\R«,rV l Uitslagen en klasseringen van TOUR DE FRANCE Dat durf je nief l Jan Janssen wil 'it snor gaan fokken Pellenaars meute verdient... Poulidor wint rit van de waarheid Nederlandse equipe grijpt wederom dag ploegenklassement „SPORT" VERSCHIJNT ALS MAANDAG-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD Strijdlust Voorsprong Champagne „Geluk hebben" ,'4»Sla R°chELLE 30 JUNI R0NDEv.cLTOEKOMST-10eeh22Skm. '•'3. Wf (Van onze sportredactie) LA BAULE, 28 juni Op slimme wyze heeft Nederland zondag voor de tweede maal in successie beslag gelegd op het dagploegenklassement in de Tour de l'Avenir. De ploeg van Jefke Janssen had twee renners in een kopgroep van negen, die na een 188 kilometer lange rit vanuit Concarneau met 24 seconden voorsprong in La Baule arriveer de. Vlak voor de Hippodrome in La Baule wipten Marry Stevens en Henny Schouten uit het pelo ton en de vier seconden voor- ihiiiiiiiiiii T ij dril Algemeen klassement Ploegenklassement Zesde etappe sprong, die zij hadden bjj aan komst op de baan, stelde de top* positie in het dagploegenklasse ment buiten gevaar MAANDAG 28 JUNI 1965 Eindredactie: brans Nypels en Michel van Gils Oplaag 61.000 (door FRANS NYPELS) LA BAULE, 28 juni. La Baule, omspoeld door de Atlan tische Oceaan, door de plaatselij ke VVV uitgeroepen tot „de mooiste badplaats van Europa", juichte Raymond Poulidor zon dag uitgelaten toe. Raymond, de vriendelijke boerenzoon, dit jaar belast met de erfenis van Jacques Anquetil, lachte vriendelijk te rug. Samen met zijn ploegleider Antonin Magne, de nimmer la chende en daarom wat zwaarmoe dig lijkende Magne, liep Ray mond Poulidor naar de televisie camera's. Om nog eens te vertel len hoe tevreden hij zich voelde na zijn grote triomf in „de rit der waarheid", de tijdrit, die hij za terdag met bijzonder groot machtsvertoon won. JOKfDEv. I-KAN KK. 8eeh t97kfn.gqiun) r v \^mhafelail!ort \vèJ) ^^VSainhes 11)1 1. 68 km Mont-endre' 129km S.André] 166 km i 1BOROEAUX(ï of je cie eerste tijdrit verliest als je de laatste maar wint!" Vergani deed in stilte zijn werk. „Je weet toch, dat ik gevallen ben In de eerste etappe", merkte Den Hartog met een pijnlijk ge zicht op. We knikten, Den Hartog trok zijn shirt omhoog. „Moet je eens kij ken". op borsthoogte, in de linkerzijde, vlamde het blauw en geel. „Dat doet me zo'n pijn. Het klemt op mijn adem. Ik denk dat die rib flink gekneusd is". Vervolgens excuses vragend voor zijn forse nederlaag in die tijdrit: „Ik reed te groots. Veel te groots. Wel hadden Geminiani en Louviot, zijn beide ploeg leiders het parcours in de wagen verkend. Ik zei nog tegen „de Gem", dat er veel wind stond. Hij lachte me uit. Hij zei dat ik sterk was. dat ik zo hoog mogelijk moest draaien". Aria den Hartog verloor er bijna anderhalve minuut op Poulidor. „Champagne vloeide er uiteindelijk ook rijkelijk voor de pupillen van Lom- me Driessens. Gisteren, in La Bauie. vereffende de rappe, 23-jarige Belg Guido Reybroek, een rekening met de Belgische wielerkeizer Rik van Looy. Guido Reybroeck, een klein manneke met kort blond haar, won vorig jaar bij verrrassing met een lange spurt de grote zwaar wegende klassieker Tourmaler2ll4m Aubisque17lOm DAX Navarre nx \OIoron8lkm Louvie^ BAGNÈRES LarunsrV ~TH«Jierefil-le 'Aub!squei71ÖmJ' I68km S PAN J TourmaleH2ll4m Jo de Roo een van de grote mannen van de etappe van zzondag. Hier op de foto twintig kilometer voor de finish, is hij het peloton ontvlucht. De zege was echter niet voor hem weggelegd: een eervolle derde plaats werd zijn deel. wisselde voor de ambulancewagen. Het was beter zo, want na onderzoek bleek dat Nedelec een lichte hersenschudding had opgelopen. Parijs-Tours. Rik van Looy zou toen smalend gezegd hebben: „Die Rey broeck kan er niets van". Guido trok zich die opmerking erg aan. Hij dacht veel aan van Looy. Hij markeerde hem in vele ritten, dorstend naar wraak, „Ik zal het hem op een of andere dag be taald zetten", zo had hij zijn soigneur Van Dinter reeds maanden geleden toe vertrouwd. In La Baule, het met toeris- 'en overstroomde La Baule. presenteer de Guido Reybroeck de Belgische kei zer de rekening. In de laatste tweehon derd meter spurtte hij van hem weg, al zijn wraak in zijn pedaaltrappen leg gend De keizer werd geklopt. Kans loos geklopt. ,,Nou weet Van Looy ten minste wat ik kan", sprak Guido tot de verzamelde ploegmakkers. Trots ver meldde de met de groene trui geridder de Guido Reybroeck later aan tafel, dat Van Looy naar hem toe was gekomen. .Is er iets tussen ons?" had Van Looy gevraagd. Toen Reybroeck hem aan die smalende opmerking van destijds herin nerde, deed Van Looy of hij van de prins geen kwaad wist. „Proost", zei Reybroek, het glas heffend ,,op Va» Looy" Lomme Driessens lachtte tevre den De volgerskaravaan beleefde gisteren ook een drama. Het drama van Michel Nedelec, eens de trotse winnaar van de monsterrit Bordeaux-Parijs. Nedelec, in de voor Televizier zo triomfantelijk ge ëindigde rit van zaterdag in een ern stige valpartij meegesleurd, verdween zaterdag na de tijdrit, op advies van dokter Dumas, naar het ziekenhuis van Quimper. Toch verscheen de .in het ver band verpakte Nedelec gisteren aan de start. Na Lorient - 55 kilometer - zakte Ne delec volkomen in elkaar. Hij hield het daarna nog twintig kilometer vol. Naast hem reed dokter Dumas, hem be wegend de strijd te staken. Dokter Du mas hing ijzingwekkend ver uit zijn wagen om Michel Nedelec te overtui gen. Het lukte hem in eerste instantie niet, maar uiteindelijk kreeg hij hem zover dat hij de wankele fiets verwis- Het klassement van het eerste gedeelte van de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk (Saint Brieux-Chateaulln 147 km)waarin de Ita'iaan Felice Gimondi de gele trui behield, luidt: L xvces van Espen (Ned-Pellenaars 3.35.39 met boni 3.34.59; 2. Leo van Dongen (Ned- Pellenaars 8.36.18 met boni 3.35.58; 3 Van Aerde (Belg-Marien) 3.36.29; 4 Brands (Belg. Driessens) 5 Everaert (Fr-Geminiani) beiden z.t.; 6. Henk Ntfdam (Ned-Pellenaars) 3.37.35: 9 Jo de Roo (Ned-Pellenaars); 10 Gcrben Karstens (Ned Pellenaars). De tweede halve etappe van zaterdag, een rit tegen het uurwerk over 26,7 km, werd gewonnen door de Fransman Poulidor. De Italiaan Gimondi werd tweede en behield de gele leiderstrui. De uitslag was; 1 Poulidor (Fr Magne) 37.43 (met bonificatie 37.23)gemiddelde snelheid 42,474 km/uur); 2 Gimondi (It Pezzi) 37.50 imet bon 37.40); 3 Motta (It Albani) 38.02; 4 Bracke (Belg Plaud) 38.07; 5 Adorni (It Pez zi) 38.13; 11 Janssen (Ned De Muer) 39.08; 13 Geldermans (Ned Remy) 39.16; 17 Den Hartog (Ned Geminiani) 39,22; 26 Haast (Ned Pellenaars) 39.50; 40 Karstens (Ned Pelle naars 40.24; 41 Van Looy (Belg Marien) 40.25; 46 Wouters (Ned Pellenaars) 40.36; 48 Van Espen (Ned Pellenaars) 40.38; 54 De Roo (Ned Pellenaars) 40.46; 56 Njjdam (Ned Pelle naars) ,40.47; 72 Maliepaard (Ned Pellenaars) 41.07; 89 ex aequo: Harings (Ned Pellenaars) 42.06; Post (Ned Plaud) z.t.; 96 De Haan (Ned Pellenaars) 42.19; 112 Lute (Ned Pelle naars) 42.57; 125 Van Dongen (Ned Pelle naars) 44.44. naars); 90 Post (Ned Driessens); 99 Karstens (Ned Pellenaars); 102 Maliepaard (Ned Pelle. naars) allen 4.51.19. Na de zesde etappe luidt het algemeen klassement: 1 Gimondi (It Pezzi) 32.41.08; 2 Van de Kerkhove (Belg Marien) 32.43.28 op 2.20; 3 Adorni (It Pezzi 32.43.57 op 2.49; 4 Bracke (Belg Plaud) 32.44.05 op 2.57; 5 Poulidor (Fr Magne 32.44.14 op 3.06; 6 Van Espen (Ned Pellenaars) 32.44.28 op 3.21; 7 ex aequo; Janssen (Ned De Muer) 32.44.37 op 3.29; Den Hartog (Ned Geminiani) z.t.; 9 Stevens (Belg Marien) 32.44.40 op 3.32; 10 Haast (Ned Pellenaars) 32.44.57 op 3.4»; 16 Van Looy (Belg Marien) 32.45.51 op 4.43; 27 Geldermans (Ned Remy) 32.46.41; 32 Kar stens (Ned Pellenaars) 32.47.03; 40 De Roo (Ned Pellenaars) 32.47.25; 43 Wouters (Ned Pellenaars) 32.47.47; 54 Njjdam (Ned Pelle naars) 32.48.06; 60 Lute (Ned Pellenaars) 32.48.42; 82 Harings (Ned Pellenaars) 32.50.15; 93 Van Dongen (Ned Pellenaars) 32.52.15; 100 De Haan (Ned Pellenaars) 32.53.56; 117 Post (Ned Driessens) 33.01.20 De zesde etappe bevatte één col van de vierde categorie: Cóte de Quimper. De door tocht daarop was: 1 Jimenez (Sp) 3 pnti 2 Denson (G-B) 2; 3 Van den Berghe (Belg) L pnt. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Brands (Belg 15 pnt; 2 en 3 Van den Berghe (Belg) en Jimenz (Sp) 6 pnt. De 6de etappe van de ronde van Frank rijk (Quimper-La Baule-Pornichet) over 210,5 km had de volgende uitslag: 1 Reybroek Belg Driessens) 4.51.19 (met bon 4.50.19); 2 Swerts (Belg Magne) z.t. (met bon 4.50.19); 3 De Roo (Ned Pellenaars) z.t.; 4 Van Dongen (Ned Pellenaars) z.t.; 5 Durante (It Albani) z.t.; 6 Janssen (Ned De Muer) z.t.; 9 Van Looy (Belg) 4.15.19; 19 Harings (Ned Pellenaars); 25 Nqdam (Ned Pellenaars 4.51.15; 26 Lute (Ned Pellenaars) 4.51.19; 27 De Ilaan (Ned Pellenaars); 40 Den Hartog (Ned Geminiani); 45 Wouters (Ned Pelle naars); 49 Geldermans (Ned Remy); 57 Haast (Ned Pellenaars); 79 Van Espen (Ned Pelle- Het ploegenklassement van de zesde etappe luidt; 1 Pellenaars( De Roo, Van Dongen, Nqdam) 14.33.53, 33 pnt; 2 Marien (Seis, Van Looy, Stevens) z.t. 451 pnt; 3 Driessens 14.33.57 20 pnt; 4 De Muer (z.t.) 51 pnt; 5 De Kimpe z.t. eveneens 51 pnt. Na de zesde etappe luidt het algemeen ploegenklassement- 1 Marien 98.12.38; 2 Pez zi 98.13.08; 3. Pellenaars 98.13.40; 4 De Muer 98.14.41; 5 Plaud 98.15.09. Het puntenklassement na de zesde etappe luidt: 1 Reybroeck (Belg 54 pnt; 2 Gimondi (It) 53 pnt; 3 Van de Kerkhove (Belg) 37 pnt; 4 Boucquet (Belg) 36 pnt; 5 Janssen (Ned) 35 pnt; 6 De Roo (Ned) 35 pnt; 7 Van Looy Belg) 32 pnt. De ln hoog tempo verreden etappe de renners arriveerden met een voor sprong van bijna een half uur op het tijdschema leverde een zege op voor Benard Guyot, die daarmee het ge schokte Franse prestige weer enigszins opvijzelde. De 19-jarige tricoler Bernard Guyot heeft vanaf de eerste kilometers zeer veel strijdlust aan de dag gelegd. Mot een na de start kwam de Fransman in het geweer, gesteund door de Pool Sta- nislaw Gazda. Het peloton reageerde voorbeeldig en herstelde de orde.. Na een kort intermezzo in de vorm van een vlucht met o a. Harry Steevens (re sultaat nihil) vond Bernhard Guyot in Vannes (108 km) opnieuw de tijd geko- men om toe te slaan. Hij kreeg deze keer sterkere makkers mee als do Spanjaard Perrurena en de Zweed Goesta Pettersson. Leijten en Otten- bros vertegenwoordigden Nederland, nog 7 coureurs brachten het aantal kop lopers op 12. De situatie werd voor on ze landgenoten nog rooskleuriger toen Eddy Beugels zich aandiende als ver vanger voor de teruggevallen Zwitser Von Daniken, doch het peloton kon zich met de gang van zaken niet ver enigen en maakte met nog 50 kilometer te rijden ook aan deze vlucht een ein de. Guyot zou echter toch zijn zin naderhand ook zijn beloning in d« vorm van een ritzege krijgen. Want toen hij in La Roche, Bernard, met nog precies 40 kilometer voor de boeg op nieuw wegsprong met nog acht andere renners bleef de reactie van de hoofd macht juist iets te lang uit. De actieve Nederlandse formatie had dit wellicht zien aankomen en twee renners mee gestuurd Karei Leijten en Nico Lute Het negental werd gecompleteerd door de Polen Zielinski en Gazda, de Belg Van Cauwenberghe, de Brit Le wis, de Spanjaard Marine en de Zuid- slaviër Bilic. Binnen korte tijd ïfad deze kopgroep een voorsprong van bij na een minuut vergaard. Toen sloeg hel peloton terug. Steeds geringer werd het verschil, doch de leiders weigerden ln het zicht van de haven te capituleren en ln La Baule hadden zij nog altijd 24 seconden over. De verwachting van de Nederlandse chef d'equipe Sjefke Jans sen, die ln Karei Leyten een potentieel winnaar zag, werd niet bewaarheid. De Bredase onafhankelijke had op de dra- versbaan te veel moeite de bochten door tekomen en slaagde er niet ln een gun stige positie te veroveren- Bernard Guyot, snel als immer, had daar min der moeite mee. Hij zegevierde ruim, wat niemand hem na zijn Inspanningen misgunde. Zaterdag rustten de renners uit van alle vermoeienissen der voorganade da gen. LA BAULE, 28 juni. Harrie Steevens heeft ploegleider Jef ke Janssen zaterdag, tijdens de rustdag in Concarneau koude rillingen bezorgt. De Nederland se ploeg blies na een klein oefenritje (om de spieren soepel te houden) aan het strand uit. Een 500 meter lange pier, ca een halve meter breed trok spoedig de aandacht van de Limburgse boezemvrienden Eddie Beugels en Harrie Steevens. Wedden om honderd guldendat ik er over heen kan rijden", begon de „Wit te" het gesprek. „Top" was het antwoord van Eddie Beugels, dat durf je niet." Even later zag lef Janssen zijn favoriet met het grote mes over de pier razen. Het liep allemaal goed af, maar de Nederlandse chef d'équipe zag er 's avonds nog wit van. LA BAULE, 28 juni. Voor de start van de zesde etappe hield Jan Janssen zich wat afzijdig. Waarom? Bij het tekenen van de presentielijst moest hij zich wel in het openbaar vertonen en toen bleek de reden. Op zijn bovenlip prijkte het prille begin van een snor. „Wat ga je doen, Jan. een snor fokken?", werd hem ge vraagd. Grijnzend luidde het ant woord; „Ik ga me vermommen. Er wordt téveel op me gelet in het peloton". Het was uiteraard niet serieus bedoeld, want het is juist de re genboogtrui, waardoor Janssen zo in de gaten loopt. Een voorschrift van de Tour is echter, dat alle kampioenen in hun speciale mail lot moeten rijden en daarop wordt zelfs voor de wereldkampioen geen uitzondering gemaakt. Dat is ook een strop voor Jo de Roo in zijn rood-wit-blauwe Nederlandse kam pioenstrui. „Iedere keer als ik op de pedalen ga staan springen ze aan mijn wiel. Kon ik maar net als de anderen in een Televiziertrui rijden", verzuchtte de Zeeuw, die niettemin in de zesde rit wel weg zou komen en lang kansen op de ritzege zou hebben. 4000 GULDEN OP ÉÉN DAG Hoeveel mooie meisjes er in Frankrijk ook langs de weg staan, zitten of liggen, zoals op deze foto waar een drietal jongedames in badpak de doortocht van de Tour gadeslaan, de renners zelf schijnen er geen oog aan te wagen... Na zijn triomf op het winderige en heuvelachtige parkoers van Chateaulin 26 7 km danste er een oude in een opvallend paars gestoken shirt man rond Raymond. Het was meneer Leoni de 74-jarige soigneur van Poulidor. Hy kuste Raymond op beide wangen. HU leidde Raymond naar zijn kwartier, steeds maar woordjes fluisterend, waar van niemand de betekenis begreep. Tenslotte bestelde meneer Leoni een fles champagne. De kromme vingers trokken aan het lood Wat beverig, wat onzeker ook De knal van de kurk ver stomde elk geluid. Bruisend kolkte de champagne in de glazen. Poulidor grijnsde breed. Later, toen Gimondi, de atletisch gebouwde Italiaan opnieuw in vers geel werd gestoken, praatte meneer Leoni over zijn pupil. Over zijn Ray mond. De Poulidor, die al zijn zorgen, al zijn angsten aan hem toevertrouwde. De Poulidor die hij als een kind be waakte, als een kind verzorgde ook. „Hij gaat de Tour de France winnen", sprak Leoni tenslotte uitgelaten. „Ik AHènt. N Dctaan In de Ronde rijden ca 80 fotografen mee weet het zeker want ik ken Raymond als geen ander Champagne was er ook voor de. mannen van Kees Pellenaars. „De man twee", hoorden wij Cees van Es- Pen opgetogen zeggen. Cees van Es pen 27 jaar de man, van wie men fluistert dat hij nog geen bult kan beklimmen, vloog zaterdag naar de meet in Chauteaulin. Wel drie keef achtereen oen geslaagde Cauberg be springend. Zijn etappetriomf werd door Kees Pellenaars, een zeer ner veuze Kees Pellenaars, begroet. „Ge weldig, Cees, geweldig Jo" Enkele minuten later schreewde Kees Pelle naars schor'. Cees heeft de gele trui". Hij danste juichend rond zijn groep, links en rechts schouderklopjes uit delend. Maar het was niet waar, hoe wel het maar 23 sec. scheelde! De enige die op dat moment nuchter dacht, was Van Espen. „Wat kan mij die gele trui nou schelen, we hebben wat verdiend, dat is belangrijker" Waarop Jo de Roo liet aantekenen, dat hij Cees van Espen in de slag had ge stuurd. „Je moet geluk hebben, Cees had dat geluk". Aan tafel werd later het geld geteld. Dolgelukkig kon Cees van Espen 's avonds zijn vrouw tele fonisch mededelen dat er vierduizend gulden was verdiend. Op de renbaan van La Baulle herin neren wij ons De Roo's woorden toen hij boos en geërgerd zijn spuitwater over zijn hoofd liet vloeien. Je moet geluk hebben. Dat geluk was De Roo zondag dus weer niet beschoren. Zijn mislukte vlucht over de zonnige heu vels van de Bretonse kust begon op het moment dat Kees Pellenaars' ploeglei derswagen een lekke band kreeg en eindigde in een vertwijfelde sprong van de meute. „Ik ging lekker, ik draaide goed, maar ik had een te klein verzet". Ik kon niet groter, ik moest met „dertien'' de heuvel op en er ook weer af". Toen Peter Post, die gisteren zelfs een keer Van Looy attaqueerde, hem zijn bewon dering liet blijken voor zijn geweldig goede rijden, verklaarde Jo de Roo dat hij de sprint had kunnen winnen, als hij niet in de kant was gereden. Champagne was er bovendien voor de pupillen van Raphael Geminiani. Champagne die zij niet verdienden, want Geminiani trok allerminst een plezierig gezicht toen Arie den Hartog, moe en afgebeuld, na de tijdrit van zijn fiets klauterde „Die wind", zei Arie den Hartog grimmig. „Die wind, verschrikkelijk". Geminiani monterde hem op. „Geeft niets, volgende keer beter". Felice Gi mondi verklaarde op dat moment voor de Italiaanse radio hoe het kwam dat hij de tijdrit zo verduiveld snel had ge reden. Den Hartog stapte voorbij. Wij zend, zei hij: „Die knaap rijdt sterk, die gele trui geeft hem vleugels". Onder de handen van soigneur Tar- cio Vergani, rustend en genietend van de genezende massage, vond Arie den Hartog zichzelf terug. „Het geeft niet Cees van Espen op weg naar de finish waar hij als eerste over de meet ging. De eerste Nederlandse overwinning in de Tour de France 1965 is een feit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9