Verloving Verloofd Zeer grote belangstelling van de pers Gelukkig en opgelucht Grens-applaus voor Claus Van harte welkom Koningin Met verstand en geweten gekozen Hakenkruisen op vele plaatsen in Den Haag Feestelijke rijtoer door Den Haag MINISTER-PRESIDENT CALS TOT CLAUS VON AMSBERG Groot vertrouwen in verbintenis Huwelijk Kardinale vraag Mijnheer Von Amsberg MAANDAG 28 JUNI 1965 PAGINA .3 Prinses Beatrix schoot in de lach toen zij zaterdag in Leiden hij de opening van de tentoonstelling „Univisie-65" in het Rijks museum voor Volkenkunde een druk op de knop gaf waardoor ?net een luide knal een wimpel werd afgeschoten. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven verlaten paleis Soestdijk om naar Amersfoort te rijden, waar prinses Christina zaterdag haar einddiploma MMS-HAVO in ontvangst nam. In een grote vlaggenfdbrièk te Dokkum die zoals de gehele vlaggenindustrie de laatste tijd op volle toeren gedraaid heeft, rollen lange handen stof uit de machines die, bedrukt met foto van het verloofde paar, verwerkt worden tot kleine vlaggetjes. O (Vervolg van pagina 1) de plaats van prins Bernhard in het Nederlandse leger) en de heer Von Amsberg vervolgde snel: „Ik hoop dat men mij niet misverstaat. Ik spreek hier vanuit een eigen instelling. Ik vind het dragen van een uniform niet bijzonder gewichtig." Bij vragen over het tijdstip van het huwelijk en het standpunt van haar ouders toonde prinses Beatrix zich bij zonder openhartig. Wij citeren: „Dit jaar zullen wij zeker niet trouwen. Ik denk dat mijn verloofde bij ons huwe lijk hij is nu evangelisch zal over gaan tot de Nederlands hervormde Vandaag viert Nederland een verlo ving. Een vreemde verloving. De ver loving van de kroonprinses met een oudere man, die in de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog als vaan drig diende bij de 190ste Sturmge- schützabteilung van de 90ste Duitse pantserdivisie. Een verloving dus, die in 1945 niemand voor mogelijk had gehouden. Toch is het vandaag een feit. Toch is de Nederlandse regering van plan het komende huwelijk van prinses Beatrix aan het parlement ter goed keuring voor te leggen en aangezien zij weet dat de goedkeuring met grote meerderheid zal worden gegeven, moeten wij het waarschijnlijk achten dat r"-is een vrouw van de Neder landse troon bezit zal nemen wier ge maal het uniform met de doodskop pen heeft gedragen. Deze situatie lijkt krankzinnig. Zij moet voor vele oorlogsslachtoffers, voor Joden en verzetslieden de schijn dragen van een haast duivelse ironie. Dat zal dan wel de reden zijn waarom men voornemens schijnt de heer Claus von Amsberg de tijd te geven zich zelf bij het Nederlandse volk waar te maken. Dus nog niet dit jaar de hu welijkssluiting, geen rang in het Ne derlandse leger, niet teveel officiële plechtigheden in de komende maan den, wel de rustige gelegenheid om via een snelle studie van onze taal en een hopelijk bescheiden gedrag zich de plaats te verwerven die vele ouderen misschien nooit zullen kunnen accepteren. Dat ook moet de reden zijn waarom de laatste week naast dr. De Jong vele leden van ge heime Nederlandse diensten zich over het verleden van de heer Von Ams berg en diens naaste familie hebben gebogen met een ijver en een vast houdendheid die voor de betrokkenen pijnlijk moet zijn geweest. De uit slag van dat onderzoek het is di verse malen officieel bevestigd is positief. Men kan de heer Von Ams berg niet anders verwijten dan dat hij Duitser is en behoort tot de gene ratie die gedwongen deel uitmaakte van Hitiers legerscharen. Hij was geen Nazi. Op dit punt gekomen lijkt het vooral vandaag nuttig de vraag te stellen hoe deze verloving moet wor den gezien. Als ze niet kan worden losgehaakt van het antagonisme dat de Tweede Wereldoorlog beheerste, dan lijdt het geen twijfel dat ze scha delijk is voor ons koningshuis en de toekomst van de constitutionele mo narchie. Wie echter juist kan oorde len, moet zich ook realiseren dat prin ses Beatrix in 1945 een zeven jarig meisje was. Voor haar blijft het anta gonisme van de Tweede Wereldoorlog dus een andere werkelijkheid dan voor hen die het bewust hebben be leefd. Voor haar kan dientengevolge het huwelijk met een Duitser minder gedachten aan het verleden oproepen en meer en misschien zelfs uitsluitend een oriëntatie op de toekomst beteke nen. Dat geldt niet voor haar ouders, noch voor haar aanstaande echtgenoot. Zij beleven die binding met het verle den wel als werkelijkheid. En de waar achtigheid gebiedt te zeggen dat zij er mee worstelen. Het koninklijk paar, omdat hun oudste dochter bewust de stem van haar hart volgend haar hand schonk aan een Duitser. Het moet beiden pijn hebben gedaan dit hun vele vrienden uit het verzet zelf te moeten meedelen. Dat zij het des niettemin gedaan hebben en vandaag naast Beatrix en de heer Von Amsberg voor de televisiecamera's treden be wijst dat zij hebben gebogen voor het gebod van de liefde, al zal die liefde voorlopig hen meer wonden dan t -oos ten. Doch de heer Von Amsberg zelf wacht èn vandaag èn in de toekomst een zware taak. Oude wonden wor den open gereten en hij zal met de dag scherper ervaren hoe de schuld van een heel volk in hem gecentreerd wordt. Het moet voor hem op zijn leeftijd en met het inzicht, dat compe tente waarnemers hem toekennen, dan ook een gruwelijke keuze geweest zijn de vrouw van zijn hart de steun wei geren waarop zij vertrouwt of die steun geven met een nasmaak, die misschien nooit wijkt, doch die hem persoonlijk niet kan worden verwe ten. Wie zo deze verloving beziet, wie ook voor een kroonprinses erkent èn eist dat zij huwt uit liefde kan van daag niet veel beter dan bidden dat de nagalm van de oorlog zal verstom men. Want na twintig jaar moet een jonge vrouw tot de troon geroepen kunnen worden zelfs met een Duitser als man. Als dat niet kan, hebben wij de vrede niet gewonnen. kerk. Mijn ouders hebben hem voor het eerst officieel in januari ontmoet. Zij hebben van het begin af aan veel met hem op gehad. Mijn vader is enthousiast. Ik hoop ook dat het tijdstip van de troonopvolging nog vele, vele jaren weg ligt zodat ons de tijd gelaten wordt samen een gelukkig huwelijk op te bou wen." En over de naam Claus zei zij: „Ik geloof dat iedereen maar gewoon moet heten zoals hij heet." Herhaaldelijk is de Prinses nog terug gekomen op de kardinale vraag, die het interview tot op het laatste ogenblik bleef beheersen: de betekenis van de ze verloving voor monarchie en demo cratie. „Ergens," zo zei zij o.m., moe ten wij, geloof ik, blij zijn dat bepaalde gevoelens in Nederland vrijelijk kunnen worden geuit. Ook al is het niet altijd aangenaam ze te moeten horen. Ik geloof namelijk dat in een democratie de openheid voorop moet staan en dat er geen gevoelens moeten worden opge kropt. Mijn verloofde doet nu het zwaar ste toelatingsexamen van zijn leven (waarop de heer von Amsberg inter venieerde: „Het begint pas"), doch ik heb vertrouwen. Als men met ons ge duld wil hebben, zullen wij ons best doen." En op een laatste nogal pijnlijke vraag over de adelstand van de heer von Amsberg: „Ik wil op een verkeerd uitgelegde verklaring uit het verleden nu niet ingaan. Ik geloof alleen, dat men de adeldom van de ziel boven alles moet stellen". Na een uur stonden beiden op, zij hadden hun eerste kruisverhoor door staan. Met succes. Arm in arm verlie ten zij de zaal. Zij in een eenvoudige mouwloze gevlamd groene jurk van crêpe met een geplisseerde rok, hij in een rustig grijs costuum. Niet ieder paar, dachten wij, zou zich zo opgewekt, zo rustig en zo van zelfsprekend door een dergelijk struik gewas hebben heengewerkt. (Vervolg van pagina 1) Amsberg is daar enige tijd geleden op genomen na een auto-ongeluk. Zij liep toen een hersenschudding op. Naar mag worden aangenomen zal het verloofde paar die dag ook het ge boortedorp van Claus, Hitzacker be zoeken. De aankomst van Claus von Ams berg in Nederland is met de nodige ge heimzinnigheid in en om Soestdijk ge paard gegaan. Hij zou per auto de Nederlandse grens overschreden heb ben, hoewel iedereen zaterdagmorgen toen een helicopter achter paleis Soest dijk landde, dacht dat daar Claus von Amsberg in zat. Later bleek dat prins Bernhard daarmee naar Apeldoorn vloog om de ridderdag van de Johan nieterorde in Nederland en de reünie van oud-Engelandvaarders bjj te wonen. Een half uur nadat de helicopter boven paleis Soestdjjk verschenen was stoof met grote snelheid een met gordijntjes afgesloten hofauto de oprijlaan van kasteel Drakesteyn op. De RVD ver klaarde later, „dat mag worden aange nomen dat in deze auto de heer von Amsberg zat", 's Avonds echter werd van de zijde van het hof aan de nog steeds wachtende fotografen en ver slaggevers meegedeeld, dat Claus voi- Amsberg noch in paleis Soestdijk, noch op kasteel Drakesteyn was en er die zaterdag ook niet meer werd verwacht. Deze verzekering werd gegeven „met de hand op het hart." Voor de achttienjarige prinses Chris tina was het zaterdag feest. Zjj slaag de voor haar MMS-HAVO-dipIoma, dat zij op het Amersfoortse Lyceum in ont vangst mocht nemen, Koningin Juliana, prinses Beatrix, prinses Margriet en l'ieter van Vollenhoven woonden de uit reiking in Amersfoort bjj. Zaterdagmiddag heeft prinses Bea trix de tentoonstelling „Univisie-65" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden geopend. Prins Bernhard was toen bij de reünie van enige honder den oud-Engelandvaarders in Apel doorn. Na zijn bezoek aan de reünie van oud-Engelandvaarders zat prins Bern hard de vergadering voor van de Jo- hannieter Orde in Nederland. De rid derdag die in paleis Het Loo werd ge houden werd ook bijgewoond door mr. E. Th. M. baron Van Voorst tot Voorst als vertegenwoordiger van de afdeling Nederland van de Souvereine en Mili taire Orde van Malta. Premier Pengel van Suriname die zondag vervroegd naar Nederland kwam om op uitnodiging van vice-minister- president Biesheuvel de verloving van prinses Beatrix bij te wonen, heeft op Schiphol verklaard: „Bij ons vormt de heer Von Ams berg helemaal geen probleem. Wij in Suriname begrijpen niet dat er hier zo'n drukte over wordt gemaakt. Hij mag dan een Duitser zijn, jtat was prins Bernhard ook en kijk eens hoe lo yaal die zich in de oorlog heeft gedra gen, zelfs met gevaar voor eigen le ven. Wij moeten ten aanzien van Claus von Amsberg afwachten eu het beste van hem hopen. Wij vinden onze prin sessen kordate meisjes, die met hun keuze enig risico aanvaarden en dat waarderen wij." SOESTDIJK, 28 juni De belang stelling van binnen- en buitenlandse pers voor de verloving van prinses Beatrix en Claus van Amsberg was vanmiddag enorm. In hotel De Hoge Vuurse, dat als perscentrum was in gericht, liepen verslaggevers en foto grafen elkaar voor de voeten, de PTT heeft er provisorisch eejn telefoonzaal ongericht terwijl buiten in het park het rijdende postkantoor van de PTT stond opgesteld waar nog drie cellen beschikbaar waren en waar men zijn nieuws kon telegraferen naar alle de len van de wereld. De mee^e Europese en ook een enkel Amerikaanse radiostation waren met een speciale ploeg aanwezig. Biografie ën in het Frans, Duits, Engels en Ne derlands van de prinses en haar ver loofde lagen her en der verspreid in de hal. Functionarissen van de RVD pro beerden het hoofd koel te houden. Er heerste een Babylonische spraakver warring die de RVD-ambtenaren pro beerden te beheersen door het drinken van koffie en cognac. BEATRIX en CLAUS op unieke persconferentie (Van een verslaggever) Prinses Beatrxi zag er tijdens de persconferentie bleek en vermoeid, maar toch wel voornamelijk ge lukkig en opgelucht uit, bereid om alles nu maar in het openbaar on der ogen te zien. Dat was ook het ge val met de heer Claus von Amsberg. Met de verzuchting van prinses Bea trix „vraagt u maar op", was een einde gekomen aan een periode van heimelijke ontmoetingen, tussen pijn lijke antecedenten-onderzoeken door. Het is een van de meest doeltreffende en spontane persconferenties geworden die wij ooit hebben meegmaakt. Claus von Amsberg ljjkt te beant woorden aan de indrukken die de ouders van Beatrix, het kabinet en alle anderen die zich met deze ver loving moesten bezighouden van hem hebben gekregen. Hij heeft het uiter lijk van een diplomaat en weet ook op diplomatieke wijze te antwoorden. Vrouwen zullen hem knap vinden. Hp is zeer alert als hem vragen worden gesteld waarbij hij zjjn oog nooit van de vragensteller laat afdwalen. Hij ziet er wat jonger uit dan hjj is. Grijs pak, zorgvuldig aangebrachte pochet en nog al vaak een sigaret tussen de vingers. Hij is niet het type van de Duitser zoals wjj die ons in onze slechtste buien voor de geest halen. Geen Zandvoort- Duitser, maar meer een Europeaan van het type Schroder. Hjj laat op een ontwapenende manier merken hoe zwaar dit spitsroeden lopen voor de Nederlandse pers hem valt. Hij is zich kennelijk bewust van de gevoelens die hjj in ons land heeft losgeslagen, maar hij doet geen pogingen zich mooier voor te doen dan hjj is. Op de vraag of in zijn legeronder deel wel eens gesproken werd over het Duitse regime, antwoordde hij ronduit ontkennend en hij geeft toe. dat zijn politieke bewustwording pas -.ijs van na de oorlog. Een bewustwording die overigens als bij zoveel Duitse jonge ren uitliep op het motto: „ohue mich". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 juni Tijdens het week-einde zijn talloze Iiakenkruisschil- ders in Den Haag actief geweest. Op transformatorhuisjes, trottoirs, gevels en schuttingen werden met menie oranje-hakenkruisen en de naam van Claus gekladderd. Van de Nieuwe Kerk aan het Spui moest de gemeentereiniging een hoofd letter B. en enige hakenkruisen ver wijderen. Zaterdagmiddag bleek met blauw vetkrijt een hakenkruis op een van de pilaren van de toegangspoort tot het Catshuis te zjjn etekend. Vol gens de marchaussee hebben de kin deren van de minister-president het teken verwijderd. In één geval heeft de politie een da der te pakken gekregen. Hij bekende vlot op de schutting rond het in aan bouw zijnde congresgebouw, dat pal te genover het Catshuis is gelegen, enige anti-Duitse leuzen te hebben geschre ven. Op de schutting gaf de man ook de raad „niet te vlaggen". Bij zjjn ar restatie had de man nog een paar tubes rode verf bij zich. Als motivering voor zijn daad vertelde hjj „erg koningsge zind te zjjn". DEN HAAG, 28 juni De route van de rijtour die de verloofden en koningin en prins dinsdag maken na het vertrek van de Ridderzaal (17.00 uur) luidt: Binnenhof, Buitenhof, Plaats, Kneuter dijk, Parkstraat, Alexanderstraat, Plein 1813, Sophialaan, Zeestraat, Javastraat, waar een bezoek wordt gebracht aan het gebouw van de Haagse gemeente raad, Wassenaarseweg, Jozef Israëlsplein Jozef Israëlslaan, Leidsestraatweg naar paleis htiis Ten Bosch. De rijtour wordt gemaakt in open rij tuigen. Wij hadden, zegt. hij, „die Nase voll". Op de vraag of hij al eens eerder zulk een zwaar toelatingsexamen heeft ge daan, zegt hjj: „Ik geloof dat dit nog maar het eerste begin is". Wij vrezen dat deze indruk over de persconferectie van het verloofde paar als iets te enthousiast wordt aange voeld als het gaat over de rol die prinses Beatrix erin gespeeld heeft, maar het is nu eenmaal een feit, dat het kritische gezelschap van journalis ten bewondering had voor de wijze waarop de kroonprinses op onbevangen en vrijmoedige wjjze het spervuur van vragen doorstond. Vooral de antwoorden op vragen over het eventueel gezichtsverlies van het koningshuis werden waardig en met groot begrip voor de onrust in het land beantwoord. Wjj hebben al eerder geschreven dat het moed vereist de publieke opinie te trotseren. Na de persconferectie hebben wij de indruk dat dit beter in het openbaar dan in het geheim zal lukken. Uitlatingen als die over de naam van Claus („ik vind dat iedereen moet heten zoals hjj heet",) over de kansen voor Von Ams berg („wij hopen op het geduld en het vertrouwen van liet Nederlandse volk" en „wij zullen ons best doen") geven aanleiding voor de opvatting dat men hier te maken heeft met een vrouw, d'ie niet hooghartig over de discussies heen kijkt, maar die werkeljjk meent haar plicht als toe komstige (koningin te kunnen vervullen ondanks de schjjn die nu tegen haar is. Van gezonde zin voor realiteit ge tuigt haar opmerking dat het begrip voor de monarchic van twee kanten moet komen. De voor haar minder pret tige opmerkingen van tie kant van de bevolking heeft zjj de laatste tijd volop ervaren. Als een eerste teken, dat de beoordeling ten gunste van het verloof de paar zou kunnen keren, zou men deze persconferectie kunnen beschou wen. Het was een eerlijk gesprek tus sen mensen, die weten wat er aan tie hand is en nat er op het spel staat en als zodanig was het een bemoedigende kennismaking waarvan de pers met een groot gevoel van opluchting is te ruggekeerd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van een verslaggever) DEN HAAG, 28 juni Toen Claxis von Amsberg zaterdagmorgen in Ne derland arriveerde en bij de pas- sencontrole herkend werd is hij door omstanders toegejuicht. Op een pers bijeenkomst waar dit werd meege deeld stelde een nuchtere journalist, met meer dan alleen geografische interesse, de vraag: „Aan welke kant van de grens was dat?" DEN HAAG, 28 juni Minister president Cals heeft vanmiddag na de de aankondiging van de verloving van prinses Beatrix met Claus von Ams berg, voor de radio en televisie de volgende toespraak gehouden: „Majesteit, de woorden, dm u zojuist tot alle rijksgenoten hebt gericht, bewij zen andermaal, op welk een gelukkige wijze in u samengaan de moeder, wier vreugde bestaat in het geluk van haar eigen gezin en de vorstin, wier zorgen zich uitstrekken tot heel haai volk. Als moeder, die met het geluk van uw kinderen voor ogen hen steeds heeft vrijgelaten de stem van hun hart te volgen, kunt u zich met prins Bern hard, terecht verheugen in het geluk, dat uw oudste dochter is ten deel geval len. Weest u ervan overtuigd, dat de volken van ons koninkrijk van harte in deze vreugde delen. Moge dit jonge geluk ook voor uwe majesteit en uwe koninklijke hoogheid, een blijvende bron van vreugde zijn. Als vorstin hebt u, majesteit, niet willen nalaten in uw woorden blijk te geven van een diepgaand begrip voor de verscheidenheid van gevoelens, die in de afgelopen weken in ons volk zijn tot uiting gekomen. Die verscheiden heid is temeer begrijpelijk, omdat ver reweg de meeste Nederlanders nog niet de gelegenheid hebben gehad de verloof de van uw dochter te leren kennen. Ik had die gelegenheid wèl en het verheugt mjj te kunnen verklaren, dat het ge hele kabinet, evenals uwe majesteit en uwe koninklijke hoogheid, ook vanuit het landsbelang bezien, de komende verbintenis van uw dochter met groot vertrouwen tegemoet zien. Koninklijke Hoogheid (prinses Beatrix) met grote genegenheid heeft het Ne derlandse volk, en evenzeer zoals u onlangs nog hebt ervaren de bevol king van Suriname en de Nederlandse Antillen u steeds gevolgd op uw le vensweg. Daarbij is het een ieder opge vallen, met hoeveel toewijding en opge wektheid u zich verdiept hebt in de pro blemen, van onze samenleving, u ten- volle bewust van de grole verantwoor delijkheid, die zo God wil in de toekomst op u zal rusten. Ditzelfde verantwoordelijkheidsge voel heeft zoals de koningin ons zojuist heeft medegedeeld en zoais ik ook zelf in de afgelopen tijd heb kunnen ervaren u geleid bij de beslissing, de stern van uw hart te volgen en u te verloven met de heer Von Amsberg. Verheugd over de liefde, die u is ten deel gevallen, wensen wjj u op recht en van ganser harte geluk. Mijnheer Von Amsberg. zonder aarzeling spreek ik ook u in het Nederlands toe: ik weet, dat u mij verstaat en wal méér is ik weet ook, dat li mij begrijpt. In de afgelopen weken hen ik onder (Ie indruk gekomen van de ernst en (Ie nauwgezetheid, waarmede gij u verdiept hebt in dc aard en het karakter van het Neder landse volk en in de problemen, die zich thans voordoen. Juist omdat ik weet hoe vol begrip u staat tegenover de verscheidenheid van gevoelens, waarover ik zojuist sprak, en hoe. ge wetensvol li zich tezamen met de vrouw, die uw hart heeft, hebt bezon nen over de te nemen beslissing, ben ik er zeker van, dat gij ook het hart van het Nederlandse volk zult weten le winnen. Dat zal uiteraard enige tijd kosten, maar reeds nu moge ik u zeg gen, dat gij in ons midden van harte welkom zijt. Het feit, dat gij ouzo kroonprinses gelukkig maakt, kan im mers geen enkele Nederlander onbe roerd laten. God geve u, prinses Beatrix, dat gij die overeenkomstig uw naam het geluk brengt en die zelf nu het geluk der liefde ervaart tezamen met uw verloofde mede moogt wer ken aan een toekomst, die ons allen de kwade schaduwen van liet verle den met een gerust hart kan doen vergeten. In dat perspectief is de dag van van daag in dubbele ziu een vreugdedag. Laten wij, land- en rijksgenoten, die dag dus samen vieren in trouw aan ons Oranjehuis en in groot vertrouwen op de toekomst". BAARN, 28 juni Voor radio en TV heeft de Koningin vanmid dag het Nederlandse yoik officieel in kennis gesteld van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Zij deed dit met de volgende woorden: „Het is voor mijn man en mij een grote vreugde U nu zelf de verloving aan te kondigen van onze dochter Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Wij zijn heel gelukkig, dat zij deze keus heeft gedaan, die de keus van haar hart is. In menselijk opzicht menen wij, dat die een uitste kende is. De keus van het hart was, wederkerig, vrij gauw gemaakt. Beiden hebben die evenwel zorgvuldig getoetst met het verstand en het ge weten en dit heeft hun veel tijd gekost. Hoewel Claus, zoals ook zjjn familie, volstrekt tegen het Nazi regime gekant is geweest, waren beide jonge mensen, evenals wij zelf, zich heel duidelijk de twijfels en zelfs de weerstanden bewust, die hun verloving bij menigeen kon oproepen, in het bijzonder bij hen, die de oorlog hebben doorleefd. Toch hebben zij uiteindelijk gemeend, de bezwaren niet te mogen laten opwegen tegen hun liefde. Zij weten immers, vooruit te moeten zien. Zij zijn zich bewust van de opdracht, te streven naar een toekomst van begrip en samenwerking. Zij willen hun leven richten op een samenleving, die steeds positiever naar een Europees en een wereldverband toegroeit. Wij verwachten, dat onze a.s. schoonzoon, door zijn persoonlijk heid, voor Beatrix een grote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven ook dan, wanneer zij eens geroepen wordt mij op te volgen naar wij hopen, pas in verre toekomst. Dat het voor Claus een liecl moeilijke beslissing was, zijn zelf gekozen werk en zijn levensbestemming te gaan aanpassen aan de levensopdracht van Beatrix, zal iedereen begrijpen, en ook, dat het een diepgaand besluit vergde, zich om te schakelen op óns land en óns wel en wee. Ik verwacht dat hij spoedig nuttig en boeiend werk zal vinden in ons midden. Kortom, als ouders hebben wij echt het vertrouwen dat de ver bintenis van deze twee mensen in alle opzichten gelukkig zal zijn. Ik kan U verzekeren: het is goed. Laten wij het jonge paar alle geluk toewensen in hun verdere leven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3