbeide: „Als u de eerste en de laatste foto's vergelijkt, kunt u zien dat wij èn verrast èn tamelijk woe dend waren." En prinses Beatrix weer: „Ik wil graag op Drakesteyn blijven wonen, al zal ik de bosschages wat steviger moeten laten maken. Zeker ik ben erg gelukkig maar een onbekommerd moment hebben wij sindsdien vrjjwel niet meer gekend." Op de vele vragen, die de heer Von Amsberg werden gesteld in verband met zijn status, zijn politieke opvattin- DEN HAAG, 28 juni. De ver loving' van prinses Beatrix is voor de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen en de minister van Landbouw en Visserij aanlei ding de leerlingen van de rijks scholen, dinsdagmiddag, met ingang van 12.00 uur vrij te geven. De bewindslieden hebben de be sturen van de gemeentelijke en bij zondere scholen verzocht eveneens hun leerlingen op die middag vrij te geven. De eindexamens moeten echter normaal doorgaan. gen en zijn plaats in Nederland ant woordde hij, voorzichtig sprekend: „Ik geloof dat ik ook in Nederland zal kun nen deelnemen aan herdenkingen ter ere van de slachtoffers van het nazi regime. U moet niet vergeten dat zulke plechtigheden, bijvoorbeeld in Bergen- Belsen, ook in Duitsland worden gehou den. Ik heb reeds gesprekken gevoerd met Nederlandse verzetslieden. Natuurlijk had ik ook in de oorlog een normaal gevoel voor recht en on recht: toch geloof ik te moeten zeggen, dat ik eerst na cle oorlog werkelijk poli tiek bewust geworden ben. In de oorlog hadden wij daarvoor te wei'nig contact met buiten, de moeilijkheden van het dagelijkse leven waren zo groot, de strijd om er levend door te komen was zo allesbeheersend dat van een werke lijk politiek contact dat bovendien levensgevaarlijk was weinig te recht kwam. Ik .meen dat ik voorlopig in Soestdijk zal blijven wonen. Ik zal mijn best doen het gehele volk te leren ken nen en ik zal daarbij discussies niet uit de weg gaan." En gevraagd naar zijn persoonlijke politieke overtuiging, zei hij: „Nee, ik ben nooit lid van een politieke partij geweest. In de oorlog niet en ook niet daarna. Ik geloof dat wat dit laatste betreft een algemene mentaliteit die onder de jonge Duitsers heerste ook de mijne was. Wij noem den dat op z'n Duits „ohne mich". Wij hadden en weer gebruikt hij een typisch Duitse uitdrukking de neus vol van politiek." Even ontstond er daarna in het gesprek enige onduidelijkheid toen hem gevraagd werd of hij voor zichzelf in de toekomst een plaats in het Nederlandse leger zag. „Ik geloof voorlopig niet", aldus de heer V011 Amsberg. Dat ligt waarschijn lijk te gevoelig (hij gebruikte het En gelse woord touchy). Bovendien, ik ben geen militairist." Prinses Beatrix fluisterde hem toen iets in het oor (waarschijnlijk iets over (Vervolg op pag. 3) (Advertentie) wel gauw te doen." zo besloot de ver loofde van de kroonprinses zijn eerste kennismaking met het Nederlandse volk. Gevraagd naar zijn mening over de tijd doorgebracht in de Hitlerjugend en later in het leger zei Claus von Amsberg dat hij evenals zijn andere leeftijdge noten in Duitsland, zich wil inzetten o een beter Europa. Hij zei da' er op zijn school geen bijzondere antisemitische geest heerste, daar de leiding niet bij zonder antisemitisch georiënteerd was. Hij zei dat hij nooit heeft begrepen dat een Jood. alleen maar om het feit dat hij jood is vervolgd werd. Claus von Amsberg heeeft, aldus zei hij, overigens niets van de jodenvervol gingen tijdens de oorlog geweten. Hoe- wl dat het voor een buitenlander moei lijk dit te begrijpen, is dit toch zo, al dus Claus. De koningin noemde de heer Von Amsberg een „waardevolle nieuwe in breng in de familie. Hij heeft een grole brede belangstelling en past volledig in ons gezin op Soestdijk". Prins Bernhard had bjj de voorstel ling van het verloofd paar eerder ge zegd te hopen dat het Nederlandse volk Claus von Amsberg met even veel symphatie en warmte zal ont vangen als hem destijds. De verlovingsdag begon in Baarn met een ware invasie van verslaggevers van de nationale en internationale pers. Om negen uur vanochtend naren in hotel De Hoge Vuursche niet minder dan tweehonderd journalisten, fotografen en televisieverslaggevers bijeen, naar ook de Rijksvoorlichtingsdienst van de heer Lammers zijn „bivak" had opgeslagen. In het paleis maakten prinses Beatrix en haar verloofde Claus zieh klaar voor de twee persconferenties, een voor de binnenlandse en de tweede voor de buitenlandse pers. Voor sommige ver slaggevers was deze ontmoeting van bij zondere betekenis: ruim zevenentwintig jaar geleden waren zij ook in Baarn, om precies te zijn eind januari 1938. Toen wachtten zij op de geboorte van prinses Beatrix, die naar men zich zal herinneren enige tijd op zich liet wach ten. Aan de vooravond van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg was van de op handen zijnde feestelijke gebeurtenis nog wei nig te merken. De koninklijke familie, ook prinses Beatrix, had zaterdag nog een vrij druk programma. Slechts de aanwezigheid van de hele familie en Claus von Amsberg wees op het feest dat vandaag op paleis Soestdijk en elders in het land gevierd wordt. Radio en televisie zijn meteen na de bekendmaking van de verloving dooi de koningin om één uur vanmiddag overgeschakeld op een nationaal pro gramma. Morgenmiddag brengt het verloofde paar een bezoek aan Den Haag en zaterdag aan Amsterdam. Voor de aankondiging van de ver loving van de kroonprinses zijn alle leden van de koninklijke familie naar Soestdijk gekomen. Prinses Irene en haar man arriveerden zaterdag avond al. Zjj woonden zondag de mis van twaalf uur bij in de Nicolaaskerk in Baarn. Ook prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven verhieven het weekeinde op Soestdijk. De fa milie van Claus von Amsberg is ver tegenwoordigd door zijn oudste zus ter mevrouw Sigrid Jcncquel uit Hamburg en zijn in Afrika geboren zuster Theda, die thans medisch as sistente in Frankfurt is. Uit Parijs kwam vanmorgen de schoonzuster van prins Bernhard aan, prinses Simone von Lip- pe. die met prins Aschwin is getrouwd. Uit de Rijksdelen zijn voor het feest aangekomen de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer en de premier van Surina me, de heer Pengel. Prinses Beatrix en haar verloofde worden morgenmiddag door het ka binet in de Trèveszaal in Den Haag ontvangen. Daarna volgt een ont vangst voor de Staten-Generaal in de Ridderzaal. Een rijtoer in open rij tuigen besluit het officiële gedeelte van de dag in Den Haag. 's Avonds is er een familie-diner in paleis Huis ten Bosch ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard. Het bezoek zaterdag aan de hoofd stad houdt onder meer een lunch in de ambtswoning van burgemeester Van Hall aan de Herengracht in en een rondvaart door de Amsterdamse grach ten. Het programma voor die dag moet echter nog worden vastgesteld. Het is bijna zeker dat prinses Bea trix en haar verloofde tegen hei einde van de week, waarschijnlijk vrijdag, de moeder van Claus in het ziekenhuis in Uelzen gaan opzoeken. Mevrouw Von (Vervolg op paglw 3) Verwachting geldig tot dinsdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Overwegend droog weer met nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige, langs de Wadden tijdelijk vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: zon: 4.23-21.04 maan: 4.13-21.53 (Advertentie) 'ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter, hoogte Omroepei- 20 cent pet mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avondt tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1