Beleefde dank aan Algiers A.A.-top tot dit najaar uitgesteld Castro heeft zijn eigen standpunt J. BRIJS Natuurzuivere EEN HALF JAAR VOOR „RHODESIË" Wilsons winst: executie voor Uitstel van Gemenebest Vredesmissie lijkt thans wel tot mislukking gedoemd Laatste 3 dagen Waardebon 25 gulden Beddenspeciaalzaak „ASTRID" AEG Prinses Beatrix opent Univisie 65" in Leiden „Triumph" uit garen en band LES IN WONEN AUTOMOBIELBEDRIJF GRATIS frÖTALl BENZINE metaaldraaier DOCENT(E) GRIJP NU PEN EN PAPIER PRIJSVRAAG Tour de France 1965 „29 meisjes niet alleen door eigen schuld gezakt" Nieuwe trainer bij „Haarlem" Wat kinderen ervan zeggen Geen mysterie Frans Hals: viskoel- sehip voor Rusland CommuniquéBijdorp': Jac. P. Thysse-lyceum Decentralisatie Badkleding MAANDAG 28 JUNI 1965 LERA(A)RCES) ZIJLWEC 39-41 - HAARLEM - TELEFOON 14308 BEWAAR DUS UW BONNEN! frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD R.K. SINT MICHIELLYCEUM GELEEN Zl), die niet in de gelegenheid zijn te profiteren van onze GROTE INRUILACTIE (b.v. doordat zij geen oude matras en ledikant konden inruilen) kunnen nu TIJDELIJK gebruik maken van deze WAARDEBON a f 25.—-. Bij aankoop van Polyether, Interieur of Keurkapokmatras en Ledikant, Etage-, Wentel- of Onderschuifbedden UITKNIPPEN S.VJP. GELDIG TOT 30 JUNI GIERSTRAAT 73 TELEFOON 15777 HAARLEM PREMIER WILSON. V) ,jSeajtlower" is de naam van deze combinatie van panty, slip, onderjurk, jupon, belia en onderjurk. ALGIERS, 28 juni (UPI) Het voor bereidend comité voor de Afro-Aziati sche conferentie heeft zaterdag, na een bijeenkomst van drie uur, een resolutie uitgegeven waarin is aangekondigd dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Afro-Aziatische landen op 28 oktober zullen bijeenkomen en dat de Afro-Aziatische „top" op 5 november cal beginnen. Het voorstel, dat werd goedgekeurd door alle leden van het comité, zelfs de vertegenwoordigers van d landen die tegen een uitstel van de confe rentie waren geweest (Algerije, de Chinese Volksrepubliek, Indonesië en Syrië), bevatte niets waaraan Alge rije aanstoot zou kunnen nemen. Er werd zelfs niet op gedoeld dat tot het uitstel werd besloten met het oog op de binnenlandse toestand in Alge rije. In tegendeel, men bracht Alge rije dank uit voor zijn bijdrage aan „de geest van Bandoeng" (de plaats waar de eerste Afro-Aziatische con ferentie werd gehouden) en men ver klaarde dat helaas slechts een deel der Afro-Aziatische landen delegaties naar Algiers had gezonden, terwijl voor een welslagen van de conferen tie een grotere deelname nodig zou itjn. De afgevaardigden konden na dit be- lechts naar hun hotelkamers «lult sl gaan en in het eerste beschikbare vliegtuig stappen. CAIRO President Nasser is zon dagochtend besprekingen begonnen met de zaterdag in de Egyptische hoofd stad gearriveerde president Soekarno en met de Chinese premier Tsjoe En- lai, die al een week in Egypte ver toeft. Zaterdag had Nasser ook een ont moeting met premier Sjastri van In- dië, op.het vliegveld van Cairo. Daar was Tsjoe En-lai ook aanwezig, maar hij deed, alsof de Indische premier er niet was. HAVANA Premier Fidel Castro heeft in krasse bewoordingen het af zetten van Ben Bella veroordeeld. Hij sprak o.m. van „verraad aan de re volutie Opmerking verdient, dat Cas tro hiermee een eigen standpunt in- vneemt: Peking verklaarde aanstonds na de putsch tegen Ben Bella in het feheel niets tegen de nieuwe macht- ebber Boumédienne te hebben en Moskou liet weten, dat de machtswis seling de Russisch-Algerynse vriend schap geenszins kon beïnvloeden. VLISSINGEN, 28 juni Op de werf van De Schelde is zaterdag het derde visverwerkende motorkoelschip van een serie van vier, bestemd voor Rus land, te water gelaten. Het schip werd gedoopt met de naam Frens Hals. De tewaterlating werd verricht door me vrouw I. M. Gorokhova, echtgenote van de eerste ambassaderaad van de Russische ambassade in Den Haag. De vier schepen zijn alle genoemd naar Nederlandse schilders. jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiH 1 LIDUIN A-LY CEUM - SPIERINGSHOEK o. 1. v. PATERS AUGUSTIJNEN Aan het bovengenoemde Lyceum, Laan van 1 Spieringsbroek 145, te Schiedam, is per 1 sep- i tember 1965 te vervullen een betrekking van i AARDRIJKSKUNDE Aanstelling in een voll. betrekking is mogelijk. Voor het verkrijgen van woonruimte kan mede- 1 S werking in het vooruitzicht worden gesteld. Sollicitaties - uitsluitend volledig bevoegden - te i zenden aan de Rector Dr. J. J. Lub o.s.a., Laan van Spieringshoek 145, tel. 010-263269, Schiedam. niiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiii,„iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiff Indien u raadt hoeveel liters er zijn verkocht sinds wij op 26 juni 1964 zijn geopend! Wanneer U tussen 26 juni en 10 juli het juiste aantal liters schat dat in dat jaar verkocht is, dan krijgt U UW GELD TERUG van het aantal liters dat U in de periode van 26 juni tot 10 juli heeft getankt. De winnaar wordt na 10 juli bekend gemaakt. (Advertentie) VOORSCHOTEN, 28 juni - Dat 29 van de 51 leerlingen van de katholieke middelbare meisjesschool „Bijdorp" voor hun eindexamen zijn gezakt, is zeker niet alleen hun schuld, zo wordt gezegd in een communiqué dat school bestuur, directrice en oudercomité heb ben uitgegeven na een zaterdag op ini tiatief van het oudercomité gehouden vergadering. Een aantal ouders heeft de wens te kennen gegeven te worden gehoord in het onderzoek waarom het Tweede-Kamerlid Tans (PvdA) heeft gevraagd. (Advertentie) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 juni Evenals het vo rig jaar eindigde de Gemenebestconfe rentie met aanzienlijke vertraging. Zo als te voorzien was, vonden de 21 ver tegenwoordigers van de Gemenebest- landen het zeer moeilijk het eens te worden over het te publiceren slotcom muniqué. De grootste moeilijkheid was de staatkundige toekomst van Zuid- Rhodesië. Er zijn vrijdag zeer bittere woor den gesproken, op de laatste dag van de conferentie, woorden zo bit ter dat zij wellicht de toekomst van het Gemenebest zelf ondermijnd heb ben. En wat Zuid-Rhodesië betreft, bleek het onmogelijk een algemeen aanvaardbare formule te vinden voor het eindeommuniqué. President Juli us Nyerere van Tanzanië wilde de formule voor Zuid-Rhodesië niet on derschrijven. Anderen van zijn Afri kaanse collega's toonden zich meer meegaand, doch het is een publiek geheim dat Nyerere niet de enige is die ontevreden is over de formule betreffende Zuid-Rhodesië. Op die moeilijke vrijdag (en volgens de geruchten is er op vrijdag een ogenblik geweest waarop de Afrikaan se premiers op het punt hebben ge staan met de kop in de nek de confe rentie te verlaten) beloofde de Britse minister van Gemenebestbetrekkingen, Bottomiey, dat de Britse regering de laatste maanden voortdurend actief is geweest om de kwestie van de staat kundige toekomst van Rhodesië op te Horizontaal en verticaal dezelfde woor den Invullen. 1. wreed heerser - 2. bijeenkomst van cowboys - 3. lasten (Lat.) 4. warboel - 5. berustend 6. balsport. OPLOSSING VAN 25 JUNI 1. fort - 2. oker - 3. rele - 4. tres 5 gems - 6. etui - 7. muil - 8. silo - 9. koek - 10. orde - 11. eden - 12. kent - 13. list - 14. isar - 15. sago - 16. tros. vraagt voor haar onderhouds- en reparatiewerkplaats een Vereist: L.T.S.diploma Bemetel-opleiding Zij die tevens kunnen frezen genieten de voorkeur. Sollicitaties met vermelding van leeftijd, genoten opleiding, vroegere werkkring etc. te richten aan de afdeling personeelszaken, Nassaulaan 51, Haarlem. Gymnasium en H.B.S. I Gevraagd per 1 september 1965 WISKUNDE 20 of 26 uur NEDERLANDS 11 uur Sollicitaties zo spoedig mogelijk te richten 5 aan de Vereniging voor Middelbaar Onderwijs i in Limburg, Stationsdwarsstraat 14 te Sittard. S Inlichtingen bij de rector der school: telef. 04494 - 3730; privé 04494 2298. lossen op de basis van het principe dat deze toekomst behoort in te houden dat het land zal worden geregeerd vol gens een democratisch meerderheids principe. De staatshoofden op de con ferentie namen officieel nota van die verklaring en herhaalden hun eis dat de regering van Zuid-Rhodesië zal wor den gevormd door 'n (inheemse) meer derheid. Zij gaven eveneens als hun mening dat in de nabije toekomst en zij denken in termen van drie tot hoogstens zes maanden een consti tutionele conferentie moet worden ge houden met vertegenwoordigers van Zuid-Rhodesië en wel met vertegen woordigers van alle betrokken partijen, d.w.z. niet alleen vertegenwoordigers van de blanke regering en de blanke HAARLEM, 28 juni De semi-prof- club Haarlem heeft als opvolger van trainer R. van Wilsum, wiens contract niet werd verlengd, een nieuwe oefen- meester geëngageerd. Het is de 44-jari- ge P. Peeman, sinds tien jaar verbon den aan het CIOS als docent lichame lijke scholing en conditietraining. Sar men met Kick Smit, die tot dusverre bij Haarlem de betaalde jeugd onder zijn hoede had gaat hij de training van de rood-broeken ter hand nemen. De benoeming van trainer Peeman betekent voor Haarlem min of meer een experiment. Het js voor het eerst dat hij zich aan de training van voet ballers gaat wijden, maar gezien zijn capaciteiten kan veel van hem worden verwacht. Als coach heeft hij onder meer de Da vis Cup-tennisspeler Jan Ha- jer onder zijn hoede gehad, alsmede de oud-turnkampioene van Nederland Bep Ipenburg-Drommel. Met naast hem de grote voetbalkenner Kick Smit, gaat de nieuwe combinatie Peeman-Smit half juli met de training der Haarlem-spe lers van start. Wij zien de resultaten met belangstelling tegemoet. Aan de afdeling Gymnasium zijn ge slaagd: voor Alpha: Bartje Nauta, Chris van Schouwenburg; voor Bèta: Kees van Gelder, Barbara Timmermans. GESLAAGD By de gelaagden van het Trioriteitslyceum voor HBS-A heb ben vrij verzuimd te noemen Jan van Unen. By deze alsnog. parlementaire oppositie, maar ook met de vertegenwoordigers van de in heemse partyen, hetgeen betekent dat ook de thans gedetineerde inheemse partyleiders- de conferentie bij zullen wonen. De Britse regering verplicht zich vol gens het eindeommuniqué om haar be sprekingen voort te zetten met de re gering van Zuid-Rhodesië en om, in dien deze besprekingen niet bevredi gend verlopen, een conferentie te be roepen met ook andere vertegenwoor digers van Zuid-Rhodesië om de voort gang naar onafhankelijkheid te be werkstelligen op een basis die aan vaardbaar voor het volk van Rhodesië in zyn geheel moet zyn. In sommige Britse kringen is dit gedeelte van het communiqué ge voeld als een succes voor Harold Wil son en de conferentie. Het is even wel moeiiyk het woord succes niet te beperken tot het feit dat op vrij dag het Gemenebest niet heeft opge houden te bestaan. Wilson heeft slechts uitstel van executie gewon nen. Als binnen hoogstens zes maan den de Britse regering niet tot een akkoord is gekomen met Zuid-Rhode sië, een akkoord aanvaardbaar voor de Afrikaanse leden van het Geme nebest, komt er een ontploffing. Een tweede hoofdpunt van de confe rentie en van het slotcommuniqué, dat eveneens hier en daar in Brittannië is gevoeld als een succes, is de vredes missie voor het beëindigen van het conflict in Vietnam. Ook hier is het heiaas eveneens moeiiyk te zien in welk opzicht men het woord succes kan rechtvaardigen. Moskou en Peking heb ben reeds geweigerd de missie te ont vangen. En indien slechts Saigon en Washington bereid zullen blijken de Gemenebestmissie te ontvangen, zou er helemaal geen behoefte bestaan aan een initiatief van Wilson. De minister van buitenlandse zaken van Kenya. Joseph Moeroenbi, eiste vrydag dat Wilson zou aftreden als lei der van de vredesmissie, aangezien hy Amerika's politiek in Vietnam steunde en derhalve niet kon optreden als een groep, die neutraal wil zyn tussen Washington en Noord-Vietnam. Wilson weigerde botweg. Doch de meeste Afri kaanse leiders op de conferentie delen Moeroembi's standpunt. De twijfels ovei de resultaten van de laatste Gemenebestconlerentie kunnen het best worden samengevat in een vraag: welk succes mag men verwach ten van enig diplomatiek initiatief van het Gemenebest in zijn geheel, indien dit Gemenebest .sen missie probeert te zenden naar Vietnam waaraan de Azia^ tische staatshoofden hebben geweigerd deel te nemen en waarin de premier van het democratische Brittannië ver gezeld wordt door de dictator Nkroema van Ghana, bygenaamd de „verlos ser"? Een wrange voetnoot. Vroeger placht men op Gemenebestconferenties kwes ties van gezameniyke defensie te be spreken. Dit kan niet langer. Hoe kun je op een conferentie van dit soort nog spreken over defensiekwesties, als Pa kistan en Indië, beide leden van het Gemenebest, tegenover elkaar in het geweer staan aan hun gemeenschappe- lyke grenzen? MARANDELLAS, Rhodesië, (UPI) Rhodesië is niet bereid bemoeiingen van buitenaf te dulden, zo heeft pre mier Ian Smith van Rhodesië gister avond verklaard. Smith, die in Maran- dellas sprak op een bijeenkomst van de Club, zei dat het beter zou zyn Linos' als buitenstaanders „zich met eigen zaken zouden bemoeien". hun 'Advertentie) goed in AEG SANTO koelkasten vanaf f298.- (Van onze universitaire correspondent) LEIDEN, 28 juni Zaterdagmiddag heeft prinses Beatrix in het Rijksmu seum voor Volkenkunde hier de univer sitaire lustrumtentoonstelling „Univisie 65" geopend. Zij deed dat door een druk op een knop, waardoor een licht bom werd gelanceerd waaruit op een hoogte van zeventig meter een vlag tevoorschijn kwam. Met grote let ters stond daarop: Univisie 65. Voor de opening werd het woord ge voerd door de president-curator, dr. E. H. Reerink, en door de minister van Onderwijs en Wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst. Dr. Reerink zei dat deze tentoonstelling niet was opgezet „pour épater le bourgeois" door het vertoon van zoveel mogelijk geleerd heid, maar om de voorlichting te ver beteren en duideiyk te maken wat de universiteit heden ten dage voor de maatschappy betekent. Prof. Die penhorst is van mening, dat de univer siteit weliswaar meer in het leven staat dan vroeger maax dat de academie des ondanks een wat besloten wereld biyft. „De gedachten van de gewone man indien hy er zou zijn over instellin gen van wetenschappeiyk onderwas, stu denten en hoogleraren, dekken niet de werkelykheid, en ook uit geschriften van deskundigen kan men soms moei iyk de echte realiteit grepen." Prinses Beatrix werd het eerste exemplaar aan geboden van het boekje „De Leidse uni versiteit in heden en verleden" van de hand van dr. J. J. Woltjer. Op de eerste verdieping van het mu seum heeft elke faculteit een ruimte toegewezen gekregen waarin zy naar eigen ideeën en met eigen krachten het gegeven van de tentoonstelling heeft uit gewerkt. Voor de alpha-wetenschappen is deze opgave moeilyker dan voor de betha-diseipliners, die immers in appa raten en instrumenten een concreet midde] hebben om van hun activitei ten blyk te geven. Toch zyn ook de alpha-richtingen er voortreffeiyk in ge slaagd van zichzelf een beeld te geven. De tentoonstelling, die op een vloerop pervlak van ruim 900 m2 een uiter mate boeiend beeld laat zien van de activiteiten der universiteit, is geopend tot september. Als u nog mee wil doen dan moet u uiterlijk vanavond schriftelijk antwoord geven op de vol gende vragen: Wie is na afloop van de elfde etappe (aankomst Barcelona, 2 juli): a. eerste in het algemeen klassement b. eerste in het punten-klassement c. eerste in het ploegen-klassement Als u deze vragen naar beste weten hebt ingevuld, moet u ook nog een vierregelig rijmpje maken, dat betrekking heeft op de speciale sport bijlage die wij u elke maandag aanbieden. Als u geen rijmknobbel hebt, mag u ook volstaan met het afmaken van onderstaand „gedicht": 'k Spel uw krant uit, alle dagen, Speciaal uw sportbijlage, Want die vind ik zonder meer: Oplossingen kunnen slechts TOT EN MET MORGEN door ons worden geaccepteerd. De hoofdprijs bestaat uit het meemaken van de finish van de Tour de France 1965 in het Pare des Princes in Parijs op 14 juli a.s. Verder zijn er honderd troostprijzen in de vorm van sportboeken. Wenen mag dan wat mode betreft weinig meer in de melk te brokkelen hebben, op het gebied van lingerie en foundations, de basis van ieder kle dingstuk is Wenen een centrum van betekenis aan het worden. Verant woordelijk voor deze ontwikkeling is Triumph Internationaal, de grote Duitse korsetten-, lingerie-, bad-, strand- en vrijetijdskledingfabrikant, die vijf jaar geleden in Wiener Neu- stadt een moderne fabriek vestigde, benevens enkele kleinere nederzettin gen in de omgeving van Wenen. Meer dan 1200 Oostenrijkse vrouwen heb ben er werk gevonden. Dat is overi gens nog geen vijftiende deel van het totaal aantal mensen dat voor Triumph werkt. Verreweg het grootste deel van de fabrieken van Triumph ligt in Beie ren, terwijl Triumph over de gehele wereld met verkoopkantoren is ver tegenwoordigd. In Finland, Italië, Griekenland en Japan zullen de vol gende buitenlandse fabrieken ver- schijnen. Het wereldconcern Triumph is ge groeid uit een kleine garen- en band- handel gedreven door de heer Spiess- hofer in Heubaeh, meer dan tachtig jaar geleden. Hij had de beschikking over zes naaimachines, waarop hij met een handjevol medf werkers kor setten repareerde. Samen met een dorpsgenoot, de heer Braun, vatte hy het plan op een fabriek op te zetten. Drie jaar later was die fabriek er en had men de beschikking over 1500 man personeel. Thans heeft Triumph 90 fabrieken en een personeelssterkte van meer dan 18.000 man. Meer dan 70 van de vrouwen die voor Triumph werken zijn getrouwd. Opdat deze vrouwen zo min mogelijk tijd verliezen aan het gaan naar en het komen van hun werk is Triumph vóór decentralisatie. Het personeel wordt opgeleid in het kleine stadje Aaien, dichtby Stuttgart. Zevendui zend inwoners telt het stadje. Zij allen zyn werkzaam voor Triumph, die hen de woonruimte in Aalten verschafte. Het Triumph-opleidings- centrum in Aaien wordt wel de „Beha-akademie" genoemd. Triumph beperkt zich allang niet meer tot het maken van uitsluitend korsetten, maar fabriceert nu tevens beha's, lingerie, bad-, strand- en vryetydskleding. De nieuwste collec tie, die voor een deel al in Nederland te koop is en voor het overige deel binnenkort hier op de markt zal ko men werd ons getoond in Wenen. Het belangrijkste nieuws is de zogenaamde „nobra-bra". De van doorzichtig nylon gemaakte cup van deze beha wordt alleen onderbroken door een figuurnaad aan de onderkant. De bandjes zijn van het soepele lycra. De beha geeft de nodige steun zonder dat men het gevoel heeft een beha aan te hebben. In september is dit luchtige niemandalletje hier te verwachten. Van andere merken is de nobra-bra al verkrijgbaar, maar zo goed van vorm als deze hebben we ze hier nog niet gezien. In de badkleding komt Triumph met een serie zwarte badpakken met gaten, zeer kleine bikini s voor het zeer slanke vrouwtje en badpakken met verstevigd voorpand voor de z.waardere figuren. Bij de bikini's be horen vaak losse jasjes of overhem den van hetzelfde materiaal. Voor de vrijetijdskleding maakt Triumph veel gebruik van een fraaie kwaliteit badstof. Het shiftmodel met lange splitten aan de zijkanten is favo riet Voorts bevat de collectie en sembles van linnen of tineroy, be staande uit lange broek met hes of jasje, veelal gegarneerd met leren biezen of veters. In de afdeling lin gerie maakt Triumph sets, die be staan uit panty, beha, jupon, onder jurk en slip. Alle onderdelen zijn voorzien van eenzelfde dessin, dat varieert van pied de coq, tot bloem motief of van garneringen met rode of blauwe biezen. „Wonen" is het onderwerp van een week georganiseerd door Vor mingscentrum en Volkshogeschool Kasteel Bouvigne voor de huisvrouw tussen 25 en 55 jaar. De week wordt gehouden van 5-9 juli. Behalve over de inrichting van het huis zal wor den gesproken over personen en za ken binnen en buiten ons huis, met wie wy in relatie staan, alsook over de wereld in en om ons huis. Enige onderwerpen van gesprek zyn: „Wat betekent wonen voor een mens?", „De persoonlyke noot in het inte rieur", „Hoe gaan wy om met krant en TV", „Volken en culturen", „Myn kinderen en hun vrienden". Nadere inlichtingen verkrijgbaar by „Bouvigne", Bouvignelaan 5, Breda, telefoon 01600-23688. Op de kleuterschool vertelt de zuster de kinderen over de H. Drieeenheid. De zuster zegt, dat we dit mysterie nooit helemaal kunnen begrijpen, maar Bertie is het daar niet mee eens. Hjj steekt zyn vingertje op. „Wat is er Bertie?" vraagt de zus ter. „Ik begrijp het best, zuster. Mijn kleine broertje heet Paulns Theodoras Johannes, maar we noe men hem Polletje."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6